AR wil meer openheid bij grote besloten N.V.'s Winst van Unilever was in dividend 1970 zes procent lager Niets bekend over komst van Indonesiërs Steun voor Go Ahead Luxemburg: Interland is een voorbereiding Breed hand mil joenen in fonds bezitsvorming Indonesië open voor Ned. investeringen Plannen voor 135 gastarbeiders Surséance voor kantfabriek Eerste Kamer achter lagere leeftijd kiezen FINANCIËN 13 WOENSDAG 24 FEBRUAW1971 (door Dick Ringlever) AMSTERDAM/DEN HAAG e vorige week door de Amster- unse Stichting Werk voor U in openbaarheid gebrachte plan- ;n om komende zomer 135 Indo- jsische werkzoekenden naar ederland te halen, hebben bij ficiële instanties verbazing ge- ekt. Zowel bij de ministeries van sociale ken, justitie en buitenlandse zaken bij het gewestelijk arbeidsbureau Amsterdam blijkt men niet op de logte van het initiatief. Ook de Stichting Buitenlandse erknemers. die de huisvesting en ciale begeleiding van buitenlandse erknemers controleert en daarover pport moet uitbrengen aan sociale ken, zegt nog van niets te weten. Brief Jonge directeur van de Stichting erk voor U (in Amsterdam bekend s een uitleen bureau), jurist René antiri, wuift in zijn driehoogkamer- aan de Keizersgracht, de twijfels chtig weg. Hij toont een vorige zo- er geschreven brief van het Indone- ;che christelijk vakverbond Kes- ikri, waarin zijn bemiddeling wordt vraagd voor in Nederland werkzoe- ide jonge Indonesiërs van 21 tot 30 ar en zegt. dat de zaak nu in een rgevorderd onderhandelingsstadium ,Het vakverbond in Djakarta heeft middels 5000 gegadigden". „Als al- s volgens plan verloopt, zal in juli eerste groep van Indonesiërs naar ederland kunnen komen. Een vijftal drijven in Amsterdam en omgeving >eft al toegezeed ze te kunnen opne- en. Waarschijnlijk gaan in april Ttegenwoordigers daarvan naar jakarta voor de selectie". Welke bedrijven dat zijn, wil hij >g niet zeggen. Wèl, dat het hier at om geschoolde werknemers, ensen met een middelbare of hogere ileiding. „Een flink aantal econo- en, maar ook verpleegsters en ad- inistratief personeel. Mijn ervaring dat daar in Amsterdam genoeg aag naar is". Ontwikkelingshulp Gezien de opleiding van de gega- gden wil de stichtingsdirecteur niet ireken over gastarbeiders. „In de rste plaats omdat het geen onge- *hoolden zijn, maar vooral ook omf- it ik de hele zaak als een stuk ont- rikkelingshulp zie. De mensen komen hier om praktijk- varing op te doen en gaan na drie ar weer terug om hun hier opge- me kennis dienstbaar te maken aan Indonesische economie. Zoiets mag toch wel ontwikkelingshulp noe- en? 'Je kan nu wel dure nieuwe machi- !s naar Djakarta sturen, maar als er :en mensen zijn om die te bedienen, m koop je daar weinig voor. Dat- ilfde geldt voor andere sectoren, de Iministratie en de verpleging bij- wrbeeld. In Indonesië zitten ze te springen n vakbekwaam personeel. De auto- teiten geven het zelf toe. Vorige jaand heb ik. in Djakarta nog een gesprek gehad met de Indonesische minister van arbeid. Ook hij sprak over een tekort aan werkgelegenheid voor deze categorie. Hij stond volle dig achter onze plannen". Om die officiële goedkeuring van zijn initiatief te onderstrepen toont hij een brief van het Indonesische Bureau Buitenlandse Betrekkingen, waarin aan de stichting „onze volle dige steun" binnen het raam van de door de Indonesische regering vastge stelde bepalingen wordt toegezegd. Huisvesting Die bepalingen houden onder meer in een goede huisvesting van de In donesische werknemers. Mantiri wil daarover aanvankelijk niet uitwijden en beperkt zich met te zeggen, dat een instelling met ervaring op dit ge bied een aantal panden in de Amster damse binnenstad heeft gekocht, waarin de Indonesiërs kunnen wor den opgenomen. Bij navraag blijken dit een pand aan de Oudezijdskolk en vier panden aan de Geldersekade te zijn, die van de Vereenigde Glashandel Dijkstra NV zijn overgenomen door een Am sterdamse pensioncombinatie, uit gaande van het hotel Adorama (voor populair toerisme). Een combinatie, die al eerder huisvesting verzorgde voor buitenlandse werknemers van Ford en de NDSM. De Spaarndamse architect K. de Boer heeft inmiddels opdracht gekre gen deze panden om te bouwen tot een tehuis met 360 plaatsen. Tekenin gen van het ontwerp hiervoor zijn al naar sociale zaken gestuurd, maar daar nog niet in behandeling geno men. Een ministerieambtenaar: „We heb ben het ontwerp inderdaad gekregen. In principe kunnen we ermee ak- Mr. René Mantiri, jonge directeur van de Stichting Werk voor U: "Eer ste contigent Indonesiërs komt deze zomer". koord gaan, maar zolang nog niet vaststaat, dat de Indonesiërs inder daad komen blijven die ontwerpen in de ijskast". Of het contingent Indonesische werknemers ooit zal komen, is voor lopig nog een vraag. Architect De Boer: „Ik geloof dat de zaak wel goed zit. Mantiri heeft goede papieren, anders waren we nooit met hem in zee gegaan". Sociale zaken: „Officieel hebben we nog niets gehoord. Het zou toch een normale zaak zijn geweest als de stichting contact met ons had opgeno men. Ook de geïnteresseerde bedrij ven zijn nog niet bij ons geweest. Dat vinden wij nogal vreemd. Het geheel maakt op ons de indruk van een zeer vage zaak". Het ministerie van justitie: „Offi cieel weten we van deze zaak niets af. We hebben de indruk, dat dit een kindje zonder armpjes en beentjes is". En het ministerie van buitenlandse zaken: „Als men in Indonesië belang stelling voor dit projekt zou hebben, zou men eerst contact hebben opge nomen met de Nederlandse ambassa de in Diakarta. Tot nu toe is dat niet gebeurd". Mr. René Mantiri blijft echter opti mistisch en zwaait met zijn papieren. „Pas als we de namen van de gese lecteerden hebben, zullen we contact met Den Haag opnemen voor het ver krijgen van een verblijfsvergunning. Eerder niet. De hele zaak bevindt zich in een té vroeg stadium om er officiële Nederlandse instanties bij te halen. Dat komt allemaal nog. Dat wantrouwen begrijp ik niet". NIJKERK De kantfabriek Dala in Nijkerk verkeert in financiële moeilijkheden. Het bedrijf heeft voorlopig surséance van betaling ver kregen. Het 50 man tellende perso neelsbestand heeft formeel ontslag aangezegd gekregen. Het zal van de crediteuren afhangen, of het bedrijf zal moeten sluiten. Het gebrek aan orders is ontstaan door de wijziging in het modebeeld. Het bedrijf maakt namelijk kant, dat nodig is voor de vervaardiging van onderjurken. Nu deze minder gedra gen worden, kreeg Dala. steeds min der orders. APELDOORN/DEVENTER Het voortbestaan van de meeste betaalde voetbalorganisaties in Nederland is voor een belangrijk deel afhankelijk van de steun van de gemeentelijke overhedem De nóodzaak tot subsidiëring wordt echter niet in iedere gemeente, waar in betaald voetbal wordt gespeeld, onderschreven, terwijl ook in de wij ze van subsidiëring nauwelijks een heid bestaat. De afgelopen dagen is dit opnieukv duidelijk aan het licht getreden. Vorige week donderdag weigerde de gemeenteraad van Apeldoorn de tweede divisieclub AGOVV financieel te steunen, waardoor het voortbe staan van AGOW uiterst onzeker is gewordert. Vier dagen later echter besloot de gemeenteraad van Deventer de eredi visieclub Go Ahead een eenmalige subsidie van 450 000 gulden te ver strekken. Dit bedrag is even groot als het tekort op de lopende begroting. Inmiddels doet men in Apeldoorn alle moeite AGOW voor het betaalde voetbal te behouden. Het actiecomité tot behoud van het betaald voetbal in Apeldoorn meent dat de gemeente raad onjuist is voorgelicht over de financiële toestand van AGOVV. Sparta en AZ '67 willen niet eerder tegen Ajax en PSV Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM AZ '67 en Sparta willen hun competitiewedstrijden tegen resp. PSV (zondag 7 maart in Alkmaar) en Ajax (zondag 21 maart in Rotterdam) niet vervroegen. PSV en Ajax, die dan beide mid denin hun Europa coup-besognes zit ten van de kwartfinaleduels met Vor- warts Berlin en Celtic, hadden om vervroeging van de wedstrijden ver zocht. De data van de kwartfinales zijn 10 en 24 maart. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De antirevolutionai re fractie bepleit meer openheid bij de grote besloten N.V.'s. Naast een balans met de toelichting daarop, zouden deze ondernemingen ook het bedrijfsresultaat, het saldo der ove rige baten en lasten, en een afschrift van de daarop betrekking hebbende verklaring van de deskundige moeten publiceren. Drs. Boertien (ARP) heeft daartoe gisteren een amendement bij de Tweede Kamer ingediend. Het kamerlid diende zijn amende ment in bij de behandeling van de nieuwe regeling van de besloten ven nootschap met beperkte aansprake lijkheid. Met deze regeling wordt in grote lijnen gestalte gegeven aan de in 1968 vastgestelde EËG-richtlijnen met betrekking tot de naamloze ven nootschappen. Vanonze parlementsredactie DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een ver laging van de leeftijd voor het actie ve kiesrecht van 21 tot 18 jaar. De achttienjarigen zullen echter de komende verkiezingen nog niet mee kunnen stemmen, omdat de beno digde grondwetswijziging door het nieuwe parlement nog in tweede le zing moet worden goedgekeurd. De kamer besloot de behandeling van het voorstel tot verlaging van de leeftijd voor het passieve kiesrecht van 24 tot 21 jaar pas volgende week voort te zetten. De Tweede Kamer had op initiatief van de liberaal Wiegel de leeftijd voor passief kiesrecht gekoppeld aan de leeftijd van algemene meerderja righeid. In de Eerste Kamer ontstond gisteren meningsverschil over de con sequenties hiervan. Volgens minister Beernink (Bin nenlandse Zaken) en de CHU-senator Piket betekent deze koppeling dat minderjarigen, die door hun huwelijk meerderjarig worden, ook het passie ve kiesrecht, het recht om gekozen te worden, verkrijgen. De PvdA-senator prof. Troostwijk en ook de AR-sena- tor Boukema meenden echter dat dit niet het geval is. Minister Beemink zal volgende week het standpunt van de regering meedelen. In het kader van deze richtlijnen ging de kamer medio vorig jaar reeds akkoord met het wetsontwerp dat open n.v.s' verplicht tot het publice ren van de balans en de verlies- en winstrekening. Deze publikatieplicht geldt echter nietv oor n.v.'s, waarvan de aandelen niet verhandeld worden op de beurs, omdat zij op naam in het bezit zijn van een besloten groep personen. Deze n.v.'s zullen om verwarring te voorkomen voortaan besloten ven nootschap (b.v.) moeten heten. Een uitzondering is gemaakt voor besloten n.v 's met een omzet van acht miljoen gulden, die tevens honderd man per soneel in dienst hebben. Zij moeten een balans met een toelichting daarop publiceren Naar schatting zullen, wanneer de ze regeling door de kamer wordt aan- genomèn en dat ziet er na gister avond wel naar uit binnen twee jaar enkele tienduizenden N.V.'s van naam moeten veranderen. Leemte Drs. Boertien bepleitte de grotere openheid bij grote besloten N.V.'s, om daarmee meer in de richting van de ideeën van de EEG te komen. In de EEG streeft men ernaar, n.v.'s reeds tot publikatie te dwingen, wanneer zij een omzet hebben van één mil joen gulden. Drs. Boertien constateerde voorts een leemte in de parlementaire con trole. De EEG constateerde voorts een leemte in de Parlementaire controle. De EEG-richtlijnen verplichten de landen tot een nieuwe ingrijpende re geling op het gebied van het vennoot schapsrecht. Het Europese parlement heeft echter geen wetgevende be voegdheid. Vandaar dat drs. Boertien opnieuw de noodzaak onderstreepte om deze bevoegdheid voor een Euro pees parlement zo snel mogelijk te verwezenlijken. De Kamer stemde eerder in grote lijnen in met een wijziging van het wetboek van de Kamer van Koop handel, dat het toetsingsrecht regelt voor de aanvraag van een n.v. De minister zou de kandidaataanvrager voor een n.v. naast normen van zede lijkheid ook kunnen toetsen op zijn vorige zakelijke ondernemingen, en op enkele strafrechterlijke bepalin gen. De 39-jarige rijschoolhouder F. Sprokholt uit Varsseveld is omgeko men nadat hij in Wisch met zijr. auto in botsing was gekomen met een vrachtwagen. Op rijksweg 40 in Baarderadeel is de 74-jarige fietser J. de Vries uit Bozum bij een verkeersongeval zo ernstig gewond, dat hij kort na aan komst in het ziekenhuis te Sneek overleed. Hij werd aangereden door een personenauto. Duels tegen Oostenrijk belangrijker NEDERLAND Van Beveren Suurbier Israel Neeskens Drost Jansen Van Hanegem Pahlplatz Lippens Cruijff Keizer Scheidsrechter Faikbajrami (Albanië) Kirchens Braun Dussier Nikolas Hoffmann Jeitz Philipp Jempy Hoffmann Pilot Flenghi Schmidt Rene Hoffmann LUXEMBURG Ondanks stijging verkopen tot f25 miljard Weer f 5,43 ROTTERDAM Hoewel de verkopen aan derden van Unilever in totaal over de gehele wereld in het afgelopen jaar een stijging met fuim 14 procent te zien hebben gegeven tot het recordbedrag van f 24.935 (v.j. 21.829) miljoen, is de geconsolideerde winst met bijna I pet. gedaald tot 668 (709) miljoen. In het laatste kwartaal van 1970 namen de verkopen aan derden ver geleken met een jaar tevoren met bijna 16 pet. toe tot 6.477 (5.597) piljoen. De geconsolideerde winst verminderde in okt./dec. echter pet bijna 19 pet. tot 152 (187) miljoen. De sterkste stijging van de verko len aan derden had in 1970 plaats bij fcvensmiddelen. toiletartikelen en de Fnited Africa-groep. De winst op kasmiddelen herstelde zich in aan- lenlijke mate. De toenenvng van de winsten van Ie United Africa-groep en van plan- Iges was meer dan bevredigend In aal genomen had de winst echter lurende het gehele jaar te lijden de zeer sterk gestegen prijzen in oliën en vetten en van de voort- irende en aanzienlijke stijgingen in biina alle andere kosten. rijsbeheersing De invloed op de winst werd in ile landen nog verstrekt door de overheidswege uitgeoefende "«•beheprsing. die zelfs bii redpliike 'ssing de verkoopnriizen steeds stan laat achterlopen bii de laat- kostenctMcrjngen Dientengevolge ïs de bedrijfswinst over hpt gehele iets laeer dan die over 1969. De winst toekomend aan de hou- van het gewone kanitaal daalde :t 6 procent als gevolg van hogere ten uit hoofde van interest en van nagenoeg onveranderd belasting- Jedrag bii een lagere winst. Wat het vierde kwartaal van 1970 •etreft, dat met name tegenvallend |lt de bus is gekomen, dient overi gens niet uit het oog te worden verlo ren, dat in dit kwartaal afgezien van de sterk gestegen prijzen van oliën en vetten en hogere kosten ook nog andere factoren een rol heb ben gespeeld. In dit verband mag worden gewe zen op bepaalde fusiekosten (Nestlé), saneringskosten door afstoting c.q. stillegging van bepaalde bedrijven (in het kader van het streven naar meer efficiency) en voorzieningen in over zeese landen voor gebeurtenissen op politiek c.q. economisch gebied. Ten slotte had Unilever in het laatste kwartaal van 1969 nog het voordeel van de revaluatie van de Duitse mark ten bedrage van 18 miljoen. Deelnemingen De bedrijfswinst van het concern beliep over 1970 1 436 (v.j. 1.443) miljoen, waarvan over het vierde kwartaal ƒ323 (355) m'ljoen. De in komsten van deelnemingen in ge beerde ondernemingen bedroegen f40 '29) milioen, waarvan over het vierde kwartaal 18 (9) milioen. De interest op schulden op lange termiin was ƒ102 (93) miljoen. Hier van kwam voor rekening van het vierde kwartaal 30 (24) miljoen. Wegens andere interest werd in to taal in mindering gebracht een ver lies van 19 (winst 27) miljoen, waar in begrepen over het vierde kwartaal een verlies van ƒ9 (winst 7) miljoen. De winst voor belastingen bedroeg 1.355 (1.406) miljoen, waarvan over okt./dec. ƒ302 (347) miljoen. De naar de winst geheven belastin gen beliepen in totaal 661 (663) mil joen; hiervan in het vierde kwartaal 153 (148) miljoen. De winst toeko mend aan de houders van het gewone kapitaal kwam uit op 650 (691) mil joen, waarvan over het vierde kwar taal 148 (183) miljoen. Als in het bedrijf te behouden winst resteert over 1970 344 (345) miljoen. ROTTERDAM Unilever N.V. zal aan de op 10 mei te houden algemene vergadering voorstellen over 1970 eer. slotdividend van ƒ2,92 (v.j. ƒ2,19) per nominaal bedrag van 20 uit te keren op de gewone aandelen. Met inbegrip van het reeds eerder verkrijgbaar ge stelde interimdividend zal het totale dividend over 1970, vergeleken met 1969, onveranderd 5,43 per nominaal bedrag van 20 bedragen. Unilever Ltd. keert over 1970 een slotdividend uit van 5,04 p (new pen ce) per gewoon aandeel van nominaal 25 p (dit is gelijk aan 5 shilling onder het vroegere Engelse muntstelsel). Dit slotdividend brengt het totale bedrag van het gewone dividend bij Limited op 9,415 p (v.j. 1 sh 10Vi d is 9,375 p) per aandeel van nominaal 25 p. De jaarverslagen van beide maat schappijen zullen van 15 april af ver krijgbaar zijn. ROTTERDAM Indien door de poststaking in Engeland Uni lever Ltd. haar jaarlijkse alge mene vergadering niet kan op roepen per 10 mei. zal de alge mene vergadering van NV even eens worden uitgesteld. In dat geval zullen de voorstellen tot het uitkeren van slotdividenden worden ingetrokken en zal in plaats daarvan worden overge gaan tot het uitkeren van tweede interimdividenden over het jaar 1970. Er zullen dan geen verdere dividenden over 1970 worden voorgesteld. ROTTERDAM Ernst Mel- chior, trainer van het nationale elftal van Luxemburg, heeft in zijn carrière nog maar één doel: de Oostenrijkse amateurs te ver slaan. Op 4 april en 5 mei krijgt hij daarvoor zijn kans. Op die da ta spelen de Luxemburgers na melijk in de voorronde van het kwalificatietoernooi van de Olympische Spelen in München tegen Oostenrijk. Melchior, Oostenrijker van geboor te. ziet de confrontatie tegen Neder land. vanavond in het Fe\jenoord- stadion in Rotterdam, dan ook als een nuttige voorbereiding op die twee ontmoetingen. Niet meer. Luxemburg is gisteravond per trein zonder illusies in Rotterdam gearri veerd. Een elftal dat steunt op drie ervaren professionals: Pilot (Stan daard Luik), Jeitz (Metz) en Philipp (Union St. Gilles). Melchior heeft dit irto uitsluitend voor de routine mee genomen. De rest van zijn selectie heeft hij bewust uit jongere talenten opgebouwd. Volbloed amateurs, waar mee hij Oostenrijk straks wil bestrij den. Melchior: Normaal heb ik de be schikking over meer in het buiten land voetballende profs. Nu zijn er echter een paar geblesseerd. Zo erg vind ik dat in dit geval ook weer niet, want tegen Oostenrijk mogen ze straks toch ook niet spelen. Desondanks ben ik natuurlijk blij, dat ik ervaren jongens als Pilot en Jeitz kan opstellen. Dit zijn de grote krachten in de centrale verdediging. Philipp is een groot talent op het middenveld. Hij zal de aanvalsgol ven van de Nederlanders vanavond zoveel mogelijk in eerste instantie moeten breken." Toeval Ernst Melchior is anderhalf jaar geleden Robert Heinz (nu trainer van AZ '67 in Alkmaar) als bondscoach van de Luxemburgers opgevolgd Toevallig overigens, want Melchior was van plan na een uitgebreide zwerftocht door België, Turkije, Oos tenrijk en West-Duitsland in Frank rijk een zaak te beginnen. „Mijn vrouw is Frangaise, -e wil de de kinderen graag Frans opvoe- Kamer akkoord met regeringsvoorstel Terughoudendheid ongegrond AMSTERDAM „Het is te betreu ren, dat dc activiteiten van Neder landse bedrijven in Indonesië nog niet die omvang hebben aangenomen, die we g'j.venst hadden. Ik ben me terdege bewust van de redenen voor een zekere terughoudendheid bij het bedrijfsleven hier in Nederland wat betreft investeringen of verbreiding van activiteiten in Indonesië, maar naar mijn gevoel zijn ze ongegrond." Dit is een van de opmerkingen uit een betoog, dat de heer Taswin A. Natadiningrat, ambassadeur van Indonesië, hield tijdens een lunch van het departement Amsterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. De ambassadeur zei, dat Neder landse investeerders ten opzichte van anderen bij de Indonesische overheid voorrang genieten. Hij wees op het snel toenemende aantal investeringen van Japanse zijde. „We juichen in vesteringen van grote economische machten als Japan en Amerika na tuurlijk van harte toe, maar wat wij erg graag willen zijn investeringen die zoveel mogelijk worden gespreid. Met name denken wij aan de kleinere landen uit West-Europa. „Nederland", zo zei hij, „is al jaren onze belang, rijkste en grootste handelspartner in West-Europa." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het regeringsvoorstel, een deel van de Breedbandmiljocnen onder te bren gen in een bezitsvormingsfonds voor stimulering van het eigen woningbe- zit en bevordering van de aankoop van effecten. De Breedbandmiljoenen kwamen beschikbaar toen ce Staat zijn aande len in de NV Breedband verkocht aan de Kon. Nederlandse Hoogovens. Be sloten werd toen 100 miljoen gulden te storten in een bezitsvormingsfonds, dat in de aanvankelijke opzet alleen de kleine spaarder zou moeten stimu leren effecten te kopen. Inmiddels is het bedrag door rente uitgegroeid tot 140 miljoen Negentig miljoen is voor eigen woningbezit. Alleen mensen met een inkomen beneden de 15.000 gulden per jaar kunnen van het fonds profiteren. Be sluiten zij tot de aankoop van spaaref- fecten. dan kunr.en zij rekenen op een aantrekkelijke spaarpremie. Valt de keus op een eigen huis, dan wordt een renteloze lering verstrekt van 2400 gulden. In de Kamer diende drs. Van den Doel (PvdA) een amendement in om de Breedbandmiljoenen in hun geheel voor de stimulering, van het eigen- woningbezit aan te wenden Zijn amendement werd met de stemmen van PvdA, PSP, CPN, Boerenpartij, DS'70 en D'66 voor verworpen. De regeringspartijen lieten zich overtuigen door het regeringsargu ment, dat spaareffecten vooral van belang kunnen zijn voor die bevol kingsgroepen, die nog niet aan de aanschaf van eer eigen huis toe zijn. Het effectenbezit kan dan een aardig aanloopje zijn. Wel deed de regering de toezegging dat de Breedbandmiljoenen ten gun ste van het eigen woningbezit zullen worden aangewend, wanneer blijkt dat er bij het publiek geen belang stelling bestaat voor sDaareffecten. Een motie van de heer Nypels (D'66) om de Breedbandmiljoenen te gebruiken voor ie industrieontwikke ling in het noorden des lands werd door de Karper met alleen de stem men van D'66. CPN en PSP voor ver worpen. Deze motie betekent in feite een verwerping va.) het wetsontwerp. Bii de eindstemming hierover bleek D'66 dan ook tegen te zijn. Een amendement van de heer Gort rak (PSP) om de Breedbadnmilioenen ook aan te wenden voor zomerhuisjes, caravans, woonboten e.d. verwierf al leen de Instemming van zijn ^fractie genoten. den. Toen kwam plotseling de aan bieding van de Luxemburgse bond. Dat werk had ik nog nooit gedaan. Eigenlijk ben ik te gek op voetbal om als trainer te stoppen. Ik ben blij dat ik deze functie nu heb." Andere coaches zouden mentaal vol ledig gebroken worden, als ze zou den weten met wat voor mogelijk heden de 49-jarige Oostenrijker in het Groothertogdom moet werken. Melchior echter niet. Hij probeert enthousiast van 'niets' toch nog 'iets* te maken. Van amateurs, die in lan- denwedstrijden vaak voor de leeuwen worden gegooid. Gedegen De laatste anderhalf jaar heeft hij een gedegen opbouw van het nationa le team nagestreefd. In tegenstelling tot Heinz, die tijdens zijn bewind steeds weer louter ervaren spelers liet opdraven. Melchior: 'Geen kwaad woord over Heinz maar ik heb alles wei heel anders aangepakt. Ik heb veel meer aandacht aan de jeugd besteed. Aan de 14- en 15-jarigen, de UEFA's en het elftal onder 23 jaar. Die jongens stoten nu langzaam naar het A-elftai door. Ik wil bewust een basis opzet ten. Ik heb nu een selectie van 20 spelers. 80 pet. van hen is niet ouder dan 23 jaar.' Met die vrij jeugdige ploeg gaat de gemoedelijke Wener vanavond zijn derde wedstrijd in het toernooi om de Europese beker voor landenploe gen tegen Nederland spelen. De voor gaande ontmoetingen hebben de Luxemburgers kansloos verloren. Met 02 van Joegoslavië en met 05 van Oost-Duitsland. Ook de ontmoeting tegen Nederland wordt door de Luxemburgaers serieus opgevat. Na een trainingspartijtje in en tegen Trier zijn de spelers zelfs tot gistermiddag in retraite gegaan. Melchior hierover: 'Dat betekent voor ons een optimale, voorbereiding. Meer kunnen we niet doen. De drie profs waren er helaas niet bij. Maar daar zijn weonderdehand aan gewend. Jeitz en Philipp hebben zich gister middag in Luxemburg gemeld. Pilot zag ik gisteravond zelfs voor het eerst op het station in Brussel. Deze profs spelen ondanks alles toch graag voor het nationale team. Alleen al voor dc eer. Want een nederlaag met ecu clubelftal levert hun meer geld op dan een overwinning met de natio nale ploeg tegen Nederland. Nederlngen Luxemburg is gewend aan (grote) nederlagen. Daarom zal de brigade van Melchior vanavond zonder knik kende knieën tegen de gerenommeer de aanval van Nederland aantreden. Melchior: 'Ik heb de Nederlanders in de thuiswedstrijd tegen Joegoslavië in actie gezien. Een slechte wedstrijd ook. Het elftal had nauwelijks een aanval. Straks zal het tegen ons wel.anders zijn natuurlijk. Toch zullen we pro beren zoveel mogelijk aan te vallen. Iedereen zegt zo gauw dat we de fensief speien. Vaak kunnen we ech ter nie+ anders omdat we gewoon in de verdediging gedrongen worden. Ën dat heeft dan niets met afbraak voetbal te maken. We kunnen ons vanzelfsprekend helemaal op die wedstrijd tegen Oos tenrijk concentreren, maar dat wil dan nog niet zeggen dat we het er .tegen Nederland bij laten zitten, ik verlang van de sDelers dat ze alles geven. Goed voetbal kan ik moei lijk eisen. Wel Inzet. Ze moeten pro beren gedurende negentig minuten een volledige inzet te tonen. Pas dan ben ik tevreden'. Ernst Melchior was jarenlang de sterrechtsbuiten van Austria Wener- Hij kwam 41 keer voor het Oosten rijkse elftal in actie. Een gerenom meerde ploeg toen. waarin ook Ernst Haonel. nu trainer van Feijenoord speelde. Melchior over hem: 'Vaak waren we de grootste tegenstanders. In dc wed strijden tussen Austria en Rapid Wien. HaoDel was de beste ausput- zer die ik ooit gezien heb. Ik was alleen twee keer zo snel als hij.' GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13