Landmacht moet deel wagenpark vervangen kom, INTER JEST Bijstandswet voor velen nog een geheim de postgiro Nederlandse liften zijn de veiligste ter wereld MI ZOMERSCHOENEN IETS ELEGANTER Oersterk! Pas zaterdag zeker of Hembrug weer „open" is Carnavalvierders raakten in brand Onderzoek zaak- Weinreb erg Veiligheidsvoorschriften op de helling Order voor Storkwerkspoor neem postgiro: alles gratis en nog 2?% rente toe. da's makkelijk! Dank zij strenge jaarlijkse controle Verlenging prij sbeschikking gevraagd Pevlin bezocht .Angela Davis in gevangenis omvangrijk - 9 DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 O Van een onzer verslaggevers UTRECHT iHet is pas zaterdag morgen zeker of de Spoorwegen kans zien zondag ook het westelijk spoor over de Hembrug voor het treinver keer open te stellen. De 28ste februari is steeds als streefdatum aange houden. Als beide sporen weer in gebruik zijn zal de gewone dienstregeling weer van kracht worden. Weliswaar moeten alle treinen voorlopig Imet la gere snelheden de brug passeren, maar het geringe tijdverlies kan in de loop van het traject worden inge haald. meent de NS. De brug werd op 18 december ontwricht bij de aanvaring door een Russisch schip. WEESP Twee in hennepen goril la-kostuum gestoken carnavalsgan- gers zijn tijd ens de feestelijkheden van de carnavalsvereniging De Wees per Moppen in brand geraakt en moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Het kostuum van een van beiden vloog in brand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook het kos tuum van de tweede carnavalvierder vlam vatte. De slachtoffers zijn P. G. Griffioen en K. Hoetmei, beiden uit Nederhorst den Berg. '(Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Koninklij ke Landmacht moet vele tien duizenden legervrachtwagens vervangen, omdat zij niet of nauwelijks nog gebruikt worden voor de specifieke terreinwerk zaamheden waarvoor zij zijn ont wikkeld. In samenwerking met TNO wordt op het ogenblik een nieuw type auto ontwikkeld, dat in de eerste plaats geschikt moet zijn voor normaal weg vervoer. De huidige legerwagens zijn in principe voor zwaar terreinwerk ontwikkeld, maar worden nu voor het wegvervoer gebruikt Zij zullen over enkele jaren geleidelijkaan vervan gen worden. Omdat de legerwagens die nu in dienst zijn specifiek voor terreinrij den zijn gebouwd, is in de ontwikke ling minder aandacht besteed aan het wegvervoer. Nu in het veld echter steeds meer gebruik wordt gemaakt van rupsvoertuigen, is het zware ter rein niet langer het domein van de legerwagens. RISICO lichten risico's kan veroorzaken voor medeweggebruikers. Volgens de SWOV is dat niet het geval. Door de ontstoken licht ïn vallen de gecamou fleerde wagens beter op. terwijl de lampen niet verblindend werken De rijkspolitie heeft in tegenstel ling tot de SWOV ernstige bezwaren Een van de type legerwa gens, die nu in gebruik zijn: hoge bestuurderscabine, zonder verwarming en zonder ruiten- sproeiers. tegen net gebruik van lichten over dag. De Porschegroep is vooral bang dat het militaire voorbeeld door een bepaalde categorie automobilisten zal worden overgenomen en dat deze rijders met ontstoken licht nog har der zullen gaan rijden dan zij nu ai doen. In de Verenigde Staten en Zweden zijn voorheen ook experimenten ge houden met overdag verlicht rijden. Hoewel de resultaten van die proeven siteeds gunstig zijn genoemd, hebben zij nergens geleid tot wettelijke voor schriften. SAN RAFAEL De Noordierse strijdster voor gelijke burgerrechten. Bernadette Devlin, heeft een bezoek gebracht aan de zwarte revolutionaire Angela Davis „om onze solidariteit met onze linkse kameraden" te tonen- De 23-jarige Bernadette Devlin sprak twintig minuten lang met de Amerikaanse, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan een gewa- >ende uitb.raakpoging van Ameri kaanse gevangenen. Na afloop van het gesprek, waaro ver ze niets wilde meedelen, ver scheen Bernadette met gebalde vuist op een bijeenkomst in Sa-.i Francisco. »Ik geloof dat Angela Davis en ik in dezelfde strijd gewikkeld zijn", ver telde ze. Hoewel ze verklaarde een tegen standster vc'.i het „Russische staatka- pitalisme" te zijn, voegde ze daaraan toe: „Wij hebben zoveel jongeren in Ierland, die in aanraking gekomen zijn met de justitie. Zij identificeren zich sterk met mensen als Angela Davis, die lijden onder politieke on derdrukking." AMSTERDAM Storkwerkspoor diesel (onderdeel van het VMF-con- cern) heeft voor de werf C. D. Hol mes en Co. Ltd. in Huil opdracht ge kregen voor de levering van een tm 410 dieselmotor voor een te bouwen hektrawler. Het gaat hier om de eer ste bestelling van een tm 410 motor voor de visserij, aldus heeft VMF be kendgemaakt. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Er bestaat grote behoefte aan duidelijke voorlich ting over de Algemene Bijstands wet. Vooral bejaarden, alleen staande huisvrouwen, werklozen door invaliditeit en ontslagen werknemers blijken slecht op de hoogte met de mogelijkheden die de wet biedt. Er zullen daarom per regio onaf hankelijke informatiecentra moeten komen, waaraan alle instanties die op dit terrein een taak vervullen mede werking moeten verlenen. Zo luiden enkele conclusies uit het rapport „Informatiecentra Algemene Bijstandswet", dat op initiatief van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde kerken is samen gesteld. Het Bureau heeft in samenwerking met de Hervormde kerk, de Christe lijke boeren- en tuindersbond, het CNV en de Nationale raad voor maatschappelijk welzijn een jaar geëxperimenteerd met informatiecen tra in Groningen, oostelijk Gelder land en het Land van Heusden en Altena. Blijkens het onderzoek kreeg bij na driekwart van de 572 mensen, die om raad kwamen vragen ten onrechte te weinig of in het geheel geen uitke ring van de bijstandswet. Ook ten aanzien van andere sociale wetten bleek er veel onzekerheid te bestaan. In één niet met name ge noemde gemeente bleek dat prak tisch alle verzoeken om bijstand wer den geweigerd. In zes gevallen teken de het informatiecentrum beroep aan. Deze beroepen zijn inmiddels op twee na die nog dienen bij de Kroon ingewilligd. Voorts blijkt dat vooral op de eer ste spreekuren een stormloop van be zoekers moest worden verwerkt. Tachtig procent van de bezoekers waren belanghebbenden, twintig pro cent waren potentiële verwijzers (fa milieleden). Het merendeel van de belanghebbenden (62 procent) viel in de categorie „zonder beroep", de klei ne zelfstandigen kwamen met 16 pro- dent op de tweede plaats. De problemen waarmee de infor matiecentra werden geconfronteerd betroffen voornamelijk de rechten, die de ABW biedt (77- procent), de procedure die gevolgd moet worden (4,4 procent), terwijl 15 procent be trekking had op vraagstukken buiten het kader van de ABW (belasting schuld, opname bejaardentehuis, kin derbijslag, en de sociale verzekerin gen). Adviescentra De leider van het onderzoek, drs. J. Hendriks, adjunct-directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau, zei gis teren bij de presentatie van het rap port dat de resultaten van het expe riment zijn toegestuurd aan alle bij dit probleem betrokken organisaties en instanties vakbeweging, kerken, maatschappelijk werk met het voorstel gezamenlijk in het gehele land regionale adviescentra op te richten zodat de hulp kan worden ge bundeld en „gemakkelijk vindbaar" wordt. Ook oefenterrein in Lauwerszee (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De regering blijft van oordeel, dat ook bij realisering van het plan-Ter Apel militair ge bruik van het Lauwerszee-gebied no dig blijft. Dit hebben minister Schut' en staatssecretaris Haex geantwoord, op vragen van Gedeputeerde Staten' van Groningen. In hun brief zeggen de bewinds lieden verder, dat voor de spoorweg verbinding Ter ApelEmmen en de openstelling voor reizigersvervoer van de lijn Emmen Ter Apel Stads kanaal Zuidbroek in dit stadium t geen toezegging kan worden gedaan.- Vestiging van administratieve dien-] sten (interdepartementale en van de fensie) zal slechts bij uitvoering van] plan-B plaatsvinden, zo wordt ver der gezegd. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Voor het eerst sinds vele jaren is er voor het komende zomerseizoen einde lijk weer eens een iets elegan tere schoenenmode te verwach ten. Al verscheidene seizoenen maken de schoenfabrikanten en -ontwerpers de vrouwen lekker met de mededeling, dat de schoenen weer wat sierlijker worden, maar in de praktijk ble ken die beloften op niets neer te komen: de schoenen bleven even lomp en vierkant. Deze zomer zal daar dan toch ein delijk verandering in komen. Er is een duidelijke tendens naar slankere lijnen, minder stompe neuzen, hogere en dunnere hakken en dunnere band- tjes en riempjes. I DEN HAAG Tet Tweede-Kamer- |lid mevrouw Brautigam (soc.) heeft ■de minister van economische zaken [gevraagd of hij het veiligheidshalve piet beter vindt de prijsbeschikking feoederen en diensten 1970 niet op 16 ■maart te laten vervallen, maar deze ■met een paar maanden te verlengen. I Mevrouw Brautigam wijst erop dat Ide kosten van levensonderhoud van [half december tot half januari met 1.3 punt zijn gestegen. Deze kostenstij ging, waarin de stijging van het BTW- Jtarief van twaalf naar veertien pro lcent slechts voor de eerste twee we- ,ken van januari meetelt, lijkt haar ,Jaan de hoge kant, zeker als men in «aanmerking neemt dat de kostenstij ging wordt afgeremd door de prijs- retop en door het effect van de uii- iverkopen in januari. Drie modellen uit de nieuwe zomercollectie van de Lange: suède patch-work schoenen van de Italiaanse ontwerper Sebastian (het bovenste model kost f 109 en de onderste twee beide f 9). Als een van de eerste schoenont werpers heeft de Amsterdamse firma De Lange gisteren haar zomercollec tie getoond. In deze collectie was de nieuwe tendens naar eleganter schoeisel heel duidelijk aanwezig: de schoenen hebben tamelijk hoge en dunne hakken, de neuzen van zowel schoenen als laarzen zijn minder vierkant en de hele leest volgt de natuurlijke vorm van de voet. Materialen Nieuw in de schoenenmode voor de komende zomer zijn de materialen linnen en zeemleer, voornamelijk voor laarzen, de schoenen in patch- workdessin (allemaal kleine stukjes suède van verschillende kleuren naast elkaar) en dc kleuren beige en bruin, zowel voor de laarzen als de schoenen. Nieuw is ook het grote aantal laar zen in de zomercollectie. Tot nu toe was het meestal zo, dat de laars ty pisch winterschoeisel was, dat in de zomer niet of bijna niet in de collec ties voorkwam. Met de opkomst van de hot-pants (de korte shorts) en het doorzetten van de midi-roklengte, blijft de laars nu ook in zomercollec ties een belangrijke plaats innemen. Luchtige stof Van de nieuwe collectie van De Lange bestaat 20 procent uit laarzen en 80 procent uit schoenen. Voor deze typische zomerlaarzen wordt een spe ciale luchtige stof gebruikt: linnen. Overigens betekent dat niet dat deze laarzen nu opeens enorm goedkoop zijn, hoewel misschien volgens de dure begrippen van De Lange toch wel. De linnen laarzen kosten ƒ89 of ƒ165 (de laatste dure linnen laars is een speciaal ontwerp van Pierre Car- din). Verder in de collectie van De Lan ge: Italiaanse import-schoenen van patch-work-suède met doorlopende hakken, sandalen met lange riemen, die tot aan de knie om het been ge wonden worden en hele series platte ballerina's in alle mogelijke vrolijke kleuren 24,75). Wat de prijzen betreft: De Lange behoort nog altijd ondanks pogingen om nu ook eens wat goedkoper schoeisel te brengen tot de dure. zelfs zeer dure zaken. Maar de schoe nen en laarzen die er te koop zijn, zijn dan ook (meestal) heel mooi. De inzet van de vrachtwagens in het gewone wegverkeer brengt voor de chauffeurs extra risico's mee, om dat zij bepaalde onmisbarè accessoi res niet ter beschikking hebben. Bij de ontwikkeling van de nieuwe auto's wordt juist aan die specifieke weguitrusting aandacht besteed Zo zal er vooral op worden gelet dat de chauffeur vanuit zijn cab'ne een goed uitzicht op de weg krijgt, Iets wat voor terreinwagens geen dwin gende eis is. Bovendien krijgen de nieuwe auto's binnenspiegels. voor- ruitverwarming. ruitensproeiers en een cabinekachel. Verwacht wordt dat pas over enke le jaren een proefmodel van de nieu we auto op de weg zal zijn. De leger wagens die op het ogenblik in dienst zijn. zullen daardoor normaal hun tijd uit kunnen dienen. HOOG OP WTELEN Niet alleen het ontbreken van voor de weg noodzakelijke accessoires be zorgt de landmachtchauffeurs meer risico in hun werk, maar vooral ook de speciale bouw van de huidige le gerwagens. Om in het terrein goed te kunnen rijden, staat de carrosserie van de vrachtwagens hoog op de wie len, wat echter het slipgevaar op de weg aanmerkelijk vergroot. Desondanks is het aantal ongeluk ken met militaire vrachtwegens be duidend kleiner dan met burgerver keer. Om het gunstige verkeersveilig- heidscijfer nog te verbeteren, heeft de bevelhebber van de landmacht een aantal nieuwe richtlijnen uitgegeven. Zo zullen vanaf 1 maart tiendui zend militaire wagens van het Eerste Legerkorps ook overdag met ontsto ken lichten gaan rijden om in hun camouflagekleuren meer op te vallen. Het gaat daarbij om een proef die anderhalf jaar zal duren en mogelijk zal leiden tot een verplichting ook overdag licht te voeren. Militaire kolonnes zullen ir. het vervolg in plaats van vijftig kilome ter. zeventig mogen rijden, waardoor zij beter in het verkeersbeeld zullen passen. Militairen die langs de weg werkzaamheden uitvoeren, zullen over hun groene uniformen fel oranje mouwen moeten gaan dragen met re flecterende strips er op. De auto's die zij bij zich hebben moeten ook als ten aan hebben. Bovendien zijn de be- aan hebben. Bovendien zijn de be trokken wagens inmiddels met gele zwaailichten uitgerust. De landmacht heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) uit laten zoe ken of het overdag voeren van dim- KRIMPEN AAN DEN IJSSEL 'Nederland is op het gebied van liften het veiligste land ter wereld. Elke lift die in Neder land is aangelegd, wordt jaarlijks door het Nederlands Instituut voor Lifttechniek een semi- overheidsinstituut streng ge controleerd. De angst die som mige mensen hebben om in een lift te stappen, is dan ook volko men ongegrond.' De heer J. de Reus kan het weten In 1953 zette hij een liftenfabriek op. Thans behoort dit bedrijf J. de Reus liften tot de 5 grootste van de ongeveer 60 liftenbedrijven in Ne derland. Onlangs richtte De Reus in België een dochtermaatschappij op. waar nu al 20 mensen werken Tn totaal heeft het bedrijf zo'n 350 man in dienst. „Elke in Nederland gebruikte lift", vertelt directeur De Reus, „i9 voor zien van een veiligheidssysteem". Veronderstel dat alle kabels van een lift tegelijk zouden breken overi gens bijna een onmogelijkheid dan is er een voorziening, waardoor de lift tot stilstand komt wanneer hij met meer dan een bepaalde snelheid valt. Door een lifschacht naar bene den razen, is dus uitgesloten Bang Sommige mensen worden bank als ze voelen dat een lift „doorveert", als men een beetje op en neer wipt. Dat is niet de zwakte van de kabels, maar een speciale veer-bevciliging, die met opzet in de lift is verwerkt". Defecten aan liften komen volgens de heer De Reus betrekkelijk weinig voor. Storingen treden wel eens op wanneer er in een bepaalde woon buurt plotseling een flatgebouw met liften verrijst. ..De jeugd uit de buurt kent eigenlijk niet een lift, gaat er mee spelen en brengt dan vernielin gen aan. Meestal verdwijnen de klachten al na een paar maanden- want dan behoort de lift tot het nor male beeld van de buurt." De Reus produceert een hele scala van liften en daarmee verwante arti kelen. Wat de liften betreft, deze variëren van kleine personenliften tot de meest grote goederenliften voor banken, flats, bejaardentehuizen en flats en voor parkeergarages voor auto's. Een nogal spectaculair artikel is de zgn. „mono-lift". Hiermee boekt De Reus grote successen, hoewel deze lift geen uitvinding van De Reus is en al jarenlang door andere firma's op de markt wordt gebracht Bejaarden Direkteur De Reus: „De mono-lift is een dankbaar artikel. Het is een stoeltjeslift, die over een rail loopt. Deze rail kan in principe op elke ste vige ondergrond worden bevestigd. De mono-lift wordt het meest toege past ln gewone woonhuizen met twee of meer verdiepingen, meestal ten be hoeve van invaliden of bejaarden. De rail van de lift wordt met hou ders aan de treden van de trap be vestigd. Er zijn zeer veel types mono- liften. Het belangrijkste onderscheid is die tussen liftjes, die door een ka bel langs de rail omhoog worden ge trokken en liftjes, die een motor „aan boord" hebben. Dit laatste type heeft enorm veel voordelen, want dat maakt het mogelijk in de rail bochten te maken, zodat de liftjes bijv. behal ve langs een trap, ook langs een overloop of een gang kunnen lopen. In Zuid-Frankrijk passen wij de monoliftjes op heel grappige wijze toe Daar wonen nog al wat oude, rijke mensen die daar de meest schit terende villa's hebben laten neerzet ten. Maar omdat zo'n villa dikwijls met de openbare weg verbonden is door middel van een lange, vaak stei le trap, zijn heel veel van deze villa bewoners geïnteresseerd in een mo no-lift langs de trap omhoog. Wij hebben al heel wat van die dingen aangelegd, meestal dubbelzits en natuurlijk van roestvrij staal, het geen aanzienlijk duurder is." Wat kost nu een eenvoudige mono- lift? De heer De Reus: „De prijs voor een eenvoudige installatie is ongeveer ƒ5.000, maar het is belangrijk te we ten dat mensen die zo'n ding echt nodig hebben, via de Algemene Bij standswet financiële steun kunnen krijgen." De heer De Reus vertelt dat hij ongeveer 250 van deze mono-liften per jaar verkoopt en wel over de ge hele wereld. „Er is evenwel zakelijk gezien met de nadruk op zakelijk een aspect, dat ons wel eens zor gen baart. Zo komt het af en toe voor. dat een mono-lift wordt besteld en dat de aanvrager tijdens de aanleg komt te overlijden..." Mono-lift langs toegangstrap tot luxueuze villa oan de Fran se Rivièra. Direkteur De Reus vertelt met groot enthousiasme over de andere ac tiviteiten van zijn bedrijf. Er zijn twee soorten liften: mechanische en hydraulische. Hydraulische liften hebben veel voordelen, maar kunnen in principe alleen maar bij laagbouw- projecten worden gebruikt. Sinds kort maakt de Reus Liften ook roltrappen, sinds lange tijd al ge- luiddichte deuren. Aan een tweetal nieuwe activiteiten wordt thans ge werkt: a. het ombouwen van een nor male. particuliere garage tot een ruimte, die plaats biedt aan twee auto's en b. het ontwikkelen van een parkeergarage, waarin de auto's met een lift op de verdiepingen worden gebracht De particuliere garage wordt ge schikt gemaakt voor twee auto's door de vloer onder een bepaalde hoek te verlagen. Daardoor komt de eerste auto met zijn neus naar beneden te staan. Boven het dak van deze auto komt daarna een beweegbare twee de vloer waarop de tweede auto kan worden gereden met de neus naar bo ven Het geheel kan met een speciale deur worden afgesloten. Met lift De pafkeergarage met lift is be doeld om dergelijke garages te kun nen bouwen op betrekkelijke kleine grondoppervlakten waarbij dan geen tunnels nodig zijn om de wagens naar boven ie rijden. In het midden vaft de garage loopt een lift, waarop men zijn auto kan plaatsen. De lift brengt de auto vervolgens naar de door de bewaarder gewenste verdieping en schuift de auto automatisch op zijn plaats. De Reus Liften is een familie-ven- nootschap. Omzet- en winstgegevens wil direkteur De Reus liever niet ge ven „Met het oog op de concur rentie". zegt hij. „Die is in onze bran che vrij hevig Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het onderzoek dat het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in opdracht van de mi nisters Polak en Veringa in de zaak Weinreb verricht, zal op zijn vroegst aan het einde van dit jaar afgerond zijn. t Volgens de heer A J. van der Leeuw, de medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie die met het onderzoek is belast, is de zaak veel omvangrijker geble ken dan aanvankelijk werd gedacht. De heer Van der Leeuw kreeg de opdracht voor het onderzoek in ja nuari vorig jaar. Toen werd verwacht dat de zaak anderhalf jaar in beslag zou nemen. Officieel is het nu de be doeling het onderzoek in oktober van dit jaar af te ronden en in december de resultaten te publiceren. Maar de heer Van der Leeuw houdt er rekerting mee dat ook de?e streef data niet gehaald kunnen worden en dat de resultaten van het onderzoek pas in 1972 gepubliceerd kunnen wor den. (Wyers staat er achter) Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9