Nederland bezorgde Duitse luchtmacht gevoelige klap Vissers bezorgd over vuil water OAS LAAD GAF ZICH AIET ZO GAUW GEWOAAEA1 Politie bezet --Wj Chopin-recital van hoge kwaliteit Eclatant succes voor pianist Piet Veenstra Plan voor bezetting Den Haag „uitgelekt" Luchtaanvallen op N.-Vietnam wi ijk an Reggio TANDEMPAK OM IN TE WINKELEN Studenten niet zo huiverig voor pastorie „Vrije Recreatie" schrijft Kamer DINSDAG 23 FEBRUARI 1 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederland se militaire luchtvaart en het commando luchtverdediging wis ten bij de inval van de Duitsers op 10 mei 1940 van de ongeveer 930 Duitse toestellen er 328 uit te schakelen. Een vandaag ver schenen stafwerk over „De lucht verdediging in de meidagen 1940" noemt dit aantal Duitse verliezen in de vijfdaagse strijd om ons land „onevenredig hoog". Het stafwerk rekent uit dat in de vijf oorlogsdagen boven Nederland ruim 1 procent van het totale verlies van 2694 Duitse vliegtuigen dat in drie maanden in Noorwegen, Dene marken, Nederland, België, Frankrijk en Engeland werd geleden, in Neder land is veroorzaakt. „Niettegenstaande de overweldigen de inzet van vliegtuigen, mensen en ma teriaal hebben de luchtlandingsopera ties de Duitsers niet het succes opge leverd dat ze ervan hadden verwacht. De luchtlandingen op de vliegvelden Valkenburg, Ockenburg en Ypenburg rondom Den Haag mislukten door Nederlandse grond- en luchtafweer." Die conclusie uit het stafwerk is •en vorm van rechtzetting van „de indruk die een eind 1970 in de VS en in Groot-Britannië gepubliceerd krijgshistorisch werk over de Duitse luchtmacht in de tweede wereldoor log achterliet, namelijk dat de Duit sers onder bescherming der duister nis, de drie voornaamste vliegvelden bij Den Haag snel in bezit konden nemen. Verspreid Uit het stafwerk blijkt verder dat van de 9377 Duitsers die naar Den Haag en omgeving zouden worden aangevoerd, er slechts 3325 in de buurt kwamen, maar dan ook nog Een Duitse JU 52, neerge schoten op de Rijksweg Rot terdamDen Haag om vijf uur 's ochtends van de tiende mei 1940. verspreid over veertien plaatsen en vaak ver van hun doelen. Het gelukte aan 1100 van dat aantal zich in de omgeving van Den Haag te handha ven. In totaal werden er 17.500 man Duitse troelen door de lucht naar het gebied rondom Den Haag en naar het gebied Moerdijk-Rotterdam aange voerd, doch slechts 10.500 man kwa men er aan. Dat was voornamelijk een gevolg van het feit dat er van de 430 beschikbare en ingezette troepen transportvliegtuigen 220 werden uit geschakeld, vooral door het optreden van het Nederlandse commando luchtverdediging. Aan Duitse kant werden rondom Den Haag en in het Rotterdam-Moer- dijkgebied ongeveer 4000 man uitge schakeld, waarbij 1600 die in Neder landse krijgsgevangenschap raakten en van wie er voor 14 mei 1940 nog 1200 naar Engeland konden worden overgebracht. Van Duitse zijde is na de oorlog opgemerkt dat het verlies Een Duitse JU 52 werd op 10 mei 1940 om kwart voor zes 's ochtends in Den Haag neer geschoten en stortte brandend neer in de Theresiastraat. Men vond in de wrakstukken de Duitse orders tot verovering van Den Haag en gevangenne ming van Koningin en regering. aan transportvliegtuigen en beman ningen „nog jaren voelbaar was." De Nederlandse verliezen in de strijd tegen de valscherm- en lucht landingstroepen bedroegen 4000 man, onder wie ruim 400 krijgsgevangenen. Nederland had overigens op 10 mei 1940 slechts 125 vliegtuigen gevechts- gereed, terwijl zich daaronder nog een groot deel verouderde en zeer verou derde toestellen bevond. Van dat aantal van 125 .gingen er 88 toestellen verloren. De Neder landse militaire luchtvaart verloor bovendien 75 man aan gesneuvelden, de luchtdoelartïllerie 45, de zoeklicht-, afdeling 6, het vrijwillig landstorm- korps luchtwachtdienst 7 en de bewa kingstroepen 58. In totaal dus 191 (luchtvaart) militairen die in de vijf- strijd het leven lieten. Radar Het stafwerk „De luchtverdediging in de meidagen 1940', waaraan kolo- Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Nog geen twee uur was de oorlog met Duitsland op 10 mei 1940 een feit, of de plannen der Duitsers om Den Haag binnen de kortst mogelijke tijd te bezetten wa ren in handen van de Commandant luchtverdediging in Den Haag. Dat blijkt uit het tweede deel van het stafwerk van kolonel Molenaar. Om half zes 's morgens verscheen op geringe hoogte boven het Haagse Bezuidenhout een transportvliegtuig der Duitsers. Het afweergeschut op het VUC-terrein opende het vuur en een ogenblik later scheerde het toe stel brandend over de daken. Op het Louise de Colignyplein kwam een vleugel terecht, in de Tweede Adel- heidstraat stortte het wrak neer. op nauwelijks honderd meter afstand van het bureau van de commandant luchtverdediging. De brandweer bluste snel het vuur. zo snel dat binnen het kwartier nog tal van bescheiden uit de brokstuk ken gehaald konden worden. Onder die papieren was een plan om door verovering van Ypenburg. Valken burg en Ockenburg zo snel mogelijk Den Haag te bezetten en regering en Koningin gevangen te kunnen ne men. Met deze ^wetenschap is bij de verdere maatregelen terdege rekening gehouden. Kolonel Molenaar onthult verder, dat Rotterdam ternauwernood ont snapt is aan een tweede bombarde ment, enkele uren na het eerste, op 14 mei 1940. Waarom het eerste bom bardement werd uitgevoerd, blijft bo vendien een open vraag. Kort voor de start van de bombardementsvlucht werd namelijk het bevel ontvangen de aanval niet uit te voeren, maar een ..Ersatz-doel" te nemen, indien in de Maasvlakte rode lichtseinen wer den gegeven. Deze rode seinen werden inderdaad gegeven omdat de onderhandelingen over de capitulatie gaande waren. De rechterformatie van de bommenwer pers verklaarde later echter géén lichtseinen te hebben opgemerkt. De commandant van de linkerformatie zag ze wel en zwenkte af naar het „Ersatz-doel". Er wordt wel beweerd dat Goering een geheime opdracht kan hebben ge geven om het bombardement in elk geval uit te voeren, maar dan blijft de vraag waarom de linkervleugel wèl afgezwenkt is. Direct na dc landing van de Duitse vliegtuigen op hun basis na het bom bardement werd opdracht verstrekt een tweede aanval uit te voeren, daar Rotterdam kennelijk nog niet geval len was. De verbinding met generaal Student, die de onderhandelingen voerde, was verbroken. De tweede bombardementsvlucht is inderdaad ondernomen, doch tijdens de vlucht bereikte de commandant radiogra fisch het bericht van de capitulatie van de stad Rotterdam en werd het bombardement afgelast. ROTTERDAM Het mag een unieke gebeurtenis worden genoemd in ons stedelijk muziekleven wanneer een Rotterdamse pianist in een boor devolle Kleine Doelen een Chopin-re cital geeft dat kwalitatief vergelijk baar is met hetgeen grote ppianisten van over de grens ons soms bieden. Piet Veenstra heeft het gisteravond voor een bijzonder enthousiast pu bliek gegeven concert bewezen fysiek zowel als psychisch geheel opgewas sen te zijn tegen de hoge eisen die het door hem gebrachte programma stelt. Voor de pauze hoorden wij het an dante Spianato et Polonaise Brillante, een zestal etudes waaronder de Sex tenetude en de sonate met de treur mars, terwijl de tweede helft van het programma werd ingenomen door de vierde Ballade, een aantal Mazurka's, de e-moll Nocturne en het eerste scherzo in b kl. Het hoge muzikale gehalte van de voordracht en de grote technische pa raatheid van de pianist traden vrij wel in ieder ten gehore gebracht werk naar voren. Piet Veenstra heeft een ook voor onze tijd volkomen aanvaardbare in stelling ten opzichte van het klavier werk van de grote Pool. Gezond ro mantisch, nergens neigend naar het sentimentele, duidelijke cantilenen, ook in de soms zo belangrijke secun daire melodische curven, een voor treffelijke ppbouw in de grotere con cepties (sonate-polonaise en scherzo) naar de verschillende dynamische hoogtepunten en een opvallend uit houdingsvermogen waren kenmer kend voor zijn klaviervoordracht. Wanneer een pianist na zulk een SAIGON (AP) Een vloot van 50 Amerikaanse jachtbommenwerpers en jagers heeft dit weekend zware aan vallen uitgevoerd op lanceerinrich- tingen voor luchtdoelraketten en op stellingen van luchtdoelgeschut in Noord-Vietnam, aldus heeft het Ame rikaanse opperbevel vandaag bekend gemaakt nel buiten dienst F. J. Molenaar sinds 1954 heeft gewerkt, meldt ook dat Nederland bij de inval van de Duitsers twee exemplaren van een geavanceerd prototype radar had. Geestelijke vader en constructeur daarvan was onze landgenoot jhr. ir. J. L. W. C. von Weiier, die lid was van de commissie voor psychische strijdmiddelen. De luistertoestellen die in 1940 als opsporingsmiddel dienden, hadden toen weinig waarde meer. Het door Von Weiier geconstrueerde apparaat had een werkingsfeer van 15 km. Na de inval zijn de twee geconstrueerde toestellen naar Engeland overge bracht. Eerste exemplaar Het stafwerk „De luchtverdediging in de meidagen 1940" telt 1174 pagi na's en kost ƒ90,-. Het is geprodu ceerd door de inrichting tot het uitge ven van boekwerken van het ministe rie van defensie èn uitgegeven dooi de staatsuitgeverij. Het eerste exem plaar is aangeboden aan koningin Ju liana. Bij de samenstelling van de ge- schiedbeschrijvkig uit de oorlogsda gen zijn veel moeilijkheden onder vonden doordat de archieven na de capitulatie op bevel van de opperbe velhebber van land- en zeemacht vernietigd werden. REGGIO Dl CALABRIA (Reuter) Met groot machtsvertoon heeft de politie dinsdag zonder verzet de ar beiderswijk Sbarre in Reggio di Cala bria bezet. Om 6 uur in de ochtend trokken 5000 politiemannen en caribinieri, ge steund door twintig gevechtswagens, de laatste verzetshaard binnen, die protesteert tegen de aanwijzing van Catanzaro tot hoofdstad. Een half uur voordat de politie ar riveerde, was de elektriciteitsvoorzie ning verbroken in Sbarre, waar de inwoners zich geïsoleerd hadden ach ter barricades van uitgebrande auto's en gevelde bomen. De politie ging om zichtig te werk en consolideerde haar positie steeds alvorens op te rukken. Zij passeerden eerst twee bruggen zonder te stuiten op het bittere ver zet, waarop zij gerekend had. Vorige week was zij bij een poging de wijk te bezetten, onthaald op een regen van Molotovcocktails en andere pro jectielen en op geweervuur. Dit keer nam de commissaris van politie geen risico. De politiemacht werd voorafge gaan door gevechtswagens, die de barricades omwierpen. Op de ramen van de huizen werden de geweren ge richt. Later werd op ieder belangrijk kruispunt een gevechtswagen gepos teerd. Op andere straathoeken ston den groepen van tien man politie en carabinieri, zwaar bewapend met traangasgranaten, in afwachting van de reactie van de bewoners. Tegen 9 uur meldde de politie, dat het gebied gezuiverd was en dat de weg naar het vliegveld weer open was. Het gebied heeft men geheel on der controle. NEW YORK, (AP) De wervel stormen, die zondagavond de Missis- sippidelta hebben getroffen, hebben aan 84 mensen het leven gekost, ter wijl honderden personen dakloos werden. De plaats Inverness in de staat Mississippi werd bijna volledig verwoest. De wervelstormen volgens de weerkundigen waren het er tussen de 50 en 100 troffen het gebied. Zondagavond en maandagmiddag wa ren reddingsploegen nog bezig om slachtoffers van de natuurramp van onder het puin te halen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de AVRO-Skymasters hield de AVRO gisteren een informele ontvangst in de Hilversumse studio. Directeur Overvest van het radiobedrijf overhandigde een Skymaster Now-plaat aan hun leiderSander Sprong. zwaar programma nog kans ziet tot het geven van een drietal toegiften, de e-moll wals, de Ecossaises en de „Ruiterpolonaise" in As gr. en in laatstgenoemd werk de beruchte oc- tavenpassages voor de linkerhand tót een machtige climax weet te bren gen, waarbij het zuiver muzikale as pect nergens verstek laat gaan, krijgt men toch wel het gevoel dat er in ons openbare muziekleven iets mis is waar het gaat om het veelal negeren van voortreffelijke Nederlandse solis ten voor de abonnementsconcerten van onze orkesten. Hoe ook, deze avond is voor Piet Veenstra ccn eclatant succes gewor den. Het voltallige publiek dacht er blijkbaar ook zo over, en bracht de ocncertgevcr na afloop een ovationeel applaus. H. W. Wolvekamp DEN HAAG De visserij is met de allergrootste zorg ver vuld over de milieuverontreini ging. Dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg, voorzitter van het vis serijschap, zei dit in de rede die hij dinsdag hield in de eerste be stuursvergadering van het schap in 1971. Berichten uit visserijkringen, zo vertelde hij, wijzen erop dat de wa terverontreiniging snel om zich heen grijpt en dat in bepaalde gevallen de invloed daarvan op groeisnelheid van mosselen, op kwaliteit en smaak van de vis duidelijk merkbaar is. Niets wijst erop dat dit proces afneemt en ook de optimistische verklaring van de zijde van de minister van verkeer en waterstaat is niet in staat, het groeiend onbehagen in visserijkringen weg te nemen. Dr. Kranenburg beschouwde het in werking treden in 1970 van de wet verontreiniging oppervlaktewateren wel als een s*ap vooruit, maar ver wachtte niet dat do feitelijke omstan digheden hierdoor snel zullen veran- De Franse kleermaker Pepin vindt de tandem het beste vervoermiddel om mee uit winkelen te gaan. Hij denkt dan ook in een behoefte te voorzien met het tandem-pak dat op de foto is te zien (bruine jersey, ha ringgraat-motief). Het pak kan door zowel mannelijke als vrouwelijke fietsers worden gedragen. deren. De Oosterschelde vervult naar zijn mening een functie in het proces van zuivering van de kustwateren, doordat de stroom van vuil uit de Westerschelde zich niet onmiddellijk langs de kust naar het noorden kan bewegen. Met de milieuverontreini ging hangt zijns inziens onmiddellijk samen de kwestie van het afsluiten van de zeegaten, zoals de Ooster schelde en de Waddenzee. Overbevissing Niet minder dan de waterverontrei niging is de overbevissing een drei ging voor de visserij, zo meende dr. Kranenburg. De teruglopende vangs ten van tong, inkomensbron bij uit nemendheid voor de kleine zeevisse rij, doet in visserskringen een toene mende ongerustheid ontstaan. Wat de haringvisserij betreft heeft het Nederlandse vissersbedrijf er met de meeste klem bij de over heid op aangedrongen, alsnog drang uit te oefenen op België en Frankrijk \f\ opdat deze hun vissers door nationafv regelingen de beperkingen oplegger, die de Noordoost-atlantische visserijpe commissie heeft aanbevolen en dibbt andere Europese landen, waaronder Nederland, wel hebben aanvaard. Did'e beperkingen houden in het vrijwfe t stopzetten van de haringvangsten iyer de Noordzee in de maand mei 1971 engi in de periode van 20 augustus tot e$io1 met 30 september. België en Franto-pt rijk, zo deelde de heer Kranenburjui mee, hebben om niet principiële red^ru nen hun steun aan de aanbeveling onthouden. i Dr. Boelmans Kranenburg had dl indruk, dat het sinds mei 1970 gel dende verbod op de kuilvisserij r het IJsselmeer veel verdergaand consequenties heeft dan men zich vaj overheidszijde bij het afkondigen e van heeft gerealiseerd. Met name die buiten het kuilseizoen op Noordzee plachten te vissen, maa geen schip bezitten dat het hele ja: door, geschikt is voor zeevisserij, ee schade geleden die de schadevergodl ding vele malen overtreft. KAMPEN Het is niet waar, dat er grote huiver bij de theolo gische studenten is om na hun examen de pastorie in te gaan'. Het komt wel voor, dat twee jaar voor het kandidaatsexamen stu denten beweren niet de pastorie in te willen, maar een jaar later zijn ze van standpunt veranderd. De heer F. Kruithof, die de leiding heeft van het bureau te Kampen, dat bemiddelt bij het beroepingswerk in de gereformeerde kerken, heeft dit zaterdag meegedeeld op een bijeen komst in Oosterwolde (Fr.) voor <Lj noordelijke provincies. f Er is geen sprake van, zei de hei,- Kruithof, dat met name de noon delijke provincines onaantrekkelij zijn voor theologische kandidate! Dat in een bepaalde streek het aantf vakatures groot blijkt is meesifl een samenloop van omstandigheden In de gereformeerde kerken zijc op het ogenblik 225 vakante predik kantsplaatsen, tegen 233 verledér jaar. Het aantal vakatures is iets vein minderd, maar het beroepingsweïd zal in de komende jaren met grol moeilijkheden gepaard blijven gaajn De vraag overtreft in sterke mafr het aanbod. h Van de 225 vakatures, die er thaiii zijn betreft dit 32 predikantsplaatsgr in Groningen, 36 in Friesland, 13 i Drente, 19 in Overijssel, 29 in Get derland, 15 in Utrecht, 23 in Noons Holland, 40 in Zuid-Holland, 5 Zeeland, 10 in Noord-Brabant en Linj burg, 2 in Duitsland en een in Bel&i Van een verslaggever 1 UTRECHT Het bestuur van j Stichting Vrije Recreatie heeft r vaste Kamercommissie voor cultuu r recreatie en maatschappelijk wei( gevraagd om een openbare hoorzi ting over het kamperen tegen een g( ringe vergoeding bij boeren. Het stichtingsbestuur schrijft Kamercommissie, dat kampieren b boerderijen voor velen een uitkom i is. Het bestuur noemt de slecht g huisvesten, die eèn 'een vakantie de vrije natuur broodnodig hebbei dodh voor wie de lasten van een zo genaamde camping te zwaar zijn'. Als tweede groep, die belang hee bij het vrije kamperen noemt het b stuur de rustzoekers. die de grol kampieerterrein te lawaaierig vil den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6