LEG Lot over rubberfabriek wordt vandaag beslist is koploper van inflatie Mijn werk wil de mensen een beetje blijer t 3<: Voor Israël-immigratie drie miljoen inl970 Wijkraad wil ewembad op K 1 het strand Vlaardingse stankproducent Bra ndgevaa rlijk bedrijf moet wellicht sluiten ^Voorzitter A. Biesheuvel van CBTB: Concert kerkkoor 01NSDAG 23 FEBRUARI 1971 Bruno Mertens over zijn kunstkinderen 4!' '9 I HOEK VAN HOLLAND Tijdens |e vergadering van 3 maart zal de (wijkraad zich moeten buiten over een '"^émel'ijk revolutionair voorstel van et dagelijks bestuur. Volgens het be- uur dient er een wijziging te komen de zwembadplannen. Deze plannen T ge itueerd aan de Cordesstraat» ;aar reeds het instructiebad is aan- elegd. Het dagelijks bestuur is van lening dat een deel van de hier ge serveerde grond ten dienste zal loeten komen van het clubgebouw, at in de onmiddellijke omgeving van e camping dient te komen. I Men vreest dan ook dat het zwem- lad hierdoor opnieuw vele jaren zal lioeten worden uitgesteld. De ge- lachten van het dagelijks bestuur laan er dan ook naar uit om het ont- Vorpen zwembad over te brengen laar het strand. J Men meent dat hieraan geen nade- Jn zijn verbonden, terwijl er wel en- |ele voordelen te noemen zjn. Bij het iet voorrang te behandelen plan bor strandontwikkeling zou het Jvembad ingepast kunnen worden. Éierdoor gaat geen tijd verloren en iet zwembad zou op het strand gelijk liet het geheel kunnen meelopen en laardoor aanzienlijk minder kosten. In de ontworpen en. reeds aange- Jangen strandontwikkeling zal het Jerwarmde overdekte zwembad uit- luntend passen en op redelijke ter mijn uit te voeren zijn. Deze uitvoe- Ihg betekent ook een eerste aanzet ^>t vermindering van de leegheid aan He zeezijde van Hoek van Holland en Jiteraard zal er een zeer hoge bezet- Ingsgraad zijn in het seizoen Het jad zou in het kader van slecht- jreer-recreatie een belangrijke func- e kunnen vervullen. «f ong; lad 'flree] (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Het is een machtskwestie. B en W van Vlaardingen hebben het in hun macht te doen wat ze willen; zij hebben de feiten." Dat is voorlopig het enige com mentaar van'de heer R. A. Pearl, directeur van de Internationale Rubber Producten N.V., op het bericht dat zijn bedrijf wegens „stankoverlast" zou moeten wor den gesloten. Op grond van klachten van omwo nenden hebben B en W van Vlaar dingen vorig jaar augustus het be richt van hun voornemen tot sluiting aan het bedrijf gezonden. Zij vonden de grond daarvoor in het niet voldoen aan een bepaling van de Hinderwet. De directie is daarop bij de Raad van State in beroep gegaan. Nu dit beroep ongegrond werd verklaard is de beslissing aan B en W. Vandaag zal het Vlaardingse college beslissen of het tot (tijdelijke?) sluiting van het bedrijf zal overgaan. MILJOENENZAAK De Internationale Rubber Produc ten n.v. kwam eind 1956 uit Rotter dam naar Vlaardingen. In 1961 open de de vennootschap in de industrie wijk ten noorden van de spoorlijn ld ad rij ROTTERDAM Triest is het njat wij moeten konstateren dat Nederland in de E.E.G. als kop- ^per moet worden aangemerkt \<izake de inflatie. Zowaar geen lijositie voor een lauwerkrans. ^•Vij zullen het allen ervaren dat iet geen prijs maar een zware zal betekenen. Een waarvan de slagen op de ruggen van de zelfstandigen de boer en ejiinder zullen vallen", aldus de ^eer A. Biesheuvel in zijn ope- lingswoord tijdens de in Rotter- jam gehouden Algemene Ver van de C.B.T.B. West C„Met name de boer en tuinder krij- tn de rekening van deze inflatie ge- esenteerd in de vorm van scjirikba- nde prijsstijgingen, welke ze niet unnen doorberekenen in de prijzen sin hun produkten. En voor velen zal eze „rekening", deze „afstraffing" Je zij niet verdienen, te hoog. en te %ont blijken te zijn". „Het is bepaald te zacht uitgedrukt", ldus de C.B.T.B.-voorzitter, „als wij ellen dat deze irflatie ontwikkeling is met zorg vervult. Want al valt de irste afstraffing op de kleine onder- als het kankergezwel van de ooii woekeren de inflatie geen halt 'ordt toegeroepen, zullen ook harde agen vallen in de industriële sekto- Hij besloot zijn rede als volgt„De istiger jaren zullen geboekstaafd r lijven als vrij gunstig voor de Ned ekonomie. In deze jaren steeg de pro- duktiviteit gemiddeld met plm. 50 pet. en was er een reële welvaarts verbetering van pim. 40 pet. en er was in het algemeen arbeidsrust. De zeventiger jaren zijn echter ingezet met konflikten, protesten en grote ar beidsonrust, zo in de sfeer van „grijp wat je grijpen kunt". Met recht mag men zich afvragen hoe lang wij ons dit kunnen veroorloven, voordat onze hele ekonomie als een kaartenhuis in elkaar zal storten" Kostenstijgingen Tijdens de vergadering ging de C.B.T.B.-voorzitter dieper in op de gevolgen van de door hem geschetste inflatie voor de boer en tuinder. „De boer en tuinder, reeds jaren gekon- fronteerd met onvoldoende prijsvor ming, wordt door deze inflatie-ont wikkelingen gekonfronteerd met on gekende kostenstijgingen, die een rechtstreekse aanval betekenen op zijn toch al achter gebleven inkomens ontwikkeling. Het is dan ook begrij pelijk", aldus de heer Biesheuvel, „dat er onder hen een grote onrust heerst en wat nog veel bedenkelijker is dat er ook velen zijn. die zich overgeven aan de faitisme. zij zien het niet meeï." De vergadering droeg verder een huishoudelijk karakter. Naast bespre king van de jaarverslagen was er een bestuursverkiezing. De voorzitter, de heer A. Biesheuvel, werd met de grootst mogelijke meerderheid herko zen voor een periode van drie jaar. Afscheid werd genomen van de heer C. van Velden, tweede vice- voorzitter, die zich om gezondheidsre denen niet meer herkiesbaar stelde. De heer C. van Velden, die vele jaren de C.B.T.B. op vele posten, zoals in het Landbouwschap, de Ned, C.B.T.B. en de tientallen commissies en organi saties, vertegenwoordigde, werd be noemd tot erelid van de C.B.T.B. West Nederland. Eveneens tot erelid werd benoemd dc heer J. Kooy, die aftredend was. De heer Koop heeft als vertegenwoor diger van de boomkwckertfsektor sinds 1952 aktief deel uitgemaakt van het CBTB bestuur. In dc plaats van de heer Van Velden werd gekozen de heer J. Mast te Honselersdjjk en in de plaats van de heer Kooy. dc heer A. Veerman te Boskoop. Rotterdam-Hoek van Holland een modern bedrijfspand voor het op nieuw bewerken van oud synthetisch rubber. Directeur Pearl zegt dat dit een zaak is die in de miljoenen looopt en dat sluiting van het bedrijf dus na venant een schadepost van „in de miljoenen" zal zijn. Naast deze bedrijfseconomische schade zal sluiting van de fabriek een niet in cijfers uit te drukken schade bezorgen aan de volgens de heer Pearl ongeveer zestig medewerkers. De Vlaardingse Kamer vam Koophan del spreekt Overigens van veertig man personeel. Het Vlaardingse ge meentebestuur heeft met de vakbon den contact opgenomen over de ge volgen van ec-n eventuele sluiting voor deze mensen. De klachten die tegen de rubberfa briek werden ingediend waren niet afkomstig van de Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en om het Waterweggebied, die doorgaans dit soort hinder inventariseert en de pro cedure op gang brengt. Dr. G. J. Hen- ping, voorzitter van deze vereniging, wist wel dat het bedrijf tot de industriële stankproducenten behoort, maar zijn vereniging is in de kwestie niet gemoeid OMWONENDEN Volgens de gemeente Vlaardingen zijn de klachten afkomstig van „on- wonenden", als daarmee particuliere personen worden bedoeld, dan moe ten die in deze industriewijk wel op een aanzienlijk verdere afstand wor den gezocht dan in het algemeen voor deze benaming gebruikelijk is. Overigens is het de vraag of met „stankoverlast" alleen de hinder wordt bedoeld die het produktiepro- ces veroorzaakt. De Internationale Rubber Producten is namelijk een van de bedrijven aan de Nieuwe Wa terweg die in de loop der jaren nogal vrij veelvuldig voorkwamen in de KRIMPEN Het vorig jaar opge richte gereformeerd kerkkoor Jubi late Deo geeft donderdagavond a.s. een concert in het kerkelijk centrum De Ark. Medewerking wordt verleend door het zangkoor Harmonie uit Pa- pendrecht en door Oud-Excelsior uit Dirksland, alsmede enige solisten en de heren A. Vrijhof, orgel en G. Vrij hof, trompet. De leiding berust bij de heer P. van Sprang, dirigent van de drie genoemde koren. Het concert be gint om 8 uur. rapporten van de Vlaardingse brand weer. Het fabrieksterrein, dat stijfvol ligt met volle en lege vaten, emballa ge- en afvalmateriaal, lijkt daarom te vragen. De felste brand bij de Vlaardingse rubberfabriek was op vrijdagmiddag 5 september 1969, toen twee ton rub ber en vier ton roet in een vette rookwalm opgingen. Honderden Vlaardingers genoten op weg van hun werk naar huis van het schouwspel, dat de verzekering een schadepost van een kleine half miljoen gulden bezorgde.- Het vuur woedde op het terrein (waar enkele loodsen verloren gingen) en de brandweer wist te voorkomen dat het naar de fabriek zelf oversloeg.. In september 1969 brak er een felle brand uit in het fabriekscomplex. Dikke zwarte rookwolken geven een angstaanjagend beeld. BODEGRAVEN „Prin ses Beatrix moet 'm op haar bureau hebben staan" zegt Bruno Mertens (56) uit Bo degraven, terwijl hij trots een „mobyle miniatuur" met beide handen omhoog tilt. „Vorig jaar werd een beeldconstructie van mij in Dordrecht onthuld. Prinses Beatrix heb ik van dat ob ject toen een model mogen schenken". Voor schilder, architect, beeldhouwer en ontwerper Bruno Mertens was het gis teren eigenlijk wéér feest, to endaar aan de Zuidzijde 72 a in Bodegraven zijn zo juist gereed gekomen „zeil- mobiel" voor een deel werd opgetrokken. Voor een deel, want de harde wind maakte het optakelen vrijwel onmo gelijk. Het object, dat in het landelijke Bodegraven oprijst en functioneert als een experimentele demonstratie, heeft een enorme omvang. Het gevaarte weegt méér dan twee ton, is acht meter hoog en heeft een draaicirkel van 12 meter. Het beeld is vervaardigd van epoxy-hars met fi- Jong, stralend, zelfbewust kwam hij binnen... een vader met twee dartele kleuters. Zo'n stel waar met een de gezamenlijke sympathie van de tram naar uit gaat. Een glimlach in de grauwte. Toen viel de vraag.... De ver schrikkelijke vraag, die alle ouders eens te beantwoorden krijgen op het ogenblik, dat niemand die vraag kan verwachten. Hoog. ijl klonk het stemmetje met een ondertoontje van wanhoop. .Pappie, bestaat Sinterklaas niet....?" De tram hield de adem in. Sinter klaasproblemen in februari.... hoe komt 't schaap eraan? Eerste weervraag van de vader dan ook: „Hoe kom je daar bij?" Het kind legde het verkeerd uit, meende het antwoord al te hebben Pappie was stomverbaasd over haar twijfel. Verlicht haalde ze adem. „Hij. be staat, hè? En juf, die zei dat ie niet bestaat..,." „Zegt de juffrouw dat?" Toen kwam er een verhaal, dat ze op school in een boekje gelezen had den en daar werd van Sinterklaas verteld en toen had juf gezegd, dat ie niet bestond... Met als slot een blijde zucht: „Maar hij bestaat wel. juffie weet het niet goed...." De vader keek wanhopig naar de oudste en steels naar zijn jongste, die nog helemaal in de onwrikbare geloofsperiode was. Zachtjes zei hij: „Ik zal het je uit leggen, een andere keer als Zusje er, niet bij is...." Voorlichting Maar Zusje, ook niet gek, had best begrepen waarom het ging en spitte verder in het probleem. „Gekke juf....", zei ze. De vader trachtte meer over de gang van zaken te weten te komen. Hoe juf het had gezegd en wat pre cies en hoe de andere kinderen ge reageerd hadden. Het verslag werd noga) verward. maar wel was duidelijk dat ene Keesje van Dalen de woorden van de juffrouw niet bliefde aan te ne men en stokstijf had volgehouden, dat Sinterklaas wel bestond en dat hij hem zelf gezien had. O zo.... „En wie denk jij dat gelijk heeft?", vroeg de vader in de hoop de zaak te vereenvoudigen, „Juf of Keesje....?" De oudste aarzelde tussen majes teitsschennis en het verlangen haar geloof te behouden.... De jongste echter reageerde zonder angst voor gezagsondermijning, wat derde haar die gekke juf op die school.... Plechtig, duidelijk en vastberaden gaf zij het antwoord: „Die juf heeft ongelijk en Keesje van Dalen heeft gelijk". „Zo, zo...." zei de vader zwakjes en kon met die woordjes alle kanten uit. De volgende halte stapten ze uit, nagestaard door een meelijdende tram. „Daar zit hij nou met die voorlich ting op school....", mopperde een passagier. >erae een Dit is de „Triomf Toren" van Bruno Mertens. een van z\jn vele com posities. berglas. Door deze materiaalsoort te gebruiken bereikt de kwaliteit van het object niveau, maar wordt ook de tijdsduur van de constructie vergroot. Overigens is het kunstwerk nog maar een miniatuur vergeleken bij het kolossale object, dat vorig jaar in Assen geplaatst werd. De hoogte van de mobyle bedroeg toen zelfs 22 me ter. Voldaan vertelt Bruno Mertens ons, dat hij zaterdag net een brief van het gemeentebestuur van Assen ontvangen heeft, waarin het college een mobyle voor de gemeente bestelt. Wat betekent de naam mobyle eigenlijk? Constructeur-kunstenaar Mertens is daar kort, maar helder over. „Het is een beeld, dat In beweging is. Het woord perpetuum mobilé zit er ook wel in. Het gaat altijd door. Er is geen einde aan". De objecten symboliseren in zekere zin de wereld, die ook zo sterk in beweging is. „Maar mijn werk wil gelijk een optimistisch gevoel in posi tieve zin geven. Want al is alles in beweging, de vraag dringt zich steeds meer aan ons op of we er over twin tig jaar nog wel allemaal zullen zijn. Die beelden nu willen laten zien, dat het anders kan. En hoog in de blauwe lucht zijn de objecten méér dan hoopgevend. Het wil de voorbijgan gers bijna dwingen tot positieve ak- ties. Ik heb expres materialen ge bruikt. die ook in de oorlogsindustrie een belangrijke rol spelen, zoals ko gellagers. assen, hoge staallegeringen. Ik heb willen aantonen, dat men deze materialen beter zo, in deze beeldcon structies, kan gebruiken. Ik heb er als het ware een ludieke aangelegen heid van gemaakt." Bruno Mertens kèn bijna niet tot zwijgen gebracht worden, wanneer het over de functie van zijn werk gaat. Verscholen achter veel groen ligt het prachtige landhuis van de familie Mertens. De kunstenaar heeft niet al tijd zo'n rustig „thuis" gehad. Inte gendeel. jaren heeft hij met zijn vrouw door de wereld gezworven. Niet minder dan vijfentwintig jaren achtereen trok hij in een woonwagen van land tot land. Heel Europa heeft hij leren kennen en zelfs ver daar buiten. Prenten en tekeningen uit Marokko, waar hij acht maanden woonde, getuigen daarvan. Veel ook was hij in Spanje, waar hij met zijn vrouw de woning van de legendari sche kunstenaar Salvador Dali be zocht Aan zijn langdurig verblijf in het buitenland is het misschien ook te wijten, dat de verdiende publiciteit in eigen land vaak aan hem voorbij ging. De buitenlandse bladen schre ven echter des te meer. Zijn Zwitserse vrouw Susan Burki, die hij in Zürich, waar hij architec tuur studeerde leerde kennen, leeft in zekere zin in de schaduw van haar man. Toch had juist deze vrouw niet alleen grote invloed op het werk van haar man, maar heeft ze in de loop der jaren als schilderes vele fraaie werken vervaardigd. Na een naïeve en surrealistische periode maakt zij nu veel abstract werk. Ook haar man heeft vroeger veel geschilderd. Het echtpaar expo seerde in Parijs, Barcelona, München, maar ook in eigen land. zoals in gale rie Pribaut in Amsterdam en bij de Rotterdamse Kunststichting. Over haar leven met Bruno Mertens zegt Susan: „We vormen beide een vol maakte eenheid als méns. maar zijn als kunstenaar totaal verschillend en individualistisch". Beiden zijn als kunstenaar ook sterk betrokken bij de politiek. „In Spanje exposeerden we eens een hui lende Spaanse Christus. Toen één van de bezoekers vroeg, waarom we Christus huilend hadden geëtst, heb ik gezegd: om de toestanden in Span je. En ik heb het gemeend" „In een andere, maar vooral betere wereld leven" is de wens, die het schilderspaar voor de toekomst voor ogen staat. In die toekomst hebben ze wel vertrouwen. „Alles is in bewe ging. kijk de jeugd maar eens." Elke week trekt de heer Bruno Mertens, die een sterke tegenstander van het gebruik van drugs is, naar Amster dam, waar hij in het Kosmosmedita- tiecentrum met de moderne jeugd mediteert over het bewustzijn en be wustzijnsverschijnselen. „Een betere wereld", daarin wil hij op bescheiden wijze bijdragen door het creëren van deze mobyles, die moeten stimuleren tot positiever den ken in deze wereld in beweging. DEN HAAG De organisatoren van de dit jaar in Botterdam te hou den Israël-weck hebben dc Collectie, ve Israël-Actie nog niet uitgenodigd aan deze week deel te nemen. Als de CIA deze uitnodiging krijgt, zal tij echter graag meedoen. De CIA, die reeds meer dan vijftig jaar bestaat, en die zich bezig houdt met de inzameling van gelden voor immigratie naar Israël, is vooral na 1967 met de Zesdaagse Oorlog in het nieuws gekomen. In 1970 werden in Nederland 10.680 giften ontvangen - tot een totaal be drag van bijna drie miljoen gulden, waarvan tien procent van niet-joden. Daartegenover staat dat de CIA 8.6 procent onkosten heeft gehad om dit alles bijeen te brengen. Dat geld wordt, aldus dr. Aryeh L. Pincus, voorzitter tevens penning meester van The Jewish Agency, waarin de CIA is geïncorporeerd, uit sluitend gebruikt voor immigratie naar Israël en opname van immi granten in dat land. Dat alles houdt in transport, medische zorg, ver schaffen van een woning en het in richten daarvan, begeleiding, scholing van kinderen en herscholing van ouderen Zoals elk jaar begint de actie voor 1971 van de CIA op 1 maart en het is de bedoeling, in Nederland drie en een half tot vier miljoen gulden bij een te brengen. Hoezeer dit werk nodig is blijkt uit het feit, dat veruit het merendeel van het Israëlische staatsbudget moet worden besteed aan de defensie en dat door de gebeurtenissen in Rus land en de situatie in verschillende oosterse landen daar een groot aantal Joden in nood verkeert. Dr. Pincus is op weg naar de Jood se conferentie in Brussel, waar hij donderdag zal spreken. De vooraan- staandste man van deze conferentie is de „grand old man" David Ben-Goe- rion. Op zijn reis bezoekt hij nu Neder land. Hij vertelde donderdagochtend, dat een gezin van vier personen aan transportkosten, medische zorg, opna me in Israël en wat daar bij komt ongeveer 15.000 dollar kost. Interessant is. dat de CIA niet in Nederland maar overal ter wereld voor 1967 een zuiver joodse aangele genheid was. Daarna is cr een elk jaar stijgend aantal niet-joden. dat deelneemt aan dit sociale werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5