LONDEN LEVERT WAPENS Berger (Groningen) treedt toch af Helikopters Zuid-Afrika. „Gemenebest in waagschaal" «r; Zuidvietnamees elitebataljon uitgeschakeld Het Kwartet (RITA) Vrij rustig Turkije vreest rode revolte Laotiaanse leger in een crisis Deel girokantoor naar Twente Felle brand in Winschoten 'AR Leidse Courant - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 23 februari 1971 51ste jaargang vooraanslaande prol. christelijke dagbladen idkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De liefde leert zelfs ezels insen FRANS ben niet naar Jennies verjaar- Igsfeestje gegaan. Onderweg heb haar cadeautje opgegeten." DE BILT Een hogedrukge- ed boven Noord-Frankrijk blok- ert momenteel de toegang voor :eaanstoringen tot het Europese 9Jasteland. Als gevolg hiervan is ook in Nederland vrij rustig eer. Met zwakke tot matige nd uit noordwestelijke richting >rdt lucht aangevoerd, waarin inke opklaringen voorkomen en kans op neerslag gering blijft. kans op mist daarentegen vrij groot, gezien de zwakke in het binnenland. In het. komende etmaal zal het inoemde hogedrukgebied zich ïogelijk iets naar het oosten ver- laatsen, maar in ieder geval it het er niet naar uit dat zich ;entiële veranderingen in het idige weertype zullen voor- ïn. BAROMETERSTAND: heden uur 77 cm. (1026 millibar), jtjjgend. Zon en maan 124 februari: zon op 7.38, onder 11.09; maan op 7.17, onder 17.04; p februari N.M. log water iHoog water, 24 februari: Rot- frdam le getij 3.34, 2e getij 6.13; Scheveningen 2.17-14.35; [lissingen 1.00-13.25; Haringvliet- 'am a.d. zeezijde 2.39-14.58. KAAPSTAD (Reuter, UPI, AP) Zuid-Afrika gaat zeven Wasp-helikopters bestellen in Engeland en de Britse rege ring zal ze leveren. Dit is giste ren in Londen en Kaapstad be kendgemaakt. De Zuidafrikaanse minister van de fensie, Pieter Botha, heeft in het Zuidafrikaanse parlement gezegd dat de bestelling dezer dagen geplaatst zal worden. Bijna gelijktijdig zei de Britse minister van buitenlandse za ken, Sir Alec Douglas-Home, in het Lagerhuis dat Engeland uitvoerver gunningen zal verlenen. Er waren nog geen orders binnengekomen, zei mi nister Home. Eerder deze maand heeft een juri dische commissie het Lagerhuis een rapport overlegd, waarin stond dat Engeland onder het verdrag van Si- monsstad van 1955 verplicht is de helikopters te leveren, evenals re serve-onderdelen en uitrusting voor schepen die vroeger aan Zuid-Afrika zijn geleverd. De Wasp-helikopters zijn bestemd voor drie door Engeland geleverde anti-duikboot-fregatten. De minister van defensie in het schaduwkabinet van de Labour-oppo- sitie. Dennis Healey, betreurde dat de Conservatieve regering van pre mier Heath al een besluit heeft ge nomen over de wapenleveringen aan Zuid-Afrika, voordat de commissie, die door de Gemenebestconferentie in Singapore is ingesteld, ook maar een keer vergaderd heeft. Deze commissie moet nagaan wat de gevolgen zullen zijn van Britse wapenleveringen aan Zuid-Afrika voor de buurlanden van dit land. Ook moet zij bekijken of er werkelijk sprake is van een snelle groei van de Russische vloot op de Indische oceaan. Het instellen van deze commissie was een compromis. De Afrikaanse gemenebestlanden hebben gedreigd uit het Gemenebest te stappen als Enge land, in strijd met het wapenembargo van de VN, Zuid-Afrika toch wapens gaat leveren. De leden van de commissie zijn vertegenwoordigers van Engeland, Australië, Canada, India, Jamaica, Kenia, Maleisië en Nigeria. De eerste vergadering zou volgende maand in Londen worden gehouden. Rampzalig VOOR IEDER DIE ^0 NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; plaats: Als beloning voor mijn aktivltelt per maand ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant per kwartaal veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: -- inzenden aan Bureau van dit blad bokje zwart maken naar SAIGON (Reuter) Het 39ste eli tebataljon van het Zuidvietnamese leger is uitgeschakeld als een effec tieve strijdmacht door de Noordviet- namezen in Laos. Dit heeft het Zuid vietnamese opperbevel in Saigon gis teravond bekendgemaakt. De Zuidvietnamezen hebben de af gelopen dagen in Laos zeer zware verliezen geleden. Bij een gevecht dat in de nacht van zaterdag op zondag geleverd werd, verloren de Zuidviet namezen zelfs met het hoogste aantal doden ooit in één slag in de Vietna mese oorlog gevallen. Ruim driehon derd soldaten en officieren werden uitgeschakeld. De meesten sneuvel den. Zie ook pagina 10. NIKOSIA Aartsbisschop Maka- rios van Cyprus heeft negenduizend hectare land geschonken aan een ker kelijke stichting voor ontwikkelings werk op Cyprus en in het Nabije Oosten. Het is de helft van het totale grondbezit van zijn aartsbisdom. Het overblijvende bezit is nog zo groot, dat de Orthodoxe Kerk van Cyprus daaruit al haar uitgaven, inclusief de bezoldiging van de geestelijken, kan betalen. Volgens Healey zet de regering van premier Heath de toekomst van het Gemenebest op het spel voor een paar helikopters. Hij meende dat ge volgen voor de Britse belangen, le vens en eigendommen in de rest van Afrika rampzalig kunnen zijn, tenzij Engeland de verzekering zou geven, dat er behalve de helikopters en on derdelen geen wapens geleverd zullen worden aan het regime van Vorster. Minister Home wilde die verzeke-- ring gisteren nog niet geven. Alle an dere wapenbestellingen van Zuid- Afrika zouden alleen beoordeeld wor den in het licht van de Britse be langen. Triest zit deze man op de res tanten van zijn huis een bo terham te eten. Het is een beeld uit de Amerikaanse plaats Sel mer, een van de vele die door wervelstormen enorme schade opliepen. ANKARA (Reuter. DPA) De Turkse minister van binnenlandse za ken, Menteseoglu heeft verklaard, dat de rellen en bomaanslagen van het afgelopen weekend onderdeel zijn van „een repetitie voor een commu nistische revolutie". Hij zei, dat het geweld van de „linkse extremisten" niet bedoeld is „om de regering om ver te werpen, maar om de republiek en de democratie te vernietigen". Minister Menteseoglu deed een be roep op alle oppositiepartijen zich aaneen te sluiten om dit te voorko men. Het afgelopen weekend zijn in An kara twee bofnmen ontploft en twee niet-geëxplodeerde bommen werden gevonden op het terrein van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst (USIS). De afgelopen dagen en ook gisteren weer heeft een politiemacht fel slag geleverd met studenten van de uni versiteit van Ankara. In een interview heeft de Turkse premier Soeleiman Demirel gezegd, dat het leger onvoorwaardelijk loyaal is ten opzichte van „de republiek, de democratie en het regime". Berichten dat jonge officieren in contact zouden staan met radicale studentengroepen, noemde hij „leugens, afkomstig van anarchisten, die dat wel graag zouden willen". Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Burgemeester J. J. A. Berger van Groningen zal aftreden. Hij zei dit gisteravond in een verklaring aan de gemeen teraad. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden VIENTIANE (AFP) Volgens sommige waarnemers maakt het Lao tiaanse geregelde leger een ernstige desertiecrisis door. waarover de auto riteiten zich in zwijgen hullen. In Vientiane is vernomen, dat de recru- tering altijd moeilijk geweest is van wege de geringe soldij en de concur rentie van de speciale troepen die on der controle staan via de CIA, waar de recruten tienmaal zo veel verdie nen. Een Thailands blad maakte bekend, dat „de VS en Thailand samenwerken aan een weinig bekend programma tot Laotianisering. Dit is bestemd om het leger in Laos de mogelijkheid te geven, doelmatig de Noordvietnamese invallers te bestrijden na de terug trekking van de Zuidvietnamezen uit Laos. KAIRO (AFP) Mahmoed Riad, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, heeft gistermiddag de verte genwoordigers van de Grote Vier ontboden om hun te vertellen dat het Israëlische communiqué van zondag avond „een belediging van het VN- handvest, de wereldopinie en de vier grote mogendheden" is. De heer Berger zei onder meer dat hij niet alleen staatsrechtelijke maar ook staatsfeitelijke en politiek-psy- chologische gevolgen van zijn besluit toe te treden tot DS'70, zorgvuldig heeft overwogen. Ook zei de heer Ber ger dat politieke verhoudingen in de gemeente bij de benoeming van een burgemeester een rol spelen. Dat hoeft nog niet direct in te hou den dat de benoemde per se moet be horen tot de partij die in de raad over de meeste zetels beschikt, het betekent echter |wel, dat als een bur gemeester die tot de grootste partij behoorde, uit deze partij treedt, hij hiermee iets doet wat consequenteis voor zij'.i ambt kan hebben. „In mijn geval acht ik één en ander van te meer betekenis omdat ik voor mijn benoeming een politieke functie uitoefende en de binding met mijn partij op het ogenblik van mijn be noeming zeer sterk was. Mijn toetre den tot DS'70 heeft mij voor een deel ongewild opnieuw nauw betrokken bij de politiek." Angenomen wordt dat de heer Ber ger zich bij de kamerverkiezingen kandidaat zal stellen voor DS'70. Zoals bekend is hem de derde plaats op de kandidatenlijst aangeboden. Zelfs wordt al verondersteld dat DS'70 in de heer Berger een potentiële kandidaat voor een minis terambt (sociale zaken) ziet. Anderen vinden een dergelijke overweging nogal prematuur, vooral ook omdat men niet weet welke am bities lijsttrekker Drees jr. zelf heeft. Ook staat het uiteraard nog te bezien of DS70 wel tot een toekomstige re gering zal weten door te dringen. In ieder geval wordt het vrij zeker geacht dat de heer Berger zijn eigen kiezers zal „meebrengen", hoofdzake lijk uit het noorden. In het weekend werd al vrij alge meen aangenomen dat de heer Berger zijn ambt zou neerleggen Pas gister middag heeft hij de wethouders van zijn besluit op de hoogte gesteld. Hij weigerde categorisch in het openbaar iets los te laten vóór de raadsverga dering van gisteravond. De heer Berger heeft zijn stap ge nomen ondanks het feit dat minister Beernink vorige week liet weten, geen bezwaar te hebben tegen een aanblijven van de heer Berger In Groningse politieke kringen heeft men zich vorige week officieel nau welijks ingelaten over een eventueel aftreden van de burgemeester. Wel stelde de PvdA zich gereserveerd op. Wethouder W. Hendriks zelf ook één van de „42" was teleurgesteld en gaf zelf te kennen wel in de PvdA te blijven. De „nieuwlinkse" wethou der drs. Max v.d. Berg vond het eveneens jammer dat de burgemees ter overstapte. Burgemeester J. J. A. Berger, die in 1918 werd geboren in Middelburg heeft zich in Amsterdam gespeciali seerd in het verzekeringswezen. Een groot deel van de jaren in de tweede wereldoorlog werkte hij bij „Zieken hulp" in Groningen. In 1949 werd hij gekozen tot secretaris van het NVV. Twee keer is hij voor de PvdA lid geweest van de Tweede Kamer. De eerste keer was dat in 1952. maar twee jaar later bedankte hij weer en werd hij benoemd tot directeur van het GAK in Amsterdam. In 1959 werd hij opnieuw kamerlid, nadat hij in 1957 al tot hoofdbestuurslid van de PvdA was gekozen. In 1962 werd hij lid van provinciale Staten van Gro ningen. Burgemeester van de stad Groningen werd hij in 1956. Zijn ambtstermijn loopt formeel in april aanstaande af. De heer Berger heeft nog talloze andere functies gehad, on der meer in de Raad van Europa. Staking in Zweden breidt zich uit STOCKHOLM (AP) De Zweedse staking van overheidsdienaren en academici gisteren algemener ge worden en thans nemen cr 65.000 personen aan deel. Daar zijn ook gro te aantallen officieren van de land-, zee- en luchtmacht bij, die in Zweden als hogere ambtenaren worden be schouwd. De ambtenaren, die sinds enkele jaren het recht hebben om te mogen staken, hadden salarisverhogingen geëist van 20 procent. De filmster Jane Fonda, die in Amerika ondermeer een ac tie is begonnen voor de Indi anen, hier in een rol in de film Klute. Vaneen verslaggever DEN HAAG De directie van de PTT heeftQplannen om ter ontlasting van het girokantoor in Arnhem een „werkeenheid" in Twente te vestigen. De juiste vestigingsplaats is nog niet bekend, maar hierover zal zo spoedig mogelijk een beslissing worden geno men. Het girokantoor in Arnhem kampt met een overvloed aan werk en een tekort aan personeel. Alle nieuwe gi ronummers worden namelijk bij dit kantoor ondergebracht, zodat het werk met de dag toeneemt. Overwo gen wordt nu voor werkzaamheden, die niet onmiddellijk gebonden zijn aan de dagelijkse gang van zaken op het kantoor in Arnhem, in Twente onderdak te vinden. Men heeft voor de over te plaatsen afdeling een paar honderd arbeidskrachten nodig. Van daar dat bij de vestigingsplaats reke ning wordt gehouden met de situatie op de arbeidsmarkt. Griekse tanker vergaat: 14 man vermist FOYNES (AP) Ondanks voort zetting van een intensieve speuractie met vliegtuigen wordt gevreesd dat 'de Griekse motortanker Ioli, die ver mist wordt ten zuidwesten van Ier land, met man en muis is vergaan. Het 500 ton metende vaartuig, dat 14 personen aan boord had, had don derdag de rivier de Shannon verla ten voor een reis naar Angola, maar raakte al spoedig in zwaar weer. Op de Ierse kust zijn inmiddels een ver splinterde reddingboot van de Ioli en de stoffelijke resten van twee be manningsleden, alsmede twee zwem vesten. aangespoeld. Cellist Rostropowits j mag toch naar VS XEW YORK De beroemde Rus sische cellist Rostropowitsj, wiens Amerikaanse toernee onlangs werd uitgesteld, nadat hij in het openbaar de schrijver Alexander Solzjenitsin had verdedigd, zal nu in december d» Vereoigde Staten bezoeken. J. J. A. Berger WINSCHOTEN ln Winschoten heeft een felle brand gisteravond een der werkplaatsen, de magazijnen en een gedeelte van de expeditie van de NV Nema grotendeels verwoest en een schade van ruim een half miljoen gulden aangericht. Het pand was ei gendom van de erven Nederhoed. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Alle apparatuur van de technische dienst van de Nema voor herstel werkzaamheden van radio, televisie en andere elektrische apparaten werd vernield, evenals een aantal nieu we televisietoestellen en televisies die in reparatie of reeds gerepareerd wa ren. De brandweer van Winschoten, die het vuur met groot materieel bestreed, wist het woongedeelte en de belen dende percelen te behouden na twee uur blussen was men de brand mees- Keizer Hirohito en keizerin Nagako van Japan, die in oktober enige dagen ter. Er deden zich geen persoonlijke privé in Nederland zullen blijven. Het Japanse keizerlijk paar brengt in het ongelukken voor. najaar staatsbezoeken aan BelgiëEngeland en West-Duitsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1