Troepen van Saigon komen geen stap verder in Laos België tegen wijst Sowjetk joods congres af Amerikanen gebruiken mensensnuffelaars De doordrukker. Loonbeleid bekijken per bedrijfstak Egypte reageert boos op voorstellen Israël Dutschke regering noemt Brits< fascistisch Gehavende troepen zijn ingesloten President van Syrië afgetreden Bij de oorlog in Indo-China 5?' Dr. Kunst naaf Genève 1/3 van de jonge vrouwen vereenzaamt in het huwelijk.* SAIGON De restanten van verscheidene Zuidvietnamese bataljons in Laos zijn ingesloten door Noordvietnamese eenheden. Zij liggen onder zwaar artillerievuur. De verliezen aan heide kanten zijn zeer hoog. De basis waar de overgebleven Zuidvietnamezen zich gisteren heb ben ingegraven, ligt tien kilometer diep in Laos. Duizend Zuidvietname zen hebben zich daar gehergroepeerd na de hevige gevechten van het afge lopen weekeinde. Bij de strijd verlo ren de Zuidvietnamezen meer dan tweehonderd man. De Noordvietna- mezen zouden zeshonderd doden op het slagveld hebben moeten achterla ten. Dezen zouden voornamelijk ge vallen zijn onder de bommenregen die de Amerikanen op hen hebben laten vallen. De Amerikaanse hospitaalsoldaat Dennis Fujii, die het commando over nam van een Zuidvietnamees batal jon waarvan alle officieren waren ge sneuveld. is gisteren door een Ameri kaanse helikopter opgepikt en naar Zuid-Vietnam gevlogen. Aanvankelijk was meegedeeld dat zijn helikopter was neergeschoten. Hij besloot echter zijn plaats in een helikopter af te staan aan een gewon de Zuidvietnamees. Zelf bleef hij toen vijf dagen bij de Zuidvietnamese eenheid, die zeer zware verliezen leed. Omdat niemand meer Engels sprak, nam hij het commando over. Hij bediende een veldradio en diri geerde daarmee reddingshelicopters en gevechtsbommenwerpers naar de Noordvietnamese stellingen. De invasie in Laos is volledig tot staan gekomen. Het Zuidvietnamese opperbevel, dat steeds melding maak te van de vorderingen die de Zuid vietnamezen in Laos maakten, zei gisteren slechts, dat de troepen op de bedreigde basis nog steeds stand hiel den. De hospitaalsoldaat Dennis Fujiji, die in Laos het commandoover nam van het restant van een Zuidvietnamees bataljon, nadat alle officieren waren gesneuveld. De troepen hebben deze plaats echter nog lang niet bereikt. Eerdere berich ten dat Sepone al bereikt zou zijn, bleken onjuist. Vietnamisering De tegenslagen in Laos tonen pijn lijk duidelijk aan, dat er van de Viet namisering van de oorlog niet veel terecht komt. Washington blijft op merkelijk stil over de tegenslagen in Laos. Ter ondersteuning van de Zuid vietnamezen in .Laos en Cambodja heeft de Amerikaanse luchtmacht een reusachtige luchtvloot van 1500 vlieg tuigen en 500 helikopters bijeenge bracht. Volgens de AP-correspondent George Esper in Saigon zijn door de massale inschakeling van de Ameri kaanse luchtmacht twee dingen dui delijk geworden: De Zuidvietnamese invasiemach ten zijn voor hun acties over de grens in het kader van de Vietnamisering bijna volledig afhankelijk geworden van Amerikaanse luchtsteun en transport door de lucht. De hele opzet voor het gebruik van de luchtmacht in Indo-China is gewijzigd. Er worden steeds minder luchtaanvallen ondernomen, die de Noordvietnamese aanvoerlijnen moe ten vernietigen en steeds meer ter ondersteuning van de grondtroepen. 'De luchtmacht wordt als artillerie- wapen gebruikt', aldus een Ameri kaanse militair in Saigon. De afgelopen twee weken zouden zeker 24 Amerikaanse helikopters verloren zijn gegaan. Tientallen an dere werden ook neergeschoten, maar konden door grotere helikopters geborgen worden. Zij worden niet als verloren opgegeven. Wereldraad De Wereldraad van Kerken heeft gisteren de door de Amerikanen ge steunde inval in Laos een 'flagrante schending van de rechten van de mens' genoemd. De commissie voor internationale zaken van de Raad vreest, dat de oorlog nog verder zal escaleren. De Raad heeft brieven naar alle betrokken regeringen ge schreven. Ook Bondskanselier Willy Brandt ontkwam gisteren in Bonn niet aan het carnaval. Hij schaarde zich onder de volgelingen van prins Carnaval. Vertraagd De Amerikanen lieten weten dat de Zuidvietnamezen deze week nog eens vijf bases in Laos hadden willen in richten, maar dat de opbouw ver traagd kan worden door de tegenaan vallen en de onzekere weerstoestand. De bases zouden 45 kilometer diep in Laos moeten komen, en tot steun punt moeten dienen voor de troepen die nog verder moeten oprukken naar het westen. Er zijn aanwijzingen dat het vervoer over de Ho Tsji Minh-rou- te, waaraan de inval in Laos een eind had moeten maken, de laatste dagen is opgevoerd. De Noordvietnamezen zouden hun aanvoerlijnen iets naar het westen hebben verschoven. Militaire waarnemers in Saigon hebben verteld, dat president Thieu had gepland dat de stad Sepone, op de Ho Tsji Minh-route al op 15 fe bruari had moeten worden veroverd. Wem van middenstand Cairo Egypte heeft de laatste Israëlische voorstellen voor vredeson derhandelingen verontwaardigd van de hand gewezen en de Israëlische premier Golda Meir in overweging gegeven haar ideeën eerst voor te leggen aan VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Een Egyptische regeringswoord voerder zei dat het Israëlische regeringscommuniqué een „duidelijke en categorische verwerping van de voorstellen van Jarring betekent". Uit de verklaring blijkt „dat Israël blijft vasthouden aan de expansionistische politiek, die in strijd is met de reso- lutie van de Veiligheidsraad en het handvest van de Verenigde Naties". Het Egyptische dagblad al Achram BEIROET (AP, UPI) President Achmed Khatib van Syrië heeft zijn ambt neergelegd en de weg vrijge maakt voor de sterke man van het land. luitenant-generaal Hafez Assad, om zich bij het komende referendum kandidaat te stellen voor het presi dentschap. Het aftreden van president Kathib vormt een onderdeel van de wijzigin gen in het bestuur, die vorige week door de Baath-partij zijn afgekon digd. Kathib kondigde zijn heengaan aan op de eerste vergadering van de onlangs benoemde Volksraad, het eerste parlement dat Syrië sinds vijf jaar heeft. Later werd Khatib tot voorzitter gekozen van de Volksraad, die binnen twee jaar een grondwet voor Syrië moet opstellen. Generaal Hafez Assad, verantwoor- delijk voor de staatsgreep van no- i vember vorig jaar en groot voorstan der van nauwe samenwerking met Egypte, zal waarschijnlijk voor het eind van de maand door de Volks raad als enige kandidaat voor het presidentschap worden voorgedragen. Bij het referendum, dat waarschijn lijk 7 maart zal worden gehouden zal de bevolking slechts „ja"'of „nee" te gen Assad kunnen zeggen. beschuldigt Israël van pogingen Jar ring te omzeilen en Egypte in een directe dialoog te betrekken. Het blad toonde zich bijzonder verontwaardigd over het feit dat Israël niet bereid blijkt alle na de zesdaagse oorlog van 1967 bezette Arabische gebieden terug te geven. Het roept op tot nieuwe acties van de veiligheidsraad. Naar het inzicht van al Achram probeert de Israëlische regering zich opnieuw uit een moeilijke situatie te wringen. Gedetailleerd De Israëlische premier Meir en mi nister van buitenlandse zaken Eban hebben overleg gepleegd over het „gedetailleerde" antwoord van Israël op de laatste Egyptische voorstellen, zo is gisteren uit officiële bron in Je ruzalem vernomen. Beide leiders zou den de negatieve Egyptische reacties op de jongste Israëlische voorstellen negeren en tezelfdertijd een „even wichtig document" voorbereiden dat een dialoog met de Egyptenaren moet bevorderen. Cairo zal via Jarring van dit gedetailleerde Israëlische ant woord op de hoogte worden gebracht. Egypte heeft vorige week globaal de bereidheid uitgesproken een vre desregeling met Israël te treffen en het Suezkanaal ook voor Israëlische schepen open te stellen. Dit in ruil voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden en voor een rege ling van het Palestijnse vluchtelin genprobleem. De Israëlische regering heeft de Egyptische voorstellen als „gunstig" omschreven, -maar daaraan toege voegd dat de Israëlische troepen niet kunnen worden teruggetrokken op de stellingen van voor de zesdaagse oor log. Van onze sociaal-economische re dactie RIJSWIJK De globale aandui ding die het Centraal Planbureau re gelmatig geeft voor de verwachte produktiviteitsstijging is onbevredi gend, vindt de Federatie van rooms- katholieke en protestants-christelijke •ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Op een persconferentie zei secreta ris mr. G. van Muiden gisteren dat het voor een genuanceerd loonbeleid gewenst zou zijn indien het CPB zijn produktiviteitsprognoses zou uitsplit sen naar bedrijfstakken. „Nu richt het loonbeleid zich vrij algemeen naar de gemiddeld ver wachte produktiviteitsstijging van 3 tot 3V: procent maar er zijn bedrijfs takken die daar lang diet aan toeko men, waaronder een niet onaanzien lijk deel van het midden- en kleinbe drijf", aldus mr. Van Muiden. Hij noemde een loonstijging van 9 tot 10 procent van de algemene prijs maatregel voor de middenstand veel te hoog, vooral als men bedenkt dat vrij veel kleine ondernemers het loonniveau vorig jaar niet met de ex tra uitkering van ƒ400 hebben ver hoogd. Verwerking in de loonschalen zou voor hen dit jaar een kostenstij ging betekenen die extr/ hard aan komt. Mr. Van Muiden sprak de overtui ging uit dat het advies van de So ciaal-economische raad over het con junctuur-politiek instrumentarium niet voor de zomer klaar zal zijn en (tegen de wens van de huidige rege ring in) geen rol kan spelen bij de kabinetsformatie. „Als de SER hier over 'n interimadvies zou uitbrengen, zouden het alleen maar kreten kun nen zijn, en daar heeft niemand wat aan", aldus de heer Van Muiden. Voorzitter W. Perquin zei dat we moeten aansturen op een systeem-van vrije loon- en prijsvorming naar Westduits voorbeeld, „al zal het hui dige conjunctuurpolitiek instrumenta rium de eerste twee jaren nog wel onmisbaar zijn". In dit verband wer den de huidige prijsverdragsregels gekenschetst als „zeer verouderd, thuis horend in een museum". BRUSSEL De Belgische re gering heeft een Russisch ver zoek van de hand gewezen om de bijeenkomst van het grote joodse wereldcongres in Brussel, waar de positie van de joden in Rusland zal worden besproken, te verbieden. De Belgische minister van buiten landse zaken, Harmei, gaf gisteren de Russische ambassadeur te verstaan, dat het congres (dat vandaag begon) een particulier initiatief is, „waarover de Belgische regering zich niet be hoeft uit te spreken". Minister Harmei heeft de ambassa deur Molotsjkow ook gezegd, dat de Belgische overheid de verzekering heeft ontvangen, dat de organisatoren van deze manifestatie zich zullen schikken naar de traditionele regels van de gastvrijheid, die België steeds voor de meest uiteenlopende menin gen verleent. Vijandig Na afloop van het gesprek ver klaarde Molotsjkow in antwoord op vragen, dat hij er de Belgische minis ter op attent had gemaakt, „dat het hier gaat om een congres, dat de Sowjetunie vijandig gezind is en dat gebaseerd is op een totaal uit de lucht gegrepen verhaal". „De joden in de Sowjetunie genie ten ten volle hun rechten als staats burger, zoals die door de grondwet worden gewaarborgd", zei de diplo maat. „Ik heb er ook op gewezen, dat deze manifestatie georganiseerd wordt door het zionisme met het klaarblijkelijke doel de aandacht van de openbare mening af te leiden van de Israëlische agressie in het Midden, Oosten en van de wending, die de opdracht van VN-bemiddelaar Jar ring neemt". „De wereldconferentie ter verdedi ging van Russische joden zal het in ternationale klimaat verscherpen en kan nadelig zijn voor de betrekkin gen tussen de Sow jet Unie en België, schrijft het Russische partijblad Prawda. Het blad meent ook, dat „de hand van Washington overal in de organisatie van deze vooropgezette anti-Russische uitdaging voelbaar is". „Het is duidelijk, dat deze conferentie een gemeenschappelijk Amerikaans- Israëlische actie is, diee de aandacht van de wereldopinie moet afleiden van de agressieve politiek van de VS in Indochina en van Israël in het Midden Oosten", aldus de Prawda. UTRECHT De voorzitter enLg secretaris van de raad van kerkan dr. P. G. Kunst en prof. dr. H. A. orL Fiolet en de oud-katholieke aartsl e schop van Utrecht mgr. M. Kok ilas len op 23 en 24 februari met de sec taris-generaal van de wereldraad kerken in Genève, dr. Eugene Car Blake besprekingen voeren over vergadering van de centrale cc missie van de wereldraad in 1971 Nederland. Met name zal gesproken wor over de betekenis, die deze verga ring van de centrale commissie hebben voor de oooumenische of wikkeling in Nederland en over inbreng, die de Nederlandse kerl kunnen hebben voor de centrale co u* missie en voor een verdere ontwikja ling van de kerken in de Wereldrée van Kerken. Half maart komen vertegenwooik; gers van de wereldraad naar Nedt land om er te praten over de pléfc van samenkomst van de vergadert van de centrale commissie, verband is veelvuldig Enschede noemd, maar pref. Fiolet verklaaj dat dit op zijn minst voorbarig is. DEN HAAG Het is nu offici bekend geworden, dat koningin liana en prins Bernhard. een be: zullen gaan brengen aan West-Dui land. In oktober zullen zij drie dagen [f gast zijn van bondspresident Hei® mann, die vorig jaar ons land hef bezocht. Compromis Minister Eban heeft voor de tele visie gesuggereerd dat een compromis met Cairo mogelijk is, toen hij verze kerde dat „de meeste diplomatieke onderhandelingen beginnen met grote meningsverschillen". Maar volgens woordvoerders in Cairo zijn van Egyptische zijde geen verdere conces sies mogelijk. De Egyptische presi dent Sadat heeft onlangs verklaard dat hij het bestand met Israël na 7 maart niet zal verlengen als dat land niet reageert op „positieve plannen." Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing..^ Door Kenneth Braddick QUANG TRI De UH-1 Huey helikopter hing lui boven de uit stekende rotsen die de Ameri kaanse mariniers de 'Rotshoop' hadden gedoopt. Het was onge veer negen kilometer ten noor den van de pas weer bezette basis Khe Sanh, en men geloof de dat een volledig bataljon ge regelde Noordvietnamese troe pen zich in de grotten beneden verborgen hield. Zij schoten niet, kennelijk om hun positie niet prijs te geven, en tenslotte vloog de Huey weg. Zes uur later leidde kapitein N. Lloyd Deming (25) van de Ameri kaanse luchtmacht gerichte luchtaan vallen op de Noordvietnamese een heid vanuit zijn OV-10 Bronco vuur leidingsvliegtuig. De Noordvietname zen waren het slachtoffer geworden van „mensensnuffelaars". „Mensensnuffelaars" zijn chemische waarnemingsinstrumenten 1 die door de Amerikanen in vijandige gebieden worden afgeworpen in Indo-China. Behalve kritiek uit het Congres in Washington op de prijs ervan, is er nog weinig gezegd over deze appara ten. maar zij spelen een steeds be langrijker rol in de pogingen om de bevoorrading langs de Ho Sji-Minh- weg af te snijden. De Huev helikopter had die mor gen een veertig kilo wegend elektro nisch apparaat aan boord gehad, dat bij het Amerikaanse leger een XM 3 vliegende personeel detector heet. Het is ontworpen in het onderzoekcen trum voor chemische oorlogsvoering van het leger in Edgewood, Mary land. Chemische en andere soorten waar nemingsinstrumenten vangen de geur, het geluid of de trillingen van passe rende communistische troepen op wanneer zij in vijandelijk gebied zijn afgeworpen. De rapporten worden automatisch per radio uitgezonden naar vliegtui gen zoals de overvliegende Huey heli kopter. Wanneer de rapporten zijn uitgewerkt worden luchtaanvallen op het gebied bevolen. Rotsen De Rotshoop is een verzameling steile rotsen in een gebied van 24 vierkante kilometer dat al een com munistisch bolwerk is sedert de tijd dat de Vietminh de Fransen bevocht. Twee jaar geleden vocht de Ameri kaanse derde divisie mariniers zich een weg door het gebied, maar toen de mariniers in de herfst van 1969 werden teruggetrokken werd het ge bied weer aan de Noordvietnamezen en Vietcong overgelaten. Sinds de Zuidvietnamezen hun in vasie in Laos begonnen met Ameri kaanse steun vanuit Zuid-Vietnam, maakt men zich over de Rotshoop weer zorgen, omdat daar vandaan de grote vooruitgeschoven basis in Khe Sanh kan worden bedreigd. De Amerikaanse bedoeling is, de daar iverborgen Noordvietnamese troepen ter plaatse te binden, want de plaatselijke legerleiding schat dat het twintig tot dertigduizend man zou vergen om het gebied binnen te trek ken en de tegenstanders eruit te ver drijven. Op basis van de „snuffelinformatie" had kapitein Deming twee gebieden opgekregen. Een B57 Canberra bom menwerper van de Australische luchtmacht bevond zich al boven het gebied. Hij had de vliegbasis Phan Rang bij het aanbreken van de dag verlaten voor de 320 kilometer lange vlucht naar de Rotshoop. en cirkelde op een hoogte van 2000 meter. Deming vloog met zijn tweemoto- rige propellervliegtuig voor guerrilla- bestrijding op zeshonderd meter bo ven het doel rond, dook toen, vuurde als markering een rookgranaat af en trok scherp op. „Keurig werk" De Australische Canberra vloog het doel tweemaal aan, en plantte beide keren een „ei" van 340 kilo op de onschuldig lijkende helling, die in vlammen en zwarte rook uitbarstte. „Je bommen zaten voor honderd pro cent in het doelgebied", vertelde De ming de Australische piloot. „Keurig werk". „Bedankt makker", antwoordde de Australiër, „Kom ons eens opzoeken als je in Sydney bent, dan pakken we een pilsje". Deming zette koers naar het tweede doel, een kale bergkam waar in de dwarsrichting een pad overheen liep. Terwijl de Bronco het doel naderde, ontdekte Deming Noordvietnamezen in groene uniformen beneden. Deming wiebelde met zijn vleugels, ging naar beneden, en vuurde een tweede rookraket af. Net toen de Australische Canberra met het aan vliegen begon, vlogen twee AH-1 Cobra helikopters en een OH-6 Cayu- se lichte waarnemingshelikopters van de Amerikaanse landmacht het doel gebied binnen, en bestookten het met zware mitrailleurs. „Hee makker", zei de Canberra-pi- loot. „kun je die Amerikaanse heli kopters uit de weg krijgen?" Nieuwe vlucht Deming riep de helikopters weg, en de Canberra maakte een nieuwe vlucht en wierp twee 750-ponds bom men af. Er ontplofte er maar een. Toen rook en stof waren opgetrokken stormden de helikopters weer toe en doodden acht Noordvietnamezen, die van de bomkrater wegrenden. „Ze -rennen -overal", zei Deming, „laten we een groep van drie bom men gooien deze keer." Deming markeerde het doel met nog een raket, en de Canberra vloog weer over. Hij gooide drie 750-pon- ders, waarvan er een weer een blind ganger was. De Canberra was leeg en Deming kon nog steeds Noordvietnamezen over de bergkam zien rondrennen, dus hij riep per radio de aanvalslei- ding op en rapporteerde: „We hebben twee snelle toestellen nodig voor communisten in open veld". Binnen drie minuten gierden twee F-4 Phantom jachtbommenwerpers over de bergkam, vuur spuwend met hun 20-mm kanonnen. Daarna gingen Deming en de helikopters nog een keer schietend over het doel heen. Zij rapporteerden twaalf lijken op de grond. Deming, de Phantoms en de heli kopters keerden huiswaarts, om een volgende „snuffel" af te wachten. Kenneth Braddick is correspon dent van het Amerikaanse pers bureau UPI in Vietnam. Vereenzaming. Plotseling huisvrouw zijn. Minder raakvlakken dan vroeger. 50% van de jonge vrouwen voelt dat zo. Overkom.enlijke problemen. Gezond Gezin, maandblad voor sexualiteit en samen leving. Een eerlijk antwoord nfi_jn op vragen van vandaag. (JuZQ^IIQ QBZIl) l COUPON I J Naam: J Adres: NL 1 Woonplaats: ik wil: abonnement op GG 9,-per jaar l gratis proefnummer J Bon (in enveloppe zonder postzegel) zenden aan I Gezond Gezin, Antwoordnr. 1201, Den Haag. uit CRM onderzoek 1970 Gezond Gezin maandblad van de Prot. Stichting t.b.v. Verantwoorde Gezinsvorming AARHUS De door Enge land uitgewezen Duitse studen tenleider Rudi Dutschke heeft gisteren de Britse regering „fas cistisch" geroemd en gezegd, dat zij „misdadig" is tegenover poli tieke oppositie. Hij sprak op een persconferen tie in de Aarhus-universiteit in Denemarken, waar hij colleges zal geven. De 30-jarige Duitser zei blij te zijn in een land met een zo sterke „anti-fascistische traditie" te zijn. „Toen de Britse regering mij het land uitzette, beging zij een anti-de mocratische daad. Maar het is geen verrassing voor mij, dat politieke op- positie misdadig wordt onderdru zei Dutschke in een mengelmoes Engels en Duits, Hij zei ook dat hij geweigerd met de Britse „bourgeois"-pers praten, omdat deze propaganda fal ceerde voor de heersende klasse, wilde me niet inlaten met een p die zo gecontroleerd wordt door fascistische regering". Dutschke verklaarde dat hij voornamelijk zou bezig houden zijn studie van marxistische gesel denis en dat hij zich zal oothoui van politieke activiteiten in De marken. Dutschke, zijn vrouw Gretschen zijn twee kinderen kwamen zater in Denemarken aan. Na ten verb van drie jaar in Engeland, na aanslag op hem in Berlijn, werd dit land uitgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10