Minder-validen gaan met gezonden vakantie houden A t Om vast aan de gewone maatschappij te wennen Initiatief van nieuwe stichting „Stijgbeugel" Protesten tegen wijziging huurwet Goede vorderingen bij progressieven i MAANl&AG 22 FEBRUARI 197|WI Door Cisca Dresselhuys MAARTENSDIJK „De ver houding tusen de gezonde mens en de minder-valide, is op het ogenblik een heel groot probleem in onze maatschappij. Er blijkt een enorme kloof te bestaan tus sen de „gezonde" maatschappij en de minder-valide mens. Om dit probleem te helpen oplossen, zijn wij van plan een landelijk project op te zetten, dat tot doel heeft de minder-validen en de gezonde mensen samen te bren gen, niet op geforceerde feest- avondjes of andere bijeen komsten, maar zo natuurlijk mo gelijk door gezamenlijke vakan tie-mogelijkheden te bieden." Aan het woord is mejuffrouw E. M. van 't Sant, voormalig di rectrice van de landbouwhuis- houdschool in Lopik, nu secreta resse van de nieuwe stichting Stijgbeugel. Vanuit een nogal primitieve houten keet in de weilanden van Maartens dijk de eerste grond, die de stich ting gekocht heeft voor haar recrea tieproject bestookt zij de laatste maanden allerlei bekende Nederlan ders, redacties van kranten en andere publiciteitsmedia met mappen vol voorlichtingsfolders, situatietekenin gen en foto's van het eerste Stijgbeu gel-centrum: dat in Maartensdijk. Men heeft hier een stuk land ge kocht met de daarbij behorende op stallen, zoals een kampeerboerderij, een paar paardenstallen en een ma nege. die straks samen met allerlei nieuwbouw, het eerste recreatie centrum voor minder-validen en vali den zullen vormen. De stichting Stijgbeugel heeft, niet tot doel de minder-validen hier alleen tijdens weekends of vakanties met de gezonde mensen uit de maatschappij te confronteren en ze daarna lekker samen onder elkaar te laten wonen in het centrum. Het tijdelijke verblijf in een dergelijk centrum heeft allereerst tot doel een soort overgang te vormen tussen het revalidatiecentrum en de maatschappij. De stichting is nog zeer jong, zonder veel geld. bestaande uit een aantal mensen, die in de praktijk te maken kregen met de problematiek van minder-validen, die weer terug moesten in de maatschappij. Een aan tal artsen, maatschappelijke werkers, onderwijzers etc. is betrokken bij het werk van de stichting. Eerste centrum Het eerste Stijgbeugel-centrum in Maartensdijk zal nog dit jaar van start gaani Dat wil niet zeggen, dat de bezoekers onmiddellijk prachtig gehuisvest zullen zijn, want het is juist de bedoeling, dat de gehandi capten zelf zoveel mogelijk betrokken zullen worden bij de opbouw en in richting van het centrum. „Er zijn mensen, die zeggen, dat je pas mensen naar zo*n centrum moet laten komen, wanneer het helemaal klaar en up to date is. Wij zijn het daar niet mee eens. We hebben van het begin van ons werk af namelijk als een van de hoofddoeleinden ge steld, dat de gehandicapten nu einde lijk eens volledig betrokken zullen worden bij het bouwen en inrichten van een centrum, waarvan zij straks gebruik zullen maken. Dat houdt in, dat we nog niet we ten welke nieuwbouw we op ons ter rein zullen krijgen Zelf hadden we gedacht aan verscheidene bungalows, die geschikt zijn voor gezinsbewoning of door bewoning van een aantal mensen. Maar als de minder-validen, die in ons bestuur zitten, zeggen dat zij daar niets voor voelen, dan gebeurt het niet. We zijn namelijk van me ning, dat e'r al veel te veel voor deze mensen bedisseld is. Overal versche- Lenny Kuhr is als tweede ge ëindigd bij het Chileense song festival Zij vertegenwoordigde Frankrijk waar zij veel op de planken staat. Zaterdagmiddag keerde zij met de veroverde prijs terug op de Amsterdamse lucht haven. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren, maar de acceptgirokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. nen fraaie centra en vakantie-oorden, maar nog nooit werden de gehandi capten van het begin af aan bij de plannen betrokken. Daarom zal het straks zo zijn, dat het centrum al bewoond wordt, hoe wel er nog gebouwd, geschilderd, ge timmerd en gerommeld moet worden. We hebben al heel wat aanbiedingen van minder-validen, die zelf graag betrokken willen worden bij het bou wen, het schilderen, het aanleggen van geluidsinstallaties, elektrische in stallaties e.d. Met deze mensen samen zoeken we een mogelijkheid, waarop zij ons kunnen helpen," aldus mejuf frouw Van 't Sant. Een ander punt is: welke gezonde mensen laat je hun vakantie door brengen in dit centrum. Worden dat uitgezochte groepen, die zich eens een weekend willen verdiepen in de pro blematiek van de minder-validen? „We gaan ervan uit, dat in eerste instantie de minder-validen gezonde mensen uit hun omgeving (familiele den, kennissen, vrienden e.d.) uitnodi gen om hier samen met hen de va kantie door te brengen. Verder weten we het nog niet zo precies. Voorlichting Op het ogenblik is mejuffrouw Van 't Sant dan ook druk doende allerlei verenigingen en instellingen in Maar tensdijk en omgeving voorlichting te geven over het werk. dat de stichting Stijgbeugel wil gaan doen. „Juist met een aantal van die ver enigingen, zoals de Rotary-club, de Lions, de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening en zo. heb je bepaalde moeilijkheden. Ze bieden vaak ent housiast hun hulp aan, maar wij zoe ken dat soort hulp niet. Kijk, je moet ze ervan overtuigen, dat ze wel kunnen en moeten helpen, maar dan op een manier, die de ge handicapte volledig vrij laat zelf te beslissen en zelf z'n eigen leven te leiden, zoals hij dat wil. Die oude verenigingen hebben nog veel te vaak die .ouderwetse charitatieve instelling van helpen, zo in de trant van „ik van mijn hoog niveau zal jou op jouw lager niveau wel even de helpende hand' toesteken", aldus mejuffrouw Van 't Sant. Overigens heeft de stichting zich al verzekerd van de hulp van een aantal vooraanstaande Nederlanders „We hebben zo'n 36 bekende mensen aan geschreven met de vraag of zij hun foto wilden afstaan. Die foto gebrui ken wij om af te drukken op de en veloppen, die we gaan rondsturen naar de gehele bevolking om geld te vragen. We hebben heel prettige medewer king gekregen van mensen als Wim Kan, Ard Schenk, dominee Buskes, Huub van Doorne, Godfried Bomans, Stien Kaiser, Fons Jansen. Tom Ok- ker en nog een stel anderen. Ard Schenk heeft zelfs aangeboden op ons centrum een deel van zijn praktijk stage als fysiotherapeut te komen doorbrengen. Hij is erg geïnteresseerd in de therapeutische behandeling van gehandicapten", vertelt mejuffrouw Van 't Sant. Wanneer het centrum in Maartens dijk een succes blijkt te worden, is het de bedoeling om overal in Neder land dergelijke recreatie-centra voor minder validen en validen op te rich ten. Van een verslaggever AMSTERDAM In telegrammen aan de Tweede Kamer en minister Schut hebben vertegenwoordigers van huurdersverenigingen en huurcomité's in Amsterdam zaterdag middag geprotesteerd tegen de op handen zijnde wijziging van de huur wet. Van minister Schut wordt een intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet en een huurstop en van de Tweede Kamer een afwijzing van de wijziging in de huurwet verlangd. Ook wordt de volksvertegenwoordi gers gevraagd zich in te zetten voor de bouw van goedkope woningen. De telegrammen werden verstuurd na een demonstratieve bijeenkomst in de Brakke Grond in Amsterdam. Van een verslaggever DEN HAAG Tijdens het samen- werkingsgesprek tussen delegaties van de PvdA, D'66 en de PPR, dat dit weekeinde in Bilt'hoven is gehouden, zijn goede vorderingen gemaakt. Het gesprek is echter nog niet afgerond, zo deelde de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, zaterdagavond mee. Getracht zal worden begin deze week tot overeen stemming te komen, waarna waar schijnlijk halverwege de week de uit komst van het gesprek openbaar zal worden gemaakt. In Bilthoven waren o.a. de voorzitters van de drie par tijen en de leiders van de Tweede- Kamerfracties aanwezig. Plan roofvogelpark in Zwols openluchttheater Van onze correspondent ZWOLLE Als de gemeenteraad er vanavond mee akkoord gaat, zal het openluchttheater in het park Het Engelse Werk worden veranderd in een roofvogelpark, dat zal worden geëxploiteerd door de heer Neumul- ler, eigenaar van het roofvogelpark Adlerwarte in het Teutoburgerwald. Voor het vogelpark in Zwolle heeft hij een ruimte van ongeveer 300 vier kante meter nodig. Duitse deskundi gen hebben uitgemaakt, dat het open luchttheater. dat niet meer wordt ge bruikt, er uitstekend geschikt voor is te maken. In het roofvogelpark, dat volgens de plannen geopend zal zijn van maart tot oktober, zullen onge veer veertig roofvogels komen. De heer Neumuller verwacht ongeveer veertigduizend bezoekers per jaar. Ditishetrecept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en een scheutje kirsch. sn met maïzena Igor von Percha 81 GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND 18 20 uur Journaal. TELBAC: 22.50-23.20 Partijen: 16.19 Uitzending van E.H.B.O. - les 4 (herh.) België, kanalen 2 Rulselcde. 10 Waver en 44 Genk: 18.00 Kleur: De fabeltjeskrant. 18.05 f. Sir Arthur Bliss - Concert Kleur: De Club van de Dubbel- voor plano en orkest: II: Jean Sibelius - Symphonie nr. 5 in Es art. op. 82: 111: Sergei dekkers, jeugdfeuill. (8). 18.25 Filmpje. 18.30 Vergadertech niek en groepsgesprek, tv-cur- Rachmanlnov - Concert voor sus ,910 Sp0rt. 19.33 Keurig orkest nr. 3 in d kl.t. - Hilversum I, 402 m. NCRV. 18.30-18.41 Nieuws. E.O. 19.00 Veelgevraagde geestelijke mu ziek. 19.25 Reformatie en re veil. lezing. 19.35 Muzikaal in termezzo. 19.40 Geloven van daag. godsdienstige lezing. NCRV: 20.00 Uitgelicht: grepen uit de nieuwe muziek in ra dio- en concertzaal ln de ko- S^icrMUiSThSrliv. IMUMkraM.„"SÜ TELEVISIE VANAVOND Nederland NOS 18.46 CK) Frans en Zoeklicht: cultureel nieuws. 19.39 Meded. en weer- overzlcht. 19.45 Nieuws. 20.15 Kleur: De Europese week van het hart: De hartinfarct ge sel van onze eeuw. 20.55 Barst ln het Ijs, tv-spel van Ronald Eyre. naar het verhaal De schildwacht van Nlcolal Les- kow. 22.15 Auteurs te gast in de studio. 22.50 Nieuws neringen van een muzieklief hebber. 21.40 Vlieg er niet ln. als u er uit vliegt, toeristische wegwijzer voor de zomer maanden 22.00 (S) Koorzang met orkestbegeleiding. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 (K> Reclame. NOS 18.55 Journaal. STER: 19.00 (K) Re clame. NCRV 19 05 (K) Dier en vriend, TV-serie. 19.25 (K) Zo moeder, zo dochter, spel- programma. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 <K) Jour- nvu IIUUYtl UC1IMHR. Nieuw,. BM Uter.ma Boe- (L» <*L ken, schrijvers en toneel. 23.00 Muziek en dienst: kerklied en kerkmuziek ln klank schrift. 23.30 (S) Deze tijd. de- NCRV: 20.21 Hier en Nu: tuallteltenrubriek. 20.45 (K) Losprijs voor Peggy, speelfilm uit de serie De regels van het met Amsterdams spel. 21.55 Ik en de ander, rol- Hllversum I. 402 m. NCRtf: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke en seml- klassneke muziek <gr.). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum n, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.30 Carnaval zonder grenzen: Indrukken van de carnavalviering ln Brabant. Limburg en het naburige Rijnland. 19.30 Nieuws. R.V.U.: 19.35 Mordechai Gebirtlg: Het Brandt. NOS: 20.05 Komt u maaractueel programma met muziek en telefonische reacties. 22.10 Uitzending van de Groep Kronenburg. BZN 22.20 U en ik een nummer, pas er voor (op)!, programma van de Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 22.55 (Si Jazz ln Aktle: Kamerorkest lenspel over alledaagse con- 7.32-7.50 Hier en nu: actualitel- IMUIHIUI utui. ,C T„ I..„„Kt» fl AA VlulluN 8.11 flicten. 22.45 In het voorbij gaan. NOS: 22.50 IK) Journaal. TELEAC: 22.55-23.25 Sterrekun- de - les 1 (herh.) Nederland II: NOS: 18.45 <K) De Fabeltjeskrant. STER: 16.50 (K) Reclame. NOS: 18.56 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Re clame. NOS: 19.06 Kijken naar ten.) 8.00 Kleum Deum laudamus (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huls vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huls vrouw.) 8.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse ver kenningen. 10.15 Klassieke ope ra-aria's (gr.). 11.00 Nieuws. 11.03 Het wassende water, ver- de PvdA. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje: lichte grammoloonmu- zlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwij- aing. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeu wen cn Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.56 Beursberichten.) 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht": wekelijks ver- k eersmagazine. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Den Haag vandaag. 13.35 Spie gel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.05 Jazz uit het historisch ar chief. 14.30 (S) Radlo-phllhar- monisch orkest. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: een rubriek over het leven ln de taal. AV RO: 15.10 Muziekmlddag waar in om 15.10 (S) De wereld van de opera: beschouwingen over opera's: 16.00 Nieuws; om 16.03 Toonaangevende figuren uit onze muziekwereld, gesprek: 16.35 (S) internationale orgel- week Neurenberg: om 17.05 (S> Kinderkoor. 17.30 Toppers van toen (gr.). 17.56 Mededelingen. kinderen. wetenschappelijke volghoorspel. 11.33 Voor de Tv-serie. VARA: 19.30 <K) Co ronation Street. TV-feulUeton. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 CK) Reclame. VARA: 20.20 (K> Klatergoud '60: cabaretprogr 20.45 Niemand wil vrede, tot Raden zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.05 nog toe mD. documentaire s 14.05 Schoolra- rie. 21.35 OO Belastingaftrek kaal dlo. 14.30 (S) interlokaal: muzl- middagmagazlne. ÜH Th.,l.r sur, B.X Actilér grado. 23 56-24.00 Nieuws. het Nieuws. NOS: 22.45 (KI (16.00-16.02 Nieuws.) 17.00 Over heidsvoorlichting. KRO: 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hal!: Jeugdprogramma. Politieke Hilversum III. 240 m. VARA: 9.00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Ek- spres: licht platenprogramma. 11.00 Nieuws. 11.03 Een opval lend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws, 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: lichte platen. (17.00 Nieuws.) TELEVISIE MORGEN 145: Franse Bulle race-te naar het huis van Harry Hommeles en belde net zo lang aan tot er boven er gens een raampje openging. „Wat mot dat?" riep een stem. „Naar beneden komen, Hommeles", brulde Frans Bulle. „Er is iets belang rijks aan het handje." In pyama kwam Harry naar beneden en vroeg streng: „Ben jij wel te ver trouwen? Ben jij misschien een landloper, die mij slinks uit mijn woning wil lok ken?" Heb je papieren?" „Natuurlijk", gromde Frans Bulle. „Is mijn pers kaart voldoende?" „Jammer genoeg wel," zuchtte Hommeles. „Wij van de politie weten al lang, dat tegen perskaarten geen kruid gewassen is. Ik zal dus meemoeten, of ik wil of niet. Wat is er aan de hand?" „Een vies zaakje in Aarpelo", antwoordde Frans Bulle. „Trek dus maar gauw je oudste en smerigste uniform aan, dat je in de kast hebt Dat was onder ons gezegd héél handig opgemerkt van Frans Bulle, want Harry Hommeles zou nu zonder twijfel het mooiste uniform uitzoeken, dat hij had. Zo was het ook. Enkele tellen later kwam heer Hommeles al naar bene den in een uniform dat schitterde van de decoraties, de borduursels en de Boos mompelde hij radeloos. "Nee, natuurlijk niet. Alleen "Laat u mij nu alstublieft gaan." "Veroesjka "Zeg niets meer, alstublieft. Ik schaam mijNiet boos zijn, goed? U verwijt mij niets?" Ze liep naar Solowjew toe, ging op haar tenen staan en haar lippen beroerden zijn wang in een vluchtige kus. Toen draaide zij met een soepele beweging uit zijn greep, toen hij haar wilde grijpen, snelde naar de deur en opende die. "Ik mag u graag", zei zc zo zacht, dat hij haar woorden eerder moest raden dan kon horen. "U moet echter geduld met mij heb ben Toen was ze verdwenen. Het geheel was zo vlug gegaan dat Solowjew het nauwelijks kon begrijpen. Naar de duivel, dacht hij, terwijl hij naar de donkere vier hoek van de gesloten deur staarde, terwijl het hem plotseling voor kwam dat alles slechts een droom geweest was. Met de toppen van zijn vingers streek hij over zijn wang op de plaats waar Vera's lippen hem aangeraakt hadden. Duivels, dacht hij, wat een meisjel En voor de eerste keer sinds hij Vera kende, kwam in hem de twij fel naar boven of hij zijn doel wel zo eenvoudig en gemakkelijk zou bereiken als hij zich had voorgesteld. Toen Vera op haar kamer kwam, sloeg zij haar bontmantel over haar schouders liep naar het raam en legde haar verhitte voorhoofd tegen het glas. De aanraking met het koude glas deed haar goed. Wat dwaas van mij -, dacht ze terwijl ze zich plotseling eigenaar dig licht en bevrijd voelde. Bijna zou ik een enorme stommiteit be gaan hebben. Nou ja, misschien zou het niet zo dom geweest zijn, het moet toch een keer gebeuren Maar niet zo! Nee, niet zo! Alexander, dacht ze. Alexander Onder haar voorhoofd smolten de ijsbloemen, waterdruppels lie pen over haar gezicht en toen ze er een met haar lippen opving merkte ze dat hij een beetje zoute'bijsmaak had. Ik wil helemaal niet huilen, dacht ze, wat dom van mij, waarom huil ik, wat is er met mij aan de hand? Gedecideerd, met het koppige gebaar van een kind dat zich voor zijn ongewilde tranen schaamt, veegde zij zich over haar gezicht, richtte zich op, ademde de gedooide plek in de ijsbloemen helemaal open en keek naar buiten. De maan hing diep tussen de kale takken van de grote es in het park, de sneeuw schitterde, maar niet meer zilverachtig zoals tijdens .de sleetocht, miljoenen, miljarden gouden vonken, zwijgend, een in de koude verstard sprookjeslandschap Plotseling sperden Vera's ogen zich verschrikt open. Tussen de zwarte boomstammen in het park doken jagende scha duwen op. Vooruitsnellende donkere ruiters, sneeuwwolken opgooi end, eigenaardig geluidloos, onheilspellend, dreigend Voor een moment sloot Vera haar ogen. Het leek haar alsof ze dat alles wat ze nu zag al een keer eerder had meegemaakt. Uit een tijd waarvan ze dacht dat ze die geheel vergeten was, doodVooruit snellende ruiters, schoten, kreten, zijzelf met Jan's grote legerpistool in de hand voor de pilaren en toen het vuur, een zee van vlammen "In Godsnaam!" fluisterde ze ontzet. "Niet nog een keer...l Nee. (Wordt vervolgd) fluitkoorden. Nu stapten ze in de auto van Bulle en daar stoven- ze heen. Het kon d niet lang duren of ze stopten voor het politiebureau van het goede do Aarpelo. Daar was intussen ook het een en ander voorgevallen, want smic Verholen was als een haas naar het huis van Sterke Stef gerend. Daar h; hij het doosje tegengifpilletjes opgehaald. Verder had hij ook nog een fl wijn meegenomen, want hij wilde eens proberen of hij er in kon slagen m behulp van een glaasje wijn de meegekomen politieman ongemerkt zo'n tege gifpilletje toe te dienen FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6