probeert botsing met VS te vermijden Schooltoets kan veel meten maar lang niet alles. ?mmÊsam ^i«r Driekwart van Nederlanders doet mee aan volkstelling ier man te water, twee verdronken Links en rechts botsen in Westduitse SDP Russische joden schrijven partij: laat ons gaan Pakistaanse leider ontbindt kabinet 5 MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 JERUZALEM, CAÏRO (AP, Reuter, UPI) De Israëlische egering heeft gisteren voor de [eerste maal in de geschiedenis officieel haar tevredenheid uit gesproken over een politieke stap kan Egypte. Jeruzalem heeft nl. doen weten, dat het toejuicht, dat Egypte een vredesovereen komst met Israël wil tekenen. Anderzijds werd meteen erbij gezegd, dat Israël zich onder Keen beding uit alle bezette ge bieden zal terugtrekken naar de [bestandslijnen van 4 juni 1967. Na afloop van het wekelijkse ka binetsberaad, dat vier uur duurde en ^■waaraan de ambassadeur in Wash- ngton, Yitschak Rabin deelnam, verd het historische communiqué uit- [egeven. De kennelijke bedoeling hier van is een dreigende botsing met de Amerikaanse regering te vermijden, die van Israël eist, dat het wel alle Sgyptische gebieden zal ontruimen. Een Egyptische regeringswoord voerder heeft de Israëlische rege ringsverklaring als een duidelijke en cathegorische verwerping van de vre desvoorstellen van Gunnar Jarring omschreven. Hij voegde hieraan toe, dat de verklaring bevestigt, dat Israël op zijn expansionistische poli tiek blijft staan, die in strijd is met de Veiligheidsraadresolutie (van no vember 1967) en van het Handvest van de VN." Kloof In het communiqué wijst de Isra- Jelische regering erop, dat er een gro- kloof bestaat tussen de standpun ten van Egypte en Israël, met name wat betreft de kwesties van grenzen en Palestijnse vluchtelingen, aange zien het Israëlische standpunt is, dat gepraat moet worden over de terug trekking van de Israëlische strijd krachten naar veilige, erkende en overeengekomen grenzen. In een radio-interview na afloop van het regeringsberaad zei de minis ter van buitenlandse zaken, Abba Eban, dat men „in een nieuw stadium is gekomen, sinds de Egyptische re gering zich bereid heeft getoond met Israël een vredesverdrag te sluiten". Hij waarschuwde echter „zelfs tegen een voorzichtig optimisme, want wij hebben nog een lange weg vol ob stakels te gaan". VS-druk? De Israëlische pers is het intussen grover eens. dat Israël door de jong- «te politieke ontwikkelingen in een zeer moeilijke positie dreigt te komen. Ondanks het feit, dat de Amerikaanse le opzichten een volgeling van de in vloedrijke minister van defensie Da- jan is. Tsadok De Israëlische minister van defensie, Meir op weg naar regering nog geen massieve druk op Israël heeft uitgeoefend, is het duide lijk dat deze nu elk moment te ver wachten is. De onderminister van bui tenlandse zaken van de VS, Joseph Sisco, opende het offensief al voor zichtig door tegenover de correspon dent van het Israëlische blad Maariv op te merken, dat het Israëlische ant woord op de recente vragenlijst van VN-afgezant Gunnar Jarring „een van de meest beslissende zaken is voor Israël en voor de VS, omdat het waarschijnlijk van deze reactie zal afhangen, hoe de toestand in het Midden-Oosten zich in de toekomst zal ontwikkelen". Peres De minister voor vervoer, Shimon Peres, heeft eerder in een interview te kennen gegeven, dat men niet meteen bang moet zijn, dat de Egyp- tenaren Israël in een val lokken, maar rustig moet afwachten, of president Sadat werkelijk vrede wil en of de Egyptische regering bereid is tot on derhandelingen. Tot dusver aldus Peres is het Egyptische concept in zake vrede onduidelijk, aangezien de Egyptische leiders een volledige ont ruiming van de bezette gebieden als voorwaarde stellen. Israël zou daar nooit mee akkoord kunnen gaan, aangezien er sinds juni 1967 allerlei nieuwe ontwikkelingen Veel doden in het verkeer (Van een verslaggever) i HOORN In de nacht van zater dag op zondag is een auto met vier inzittenden in het water gereden. Twee van hei* de 17-jarige H. Spel en de evenoude H. Heertjes uit Hoorn 'kwamen om het leven. Het ongeluk 1 gebeurde, toen de bestuurder van de 'wagen te vroeg een zijweg wilde in- slaan, waardoor hij in de gracht tc- rechtkwam. Een vierde inzittende en de bestuurder wisten uit de auto te komen door dë voorruit in te slaan. J AVEREEST Bij een frontale Ibotsing tussen twee auto's ziin de 53-jarige E. Marsman uit Balkbrug en de 11 jarige R. Moes uit Balkbrug, omgekomen. LEKKERKERK Bij een ver keerde inhaalmanoeuvre op de pro vinciale weg Bergambacht-Krimpen a/d IJssel werd de 30-jarige me- MOSKOU (Reuter, AP) Twee honderd Russische joden hebben een verklaring gestuurd aan het 24e par tijcongres van de Russische commu nistische partij, dat eind maart bij- leenkomt. Daarin vragen ze het recht te geven aan Joden om naar Israël te mogen emigreren. In de verklaring wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de Sowjetautoriteïten een eind maken aan „de juridische en niet-juridische vervolging en onder drukking, die tegen Joden, die naar Israël wensen te gaan, wordt inge steld". De ondertekenaars hoopten verder, dat de autoriteiten de om standigheden zullen wijzigen, die de oorzaak ervan waren dat wanhopige Joden, die naar Israël willen gaan, tot extreme maatregelen hun toe vlucht zoeken. Nahum Goldmann, de veel omstre den voorzitter van het Joodse We reldcongres, heeft op een bijeenkomst van het Zwitserse zionistische ver hond gezegd, dat het lot van de 3,5 miljoen Joden in de Sowjet-Unie „te zwaar wordt overgewaardeerd en ge dramatiseerd...Het zou een dwaze vereenvoudiging zijn om hun lot te vergelijken met dat van de Joden on der het nazibewind. Er zijn veel Jo den in de Sowjet-Unie, die er veel beter aan toe zijn, dan bepaalde groe- Mosja Dajan (links) en premier Golda het kabinetsberaad. in het Midden-Oosten zijn gekomen de Russische rechtstreekse betrok kenheid in het conflict, de introduc tie van allerlei ultra-moderne wapens en de politieke ontwikkelingen in Jor danië. Deze uitspraken van Peres zijn belangrijk, omdat hij in praktisch al- De voorzitter van de zeer belang rijke parlementscommissie voor bui tenlandse zaken en defensie, Haim Tsadok, heeft daarentegen opgemerkt, dat Israël zelfs een interim-regeling niet moet schuwen en over een her opening van het Suezkanaal zou moe ten praten, vooropgesteld dat dit een stap naar de vrede zou betekenen, dat geen van de partijen hierdoor strategische voordelen zou behalen en dat de Israëlische scheepvaart even eens van vrije doorvaart verzekerd zou zijn. In Jeruzalem is men er zich van bewust, dat de regering nu snel met haar eisen inzake de loop van de nieuwe grenzen moet komen. In krin gen van de VN wordt al gemeld, dat de Amerikaanse regering van Israël een zeer tegemoetkomende houding verwacht, aangezien men in Washing ton de Egyptische bereidheid om een vredesregeling met Israël te sluiten, als een levensgrote concessie van Cairo ziet. Maar de Israëlische rege ring wordt wat betreft territoriale concessies intern bedreigd door aller lei tegenstellingen, zowel op het ideo logische als op het praktisch militair- strategische vlak om bepaalde gebie den op te geven. De 85-jarige oud-premier van Isra el, David Ben Goerion heeft desge vraagd gezegd, dat hij bereid is alle gebieden terug te geven, met uitzon dering van de Golan-hoogten en de oude stad van Jeruzalem, als de Ara bieren werkelijk vrede willen. Langs de route van de in Maastricht gehouden carnavalsoptocht waren veel liefhebbers van het jaarlijkse kijkspel aanwezig. Toon Hermans brengt hier een heilwens uit op de dolle dagen met burgemeester mr. A. M. I. H. Baeten van Maastricht. Van een verslaggever HILVERSUM Driekwart van de Nederlanders is bereid aan de volks telling mee te werken, twintig pro cent zegt: „We weten het nog niet" en vyf procent zegt „we doen niet mee". Dit zyn de uitkomsten van een op 15 februari afgesloten Makro-test-enquê- te, die zondagavond In de NOS-tv-ru- briek Panoramiek bekend werden ge maakt. De onwil om mee te werken is vol gens de Panoramiekredactie sterk ge daald, terwijl de twijfel inzake mee doen, die eerst zeer sterk toenam, de laatste twee weken iets gedaald is. Pa noramiek heeft deze conclusie getrok ken na vergelijking van de uitkom sten van de Makro-test-enquête met die van het Vara-onderzoek van eind januari (69 procent zei toen „We doen niet mee", 23 procent „We weten het nog niet", 6 procent „We doen het niet", terwijl 2 procent geen antwoord gaf) en de voor het CÈS in november van het vorig jaar verrichte NIPO- enquête, waarbij 78 procent zei „We doen mee", 14 procent „we doen niet mee" en 8 procent „we weten het nog niet". De NOS heeft ook onderzocht hoe op de volkstelling per opleidingsniveau gereageerd wordt. Hierbij is gebleken dat onder personen in de hogere op leidingscategorieën een groter bereid heid bestaat aan de volkstelling deel te Ds. Solbers: misschien kunnen wij de examens wel ovebodig maken 9 vrouw Ottenvanger—Gerritsen uit Rotterdam gedood. Haar man, die de auto bestuurde, twee kinderen van resp. 4 en 6 jaar en haar broer wer den zwaar gewond. TERNEUZEN De 22-jarige A Smet uit Terneuzen vond de dood, toen hij bij een inhaalmanoeuvre frontaal tegen een andere auto botste. De bestuurder van de andere auto werd licht gewond. BREDA De 46-jarige C, Groenen uit Utrecht kwam om het leven, toen de auto, waarin hij als passagier meereed in botsing kwam met een auto bestuurd door een inwoner van Amsterdam. De bestuurder daarvan raakte vrij ernstig gewond, evenals drie inwoners uit Breda, die bij de heer Groenen in de wagen zaten. NIJMEGEN Bij een frontale botsing op de Waalbrug bij Zaltbom- mel is de 59-jarige C. Greven uit Rosmalen om het leven gekomen Zijn vrouw en de bestuurder van de andere auto werden zwaar gewond REEUWIJK Op de rijksweg Den Haag-Utrecht onder Reeuwijk raakte de 69-jarige A. Halback uit Rotter dam van de weg af met zijn auto en kwam tegen een boom tot stilstand. De heer Halback en zijn 25-jarige zoon kwamen hierbij om het leven. Verder kwamen bij verkeersonge lukken elders in het land om het le ven: De 36-jarige H Meerde uit Eindhoven, mevrouw C. Willemse uit Utrecht, J Tol (19) uit Enkhuizen, de 63-jarige landbouwer P. Jaspers uit Oppersum, de 68-jarige J Dijkstra uit Stadskanaal, de 18-jarige A R. H Putman uit Bergh en de 20-jarige D. Chr. van der Laan uit Putten. BREDA Automobilisten hebben de heer P. Bruijns uit Breda zwaar gewond naast zijn fiets aangetroffen op de invoegstrook van rijksweg Et- teo-Breda ter hoogte van het Liesbos In het diaconnessenhuis in Breda is hij overleden. De politie heeft zonder resultaat getracht om achter de iden titeit te komen van de automobilist, die de heer Bruijns moet hebben, aangereden. pen niet-Joden in dat land...De drei ging van uitroeiing of deportatie naar Siberië bestaat niet, maar wel het probleem van een minderheid, waar tegen gediscrimineerd wordt", aldus Goldman. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat bij een regeling van het Mid den Oosten-conflict, de Sowjet-rege- ring in haar emigratiebeleid soepeler zal worden. Door Piet Hagen Vrijdag 26 februari begint voor zestigduizend lagere-school- kinderen uit de zesde klassen een groot landelijk proefwerk: de schooltoets 1971. Op 16 en 17 maart volgen nog twee onderde len en dan wordt hun werk op gestuurd naar Arnhem, waar de computer van het centraal insti tuut voor toetsontwikkeling (CITO) hun prestaties „objec tief" zal beoordelen. Voor de meeste leerlingen is de hierbij behaalde score, samen met het advies van het hoofd van de basis school, beslissend voor hun verdere schoolloopbaan. Het lijkt een perfect systeem. HetCITO doet nog meer dan schooltoetsen voor zesdeklassers ont wikkelen en nakijken. Bij de eind examens van het voortgezet onder wijs gaat -de centrale toetsing een steeds belangrijker rol spelen. En er is nog een nieuw werkterrein bijge komen: het CITO gaat ook steeds meer toetsen maken die de traditio nele proefwerken voor een deel kun nen vervangen. Zo zijn er al toetsen voor het eind van de brugklas en er komen ook steeds meer toetsgn die de vorderin gen voor een bepaald vak meten. De beoordeling van leerlingen, tot nu toe altijd een kwestie van vijven en zes sen, lijkt rechtvaardiger dan ooit. Griezelig O De objectiviteit van de gecentrali seerde en geautomatiseerde toetsing heeft ook zijn griezelige kanten. Toetsen kunnen veel meten, maar lang niet alles. Computers werken der aanzien des persoons, maar kun nen ook geen rekening houden met verborgen begaafdheden en zwak heden. Toetsen kunnen een goed middel zijn om leerling en leraar informatie te geven over de gemaakte vorderin gen. Maar ze kunnen ook misbruikt worden al, een onpersoonlijk selec tiemiddel. In dat geval zijn ze erger dan de bestaande eindexamens. Een beetje vanuit die sceptische opstelling hebben we de directeur van het CITO, drs. J. W. Solberg, en kele vragen gesteld. Sinds de oprich ting in september 1968 is hij directeur van het CITO. Daarvoor was hij rec tor van een lyceum in Eindhoven. De heer Solberg is begonnen als wiskun dige, heeft doctoraal pedagogiek ge daan en verdiept zich nu ambtshalve in het gebruik van toetsen. Hij erkent grif dat de toetsen van het CITO nog lang niet feilloos zijn en uiteraard tot misbruik kunnen lei den. Zijn geloof in centrale toetsing is niet zo onwankelbaar dat hij bij de vraagsteller geen twijfel duldt. Waarom bestaat het CITO? Solberg: Het korste antwoord is: omdat de staatssecretaris het CITO heeft opgericht. De reden daarvan is dat het onderwijs een sterke behoefte heeft aan een objectieve beoordeling van studieresultaten. Dat is heel dui delijk bij eindexamens, maar die be hoefte manifesteert zich ook tijdens het onderwijsproces. Ik denk dat de vraag naar een ob jectieve beoordeling in elk onderwijs systeem wel aanwezig is. (Het mag in ieder geval niet zo zijn dat de toetsen een bepaald onderwijssysteem gaan fixeren. Maar ook in een schoolsys teem met een minder streng klasse- verband zal er behoefte zijn aan toetsing, misschien nog wel meer dan nu. Hoe kun je voor het hele land cen trale toetsen maken wanneer er nog geen centrale leerstof-planning be staat? Solberg; Eigenlijk kan dat niet. Daarom betekent het CITO een sti mulans voor het onderzoek naar de doelstellingen van het onderwijs. Bij het maken van eindexamens moet je nog een beetje op je intuïtie en erva ring afgaan. Maar de tussen-toetsen kun je goed afstemmen op de leerstof' en bovendien kunnen de leraren dan nog een keus maken uit de vragen die wij aanbieden. Examens Dc eindexamens hebben het onder wijs altijd in een mauw keurslijf ge dwongen: geen tijd voor leuke din gen, anders kwam je niet klaar voor het eindexamen. Zal door een regel matige toetsing die druk niet ver zwaard worden? Solberg: Dat is niet de bedoeling. Ik kan me ook indenken dat een fre quentere 'toetsing de druk van het eindexamen juist afzwakt. Alles con centreert zich dan niet op één mo ment, er komt een grotere spreiding. Wanneer we bovendien een eind examen per vak krijgen en daartoe dan enkele malen per jaar gelegen heid geven, zou dat hele eindexamen kunnen vervallen. Men denkt wel dat wij zulke ridders van de toets zijn: misschien kunnen wij die examens wel overbodig maken. Toetsen zelf zijn niet erg als ze maar representatief zijn voor het on derwijs dat gegeven wordt. De schooltoetsen voor dc zesde klas van de basisschool kunnen het toela tingsexamen voor middelbare scholen vervangen. Toch is daardoor de druk niet vermfinderd. Nu gaat dc onder wijzer van de zesde klas de kinderen voor de toetsen 'opleiden', ook al is dat niet uw bedoeling. Dat is een enorm probleem, we moeten 'heel voorzichtig zijn. Wan neer de toets goed is en niet meer vraagt dan de leerlingen moeten we ten, dan is opleiden voor toetsen niet zo erg. Maar het grote gevaar is dat de toetsing toegespitst wordt op en kele onderdelen en dat ook het on derwijs zich daarop concentreert. Andere aspecten van het onderwijs worden dan verwaarloosd: tekenen en gymnastiek worden dan 't eerst opgeofferd om de klas maar goed op de toetsen voor te bereiden. Er is nog een ander gevaar. Ook de ouders willen dat hun kinderen op de tenen lopen. De schooltoets in de zes de klas is nu eenmaal niet alleen een soort controle of je de leerstof be heerst, maar doet ook dienst als sleu tel tot een verdere schoolcarrière. Ook dat stimuleert de school voor toetsen te gaan trainen. Misbruik? Dan wordt de schooltoets een selec tiemiddel. Dat spijt ons verschrikkelijk, maar helemaal zonder toetsen kun je het niet stellen. Op een gegeven moment moet je toch weten of iemand een zeker minimum aan kennis heeft. Als je besluit dat iemand die van de lagere school afkomt de landen van Europa met de hoofdsteden moet kennen, dan moet dat getoetst kun- Wat zou deze man denken? nen worden en dan liefst zo objectief mogelijk. Daarvoor is de toets een heel geschikt middel. Maar gelukkig is de schooltoets niet het enige criterium. Het hoofd van de school moet advies uitbrengen. Ik denk dat het advies van het hoofd de doorslag geeft, wanneer bijvoorbeeld de toets wat slecht is uitgevallen en het hoofd positief adviseert. In Am sterdam doen ze het zo dat het hoofd zowel voor als na de toetsing advies moet uitbrengen. Dat alles neemt niet weg dat er scholen voor voortgezet onderwijs zullen zijn die de toetsen misbruiken. Broodmessen worden ook wel eens gebruikt om moorden mee te plegen. Maar moet je dan de broodmesfabrie- ken sluiten? Misschien grijpt men dan weer naar de botte bijl. Wat kunt u eigenlijk meten met toestsen? Meer dan we dachten, maar lang niet alles. Als je het hebt over creati viteit of over sociale vaardigheden, dan ben je voorlopig met toetsen ner gens. Misschien kom je op dat terrein met toetsen nooit ergens. Maar ken nis. vaardigheden en inzicht kun je vrij behoorlijk meten. Wordt de beoordeling niet erg een- zijdig, wanneer Je zoveel waarde hecht aan wat dan wel objectief meetbaar is? Wanneer er een nieuwe techniek opkomt, denkt men vaak het gevon den te hebben. Dat gaat wel weer over. Ik geloof wel dat leraren en leerlingen behoefte hebben aan zo'n objectief instrument De leraar wil het houvast hebben dat hij naar iets toewerkt en hij wil nagaan of daar iets van terecht komt. De leerling moet ook gemotiveerd worden om iets te doen. In onze maatschappij hebben de mensen een zekere prikkel nodig om iets te pres teren. Voor kinderen van een jaar of twaalf geldt dat heel sterk. Frappant A Dat is een leuke mop! B Ik waarschuw je! C Hoe moet ik dat vraagstuk oplossen? D Wat heb ik een slaap! Welke twee getallen liggen beide tussen 4790 en 4801? A 4794,4799 B 4794,4803 C 4779,4795 D 4779,4803 De schooltoets die vele zesdeklassers van de lagere scholen voor geschoteld krijgen bestaat, net als andere toetsen van het CITO, voor een belangrijk deel uit zogenaamde „meerkeuze-vragen" (multiple choice). We geven twee voorbeelden van vragen die zesde klassers zouden kunnen verwachten: Geeft de toets niet meer een beoor deling van de school dan van de leer ling? In de eerste plsats beoordelen we natuurlijk de leerling, en dan via de leerlingen de school. We geven de re sultaten ook per school, zodat de scholen onderling kunnen vergelij ken. In Heerlen en omgeving heeft men een overzicht van die resultaten ge maakt en dan is het frappant hoe dat per school uiteen loopt. Het is te ho pen dat die gegevens gebruikt wor den om op bepaalde scholen een an der beleid te gaan voeren. Het onderwijs is nogal aan het ver anderen: er komt steeds meer aan dacht voor de ontwikkeling van d-e creativiteit, voor de sociale vorming, voor Integratie van vakken (project onderwijs)... op dat gebied kun je met toetsen weinig beginnen. Je kunt niet alles tqetsen. Het re sultaat van sooiale vorming kun je veel beter door observatie beoorde len. Een vak als geschiedenis wordt voorlopig nog niet schriftelijk ge toetst: daar heeft men minder be hoefte aan centrale examens. Ook bij projectonderwijs wordt het moeilijk. We hebben wel toetsen voor algemene kennis, maar de specifieke methode van het projectonderwijs kun je In multiple-choice-vragen moeilijk toetsen. Maar dan blijft er nog altijd heel wat over waarbij een gestandaardiseerde 'toets wel zinvol Is. nemen dan bij de lagere. Het bleken ook de personen in deze hogere oplei dingscategorieën te zijn die recente lijk het meest van mening zijn ver anderd en wel in de richting van een grotere bereidheid aan de volkstelling mee te doen. Bij de minder welgestelden bleek de niet-bereidheid te zijn toegenomen van 5 naar 9 procent, terwijl bij de meer welgestelden het percentage juist zakte van 9 naar 2 procent. De bereid heid om aan de volkstelling deel te nemen bleef bij de lagere milieus con stant (69) en steeg bij de andere van 68 naar 82 (landelijk gemiddelde 75). RAWALPINDI (Reuter) Presi dent Yahya Khan van Pakistan heeft gisteren zyn kabinet van tien burgers ontbonden 'in verband met de poli tieke situatie in het land'. Het kabinet bestond uit a-politieke figuren, die zich eind vorig jaar niet in de verkiezingsstrijd hebben ge mengd. Generaal Khan had dit kabi net vorig jaar augustus gevormd, enkele maanden na de afkondiging van de noodtoestand. Buitenlandse zaken en defensie vielen onder Khans eigen verantwoordelijkheid Het besluit van president Khan betekent een terugkeer naar de periode voor augustus 1969. toen de regeringsverantwoordelijkheid werd gedeeld door president Khan, de chef van de generale staf, admiraal Has san en de gouverneurs van Oost- en West-Pakistan. De wetgevende vergadering van het land, die op 3 maart bijeenkomt, moet een ontwerp voor een nieuwe grondwet opstellen. Khan heeft zich het recht voorbehouden het ontwerp te verwerpen als het niet aan zijn voorwaarden voldoet. Hij eist onder meer dat er in komt, dat Pakistan een federale staat is op islamitische grondslag, met maximale autonomie voor de provincies, maar met vol doende bevoegdheden voor de fede rale regering om de territoriale inte griteit van het land te beschermen. In Oost-Pakistan bestaat een sterke stroming, die dit deel van Pakistan nagenoeg geheel zelfstandig wil maken. Door het kabinet te ontbinden heeft Khan zijn eisen kennelijk kracht wil len bijzetten. BONN Dc sociaal-democratische party van de Westduitse bondskan selier Willy Brandt is in ernstige moeilykheden gekomen doordat de socialistische burgemeester van Mün- chen, Ilan-Jochcn Vogel (44). heeft aangekondigd, dat hy zich volgend jaar niet herkiesbaar zal stellen. Vo gel had ernstige bezwaren tegen het optreden van dc jeugdorganisatie van de SPD de Jusos. Met het aangekondigde aftreden van Vogel is de tegenstelling tussen de linker- en rechtervleugel van de SPD in de openbaarheid gekomen. Dit kan voor de Bondsrepubliek ver gaande gevolgen hebben. Bondskan selier Brandt heeft voor de televisie verklaard, dat de beslissing van bur gemeester Vogel geen invloed zal heb- hen in Bonn, maar niemand gelooft dat ernstig. Burgemeester Vogel waar schuwde eind vorige week dan ook, dat als er geen eind kwam aan de „obstructie" van jonge socialisten de regering van de bondskanselier wel eens in gevaar kan komen. Inmiddels is bekend geworden dat de leiding van de SPD vrijdag bij een zal komen om de nieuwe situatie te bespreken. Burgemeester Vogel is, blijkens een recent opinieonderzoek, de populairste burgemeester in West- Duitsland. Zijn socialistische collega's in Neurenberg, Augsburg, Regens burg en Würzburg hebben hem al laten weten achter hem te staan. De leiders van de SPD vrezen dat er nog veel meer sympathiebetuigingen voor Vogel binnen zullen komen. De tegenstellingen in de partij zullen daardoor ongetwijfeld scherper wor den. Dc politie van München heeft sinds enkele dagen een speciale bewakings dienst voor de burgemeester ingesteld. Dat gebeurde nadat een anoniem te lefoontje was ontvangen, waarin ge dreigd werd met een aanslag op de burgemeester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5