De Egyptische voorwaarden Moeder van vijf kinderen bij brand in huis gedood Betere voorzieningen voor slachtoffers van vervolging 1940-1945 Kabouter voor schoon water Twee demonstraties tegen volkstelling TV-commentaar Definitieve lijsten vai KVP-Kamerkandidaten NV V-actie in Oost-Groningen Driekwart van Oost-Groningen tegen militaire vestiging Van een onzer verslaggevers KLARENBEEK Een brand ln Klarenbeek bij Apeldoorn heeft zaterdagmorgen het leven gekost aan de 40-jarige mevrouw M. H. M. Hulleman-Simons, moeder van vijf kinderen van vijf tot dertien jaar. Mevrouw Hulleman kwam in de vlammen om, toen zij haar als een fakkel brandend huis binnenging om nog wat kleren voor haar gezin te halen. De heer J. Hulleman, fabrieks arbeider en veehouder, stond za- Jongeling: Udink heeft zich versproken terdagmorgen om zeven uur op om de kolenkachel in de keuken aan te maken. Toen een uur la ter de kinderen beneden kwa men, zagen zij dat een doos met aanmaakhout naast de kachel vlam had gevat. Zij sloegen met een alarm. Doordat de heer Hulleman het vuur met een pan water trachtte te doven, explodeerde een ln de buurt staande jerrycan met petroleum. Meteen stond de keuken in lichterlaaie en een ogenblik later ook de rest van de woning. Allen konden veilig naar buiten komen, ook de bejaarde vader van de heer Hulleman, die bij het gezin inwoonde. De heer Hulleman ging echter nog even naar binnen om wat kleren te halen, gevolgd door zijn vrouw. Zij begaf zich naar de slaapkamer, maar zag even later geen kans meer nog naar beneden te komen, omdat de trap al in brand stond. Mevrouw Hulleman was in verwachting van de zesde baby. Brandweerlieden troffen later haar lichaam geheel verkoold aan. BINNENBRAND UTRECHT Bij een binnenbrand in een huis in de Utrechtse Hout straat is zaterdag mevrouw H. J. Ne german ernstig gewond. Met haar man en haar schoonzoon was zij in de huiskamer met een zeer brandbare kleefstof vloerbedekking aan het leg gen, terwijl een op een gasfles aan gesloten verwarmingstoestel brandde. Er deed zich een enorme steekvlam voor. die de hele kamer in een oog wenk in vlam zette. De vrouw is in een ziekenhuis opgenomen; de ande ren konden snel de woning verlaten. De brandweer wist de brand tot de huiskamer te beperken. PAPIER EMMEN Bij een felle brand in de centrale werkplaats „Arbeids vreugd" in Emmen in de nacht van zaterdag op zondag is ruim een kwart miljoen gulden schade ontstaan. De brand is door nog onbekende oor zaak ontstaan in het magazijn, waar in zich onder meer een groot aantal pakken papier bevond. Drie werkruimten met machines en voorraden gingen volledig ver loren, terwijl het andere gedeelte veel water- en rookschade opliep. De door verzekering gedekte schade be draagt ruim 250.000,De werk zaamheden in de werkplaats kunnen voorlopig slechts gedeeltelijk wor den verricht. Stille omgang rond monument Van een verslaggever mende volkstelling gehouden. De betoging stond onder leiding van AMSTERDAM Een groepje jon geren heeft zaterdagmiddag by het nationaal minument op de Dam een nationalet demonstratie tegen de ko- Mimittr Udink: persbericht was fout. [/ré >ïe|s gteUIlt (Vervolg van pagina 1) Lijsttrekker Udink legde ons uit dat hij in zijn Rotterdamse rede zijn ongerustheid had uitgesproken over de toenemende politieke versplinte ring en dat hij niet GPV en SGP als partijen, maar de kiezers van deze partijen had uitgenodigd op de CHU te stemmen. In het partijblad van de CHU „De Nederlander" van vrijdag staat ech ter de bewuste passage van de rede voering letterlijk vet afgedrukt. De tekst, die een authentieke indruk maakt, luidt: „Wij moeten van deze weg van versplintering en wantrou wen terugkeren. De christelijke par tijen zijn daarmee begonnen. Zij heb- be met behoud van eigen beginselen en achtergronden sameoWerking met elkaar gezocht en vormen thans een stabiele en betrouwbare factor in de Nederlandse politiek. Het zou een goede daad zijn als de beide christe lijke partijen GPV en SGP er zich ook op zouden bezinnen of de tijd niet is aangebroken om bij deze sa menwerking aan te sluiten." Deze tekst stond ook vermeld in het pers bericht dat de CHU over de verkie zingssamenkomst in Ommoord uitgaf. Minister Udink verzekerde dat de tekst niet juist was en hij verwees naar een bandopname van een ver kiezingsbijeenkomst in het bezit van de pas benoemde CHU-voorlichter P. K. Jell erna. De oorzaak van onrust in de CHU zou dus een misverstand en een fout gesteld persbericht zijn. Mi nister Udink. aldus een mededeling van de zijde van het bestuur, heeft het inderdaad genuanceerder gezegd dan het persbericht vermeldt. Jongeling verbaasd Intussen heeft zaterdag het Tweede Kamerlid van het GPV, de heer P. Jongeling, verbaasd gereageerd op de gang van zaken in de CHU. Afgaande op de tekst in het CHU-partijblad zei de heer Jongeling „Ik moet nuchter constateren dat heer Udink aan het terugkrabbelen is. Dat zal hij nu wel om politieke redenen doen. Ik begin nu te begrijpen, dat hij zich gewoon heeft versproken. Maar laat hij dat dan eerlijk zeggen." De heer Jongeling vond dat de CHU alle recht heeft een beroep te doen op de GPV-kiezers om voortaan op de Unie te stemmen. Maar hij was er wel zeker vandat de kans, dat dit zou kunnen gebeuren nu wel hele maal is uitgesloten. Niemand zal dit advies opvolgen. Het Tweede-Kamerlid van het GPV zei nog: „De oproep van de CHU be tekent weinig. Vooral de laatste tijd bij de discussies in de Tweede Kamer is gebleken dat de drie confessionele partijen en het GPV steeds verder uit elkaar zijn gegroeid." Jongeren Het hoofdbestuur van de CHU heeft niet gesproken over de kwestie van de jongerenprganisatie, de CHJO, die de betrekkingen met de partij heeft opgeschort. Voorzitter prof. Van Hulst dacht evenwel, dat alles wel weer in orde zou komen. Hij durfde dit te voorspellen op grond van een gesprek met drs. A. D. W. Tilanus en staatssecretaris R J. H. Kruisinga. die in dit conflict probeerde te be middelen Prof. Van Hulst zei het onbehagen van de jeugd wel te begrijpen. De eisen van CHJO als de uitvoering van het CHU-programma en het urgentie programma van de KVP, ARP en CHU en het vasthouden aan een vooruitstrevend beleid zijn ook de eisen van het hoofdbestuur. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Fré Meis heeft het NVV de steun van zijn actie-comité's toegezegd voor de grote demonstratie die het NVV op 17 april in Oost-Groningen gaat houden. Fré Meis zei dit zaterdag op een vergadering in Oude Pekela. Vice-voorzitter A. de Boon van het NVV zei ons, niet direct gelukkig te zijn met dit initiatief, maar deze stap van Meis was volgens hem te voor zien. „We staan voor de verkiezingen en de man moet zich waar maken. We zullen ervoor moeten waken dat hij van onze actie geen propaganda voor zich zelf kan maken. Ik denk wel dat we de zaak goed in de hand houden." Volgens de heer De Boon past deze stap in de tactiek van Meis om waar mogelijk via de vakbonden te ope reren. Meis zelf zei zaterdag: „Het NW is laat in beweging gekomen. Echter niet te laat en wij willen er geen prestigezaak van maken, maar proberen er een succesvolle arbeiders demonstratie van te maken." Uit Meis' woorden viel ook op te maken dat hij wel graag aansluiting zou vinden bij het actie-comité „plan- Kikkert nooit dat zich tot nu toe zorgvuldig heeft gedistantieerd van alles wat naar politiek riekt. Een aantal Westerwolders was zaterdag aanwezig om duidelijk te maken- dat zij wel graag een brug zouden slaan tussen de arbeiders-comités en het Anti-Kikkert-comité. Volgens Meis zijn de arbeiders be reid tot een algemene werkstaking, als het inderdaad zo ver komt dat het oefenterrein definitief wordt. Ove rigens werd duidelijk dat hij ieder een wil bijstaan, die zich bedreigd voelt, „van arbeiders, boeren, zelfs kleine middenstanders tot en met de kleine ondernemers". Volgens hem is er onder de boeren een beweging die hiervan niet af kerig is. De strijd die de arbeiders comités twee jaar geleden in de strokarton-industrie begonnen in de vorm van stakingen, hebben volgens Meis ook andere groepen aangetrok ken, waardoor de acties zijn uit gegroeid tot een algemene volks beweging in Oost-Groningen". André Schmidt van de stichting UVry, die als vrjjheidssymbool een grote oranje vlag torste. Ongeveer twintig mensen trokken enige tijd in een stille omgang rond het monument, terwijl ze borden mee droegen met opschriften als „Einde van de democratie" en „Verschoon je, artikel 11, lid 3". De op het programma staande verbranding van de volks- tellingwet werd uitgesteld. Dit om de politie niet te provoceren, aidus André Schmidt. Voor de demonstratie be stond weinig belangstelling. In Groningen heeft zaterdagmiddag een groep van ongeveer 40 mensen tegen de komende volkstelling ge demonstreerd. In een optocht trok men gewapend met enkele spandoe ken naar de Grote Markt, waar de stoet werd ontbonden. Ook hier was de belangstelling gering. De werkgroep DAR ln Amsterdam gaat onder de buitenlanders in ons land pamfletten verspreiden met in lichtingen over de komende volks telling, omdat volgens de werkgroep er van een behoorlijke voorlichting aan buitenlanders door de daarvoor verantwoordelijke instanties geen sprake is. Van onze correspondent GRONINGEN Bij een zaterdag door dertig studenten van het psycho logisch instituut van de Rijksuniver siteit te Groningen gehouden enquête onder de bevolking van Oost-Gronin gen over het militaire plan-Ter Apel, heeft driekwart van de bewoners zich tegen het vestigen van een mili tair oefenterrein uitgesproken. In 19 plaatsen zowel in als bulten het gebied, en ook bij boeren en de bevolking van buurtschappen werd de enquête gehouden. De studenten hebben in de nacht van zaterdag op zondag en die van zondag op maan dag doorgewerkt om de uitslag zo snel mogelijk te kunnen publiceren. DEN BOSCH Een groep Dolle Mina's heeft zondagmiddag bij de in tocht oan prins Amadeiro behalve openbare waterplaatsen ook geëist, dat de vrouwelijke vertegenwoordi gers worden opgenomen in het pas opgerichte Oeteldonkse „boerenparre- lement". Dit is een orgaan van 44 leden, waaruit voortaan de minister raad van Oeteldonk zal worden geko zen. Met spandoeken, leuzen en een handtekeninpactie zetten de Dolle Mina's hun eisen kracht bij. Tijdens het open hof van de „prins" in de stadsschouwburg Casino lazen ze nog een proclamatie voor. De autoriteiten zegden toe een studie over hun pro blemen te maken. Niet gered Het is jammer, maar Frans Halse- ma heeft het ook deze keer niet wer kelijk gered met zijn eigen show voor de KRO. Sterk geïnspireerd op for mule en image van Andy Williams kreeg het geheel het karakter van een quasi-parodie, maar de artistieke kracht van Frans Halsema reikte he laas niet boven die van zijn gasten uit. Stuk voor stuk speelden en zon gen zij hem naar het tweede plan en niet Frans, maar de genodigden, kre gen de show in handen. Ko van Dijk als komiek te laten optreden omdat Johnny Kraaijkamp moest worden vervangen, was ronduit een misser. Ko is geen komiek en bovendien had hij een niet te verteren tekst, die hij nog te zwaar dramatiseerde ook. De grap met de beer van Andy zou leuk zijn geweest, als ook daarvoor pitti ger tekst was geleverd. Grote troef in het programma was het orkest van James Last, maar de werkelijke troef had Frans Halsema zelf moeten zijn. Niettemin was het geheel gesoig- n eerder zaterdagavondamusement dan de karnavalslol van Sjakie Schram en zijn medewerkers in een zaal vol meejoelend publiek met pet jes en mutsen op en onderling ver bonden door kleurige serpentines en een dorst naar meezingers. Die kregen zij volop toegediend. Tussen het op rassendiscriminatie geënte melodrama dat dokter Marcus Welby nu weer beleefde (het valt ons nog altijd moeilijk, de steeds win nende dokter niet meer te vereenzel vigen met de „vader die alles beter wist" uit de voorbije NCRV-strip) en de Halsemashow in vestigde Brand punt de aandacht op de uittocht van voormalige Pruisische Duitsers uit Polen en op de voordelen welke men kan zien in de drugteams, die ver slaafde jongeren andere en psychisch meer directe hulp kunnen bieden dan medici. Het leek ons niet onjuist, ook die kant eens te belichten. Ten slotte was er een gesprek met minister Nelissen van Economische Zaken, die de voorspellingen van het Centraal Planbureau inzake loon- en prijsstijgingen niet zo somber inziet, maar ze opvat als waarschuwing om „er iets aan te gaan doen". Hij ziet geen reden om de prijsstijgingen te vrezen, ook al zijn die forser dan an dere jaren ingezet. De NOS zette haar zondagavond-tv fors in het teken van de volkstelling. Het jongste opinieonderzoek, leerde ons Panoramiek, telde 75 pet. ja-, 5 pet. neezeggers en 20 pet. weife lenden. Via bij straatrondvraag opge vangen bezwaren werd door mannen die het weten kunnen troostend elk bezwaar uit de weg geruimd en zo leek het dat men het Kort Geding dat nog moest volgen, wel achterwege had kunnen laten. Niets daarvan echter, want wie het gooi- en smijtwerk, althans het bloedbad aan het einde van de Vic Singelstory ervoor over had, kon be leven hoe de stemming ten gunste van de volkstelling het maar precies met 1110 stemmen haalde. Voor het geding was de verhouding 156 ge weest. Hieruit bleek dat mr. Polak het in overtuigingskracht toch lichte lijk had moeten afleggen tegen mr. Voetelink, ook al was één van zijn getuigen de geruststemmende dr. W. Drees. Telkens weer blijkt dat iedereen wel het nut van de telling erkent, maar dat de vragen in de privé-sector, vooral die naar kerke lijke gezindte, samen met de straf sancties het grote struikelblok vor men. Ph.W. Van onze automedewerker De autotentoonstelling ln het Amsterdamse RAl-gebouw is door meer dan 400.000 personen bezocht. Het exacte aantal be droeg 407.880 tegenover 380.991 twee jaar geleden. Het bezoek heeft aan de verwachtingen van de RAI voldaan. De tentoonstel ling werd gisteravond gesloten. De verkoop op de autotentoon stelling wordt door de exposan ten verschillend beoordeeld. Er is minder verkocht dan door gaans verwacht mocht worden, doordat talrijke automobilisten eind vorig jaar al een nieuwe auto hebben gekocht om de prijsverhogingen per 1 januari vóór te zijn. Wel hebben de automerken die over het geheel in opkomst zijn veel belangstel ling van de bezoekers ondervon den, met name de Japanse mer ken. Van een verslaggever DEN HAAG De voorzieningen voor slachtoffers van vervol ging in de tweede wereldoorlog zijn met terugwerkende kracht tot 1 juli belangrijk verbeterd. Vergeleken met de oude regeling zullen veel meer mensen rechten op een uitkering kunnen doen gelden en in veel gevallen zullen de uitkeringen belangrijk verhoogd kunnen worden. Nieuw is ook dat de uitvoering van de regeling in zeven gemeenten geconcentreerd wordt. »em De kring van uitkeringsgerechtigden is volgens de nieuwe regeling belang rijk verbreed: in tegenstelling tot de tot nog toe geldende bepalingen be hoeft de vervolging niet in Nederland plaats gehad te hebben; Nederlanders die in het buitenland vervolgd wer den, vallen eveneens onder de regeling, ook indien zij nu nog in het buiten land wonen. Sterilisatie Een verruiming betekent ook de bepaling, dat tot vervolging wordt ge rekend sterilisatie, om aan vrijheids beroving te ontkomen. Voorwaarde is wel dat deze ingreep tot invaliditeit of tot een bepaalde mate van arbeids ongeschiktheid heeft geleid. Met be trekking tot de kampslachtoffers uit het voormalige Nederlands-Indië is bepaald, dat ook militaire vervolgings slachtoffers, die in dienst waren van 'het KNIL, onder deze regeling vallen. In de regeling is een 'anti-hardheids- bepaling' «ingebouwd. De minister kan daarvan gebruik maken om bepaalde personen met een vervolgde gelijk te stellen. De door de bezetter genomen maat regelen wegens het zich onttrekken aan verplichte tewerkstelling worden niet tot vervolging gerekend. Dit ge schiedt echter weer wel indien een en ander heeft geleid tot een verzets daad in de zin van de 'wet buitenge woon pensioen'. De grens van het inkomen, waar naar de uitkering wordt berekend, is zowel naar het minimum als naar het maximum belangrijk verruimd. Be droeg het maximum normaal inkomen in de oude regeling 945 per maa dit is nu per 1 juli 1970 gebracht 2.000 en per 1 januari 1971 2.1 Het minimum-berekeningsinkoi zal op 1 juli 1970 815 per maand dragen en op 1 januari 1971 873. G der meer deze verruiming leidt er t dat de uitkering vooral voor bep: de groepen invaliden hoger zal zij Een andere verbetering is ook, d bij het bereiken van de 65-jarige lei tijd het normaal inkomen van de vf^ volgde niet meer wordt bevroren. Oj voor deze categorie is de uitkeri] m dus welvaartsvast. Bejaarden krijg naast hun welvaartsvaste AOW, e welvaartsvaste aanvulling krachte deze regeling. Het vrij te laten vermogen spaargeld, dat buiten beschouwii wordt gelaten, is drastisch verhoog (Totnogtoe voor een echtpaar max maal 11.000 en voor een alleenstaai de ƒ7.400, nu zijn voor gezinshoofd en alleenstaanden vaste bedragen o| 1 genomen van resp. ƒ25.000 en ƒ15.00 da ins Organisatie^ De nieuwe regeling komt in plaats van de speciale voorzienig voor vervolgingsslachtoffers, die dw, dert '68 was opgenomen in de rijWgjt groepsregeling oorlogsslachtoffers 19 rei 1945. Voor uitkering kan men zii^p wenden tot de aangewezen gemeentj jj0 of tot een van de drie belangenorgl nisaties: de stichting Joods Mad schappelijk Werk, de stichting Pelil^o en de Stichting '40'45. 53 De uitvoering is geconcentreerd i Groningen (drie noordelijke provii cies), Arnhem (Overijssel, Gelderlai) en Oostelijk Flevo-land), 's-Hertogej^g bosch (Brabant en Limburg). Utrecl^ (Utrecht), Amsterdam (Noord-Hol a/ land), Den Haag (deel van Zuid-Hol land) en Rotterdam (deel van Zuiy Holland en Zeeland). De hoofdstedelijke kabouter Roel van Duyn probeerde zater dagmiddag automobilisten die bij de Amsterdamse Sloterplas hun auto wasten ervan te overtuigen dat zij het water verontreinig den met afgewerkte motorolie en auto wasmiddelen. KAIRO Egypte is bereid om met Is raël een vredesovereenkomst te sluiten en Israël als een souvereine staat te erken nen, indien Israël akkoord gaat met een programma van acht punten. Aldus heb ben goed ingelichte bronnen in Kairo meegedeeld. Egypte zou bereid zijn de staat van oorlog en alle daaruit voortvloeiende eisen te beëindigen. Dat zou inhouden, dat de economische blokkade van Israël beëindigd zal worden, die de Arabische staten, waaronder Egypte, op grond van de staat van oorlog met Israël hebben ingesteld. Bovendien zou Kairo bereid zijn om in elke vorm van over eenkomst met Israël de garantie te geven dat zijn grondgebied niet gebruikt zal worden als basis voor militaire of para-militaire acties tegen een buurland. Egypte zou voorts gedemilitariseerde zones van gelijke grootte aan beide zijden van de grens voorstaan en instemmen met de vorming van een internationale vredesmacht, bestaande uit troepen van de VS, de Sowjet-Unie, Engeland en Frank rijk. Het zou de vrijheid van doorvaart door het Suezkanaal en de Straat van Tiran voor de Israëlische scheepvaart garanderen. (Deze bereid heid zou pas in de praktijk worden gebracht, na dat „een rechtvaardige regeling" voor de Pales tijnse vluchtelingenkwestie is gevonden). Bovendien zou Kairo akkoord gaan met het voorstel van Jarring om in Sjarm el-Sjeikh, dat de toegang tot de Straat van Tiran beheerst, een internationale vredesmacht te stationeren, die uit sluitend opdrachten van de Grote Vier of van de Veiligheidsraad kan uitvoeren. In ruil hiervoor zou Egypte eisen, dat Israël zich zowel uit de Sinai als uit de Gazastrook totaal terugtrekt, dat het instemt met een rechtvaardige regeling van het Palestijnse vluchtelingenvraag stuk, dat het zich niet bemoeit met de interne aangelegenheden van andere staten en dat het alle eisen inzake territoriale expansie opgeeft. Volgens de bronnen in Kairo zou Egypte niet een vredesverdrag willen tekenen en wordt in het memorandum aan Jarring ook niet gesproken over een „contractuele" overeenkomst. Maar in de door Egypte en Israël te tekenen documenten zouden de verplichtingen van beide partijen staan, waardoor de regeling volgens de Egyptische visie bindend zou zijn. De Egyptische bronnen zeiden ten slotte dat de Egyptische aandrang, dat Israël zich uit de Gaza strook terug moet trekken, niet gezien moet wor den als een wens van Egypte om dit gebied te annexeren, maar slechts voortsproot uit het ver antwoordelijkheidsgevoel van de Egyptische rege ring voor een gebied, dat zij sinds 1949 heeft be stuurd. De regering wil slechts dat het gebied bevrijd zal worden, opdat de Palestijnen daar hun toekomst vrij kunnen bepalen, zo werd opgemerkt. Van een verslaggever DEN HAAG Aan de hand van regionale voorstellen heeft het partij bestuur van de KVP zaterdag de de finitieve kandidatenlijsten voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen opgesteld. Minister Veringa is, zoals eerder werd besloten. KVP-lijsttrek- ker in alle kieskringen. Hieronder volgt een overzicht van de kandidaten op de verschillende lijsten, voorzover ze door het KVP- partijbestuur verkiesbaar worden geacht, in de volgorde van 2 en ver der. Westelijke lijst: Brouwer, Wasse naar; Luns Den Haag; Kleisterlee, Rotterdam; Nelissen, Voorschoten; mevr. Groensmit-v.d. Kallen, Bever wijk; mevr. Gardeniers, Leiden; Mommersteeg. Amsterdam: Van Schaik, Maarssen en v.d. Sanden, Rijswijk. Brabantse lijst: Lardinois, Eindh ven; Van Th iel, Helmond; Weste terp, Ulvenhout; v.d. Gun, Utree! Verdijk, Moergestel; De Bekker, En! pel; Pei jen burg, Den Haag; Assman Roosendaal; Cornelissen, Best en Z lissen, Oss. Limburgse lijst: Van Son, Montfor Notenboom, Venlo; Hutschenmaekeï Roermond; Weyters, Rijswijk; He mans, Sittard en Bremen, Kerkrad Noord-oostelijke lijst: Andriess Bilthoven; Fievez, Arnhem; Kross Deventer; Engels, Leeuwarden; T( Woorst, Eist; Hermes, Beverwij] Weyers, Hengelo; Van Eisen, Doo: werth; Hermsen, Emmen. Ten opzichte van de oorspronke lijke opstelling van de kandidate hebben zich enkele kleine wijziginge voorgedaan. De heer Peijnenbur Den Haag, die aanvankelijk op dertiende plaats van de Brabant: lijst stond, is nu opgeschoven na« nummer acht van die lijst. Mev Lückers, Heerlen, was aanvankelij 1 voorgedragen voor een verkiesbai 1 plaats, maar staat nu op de onvei kiesbare elfde plaats v-n d* Lirr bursee lijst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4