IANOI SLAAT HARD TOE Bij orkanen in VS zeker 47 doden Schrik in Amerika: vals atoomalarm Van Hulst: Geen conflict in CHU over GPV en SGP Rust keert terug in Reggio Comité van Sacharow illegaal verklaard Brons voor Ard Schenk uidvietnamezen lijden zware verliezenin Laos Dutschke in Denemarken 1 Vakbonden vragen toch uitspraak over loonbesluit Belgisch schip overvaren Plaats voor Berger op lijst DS'70 Crita) mmmmm Koude nacht 197 Nieuwe LeMse Courant Maandag 22 februari 1971 51ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN OMGEVING „Suntvastich is ghsbleven mijn hert teghenspoetl" Zie pax. 9 jfdkantoor Leiden" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur iAIGON, WASHINGTON PI, AP, Reuter) Noordviet- mese en Viet Cong-eenheden in Laos een groot tegenof- isief begonnen tegen de Zuid- tnamezen. De Zuidvietnamese asiemacht heeft de afgelopen gen zeer zware verliezen ge len en de. opmars in Laos is lledig tot staan gebracht. ten. Zuidvietnamees bataljon van rhonderd man is grotendeels ver- tigd. Volgens berichten uit Zuid- tnam is een buitenpost van de idvietnamezen, acht kilometer van Zuidvietnamese grens in Laos on- de voet gelopen. Daarbij zouden iderden doden en gewonden zijn *allen. De stormaanval werd voor tgaan, door dagenlange beschie- gen met mortieren en granaten. MOORDEND )e overlevenden, ongeveer 150 in, hebben zich vechtend'een weg baand uit een omsingelde landings- jats voor helikopters, zo meldt AP- respondent William Barton. Zij ikken zich terug op een tweede itenpost, maar ook die ligt onder tordend vuur van de Noordvietna- zen, aldus helikopterpiloten. Uit de rslagen van de bemanning van de- helikopters valt op te maken, dat toestand in Laos van de Zuidviet- mezen zeer penibel is. Er zouden :h verschrikkelijke tonelen afspe- l Vier of vijf helikopters slaagden in de bedreigde tweede buitenpost ig te breiken. Zij hebben een aantal wonden afgevoerd. Een tweede oep hefschroefvliegtuigen kon er al et meer landen. De gewonden ver- ongen zich om de toestellen en door t hevige gedrang moesten de toe ellen af en toe even opstijgen om ihnte te maken. VERWARRING Uit Saigon komen verwarrende he chten, waaruit echter een ding ze- pr valt op te maken: de invasie in INVERNESS By wervelstormen e zondag de Amerikaanse staten ississippi en Louisiana hebben ge- isterd zijn zeker 47 mensen om het ven gekomen. De meeste slachtoffers ielen in de delta van de Mississippi. De stad Inverness in Mississippi erd vrijwel met de grond gelijk ge- aakt. Er wordt ook zware schade imeld uit de plaatsen Cary, Little azoo en Oxford die verder landin- aarts liggen. In het begin van de morgen trok- en enkele wervelstormen over het entrum en het oostelijk deel van de aat Texas. In de plaats Athene lakten vijf mensen gewond. West- ©uisiana schijnt in mindere mate Je zijn getroffen, maar ook daar zijn erscheidene doden gevallen. Elders in de Verenigde Staten ormde het eveneens. Er viel veel ïeeuw, hagel en bevroren regen. In e zwaarst getroffen gebieden zijn de ekenhuizen vol. Van een verslaggever ROTTERDAM De vakbonden in le metaalindustrie, die tegen twee ilektrotechnische bedrijven in Rot- erdam een kort geding waren begon- len om een uitspraak uit te lokken iver het loonmatigingsbesluit van de egering, zullen de president van de totterdamse rechtbank vandaag vra- en toch een uitspraak te doen. Bij de behandeling van het kort jeding, had de president, mr. J. G. Reuder, de bonden voorgesteld af te zien van een uitspraak. De president raadde de werkgevers aan, een proef proces voor de economische rechter uit te lokken door een loonuitkerlng doen, die volgens hen in strijd is met de loonmaatregel van de over heid. De werkgevers willen hieraan niet meewerken, zodat de bonden een uitspraak van de president moeten vragen De bonden begonnen het kort ge ding, omdat de Rotterdamse bedrij ven weigerden eerder gemaakte af spraken over loonsverbetering per 1 januari na te komen. De werkgevers beriepen zich daarbij op de maatregel van de regering, die een extra-loons- v:rhoging tot juli niet toestaat. WASHINGTON Miljoenen Ame rikanen hebben zaterdag gehoord, hoe radiostations in de VS hun uitzendin gen onderbraken, om de nationale noodtoestand af te kondigen. Het was geen grap, maar een vergissing. Per ongeluk werd het systeem dat ont worpen is om het publiek te waar schuwen voor een dreigende aanval met kernwapens, in werking gesteld. Iedere zaterdag onderbreken onge veer 4.000 Amerikaanse radiostations hun programma's één minuut, om het alarsysteem te toetsen. Er weer klinkt dan een hoge toon, die normaal voorafgegaan wordt door de bood schap, dat er een proef zal worden genomen. Ditmaal ontbrak deze me dedeling. Verscheidene radiostations volgden de voorgeschreven procedu re: voorlezing van een door het Witte Huis opgestelde bekendmaking. Daar in wordt gezegd, dat de president van de VS onderbreking van het pro gramma heeft gelast met het oog op een noodsituatie, en dat er alleen nieuws, officiële boodschappen en in structies zullen volgen. Honderden luisteraars belden za terdag hun radiostations op. Overi gen* bleken ze niet allemaal in angst le zitten. Een van hen, in Oregon, zei tegen de telefoniste van een radiosta tion: „Wat zullen we nou hebben? Is dat nou nodig om zo vroeg in de mor gen (het was kwart voor zeven in Oregon) al met de noodtoestand te beginnen?" Het duurde z.even minuten, voordat de autoriteiten een correctie doorga ven, waarin werd meegedeeld dat er een vergissing was begaan. De boodschap in kwestie werd, zoals gebruikelijk is, door de twee binnenlandse nieuwsagentschappen van de VS naar de omroepen gezon den. Daarbij wordt altijd gebruik ge maakt van een bandje, afkomstig van het Noordamerikaanse luchtverdedi gingscommando (NORAD). Het hoofd van het waarschuwingscentrum heeft gezegd, dat iemand per vergissing de boodschap had genomen, die „voor bepaalde omstandigheden" achter de hand werd gehouden, in plaats van het testbandje voor afgelopen zater dag. Dat de boodschap in kwestie echt leek, kwam doordat het codewoord voor de noodtoestand („hatefulness") eraan voorafging. Merkwaardig ge noeg bevatte de correctie die kort daarop werd doorgegeven, geen code woord, wat ook onjuist was. Ettelijke radiostations bleven daardoor zwij gen, totdat de goede correctie binnen kwam. Overigens hebben vele radiostations het alarm genegeerd, aannemend, dat het een vergissing of een kwalijke' grap was. Dit heeft twijfel gewekt over de doeltreffendheid van het alarmsysteem. Daar was trouwens méér reden toe: zo merkten de bewo ners van Alaska helemaal niets van het alarm ten gevolge van een storing in de telecommunicatie. man Rodenko, die Sacharow en twee andere leidende natuurkundigen, dr. Waleri Chalidze en Andrej Te- werdchlebow, bij zich ontbood. Hij deelde hun mee, dat hun organisatie, zoals ze nu werkt, illegaal is en gaf hun opdracht om een document in te leveren waarin de doelstellingen en de politieke overtuiging van de com missie vermeld staan. Ook moesten zij exemplaren van het tijdschrift in leveren. Als de papieren grondig wa ren onderzocht, dan zou aldus Ro denko een beslissing worden geno men over hun aanvraag om registra tie. De Commissie zou volgens de zegs lieden trachten zich te laten inschrij ven, maar er bestaat zeer grote twij fel of de autoriteiten hun zullen toe staan doeltreffend te werken confrontatie van de supermogendhe- den in dat gebied niet uitgesloten is. DWAALLEER President Nixons dreigement in heel Indo-China zonder beperking gebruik te maken van de Amerikaan se luchtmacht en zijn weigering een Zuidvietnamese inval in Noord-Viet- nam uit te sluiten, nemen vrijwel alle twijfels weg dat de president nog steeds denkt in termen van de dwaal leer van een militaire overwinning in Zuidoost-Azië". Het blad verwijt pre sident Nixon de oorlog uit te breiden, steeds wanhopgier erop gokkend de onvermijdelijke dag van de afreke ning te verschuiven nu de „Vietnami- sering niet heeft gewerkt". Van een verslaggever HANSWEERT Het Russische zee schip Waldisky 2 heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens dichte mist op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert het Belgische binnenschip Tigre overvaren. De drie opvarenden, allen van Belgische na tionaliteit, konden worden gered. Het binnenschip is gezonken en rijkswa terstaat stelt pogingen in het werk om het wrak te vinden. De Zuidvietnamezen in Laos lijden zeer zware verliezen. Amerikaanse heli kopters halen zoveel mogelijk gewonden op, die naar de basis Khe Sanh, vlak over de grens in Zuxd-Vietnam worden vervoerd. Rudi Dutschke rent met één van zijn kinderen op de arm een huis in Dene marken binnen om te ontkomen aan de journalisten. Hij kwam zaterdag op Jutland, aan uit Engeland, dat hem heeft uitgewezen. Het hart heejt zijn redenen, die het verstand niet kent PASCAL Zou en uiaan 23 februari: zon op 7.40, onder 18.07; maan op 6.56, onder 15.29; 25 februari N.M. Hoog water Hoog water. 23 februari: Rot terdam le getij 2.38, 2e getij 15.20; Scheveningen 1.19-13.43; Vlissingen 0.05-12.32; Haringvliet- dam a.d. zeezijde 1.42-14.07 In het komende etmaal wordt overwegend droog weer met zon nige perioden verwacht. Aange zien echter de wind zwak zal zijn zal in de nacht en ochtend plaat selijk mist voorkomen. Een hogedrukgebied, afkomstig van het zeegebied rond de Azo- ren zal namelijk met zijn kern dicht bij ons land komen te lig gen. Het. centrum lag vanmorgen vlak voor de ingang van het Ka naal. Dit luchtdrukmaximum is gevuld met van oorsprong polaire lucht, die ons land in het afge lopen weekeind is binnenge stroomd. In deze lucht zal overdag de temperatuur tot omstreeks 8 gra den oplopen, maar in de komende nacht moet op flinke afkoeling worden gerekend, waarbij het kwik op veel plaatsen tot enkele graden onder het vriespunt zal dalen. Laos is volkomen vastgelopen. De Noord Vietnamese eenheden proberen ten koste van alles de Ho Tsji Minh- route te behouden. Via deze route door Laos en Cambodja voeren zij versterkingen aan naar het zuiden. In de buitenpost, die na drie dagen be schoten te zijn, in de nacht van zater dag op zondag onder de voet is gelo pen, zijn volgens verslaggevers en pi loten van helikopters zeker tweehon derd Zuidvietnamezen gedood of ge wond geraakt. Alle officieren waren gedood. Het restant van 150 man, dat zich schietend probeert te ontworste len aan de omsingeling, zou zijn aan gevoerd door een gewonde Ameri kaanse hospitaalsoldaat. De helikop ter waarin deze soldaat zat, is vier dagen geleden boven Laos neerge schoten. De overlevenden waren bijna allemaal gewond toen zij weer con tact konden maken met andere Zuid vietnamese eenheden. ZORGEN De Amerikanen maken zich kenne lijk grote zorgen over het lot van de 16.000 Zuidvietnamese militairen, die dertien dagen geleden Laos zijn bin nengetrokken. Er zijn aanwijzingen dat een Noordvietnamese strijdmacht van 12.000 man bezig is de Zuidviet namezen te omsingelen. „Het is een geweldige rotzooi daar", zei een Zuid vietnamese officier op de basis Khe Sanh, vlak bij de grens met Laos. Vanuit Khe Sanh worden de troepen in Laos bevoorraad. Een Amerikaanse officier beschreef de situatie als „zeer, zeer slecht".. Volgens hem le den de Zuidvietnamezen immense verliezen. Ook de Amerikanen lijden flinke verliezen. De afgelopen dagen zouden weer veel helikopters zijn neergesohoten. NEDERLAAG In Washington stijgt de ongerust heid over de ontwikkelingen met het uur. Waarnemers vrezen dat de Ame rikanen om een nederlaag van hun bondgenoten te Laos te voorkomen, zelf in de strijd zullen moeten gaan. Dit ondanks de uitdrukkelijke verze keringen dat er geen Amerikaanse grondtroepen «aar Laos zullen gaan. Het gezaghebbende dagblad The New York Times heeft er bij het Amerikaanse Congres op aangedron gen nieuwe stappen te nemen om het gebruik van Amerikaanse strijd krachten in Indo-China te beperken. Het blad waarschuwt dat een nieuwe (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Er is geen spra ke van een conflictsituatie in de CHU. Zo'n situatie is er trou wens nooit geweest. Unie-voor zitter prof. J. W. van Hulst legde zaterdag deze verklaring af na een vergadering van het hoofd bestuur van de CHU in Utrecht. De onrust in de CHU was ont staan na een redevoering van lijsttrekker drs. B. J. Udink in Rotterdam-Ommoord gehouden, waarin hij de SGP en het GPV voor samenwerking met de chris telijke partijen zou hebben uit genodigd. Fractieleider J. Th. Mellema rea geerde later in de politieke zendtijd van de CHU voor de radio afwijzend op een dergelijk initiatief. De OHU- voorzitter deelde zaterdag mee dat tijdens de vergadering van het hóbfd- bestuur is gebleken dat lijsttrekker Udink beslist niet bedoeld heeft ban den aan te knopen met het GPV en de SGP. Er wordt dan ook geen en kele poging gedaan om deze twee kleine partijen in de kring van de drie confessionele partijen op te ne men. Men zou trouwens een derge lijke stap ook samen met de KVP ea de ARP moeten ondernemen. De lijsttrekker, lichtte voorzitter Van der Hulst verder toe. heeft er alleen op willen wijzen dat de stem men die worden uitgebracht op getui genispartijen als GPV en SGP, prak tisch verloren gaan. Daarom kan men beter op een christelijke partij als de CHU stemmen. De Unie-voorzitter wees erop dat in de verkiezingcampagne straks wel meer dingen gezegd zullen worden naar aanleiding waarvan men aange vallen wordt. „De mensen die aan de campagne meedoen zijn geen robots die steeds hetzelfde moeten zeggen," verzekerde prof. Van Hulst. (voor vervolg zie pag Van onze parlementsredactie DEN HAAG Hoofdbestuur en partijraad van DS'70 vinden een combinatie van het burgemeester schap van een stad als Groningen en het lidmaatschap van de Tweede-Ka mer niet juist. Daarom zal burge meester J. J. A. Berger van Gro ningen moeten kiezen tussen zijn te genwoordige functie en een plaats op de kandidatenlijst van DS'70. Hoofdbestuur en partijraad hebben burgemeester Berger, die onlangs be dankte voor het lidmaatschap van de PvdA, de derde plaats aangeboden op de kandidatenlijst na dr. W. Drees jr. en mevrouw S. van Veenendaal- van Meggelen. De heer J. W. Schuitema ker staat op de vierde plaats en ver der zijn de nummers vijf t/m tien óp de DS'70-lijst een plaats opgeschoven. Zoals bekend zal de heer Berger vanavond zijn gemeenteraad meede len of hij burgemeester zal blijven. Dan zal hij ook bekend maken of hij op het aanbod van de leiding van DS'70 ingaat. De verwachting in Den Haag is dat burgemeester Berger, ge zien de ontwikkelingen, de voorkeur Na dagenlange onlusten is de rust weergekeerd in hetltaliaanse Reggio Calabria. De politie is nu begonnen zal geven aan de politiek. met het opruimen van autowrakken en straatvn.il. MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De Russische autoriteiten hebben geëist, dat de Commissie voor de Rechten van de Mens. die vorig jaar novem ber door de beroemde Sowjet-natuur- kundige Andrej Sacharow werd op gericht „de vader van de Russische waterstofbom" zich als vereniging moet inschrijven, of zichzelf moet ontbinden. Dit is van betrouwbare oppositionale kringen in de Sowjet- Unie vernomen. De mededeling werd gedaan door de hoofd-openbare aanklager Roe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1