SNEL EIND AAN ONRUST Werknemers gaan niet in op Verolme's voorwaarde Zeg volktellers niet te veel pzet bij rand in Afscheid dr. Diemer Franse scholier in hoger beroep vrijgesproken Politieke crisis lijkt niet uitgesloten indhoven9 Defensie adviseert personeel: Valhelm in juni 1972 verplicht Saigon denkt aan inval in noorden Waarschuwing voor gevaar elektrisch lassen Ziekenhuis met 450 bedden voor Zoeterineer [R'JNSBURGD W eekend-verbod eircuitvliegen onvoldoende HIT WEER nieuw Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 20 februari 1971 51ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" (Zie pagina 3) fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een stadsgezicht van de schilder W. Koekoek is een van de toppersvan de kunstveiling van Mak van Waay op 23 februari in Amsterdam. De waarde wordt geschat op ongeveer 35.000 gulden. PARIJS (AP. Reuter. UPI. AFP) De 18-jarige Franse middelbare scholier Gilles Guiot. die tot drie maanden gevange nisstraf was veroordeeld omdai hij een politieman in het ge- zich zou hebben geslagen, is gis teren in hoger beroep vrijge sproken. INDHOVEN Niet alleen in dhoven, maar ook in Bussum en pk hebben gisteren felle branden roed. De enorme brand, die de rel-1 sigarenfabriek in Eindho- totaal in de as heeft gelegd trok meeste aandacht, maar ook de berfabriek Wittenburg In Bus- en de meubelfabriek Berco in 'k zijn ernstig gedupeerd gewor- door het vuur. de Eindhovense brand houdt ernstig rekening met brandstich- Een dag tevoren werden drie ndende sigaretten gegooid door ten. die eerst waren stukgeslagen, tabak van de sigaretten was ver- ïgd met een aantal luciferskop- De politie is nog bezig met het erzoek naar de oorzaak van de ld. die de brandweer pas eind ermiddag onder de knie kreeg, e schade bij de brand in de rub- abriek in Bussum bedraagt een joen gulden. Veel machines en grote partij rubber ging ver- n. de brand in de meubelfabriek in Cuyk bedraagt de schade ton. Van onze parlementsredactie EN HAAG Berijders van mo- ietsen en scooters zullen met in- g van 1 juni 1972 verplicht een n moeten dragen. De ministerraad rde gisteren een wijziging van het ement verkeersregels en ver- i rstekens goed. Aan de valhelm en uniforme eisen worden gesteld. verplicht dragen van een helm niet voor bbromfietsers gelden. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Het ministe rie van defensie vindt het onge wenst dat het personeel van dit departement te veel gegevens verstrekt bij de beantwoording van de vragen die bij de volks telling gesteld zullen worden. Het personeel heeft onder meer het advies gekregen op vragen over de functie-omschrijving alleen in te vul len dat men bij de land- of lucht macht of marine is. of deel uitmaakt van het burgerpersoneel. Er zijn richtlijnen uitgegeven voor de beant woording van een vijftal vragen van blad 5 A-B. Men mag wel invullen of men een algemeen administratieve, een in structieve, operationele of technische functie heeft, maar een verder gaan de detaillering wordt ontraden. Men hoeft dus géén aanduiding van de functie te geven, zoals de be'doeling is van de desbetreffendevragen, die wél door de rest van de bevolking moeten worden ingevuld. doel een vereenvoudiging te geven van de functieomschrijving, omdat het ministerie van defensie zo bijzon der veel functies, rangen en derge lijke telt. Naar alle legeronderdelen en bur ger-afdelingen zijn brieven uitge gaan. waarin de adviezen zijn gege ven. De commandanten van de lege ronderdelen hebben opdracht gekre gen ruime bekendheid te geven aan -leze adviezen. Advies Naar men ons van de zijde van het ministerie verzekerde, gaat het niet om een bevel maar slechts om een advies, dat voor het militaire zowel als het burgerpersoneel van het de partement geldt. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het advies opgesteld in overleg met het CBS en is het enige VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. SAIGON (Reuter. UPI. AP. AFP) De Zuidvietnamese leiders overwegen een inval in Noord-Vietinam, zo wordt in Saigon vernomen. President Ngoe- jen Van Thieu zou dit plan donder dag besproken hebben in'et vice-pre sident Ngoejen Cao Ky, die dit idee al eerder in het openbaar bepleit heeft. Deze week verklaarde president Xixon dat als Saigon iets dergelijks zou willen doen. het de steun zou krijgen van de VS. Hanoi heeft echter al gewaar schuwd dat de Zuidvietnamezen en Amerikanen met een dergelijke inval gewapende interventie van China ris keren. Averell Harriman verklaarde gisteren ook te geloven in Chinese interventie in een dergelijke istuatie. 'Harriman trad onder Johnson op als onderhandelaar in Parijs. Inmiddels hebben de militairen moeten toegeven dat de acties in Laos niet zo succesvol verlopen, als ze aanvankelijk hebben beweerd. Een woordvoerder van het Zuidvietname se opperbevel verklaarde, dat door het. Noordvietnamese luchtafweerge schut en het slechte weer de actie achter op het schema is. Slechts enkele vertakkingen van de Ho-Tsji-Minh-rouie waren afgesne den. De Noordvietnamezen zijn nog in staat via de westelijke vertakkin gen naar het zuiden te trekken Daarmee is eer. eind gemaakt aan enkele dagen van felle betogingen en hevige onrust op de Franse scholen, die hebben geleid tot grootscheepse ongeregeldheden. Het waren de he vigste rellen sedert de mei-opstand van 1968. In Parijs trokke;. gisteren zoals reeds in enkele edities werd gemeld ondanks een demonstratieverbod van de Franse minister van binnenlandse zaken, door de straten. In het Quar- tier Latin, het universiteitscentrum van Parijs, werden palitiekordor. verbroken. De 18-jarige Guiot, een uitblinker in wiskunde op school, was op 9 fe bruari gearresteerd tijdens een beto ging van linkse jongeren. Hij werd ervan beschuldigd een agent in het 1 gezicht te hebben geslagen. Maar volgens woordvoerders van protesterende scholieren was Guiot helemaal niet betrokken geweest bij ongeregeldheden tussen politie en de monstranten. Voor de rechter heeft Guiot verklaard dat hij naar de beto ging was gegaan "cm te kijken, uit nieuwsgierigheid". De vrijspraak van Guiot dreigt in Frankrijk uit te groeien tot een poli tieke crisis. De secretaris-gcneraa' van de Gaullistische partij, René To- masini. heeft verklaard dr.t de rech ters in Frankrijk veel te zachtzinnig optreden tegen radicale studenten Tomasini ging zelfs zover de rechters uit te maken voor „lafaards". Twee van Frankrijks hoogste mag straten. Maurice Aydalot die voorzit ter is van het Hof van Beroep, e advocaat-genera?', Adolphe Touffai" hebben president Fompidou een brieJ geschreven, waarin wordt gevraagd de Franse rechters te beschermen te gen aanvallen van het soort van To masini. De magistraten herinnerden Pom pidou eraan dat dr* wet de Afihters tegen politieke aanvallen beschermt. De Franse regering is dan ook weinig gelukkig met de aanval van Toma sini. Premier Jacques Chaban-Dalmas heeft al in deze zin gereageerd. OPSCHUDDING De zaak Guiot heeft in Parijs een zo grote opschudding teweeggebracht.' dat de regering vreesde oonieuw te maken te zullen kriigen met een op stand. zoals in mei 1968. die de rege ring de Gaülle destijds heeft doen schudden. Gisteren kregen politiea genten leuzen te horen als „smeris sen, fascistenmoordenaars" en „Guiot moet vrij". Het verkeer in het Quartier Latir. en vooral op de Boulevard Saint Mi chel wrd veolkomn door demon stranten geblokkeerd. Nadat bekend was geworden dj'. Guiot vrii was. verscheurden de betogers pamfletten er onder gejuich trok de menigte weer naar huis terug, dan wel naar de plaatseliike b'rtro's om de over winning te vieren ZOETERMEER Staatssecretaris Kruisinga staat positief tegenover de vestiging van een ziekenhuis in Zoo- termeer. Hij zei dit vrijdag tijdens een gesprek met burgemeester J. W. Wegstpael en wethouder van sociale zaken en volksgezondheid A. Nachte gaal. De uiteindelijke beslissing wacht op een rapport, dat de provincie aan de staatssecretaris zal uitbrengen. De gemeente Zoetermeer hoopt in 1975 een ziekenhuis van ongeveer 450 bedden te kunnen openen De ge meente zal dan ongeveer 65.000 inwo ners tellen. per maand per kwartaal ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG Een Waarschuwing tegen het gebruik van elektrische verwarmingskussens zonder vocht werende bekleding is gisteren uitge gaan van het directoraat-generaal van de arbeid van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Volgens het directoraat schuilt het gevaar in het feit d.at door inwerking van vocht een elektrisch kussen in brand kan raken. Proefnemingen hebben, volgens een mededeling van het ministerie, aangetoond dat het bevochtigen van de elementdragers met een lichte zoutoplossing in slechts enkele minuten brand in het kussen doet ontstaan door plaatse lijke oververhitting van het in het textielweefsel aangebrachte verwar mingselement. Ook is aangetoond dat gevaarlijke spanningsverschillen tus sen vochtige plaatsen van het kussen kunnen optreden. Onlangs bezweek een baby aan brandwonden, die opgelopen waren bij een in brand geraakt elektrisch kussen, dat niet van voldoende vocht werende bekleding was voorzien en foutief werd toegepast als kleine de ken, aldus het directoraat-generaal. Duizenden Franse studenten en scholieren hebben gisteren geprotesteerd tegen de veroordeling van Gilles Guiot, een 18-jarige scholier die een agent zou hebben geslagen. Guiot is inmiddels in hoger beroep vrijgesproken. De protesterende scholieren blokkeerden in Parijs de Boulevard St. Michel, met posters waarop stond: ,,Zij willen doden". Op een spandoek wordt opgeroepen Guiot te bevrijden. Hetgeen niet meer nodig bleek. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De beleids commissie van de ondernemings raden van het Verolme-concern laat zich niet uit over de vraag of de fusie van dit bedrijf met de Rijn-Schelde-groep al dan niet moet doorgaan. In een brief aan scheepsbouwer Cor Verolme (een reactie op zijn voorstel het vruchtgebruik van zijn aandelen over te doen aan de werk nemers) zegt de commissie: „Wan neer ons een voorstel tot fusie be reikt. dan zullen wij dit behandelen met die mate van verantwoordelijk heid die past bij het dragen van medezeggenschap." „Is uw visie met betrekking tot de kans van slagen van een fusie juist, dan is dat voor ons richtinggevend. Aangezien ons nog geen voorstel is gedaan zullen we dit punt nu laten rusten." Helfl Uejunjum ME.UB ELLEN VEILIG GEKOCHT 1 JB'J DE VAKMAN De heer Verolme is er bij de in diening van zijn voorstel vanuit ge gaan dat de fusie niet doorgaat. De werknemers willen op deze voor waarde blijkt nu geen antwoord geven. Het voorstel zelf zal na overleg met de achterban nader worden uit gewerkt en met de heer Verolme worden besproken. Voorlopig stelt de beleidscommissie zich voor dat vijftig procent van de aandelen wordt overgedragen aan de Stichting Werk- nemersbezit Aandelen Verolme. Voorts zal de helft van het bestuur van de Stichting Verlome-Trust moeten bestan uit vertegenwoordi gers van de Stichting Werknemers- bezit. Van de eventueel uit te keren winst zal het werknemersbezit 25 procent bestemmen ter financiering van het Cornelis Verolmefonds. Overigens heeft de beleidscom missie opnieuw duidelijk gemaakt dat de zeggenschap, voortvloeiend uit het bezit van het vruchtgebruik van de aandelen niet ver genoeg gaat. ROTTERDAM In schriftelijke vragen maken de prot. chr. gemeen teraadsleden prof. mr. J. H. Chris- tiaanse en mr. F. H. Kernkamp het college van B. en W. er op attent dat het verbod voor sportvliegtuigen om in de weekends circuit te vliegen, be slist onvoldoende is. Zij vragen een volledig starl-en landingsverbod voor sportvliegers in de weekends op de Rotterdamse luchthaven, aanvoerend, dat in be paalde perioden tijdens weekeinden elke minuut een vliegtuig via Schie- broek landt op de luchthaven en via Overschie weer opstijgt. Deze vliegtuigen storen bovendien voortdurend de radio-ontvangs van de bewoners. Arme mensen krijgen niet gemakkelijk geliik DE BOISSON Op zacht „Mijn vader zegt, dat een tukje na het eten altijd goed ia." DE BILT Na een koude nacht met lichte vorst en mist- velden in de ochtend bereikt ons opnieuw zachte lucht. Daar bij valt tijdelijk wat lichte re gen, maar morgen zijn er ook ook opklaringen. Daarbij kan de temperatuur tot ongeveer 8 graden stijgen. Het is waarschijnlijk dat de laatste rebruariweek aanhoudend zachte lucht blijft geven en ons daarmee een stapje dichter bij het voorjaar zal brengen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stijgend. ZOU en maan 21 februari: zon op 7.45, onder 18.04; maan op 5.47, onder 12.33; 25 februari N.M. 22 februari: zon op 7.42, onder 18.06; maan op 6.27. onder 13.57; 25 februari N.M.- Hoog water Hoog water, 21 februari: Rot terdam le getij 0.01, 2e getij 12.45; Scheven ingen 11.17; Vlis- singen 10.05-22.50; Haringvliet- dam a.d. zeezijde 11.35. Hoog water. 22 februari: Rot terdam le getij 1.28, 2e getij 14.17; Scheveningen 0.06-12.40; Vlissingen 11.23; Haringvlietdam a.d. zeezijde 0.28-13.05 Vandaag in ZO: J. den Boef: Vervuiling oceanen grootste bedreiging Ton van der Hammen: Ds. A. J. Hoorn, profetische "kwajongen" in onze kerkelijke tuin Phé Wijnbeek: Moeder, hebben wij óók een vader? Ev. Grolle: Even aandacht voor de wijsheid Ger Kruis: Striptekenaais minstreels van onze eeuw exposeren Mevrouw A. C. Muller-ldzerda Magnolia blikvanger in de tuin -)f- Dialoog: Vader is nummer één, de rest hobbelt mee Boekenhoek: o.a. Die rotstoel van U. en: Hard Amerika in De geldwolven Jeanne de Vlieger: kun jt hier nog leven? Dr. C. Rijnsdorp: Coert Poort, een dichterlijk geweten -#■ P. Veenstra: Grootse reproduc tie van Busoni's opera "Doktor Faust"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1