Prawda: Zionisten beramen contra-revolutie ons Poolse arbeiders moeten zich nu rustig houden 64° RAI Prominente aanhanger van Doebtsek veroordeeld Oproep om Palestijnse eenheid te forceren Ned. Bank is verbaasd over misdruk tientje TIÉN personenauto's MORGEN LAATSTE DAG Blanke bouwvakkers vinden hun minister een „slappeling' Film en collecte bij begin van („Euro-hartweek" Boeldng trein per computer Het weer in Europa Nu al 13 Urkers in sanatorium ZATBRiD-AG 20 FEBRUARI 1971 MOSKOU (UPI) De zionisti- tische wereldbeweging tracht thans een contra-revolutie in de Sow jetunie te ontketenen, nadat een soortgelijke poging in Tsje- choslowakije mislukt is. Dit heeft het Russische partijblad Prawda gisteren geschreven. Dreigend voegde het blad hier aan toe: „Zionisten moeten voor eens en voor altijd wéten, dat er nu en in de toekomst geen plaats voor het zionisme in de Sowjetunie is". Het artikel deel twee en slot van een serie, die handelt over de schand daden van de zionisten en hun kor nuiten is volgens politieke waarne mers opnieuw een duidelijk teken, dat de Sowjetleiders zeer slecht te spreken zijn over de Wereldconfe rentie van Joodse Gemeenschappen ten behoeve van de Russische Joden, die aanstaande dinsdag in Brussel be gint en waaraan naar verwacht 500 afgevaardigden uit 55 landen zullen deelnemen. Volgens de Prawda „hebben de zio nisten het erop aangelegd orrt leiden de posities in alle massa-communica tiemedia van Tsjechoslowakije in i handen te krijgen, teneinde een fana tieke propaganda-campagne tegen het socialistische systeem (en) tegen de Sowjetunie te lanceren... Talrijke zionistische organisaties, van de zionistische wereldorganisatie en het Joodse Wereldcongres tot aan het Wereldcongres van Joodse Jour nalisten steunden de subversieve ac tiviteiten tegen het socialistische sys teem in Tsjechoslowakije... Het zionistische wereld-concern broedt niet alleen provocerende en terroristische uitvallen uit, maar or ganiseert thans ook pogingen om di rect te interveniëren in de binnen landse aangelegenheden van de Sow- jet-Unie, d w.z. open spionage en subversieve activiteiten". Studenten Het artikel vervolgt: „Het interna tionale zionistische concern tracht ge bruik te maken van touristen, sommi ge westerse journalisten, zakenlui en studenten, die aan een uitwisselings programma deelnemen om illegaal zionistische literatuur in de Russische taal de Sowjet-Unie binnen te brengen en in ons land de een of andere soort van zionistische onder grondse beweging te organiseren". Vervolgens zegt de Prawda over de conferentie van. Brussel: „Het Sow- jet-volk zal nimmer „het recht" van. de zionistische bende aanvaarden... om namens de Sowjet-burgers van Joodse afkomst te spreken... Het is een schande, dat dergelijke „claims" van de zionisten steun vinden bij de regeringskringen van de VS, België I en andere landen, waar de zionisti sche stormtroepen opereren". j In de grootscheepse campagne, die momenteel door de Sowjet-Unie te gen de zionisten wordt gevoerd, tre den ook Joden ten tonele. Zo ver scheen op het Russische TV-scherm een Russische Jood, Dimtri Nowo- kowski, die een met bloed bevlekt ge bedenboek ophield met de woorden: ..Het was het Rode Leger, dat de Jo den van de nazi's bevrijdde. We heb ben daarom er geen enkele behoefte aan om door wie dan ook „bevrijd" te worden". Het programma van een half uur was het eerste sirid9 een jaar in de Sowjet-Unie, waarin Sowjet-Joden uiting gaven aan hun grote verbon denheid met de Sowjet-Unie en hun diepe afschuw voor het zionisme of Israël. De laatste maal, dat een der gelijk programma werd opgevoerd, was op 4 maart vorig jaar, toen een officiële persconferentie georgani seerd werd, waarop prominente Rus sische Joden vertelden van hun anti-Israëlische en hun pro-Arabische gezindheid Alleen was de toon toen veel gematigder en zakelijker dan nu. Het TV-programma van donderdag bevatte de zeer emotionele beelden van Russische troepen, die de concen tratiekampen van de nazi's binnen stormen. Er trad een vrouw in op, een zekere Polina Gelman, een voor malige pilote uit de Tweede Wereld oorlog. Zij zei: „Wij herinneren ons hoe we wachtten op de opening van een tweede front door de westelijke geallieerden Hoeveel mensen, inclu sief Joden, keken naar de bevrijding uit? Maar we hoorden niets van zo'n bevrijding en evenmin hoorden we iets van demonstraties door de Joden in die geallieerde landen, die de ope ning van het tweede front vertraag den". Een schrijver, Heinrich Hoffman merkte op: ..Laat ons de ogen niet sluiten voor het feit, dat van de drie miljoen Russische Joden er misschien verscheidene honderden zijn, die naar Israël zouden willen gaan. Maar als ze dan getuige zijn van het Israëlische paradijs, komen ze weer terug". Bezorgdheid Niettegenstaande deze TV-show zijn verschillende politieke waarne mers ernstig bezorgd, dat de Rus sische autoriteiten een steeds antise- mitischer koers gaan varen. Voor de Russische man in de straat bestaat er namelijk in werkelijkheid geen enkel verschil tussen „zionisten" en „Jo den". De steeds heftiger wordende anti-zionistische propaganda-cam pagne van overheidswege zal, naar men vreest, haar uitwerking niet missen op de latent antisemitische gevoelens van de Russische bevol king, die nog steeds in ruime mate aanwezig zijn. Driejaar en tbr voor doodslag kind Van een onzer verslaggevers BREDA De officier van justitie in Breda. mr. P. F. J. van Benthem heeft drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist en on- voorwaardel ij ke t erbesch i k k ingstel - ling van de regering tegen de 26-jari- ge Willem M. uit Tilburg. Deze wordt ervan verdacht Sylvia, het twintig maanden oude dochtertje van de vrouw met wie hij samenleef de. te hebben doodgetrapt. Het psychiatrisch rapport noemde M. sterk verminderd toerekeningsvat baar. Behalve onder een aantal psy chische defecten 'lijdt hij ook onder alcoholmisbruik. Toen hij het doch tertje doodde, verkeerde hij onder in vloed. Aan de politie had M. aanvan kelijk een bekentenis afgelegd, maar hij trok die later in. Ook op de zitting gisteren hield hij zijn onschuld vol. De officier achtte echter toch opzet aanwezig, iets waartegen de verde diger zich verzette. Deze, mr. C. Ga lama uit Bergen op Zoom, vroeg in het belang van een psychiatrische be handeling van zijn cliënt, alleen ter beschikkingstelling. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaan se minister van arbeid, Marais Viljoen, is in de ogen van het bestuur van de bond van blanke bouwvakkers een „slappeling" omdat hij niet- blanken wil toelaten in de bouw. Op het ogenblik mag het werk van bijvoorbeeld een metselaar, een stu- cadoor of een timmerman alleen door blanken gedaan worden. Omdat er een groot tekort aan arbeidskrachten is, heeft de minister onlangs bepaald, dat de reservering van banen voor BEIROET (UPI, Reuter) De commandant van het Pales tijnse Bevrijingsleger, generaal Abdel-Razzak el-Yahya, heeft aan de vooravond van een be langrijke bijeenkomst van het cenrale comité van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie, PLO, opgeroepen eenheid in de be vrijdingsbeweging te forceren. Volgens Yahya moet dat gebeuren DEN HAAG De uitzending van fen film over hartziekten in dertig landen en een nationale collecte van daag vormen het begin van de Euro- hartweek die van 21 tot 28 februari wordt gehouden. In deze week zal in vele landen in Europa de aandacht op de hart- en vaatziekten („De gesel van de twin tigste eeuw") worden gericht en geld ingezameld voor het wetenschappelijk onderzoek op dit gebied. De film over de hartziekten is een co-productie van tien west- en oost- teuropese landen en zal zondagmid dag, niet alleen in Europa maar ook in een aantal Afrikaanse staten te zien zijn. Een .woordvoerder van de Neder landse Hartstichting die dit gisteren in Den Haag bekend, maakte, vertelde dat in Europa dagelijks 3500 mensen aan een hartinfarct sterven. De helft van de mensen die een hartaanval hebben gehad, sterft binnen een jaar, volgens de woordvoerder. De volgende week zullen in Neder land talrijke plaatselijke acties worden gehouden terwijl de omroep verenigingen programma's in het ka der van de Euro-hartweek zullen*uit- zenden. UTRECHT De NS zal midden 1973 een elektronisch reserveringssys teem voor internationale treinen in voeren. Reizigers zullen dan binnen enkele minuten weten of er nog plaats is in een bepaalde trein Op het ogenblik duren reserveringen voor doorreizen of retours nog soms enkele dagen. De spoorwegen van Duitsland, Oos tenrijk. België. Denemarken en Luxemburg gebruiken de reserve ringscomputer sinds 1 februari. De hoofdapparatuur van dit zogenaamde EPR-systeem staat in Frankfurt. Over een jaar of vijf zullen alle Wesleuropese landen aangesloten zijn op het internationale boekingssys teem. Het is nog niet bekend hoeveel het de NS gaat kosten om de eigen com- puier-apparatuur te integreren in het EPR-systeem, maar zeker is dat het een miljoeneninvestering zal gaan Worden. HILVERSUM De VARA heeft hoger beroen aangetekend tegen het vonnis dat de president van de Am sterdamse rechtbank, mr Stheeman. op 9 februari heeft gewezen in het kort geding, dat de fabrikant van Exota-limonade tegen de VARA en ombudsman M. van Dam had aan gespannen. Dit werd vrijdagavond bekendge maakt in het VARA-programma De ombudsman, door de voorzitter van deze omroepvereniging, de heer J. Broeksz In het vonnis werd onder meer be paald dat het Van Dam verboden is op enigerlei wijze de naam van Exota te noemen in tv-uitzendingen over gesprongen limonadeflessen. door alle Palestijnse guerrilla-groe pen onder het bevel van de PLO te plaatsen en de vertegenwoordiging van de commando-organisaties in de Palestijnse Nationale Raad te beper ken. Deze raad wordt wel beschouwd als het parlement van de Palestijnen. Op 27 februari zal de Palestijnse men. Yahya heeft eerder meegedeeld Nationale Raad in Kaïro bijeenko- zich niets van de PLO te zullen aan trekken totdat deze bijeenkomst is gehouden. In een memorandum aan de voor zitter van de nationale Raad zegt Yahya, dat het parlement (dat 112 le den telt) moet worden gevormd door meer personen van buiten de com mando-organisaties en dat het aantal vertegenwoordigers van deze organi saties in de Raad moet worden be perkt. Volgens Yahya moeten alle guerril la-groepen onder de PLO worden ge plaatst, hun strijdkrachten worden ontbonden en in een nieuwe samen- stellig onder gezag van de PLO worden geplaatst. Yahya, die volgens waarnemers de post van Yasser Arafat ambieert, heeft de commando-organisaties di verse fouten verweten en aangedron gen op een commissie van onderzoek, die deze fouten moet opsporen. Door die fouten is de Palestijnse verzetsbe weging in een ernstige crisis geraakt, aldus Yahya. Bijeenkomst In Damascus zijn vandaag de lei ders van de Palestijnse Bevrijdings organisatie bijeengekomen om te pra ten over eventuele wijzigingen in de verzetsorganisatie en over de vele problemen waarmee de palestijnen thans te kampen hebben. In de fedajien heerst diepe ver deeldheid over de vraag wie schuldig is aan de ontbinding van het verzet sedert de felle gevechten met de Jor daanse troepen. Diepe verdeeldheid heerst ook over de vraag of de Pales tijnen akkoord moeten gaan met een vreedzame oplossing van het conflict in het Nabije-Oosten. Het derde ge schilpunt betreft de vraag hoe een eventuele nieuwe Palestijnse staat eruit zal moeten zien. da nederlsnds (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De heer Luc. Vos, groentehandelaar in Den Haag, is wellicht de eerste man in ons land die in het bezit is van een misdruk van het nieuwe tien-guldenbiljet. De zijde met het portret van Frans Hals mist in de linkerbovenhoek he cijfer 10 en links onderin zijn de drie balletjes ten behoeve van de blinden niet aangebracht. De andere zijde van het biljet toont aan de rechterzijde een blank stuk papier. Daar hoort het nummer 0056334510 te staan, welk nummer wel aan de linkerzijde is vermeld. Ook de naam van de drukker, de firma Joh. Enschede uit Haarlem ontbreekt. Omdat het nummer maar één keer voorkomt op het biljet, is het volgens de regels ongeldig. Bij de Nederlandsche Bank in Am sterdam zijn nog geen meldingen van déze of andere misdrukken van het nieuwe toen gulden-biljet binnen gekomen. Volgens de chef secretarie van de bank, die door ons telefoontje nogal geschokt was, is het uitgesloten dat het hier om een misdruk gaat. „Het zal wel een of andere grap zijn", aldus zijn commentaar. Oroentenhandelaar Vos zal met de Nederlandsche Bank contact opnemen om de echtheid van het biljet te laten vaststellen. Daarmee zal hij geen moeite hebben, want bij nauwkeurige controle bleek het inderdaad een nor maal bankbiljet te zijn, inclusief het watermerk. De grap. waarover de bank sprak, ziet de heer Vos overi gens wel zitten: „Iemand heeft er al vijftig gulden voor geboden. Voor lopig houd ik het biljet maar even in mijn bezit. Je kan ooit weten." PTT lost Surinaams telef ooncon flict op Van een verslaggever SCHIPHOL Drie deskundigen van de PTT zullen, eventueel verge zeld van Franse collega's, op 2 maart naar Suriname vertrekken #om daar een bindend advies uit te brengen in verband met de moeilijkheden tussen de Surinaamse regering en de Ameri kaanse International telephone and telegraph company, de ITT. Dit heeft de Surinaamse minister van openbare werken en verkeer, ir. R. Goossen, gisteren op Schiphol ge zegd, voordat hij na besprekingen met de PTT in Den Haag op het vliegtiug naar Paramaribo stapte. Suriname is ontevreden over de manier, waarop de ITT voor het Su rinaamse telefoonnet heeft gezorgd. De ITT zou volgens een contract uit 1965 het bestaande bescheiden telefoonnet als volledig communica tiesysteem opleveren. Intussen ism en al aan het derde contract toe, waarin onder meer een clausule is opgeno men, dat het advies van Nederlandse PTT-deskundigen door beide partijen als bindend zal aanvaard worden. Het huidige telefoonnet (12.000 aan sluitingen, waarvan de 10.000 werke lijk gebruikte vrijwel alle in Parama ribo en omgeving staan) is een voort durende bron van klachten over sto ringen. Voor de uithoeken van het land moet men gebruik maken van radiotelefonie, omdat kabels door de oerwouden te omslachtig en kostbaar zijn. weer max. min. neer- temp. temp. slag gisteren Amsterdam mist 6 -2 0 Brussel half bew. 6 3 2 Frankfort licht bew. 8 -1 0.2 Genève mist 6 -3 0.1 Innsbruck sneeuw 6 1 2 Kopenhagen motregen 3 2 1 Locamo onbew. 9 -3 0 Londen regen 11 6 1 Luxemburg !w. bew. 5 1 0 Madrid onbew. 18 0 0 Majorca zw bew. 17 7 O München geh. bew. 5 0 2 Nice onbew 14 6 0 Parijs geh.bew. 10 1 0 Rome zw. bew. 11 8 0 Wenen zw. bew. 9 4 0 Zilrich geh bew. 5 0 0 WARSCHAU De arbeiders van Polen hebben de waarschuwing ge kregen dat zij geen hoge loonsverho gingen meer moeten eisen. De uiter ste limiet van wat de leiding kon doen is bereikt, zo schreef het dag blad Zycie Warszawy gisteren. „De leidende vertegenwoordigers van partij en regering kunnen niet in alarmstemming bezoeken blijven brengen aan de verschillende fabrie ken om daar de harde wetten van de economie uit te leggen of om, wat nog erger is, ter plaatse te moeten vast stellen dat de oorzaak van het protest gezocht moet worden in de incompe tentie van de plaatselijke leiding", al dus het toonaangevende Poolse dag blad. De arbeiders worden er op gewezen dat zij door het stellen van looneisen „de algemene vernieuwing" in Polen in gevaar kunnen brengen. Zycie Warszawy merkt op dat er op vele niveaus een „felle strijd" aan de gang is tussen de aanhangers van het nieuwe bewind en de tegenstanders van partijleider Edward Gierek. De tegenstanders worden getypeerd als „de vijanden van de algemene ver nieuwing in Polen". „Het is niet uitgesloten dat 'het naar voren brengen van extreme eisen om de lonen met twintig pro cent te verhogen in het voordeel is van 'deze vijanden", aldus Zycie Warszawy. „Zij, die deze eisen stel len, 'hebben zich niet gerealiseerd welke gevolgen hun eisen kunnen hebben". inbtmk ijstand reis storm particidieren .om zéker te zijn 7 vraag uw assarantiemao inlichtingen ovar Rijnmond-verzekeringen of mod u rechtstreeks tot n.t>. verzekeringsmaatschap;/ Ij Vgnvendijlcwt) N r'dam 3 tel.010-251323* Ook het weekblad Polityka laat de waarschuwing horen dat de tegen standers van Gierek de sociale onrust proberen uit te buiten voor hun eigen doeleinden. „Er zijn mensen, die van mening zijn dat hoe slechter hoe be ter is, maar dan natuurlijk voor hen", schrijft Polityka. blanken in deze bedrijfstak gedeelte lijk opgeheven zal worden. Op een vergadering van tweehon derd blanke bouwvakarbeiders in Jo hannesburg zei de algemene secreta ris van hun bond, Gert Beetge: „Dit hadden we van een minister van ar beid' nooit verwacht en we zullen het ook niet nemen. Het is een leugen dat de bantoe net zo goed werkt als de blanke. Overal waar gekleurde arbei ders komen, zakt de kwaliteit van het werk. Ze kunnen het niet zo goed als de blanken. De reden waarom ze nu worden toegelaten is, dat ze goedkope arbeidskrachten zijn", aldus de vak bondsleider. De blanke bouwvakkers in Pretoria hebben al met een staking gedréigd, als minister Viljoen zijn plannen, doorzet. De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft onlangs twintig niet-blanken gearresteerd Dit is gisteren bekend geworden. Zij zijn aangehouden op grond van de wet op de onderdruk king van het terrorisme. Het hoofd van de politie, die de arrestaties be kend maakte, wilde niet zeggen waarvan de twintig precies worden beschuldigd De verdachten zouden zo spoedig mogelijk voor een rechter worden gebracht. Onder de arrestan ten zijn advocaten, hoogleraren en zakenlieden. Het zijn bantoes, mensen van India se afkomst en kleurlingen. Alle twin tig waren lid van de Eenheidsbewe ging en de Democratische Unie «van het Afrikaanse Volk, legale organisa ties, die streven naar algemeen kies recht voor alle Zuidafrikanen. AMSTERDAM geopend 10-17 en 19-22 uur,zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 4,00. Speciale trein-toegang-biljetten met 3x reductie verkrijgbaar op 140 NS-stations. In de Dr. Kuyperstraat te Bruns- velberg uit Treebeek omgekomen, sum is de 39-jarige mevrouw M. Sa- toen zij met haar bromfiets tegen een langs de weg geparkeerde vrachtauto reed. Van een onzer verslaggevers URKijZWOLLE In het Sonne- vanck sanatorium te Harderwijk zijn opnieuw twee t.b.c.-patiënten uit Urk opgenomen. Thans worden in Sonnp- vanck 13 Urkers verpleegd. De twee nieuwe ziektegevallen kwamen aan het licht na de huidreactieproef van Mantoux. waaraan bijna de hele Ur- ker bevolking zich onderwierp. Enkele weken geleden deed zich in Urk een t.b.c.-explosie voor, waarvan een NoOrdzee-visser, die zelf geen en kele klacht had, als de haard wordt beschouwd. Elf patiënten moesten in eerste instantie in Sonnevanck wor den opgenomen, tien mensen kregen een tablettenkuur. Behalve dat na de massale Mantoux-prik nogmaals twee inwoners van Urk naar Sonnevanck moesten, kwam er een aantal mensen uit de bus die mogelijk ook besmet zijn. Zij slikken nu eveneens tablet ten. Dokter O. J. Offringa, longarts van het consultatiebureau van de Overijs selse vereniging tot bestrijding van de t.b.c. in Zwolle, die het onderzoek leidt, verwacht dat het nog één of twee weken zal duren, voordat defi nitief vaststaat hoeveel slachtoffers de t.b.c. in Urk heeft gemaakt. PRAAG (AP, Reuter) VVIadimir Skoetina. die tijd'ens de Praagse Len te van 1968 de bekendste televisie commentator van Tsjechoslowakije was, is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij stond donderdag in Praag terecht wegens het agiteren te- geij en belasteren van Tsjechoslowa kije en de Sowjet-Unie. De 39-jarige Skoetina is de eerste prominente aanhanger van de opvat tingen van Alexander Doebtsek, die in een politiek proces is veroordeeld. In zijn persoon is in feite voor de eerste keer een vonnis geveld tegen „het socialisme met een menselijk ge zicht". Skoetina heeft via de televisie de ideeën van deze variant van het socialisme op een indringende wijze gepopulariseerd en genoot daardoor een zeer grote bekendheid. Toen na de Russische bezetting het „proces van gezondmaking" begon in Tsjechoslowakije. werd Skoetina ont slagen bij de televisie. In 1969 werd hij gearresteerd. Na drie maanden gevangen te hebben gezeten werd hij in verband met zijn zeer slechte ge zondheid vrijgelaten. Op 18 augustus van het vorige jaar werd hij opnieuw gearresteerd. Twee uur daarvoor had de politie in een auto een geschrift van Skoetina aangetroffen. De auto was het eigendom van een vriend van Skoetina en was gestolen. Dit geschrift en nog een ander arti kel vormden de bewijslast in het i proces tegen Skoetina. De artikelen. I die getiteld zijn „De invaNera en de i vijf kanalen" en „De Russen komen werkelijk", zijn. in 1968 geschreven. Ze zijn nooit gepubliceerd. Skoetina had ze alleen laten zien aan zijn vrouw, twee typistes en aan een vriend, in wiens auto een van de ge schriften werd aangetroffen. Officier van Justitie Frantisek Eb- ner achtte Skoetina schuldig, omdat hij de twee artikelen aan vier men sen had laten lezen. Alleen mevrouw Skoetina heeft toegegeven de stukken van haar man gelezen te hebben. Dc andere drie hebben gelegd de inhoud niet te kennen. Geen indruk Deze verklaringen maakten geen i enkele indruk op de rechtbank. Na afloop van het proces zeideq vrienden van Skoetina dat de gehele rechtzaak van het begin tot het eind in elkaar was gezet. „Er was geen bewijs aan- wezig om hem te veroordelen", zeiden ze. Het proces tegen Skoetina duurde ruim ze® uur. Hij zag er sterk verma gerd uit. Volgens zijn vrienden is hij in de gevangenis minstens 25 kilo af gevallen. Skoetina. die met zwakke stem sprak, gaf toe de twee artikelen ge schreven te hebben. Hij ontkende dat hij daarmee Tsjechoslowakije en de Sowjet-Unie had belasterd en ont kende dat hij ze verspreid had. „Ik heb ze in 1968 geschreven en wal er in staat is helemaal in stijl met de mentaliteit van die tijd", aldus Skoe tina tot de rechtbank. „Maar ik geei toe dat ze nu kunnen worden be schouwd als ongeoorloofde geschrif ten, omdat men er tegenwoordig an dere normen op nahoudt. Het gebeurt wel meer dat de geschiedenis achter af anders wordt uitgelegd." Hij herinnerde zijn rechters er aan dat hij in 1969 uit handen van presi dent Swoboda de staatsprijs voor journalistiek had ontvangen voor het werk, dat hij tijdens de Praagse Len te had verricht. In Praag wordt gevreesd dat de veroordeling 'van Skoetina gevolgd zal worden door een reeks politieke processen. Als een van de volgende slachtoffers wordt beschouwd Alois Polednak. voormalig directeur van de Tsjechoslowaakse filmstudio's die al enige ti id gevangen zit. De autoritei ten hebben nog steeds niet wille* zeggen waarom hij vast zit. Er gaan ook geruchten dat een aantal voor malige medewerkers van Josef Smrkowski, in 1968 de (Ueede man van Tsjechoslowakije, gearresteerd is en terecht moet staan. Partijleider Goestaw Hoesak heeft deze week voor de zoveelste maal herhaald dat er geen politieke proces sen in Tsjechoslowakije gehouden zullen worden. Volgen® zijn opvattin gen moet Skoetina als een gewoon misdadiger beschouwd worden. Zuid-Afrika Het ingezonden stukje van mevrouw Koning-Bijker past mijns inziend ge heel in de demagogische wijze waarop de Zuidafrikaanse regering te werk gaat. Zij toont in ieder geval dezelfde mentaliteit. Ze vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een blad als het t*ve, „dat voorgeeft een Christelijke krant te zijn", dergelijke opruiende taal over Zuid-Afrika schrijft als vrijdag 12 februari. Ik dacht dat de Kwartetbladen steeds trachten een christelijke hou ding aan te nemen. Daarin past een mentaliteit, dit te doen zonder aan- ziens des persoons. En waneer dan dat Kwartet, het Zuidafrikaanse broe dervolk, ook een broedervolk in Den Here, aanvalt omdat het een onchris telijke politiek voert, dan geeft die krant blijk duidelijk Christelijk te zijn. De opmerking van mevrouw Ko ning-Bijker, dat uw krant eens moet schrijven over alle anti-christelijke maatregelen van het Kremlin etc., geeft mij de indruk dat ze deze krant slecht leest, of slechts dat leest wat binnen haar mentaliteit past. Wanneer haar blik wat ruimer was, had zc wel licht ook die artikelen (en het zijn er vele) in deze krant ontdekt. Haar on genuanceerd oordelen over deze krant is inherent aan haar ongenuanceerd oordeel over Zuid-Afrika. Weet u, zegt ze, dat het Zuidafri kaanse volk veel christelijker is dan het onze? Als bewijsvoering vertelt zij dan dat al die brave Zuidafrikaandera zondag zo trouw ter kerke gaan en dat alle café's op zondag gesloten zijn. Kijk, dat maakt even indruk. Zij vertelt niet dat diezelfde christe lijke natie met de Bijbel in de hand zwarte kindertjes de hongerdood laat sterven in de zogenaamde thuislanden. Ze vertelt ook niet dat het een zwart mens verboden is in die keurige blan ke kerk van de Nederduits Hervormde kerk te komen. Daar zitten al die vro me blanken God te danken dat ze niet zwart zijn van huid. Ze zwijgt over de (christelijke?) wet die verbiedt dat een blanke met een zwarte trouwt. Ik wil me echt geen mening toeeige nen over het geweldige probleem van de apartheid. Dr. Diemer heeft daaro ver onlangs, een m.i. zeer genuanceer de reeks artikelen gepubliceerd. Ik zou het een zeer gevaarlijke vorm van journalistieke voorlichting vinden, al leen de slechte kanten van „onze vijand" in het oosten breeduit te pu bliceren en de verkeerde zaken in eigen huis (daar hoort Zuid-Afrika wél bij) dood te zwijgen. Misschien is het voor mevrouw Ko- I ning-Bijker ook nog belangrijk te we ten dat er geen land ter wereld is waar de dividenden zo hoog zijn als in Zuid-Afrika. Mogelijk heeft zij zelf enig idee hoe dat wel komt. Ik lees deze krant, en dan weet je al een heleboel. Bedankt kwartetredactie. En dat u objectief blijft, blijkt wel uit het feit dat u. zelfs de brief van me vrouw Koning-Bijker plaatst. ROTTERDAM W. Schoneveld

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13