\og één wijk in Reggio biedt verzet Indieners wetsontwerp bijna overrompeld Goedkope sigaretten illegaal grens over Prawda beweert: Zionisten werkten met nazi's samen CHINA BLIJFT NIET IJDEL TOEKIJKEN llobaal gezien Slimmigheidje net op tijd doorzien rotestactie egen BTW verd succes Weer bekentenis I Tate-moorden 1 Generaal beschuldigd van oorlogsmisdaden Slot op mond van Russen 7 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 onze parlementsredaoctie) !N HAAG De drie indie- van het initiatief-ontwerp wet tot invoering van een zen kabinetsformateur en districtenstelsel hebben gis mond in de Tweede Kamer voorstel ingetrokken. Ed van Thijn (PvdA), mejuf- mr. Goudsmit (D'66) en drs. en werden bijna het slachtoffer slimmigheidje van de KVP- Testerterp bij de stemming. Op ek van drs. Westerterp werd de artikelen van het ontwerp derlijk gestemd. dat het artikel, waarin de geko- formateur was voorgesteld, was orven, stond de Kamer op het te stemmen over het artikel, in de in wering van het distric- dsel was neergelegd. Strijdig indieners hadden niet aanstonds dat door deze procedure de kans nd dat de gekozen formateur maar het districtenstelsel wel rorden aanvaard. Dat zou dan in zijn geweest met het akkoord >vdA, D'66 en PPR gedrieën over retsontwerp hadden bereikt, na melijk dat het één onverbrekelijk bij het ander zou horen.. Toen dan ook het eerste artikel was verworpen en het tweede in stem ming zou komen,s nelde mr Geert- sema (lib.) naar de microfoon om te constateren dat beide voorstellen blijkbaar waren ontkoppeld. Er ontstond een geweldige verwar ring in de rijen van de oppositionele fracties. Drs. Van Thijn begreep, ter stond wat er fout dreigde te lopen: dat alleen het districtenstelsel het zou halen. Hij deelde daarom mee dat hij het wetsontwerp wilde intrekken, maar er was een schorsing van enke le minuten voor nodig om zijn mede indieners van de noodzaak hiervan te overtuigen. U it gesteld Op voorstel van de PvdA-fractie- leider Den Uyl besloot de Kamer de stemming over de motie-Kolfschoten, waarin de opstelling van een voor dracht door de Kamer aan de Konin gin wordt bepleit, tot volgende week uit te stellen. De heer Kolfschoten wijzigde zijn motie op suggestie van de heer Den Uyl zodanig, dat de te benoemen ka binetsformateur in beginsel ook leider van het nieuwe kabinet zou worden. Deze motie zal vrijwel zeker worden aangenomen. De heer Den Uyl -wilde Van een onzer verslaggeefsters) N HAAG Het bureau tabaks- Ihandel van de drie sigarenwin- rsorganisaties is zeer verontrust de toenemende stroom accijns sigaretten die Nederland bin- omt. Deze goedkopere sigaretten ïen een bedreiging van de omzet nenige tabakshandelaar. heer H. Walburg, adjunct-secre- van het bureau tabaksdetailhan- acht het een publiek geheim dat itingvrije sigaretten via schepen e Rotterdamse en Amsterdamse n, via de accijnsvrije winkels op uchthavens en via de eveneens tingvrije kantines van de in .land gelegerde Nederlandse mi- en het land binnenkomen en nog doorverkocht worden. Jatuurlijk kunnen wij het die mi- vakantiegangers en zakenlui j kwalijk nemén dat zij goedkope tUSSEL De grote algemene ng van Belgische middenstanders n de BTW-regeling van de rege- is gisteren een groot succes ge- flen. Brussel was gisteren bijna geen :el open. Zelfs de grote waren- en. die eerder hadden aangekon- de deuren pas 's middags te en, zijn ook in de ochtend pot- gebleven. geheel België werd gemeld dat daar de winkeliers, café- en res- anthouders, apothekers en vele middenstandsbedrijven geslo- ijn gehouden. stermiddag is een massale mars Brussel gehouden om le protes tegen het plan van de regering de middenstanders vooruitbeta- op te leggen van twee maanden als „garantiesom". bi sigaretten meenemen. Ook begrijpen we dat de douanebeambten geen tijd hebben om iedere koffer op gesmok kelde sigaretten te controleren, maar toch geloven wij dat er een oplossing gevonden moet worden. Vliegverkeer Zeker nu het vliegverkeer steeds intensiever gaat worden", zegt de heer Walburg. Volgens zijn zeer ruwe schatting zouden er het afgelopen jaar zo'n 4,5 miljoen pakjes sigaretten illegaal de grens gepasseerd zijn. „Wij denken er niet over om het ministerie van financiën op de hoogte te stellen, want dat dit gebeurt is bekend. Hetzelfde js trouwens het ge val met. allerlei alcoholische dran ken", aldus de adjunct-secretaris. Volgende week donderdag zullen de tabaksdetaillisten in Utrecht vergade ren. Ook dit probleem zal ter sprake komen, maar een oplossing ervan valt niet te verwachten, volgens de heer Walburg. gisteren geen stemming, omdat hij geen verband zag tussen het initia tiefvoorstel van Van Thijn c.s. en de motie zelf. De verdedigers van het initiatief wetsvoorstel zagen gisteren geen kans de stroom van kritiek vanuit de Ka mer te keren. De tegenstanders van het voorstel vrezen een verzwakking van de positie van het parlement door de direct gekozenk abinetsfor- mateur, die de leiding neemt van het kabinet. „In het geval van een conflict kun nen z'tvel de Kamer als de minister president zich beroepen op de volks wil", werd van verschillende kanten aangevoerd. Op deze manier zou de kans op een sterke man bijzonder worden vergroot. De heer Van Thijn vond dat men door deze redenering een gebrek aan vertrouwen in de werking van een parlementaire de mocratie demonstreerde. „De gekozen kabinetsformateur moet een kabinet gaan vormen dat de meerderheid van de Kamer achter zich heeft staan. De Kamer kan hem gewoon naar huis sturen, als ze geen vertrouwen in hem heeft. De Kamer moet dan natuurlijk ook vertrekken, aldus de heer Van Thijn. De heer Goedhart (DS'70) zag juist hierin een groot risico dat er vaak opnieuw verkiezingen moeten worden gehouden en dat daardoor het per centage thuisblijvers nog groter zal worden. De heer Van Thijn stak zijn teleur stelling over de massale kritiek op het initiatiefwetsvoorstel niet onder stoelen of banken. „De confessionelen hebben zich in 1969 in het rapport van de commissie Duidelijkheid al uitgesproken voor staatsrechtelijke en politieke vernieuwing. De situatie is er sindsdien niet beter op geworden, gezien onder meer de versplintering van de partijen. Nu wil men niets meer van fundamentele vernieuwin gen weten". Verbaasd Dr. Veerman (a.r.) toonde zich stomverbaasd over deze aantijging: „De commissie Duidelijkheid wil in haar rapporten een volstrekt andere kant op dan de voorsteller van deze initiatiefwet. Zij wil juist verstevi ging van de positie van het parlement in plaats van directe verkiezing van de formateur". Ook PvdA-fractieleider Den Uyl had grote kritiek op de houding van de confessionele partijen. „De KVP en de AR waren het er ook over eens dat de huidige politieke situatie reden tot zorg geeft. Als het voorstel wordt verworpen, dat zijn er alleen maar verliezers. Op het moment dat onze parlementaire democratie in een cri sis verkeert, kunnen wij het niet eens worden over een alternatief", consta teerde hii. PARIJS, SAIGON (UPI. Reu ter, AP) Hanoi heeft gisteren president Nixon gewaarschuwd, dat China niet met handen in de zakken zal blijven toekijken naar de Amerikaanse agressie tegen Laos en Noord-Vietnam. De Amerikaanse senator George McGovern had al eerder gisteren ver klaard, dat Nixon 'met een derde we reldoorlog flirtte' en Chinese inter ventie in de oorlog provoceerde. Hanoi is ervan overtuigd, dat de Verenigde Staten ook een inval in Noord-Vietnam overweegt, zo bleek op de gisteren gehouden vredesbe sprekingen in Parijs. De Noordviet- namese delegatieleider baseerde dit op Nixons persconferentie, waarop de REGGIO CALABRIA Nog steeds duren de onlusten voort in de Zuiditaliaanse stad Reggio Calabria, ondank$ de komst van pantsereenheden van de carabinier. Een indrukwekkende politie macht slaagde erin de barricaden in de wqk Santa Caterina op te ruimen, zodat alleen nog in de wqk Sbarre de rebellen heer en meester zqn. Voor het eerst in zeven maanden mochten de jury-leden in het pro- ces-Manson naar huis. Het vrouwelijke jurylid Jean Roseland was hier over zo verheugd dat ze de gerechtsdienaar een zoen gaf. De politie-actie tegen de wijk San ta Caterina werd begeleid door zware regenval, die de verhitte gemodeeren eveneens afkoelde. Een lange stoet van politie-bulldo- zers, jeeps, vrachtwagens, bussen en waterkanonnen schoof de barricaden in Santa Caterina die drie dagen hadden stand gehouden op zij en maakte op deze manier de toegang tot de "supersnelweg naar de zon" (Reggio-Napels-Rome) vrij. De pant serwagens trokken zich onmiddellijk na de actie terug buiten de stad. De „autonome republiek Sbarre' bleef echter verzet bieden. Nieuwe onlusten vlamden op in deze wijk, toen zeven auto's met agenten in bur ger werden gesignaleerd. De agenten trokken hun pistolen, voordat ze een veilig heenkomen zochten. De woede van de bevolking richtte zich daarna op dc agenten die een tijdelijk kwartier van de politie in een hotel bewaakten. Het was weer het vertrouwde beeld: de aanval met stenen en brandbommen werd afge slagen met een overdaad aan traan gas. Verwacht wordt dat de actie tegen de barricaden in Sbarre, die vandaag waarschijnlijk zal plaats vinden, op veel meer tegenstand zal stuiten dan in de wijk Santa Caterina. De politie gelooft dat er onder de demonstran- Hanoi waarschuwt Nixon president had gezegd dat hij op een kernbom na alles zou gebruiken om de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Vietnam te garanderen. STEUN NODIG Bovendien liet Nixon doorscheme ren dat als Zuidvietnamese troepen Noord-Vietnam willen binnenvallen (vice-president Ky is daarvan een voorstander - red.), dan zou deze ac tie de goedkeuring en de steun heb ben van de Amerikanen. Hanoi's man in Parijs verklaarde: 'De huidige grootscheepse operaties in Laos, de concentratie van Ameri kaanse troepen bij de 17de breedte graad en het toegenomen aantal oor logsschepen in de Golf van Tonkin vormen een bedreiging voor Noord- Vietnam en ook voor China,. (Van een onzer redacteuren) Het Russische partijblad Praw da heeft gisteren zionistische agenten ervan beschuldigd, dat deze in de tweede wereldoorlog met de nazi's hebben samenge werkt. In het artikel het eer ste in een serie van twee werd uit de doeken gedaan, hoe de Europese zionisten „hun reputa tie door een smerig verbond met de nazi's hebben bezoedeld". Voorts werd in het stuk aange toond, dat er een duidelijk ver band bestaat tussen de zionisti sche anti-Sowj et-activiteiten en de gebeurtenissen van 1968 in Tsjechoslowakije. Bovendien worden het Joodse We reld Congres (dit is een overkoepe lende joodse, niet-zionistische organi satie) „en andere takken van het in ternationale zionisme" ervan beticht, dat zij „een internationaal spionage- centrum vormen en een soepel wer kende dienst vqor onjuiste infor- en laster". Deze scherpe aanval, die volgens politieke waarnemers door hoge krin gen in het Kremlin geinspireerd is, volgt op een golf van kritiek in de Sowjet-pers op een speciale confe rentie van alle Joodse gemeenschap pen ter wereld, die bijeen is geroepen om te praten over de vrijheid en de gelijke rechten van de Russische Jo den. Deze conferentie, die van 23 tot en met 25 februari in Brussel zal worden gehouden, is bedoeld als een uitdruk kelijke niet-Israëlische en niet-zionis tische manifestatie ten gunste van de Russische Joden. Meer dan 400 pro minente Joden uit meer dan vijftig verschillende landen zullen aanwezig zijn. Onder hen bevinden zich de Amerikaanse oud-ambassadeur bij de VN, Arthur Goldberg, de uitvinder van het polio-vaccin, dr. Albert Sa- bin, de schijvers Saul Bellow, Al fred Kazin. André Schwartz Barth en Gershom Sholem, enige Amerikaanse Senatoren enz. De Israëlische deelnemers zullen, evenals de anderen, slechts als privé-personen of als vertegenwoor digers van beroepsorganisaties of joodse gemeenschappen optreden. Ook de Israëlische oud-premier Da vid Ben Goerion zal aanwezig zijn. Het officiële Russische persagen :- schap Tass heeft de conferentie reeds als „een nieuwe anti-Sowjet-provoca- tie" bestempeld. De conferentie gaat zich volgens Tass bezig houden met „een vals probleem, uitgevonden door de Amerikaanse propaganda-organi- saties en de Israëlische agressie tegen de Arabische landen Volgens het Prawda-artikel van gisteren „hebben de zionisten zich na de oorlog volleidg onder de be schermheerschappij van het Ameri kaanse monopolie-kapitaal gesteld, terwijl takken van het internationale, zionistische concern zowel in Israël als in andere landen van de zoge naamde vrije wereld actief de reactionaire buitenlandse politieke koers van de VS begonnen te bevor deren". De Russen hebben nu ook een te gen-conferentie georganiseerd, twee dagen voor de opening van de Joodse conferentie heeft de vereniging voor vriendschap tussen België en de Sow- jet-Unie een vertoning georganiseerd van de film „Wij zijn hier geboren" over het leven van het Joodse volk in de Sowjet-Unie temidden van „de grote familie van Sowjet-volkeren" Op diezelfde dag wordt ook een con ferentie gehouden, waaraan eveneens enige vooraanstaande Joden uit de Sowjet-Unie zullen deelnemen, name lijk generaal David Abramovitsj. lid van de Opperste Sowjet, de kolchoz- directeur Wladimir Israelowitsj en de vice-voorzitter van de Sowjet-vereni- ging van juristen, Samuel Lazare- wits>j. Zij zullen beklemtonen, hoe goed de Sowjet-Unie Voor haar jood se onderdanen is. Enige Russische Joden, die reeds toezegging hadden gekregen dat zij naar Israël mochten emigreren, heb ben een paar dagen geleden zonder verdere uitleg te horen gekregen, dat hun vertrek voorlopig niet doorgaat. Men neemt aan, dat de Russische autoriteiten ten koste van alles willen verhinderen, dat deze personen een ooggetuigeverhaal van hun weder waardigheden op de conferentie zul len houden. Eén van de sprekers op die conferentie zal overigens de be roemde politicoloog dr. Hans Mor- genthau uit New York zijn Vooruitgang in Berlijn-gesprek BERLIJN De besprekingen tus sen de Gote Vier ter verbetering van de situatie in en om West-Berlijn zijn gisteren voor het eerst in het stadium van onderhandelingen gekomen. In het communigué, dat na afloop is uitgegeven werd gesproken over „on derhandelingen" in plaats van de ge bruikelijke „uitwisseling van gezichts punten". Op 9 maart wordt het ge sprek voortgezet. ten gewapende jongelui zijn, die het vuur op haar zullen openen. Een 18 jarige jongeman, die zei anarchist te zijn, beloofde moeilijkheden als de politie de wijk zou binnentrekken. In het centrum van de stad is het leven weer normaal geworden. De banken, winkels en kantoren, die we gens 'officiële rouw' gesloten waren, zijn weer open. In de wijk Santa Ca terina staan agenten op 20 meter af stand van elkaar met geweren paraat. LOS ANGELES Opnieuw heeft een van de veroordeelden in het Ta- te-proces verklaard dat zij mee heeft gemoord in de afslachting van de ac trice Sharon Tate en zes vrienden. De veroordeelde. Patricia Krenwin- kel, verklaarde kalm dat zij in het huis van Tate mejuffrouw Abigail Folger en de vrouw van de rijke win kelier Leno Labianca met een mes had doodgestoken. Volgens Patricia's verklaring wa ren de leden van Manson-clan bij de moordpartijen „stoned" door het ge bruik van lsd. De jury heeft clanleider Manson en zijn drie vrouwelijke secondanten, waaronder Patricia al schuldig ver klaard. Het is nu nog de vraag of zij ter dood worden veroordeeld of le venslang krijgen. WASHINGTON - Een Amerikaan se officier heeft zijn bevelvoerend ge neraal ervan beschuldigd, dat hij heeft samengezworen met het doel oorlogsmisdaden tt begaan tegen Zuidvietnamezen, en heeft een twee de generaal plichtsverzuim verweten. De beschuldigingen werden gedaan door eerste luitenant Louis Font, die na zijn studie aan de militaire acade mie van West Point weigerde dienst te doen in Vietnam. Hij diende zijn aanklacht in tegen generaal Jonathan Seaman, de bevelhebber van het eer ste Amerikaanse legerkorps. Boven dien meende hij dat generaal Samuel Koster zijn plicht niet naar behoren in de oorlogszone had vervuld. Gene raal Koster werd onlangs ontheven van strafvervolging in de kwestie Son My. MOSKOU (Reuter) Moskou wil de uitwisseling van wetenschappe lijke gegevens met het buitenland te gengaan. Russische geleerden hebben de waarschuwing gekregen buitenlan- deres niet in de resultaten van hun werk te laten delen voordat ze in de pers mogen worden gepubliceerd. Het ziet ernaar uit, dat door deze afkondiging het contact tussen Russi sche en westerse wetenschapsmensen nog moeilijker en spaarzamer zal worden dan het nu al is. Volgens het plaatsvervangend hoofd van de commissie voor staatsveilig heid, generaal Semyon Tswigoen, hebben de grote successen van de Sowjet-Unie bepaalde mensen onver schillig en zelfs nonchalant gemaakt. Misdaad Oorvijg llosé Figueres, dc president }n Costa Rica, vindt dat hij een opvoedende taak heeft, had een congres in de uni citeit van San José hijge nd. toen hij werd uitgeloeid studenten. „Wie is daar antwoordelijk voor?", had de Iesident gevraagd. Een student as naar voren gestapt en had 'antwoord: „Ik". Daarop ver- jcht de president hem een fer- e oorvijg. [.,Ik ben nooit boos. maar toen erd ik het wel", vertelde hij I afloop. „Als goede vader gaf I hem een slag. omdat ik ge- of dat een van mijn taken een woedende is". Enkele jaren geleden schreef een verslaggever van The New York Times een schokkend boekje over de angst van Ame rikaanse burgers betrokken te raken bij misdaden. Een meisje werd in het donker aangevallen in een New Yorkse wijk, maar wist met gegil haar aanvaller op de vlucht doen slaan. Ramen werden geopend, maar daarna even snel weer gesloten, toen bleek waar het zich om han delde. Niemand deed iets om het meisje te hulp te komén. Niemand belde zelfs de politie. De aanvaller kwam terug, viel het meisje aan, dat bloedend heel lang op straat bleef liggen. Deze week herhaalde deze ge schiedenis zich in Dallas. Twee gewapende misdadigers hadden vijf agenten overmeesterd, vast gebonden in een huis en waren van plan ze naar de rivier te brengen om ze daar dood te schieten. Drie agenten werden inderdaad doodgeschoten, een vierde raakte ernstig gewond, maar de vijfde wist te ontsnap pen en zijn collega's te alarme ren. De ziedende politie-chef verklaarde: „Ik ben ervan over tuigd dat dc hele vervloekte wijk het wist. Een vrouw ging zelfs naar de kruidenier en ver telde tegen een klant, dat ze daar vijf agenten hadden en dat die vermoord zouden worden!" Avondje uit Een jonge man. die prinses Anne, de wat humeurige doch ter van koningin Elisabeth van Engeland, mee uitnam naar de bios. heeft dat avondje uit duur moeten bekopen. De 18-jarige Sam Shepherd vervulde vorig jaar de titelrol in de film Bronco Bullfrog", waardoor hij gedurende korte tijd enige bekendheid bij de kleine man kreeg. Aangezien het Britse koningshuis steeds meer belangstelling krijgt voor democratisering, mocht de jonge beroemdheid de prinses naar de première escorteren. Sinds die tijd is het met zijn carrière mis gelopen. Hij krijgt, nu als werk loosheidsondersteuning onge veer 25 gulden per week. Als verklaring voert hij aan: „Als ik op een baan af ga, den ken de mensen dat ik alleen maar wil werken, totdat ik een nieuw aanbod voor een film krijg. Ik heb erover gedacht om de prinses van mijn moeilijkhe den in kennis te stellen, maar ik ben er niet zo zeker van, of ik dat nou moet doen. Aan de andere kant loop ik nu op mijn laatste schoenen. Zo wanhopig is mijn toestand nu." Hongerstaking ÏT De dorpsbewoners van het dorpje Stora Blassjoen in Noord-Zweden zullen morgen in hongerstaking gaan. Reden is, dat dc regering geen werkgele genheid ter beschikking heeft gesteld voor de dertig werklo zen van het dorp. Afgelopen zondag kwam er een algemene vergadering bijeen, waarop be sloten werd tot deze vorm van protest over te gaan, nadat een brandbrief aan premier Olaf Palme, die een paar weken eer der was verzonden, onbeant woord was gebleven. Alleen de mannen van het dorp zullen in hongerstaking gaan, dc vrouwen en kinderen zullen hun hapji mogen blijven eten. Vorig jaar deelde de Zweedse regering mee, dat in de omge ving van het dorp een ijzererts- mijn geopend zou worden, ten einde de werkgelegenheid te verruimen. Maar de plannen hierover werden op grond van economische overwegingen tij delijk in de ijskast geplaatst. Een ander regcringsprojekt een weg naar Stoa Blassjoen staat eveneens nog op papier, aangezien de regering hiervoor nog geen fondsen ter beschik king heeft gesteld. De dorpsbewoners hopen nu met hun actie dc publieke opi nie zodanig in beweging te krij gen, dat premier Palme ge dwongen wordt de benodigde gelden voor de weg toe te wij zen. zodat er enige verlichting in de arbeidssituatie van de in woners komt. Economie Prostitutie is in Australië verboden en wordt gestraft met een boete van ten hoogste 350 gulden. Niettemin hebben de politiemannen in een stad als Sydney dagwerk aan het oppik ken van prostituees, die zonder staatstoestemming een extra centje proberen te verdienen. De gemeente Sydney incasseer de vorig jaar dan ook bijna één miljoen gulden aan boetes uit deze bron. Deze onverwachts hoge in komstenbron voor de publieke sector heeft Paul Wilson, docent bestuurskunde aan de universi teit van Brisbane, op een idee gebracht. Hij pleit voor de na tionalisatie van de prostitutie en wil een groot net van straat bordelen opbouwen. Tegenstanders van dit pseu- do-socialistische projekt voeren aan, dat de snelle groei van de Australische prostitutie door een dergelijke maatregel niet gestopt zal worden. Zij wijzen op het liberale principe van vraag en aanbod en pleiten voor een „vrije sector". Het aanbod van prostituées zou volgens hen weer kunnen slinken, indien het aantal liberale tippelaarsters zou toenemen. Daardoor zou dc prijs gedrukt worden en het aantal vrouwen, dat in deze branche vooruitzichten ziet, weer slinken. Roken Het roken van sigaretten is veel gevaarlijker dan een teveel aan lichaamsgewicht. Pas als het gewicht zeventig procent meer bedraagt dan men zou mogen wegen, is het risico om door dikte te vroeg dood tc gaan te vergelijken met de schadelijke invloed van het ro ken van twintig sigaretten per dag. Dit delen wij u mee op gezag van prof. dr. A. Tybjaerg Han sen, hoogleraar in de medicij nen te Kopenhagen. Professor Hansen meent dat het risico om longkanker tc krijgen niet min der wordt door van sigaretten over tc schakelen op het roken van pijp of sigaar. „Het blijft lood om oud ijzer", is zijn me ning. Op grond van opgedane erva ringen zegt de Deense medicus over mensen, die bezig zijn op tc houden met roken: „Zij voe len zich minder moe, hebben geen hoofdpijn en *.ijn in betere vorm. waardoor hun huneur juist beter wordt". Leden van onze redactie, die hun best doen het roken te sta ken, hebben nog niet gemerkt dat hun humeur daardoor zon niger werd. Integendeel. rifj EEPf "ZXlR&jNU HOÉVENWE nooit school té &L&vew! IytF V/ 1L. VOOR OOlVXER UlT.HÉT GHETTO a.üN! Integratie Ook in de Amerikaanse strip wereld begint de integratie op gang te komen. Vroeger kon men in strips de slechterikken altijd onmiddellijk herkennen aan hun huidskleur en bleven de helden-rollen gereserveerd voor blanken. Maar sinds een aantal jaren spelen in enkele strips negers de hoofdrol en van hen is Lutherop het ogenblik ongetwijfeld de populairste. Dat komt voornamelijk doordat Luther het rassenprobleem op een ongewone manier benadert, namelijk met droge humor. In de strip worden de dage lijkse ervaringen verhaald, die de kinderen in de verwaar loosde ghetto's vormen tot wat ze zijn. De situaties zijn humo- risties, maar achter de humor ligt bijtende kritiek verborgen op de verschillende culturele niveaus van zwart en blank. Luthers schepper, Brumsic Brandon, weet daar alles van. „Ik was een slachtoffer van het onderwijssysteem", zegt hij zelf. Hij beschrijft de scholen waar hij op zat als „duivelseiland" en „de vuilnisbeltToen hij van school af kwam kreeg hij een baantje in een filmstudio in New York. „Daar begon ik mij bewust te worden van de ont menselijking van deze maat schappij. Alleen al het per trein naar de stad reizen werd een ondragelijke ervaring." In zijn strip probeert hij uit idealisme de mensen op te voe den, zodat zij kunnen begrijpen waarom andere mensen doen wat zij doen. Geen wonder dat Brandom dagelijks bedolven wordt onder brieven van lezers, die hem beurtelings uitmaken voor een „Oom Tom" en voor een „Rap Brown".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7