Interconfessionele school voor Bergen op Zoom Een ereplaats voor de stoel ïavenoverleg met België KRUISINGA OPENT CENTRAAL LAB omt eindelijk op gang Leidse universiteit luidt de noodklok ZEVENTIG JAAR ZITTEN IN BOUWCENTRUM Rode Kruis praat over rechten van de mens en hulpverlening Ministers bijeen in Middelburg Van drie Delftse ziekenhuizen legale handel b drugs vooral Nederland? Drie van eda voelen ch bedreigd Kamer akkoord met toezicht op rijscholen Mensen en geld nodig NVV: Overheid moet voor erèches zorgen Dodelijk ongeluk op Reeweg Dr. Samkalden: Zwanenburgbaan verleggen Bejaardentehuis Calvarienberg geen brandstapel 5 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 een onzer verslaggevers) )TTERDAM Maandag 8 t komt het Belgisch-Neder- Lc ;e havenoverlegorgaan voor V ;erst in Middelburg bijeen. Nederlandse zijde zal mi- r Bakker (verkeer en water- aan het overleg deelne- van. Belgische zijde komen 'oe linisters De Saeger (open werken) en Bertrand (ver- j. Ook worden vertegen- digers van de grote Belgi- en Nederlandse havens ■acht. Voor Rotterdam 'y It op wethouder drs. H. J. tir ;en (haven en economische do rikkeling) De heer Delwaide, schepen voor de Antwerpse haven, die dit overleg be kend heeft gemaakt, heeft opgemerkt dat terwijl Nederland en België discussiëren. Frankrijk en Duitsland nieuwe industrieën aantrekken. „Dit moet ons tot het besef bren gen", aldus de heer Delwaide. „dat de Gouden Delta slechts een onderdeel is van dë Westeuropes© Delta. Het is daarom meer nodig dat wij in België en Nederland een lijn trekken om de belangen van ..onze'' Delta te vrijwa- Het is wel duidelijk, dat er hete hangijzers zijn. die men in het eerste gesprek dat toch niet meer zal zijn dan een verkenning van mogelijkhe den om eindelijk voor Nederland en België tot een zeehavenbeleid te komen uit de weg wil gaan. De grote man achter de haven van Ant werpen schepen L L. Dehvéide heeft 'an een. onzer verslaggevers) ÏRGEN OP ZOOM De chr. mavo in Bergen op gaat per 1 augustus fuse- 'egmet het r.k. Roncallicollege. experiment van het Roncal- "lege zal worden voortgezet ,j e door de fusie tot stand ge- ren inter-confessionele scho- meenschap voor mavo-havo- neum. experiment met de vrije tempo wijze (leerlingen werken in hun i tempo aan hun taak) komt door tegratie van beide scholen op een s ere basis. Het Roncalli-college 2, illeen een havo-afdeling en krijgt in >or de samenwerking een mavo- Ij heneumafdeling bij. Er komt een s arige brugperiode, zodat de leer- n pas omstreeks hun vijftiende jVan onze parlementsredactie HAAG Twee Kamerleden de OHU, mejuffrouw mr. E. A. •s en drs A. D. W. Tilanus, vra- een onderzoek naar het bestaan illegale organisaties, die de Ne- nhndse markt voor drugs trachten >- eroveren. De bedoeling zou zijn I bepaalde handelskanalen Neder- tot een internationaal centrum drughandel te maken. Door een vjrpere buitenlandse wetgeving zou andel zich vooral naar Nederland laatsen. De CHU-Kamerleden K en de regering welke maatrege- nen van plan is te nemen, minister van CRM zal de vraag - mevrouw S. van Veenendaal be oorden of het de taak van de hogescholen is aan middelbare ieren informatie te verschaffen het gebruik van drugs, terwijl Irugs worden verstrekt, vormingsleiders van de volksho- ïool te Valkenburg (L.) zouden lebben gedaan Mevrouw Van endaal (groep Goedhart) vraagt er deze wijze van informeren te- te gaan. (Van een onzer verslaggevers) 1EDA Een cipier van dc straf- ngenis in Breda, de 30-jarige zal zich over een paar weken de rechter moeten verantwoor- wegens het binnensmokkelen van pistool in dc strafgevangenis. §en een gedetineerde van Britse malileit is proces-verbaal opge- d. omdat het pistool in zijn cel is etroffen de Bredase gevangenis verblij- ook de drie Duitse oorlogsm'sda- 's Aus der Fünten, Fischer en l!a Zij zijn. nadat het gerucht het gevonden wapen zich snel de gevangenis had verspreid, 'rdochtig geworden. 's der Fünten heeft eevangenis- teur Beens een brief geschreven, in hij zegt voor het leven van de Duitsers te vrezen. Het gevonden wapen zou zijn bedoeld om hen rmoorden. officier van justitie in Breda. M A. Thijssen zei ons gister- ld bij het onderzoek niets ont- te hebben van een tegen de ers gerichte a^tie Afgezien van onderzoek wilde hij persoonlijk ?een geloof aan dergelijke veron- tellingen hechten. Iet onderzoek is nog niet hele- I rond, maar het pistool was rschijnlijk alleen bedoeld om ge kt te worden bij een vluchtpo- jaar moeten kiezen welke kant zij uit willen. De interconfessionele school zal in augustus ongeveer 700 eerlingen tel len. Het bestuur is op basis van pari teit samengesteld. Voor het Roncalli is samenwerking met protestanten overigens niet geheel nieuw, want b(j- na een vijfde deel van de vierhonderd leerlingen is protestants-christelijk. In het huidige curatorium zat daar om al een vertegenwoordiger uit die kring. Bij de samenwerking heeft men niet gekozen voor het model van een oecumenische school, zoals bijvoor beeld in Den Helder bestaat. In Ber gen op Zoom wil men liever de iden titeit van de' beide partners in de fusie zoveel mogelijk handhaven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Kamer heeft gisteren alleen met de PSP tegen, een regeringsvoorstel voor wijziging van de grondwet aangenomen om controle op de autorijscholen mogelijk te ma ken. Deze grondwetswijziging houdt te vens in dat het nu voor het hele on derwijs mogelijk is, een zedelijk- heidsonderzoek voor het onderwij zend personeel in te stellen. Met na me de PvdA, D'66 en de PSP hadden zich hiertegen scherp gekant. Amendementen van de socialist Roethof om het zedelijkheidsonder- zoek uit de grondwet te schrappen en van drs. Dijkstra (D'66) om de huisige situatie, waarin een zedelijkheidson- derzoek alleen bij het lager en voort gezet onderwijs mogelijk is, te hand haven, kregen geen meerderheid. Al leen D'66, de PvdA en de PSP stem den voor deze amendementen. al laten weten dat het geschil over de prijs van de industrieterreinen niet op de eerste agenda zou moeten prij ken De Belgische grondprijzen liggen weliswaar beduidend onder die van Nederland maar België stelt daar dan graag tegenover, dat de energie in de Antwerpse haven veel duurder is. De Antwerpse wethouder voor ha venzaken acht' het best mogelijk, dat Nederland en België elkaar op dit punt vinden, maar vertrouwen doet hij de Nederlanders kennelijk niet want hij heeft al duidelijk gezegd, dat men in Nederland zelf met name voor het Scheldebekken ook onder de „theoretische" hoge Nederlandse grondprijzen is gebleven. BAALHOEK Een ander kardinaal punt is het Baalhoek-projekt, waarmee Antwer pen de linkeroever van de Schelde voor zeehavenindustrie wil ontsluiten en waarover in 1968 al overeenstem ming met Nederland is bereikt zonder dat er ooit een concreet resultaat uit tevoorschijn is gekomen. De Belgen zeggen dat zij nog wel even geduld kunnen hebben omdat zij inmiddels een noodoplossing hebben bedacht. Een struikelblok is eveneens de harmonisatie van de havenexploitatie. Duidelijk is, dat Antwerpen thans meer de uitbreidingen in het Wester- scheldebekken vreest dan die van Rotterdam. Men heeft uit de toe komst visie van het Nederlandse mi nisterie van verkeer en waterstaat op het jaar 2000 heel goed begrepen, dat in de loop van dertig jaar het Schel debekken zal uitgroeien tot een ha vengebied van grote allure met volle dige accommodatie. Het „agglomeratie-effect" van de Westerschelde de toelooD van al lerlei toeleveringsindustrieën is niet iets, waarop Antwerpen zit te wachten Het is, nadat bovendien Rotterdam en Antwerpen „privé" op uitnodiging van wethouder Viersen hebben beslo ten met elkaar aan tafel te gaan zit ten, interessant, dat na jaren heen en weer roepen er eindelijk van overleg sprake komt. Maar dat betekent geenszins dat een Belgisch-Neder lands zeetoavenbeleid snel realiseer baar is. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Met een druk op de knop van een zgn. terminal van een computer heeft staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid gistermiddag het zestien miljoen gulden kostende ge bouw van de Stichting Samenwer- keng Delftse Ziekenhuizen geopend. Dr. Kruisinga kreeg de uitslag van een onderzoek van een denkbeeldige patiënt binnen tien minuten nadat een door hem geplaatst monster via de SMA-apparatuur was ver werkt op papier aangeboden. Met de SMA is het mogelijk per uurz estig monsters van een bevaalde substantie op 12 waarden te bepalen. De staatssecretaris stak zijn be wondering voor het centraal labora torium voor de Delftse ziekenhuizen Bethel, Hippolytus en Oude- en Nieu we Gasthuis niet onder stoelen of banken. De totstandkoming van dit project was voor hem aanleiding op de regionale samenwerking van het ziekenhuiswezen in ons land in te gaan. waarbij hij de nadruk legde op het feit dat in 1971 voor een bedrag van zes miljard gulden aan de ge zondheidszorg zal worden besteed. Dr. Kruisinga stelde dat de be stedingen aan de gezondheidszorg alsmaar stijgen, echter niet meer dan de bestedingen aan alcoholica e.i cos metica. De noodzakelijkheid van een bundeling in het ziekenhuiswezen wordt op dit moment onderstreept in de wet die in de Eerste kamer in behandeling is. „Alle medische insti tuten moeten goed op elkaar zijn af gestemd. Een effectieve samenwer king moet tot stand komen, waarbij de nadelen van fusies vermeden moe ten worden", aldus dr Kruisinga. Dinosaurus Hij stelde met nadruk dat eenhe den in het ziekenhu' i vezen niet te groot moeten worden gemaakt. Het „dinosaurus-effect" moet vermeden worden. „Het nationaal ziekenhuis plan mag niet leiden tot dirigisme en een te centralistische opzet. Ter wille van het goed functioneren van de ge zondheidszorg moet een gedecentrali seerde opzet blijven bestaan". Dr. Kruisinga ging ook ov het menselijk aspect in. „Massificering is een zaak waarvan we de gevaren moeten on derkennen. De zieke komt om als patiënt te worden genezen". Op de openingsbijeenkomst in de ontvangsthal van het Delftse Revali datiecentrum dat in de onmiddellijke omgeving van het laboratorium is ge vestigd voerde tevoren de heer H. B. Vos (voorzitter van de stichting) het woord tot de vele genodigden, onder wie vertegenwoordigers van enkele gemeenten en de ziekenhuizen Holy in Vlaardingen, het Gemeentezie kenhuis en de Noletstichting te Schiedam die met de SSDZ op het gebied van de pathologische ana tomie reeds samenwerken. Ontzuiling „Ons laboratorium is een modern voorbeeld van ontzuiling en een sym bool van samenwerking", aldus de heer Vos. Hij uitte de wens dat het gebouw een streeklaboratorium voor de bacteriologie zal worden en in de regio belangrijk zal uitgroeien. De heer Vos sprak de hoop uit dat Rijs wijk straks van het gebouw gebruik wil gaan maken. Dr. Kruisinga had al op samenwerking met Zoetermeer aangestuurd. Burgemeester mr. J. M. Ravesloot van Delft wees ook op het belang van de samenwerking tussen de zieken huizen die in de kring van enkele honderden meters in de wijk Buiten hof liggen. Het ziekenhuis Bethel, één van de drie. is in aanbouw en wordt volgend jaar geopend. Namens de plaatselijke afdeling van de Kon. Mij voor Geneeskunst bood (lokter J. Engel de SSDZ een plastiek aan. Dr. A. H. Bühm vertolk te zijn dank namens de drie zaken- huisbesturen onder aanbieding van een aquarium voor de kantine in het nieuwe gebouw. 75 experts komen naar Vredespaleis DEN HAAG Vijfenzeventig Rode Kruisexperts uit veertig ver schillende landen zullen zich op een zesdaags congres in het Haagse vredespaleis bezig houden met de vraag hoe de rechten van de mens bij elk gewapend conflict en de hulpverlening nog beter kunnen worden gewaarborgd dan nu het geval is. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Met het mes op tafel drastische beperking van het aantal in september in te schrijven eerstejaars-studen ten en studievertraging voor de nu studerenden zijn curatoren van de Leidse niversiteit in on derhandeling getreden met mi nister Veringa. De eisen van de curatoren zijn op zeer korte termijn 15 tot 20 min. voor uit breiding van de beschikbare ruimte en bovendien rond veer tig personeelsplaatsen erbij voor de faculteit der sociale weten schappen. Hoewel in het grotere universitaire verband het één nauw samenhangt met het ander, spitst de noodsituatie volgens curatoren zich toe op de sub faculteit der psychologie. De facul teit der rechtsgeleerdheid en der let teren hebben volgens curatoren slechts ogenschijnlijk een gunstiger positie. De door minister Veringa ge noemde verhoudingen voor de Leid se universiteit zijn dit jaar ver slechterd doordat de uitbreiding van het personeel achterbleef bij de groei van het aantal studenten. Ruimte kan, aldus curatoren, wor den verkregen, door snelle nieuw bouw op het buitenterrein ten be hoeve van de béta-faculteiten zodat de in de binnensad gelegen gebou wen vrijkomen voor de alpha- en de gamma-wetenschappen. De Leidse curatoren hebben mi nister Veringa gevraagd zo snel mo gelijk met hen het overleg over een en ander te openen. Het is de bedoeling dat de conclu sies van het congres, dat van I tot en met 6 maart duurt in daarop vol gende conferenties, waaraan dan ook de regeringen van de verschillende landen zullen deelnemen, aan de orde werden gesteld. In kringen van het Rode Kruis is men tot de conclusie gekomen dat de hulpverlening in een aantal gewa pende conflicten minder plezierig verloopt. Dit geldt met name voor de binnenlandse conflicten. Zo is het Ro de Kruis krachtens de verdragen van Genève gerechtigd om in zo'n geval hulp te bieden. De regering vao het betrokken land kan echter hulp wei geren, zoals destijds is gebleken in het conflict tussen Nigeria en Biafra. Het Rode Kruis moest zich in dit ge val aan de spelregels houden, ho&IÜ het anders had gewild. Guerrilla's Een ander eveneens nieuw facet in de oorlogsvoering is de positie van guerrilla's. Het Rode Kruis wil ook hen zeker stellen van medische of voedselhulv. In de praktijk stuit dit echter nogal eens op grote moei lijkheden. Op het congres zullen voorts nog onderwerpen aan de orde worden gesteld als het opstellen en herbevestigen van regels die tijdens oorlogshandelingen nodeloos leed be perken en bepaalde methoden verbie den en de vraag welke afspraken moeten worden gemaakt om de toe passing van het nu geldende interna tionale humanitaire deel van het oor logsrecht beter tot zijn recht te laten komen. Conclusies Verwacht wordt dat de Rode Kruis deskundigen op het congres tot een aantal conclusies en aanbevelingen zullen komen, die de basis moeten leggen voor een aantal opeenvolgende congressen waaraan de regeringen deelnemen. Zo'n eerste congres wordt ROTTERDAM In het Bouw centrum wordt van 18 februari tot en met 7 april een expositie gehouden onder de naam „zeven tig jaar zitten" Het is geen over zicht Van het gevangeniswezen in ons land, maar van een vaak verwaarloosd gebruiksvoorwerp waarvan we er dagelijks velege- bruiken, de stoel. Het zijn zitmeubelen afkomstig uit de permanente collecte van het Ste delijk Museum in Amsterdam. Enige jaren geleden is in Amsterdam de tentoonstelling „Vijftig jaar zitten" gehouden. Maar daarna is er vooral in de sector van de kunststofmeube len zo veel gebeurd dat het Bouwcen trum meende de expositie naar Rot terdam te moeten halen en aan te vullen met kunststofprodukten. Overigens is die zeventig jaar meer een naam dan uit feit. De oudste stoel komt uit 1865 en dat is meer dan honderd jaar geleden. Van „versierd hout" zoals die oud ste stoelen misschien genoemd kun nen worden naar de voorbeelden van o.a. Rietveld die de architectuur in zijn stoelontwerpen liet doorspelen, naar de vrij smakeloze jaren tussen 1940 en 1950, de Finse en Italiaanse opleving en tenslotte de eveneens Finse en Italiaanse vrije ontwerpen Dat alles is in het Bouwcentrum te zien. Wie de hele lijn bekijkt van die meubelen ziet duidelijk dat het met de ontwerpen vaak hollen of stilstaan is geweest. Dan een periode met ont werpen van o.a. Le Corbusier en Marcel Breuren van omstreeks 1925 die zo goed waren dat ze nu weer in grote series in Italië worden gemaakt en dan weer een periode met louter onaantrekkelijke stoelen. Bij de stoelen van de laatste jaren zijn opnieuw een aantal aantrekke lijke voorbeelden te zien zoals die van Ecro Saarinen, Arne Jacobsen, Paul Kjaerholm, Vcrner Panton en wat de Nederlanders betreft Friso Kramer en Martin Visser. Tussen alle meubelen die In serie Een Bing Bong Ball uit 1968, ontwerp van de Fin Eero Aar- nio in goed gezelschap van een oerdegelijke Nederlandse arm stoel uit 1897 van de heer C. A. Lion Cachet. worden gemaakt en waarmee de meeste meubelzaken liggen volge stouwd, si een dergelijke expositie een verademing. van 24 mei tot 6 juni van dit jaar in Genève gehouden. Op den duur hoopt men tot een aantal aanvullende pro tocollen te komen. De directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A van Embden, heeft zich des tijds samen met het Duitse en Zweedse Rode Kruis beijverd voor een aanvulling van het humanitaire deel van het oorlogsrecht. Fabeltjeskrant Volgns het huidige voorstel zal de NOS de Fabeltjeskrant vooraf laten gaan aan de politieke uitzendlnge.n Hoewel dit de kans op een grotere kijkdichhteid in principe zou vergro ten. vraagt de heer Van Hulst zich toch wel af of de nu gekosen oplos sing hiervoor geschikt is. „Men kan zich afvragen of een ver- vroegign van het tijdstip van uitzen ding van de Fabeltjeskrant niet zal lieden tot irritatie bij een groo aan tal Nederlandse gezinnen. Het zou niet terecht zijn, wanneer de poli tieke partijen voor die mogelijke Irri tatie verantwoordelijk zouden owrden gesteld", aldus prof. Van Hulst. Nadat er overlegd is met de strate giecommissie hoopt hij dat hij de be treffende instanties zal worden ge pleit wordt voor een nieuwe indeling van die zendtijd. O Van onze soc. -economische redactie UTRECHT Het NVV vindt dat de overheid moet zorgen voor verant woorde voorzieningen voor kinderop vang (kindercrèches), die voor de ouders betaalbaar zijn. Deze opvang, die in principe voor alle kinderen moet gelden, is bedoeld voor kinderen van werkende ouders en ook voor het creëeren van een tweede opvoedkundig milieu (naast het gezin). Het NW heeft deze mening ken baar gemaakt aan vier landelijke In stellingen, die op verzoek van de mi nister van CRM een advies voorbe reiden over de mogelijkheden van kinderopvang. De kinderopvang moet volgens het NVV worden geregeld bij wet en ge bonden zijn aan een vergunning, zo dat toezicht kan worden gehouden De exploitatie moet worden gesubsi dieerd, en wel zo dat de ouders naar rato van hun inkomen een bijdrage leveren. Initiatieven van bedrijven om een eigen kinderopvang te stich ten juicht het NVV in principe niet toe. omdat dit tot een te sterke bin ding aan het bedrijf zou leiden. Financiële deelneming van het be drijfsleven zou volgen de vakcentrale beperkt moeten blijven tot leningen Aanbesteding prov. weg Goedereede DEN HAAG Maandag 15 maart zal in het provinciehuis worden aan besteed de aanleg van de aarden baan en andere bijkomende werken ten behoeve van de aanleg van het nieuwe tracé van de provinciale weg tussen Goedereede en Melissant in de gemeenten Goedereede en Dirksland. Zeeland wil «amen met NS de ZVTM kopen AXEL Het college van gedepu teerde staten van Zeeland heeft de staten voorgesteld samen met de NS een bod te doen op de aandelen van de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maat schappij N.V. In afwachting van de goedkeuringen is dit reeds nu bekend gemaakt om geruchtvorming en spe culatie tegen te gaan. Naar het bestuur van de ZVTM aanneemt zal de overnemingsprijs ongeveer 550 per aandeel zijn. ROTTERDAM Dr. P. H. Brans uit Rotterdam, o.m. president du Chapitre Neerlandais de la Chaine des Rotisseurs, is door de Franse re gering benoemd tot Chevalier du Mérite Agricole. De versierselen, be horend bij deze onderscheiding, wer den hem ovgespeld tijdens het Vie Congres Mondial de la Gastronomie te Versailles. HENDRIK IDO AMBACHT De 62-jarige heer N. Baas uit Hendrik Ido Ambacht is donderdagavond in zijn woonplaats door een auto aange reden. De man overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde toen de heer Baas per fiets de Reeweg wilde over steken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Burgemeester Sam kalden van Amsterdam heeft ernstige bezwaren tegen een uitbreiding van de capaciteit van het huidige schiphol door de aanleg van een nieuwe lan dingsbaan. De burgemeester heeft dat gisteren als woordvoerder van zijn gemeentebestuur gezegd op een hoor zitting van (le Tweede Kamercom missie voor verkeer cn waterstaat. Amsterdam wil volgens dr. Sam kalden wel een nieuwe landingsbaan op de luchthaven accepteren, maar dan alleen als mogelijkheid om het vliegtuiglawaai te spreiden en niet als een uitbouw van de vliegcapaci- teit van de luchthaven. Burgemeester Samkalden stelde gisteren dat de belasting van de zoge naamde Zwanenburgbaan (de lan dingsbaan waarvoor de aanvliegroute over het naburig dorp Zwanenburg loopt) op het ogenblik onaanvaard baar is. Hij stelde dan ook voor, die baan tien tot vijftien graden te ver leggen, zodat de aanvliegroute voor landende en startende vliegtuigen over een minder dicht bevolkt gebied komt te liggen. Burgemeester Samkalden maakte er geen geheim van dat hij en zijn gemeentebestuur sterk voor de aanleg van een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard zijn. (Van een verslaggever) MAASTRICHT Het Maastrichtse Armbestuur gaf gisteren op een pers bijeenkomst weerwoord op de stroom van publicaties die de laatste tijd zijn verschenen over wantoestanden die zouden heersen in de verpleegtehui zen, de psychiatrische kliniek en de bejaardentehuizen, die het Armbe stuur in Maastricht exploiteert. De uitlating van de Maastrichtse brandweercommandant dat het be jaardentehuis een "brandstapel" zou zijn, werd door voorzitter J. H. L. Kerckhoffs ontkeod. „Er bestaat wel iswaar brandgevaar in het bejaar dentehuis Calvarienberg, maar in ka der van het redelijk", zei hij. Van wantoestanden zou geen spra ke zijn. Al die beweringen zijn rod delpraatjes. zei Kerkchoffs. De kri tiek van de afdeling PvdA dat het personeel inspraak noch medezeggen schap heeft in het beleid, noemde de voorzitter van het Armbestuur onge grond. Hij wijst er op dat er een dienst- en medezeggenschapscommis sie in het leven is geroepen waar het personeel wensen of klachten naar voren kunnen brengen. Een door de PvdA ingesteld onder zoek naar de gang van zaken bij het Burgerlijk Armbestuur noemt Kerk- hoffs „zwaar beneden de maat". Er is niets positief uit de hoek geko men", zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5