Limburg op mi HERSTEL VAN WONINGBOUW schrikt deel Aardschok lil joenenschade yij enorme brand n Eindhoven Israël zou Sinaï terug willen geven Ereplaats voor de stoel Rijkswaterstaat: geen spijkerbanden Verwachting Centraal Planbureau luim zesduizend mbtenaren in uriname staakten tm mrrp Koude nacht Drie van Breda voelen zich bedreigd Zuidmolukkers uit Krimpen vrijgelaten Ui Nieuwe leidse Courant Stantvastich is ghebleven lusi1 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING 'mijn tegh;„,poetr Vrijdag 19 februari 1971 51ste jaargang (Zie pagina 5) vergelijkbaar met het lawaai van 'een overvliegende straaljager. Tegelijkertijd schudden de huizen. Vooral in de wijk „Donderberg" in Roermond, waar flatgebouwen van 13 etages staan, trilden de muren van de huizen hevig. De schokken en het ge rommel hielden enkele minuten lang aan. De telefoon van politie en brand weer stonden rood gloeiend. Hier en daar werd lichte schade gemeld. In de brandweerkazerne van Roer mond werden de brandweerlieden ge wekt door het lawaai en de hevige schokken. Het hele gebouw stond te schudden. Dezelfde reactie kwam van de rijkspolitie in deze plaats. Er de- ORGELS - PIANO S ELEKTRONISCHE ORGELS Tl KAIRO Israël is bereid zijn troepen uit de bezette Sinai- woestijn terug te trekken als Egypte zich niet bemoeit met oostelijk Arabië (Syrië, Jorda nië en Libanon) Egypte heeft deze „duivelse handel" van de hand gewezen. Dit heeft de hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Ahram, Hei- kal. bekend gemaakt. in zijn blad schrijft Heikal dat Egypte slechts overblijft te vechten. „Maar dat betkent niet dat Egypte op 7 maart moet vechten" (op die datum loopt het onlangs verlengde bestand af). Het betekent dat Egypte moet vechten, maar dat zjj de tijd. de plaats en de methode kiest", aldus Heikal. „Israël biedt Egypte klaarblijkelijk een duivelse handel, wat er op neer komt: houdt de Sinaï, maar blijf weg uit het Oosten (van Arabië). De drin gende ambities van Israël liggen gro tendeels in het Oosten op de wes- den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De beving werd hoofdzakelijk waargenomen in het zuiden en het midden van de provincie, alsmede in Noord-Limburg tot Velden, ten noor- denj van Venlo. Het KNMI. dat de schok heeft ge registreerd, stelt een onderzoek in. Duidelijk is al dat de intensiteit ge ringer was dan die van de schok in november 1932 in Uden, toen een be ving van 4,3 op de richterschaal werd geregistreerd. Bij die aardbeving sneuvelde een aantal schoorstenen. DEN HAAG Spijkerbanden tas ten de wegen ernstig aan en verho gen niet altijd de verkeersveiligheid. Het gebruik van spijkerbanden moet daarom ernstig worden ontraden. Tot deze conclusie is rijkswaterstqat ge komen op grond van een aantal rap porten die in Zweden, Finland, Noor- teiijke oever van de Jordaan. in Zuid- Syrië en Libanon." Volgens Heikal gebruikt Israël de Sinaï als een soort gijzelaar om andere doeleinden te be reiken. Enthousiast De Vier Grote Mogendheden, die gisteren de beraadslagingen over het Nabije Oosten hebben hervat, zijn en thousiast over de voorstellen, die Egypte aan VN-bemiddelaar Jarring heeft voorgelegd. President Nixon heeft verklaard bemoedigd te zijn door de recentte ontwikkelingen in het Nabije Oosten en vindt dat de lan den thans meer bereidheid tot toe nadering tonen. In de VN heerst optimisme na de jongste voorstellen van Egypte aan Jarring en de opmerkingen van pre sident Sadat in diverse interviews. „Als het aanstaande Israëlische ant woord ook zo zou zijn, dan zouden we van een doorbraak kunnen spre ken", aldus een zegsman bij de VN. Zegslieden bij de VN, die het Egyp tische antwoord aan Jarring hebben Prijzen in januari één procent omhoog Van een verslaggever DEN HAAG De prijzen zijn in januari met één procent gestegen: het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie dat het Centraal Bureau voor de statistiek elke maand samenstelt, steeg van 135.1 tot 136,4. Veel prijsstijgingen hielden ver band met de tariefswijziging van de omzetbelasting, maar die stijgingen werden voor een deel weer gecom penseerd door prijsdalingen bij kle ding ten gevolge van de uitverkoop. wegen, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland zijn verschenen. Het Zweedse wegenresearch-insti- tuut in Stockholm heeft berekend dat een spijkerband gedurende zijn le vensduur een half tot een ton weg dekmengsel wegslijt. Rijkswaterstaat is bevreesd dat ook de Nederlandse wegen bij gebruik op grote schaal van spijkerbanden niet aan dit soort slijtage zullen ontko men. Er zullen extra kosten worden gemaakt door het veelvuldig aan brengen van nieuwe deklagen en er moeten meer slijtvaste mengsels wor den gebruikt. gelezen, noemen het document „in drukwekkend". Volgens hen gaat het verder dan voor mogelijk was ge houden. Verbintenis Uit. betrouwbare bron'in New York is vernomen dat het Egyptische ant woord „zeer veel lijkt" op de opvat tingen, die president Sadat naar voren heeft gebracht in een interview met het Amerikaanse weekblad News week. Het belangrijkste punt daarin was dat Sadat Israël aanbood bin nen zes maanden het Suez-kanaal ook voor Israëlische schepen open te stellen, in ruil voor terugtrekking van Israëlische troepen uit de Sinaï tot een lijn achter de kustplaats el- Arisj. Het voorstel van Sadat leek bij zonder veel op wat bekend is gewor den van het plan. dat VN-bemidde- laar Jarring eiger beweging heeft voorgelegd. De zegslieden hebben er de aan dacht op gevestigd dat Sadat in het interview heeft gezegd dat de VN- resolutie van november 1967, waarin volledige terugtrekking uit „bezet ge bied" wordt geëist door Israël, een vredesverdrag in embryo-vorm was. Ook werd gewezen op de „plechtige verbintenis" aan een vredesverdrag, als Israël zich uit alle bezette Ara bische gebieden terugtrekt. Waarnemers nemen aan dat de Grote Vier, nadat Israël op Egypti sche voorstellen heeft gereageerd, alle moeite zullen doen op basis van inge brachte wensen een vredesregeling erdoor te pressen. dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendiensf bezorging 18.00—19.00 uur Tekenen economische ontspanning l'rijjzen zullen zes procent stijgen Of de haan kraait of niet, de dag breekt toch aan LIBANEES EINDHOVEN Een felle uit- laande brand heeft een groot intal gebouwen op het terrein ^an de Karei 1-fabriek doen in— instorten of zijn geheel uitge- rand. De rook- en waterschade ebben tevens de apotheek van Eindhovense ziekenhui- - en ernstig gedupeerd, doordat loedplasma en geneesmiddelen nbruikbaar zijn geworden, loewel de brand, die vannacht om 'ee uur is uitgebroken, zich eerst iet ernstig liet aanzien, werd om vijf Van een verslaggever PARAMARIBO Ruim zesduizend mbtenaren bleken gistermiddag ge- oor te hebben gegeven aan de op- oep van de Centrale van Organisa- ies van Overheidspersoneel in Suri- ame (COOP) om het werk een halve ag neer te leggen. De COOP had de staking woensdag itgeroepen als eerste actie toen de 'nderhandelingen met de regering >ver een aantal verbeteringen voor e amtenaren waren vastgelopen. Er zijn in Suriname ongeveer 20.000 an in overheidsdienst een kwart an de totale beroepsbevolking. uur groot alarm geslagen voor een felle uitslaande vuurzee. Honderd brandweerlieden uit Eindhoven. Til burg, Geldrop. Best en Veldhoven hebben met man en macht gepro beerd de vuurzee te bedwingen, die steeds meer gebouwen in zijn greep kreeg. Honderd politie-agenten wer den ingezet voor verkèers- en veilig heidsmaatregelen. Om acht uur stortte het gebouw, dat de Karel-l-fabriek als opslagplaats gebruikt, met donderend geweld in terwijl hel vuur zich snel voortzette in een vijf verdiepingen hoog kan toorgebouw. dat geheel uitbrandde. Om negen uur leek het erop of van de hele fabriek geen steen meer op de andere zou blijven staan. Het vuur bedreigde toen het Beltmangebouw waar de apotheek van de drie Eind hovense ziekenhuizen is gevestigd. De ziekenhuizen zullen voorlopig van elders bevoorraad moeten worden. Een twintigtal woningen tegenover de brandende gebouwen moest in allerijl worden ontruimd. Het vuur heeft ondermeer veertig miljoen siga ren vernietigd. De schade aan materiaal en gebou wen loopt in de vele miljoenen. Het gedeelte waar de brand uit brak was verhuurd aan de handel maatschappij Treffina. De produktie van de Karel-l-fabriek, die hoofd zakelijk naar Arendsdonk in België is overgebracht, zal door de brand worden geremd. Karel-1 Eindhoven bestond hoofdzakelijk uit magazijnen, opslag verpakkingsmateriaal en ad ministratie. Het aantal werknemers bedroeg hier nog honderd man. „We maken ons eerst In deze plas schoon, voordat we er in gaan." DE BILT Het sombere weer van gisteren werd veroorzaakt door een opvullende depressie, die over het noorden van ons land naar het oosten trekt. Aan weerszijden van een bij dit druksysteem behorend front wa ren de temperatuurverschillen tamelijk groot, in de noordelijke provincies werd het maar onge veer 3 graden, terwijl er sneeuw viel. Elder3 steeg het kwik on danks regenbuien, toch nog tot omstreeks 7 graden. Vandaag kwam ons land gelei delijk onder invloed van een in «betekenis toenemende rug van hoge druk die ons via de Britse eilanden naderde. Inmiddels koerst een nieuwe depressie op de At- R lantische Oceaan ten westen van I Ierland naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland. Het bijbehorende frontensys teem kan morgen later op de dag bij ons weer wat regen brengen. Vannacht kan plaatselijk mist optreden bij temperaturen om het vriespunt. Barometerstand: heden 10 uur 45,2 cm (1015 millibar) stygend. Zon en maan 20 februari: zon op 7.47, onder 18.02; maan op 4.52. onder 11.24 25 februari N.M. Hoog water Hoog water. 20 februari: Rot terdam le getij 11.07; Schevenin- gen 9.43-22.29; Vlissingen 8.43-21.26; Haringvlietdam a.d. zeezijde 10.03-22.55. I. (\au onze Haagse redactie) i fc)EN HAAG Het centraal planbureau verwacht dat de wo- Wigbouw zich dit jaar, na een vrij langdurige daling, zal her- llen. Het CPB zegt dit in een vandaag verschenen samenvat- ig van het Centraal Economisch plan 1971. )e ontspanning van de arbeids- rkt hangt samen met de ongunsti- bewegingen in de binnenlandse buitenlandse afzethoeveelheden, ardoor de produktie en de arbeids- iduktiviteit slechts met respcctie- lijk 3.5 en 4,5 procent groeien. De iduktiviteitsgroei van 4.5 procent minder dan met de historische nd overeenkomt. De werkgelegenheid in het bedrijfs- ren zal hierdoor nog wel toenemen, lar minder dan vorig jaar. Dat is n een gevolg van de hoge loon- stenstijgingen in de afgelopen ja- i die tot besparing op de factor >eid aanleiding geven. De werkloos- d zal gemiddeld met 9000 toe- nen tot een jaargemiddelde van ROERMOND Een korte maar krachtige aardbeving heeft de bevolking van de provincie Limburg, vooral van Roermond, vannacht opgeschrikt. Tegen kwart voor één klonk in de ze stad en in een aantal plaatsen in de omgeving een hevig gerommel, (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een cipier van de straf gevangenis in Breda, de 30-jarige W.V. zal zich over een paar weken voor de rechter moeten vcrantwoor-* den wegens het binnensmokkelen van een pistool in de strafgevangenis. Tegen een gedetineerde van Britse nationaliteit is proces-verbaal opge maakt, omdat het pistool in zijn cel is aangetroffen. In de Bredase gevangenis verblij ven ook de drie Duitse oorlogsmisda digers Aus der Fünten, Fischer en Kotalla Zij zijn. nadat het gerucht over het gevonden wapen zich snel door de gevangenis had verspreid, achterdochtig geworden. Aus der Fünten heeft gevangenis directeur Beens een brief geschreven, waarin hij zegt voor het leven van de drie Duitsers te vrezen. Het gevonden vuurwapen zou zijn bedoeld om hen te vermoorden. De officier van justitie in Breda, mr. K. M. A. Thijssen zei ons gister avond bij het onderzoek niets ont dekt te hebben van een tegen de Duitsers gerithte actie Afgezien van het onderzoek wilde hij persoonlijk ook geen geloof aan dergelijke veron derstellingen hechten. „Het onderzoek is nog niet hele maal rond. maar het pistool was waarschijnlijk alleen bedoeld om ge bruikt te worden bij een vluchtpo ging". DEN BOSCH Drie van de zes tien Zuidmolukkers die in de nacht van zaterdag op zondag betrokken waren bij een vechtpartij met de Bossche politie, zijn woensdagmiddag vrijgelaten. De rest moest voor de of ficier van justitie verschijnen. De vechtpartij ontstond na een ru zie in een nachtclub. Het onderzoek in deze zaak is nog niet afgesloten. Intussen is besloten dat tijdens de komende carnavalsdagen het politie korps in Den Bosch versterking zal krijgen van de rijkspolitie. De vrijgelaten Zuidmolukkers wo nen in krimpen aan den IJssel. eze verwachting is onder meer aseerd op de uitbreiding van het ling bouwprogramma met tweedui- d woningen, waarvan er 1000 in woningwetsector zullen worden ealiseerd en op de iets verruimde litaalmarkt. Het woningbouwpro- mma liep vorig jaar een achter- nd op van ruim zevenduizend ringen. )e reeds door de ministers Witte- n (financiën) en Nelissen (econo- iche zaken) verwachte ontspan- g van de economie wordt door het nbureau onderstreept. Tekenen ir deze ontspanning, die overigens zeer gering zal zijn, zijn de zich spannende arbeidsmarkt, de ge- gere stijging van de bedrijfsinves- ingen en het teruglopen van de reldinvoer. Prijzen let effect van deze ontspanning de lonen en prijzen zal dit jaar iter te verwaarlozen zijn. Het tnbureau verwacht dat de prijzen ruim zes procent en de lonen nominaal 12 procent zullen toe- nen, een procent minder dan wan- t de loonmaatregel niet afgekon- ;d zou zijn. c betalingsbalans zal ook dit jaar bijzonder ongunstig beeld ver- n. Het tekort op deze balans voor 1970 becijferd op andcr- f miljard gulden en zal in 1971 ld één en een kwart miljard guld- bedragen, ongunstiger dus dan ivankclyk werd voorzien. Zonder ituringsprogramma zou het tekort jaar zeker één driekwart miljard Iragen. bracht gisteren een bezoek aan de RAI, te Anisterdam waar hij veel belangstelling toonde voor de 'Buggy', een eigenbouwauto voor f 1895. Hij beloofde de standhouder, eens langs te ko men om aan de 'Buggy' te prutsen. Met een antieke brandspuit reed gisteren het bruidspaar Heere- Femandes naar het Zaandamse gemeentehuis om in de echt te worden verbonden. Onze fotograaf maakte een plaatje van de aankomst 65.000, ruim 1 procent van de wer kende bevolking. De geringere stijging van de be drijfsinvesteringen baseert het plan bureau op de zwakkere impulsen van de binnen- en buitenlandse vraag. De stijging van het investeringsvolu me wordt naar de mening van het CPB vrijwel uitsluitend gedragen door reeds eerder aangevangen dan wel geplande omvangrijke projecten. Zonder deze zou nauwelijks van een volumestijging van de bedrijfsinves teringen sprake zijn. Een omvangrijk project is bijvoor beeld het invsteringsprogramma van de KLM dat ruim 500 miljoen gulden extra vergt. De verminderde stijging van de bedrijfsinvesteringen, die ove rigens dit jaar nog 7 procent zal bedragen, heeft ook invloed op de vermindering van de bestaande grote spanning op de arbeidsmarkt. Samenvattend concludeert het CPB dat in een verder perspectief, moge lijk reeds tegen het einde van 1971. een verscherpte afzwakking van de volumeconjunctuur aannemelijk is. Het bijsturingsprogramma mag daar om niet omvangrijk zijn. De afzwak- kng zal des te scherper zijn al naar gelang de loonstijgingen dit jaar groter zijn en/of de monetaire ver- krapping geprononceerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1