Dronken dochtertje man slaat dood M. Zondervan overleden Drie Britse autofabrieken azen op Rolls en Bentley EIS: DRIE JAAR CEL EN TBR autobiografie GOUDSMIT HOFF QS J Olieconferentie in j Tripoli uitgesteld Bouw methanolfabriek Delfzijl start dit jaar „Bezuinigingen DS'70 zijn onrealistisch"* ^Helder Camara kandidaat jjvoor Nobelprijs Behang van klasse! O^O CHU wil politieke tv-uitzendingen op ander tijdstip FINANCIËN Vier van elke tien auto's heeft radio Esso komt met droge accu's Nieuwe radiaalband van Goodrich Mercedes 280 SE met V-8 motor Rl1, LEIDERDORP (ANP) Twee en rtig kamerleden van zes politieke (tijen hebben Dom Helder Camara als kandidaat voor de voor de vrede voor 1971. motivering wordt het streven f b de Braziliaanse aartsbisschop ge- naar gerechtigheid en vrede, i'erk om een menswaardig verwezenlijken voor mil- mensen die onder onmensc- omstandigheden leven, initiatief is tot stand gekomen rzoek van de „Actie Dom Helder aara" te Leiderdorp. Tot de ka- leden die de kandidatuur van Ca- steunen behoren de volledige Ie-Kamerfracties van PPR en kamervoorzitter Van Thiel en zijn partijgenoten Kleister- Westerterp, Mommersteeg, Mae- Notenboom en mej. Kok. Verder enden de heren Franssen en Oele iden PvdA) en Imkamp (D'66). Uit Eerste Kamer sloten zich onder ren de senatoren Tonnaer (PPR), ens en Horbach (KVP) bij de ac- lan. ok vorig jaar was aartsbisschop Ier Camara kandidaat gesteld de Nobelprijs. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1971 door Sicco de Jong (Door Zettie Leeuwenburgh) BREDA De officier van justitie in Breda, mr. P. F. J. van Benthem, heeft donderdag 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 26- jarige Willem M. uit Tilburg, die ervan wordt verdacht opzettelijk zijn bijna twee jaar oude doch tertje Sylvia te hebben doodge slagen. In de nacht van 22 op 23 augustus vorig jaar kwam Willem dronken 1 an een onzer verslaggevers) )EN HAAG CHU-voorzit- prof. dr. J. W. an Hulst is prof. dr. J. W. van Hulst niet te vreden over de regeling die getroffen is voor de uizen dingen van politieke partijen in de weken vóór de Kamerer- kiezingen. Hij overweegt om „in eerste in stantie hier afwijzend tegenover te staan", is namens de CHU meege deeld. Prof. Van Hulst zal een voor stel daartoe voorleggen aan de strate giecommissie. De bezwaren van de Unievoorzit ter richten zich sveciaal tegen de zendtijd om tien over half zeven 's avonds. Het is bekend dat de kijk dichtheid voor 8 uur bij televisie bij zonder laag ligt. Slechts uitzonderlijk populaire programma's doorbreken dit patroon. Bovendien zit de doorsnee Neder lander om die tijd te eten en wil hij niet geconfronteerd worden met poli tiek. Prof. Van Hulst is daarom van mening dat niet alleen de politieke partijen, maar ook de moderne mas samedia alle voorwaarden dienen te vervullen om de partijen een werke lijke kans te bieden om het publiek opnieuw in het politieke gebeuren te interesseren thuis. De vrouw met wie hij samen leefde haalde hij uit bed, omdat hij 's middags had gehoord dat haar doch tertje uit haar eerste huwelijk door zijn eigen zoontje van de trap was geduwd. Het meisje was wat zeurderig en werd door „vader" en moeder uit bed gehaald. Willem stuurde zijn vrouw naar het café waar hij was geweest om zijn fiets te halen, die hij daar had DEN HAAG In de afgelopen nacht is op 51-jarige leeftijd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden, de heer Maarten Zonder van, sinds 1965 voorzitter van de Me- taalbedrijfsbond van het NVV en werknemersvoorzitter van de toenma lige vakraak en de huidige raad van overleg in de metaalindustrie. De heer Zondervan is maandag 8 februari tijdens een afscheidsbijeen komst van een bode van de bond in Dordrecht ziek geworden en de vol gende dag in het Academisch Zieken huis geopereerd wegens een acute blindedarmontsteking. De toestand liet zich aanvankelijk gunstig aanzien, maar verergerde be gin deze week zeer snel. Nadat hij nog enige operaties had ondergaan, waarvan de laatste gistermiddag, is hij, zonder bij kennis te zijn geko men, in de afgelopen nacht overleden. laten staan. Terwijl zij weg was, duwde hij in een agressieve opwel ling het meisje van zich af en gaf haar nog een trap met de woorden „Ga weg jij lelijk ding". Het kind viel en bleef op haar rug op de grond liggen en geschrokken legde Willem het kind op de tafel. Tegen zijn vrouw die onverrichter zaken terug keerde, zei hij dat Sylvia er niet al tc goed aan toe was en samen probeer den zij haar overeind te zetten. Dit mislukte en het viel weer ach terover. Opnieuw stuuvde Willem zijn vrouw de deur uit om naar de fiets te gaan zoeken. Sylvia, die toen al dood was, legde hij in haar bedje. Toen zijn vrouw voor de tweede maal zon der fiets terug kwam. werd eindelijk een dokter gebeld. Bij sectie bleek dat het meisje gebroken ribben had. een gescheurde lever en ernstige in wendige kneuzingen. Dit zijn de feiten zoals die voorko men in het proces verbaal. Na twee dagen verhoord 1e zijn, heeft Willem vrijwillig een bekentenis afgelegd, zo verklaren twee hoofdagenten onder ede. Diezelfde bekentenis trekt Wil lem voor de rechtbank echter in. Zijn raadsman, mr. C. F. E. P Ga lama, verklaart- „Mijn cliënt heeft deze bekentenis a'. eerder ingetrok ken. Hij heeft de feiten, die hem in zekere mate in de mond werden ge legd, alleen toegegeven omdat hij zo gauw mogelijk van het verhoor af wilde zijn en alleen wilde zijn." OPZET De officier ziet echter duidelijk de opzet aanwezig. Ten eerste omdat Willem zijn vrouw om zijn fiets stuurde terwijl hij wist dat die er niet was en ten tweede omdat hij moeilijk kon verkroppen dat Sylvia niet erg op hem gesteld was. „Het is een afschuwelijke daad. ontdaan van alle menselijke gevoelens van vol wassenen tegenover kleine kin leren", zo merkt hij op. „In het psvchiatr;sch rapport wordt gesteld dat Willem sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. Erfelijk is hij belast met een slechte start in het leven. Daarbij komt dan nog het al coholmisbruik. want nuchter zou ver dachte tot zoiets niet in staat zijn. Hierdoor wordt echter zijn schuld aan dit afschuwelijke drama niet ge reduceerd tot helemaal niets." Mr. Galama vecht het bewijs van de opzet aan: ,F.'- is alleen een inge trokken bekentenis Mijn cliënt wist werkelijk niet waar zijn fiets was. Hij nam in eerste instantie aan dat deze voor zijn hul* zou staan. Het is lieel goed mogelijk dat hij gestolen is. omdat hii niet was afgesloten. En wat het drankmisbruik betreft, de dood van zijn*eerste vrouw is hier de oor zaak van." Over het psychiatrisch rapport zegt de raadsman: „Het is de plicht van de maatschappij deze man te helpen. 7elf wil hij graag geholcen worden. Kunnen we strafrechtelijk dan zeg gen: „Nee meneer, eerpt drie jaar 'vachten in de gevangenis." Onderlinge meningsverschillen JIUPOU De conferentie die Libië, Algerije, Irak en Saoedi- 'tbië zouden houden om te komen tot een gemeenschappelijke itegie voor de prijsonderhandelingen met de westerse oliemaat- lappjjen, is zonder opgaaf van reden voor onbepaalde tijd uitge- Id. Waarnemers menen, dat de landen onderlinge meningsverschil- hebben gekregen. angenomen wordt, dat Libië en ferije voorstanders zijn van „kei- Be" onderhandelingen, terwijl met he Saoedi-Arabië meer voor een jiging in de eisen geporteerd zou pais bekend, hebben de vier olie- an de Middellandse zee (edi Arabië en Irak worden ook onder gerekend omdat deze lan- I olie via de Tapline naar Libanon pen al laten weten, dat het on bereikte akkoord tussen de erse oliemaatschappijen en de Ben rond de Perzische Golf door Izeer beslist niet als voorbeeld ge lieerd wordt. et name Libië heeft de westerse naatschappiien duidelijk ter ken- ebracht. dat het akkoord van Te- prijzen inhoudt die voor de dellandse Zee-landen veel te laag ze vier landen willen voor hun 'aanzienlijk hogere prijzen, omdat olie over veel kortere afstanden f" Europa kan worden vervoerd Libië komt daar nog bij. dat dit beschikt over olie die arm is aan hetgeen eenvoudiger raffina- en schonere eindprodukten bete- Libië ibië kan worden beschouwd als gangmaakster bij het overleg binnen afzienbare tijd in Tripoli worden gehouden tussen de vier dellandse Zee-landen en de wes- oliemaatschappijen, land heeft nu reeds laten weten het niets voelt voor onderhande met de westerse oliemaal- ippijen „en bloc", maar dat het luitend wenst te praten rhet elke haatschappi j apart, ijf grote oliemaatschappijen heb ben als gevolg van het akkoord in Teheran de Japanse raffinaderijen medegedeeld, dat zij de prijzen van olie gaan verhogen van 23,2 tot 28.5 dollarcent per barrel (159 liter). Zoals gemeld, onderzoekt Japait echter de mogelijkheid om in de toe komst geen olie meer te betrekken van de oliemaatschappijen, maar rechtstreeks van de olieproducerende landen. Voorts gaan er hardnekkige ge ruchten dat Venezuela binnenkort zal overgaan tot verhoging van de olie prijs met ongeveer 25 procent. De Ver. Staten zou de grootste gedupeer de zijn van zo'n verhoging. Dat land voorziet in 80 procent van de eigen behoefte. Van de resterende 20 pro cent wordt ongeveer 46 procent uit Venezuela betrokken Winst Am. Philips daalde sterk NEW YORK De winst per aan deel van de North American Philips is over 1970 gedaald van 2,49 tot 1,00 per aandeel. De Amerikaanse dochteronderneming van Philips be haalde ook in het vierde kwartaal te leurstellende resultaten. Over het gehele jaar gerekend wer den zij beïnvloed door aanpassing van de voorraden aan de huidige markt posities. Hoewel voor het eerste kwartaal van dit jaar geen belang rijke verbetering verwacht kan wor-, den. zal 1971 een zeker herstel te zien geven. Meubelfabriek failliet HOOGEVEEN De meubelfabriek Veco in Hoogeveen (30 werknemers) is failliet verklaard. De lonen van de werknemers zijn in ieder ga val voor de eerstkomende weken gegaran deerd. Over de toekomst van het bedrijf, waarin school- en kantinemeubelen worden gemaakt, vinden besprekin gen plaats. Dc werknemers is ver zocht. gewoon door te gaan met de produktie. AKZO levert zont aan Alnsuisse ARNHEM/HEERLEN Nog dit jaar zal met de bouw van de metha nolfabriek van AKZO en DSM in Delfzijl worden begonnen. Verwacht wordt, dat met de produktie medio 1973 zal kunnen worden aangevan gen. Het project zal aan ca 150 men sen directe werkgelegenheid bieden. Nog in studie is de mogelijkheid om eveneens over te gaan tot de pro duktie van de volgprodukten van methanol, met name formaldehyde en harsen Mocht hiertoe worden beslo ten, dan zal het aantal arbeidsplaat sen verder toenemen. De investerin gen thans enige tientallen miljoe nen guldens zullen dan stijgen tot meer dan 100 min. De Kon. Ned. Zoutfabrieken, onder deel van het AKZO-concern, gaat ge durende een aantal jaren in totaal ongeveer 100.000 ton zout leveren aan een zoutelektrolysebedrijf, dat het Zwitserse concern Alusuisse momen teel in het Duitse Wilhelmshafen bouwt Het bedrijf moet in 1972 gaan draaien. Hoger dividend bij Friesch-Groningsche Amsterdam De Friesch-Groning- sche Hypotheekbank heeft het divi dend over 1970 vastgesteld op 172 (164) per volgestort aandeel van 1000. Dit komt voor een aandeel van 1000, waarop 20 pet. is gestort, neer op een dividend van 124 (116). Beter gespaard AMSTERDAM In januari werd bij de Bondsspaarbanken 849 min. ingelegd en ƒ783 min. terugbetaald. Het spaaroverschot bedroeg derhalve ƒ66 min. Er werd dus aanzienlijk be ter gespaard dan in de overeenkom stige maand 1970. toen een spaarsaldo van ƒ34 min. werd geboekt. Het tota le obligo beliep eind februari, zoals gemeld, 8,3 min. Udink: ontwikkelings hulp is méér dan liefdadigheid Van een verslaggever SCHIPHOL Het geven van ont wikkelingshulp gaat ver uit boven een vorm van liefdadigheid ten bate van de arme landen, zei minister Udink toen hij gisteren terugkeerde van een driedaags bezoek aan Joegoslavië. Hem werd om commentaar ge vraagd op de verkiezingsprogramma's van DS'70 en „Binding Rechts" die voorstanders zijn van beperking van de ontwikkelingshulp. „Wij moeten langzamerhand op houden met te denken, dat wij ons als een soort goede jorissen maar wat laten plukken." zei de minister. „Wij voeren onze politiek omdat deze niet alleen in het belang is van de ont wikkelingslanden. maar ook in dat van de vrede en veiligheid van de hele wereld en dus ook van ons eigen land. Zo'n politiek vereist een zekere verantwoordelijkheid en continuiteit Ik sta dan ook volleidg achter het standpunt van de drie christelijke partijen dat wij onze politiek van toeriemende ontwikkelingssamenwer king krachtig moeten voortzetten." I'.i Joegoslavië sprak minister Udink over de ontwikkelingspolitiek met de Joegoslavische premier Tibicic en met de vice-minister van buiten landse zaken, Vratusa. Rolls Royce is op de RAI-tentoonstelling nog tot en met zondag a.s. te zien. De Silver Shadow wordt dagelijks zeer zorgvuldig gepoetst. Van de zijde van drie Britse auto fabrikanten is, sinds de moeilijkhe den met het concern Rolls Royce Ltd. zeer duidelijk aan de dag traden, be langstelling getoond voor een overne ming van de vorstelijke Rolls- en Bentleyauto's. De autoproduktie van Rolls Royce is namelijk wél een ren dabele zaak, ook omdat het de kopers van Rollsen en Bentley's nu niet zo héél veel> kan schelen, hoeveel geld zij voor zo'n auto moeten betalen Maar dat betekent ook, dat de prijs voor een eventuele koper van de Rolls Royce-autofabriek te Crewe niet gering zal zijn. Als eerste maakte David Brown, eigenaar van fabrieken van tractoren en tandwielen, maar ook van het ex clusieve automerk Aston Martin, be kend er veel voor te voelen om de automerken Rolls Royce en Bentley over te nemen. Daarna kwam een aanbod van de eveneens Engelse autofabriek Jensen, die echter toebe hoort aan een Amerikaan. En dat laatste feit is waarschijnlijk de reden, waarom Lord Stokes, de president van British Leyland, zijn belangstel ling voor de fabriek in Crewe be kendgemaakt heeft. British Leyland is het enige grote geheel Engelse autoconcern. In Crewe bevindt zich ook de pro duktie van motoren voor industriële en militaire doeleinden en tevens worden er onderdelen voor de vlieg tuigmotoren gemaakt. Een afzonder lijke overname van de twee automer ken van Rolls Royce Ltd. is daarom De autoradio en vooral de autoradio met cassette-apparatuur is sterk in opkomst. In vier van elke tien auto's is thans een radio ingebouwd, zo meldt Philips, en over een jaar of vier zal dit met zes van elke tien auto's het geval zijn. Relatief is dat dan binnen tien jaar een verdubbe ling van het radiogebruik door auto mobilisten, maar in absolute aantal len spreken de cijfers nog sterker aan: één miljoen autoradio's op dit moment tegen een half miljoen. zo'n vier jaar geleden. De oorzaken van de snel gestegen belangstelling voor de autoradio zijn volgens Philips de scherpe prijs nagenoeg geen prijsstijging in de af gelopen jaren de afschaffing van de luisterbijdrage en de speciale automobilistenprogramma's voor de radio De dagelijkse wegen- en verkeers informatie en de ANWB-oproepbe- richten in de vakantietijd zijn daar voorbeelden van. In de toekomst zal de radio een belangrijke functie krij gen bij de elektronische verkeersge leiding. zo wordt verwacht. Veel gekocht wordt ook de casset teradio, waarbij de automobilist naar muziek van eigen keuze kan luiste ren. Er zijn thans al 9000 verschil lende musicassettes in de handel, zo dat er voor elck wat wils is. Ook de stereo-afspeelapparatuur voor de auto neemt in populariteit toe. Volgens Philips, van welk merk op de RAI-tentoonstelling weer vier nieuwe radio-typen te zien zijn, blij ken vooral jongeren gemakkelijk ge neigd een autoradio te kopen. Voor de doe-het-zelver heeft Philips een speciaal type autoradio uitgebracht de 11 RN 18(» want steeds meer automobilisten gaan zelf de schroevedraaier ter hand nemen om hun radio te mon teren. Philips levert er een montage-paneel, monterings-handleiding en ontstoringsvoorschrift bij. niet gemakkelijk. Toch bestaat hier voor veel belangstelling, omdat de vooruitzichten goed zijn. Met de in 1965 geïntroduceerde modellen Rolls Royce Silver Shadow en Bentley T is de autoproduktie van de groep reeds van 1200 tot 2000 gestegen, waarvan de helft wordt geëxporteerd. Het plan was al uitgewerkt om de produktie tot 2500 op te voeren. In Nederland worden jaarlijks ten hoogste vier nieuwe Rolls Royces en doorgaans twee Bentley's verkocht. Importeur is N.V. Grund Co te Utrecht, voor wie de zes auto's van vorig jaar toch altijd nog een omzet van zo'n half miljoen gulden beteke nen. Maar er zijn ook wel magerder jaren, want in 1968 en 1969 werd slechts één Rolls verkocht, zij het in beide jaren wel met twee Bentley's. Er is zelfs één jaar geweest, waarin Grund helemaal geen Rolls of Bent ley verkocht: 1964. En dat ondanks de toenmalige loonexplosie,... Maar de zaken gaan sindsdien steeds beter. Esso komt ir. maart met een nieuwe serie drooggeladen accu's onder de merknaam 'Voltpak' Deze accu's heb ben het voordeel, dat ze ook als de auto enkele dagen niet rijdt hun spanning op peil houden. Bij natte accu's treedt in zo'n geval per dag een verlies aan spanning van onge veer 1 pet. op. Esso zal op de accu's ook de zoge naamde 'Geen Gezeur Garantie' ge ven, die reeds voor de banden van dit merk geldt. Dit houdt o.m. een volle dige garantie in voor het eerste jaar na de aankoop van een Voltpak-accu. Trans American betekent de afkor ting T/A, de aanduiding van een nieuw type radiaalband van Good rich, dat zowel geschikt is voor snelle sportwagens als voor gewone perso nenauto's. De band is speciaal ont worpen om er snel mee te rijden, al dus de Amerikaanse fabriek. De Goodrich T/A behoort tot de 60-serie van het merk. die verhou dingsgewijs een zeer breed loopvlak heeft. De nieuwe band is getest op een Pontiac Firebird, waarvan het vermogen tot maar liefst 425 pk werd opgevoerd. Het Duitse merk Mercedes-Benz heeft de 280 SE- en SEL-serie uitge breid met 'n 8-cilinder versie. Beide modellen, die reeds verkrijgbaar wa ren met de 6-cilinder 2 8 liter motor worden, sinds de RAI-tentoonstelling vorige week geopend werd, ook met de 3,5 liter motor geleverd. Deze mo tor was reeds verkrijgbaar in de ty pen 280 SE Coupé en 300 SEL. De 3,5 liter V-8 motor is goed voor 200 DIN-pk vermogen, heeft zoge naamd 'transistor'-ontsteking en elektronisch geregelde benzine-in- spuiting. ZEIST Staatssecretaris J. H. de Koster van buitenlandse zaken (VVD) heeft donderdag op een verkiezingsbijeenkomst van de afdeling Zeist van zijn partij het bezuinigingsplan van DS'70 „onrealistisch en over trokken" genoemd. „Hoe kan men een eventuele sa menwerking waarmaken met zo'n programma? Het plan van W. Drees ir. zou in de praktijk tot hogere in plaats van lagere uitgaven leiden", zo zei hij. De door Drees voorgestelde onder- wijsbezuiniging van 250 miljoen zou volgens de heer De Koster alleen maar mogelijk zijn door een studen tenstop in te voeren of door iedere student gemiddeld duizend gulden extra per jaar te laten betalen. Hij vroeg zich voorts af hoe men op de economische subsidies 400 mil joen zou kunnen bezuinigen en dan een uitzondering zou moeten maken voor probleemgebieden als Oost-Gro- ningen. „Een groot deel van deze subsi dies gaat reeds naar het noorden van het land", zo constateerde de heer De Koster. Ook achtte hij de door ds '70 be oogde halvering van de kosten van ruilverkaveling van de cultuurtech nische dienst in tegenspraak met de miljoenenplannen van Mansholt in Brussel voor herstructurering van het boerenbedrijf. „Een dergelijke in greep zou bovendien nooit in één jaar worden uitgevoerd," aldus de heer De Koster. Ook nodigde hij dr. Drees c.s. uit nader aan te geven op welke posten het ministerie van CRM de subsidies met in totaal 100 miljoen meer dan de helft van het totale subsidiebe drag van CRM zou moeten be snoeien. Wat betreft de plannen van DS '70 voor bezuiniging van ont wikkelingshulp rees bij de heer De Koster de vraag of en hoe Neder land de vaste toezeggingen van 400 miljoen per jaar zou moeten opschor ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11