erlenging teveel voor FC Twente „Juventus had het de peeh van FC geluk van Twente Gewapende overval op Amrobank Gunstige resultaten Bouwfonds Gemeenten Eur. Investeringsbank leent f 75 miljoen \iastasi velt Enschedeërs met twee treffers in een minuut Krappe zege van West-Duitsland op Albanië: 1-0 Uw probleem is het onze.... Amateurteam tegen zware belasting bestand: 0-3 SSC versloeg NO AD met 3-1 Recherche ontruimt gekraakt pand in Vlaardingen Vijf Nederlanders verongelukt in Duitsland Uitgifte koers na inschrijving Van Gelder zet fabriek week stil 9 DONDERDAG 18 FEBRUAIH 1971 onze speciale verslaggever SCHEDE De ontredde- ivas groot. FC Twente, dat Tisteravond in het uitver- Diekmanstadion in de ale speeltijd ontdaan had de in Turijn opgelopen achterstand, ging in de pvolgende verlenging vol- knock-out Twee razend- uitvallen van Juventus ten Anastasi binnen een at alleen voor doelman jvers. De voor het hoogste ierbedrag ooit in Italië be door Juventus aange- Pietro Anastasi faalde 2—2. rmee werd FC Twente uitge- id in het Runners Up Cuptoer- In de verlenging bleek dat de n van Kees Rijvers duidelijk kwamen. Jan Jeuring moest iet veld verlaten wegens kramp n omdat Kees Rijvers al twee :rs had gebruikt, niet worden igen. En tenslotte moest ook van de Kerkhof het veld rui- Op een branard werd hij weg gen, nadat hij vol op de kaak eraakt door een Italiaanse ver- :r. iHet was het enige moment ildeed aan de verwachting voor uel. Want nog noit had een rijd in het Runners Up-toernooi >el emoties losgeweekt 'als dit De afgelopen veertien dagen le return door het publiek al ceer gespeeld. De laatste ontwik in deze heftige koude oorlog op het conto van scheidsrech- jnemayer, die op verzoek van te niet eerder dan enkele uren de wedstrijd naar Enschede was ïen. De 24 uur daarvoor had de nrijkse arbiter met Leo Horn recte secondant met zijn as ten in een Amsterdams hotel efd, omdat „de Enschedese club was, dat de arbiter door de lei van Juventus zou worden be- unieke en scherp te veroordelen len van FC Twente was teke- voor de sfeer, die deze return in 'erstikkende sfeer heeft gehou- De oostelijke supporters reageer- hun wraakgevoelens tegenover alianen al ruim voor de start iet gevecht af. Vuurwerk, hate- spandoeken en het bijtende ge- „Haller is bang" brachten het olie Diekman-stadion al voor de tot het kookpunt. Linemayer dit seizoen ook de wedstrijd iraldof PSV heeft geleid) rea- le even koel als lakoniek. Van af aan begeleidde 'zijn sner- fluit bijna iedere actie, die op *nd van de spelregels balanceer- start van Rijvers' formatie was ónderend. Zoals verwacht ont- felde de ploeg een verschrikkelijk tempo en rukte als één man op het doel van de lange Tancredi. taktisch èoncept bleek simpel. De —Derders Van der Kerkhof op de gels en schutter Jeuring in het rum fungeerden met hun ge- »de sprintsnelheid als de meest ■afgeschoven posten. Direct daar- ■r twee spelmakers: international platz en de wat meer terugge- ;en opererende Van der Vall. r, Van Ierssel, De Vries en Ora- ontwikkelden zich traditiege- v als beurtelings fel opkomende sdigers. Snelheid was het eerste oornaamste wapen, dat Kees Rij- liet hanteren. En de kleine 01- aler kreeg zijn zin. Voortreffelijk opzet slaagde in dat prille begin xeffelijk. Juventus werd met ho- oorzetten overrompeld. Een van ele hoekschoppen leidde al na elf Jiten tot het eerste noodzakelijke ■s. Een listig genomen hoekschop iRené van de Kerkhof kwam via ■oet van de goed opgekomen De op het hoofd van Pahlplatz. die tit inkopte. Rijvers: „Op zo'n start en we gehoopt." Twente kreeg het zo vurig wenste: een vroege ingstreffer, waar plaatsvervan- trainer Vycpalek zo bang voor zei de tot Italiaan genaturali- le Tsjech: „Het belangrijkste ons was, dat we de eerste 20 iten ongeschonden door zouden en. Dat was het grootste pro- m waarmee we ons voor de wed- d hebben bezig gehouden. Daar- heb ik in overleg met de (zieke) dcoach Picchi ook besloten Sal- >re als vleugelspeler bij Willy van Kerkhof neer te zetten. Daarom ik de veel snellere Furino als o. Hij moest de gaten dichten, loor de snelle aanval van Twente rceerd zouden worden." e gaten kwamen er toch in de insie van de Italianen. De „Tori- herstelden zich echter na die 4 4 0-m snelle tegenvaller verbazend knap. Ze zochten, via de lange pass nota bene, bewust en nadrukkelijker dan was verwacht de aanval. Maar de beide spitsen, ex-international Anastasi en de handige Bettega bleven vaak on bereikbaar. Want Juventus miste Haller toch. Juist het spel van de fel gekritiseerde maar ervaren en tech nisch volmaakte Westduitser had voor meer lijn en rust in de opbouw van de tegenstoten kunnen zorgen. Rust Haller had, zo besliste de clublei ding van Juventus, rust nodig, omdat hij nog steeds niet volledig hersteld is van een blessure die hem al meer dan acht weken kwelt. Vycpalex: „We hadden Haller niet nodig, omdat we een voorsprong moesten verdedigen." Die op eigen veld bevochten 2-0 score in het voordeel van de Turijnse fa- brieksploeg slonk in de eerste 45 mi nuten niet verder dan tot 2-1. Want ondanks de reeks kansen, die vooral de rappe tweeling Van de Kerkhof kreeg, bleef het tot de rust bij dat ene doelpunt van de Twentenaren. Vijf minuten na de hervatting, toen de Twentse brigade opnieuw een massaal offensief had ontketend, kwam die tweede treffer wél. Door Epi Drost, Twentes vrije verdediger, die eerder enkele wervelende acties van de Italiaanse aanval had gepa reerd. Drost mocht, tien meter buiten het strafschopgebied een vrije trap nemen. In plaatsvan een voorzet te lanceren, schoot de kleine verdediger onverwacht effectvol zelf op het doel. De bal zeilde langs de verbouwereer de Tancredi direct in het doel van de ontluisterde Italianen: 2-0 en dus 2-2. Twente ging door. Zo onstuimig en zo verbeten, dat onmiddellijk na de bevrijdende gelijkmaker opnieuw een vloed van unieke scoringsmogelijkhe- den ontstonden. Jan Jeuring schoot zelfs, buiten' het bereik van de ont goochelde Italiaanse goali tegen de lat. De Juventus-verdediging wan kelde. speelde onzeker en paniekerig. Het Italiaanse voetbal, evenveel ge waardeerd als gehaat om de perfectie waarmee het defensieve werk wordt uitgevoerd, werd door de enthousiaste Enschedeërs langs de rand van de af grond gebalanceerd. Hoe klein bleek in die ogenblikken het elftal dat veertien dagen geleden nog hooghar tig en zelfverzekerd ditzelfde Twente tot wanhoop en ontluistering had ge bracht. Juventus speelde geen „caten- accio", kwam niet toe aan het fameu ze vertragen, want FC Twente dic teerde het tempo. Moeiteloos bijna. Via vooral de onvermoeibare Kick van der Vall, de laatste weken beter dan ooit in vorm. De kleine middenvelder bleek bijna TIRANA (ANP) West- Duitsland heeft gistermiddag in Tirana in een wedstrijd voor groep 8 van 't voetbaltoernooi om het Europese kampioenschap met 10 gewonnen van Albanië. Gerd Müller, topscorer tijdens het toernooi om de wereldtitel in Mexico, scoorde in de 35e mi nuut de beslissende treffer. De Duitsers speelden weinig over tuigd. Het commentaar van bonds- i coach Helmut Schön was dan ook: i „Het belangrijkste is, dat we gewon- nen hebben. Het was zeker een van de fortuinlijkste overwinningen van West-Duitsland in de naoorlogse pe riode. Albanië—West-Duitsland 0—1 (0—1> 35: Müller o—l. Scheidsrechter: Betschlroff (Bulgarije). Toeschouwers: 20.000. Albanië: Dlnella: Gynall. Canl. Dhales. Kasunl: Raganl. Faso Ziu. Ceco; Panou. Blzl. West-Duitsland: Maler: Patzke. Schnel- Brieven die niet rijn voorzien van naam cd adres kannen nlel In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In alzonder- UJke b.'even worden gesteld. Per brlel dleut een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Piedro Anastasi maakt het twee de doelpunt voor Juventus. Van links naar rechts op de foto: &pi Drost, Piedro Anastasi en Piet Schrijvers. onverwoestbaar. Organiseerde, verde digde, bouwde. Van der Vall bleek halverwege de tweede helft echter vrijwel leeg gespeeld. Daardoor kreeg Juventus eindelijk de kans even het Nederlandse aanvalsjuk van zich af te schudden. De Azzuri bleken echter met louter verdedigen alle energie verbruikt te hebben. Ze speelden op „reserves", met weinig overtuigde af standsschoten probeerden ze alsnog doelman Piet Schrijvers te verrassen. De naam en vooral: de faam van Helmut Haller moet in die slót periode door de ploeg gespookt heb ben. Juventus bleek aanvallend lam. Dat ondanks de gevreesde Anastasi, die door de dappere Benno Huwe meesterlijk geschaduwd werd. Ook bij Twente ontbrak in de laatste mi nuten van het boeiende duel waaraan Linemayer (met succes zorgend dat hij niet voor een home-referee uitge maakt zou worden) de finishing touch gaf. Twente had op dat moment ech ter en hoe verdiend een half uur verlenging geforceerd. Een half uur, waarin het binnen de zeven mi nuten echter (definitief) knock-out ging door twee Anastasi-treffers. FC Twente—Juventus 2-2 (1-1) 11. Pahl platz 1-0. 50: Drost 2-0, 94: Anastasi 2-1. 96: Anastasi 2-2. Scheidsrechter: Linemayer (Oostenrijk). FC Twente: Schrijvers: Van Ierssel (Ten Donkelaar). Drost, De Vries. Oranen: Van der vall. Huve (Notten), Pahlplatz: .W v. d. Kerkhof, Jeuring, R. v. d. Kerkhof Juventus: Tancredi; Splnosl, Furino, Ro- veto. Morinl, Salvatore: Causlo. Marchetti, Capello; Anastasi (Novelllnl). Bettege. Kees Rijvers ligt de teleutstel- 1 op het gezicht. Van onze sportredactie JERUZALEM Het Neder lands amateurelftal heeft gister middag ook de tweede (en laatste) wedstrijd van de korte Israëlische toernee winnend af gesloten. In Jerusalem werd eerstedivisieclub Beirat Jerusa lem met 03 verslagen. De na- tionale*amateurformatie slaagde er evenwel pas in de tweede helft in afstand te nemen van de Israëlische ploeg, die in kwaliteit duidelijk minder was dan het 'Jong Israëlisch elftal' (onder 20 jaar), dat een dag eerder met 0—2 werd verslagen. De wedstrijd in Jerusalem stond dan ook op een aanzienlijk lager ni veau dan het duel in Tel Aviv. Er waren diverse oorzaken voor aan te wijzen. Allereerst was er het slechte, hobbelige veld met af en toe een grassprietje dat voetbal zeer moeilijk maakte. Daarnaast was er de kwali tatief mindere tegenstander en ten slotte was er ook het feit, dat de ploeg voor de tweede maal binnen 24 uur binnen de lijnen kwam. Elftalbegelei der Brokx: ..Het doel van de trip was de spelers te testen onder zware, af wijkende omstandigheden. Dat is ge lukt. Want ook de weersomstandighe den waren met een temperatuur van 20 graden zwaar. Er is in Israël uit gekomen wat we verwacht hadden; we zijn dan ook tevreden". Arie de Vroet, de trainer van de amateurselectie, had in Jerusalem de zelfde formatie binnen de lijnen ge stuurd als een dag eerder in Tel Aviv, met uitzondering van Lacroix, die nu de volle negentig minuten speelde waardoor de Muntendammer Boiten buiten de ploeg bleef. In de eerste helft ontliepen de krachten el kaar niet veel. Doelpunten bleven dan ook uit. Pas in de tweede helft, toen de licht geblesseerde Anno Ab- ma Sneek) plaats had gemaakt voor Jo Ensink (Heer), waarmee naast doelman Ger Reitsma en aanvaller Veeken ook de derde ex-prof zijn in trede in de ploeg deed, kwamen de doelpunten. Veeken was naar de spits overgestapt en Ensink bezette „zijn" linksbuitenplaats. Dit duo had een belangrijk aandeel in het eerste doelpunt. Verheuvel maakte in de 47ste minuut de bal knap vrij, gaf het leer door aan En sink. die Veeken in staat stelde kop pend te scoren. Een minuut later had de strijd reeds beslist kunnen zijn, maar Veeken trof de lat. De beslis sing viel in de 62ste minuut. Hoek zette vanaf rechts voor en na een halve misser van de Beirat-verdedi- ging schoot Veeken ineens raak. Twee minuten voor het einde bepaal de Ensink na een dieptepass van Meertens de score tenslotte op 03. De stand in groep 8 is: West-Duitsland 2 1 1 Turkije 2 111 Polen 1 1 0 Albanië 3 0 0 2—1 3—2 3—0 1—6 België Elftalbegeleider Brokx, analyse rend: „Het was ondanks de overwin ning geen grootse wedètrijd. Pas na de rust werd het amateurelftal duide lijk sterker". En over de 6pelers: „Hoek en Kiel speelden minder op vallend. Vooral voor hen telde de zware belasting extra. Zij hebben in Tel Aviv zeer vele werk moeten ver zetten en dat brak hen na de rust op. Toch is het wel duidelijk, dat dit tweetal een belangrijke rol in de ploeg vervult. Ook Marijt en Lacroix doen dat. Als centraal verdedieinss- duo zijn zij sterk. Zij waren gisteren met doelman Reitsma trouwens de meest opvallende spelers". Beirat Jerusalem Nederlands amateu- relftal 0—3 (0—0). 41. Veeken 0—1. 62 Veeken 0—2. 86 Ensink 0—3. Scheidsrechter Jossefsonn (Isr.). Toeschouwers 5000. Nederland: Reitsma. blsschot. Marijt. La croix. Van Pelt; Hoek. Kiel, Verheuvel: Meertens. Abma (Ensink), Veeken. SPRANG CAPELLE Aangezien zondag-eersteklasser Sparta '25 ver stek liet gaan, moest SSC op het laatste moment nog een andere club naar Sprang Capellc laten komen. Het werd derdeklasser NOAD uit Wyk en Aalburg. SSC won dit pit tige, sportieve maar toch weinig hoog staande duel met 31. Voor rust bezorgde Jaap Viergever na een half uur de thuisclub een 10 voorsprong, een stand die tot aan de rust bleef gehandhaafd. In de tweede helft was net eerste Piet Faro, die de stand op 20 bracht, alvorens Wim van Wijnen vijf minuten later voor NOAD tegenscoorde. Daarna moest doelman Treffers van SSC nog meer dere malen zijn talenten tonen op in zetten van de weer teruggekeerde Van der Velden en Wim van Wijnen. Toch was het SSC dat nog een derde doelpunt scoorde. Uit een penalty was het Lagrauw die dat wapenfeit op zijn naam schreef. Al met al een iets te geflatteerde uitslag. Nederlands elftal (14—15 jaar) tegen F eij enoord-j eugd ROTTERDAM Het jeugdelftal van Feijenoord zal vanavond om zes uur o phet sportcomlex Varkenoord uitkomen tegen het Nederlands elftal voor 14-15 jarigen. Deze wedstrijd bedoeld als voorbereiding voor de wedstrijd Nederland West Duits land op 13 maart »4. (Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE De vervanging van Kees van Ierssel door Issy ten Don kelaar betekende voor Twente-trai- ner Kees Rijvers het grote breekpunt in het enerverende duel. „Toen wist ik al dat we fout zaten", bekende een uiteraard ontgoochelde Rijvers na af loop. „Ik had voor de verlenging een paar andere wijzigingen in gedach ten, maar daar is nu niets van te rechtgekomen." Kees van Ierssel die een zeer sterke wedstrijd speelde en met bijna onuit puttelijke energie zijn aanval met snelle acties stuwde, raakte nog geen vijf minuten voor afloop van de officiële speeltijd geblesseerd na een botsing met de internationale verde diger van Juventus, Spinosi. Rijvers: „De hoofdwond was zo diep dat de dokter het niet langer verantwoord achtte, dat hij verder speelde. Het uitvallen van Van Ierssel betekende de bitterste pil voor ons. Kees heeft namelijk de kracht om ook in de ver lenging steeds weer op te komen. Op zijn acties had ik vooral gerekend. Ik was aanvankelijk van plan Van der Vall, die volkomen leeg was, door Ten Donkelaar te vervangen en René Notten voor Oranen in te zetten. Zo doende wilde ik vanuit de verdedi ging de aanval nog meer kracht ge ven." Die opzet slaagde niet. Sterker nog: het plan van Rijvers viel met het vertrek van Willie van der Kerkhof, Benno Huve en Jan Jeuring al bij voorbaat volledig in de afgrond. Hij bekent: „Ja, na al die verwikkelingen waren alle vraagtekens over de af loop weggenomen. Ik wist toen al dat we het in de extra tijd niet meer zouden kunnen houden". FC-Twente is uit de Runners Up Cup. En dat, volgens Kees Rijvers, vooral door de verwikkelingen die tijdens de eerste confrontatie in Tu rijn hebben plaatsgevonden. „We zijn uitgeschakeld door de scheidsrechter in Italië. En door niemand anders". Over de Oostenrijkse scheidsrechter Linemayer merkte de kleine coach op: „Zo een scheidsrechter zou je wil len hebben als je zelf in een uit-wed- strijd speelt. Hij was overneutraal. Het is gewoon pech geweest dat we hier een neutrale vent hadden en in Turijn een home-refery. Het heeft ons trouwens in deze twee duels wel aan mazzel ontbroken. Die 'mazzel' werd in het Twen te- kamp in de eerste plaats terugge voerd naar het schot dat spits Jan Jeuring kort na de tweede treffer op de lat vuurde. Theo Pahlplatz, een van de beste Twente-spelers gister avond: „Als die bal erin gegaan was, hadden we Juventus overspeeld. Ik kan er eigenlijk niet over uit: Dat is nou voetbal. In tien minuten ga je volledig de boot in". Het is niet zo heel verwonderlijk dat de Enschedeërs in de verlenging volledig afknapten. „Die verlenging is te veel voor ons geweest. We kunnen negen tig minuten aanvallen. Niet langer." Een stelling, waarmee Drost het vol ledig eens was. De kleine verdediger (de bal die hij naar het Italiaanse doel zond werd onderweg nog door Pahlplatz aangeraakt) wees op de on ervarenheid van het elftal. „We moe ten nog leren onze kracht te verdelen. De gebroeders Van de Kerkhof zijn pas vier maanden profvoetballer. Ze gaan constant in een verschrikkelijk tempo door. Ze vergeten op bepaalde momenten echter rust te nemen. In de verlenging was de kracht eraf, we speelden uitsluitend zonder werke lijke overtuiging nog op onze wil." En over de beslissende treffers van Anastasi: „De bal ging op links, kwam tegen mijn. beenbeschermer, daarna kon ik er niet meer bij. Dat was 21. Bij het tweede doelpunt had Piet Schrijvers uit zijn doel moe ten komen. Maar kwalijk nemen mag je het hem natuurlijk nooit. Het is normaal dat er in zo een slopende wedstrijd fouten worden gemaakt." Die bittere afloop had bondscoach Fadrhonc („Zo sta je gewonnen, zo ben je verloren") zien aankomen. Fadrhonc: „Twente speelde het spel goed. Het had nog wat meer over de vleugels en wat korter gekund, maar de mogelijkheden zijn er geweest. Jammer alleen dat de jongens het ge luk niet mee hadden. In zo'n wed strijd is een beetje mazzel doorslagge vend. Juventus had het geluk van de pech van Twente. Juventus mag de madonna danken". Wat de Italiaanse hulptrainer Vyc- palec na afloop dan ook deed voor hij met zijn spelers in de heimelijk ach ter het stadion gereedstaande bus vluchtte. Vycpalec. aangesproken door landgenoot Fadrhonc, opgelucht: „Toen het Twente niet lukte, kregen wij meer moed. Toen zij wat wegzak ten, kregen wij de kans om eindelijk ons normale spel te gaan spelen. Door de dynamiek van Twente waren wij lange tijd geïmponeerd. Onze overtre dingen waren echt niet berekend, maar het gevolg van de vrees om overspeeld te worden. Wij hebben nog niet die routine die nodig is om een ogenschijnlijk gemakkelijke wed strijd ook inderdaad te beheersen. Gelukkig had Twente die routine èn rust ook niet toen zij de kans had den..." België heeft gisteravond in de voor ronde van het toernooi om de Euro pa Cup met 30 gewonnen van Por tugal. De doelpunten in deze in Brus sel gespeelde wedstrijd, die werd bij, gewoond door 25.000 toeschouwers, werden gemaakt door Lambert in de 15e en 70e minuut (strafschop) en door Denul (85a minuut). De stand in groep 5: België 3 ,3 0 0 6 8—0 Portugal 2 10 12 1—3 Schotland 2 10 12 1—3 Denemarken 3 0 0 3 0 04 GOIRLE Twee mannen, gewapend met een machine pistool en een revolver, hebben woensdagmiddag een overval gepleegd op de Amrobank aan de Tilburgseweg in Goirle (NB). De buit zou ongeveer 40.0(H) gulden bedragen. Om ongeveer half vier stapten zij het kantoor .binnen. Een van hen hield het personeel met zijn wapen onder bedwang, terwijl de andere tien minuten lang de gelegenheid had naar geld te zoeken Later bleek dat hij inderdaad al het aanwezige geld had meegenomen. Toen de twee over vallers het gebouw verlieten volgde VLAARDINGEN De recherche heeft begin deze week bij een huis zoeking in een gekraakt pand aan de Xieuwelaan een kleine hoeveelheid hasjies gevonden. Tegen een 22-jarige en een achttien-jarige jongeman werd proces-verbaal opgemaakt. Een dertien-jarig meisje, dat ook in het saneringspand verbleef, werd bij haar ouders teruggberachL Het huis aan de Nieuwelaan werd sinds enige maanden door vijf jonge lui bewoond. Ze hadden geen woon vergunning. Op last van de gemeente moeten ze het pand nu verlaten, zo is hen door de politie aangezegd. Als ze niet voor vanavond (donderdag) zijn vertrokken, zal de politie ingrijpen. De vijf jeugdige bewoners bezorg den de omwonenden geen overlast Ze kregen zelfs voedsel en meubilair van de buren. Commentaar van een buur vrouw: „het is jammer dat de jongens weg moeten. Ze zijn de attractie van de straat." Als het huisje aan de Nieuwelaan vanavond ontruimd is, telt Vlaardin gen nog maar één gekraakt pand, na melijk in de Prins Hendrikstraat. Dit wordt ook door enkele jongelui be woond met toestemming van de huiseigenaar, die er niet zo zwaar aan tilt dat de bewoners geen woonver gunning hebben. De politie zal hier niet optreden. een van de bankbedienden hen. Zij schoten in zijn richting, maar troffen hem niet. De overvallers reden weg in een beige Fiat 125 met de Belgische num merplaat VS 139 in de richting van Hilvarenbeek. Later biedt dat de wa gen was gestolen in St. Joost bij Brussel. De rijkspolitie heeft een gro te opsporingsactie opgezet Zelfs de dienst luchtvaart der rijkspolitie werd hierbij ingescha keld: een vliegtuigje speurt naar de auto, die mogelijk diep in de bossen is neergezet Vraag: Hierbij zend ik u enkele bruine beestjes, die voorkomen in ge droogde bonen. Wat kan dit zijn en hoe is dit te voorkomen? Sinds twee jaar komen ze voor. Voordien heb ik er nooit last van gehad. Anwoord: De beestjes, die we van u ontvingen, hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid, dat het doosje ka pot was gegaan, om zich overal in de brievenmap te nestelen. Het zijn klón- dertorren, een vervelend soort onge dierte. Ze maken het voedsel onbruik baar voor de mens. Reeds aangetaste zaden of bonen kan men met een ge rust hart aan kippen of andere vogels opvoeren, maar op den duur blijven er alleen vellen over, zodat er niet veel voedsel in zit. De dieren komen vooral voor in oud en droog zaad en voornamelijk in augustus en septem ber. Vraag: Een kleine zelfstandige had een kleine levensverzekering op zijn naam staan en voor geval van zijn overlijden op naam van zijn echtge note. Nu heeft de boekhouder na zijn overlijden dit bedrag bij het kapitaal gevoegd voor de erf rechten. Ik ben het er niet mee eens. En hebben de kinderen nu nog recht op dit bedrag? Antwoord: Voorzover het uit uw brief valt te overzien, is dit verze kerd bedrag onderhevig aan succes sierechten, maar de vrijstelling voor de weduwe is zó groot, dat we ons in dit opzicht niet ongerust maken. Wat de nalatenschap voor de kinderen be treft, kunnen er zoveel omstandighe den in het spel zijn, dat men het bes te een notaris kan raadplegen. Vraag: Wat is het laagste punt van Nederland? In de Prins Alexander- polder te Rotterdam is eens een le zing gehouden en verteld dat het laagste punt ongeveer 15 meter is en de juiste plek de Verrijzeniskerk al daar. Op de atlas komen we niet ver der dan 6,6 meter. Antwoord: De spreker heeft het wel erg mooi gemaakt. Volgens onze gegevens moet het diepste punt daar op 6,3 tot 6,6 meter liggen. Misschien houden de uiteenlopende cijfers ver band met verschil tussen zomer- en winterpeil. Waarschijnlijk zal de kel der van de Verrijzeniskerk niet zó diep zijn, dat men tot 15 meter komt. Hulp van lezers: Hartelijk dank voor alle moeite waarmee ±15 abon nees gereageerd hebben op onze vraag over De kerkgang van Joost Stok. Wij kunnen de vragenstellers nu direct de keurig overgeschreven of getikte blaadjes toezenden. Ook wat Het ge broken vensterglas en Ziende ogen, betreft heeft men ons zo spontaan ge holpen, dat we niet allen persoonlijk daarvoor kunnen bedanken. We ho pen echter het persoonlijk contact tussen onze abonnees hierdoor te hel pen bevorderen. HOEVELAKEN Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten heeft over 1970 gunstige resultaten geboekt. Het aan tal geleverde eigen woningen steeg in dat jaar tot 3729, tegen 3030 in het jaar daarvoor, dat betekent een stij ging van ruim 23 pet. Voor dit jaar wordt opnieuw een LEIDEN De personenauto van de uit Leiden afkomstige lucht machtsergeant A. van der Luit (27) is gistermiddag b(J Paderborn in Duitsland in botsing gekomen met een volgeladen betonauto, die daar door omviel en de auto verpletterde. Mevrouw Van der Luit. die de auto bestuurde, haar twee dochtertjes van 4 en 5 jaar en de andere inzittenden, de 27-jarige mevrouw Ruig uit Am sterdam en haar 4-jarig dochtertje kwamen hierbij om het leven. Me vrouw Ruig en haar dochtertje lo geerde enige dagen bij de in Duits land gestationeerde sergeant Van der Luit. Volgens de plaatselijke politie zou mevrouw Van der Luit door „rood licht" zijn gereden. LUXEMBURG De Europese In vesteringsbank gaat over tot uitgifte van nom. 75 min. 7*4 pet. 15-jarige obligaties 1971 per 1977/87. in stuk ken aan toonder van 1000 elk. De koers van uitgifte zal op 25 februari worden vastgesteld na sluiting van de inschrijving en op 26 februari worden bekend gemaakt. E.e.a. overeenkom stig de internationale usance. Aflossing a pari zal in tien nage noeg gelijke jaarlijkse termijnen ge schieden, voor de eerste maal op 15 maart 1977. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is toegestaan uit sluitend op de jaarlijkse aflossings verschijndag tot de koers van 102 pet. in 1982. 101.5 pet. in 1983, 101 pet. in 1984 en 100,5 pet. in 1985 De datum van storting is 16 maart. De lening, wordt uitgegeven in een deel dat aan ingezetenen van Neder land wordt toegewezen (de „binnen landse tranche") en een deel aan niet ingezetenen (de „buitenlandse tran che"). Voor de obligaties van de bin nenlandse tranche zal onmiddellijk beursnotering worden aangevraagd. Voor de buitenlandse tranche zal no tering. alsmede dooreenleverbaarheid met de „binnenlandse" obligaties, uiterlijk op 17 juni worden aange vraagd. De netto opbrengst zal de E.I.B.. waarin de zes E.E.G. landen deelna men. gebruiken voor de algemene werkzaamheden. Voorts voor de uit betaling van voórheen of hierna ver- strekte leningen. vergroting van het aantal woningen verwacht, zij het dat men er niet op rekent opnieuw een verbetering van ruim 23 pet. te kunnen boeken. Het bouwfonds heeft zijn beleid voor een deel gericht op voorbereiding en uit voering van grote projekten, waarme de in totaal een bedrag van ca. 350 min. is gemoeid. Het aantal door het Bouwfonds verstrekte hypothecaire leningen steeg van 2302 in 1969 tot 2435 in 1970. Totaal werd in 1970 voor circa ƒ105 miljoen aan hypothecaire lenin gen verstrekt. De hypotheekporte feuille kwam hiermee op een bedrag van ƒ728 miljoen. Verwacht wordt, dat ook op dit terrein de stijging zich Ri 1971 zal voortzetten. Als de rente daling doorzet, verwacht men nl. dat meer mensen tot de aankoop vpt een eigen woning zullen besluiten. (Van een verslaggever) AMSTERDAM De Kon. Papier fabrieken Van Gelder Zonen gaat haar fabriek in Velsen van 20 tot en met 28 februari stilzetten. Tot deze tijdelijke produktiestop is besloten om de te hoge voorraden krantepa pier terug te brengen tot een aan vaardbaar niveau. De sluiting geldt niet voor de Crown Van Gelder Pa pierfabriek. Een vergunning om in aanmerking te komen voor een wachtgeldregeling voor de 600 betrokkenen is aange vraagd. Het personeel zal van de sluiting geen nadelige gevolgen on dervinden. De administratie en het technisch personeel in Velsen werken gewoon door. De tijdelijke stopzetting in Velsen staat niet op zichzelf. In Renkum zijn zaterdag jl. drie machines stilgezet. In november vorig jaar kondigde Van Gelder een tijdelijke inkrimping van de produktie aan in haar fabrie ken te Wormer. Velsen. Apeldoorn, Renkum en Wageningen. Beleggingsmij. Unitas ROTTERDAM De netto intrin sieke waarde van een aandeel in Be leggingsmaatschappij Unitas van 100 was op 15 februari 97,30. Dit komt overeen met een pro forma afgifte- prijs van 102,20. De vergelijkbare cijfers per 15 januari waren resp. ƒ92,90 en ƒ97,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9