\lind lier op Turks meisje wacht derde oogoperatie Verklaring van 17 PvdA-leden Regering vecht landingsrechten voor Bond geeft te snelle rijders geen advocaat Grondwet bepaalt wie lid is van Koninklijk Huis Ondanks tekort: Gerestaureerde Anne Frank Huis feestelijk open Breedband-milioenen ook voor soaareffect Hippe modellen bij Peter van de Haar Waarom zij in partij blijven Het weer in Europa „Niet recht praten wat krom is" Dierentuinen in financiële nood I 7 DONOERDAG 18 FE&RUARJ 1971 Hayriye onderscheidt nu wazig contouren Van een onzer verslaggevers ENGELO/NIJMEGEN Binnenkort zal het 18-jarige blinde cse meisje Hayriye Cetinkaya in het St. Radboud-ziekenhuis van atholieke universiteit te Nijmegen waarschijnlijk een derde oog- :atie ondergaan. Of deze ertoe leiden zal dat zij weer kan zien. et met honderd procent zekerheid te voorspellen. De vorige ope- bij het meisje, dat vanaf haar derde jaar blind is, zijn naar te genheid verlopen, maar men schroomt nog om daar conclusies j aanzien van een algeheel herstel aan te verbinden. i yriye kan nu weer. al is het nog .erst vaag. contouren onderschei- maar zij is bijvoorbeeld nog niet laat mensen te herkennen. Men t dat de volgende operatie, die voerd wordt aan het rechteroog, haar een flinke stap zal beteke- naar het echte zien. De ingrepen, bij ook hoornvlies is getrans- eerd. gaan gepaard met een e medicinale behandeling, operaties worden gratis verricht prof. dr. J. E. A. van de Heuvel, de verpleegkosten betreft (onge- negentig gulden per dag) deze en betaald door de Stichting des Hommes, die zich tot tien- ind gulden garantgesteld heeft. yriye verblijft nu al sinds no- ifcer in het universiteitsziekenhuis ii|j zal er waarschijnlijk nog wel maanden moeten blijven. Zij achttien jaar geleden geboren efiet kleine, landelijke Turkse Sivas. Op driejarige leeftijd 1 zij door een inheemse oogziekte giffen, die tot blindheid leidde, de familie in sobere omstandig- verkeerde, was er zelfs geen om een arts te raadplegen. Zij haar dagen in de meest trieste andigheden op een armelijk Jerijtje. Gastarbeiders broers van haar. die enige geleden naar Nederland ver ken. om er als gastarbeider te i werken, kwamen in contact met 67-jarige Hengelose mevrouw J. Geerdink. wier Duitse accent ver raadt, dat zij niet altijd in Nederland heeft gewoond. Mevrouw Geerdink, die veel in Turkse pensions komt, be woog de broers er toe hun blinde zus ter te gaan halen. Intussen had me vrouw Geerdink al contact opgeno men met een oogarts. Deze consta teerde naderhand dat het hoornvlies volkomen troebel was. Sinds het najaar is Hayriye nu in Nederland. In november werd de eer ste operatie verricht, in januari de tweede en nu volgt waarschijnlijk een dezer dagen een derde. Aanvankelijk heeft een oogarts uit Hengelo, de heer J. W. M. v. d. Pas, een diagnose gesteld. Hij meende dat in het troebele hoornvlie£ een plastic lens geplaatst moest worden, een spe cialiteit. waarmee in het universi teitsziekenhuis ervaring was opge daan. Bij het onderzoek, dat later in Nijmegen plaatsvond, bleek dat een dergelijke ingreep niet nodig was en dat transplantatie, of behandeling van het hoornvlies mogelijk gelijke resultaten zou geven. Daar het nogal even duurde voordat er hoornvlies ter beschikking kwam. liet de chirurgi sche ingreep een tijdje op zich wach ten. In Nederland Hayriye wacht de dingen geduldig, rriaar natuurlijk ook met grote span ning af. Zij draagt een grote, dikke bril die ten doel zou hebben de door het niet-zien lui geworden ogen te reactiveren. Wat gaat er met haar ge beuren wanneer zij straks het zieken huis verlaat? Zij zal waarschijnlijk in HILVERSUM Corry (Konings) en de Rekels zijn in carnavals- lemming, nadat zij woensdag twee platina elpees en een gouden gle aangeboden kregen. Links op de foto: Ronny, een broertje van Torry. 6 Van onze parlementsredactie In HAAG Staatssecretaris Ier heeft gisteren in de Eerste Ïr verteld dat de regering zeer gesteld is over de voortdurende 'ring van Engeland de KLM toe tan in Hong Kong te landen. De •landse regering wil deze lan- rechten hebben onder meer in ind met de 800 man tellende Ne- idse kolonie in Hong Kong en het vervoer van schepelingen, fbij is Nederland een belangrijke lelspartner voor Hong Kong. igen van de voormalige premier Wilson over het ver van landingsrechten werden [gehonoreerd", aldus de staatsse- Iris. De regering vindt de Britse Jing op dit punt juist daarom zo rstellend omdat Nederland de klse luchtvaartmaatschappijen landingsrechten "heeft gegeven op phillende plaatsen. Daarbij komt [dat Nederland een van de be- ijke voorvechters is van toetre- van Engeland in de EEG, aldus er Keyzer. Kamer akkoord: land voor herhaling te komen Van een verslaggever EN HAAG Het hoog militair heeft de 29-jarige mr P t Amsterdam, die in juli 1970 één jop herhaling moest komen en j dienst weigerde, veroordeeld tot [gevangenisstraf van een maand uit de militaire dienst. De had bevestiging van van de krijgsraad in Den gevorderd, waarbij J. zes we- kreeg opgelegd. j de behandeling van zijn zaak J. het hmg duidelijk gemaakt dat niets liever wilde dan ontslagen ien uit de militaire dienst i het vervullen van de eerste had J. in 1967 tevergeefs een op de wet gewetensbezwaren dienst gedaan. Nederland blijven. Mevrouw Geer dink heeft minister Polak daar verlof voor gevraagd en dat zal waarschijn lijk wel lukken. Op het ogenblik kan zij al wat Ne derlands verstaan en spreken, zodat enige conversatie met de zusters en met mevrouw Geerdink mogelijk is. lezen en schrijven heeft zij nooit ge leerd. Maar ook daarvoor zal gezorgd worden. Daarna volgt misschien de huishoudschool of iets dergelijks. „Ze zal in ieder geval", zegt mevrouw Geerdink, „voor zichzelf moeten kun nen zorgen." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Kamer is giste ren met een grote meerderheid ak koord gegaan met het regeringsvoor stel om in de grondwet te bepalen dat wettelijk geregeld moet worden wie lid is van het Koninklijk Huis. Een lid van het Koninklijk Huis heeft in tegenstelling tot een lid van de ko ninklijke familie staatsrechtelijke be paalde rechten en plichten De aanwijzing van leden van het Koninklijk Huis is urgent geworden ii} verband met het grote aantal leden dat de koninklijke familie thans telt. De VVD-fractieleider Geertsema had al eerder bepleit het aantal leden van het Koninklijk Huis zoveel mogelijk te beperken opdat de andere leden van de koninklijke familie zoveel mo gelijk als gewone burgers kunnen le ven. Tegen het regeringsvoorstel stem den de AR. een gedeelte van de CH. De Boeren, SGP en GPV. Deze Ka merleden stemden wel voor het door de Kamermeerderheid verworpen amendement van de anti-revolu tionair Diepenhorst die wil dat de le den van het Koninklijk Huis niet bij wet maar bij algemene maatregel van bestuur worden aangewezen. De regering had zich al tegen het amendement uitgesproken omdat dit betekent dat een benoeming van een lid van het Koninklijk Huis niet eerst door de Kamer rr^oet worden goedge keurd. Als de Kamer dan achteraf niet met de benoeming akkoord gaat dan kan dat tot zeer pijnlijke situa ties leiden, zei premier De Jong toen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ondanks niet geringe financiële zorgen heeft de voorzitter van de Anne Frank Stichting, drs. H. van Praag, gisteren het gerestaureer de Anne Frank Huis feestelijk heropend. De dringend noodzakelijke restau ratie van het Anne Frankhuis is vooral mogelijk geweest dank zij de Vara-actie „Van Harte", die vorig jaar ruim 71.000 gulden opbracht. Maar ondanks dit geld en een rijks bijdrage zit de stichting toch nog met een tekort van 14.000 gulden voor de restauratie, die totaal 130.000 gulden heeft gekost. Geen geld Daarbij komt nog dat er een jaar lijks tekort van het Anne Frankhuis van jO.OOO gulden wordt verwacht, wanneer het ministerie van CRM de stichting niet wil gaan subsidiëren. De directeur van het .Anne Frank huis, drs. I. J. van Houte, heeft goede hoop dat de besprekingen over subsi die met CRM goed zullen aflopen, maar aan de andere kant realiseert hij zich dat het ook mogelijk is dat CRM het geld gewoon niet heeft. Het Anne Frankhuis wil na de heropening een nieuwe koers gaan varen, die in de eerste plaats gericht is op vormingswerk ter bestrijding van discriminatie en intolerantie. Zoals drs. Van Praag gisteren zei, is het vanaf het begin niet de bedoeling geweest om van dit huis een soort pelgrimsoord te maken, maar een in stituut dat zich inspant om te voorko men dat iemand nog eens het slacht offer wordt van een discriminatie, zoals de joden dat in de tweede we reldoorlog werden. Het vormingswerk van de Anne Frankstichting wordt wel door het ministerie van CRM ge subsidieerd. Het vernieuwde Anne Frankhuis heeft de,-documentatie over de joden vervolging in de tweede wereldoorlog uitgebreid. Daarnaast worden ook fo to's en materialen van actiegroepen over hedendaagse discriminatie ge toond. Drs. Van Praag zei gisteren dat ook het leed van de Palestijnse vluchtelingen een zaak is die de Anne Frankstichting principieel raakt, maar dat in het Anne Frankhuis de rechtsgronden van het bestaan van de staat Israël niet ter discussie mo gen worden gesteld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Breedband- miljoenen zullen zowel voor de stimulering van het eigen woning- bezit als voor het verkrijgen van spaareffecten voor de kleine spaar der worden aangewend. De Tweede Kamer onderstreepte gisteren in grote lijnen een rege ringsvoorstel dat enkele jaren ge leden met dit doel werd ingediend. De meerderheid van de Kamer bleek tegen een amendement van drs. Van den Doel (PvdA) om de Breedband- milioenen geheel voor eigen woning- berif aan te wenden. De Kamer zal zich volgende week definitief over dit wetsontwerp uit spreken. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Mode-ontwerper Peter van de Haar (eens de helft van het bekende mode-duo Peter en Marlys) heeft een nieuw boetiekje in Amsterdam geopend en ter gelegenheid daarvan heeft hij zich ontdaan van de oude naam „Peter en Marlys", omdat Mar lys al een aantal jaren getrouwd op het platteland woont en niet meer meedoet met de zaak in Amsterdam. In dit nieuwe pand aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal heeft Peter van de Haar gisteren zijn zomercollectie ge toond, en tevens laten zien welke mo dellen hij on 1 Worpen heeft voor de confectie. Hij werkt namelijk voor twee Nederlandse en een Belgische confectionair, voor wie hij kousen, lingerie, '.nachtgoed en gewone kle ding ontwerpt. Jeugdig Een zwart satijnen shortpakje met gekruiste rugbanden, waarbij een bijpassend jasje met korte pofmouwtjes wordt geleverd. In satijnen uitvoering kost het pakje 269 gulden, in jersey 198 gulden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zeventien co ryfeeën van de PvdA hebben gis teren een uitvoerige verklaring uitgegeven. De verklaring telt enkele gerenom meerde handtekeningen: onder meer de leden van de Raad van State mr. J. A. W. Burger en ir. N. Vos, Am ster dams burgemeester dr. I. Samkalden, prof. dr. J. Tinbergen, prof. mr. H. Drion, raadsheer bij de Hoge Raad, oud-minister prof. dr. H. J. Hofstra, dr. H. M. de Lange, mr. G. E. Lange- meijer, dr. S L. Mansholt en prof. dr. B. W. Schaper. De laatste heeft het initiatief tot de verklaring genomen. De tekst is van de hand van ds. L. H. Ruitenberg. De zeventien schrijven te verwach ten dat de P.vdA ook in de toekomst goede bijdragen zal leveren tot ver betering van de politieke, sociaal-eco nomische en culturele verhoudingen in Nederland. De PvdA, niet door haar schuld in de oppositie gedron gen, maakt een periode door, waarin nieuwe gegevens moeten worden ver werkt: toenemend wantrouwen je gens overheidsgezag, vervreemding van de politieke bedrijvigheid, een bewustwording bij jongeren, de kan sen op vrede, vrijheid en sociale rechtvaardigheid in eigen hand te moeten nemen. Bij deze verwerking van nieuwe gegevens zijn soms bittere woorden gevallen en vaststaande regels over treden. Ook zijn daarbij wel eens voorstellen gedaan en beslissingen genomen die onze sympathie niet hadden. De discussie was vaak hevig en niet voldragen, aldus de verkla ring. De zeventien zeggen daarbij even wel niet te willen vergeten „dat in de periode voor 1966 de PvdA voor velen het beeld te zien gaf van een groep van voortreffelijke bestuurders, van taaie volhouders, maar niet van een beweging die de werkelijke confron tatie met nieuwe gezichtspunten in openheid beoefende". Dit laatste is volgerts de zeventien sindsdierk wel gebeurd „met gevolgen die wij soms toejuichen, soms aan vaarden en die ook wel eens bezwa ren bij ons oproepen. „De verklaring concludeert dat de PvdA het enige politieke centrum is dat krachtig ge noeg is om leiding te geven aan een vernieuwing van de samenleving in democratische en socialistische zin. Zij vormen de tweede groep promi nente PvdA-leden die zich de laatste weken heeft geuit. De eerste groep de 42 kwam voor het congres van begin februari met een verklaring. Verscheidene leden van deze 42 zijn intussen al uit de partij gestapt. De woordvoerder van de 42, de heer J. H. Scheps, zei ons gisteravond te hopen dat uit de nieuwste verkla ring zal voortvloeien dat het congres een betere ontwikkeling te zien geeft en voorts dat de bestrijding van DS'70, zoals die tot dusverre van de kant van de PvdA wordt gevoerd, anders van toon wordt. De heer Schcps meende overigens dat de zeventien zo laat met hun ver klaring zijn gekomen, „dat men voor een belangrijk deel van mosterd na de maaltijd moet spreken". Wat zijn eigen zomercollectie be treft; deze is erg jeugdig, smaakvol en modieus en helemaal niet duur. Peter van de Haar richt zich in zijn werk Burgemeester getuige „lastige" onderdaan Van een verslaggever HOOFDDORP Een van de „las tige Zwanenburgers" die 24 februari voor de kantonrechter in Hoofddorp moet verschijnen er van beschul digd in september een auto in brand te hebben gestoken op een van de toegangswegen naar Schiphol wil de burgemeester van Haarlemmer meer, mr F. Th. Dijckmeestet, laten dagvaarden als getuige. Commentaar van mr. Dijckmeester: „Ik heb nog geen dagvaarding ont vangen. Als ik moet verschijnen, zal ik niet ontkennen dat er in Zwanen burg een noodtoestand is. Aan de an dere kant zal ik mijn afkeuring uit spreken tegen acties zoals die van „De lastige Zwanenburgers". Vragen in Kamer over uitlating ambassadeur Van een verslaggever DEN HAAG Het P.v.d A -Ka merlid Dankert heeft minister Luns schriftelijk vragen gesteld over het optreden van de voormalige Neder landse ambassadeur in Zuid-Afrika op 3 november 1969. Deze zou bezoe kende Nederlandse studenten via een stencil onder meer hebben verteld, dat de blanke Zuid-Afrikaan oprecht zoekt naar een redelijke en praktisch mogelijke oplossing van de rassen verhouding, waarbij de belangen van de niet-blanke bevolking de volle aandacht krijgen. De heer Dankert wil weten, of dit optreden volgens de heer Luns door de beugel kan en. zo nee. of de minister daaraan alsnog consequenties wil verbinden. weer max. min. neer- temp. temp. slag gisteren Amsterdam regen 5 2 4 Brussel geh.bew 5 4 5 Frankfort regen 5 0 4 Genève regen 8 3 4 Innsbruck zw bew. 5-4 0 Kopenhagen regn 3 2 0.6 Locarno 1. bew 11 -3 0 Londen zw. bew. 8 4 0.5 Luxemburg regenbui 16 Madrid 1 bew 15 7 0 Majorca h. bew. München Nice Parijs Rome Wenen Zürich geh bew. 1. bew h bew 1. bew (Van een verslaggever) UTRECHT Het bestuur van de algemene christelijke bond van vervoerspersoneel heeft besloten geen rechtskundige bijstand te verlenen aan chauffeurs die de maximumsnelheid hebben overtreden. Dit staat in het orgaan van de ACVB, Het Seinlicht. Do bond wijst verzoeken om rechtskundige bijstand van zijn le den. die te hard hebben gereden, af, omdat het pleiten van een advoeaat tegen beter weten in zinloos is. „Geen advoeaat kan recht praten wat krom is: argumenten om dergelijke ver keersovertredingen te verontschuldi gen z(jn er niet." Te hard rijden kan niet alleen voor de verkeersveilig heid. maar ook voor de chauffeurs zelf ernstige gevolgen hebben. De be roepschauffeur kan zijn baan kwijt raken, als zijn rijbewijs wordt inge trokken. Voor de chauffeurs die de boetes door hun werkgever laten be talen. is de uiteindelijke intrekking van het rijbewijs een schok, maar dan is bet meestal te laat, aldus de ACVB. op het jonge meisje en de jonge vrouw. Dat betekent, dat hij erg hip pe (en goedkope) modellen heeft voor het jonge meisje dat nog een zeer zuinig salaris heeft en dat hij duur dere, ietwat sjiekere modellen heeft voor de jonge vrouw, die al iets rui mer in de financiën zit. Voör het jonge meisje brengt hij deze zomer kleine shortjes met bij passende tricot-hemdjes en T-shirts met vrolijke applicaties erop. Voor de jonge vrouw ook hotpants, maar dan vaak gecombineerd met safari-jasjes battle-dress-jasjes of lange pantalons, gaucho's (pofbroeken tot aan de knie) en rokken, gecombineerd met prach tig bijpassende truien. Zoals gezegd: Peter van de Haar brengt het komen de seizoen erg veel modellen met vro lijke applicaties erop, meestal fel ge kleurde vruchten of dieren. Deze mo dellen zijn bijna allemaal Franse im port. Heel prettig van Van de Haars collectie zijn de vele variatie-moge lijkheden, die hij biedt, door overal bijpassende truien, mutsen, kousen, petjes etc. bij te bieden. Wat de prijzen betreft: de jurken variëren van 59,- tot 150.-, de mantels kosten zo rond de 200 gulden, de zéemieren-modellen (gaucho's met safari- of battle-dress-jasjes) om streeks de 250 gulden en de combina ties van truien met bijpassende rok omstreeks de 150 gulden. Shorts en truitjes kosten slechts een paar tien tjes. Brief aan Kamers Van een onzer verslaggevers RHENEN De nood van vijf grote particuliere dierentuinen in Neder land is zo hoog gestegen dat zij zich gezamenlijk tot de leden van de Eer ste en de Tweede Kamer hebben ge wend met het dringende verzoek me dewerking te verlenen aan pogingen die worden ondernomen om het voortbestaan van deze instellingen te verzekeren. Van de vijf zitten er al vier in de rode cijfers: het Amersfoorts Dieren park. het Tilburgs dierenpark, het Wassenaars dierenpark en het Ouwe hands dierenpark te Rhenen. Alleen Burger's Dierenpark te Arnhem werkt nog met een gering batig saldo. Als een forse stap naar financiële sa nering van de dierenparken zien de directies verlichting van de zware fiscale druk. Zuid-Afrika Hoe is het toch mogelijk dat een blad als het uwe, dat voorgeeft een „christelijk dagblad" te zijn, dergelijke opruiende artikelen over Zuid-Afrika schrijft als vrijdag jl.? Weet U dat het Zuidafrikaanse volk een veel christe lijker volk is dan het onze? De rege ring voert alleen een politiek van ge scheiden opvoeding van Bantoe en blanke omdat de cultuurverschillen enorm groot zijn en deze regerings maatregel ook door vele weldenkende Bantoes wordt geprefereerd. In Zuid-Afrika zijn zondags alle restaurants, bioscopep enz gesloten en gaat men na de kerkdienst op familie bezoek of de natuur in Laat uw krant eens schrijven over alle anti-christelijke maatregelen die in het Kremlin worden genomen, over Rusland en het Midden-Oosten, over Socotra. over de achttien Afrikaanse landen waar binnen de laatste zes jaar bloedige omwentelingen zijn voorgeko men. SASSENHEIM Mevr. J. M. H. Ko- ning-Bi.jker Radio Veronica Het stijgend aantal luisteraars naar Hilversum 3 ten opzichte van Radio Veronica moet men wel met een kor reltje zout nemen Veronica is alleen te ontvangen in de kustprovincies en in een stukje van Utrecht en Noord- Brabant Hilversum 3 daarentegen is in het gehele -land te ontvangen en bovendien via de draadomroep. zijn daarom STOCKHOLM De Zweedse prinses Christina is in betrekking gegaan. Gisteren begon zij als "schrijfster" bij de voorlichtingsdienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Na een periode, waarin zij geen loon krijgtzal haar normale salaris worden uitbetaald luisterdichtheidscijfers niet representatief. ROTTERDAM J. B. Witkamp Bemcsfing Op het bedrijf van veehouder Meis- ma te Meppel worden de graslanden al ruim 35 jaar bemest met VAM- compost. Kunstmest wordt practisch niet gebruikt Tuberculose, dus posi tief reagerende, koeien komen op dit bedrijf echter niet voor. Nog merk waardiger is. dat wanneer een positief reagerend dier wordt aangekocht en één seizoen in de weide heeft gelopen, dit dier nooit de andere kopien besmet maar tenslotte negatief blijkt te rea geren, derhalve herstelt Dit resultaat moet worden toege schreven aan de betere voeding, waardoor de weerstand tegen tuber culose zodanig is toegenomen dat de tuberculine-overgevoeligheid ver- dwiint Alweer een bewijs dat uitsluitend een biologisch goed verzorgde bodem met organische bemesting op den duur zal leiden tot een gezonde vee stapel ROTTERDAM A. Smit

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7