LUCHTOORLOG ONBEPERKT bba Eban Jarring van plan hand wijst de Dr. Drees ontkent van onderzoek te profiteren hart Üclitffenote gedood met voorbedachte rade Commentaar Strandrecreatie in de knel 1 Overval in Indochina Kernwapen uitgesloten Ook Egyptisch voorstel verworpen Goedkoopste sigaretten iets duurder Pronkt DS'70 met dure veren KVP? W at mist BROOD RU Leidse Courant Donderdag 18 februari 1971 51ste jaargang CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" (Zie pagina 5) Ik antoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTONSAIGON President Nixon heeft gisteren op een onverwachte persconferentie verklaard, dat hij (op het gebruik van taktische kernwapens na) geen enkele beperking zal opleggen aan operaties van de Amerikaanse luchtmacht, overal in Indochina. )TTERDAM Bij het nemen van een bocht op de >tlekweg in het Europoortgebied heeft een vracht- igen zijn lading verlaren. Deze lading, een container van acht ton. viel slechts enkele meters van de plaats, waar gevaarlijke leidingen liggen. De president maakte verder duide lijk dat: een Zuidvietnamese inval in Noord-Vietnam (waarover hij niet wil speculeren) zijn instemming moet heb ben. als Amerikaanse militaire onder delen er bij betrokken zouden wor den; de Amerikaanse troepen versneld teruggetrokken zullen worden, als de huidige Amerikaans-Zuidvietnamese operaties in Laos succes hebben; 6 Amerika het vredesoverleg in Pa rijs wil voortzetten, maar dat op di- plomattiek gebied geen enkele con cessie meer zal worden gedaan; de tijd voor onderhandelingen krapper wordt en bovendien het aan deel van de Zuidvietnamese regering in die besprekingen steeds groter wordt; de Zuidvietnamese troepen zo lang in Laos zullen blijven, tot zij versto ring van de vijandelijke aanvoerrou- tes bereikt hebben, maar zeker niet langer dan tot eind april of begin mei, als de nieuwe regentijd aanbreekt; O de omvang van de operaties be perkt blijft tot het afsnijden van Noordvietnamese aanvoerroutes (drie van de belangrijkste zijn al afgesne den); hij niet gelooft, dat communistisch China de inval in Laos als een bedrei ging van zijn veiligheid beschouwt. Kennedy 'RUZALEM Israël is niet ïid de immigratie van joden jtr dit land te beperken in ruil erkenning als staat door fpte, zoals Kaïro heeft voor- teld. Israël is evenmin bereid troepen volledig terug te eken uit de gehele Sinaï- estijn, zoals VN-bemiddelaar inar Jarring heeft voorge- ld. Minister Eban wees een openbare discussie van de recente Egyptische voorstellen in het parlement van de hand. De oppositie had daarom ge vraagd. ,.Het officiële antwoord van Egypte (aan Jarring) heeft Israël nog niet bereikt. Wij nemen aan dat dit nog gebeurt. Daarom is het nu niet het juiste ogenblik voor een debat." l)it heeft de Israëlische minister h buitenlandse zaken Abba Eban tendgemaakt. Igypte heeft Jarring meegedeeld hij bereid is te praten over een als Israël belooft verplichtingen onder de VN-re- van november 1967 na te ko- aldus het Egyptische blad Al het Egyptische memorandum Jarring staat de eis dat Israël verklaren bereid te zijn zijn ?pen uit het gehele bezette Ara- :he gebied terug te trekken; de iidheid een rechtvaardige regeling aanvaarden voor het Palestijnse igstuk en een verklaring waarin rdt afgezien van territoriale ex- isie. In het Israëlische parlement heeft bister Abba Eban gisteren afwij- j»d gereageerd op het Egyptische irstel om Israël te erkennen in voor beperking van de joodse im- atie. „Wij horen van beperken de immigratie. Maar wij zullen ite niet vragen zijn geboortecijfer iperken." aldus Eban. NOOIT TERUG In feite wees Eban echter het voor stel van Jarring om de bezette Sinaï- woestijn te on truimei. van de hand door te verklaren dat Israël vast houdt aan zijn eis. dat niet zal wor den teruggetrokken tot de grenzen van voor de juni-oorlog van 1967. „De politieke beslissingen van de regering zijn gebaseerd op het recht van Israël op veilige grenzen en daar om nooit terug te keren tot die gren zen die bewezen hebben onveilig en tijdelijk te zijn,' aldus Eban. De minister wees erop dat de reso lutie van de Veiligheidsraad van no vember 1967 Israël niet oproept „alle bezette gebieden" terug te geven, doch slechts spreekt van „bezet ge bied." Eban heeft herhaald dat Israël rechtstreekse onderhandelingen met Kaïro wil. Er is nog nooit een inter nationaal akkoord tot stand gekomen door indirecte onderhandelingen, al dus Eban. TITO Uit Kaïro is vernomen dat presi dent Tito van Joegoslavië bezig is met de voorbereiding van een nieuw vredesinitiatief voor het Nabije-Oos- ten. iHet Egyptische blad Al Ahram schrijft dat Tito na afloop van zijn overleg met president Sadat van Egypte, zijn minister van buiten landse zaken Mirko Tepavats met een speciale opdracht' naar Moskou zal sturen. De VS, Frankrijk, Engeland en de Sowjet-Unie zullen in een boodschap op de hoogte worden ge bracht van het resultaat van de be sprekingen tussen Sadat en Tito, al dus Al Ahram. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK De 25-jarige H L. de i die dinsdag heeft bekend zijn 26- rige vrouw om het leven gebracht hebben, heeft gisteren na lange rhoren toegegeven dit met voor- daehtc rade te hebben gedaan. Hij heeft de grote auto. waarmee j in de nacht van 26 op 27 januari t ontzielde lichaam naar Dordrecht sevoerde. voor dit doel gehuurd. sollicitatiebezoek aan Dor- echt diende als alibi om een plek zoeken waar hij de vrouw zij toen nog zou begraven. Ook kocht hij in Dordrecht een Toen hij 's nachts met het lijk de auto op de plek in het recrea tiepark De Merwelanden aankwam, stond daar een vrijend paartje en moest hij naar een andere plaats. Het graf werd zoal gemeld achter een transformatorhuis gedolven. De schep gooide De B. in de Beneden Merwede. Na zijn terugkeer in Rijswijk ging hij bij de politie aangifte van ver missing van zijn vrouw doen- De po litie blijft de man naar tal van details ondervragen. CADIZ Ongeveer driehonderd mijl uit de kust ter hoogte van de Spaanse havenstad Cadiz is de 52.500 ton metende Noorse tanker Ferncast- le door een explosie in tweeën ge broken. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad O hokje zwart maken naar toe. Hij meent dat de Amerikanen niet moeten blijven zwijgen over „de invasie van een neutrale natie met onze hulp en leiding". Saigon Eerder op de dag had senator Ed ward Kennedy felle kritiek geleverd op de Amerikaanse vietnamisering- politiek. Volgens Kennedy is deze in wezen een politiek van geweld, die geleid heeft tot de „invasie" in Laos". „We hebben nu duidelijk gezien wat vietnamisering betekent", zei Kenne dy. „De invasie van Cambodja en die van Laos zijn de kinderen van die po litiek. Vietnamisering betekent oorlog en meer oorlog. Het heeft niets te ma ken met het beëindigen yan geweld. Het is een politiek van geweld". De senator sprak de beweging van zakenmensen voor vrede in Vietnam AMSTERDAM Dr. L. Meinsma, leider van de actie niet-roken, heeft de besturen van de drie bonden van onderwijzend personeel met klem verzocht de leden tot niet roken te manen tijdens de lesuren. Dr. Meins ma doet dit omdat volgens hem uit het antwoord van minister Veringa op vragen van een Kamerlid blijkt dat hij geen bevoegdheid bezit een rookverbod op te leggen aan leer krachten bij het gemeentelijk en bij zonder onderwijs. Ook Zuidvietnamese studenten heb ben zich gisteren gekeerd tegen de invasie in Laos. Zij betoogden voor de Amerikaanse ambassade in Sai gon. De studenten staken voor het ge bouw auto's in brand en verspreidden pamfletten. De te hulp gekomen op- roerpolitite raapte de op straat ge gooide pamfletten bijeen en trachtte te beletten, dat de voorbijgangers er kennis van namen. Twee studenten op een motorfiets slaagden erin een molotow-cocktail voor de ingang van het ambassade gebouw te gooien. Omdat het voor motorfietsen verboden is voor de am bassade te stoppen, deden de twee Vietnamezen alsof ze pech hadden. Belegering Amerikaanse strijdkrachten hebben intussen met artillerie- en luchtbom bardementen Noordvietnamese mili tairen verdreven die in de buurt van de basis Khe Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam een Amerikaanse infanteriestelling hadden belegerd. De belegering had volgens hem de gehe le nacht geduurd, aldus maakte een Amerikaanse militaire woordvoerder vanochtend te Saigon bekend. Ook dinsdag deden Amerikaanse jachtbommenwerpers aanvallen op Noordvietnamees luchtafweergeschut. Aangekondigd is, dat meer van der gelijke aanvallen volgen om de bom- bardementsvluchten boven Laos te beschermen. WASHINGTON De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Ver enigde Staten, in gesprek met president Nixon. DEN HAAG Na 1 juli a.s. zullen de goedkoopste sigaretten (de prijs klasse van 25 stuks voor f 1,25) enkele centen duurder er de allerduurste si garetten enkele >centen goedkoper worden. Dit is net gevolg van de eer ste fase van de hmmonisatie van de tabaksaccijns die op genoemde datum in de zes EEG-landtn ingaat. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De bezuini gingscampagne van DS'70 heeft de KVP met enige argwaan ver vuld. Deze partij kan namelijk voor de bewijsvoering van haar stelling, dat de overheidsuit gaven omlaag kunnen, hebben geprofiteerd van een in opdracht van de KVP ingesteld onderzoek naar deze problematiek. Dit onderzoek, dat binnen een maand wordt afgerond, wordt uitge voerd door het Instituut onderzoek overheidsuitgaven, een particulier in stituut dat destijds werd opgericht door de huidige lijsttrekker van DS'70, dr. W. Drees jr. Ook nu nog houdt de heer Drees toezicht op het instituut. De KVP heeft voor het on derzoek tien maanden geleden twin tigduizend gulden uitgetrokken. KVP-voorzitter mr. Van der Stee zei gisteren dat het partijbestuur zich over „deze gecompliceerde situatie" beraadt. Hij kon nog niet zeggen of bepaalde stappen tegen dr. Drees worden overwogen. „In ieder geval is het voor ons een vervelende situatie, want dr. Drees beschikt nu al over de gegevens van dit onderzoek, terwijl het officiële rapport nog niet is uitgebracht." Onderwijs Nooit Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden DS'70 lijsttrekker dr. Drees zei gis teravond voor zijn politieke stelling- name nooit gebruik te hebben ge maakt van het rapport. „Sinds ik in 1955 mijn proefschrift schreef houd ik me al bezig met vraagstukken van overheidsbezuiniging. Ik draag daar om eerder bij tot dit onderzoek, dan dat ik ervan zou profiteren." aldus de heer Drees. In een televisie-uitzending van die- Tot nog toe was het gebruike lijk de commentaren bij het nieuws te plaatsen in de rechter kolom op de voorpagina van onze krant. Om voornamelijk techni sche redenen is besloten met ingang van vandaag hierin wij ziging te brengen. Voortaan zult u ons commentaar kunnen vinden op pagina 2 van de krant. De Hoofdredactie zelfde avond produceerde hij samen met de heer Goedhart, fractievoorzit ter van DS'70, een schets van moge lijke overheidsbesparingen omstreeks 1973. Vergeleken met de voortzetting van het huidige beleid zou volgens dit schema een besparing kunnen wor den verwezenlijkt van 1500 miljoen gulden. De arbeid wortels, maar heeft bittere zoete vruchten DUITS Alleen al op het wetenschappelijk onderwijs en research komt dr. Drees tot een bezuiniging van vierhonderd miljoen gulden. Voorts meldt het schema besparingen van 100 miljoen op industrialisatie-premies, 100 mil joen op de natte waterstaat, nog eens 100 miljoen op de droge waterstaat en eveneens 100 miljoen op cultuurtech nische werken. Het houden van de ontwikkelings hulp op het niveau van 1971 levert volgens de partij nog eens 400 mil joen op, terwijl op het ambtelijk ap paraat. subsidies en spaarpremies nog eens 300 miljoen kan worden be spaard. Desastreus Dr. Veringa. lijsttrekker van de KVP en minister van onderwijs heeft al gereageerd op dit schema. Volgens hem kan vooral een bezuiniging op rcsearch-gebied desastreuze gevolgen hebben voor het zicht op de toekomst. De bezuiniging op onderwijs betekent volgens de minister zonder meer een achteruitgang van het huidige niveau. „Ik zie dit gewoon triet", aldus de minister. In een reactie hierop zei de heer Drees, dat in Nederland in feite geen geld wordt uitgegeven aan werkelijk op de toekomst gericht onderzoek, zoals de stedenbouw en de ruimte lijke ordenings vraagstukken. Wel vloeit er veel geld voor research af naar het wetenschappelijk onderwijs, zonder dat het parlement zich daar voor duidelijk heeft uitgesproken. .En hoogleraren ontbreekt het nog al eens aan intelligentie om met geld om te gaan. Bovendien houden ze el kaar de handen boven het hoofd", al dus de heer Drees. „Ik ben Jenny aan het watergolven, zodat ze er leuk uitziet op het schoolbal." 'Hfjf DE BILT Zachte en vochtige oceaanlucht blijft ook het ko mende etmaal naar onze omge ving stromen. Het weer zal een vrijv somber karakter hebben, met vooral in de nacht en och tend plaatselijk mist. Op de oceaan tussen de Azoren en Portugal bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied. Langs de noordflank ervan trekken de pressies naar de Britse eilanden en onze omgeving. Een front veroorzaakte in de afgelopen nacht in ons land op de meeste plaatsen regen, hier en daar viel ook enige natte sneeuw. Een volgend front bevond zich in de ochtend nog ongeveer 1000 km ten westen van Ierland. Het laat zich aanzien, dat het ons land niet voor morgenoch tend zal bereiken, zodat de regen kansen voor morgen klein zijn. Zon en maan 19 februari; zon op 7.49, onder 18.00; maan op 3.44, onder 10.34; 25 februari N.M. Hoog water Hoog water, 19 februari: Rot terdam le getij 9.53, 2e getij 22.41; Scheveningen 8.27-21.02; Vlissingen 7.33-20 07; Haringvliet- dam a.d. zeezijde 8.56-21.33 Dr. J. J. BUSKES VOOR HET Bijbels dagboek f 14.90 Vêrk/i/gbtu «7 th botkhtntH ZOMER KEUNING WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1