SEEN GEKOZEN PREMIER Commentaar Ombudsman moet onafhankelijk zijn Ook het bestuur moet eigen ruimte hebben Het Kwartet Al en AR verdeeld over aanbeveling van formateur {eerderheid Tweede Kamer tegen directe verkiezing Integratie Het Kwartet en Trouw Staatssecretaris van Veen over inspraak: Prinsjesdag vervroegd Crita) hit wier Rustig weer Brood weer één cent duurder Leidse Courant icteur: F. Diemer - Dofdredacteur: Dr. E. Diemer Woensdag 17 februari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) - DEN HAAG In tegenstelling tot de kleine meerderheid van staatscommissie Cals-Donner, voelt de meerderheid van de veede Kamer niets voor het rechtstreeks kizen van de kabinets- jrmateur. Evenmin bleek niemand van woordvoerders van de CPN, T), CHU en KVP gisteravond eens te zijn met een wijzi- ïg van de kieswet door het in- eren van een beperkt distric tstelsel. i. Van Thijn (soc.), mejuffrouw ;e|udsmit (D'66) en drs. Aarden oep-Aarden) zaten gisteravond iter de regeringstafel om deze irstellen te verdedigen. Haar mr. Geertsema (lib.), de heer tker (comm.), mejuffrouw mr. ars (c.h.) en de heer Kolfschoten th. v.) hadden geen goed woord :r voor dit gesleutel aan de grond- Aanbeveling Toch ziet het ernaar uit dat niet es bij het oude zal blijven. De heer lfschoten diende namelijk de door P-tracticleider drs. Schmelzer reeds tijdens de algemene beschou wingen aangekondigde motie in, waarin de Tweede kamer zich uit spreekt voor het aanbevelen van een kabinetsformateur door de Kamer. Deze aanwijzing door de Tweede Kamer na de verkiezingen zou moge lijk zijn zonder grondwetswijziging. Wel moet het reglement van orde van de Kamer worden aangepast. VVD en KVP zijn het wel met deze nieuwe procedure eens. Maar mejuf frouw Haars moest gisteravond mee delen dat de CHU over deze kwes tie sterk is verdeeld. Vier leden van deze fractie zouden voor het ovenbaar debat zijn over de kabinetsformatie.^ Van de fractie van de ARP zouden elf leden voor en drie tegen zijn. De Koningin Het bezwaar van de tegenstanders is. dat de positie van de Koningin in het gehele bestel wordt aangetast. Mejuffrouw Haars formuleerde het zo: De Koningin wordt als vast punt boven de partijen, waar alle lijnen moeten samenkomen, uitgeschakeld. Mr. Geertsema en de heer Kolf schoten daarentegen betoogden, dat juist door het debat in de Tweede Kamer de positie van het staatshoofd wordt beschermd. In deze tijd bestaat immers behoef te aan -grote openheid. De kiezer wil weten waar hij aan toe is en wat over zijn stem wordt beslist. De ad viezen van de fractieleiders komen immers toch in de openbaarhedi, be toogde mr. Geertsema. De discussie ontstaat en dan wordt de Kamer ge- Soepen de verantwoordelijkheid te anvaarden. Bovendien had mr. Geertsema ook nog een democratisch argument. In het oude systeem spelen de fractie voorzitters een overheersende rol en kunnen de opvattingen van de minderheden niet naar voren komen. Grondslag Grondslag van de motie, die de heer Kolfschoten indiende, was de bovenpartijdige functie van het staatshoofd met alle mogelijkheden De bladen van Het Kwartet te weten De Rotterdammer, De Nieuwe Haagse Courant, De Nieuwe Leidse Courant en het Dordts Dagblad, gaan samenwerken met het dag blad Trouw. Tegelijkertijd legt dr. E. Diemer zijn func tie van hoofdredacteur neer (zie pag. 3). zich uitvoerig te informeren. Aan de andere kant wordt de vrijheid van de nieuwgekozen Kamer volledig ge respecteerd. De heer Kolfschoten gaf er de voorkeur aan dat de aangewezen for mateur minister-president zou wor den. De heer Geertsema wilde dit als regel zien. (Zie ook elders dit blad) Prinses Christina hoopt viorgen haar 24ste verjaardag te vieren. (Foto Max Koot). Sophia Loren vreest ontvoering zoon MILAAN De Italiaanse filmster Sophia Loren heeft van haar villa in Rome een versterkte vesting laten maken omdat zij in voortdurende vrees leeft dat haar zoontje. Carlo Ponti, zal worden ontvoerd, aldus een weekblad. De tweejarige Carlo wordt verge zeld door twee gewapende bewakers bij elke stap die hij zet. Sophia Loren is doodsbang voor ontvoering nadat zij vorig jaar het slachtoffer was geworden van een ge wapende roofoverval in New York. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het initiatief wets ontwerp van de heer Westerterp c.s. inzake vervroeging van Prinsjesdag tot de laatste dinsdag van augustus is door de Tweede Kamer met grote meerderheid aanvaard. Wat tijdens de discussie over dit wetsontwerp door de leden te berde is gebracht over de wenselijkheid sluiting en opening der zitting van de Staten Generaal in één bijeenkomst te doen plaatshebben, zal nogmaals speciaal onder aandacht van de mi nister worden gebracht. De groep- Goedhart stemde tegen het wetsont werp. De fracties van de AR, CHU en WD waren verdeeld. FORT BENNING De psychiaters zijn van oordeel dat luitenant Wil liam Calley in alle opzichten normaal Dit deelde de rechter dinsdag mee bij de hervatting van het proces te gen de Amerikaanse officier, die er van beschuldigd wordt in 1968 een honderdtal Zuidvietnamese burgers te hebben vermoord in My Lai. Zaaien is minder moeilijk dan oogsten GOETHE „We hebben een groep gevormd om je te helpen, als je aan het bakken bent voor Kerstmis. Moeten er nog een paar lepels en borden schoon gelikt worden?" DE BILT In de afgelopen nacht daalde de temperatuur bij windstilte en vrijwel geen bewol king in het gehele land enkele graden onder het vriespunt. Het weersysteem, voor de sterke nachtelijke uitstraling verant woordelijk, was een zwakke rug van hoge luchtdruk die zich uit strekte tussen een vlak lagedruk- gebiedje boven België en een op vullende depressie voor de Noor se kust. Boven noordoost-Scandinavië is de luchtdruk de laatste dagen geleidelijk gestegen. Er komt in deze gebieden dan ook matige tot strenge vorst voor. Op de oceaan is de depressie-activi/5it wat af genomen. Het hógedrukgebied be moeilijkt bovendien oceaanfronten het opdringen naar ons land, zo dat we de komende dagen over het algemeen rustig weer kunnen verwachten waarbij de tempera turen mogelijk geleidelijk op een iets lager niveau kunnen komen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: nul tot vijf; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. BAROMETERSTAND heden 10 uur 45 cm (1000 millibar) stijgend. Zon en niaan ;8 februari: zon op 7.51, ondur 17.N8; maan op 2.29, onder 10.00; Laat.te Kwartier. Hong water Hoog water, 18 februari: Rot terdam le getij 9.01, 2e getij 21.42; Scheveoingen 7.35-19.59; Vlissingen 6.36-19.04; Haringvliet- dam a d. zeezijde 8.07-20.35 Afscheid Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: Iplaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: «uwe Leidse Courant, 267, Leiden (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Zo goed als de burger recht heeft op zijn eigen leefruimte, zo goed moet ook het bestuur een leefruimte hebben, waarbinnen de inspraak niet on begrensd en de openbaarheid niet onbeperkt is. Een bestuurder kan moeilijk besturen met op iedere knie een burger, zei vanmiddag staats secretaris mr. C. van Veen van binnenlandse zaken. Hij sprak in Utrecht op de jaarvergadering van de Vereniging van c.h.-leden van gemeente- en provinciebestu ren. Zijn onderwerp was „Open baar bestuur in deze tijd." Staatssecretaris Van Veen erkende, dat het handelen van de overheid voor de burger ondoorzichtig is ge worden. De individuele burger voelt zich overgegeven aan onpersoonijk. technisch-ambtcMjk handelen, waar tegenover hij zich onmachtig voelt. De burger, die door de moderne communicatiemiddelen vrijwel dage lijks bij de politiek is betrokken, wil meer dan «enmaal in de vier jaar een hokje rood maken. Hij wil meeden ken en meepraten. Het gaat er daarom om, vervolgde de staatssecerctaris'van binnenlandse zaken, dat de burger optimaal bjj liet bestuur wordt betrokken. Recht van burger Mr. Van Veen zag in de eerste plaats in de openbaarheid van het bestuur een mogelijkheid om de posi tie van de burger tegenover de over heid te versterken. Daarom bereidt het kabinet een wet voor, die iedere burger het recht geeft op het open baar maken van in beginsel van alle door de overheid genomen besluiten. Verder pleitte mr. Van Veen voor een beleidplanning op langere ter mijn, waardoor het bestuur ook dui delijker wordt. Belangrijk is ook. dat de burger wordt betrokken bij de be leidsvoorbereiding. Volgens de com missie-Biesheuvel moeten plannen openbaar worden gemaakt, zodat met het oog op een goede en democratis che bestuursvoering opinievorming van belang is. Deze aanbeveling, zei de staatsse cretaris, wordt in het wetsontwerp over de openbaarheid van bestuur genomen. Decentralisatie is ook een belang rijk middel om de burger dichter bij het bestuur te betrekken. Dat gebeurt vooral op het gemeentelijk vlak. Van daar dat de staatssecretaris ijvert voor de versterking van het plaatse lijk bestuur bij de vorming van de gewesten. Paradox De staatssecretaris van binnen landse zaken constateerde in het slot van zijn betoog een 'merkwaardige paradox: aan de ene kant moet de overheid allerlei voorzieningen tref fen, maar aan de andere kant wordt maximaal de trom geroerd voor de veiligstelling van de persoonlijke vrijheid en van de persoonlijke le venssfeer. We eisen van de overheid, dat zc er voor zal zorgen, dat we ons persoon lijk geluk zullen vinden. Maar, zei mr. Van'Veen, als die overheid pro beert uit te zoeken vyat daarvoor no dig is, dan gaat de deur voor de volksteller dicht. SCHAGEN Het spektakel, dat Eurosongfestival heet, komt in zicht: op zaterdag 3 april is het zover. Zoals hekend wordt ons land op het songfestivaldat in Lhihlin ivordt gehouden, ver tegenwoordigd door het popu laire zangduo Saskia en Serge. DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is voor stander van een ombudsman, naar het Scandinavische model: dus onafhankelijk van het parlement. De ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Polak (justitie) hadden ge pleit voor een ombudsman, die alleen in opdracht van het parlement klachten kan onderzoeken. De Tweede Kamer nam gisteren een motie aan van de liberaal Rietkerk, waarin de regering wordt gevraagd zo snel mogelijk een wetsvoorstel in te dienen voor de instelling van een onafhankelijke ombudsman. ONZE hoofdredacteur heeft vandaag zijn functie neerge legd. Dr. Evert Diemer, die spoedig na de oorlog de hoofdredactionele leiding van onze bladen uit handen van zijn vader overnam, gaat zij» post verlaten. Hij heeft gemeend bij do struc tuurverandering binnen de christe lijke dagbladpers de leiding van onze bladen aan jongeren te moeten overdragen. Hij doet dit in de beste verstandhouding met de collega's, die het werk van hem overnemen en in groot vertrouwen, dat zijn werk zal worden voortgezet op een wijze, die in de toekomst zijn instemming zal hebben. Met voldoening heeft de heer Diemer de afgelopen maanden ge constateerd. dat de opvattingen binnen de christelijke pers. met na me tussen onze bladen en het dag blad Trouw elkaar sterk zijn gena derd. zodat een goede samenwer king verwacht mag worden na de integratie van de redacties van bei de dagbladbedrijven. Dit zal een samenwerking moeten worden, die de kwaliteit van dc krant ten goede komt. de lezers van de krant extra voldoening geeft en de economische positie van dc tota le christelijke pers aanzienlijk zal versterken. De heer Diemer is er bij zijn beleid als hoofdredacteur steeds van uitgegaan, dat het chris telijk beginsel van dc krant nooit geweld mag worden aangedaan, welke veranderingen de ontwikke ling op de vele terreinen van het leven ook vraagt. Belangrijk in dit opzicht was tijdens zijn hoofdre dacteurschap de inhoud die aan pa gina twee van onze krant werd ge geven; een pagina met vrijwel uit sluitend artikelen, beschouwingen en nieuws uit het kerkelijk en geestelijk leven in ons land en daar buiten. Het beleid van dc heer Diemer werd gekenmerkt door het vermij den van eenzijdigheden. Hij bena derde de problematiek van kerk. politiek en samenleving altijd met een zo groot mogelijke objectiviteit, waarbij hij poogde ieders stand punt zoveel mogelijk recht te doen wedervaren, evenwel niet zonder de uitdragers van opvattingen die streden met zijn christelijke over tuiging duidelijk te weerspreken. Het is vanzelfsprekend, dat de heer Diemer, die zich in een goede gezondheid raag verheugen, er nog niet over denkt, zich uit het actieve leven terug te trekken. Kort gele den viel hem de eervolle benoe ming te beurt tot gewoon lector in de leer van de communicatiemidde len aan de Vrije Universiteit. Dr. Diemer zal zich ongetwijfeld ook in die werkkring op verdien stelijke wijze kwijten van zijn taak. Dit neemt niet weg. dat zijn werk bij onze krant een belangrijk deel van zijn levenswerk mag wor den genoemd. Met groot plichtsbesef, waarbij de dag voor hem nooit te vroeg be gon. heeft hij in het voetspoor van zijn vader zijn taak bij de krant ook met grote toewijding verricht. Hij was niet de gemakke lijkste hoofdredacteur. Hij eiste veel van zijn redacteuren en was niet gauw tevreden, maar hij maakte voor zichzelf geen uitzonde ring. Ook vond de heer Diemer tijd om zijn bijdrage te leveren aan de ac tiviteiten van de journalistcnorga- nisatie. Hij was voorzitter van de Protestants Christelijke Journalis tenkring en later bestuurslid van de Federatie van Nederlandse Journalisten. Hij slaagde er dikwijls in op zijn eigen humoristische wijze vergade ringen te laten genieten van zijn journalistieke relativering van de dingen in het leven. Wij zeggen dr. Diemer dank voor zijn collegialiteit en voor hetgeen hij als journalist voor onze bladen heeft gedaan. Zonder dat werk zou er wellicht op dit ogenblik geen sprake meer zijn van een christe lijke dagbladpers in Nederland. Er is nu een bundeling van krachten mogeljjk, die gepaard gaande met een principieel en realistisch redac- tiebeleid nog goede kansen biedt voor de toekomst. Wij wensen de heer Diemer van harte Gods zegen op zijn verdere levensweg. H. P. ESTER DEN HAAG De minister van economische zaken is akkoord gegaan met een prijsverhoging, ingaande 22 februari aanstaande, van één cent per brood. De prijs van een half brood van 400 gram, alsmede van kleinbrood in standaardverpakking van 400 gTam mag eveneens met één cent worden verhoogd. De minister heeft met de prijsver hogingen ingestemd om doorbereke ning mogelijk te maken van de re- caite stijgingen van de bloemprijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1