Hoofdredacteur op huisbezoek mooi 648 RAI \miisr de postgiro PTT meer op haar hoede tegen inbraak en roof Intrekking van subsidie: toch congres kolonialisme WW personenauto's Oersterk! uw salaris precies op tijd met die snelle postgiro! dak makkelijk! 11 TM 21 FEBRUARI Concordes voorlopig nog aan de grond 1 redase vrouw van eineed verdacht Chr. ondernemers tegen uitspraken loonontwikkeling Indonesische gastarbeiders naar ons land Redelijk jaar erdoor Heidemij. ROTTERDAM „Ik ben waarschijnlijk de enige hoofdredac teur die wel eens bij zijn lezers op huisbezoek gaat", zegt dr. E. Diemer. Als hoofdredacteur van de dagbladen van Het Kwartet heeft hij er altijd naar gestreefd de afstand tussen redactie en le zers zo klein mogelijk te houden. Dat huisbezoek was dan soms nodig om de afstand tussen een lezer en zijn krant te overhrug- gen. Omgekeerd vindt dr. Diemer het ook enorm belangrijk dat de lezers met de redactie in contact treden. ..Als er een dag geen brief komt van een lezer, dan voel ik me opgelaten. Iedere brief die je krijgt betekent dat er iemand is die zich los maakt uit de anonimi teit van de massa." De rol die dr. Diemer zichzeli als hoofdredacteur heeft toebe deeld is vergelijkbaar met de functie van discussieleider in een groepsgesprek. Zorgen dat de verschillende stand punten binnen de groep naar voren kunnen komen, de bedoeling van wat de mensen zeggen eruit halen, laten zien wat ze gemeen hebben en sa menvatten waar het om gaat. Die journalistieke bezigheid heeft hij sinds 1937 beoefend. Lectoraat Binnenkort verwisselt hij de actie ve journalistiek echter voor de meer theoretische bespiegeling van het vak. Het buitengewoon lectoraat in de perswetenschap dat hij in 1958 aan de Vrije Universiteit aanvaardde wordt dan namelijk uitgebreid tot een ge woon lectoraat in de leer der commu nicatiemiddelen. Evert Diemer is een jaar te vroeg geboren om te kunnen zeggen dat hij als hoofdredacteur in de wieg is ge legd. Toen zijn vadet, iH. Diemer, in 1912 directeur-hoofdredacteur van de Rotterdammer werd, was zijn latere opvolger al een jaar oud. E. Diemer promoveerde in 1937 op een proefschrift over de vrijheid van drukpers en in datzelfde jaar begon hij zijn journalistieke loopbaan bij De Rotterdammer. Na een onderbre king van vijf jaar (tijdens de oorlog was dr. Diemer advocaat) werd hij op 1 januari 1946 benoemd tot hoofdre dacteur. Het vertrek van dr. Diemer als hoofdredacteur valt samen met de in tegratie van de vier bladen van Het Kwartet met Trouw. Dr. Diemer maakt er geen geheim van dat het hem aan zijn hart gaat dat deze inte gratie economisch noodzakelijk is om het voortbestaan van de christelijke pers mogelijk te maken. ..Wanneer kranten fuseren, bete kent dat altijd een verlies van identi teit van de 'afzonderlijke bladen," zegt hij. Hoe zou u de identiteit van Het Kwartet willen omschrijven? Iedere hoofdredacteur werkt in een bepaalde situatie. Ik kwam bij "een regionale krant met een zeer geva rieerd lezerspubliek. Als zodanig had deze krant alleen bestaansrecht wan neer zij die verscheidenheid respec- Bij gaand interview met onze scheidende hoofdredac teur troffen wij aan in het dagblad Trouw. teerde. Wij hebben lezers vanaf de SGP tot en met de ARP. Dat heeft mijn beleid beïnvloed. Ik vind het griezelig om binnen je lezerskring te discrimineren. Ik heb wel geprobeerd de mensen kijk te ge ven op het standpunt van anderen. Je moet proberen vooroordelen en op tisch bedrog uit de wereld te helpen. De kans op .vertekening is toch al zo enorm groot bij een volk dat zo pole misch is ingesteld als het onze". Wat betekent dat voor een dagblad? „Een dagblad is een medium onder de media. Die media vullen elkaar aan. De media verschillen echter van elkaar in hun graad van (on)misbaar- heid. De mensen zijn wel bijzonder sterk op hun dagblad aangewezen. Ik zeg dat niet alleen omdat in mijn huidige functie de krant mij uit eraard het meest na aan het hart ligt (straks behoren alle media mij even dierbaar te zijn). De krant moet regi streren. informeren, oriënteren. Daarbij moet je een groot respect hebben voor de lezer die voor zijn informatie van je afhankelijk is. Dat betekent dat je je als journalist niet teveel tussen de gebeurtenissen en de lezer in moet schuiven. De lezer is niet zo zeer in de mening van een journalist geïnteresseerd als wel in wat er gebeurt". Maar een krant probeert ook de mentaliteit van de lezers te beïn vloeden. „De invloed van de pers wordt vaak overschat. Vroeger was die in vloed misschien groter. Je zou drie periodes kunnen onderscheiden in de geschiedenis van de ohristelijke pers. Groen van Prinsterer was de man die als profeet zijn stem verhief. Hij werkte in grote eenzaamheid en zijn stem verklonk soms in de woestijn. De tweede periode is die van Kuy- per. Hij schreef wervend, hij voorzag de mensen van een wapenrusting, hij plantte de Standaarde n hief de He raut. Dat was meer koninklijk dan profetisch, al ligt hier natuurlijk geen echte tegenstelling. Daarna hebben kranten een meer priesterlijke functie gekregen: naast Dr. Diemer: Afstand tussen redactie en lezers zo klein mogelijk houden DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 DEN HAAG Het Nederlands Chr. Ondernemersverbor.d in het midden- en kleinbedrijf vindt dat leden van de SER zich in dit statium nie» moeten uitlaten over de loonontwik keling in het tweede halfjaar van 1971. Het beraad over het toekomstige loon-en prijsbeleid'waarover de SER advies zal uitbrengen, zal een gede gen en goed voorbereid karakter moeten dragen en niet bij wijze van voorbereiding van een spoedadvies. aldus het ondernemersverbond. De tijd dat geleerden met elkaar in het Latijn communiceerden ligt ver achter ons. Op zichzelf is die grotere openheid toe te juichten, maar het is een nadeel dat de misverstanden zich snel kunnen vermenigvuldigen. Het blijft jammer dat de christe lijke pers dat uit elkaar groeien ook niet altijd kan voorkomen. Maar mis schien zou het zonder christelijke pers nog wel erger zijn geweest." U bent in Zuid-Afrika geweest? (Zo staat de vraag op papier. IV^aar dr. Diemer stelt de vraag zelf: „u wilt waarschijnlijk ook iets vragen over mijn reis naar Zuid-Afrika...?") DEN HAAG De hoofddi rectie van de PTT heeft naar aanleiding van de inbraak in het postkantoor in Apeldoorn en de diefstal van een postwagen in Alkmaar algemene richtlijnen ge geven aan de directies van de postdistricten in Nederland om de veiligheidsmaatregelen verder te verscherpen. De directies zullen de richtlijnen naar eigen behoefte moeten aanpas sen aan de eisen van hun district. „Het is ons onmogelijk de onrust bij het Nederlandse publiek weg te nemen door de genomen maatregelen openbaar te maken. Wij zitten daar bij vast aan een ..gentleman-agree ment" met de werkgroep bankbevei- liging om niets over beveiligingssys temen publiek te maken", aldus de heer J H. Wiers, plaatsvervangend hoofddirecteur der posterijen. De heer Wiers zei. dat de PTT reeds jaren intensief bezig is de vei ligheidsmaatregelen zo te verbeteren en bij te stellen, dat het opkomend gangsterdom tenminste met gelijke wapens bestreden kan worden. „De indruk, die men wel heeft, dat de PTT stil zit en niets aan de veilig heid doet. is wellicht verklaarbaar, door de door ons toegepaste methode van anonimiteit, waarbij bijvoorbeeld geldtransport op een zo onopvallend mogelijk beveiligde manier wordt verzorgd." „Een dergelijk transport is piet te onderscheiden van een gewoon trans port. Dit is dan in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Amsterdams ge meente vervoerbedrijf dat zijn geld transport door aandacht trekkende oranje wagens met zwaailichten laat uitvoeren", zo zei hij. AMSTERDAM geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f4,00. speciale trein-Toegang-bitjeiien met 3x reductie verkrijgbaar op 140 ns-sianons AMSTERDAM Het congres over kolonialisme en onafhanke lijkheid dat 20 maart door het Nederlands comité voor interna tionaal jongerenwerk was ge pland gaat gewoon door. Dit ondanks de intrekkingen van twee subsidies aan het co mité. ..Wij zijn bijzonder teleurgesteld", verklaarde gisteren de secretaris van het comité Pieter de Teijter. Zowel een subsidie van 10.000 van het ministerie van buitenlandse zaken als één van ƒ35.000 van CRM zijn ingetrokken. „Als het mogelijk is voor de over heid om een subsidie toe te kennen, uit te keren en dan op een gegeven moment weer in te trekken, dan hangt er een zwaard van Damocles boven de hoofden van alle gesubsi dieerde instellingen in Nederland", aldus De Feijter, die verder ver klaarde al 15.000 te hebben uitge geven. „Hoe ik dat moet terug betalen weet ik nog niet, maar het lijkt me eerder een probleem voor minister Luns hoe die zijn geld moet zien te rug te krijgen." Hij sprak de hoop uit dat een ge sprek met de betrokken instanties tot een oplossing zal leiden. Dit op grond van het feit dat naar de mening van het comité er sprake is van een mis verstand. Volgens minister Luns zou namelijk de opzet van het congres zijn veran derd, waardoor eigenlijk subsidie zou zijn uitgekeerd voor een ander con gres. Dit is naar de mening van het comité onjuist De opzet van het con gres is volgens het comité bij de sub sidie-aanvrage duidelijk uiteengezet. Hier is tijdens de fase van voorbe reiding geen elementaire wijziging in aangebracht Jongeling vraagt over PTT - schadevergoeding DEN HAAG Het GPV-Tweede Kamerlid Jongeling heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd of hel waar is dat de PTT een scha devergoeding van ƒ25 uitkeert voor een zoekgeraakte aangetekende brief. Verder vraagt de heer Jongeling of het juist is dat dit bedrag dateert van geruime tijd voor de tweede wereld oorlog. Hij vraagt de minister het bedrag aan te passen aan de sindsdien opge treden geldontwaarding. LONDEN Het Franse prototype van het supersonc verkeersvliegtuig Concorde heeft tijdens zijn jongste proefvlucht boven zee een deel van een motor verloren. Naar aanleiding van dat incident wordt zowel het Franse als het Britse prototype voor lopig aan de gron't gehouden om ver beteringen aan te brengen. Het incident deed zich op 22 janua ri voor boven de Atlantische oceaan. Een van de drijfassen van een motor had het begeven waarna een klein stuk ervan door de motor sloeg en het andere stuk in zee stortte. In een communiqué zegt deze orga nisatie dat het doen van centrale cij fermatige uitspraken als onlangs ge daan door de heren Bakkenist en prof. Schouten, kroonlid van de SER. niet alleen in strijd is met het huidige loonpolitieke systeem, maar ook onnodige impulken geeft aan de inflatoire loonkostenontwikkeling de lezer staan, hem begeleiden, hem van dienst zijn met je informatie." De Rotterdammer is ontstaan uit verzet tegen Kuyper. „Toen De Rotterdammer in 1903 werd opgericht was het inderdaad de bedoeling een tegenstem tegenover de door Kuyper beheerste Standaard te laten horen. iHet was een poging om onder het beslag van Kuyper uit te komen. Wel ontstond ook De Rotterdammer vanuit de anti-revolutionaire partij. Pas later is er een grotere onafhan kelijkheid van de politieke partijen gekomen. Het politieke primaat werd vervangen door het journalistieke. Dat was ook een gevolg van de veel grotere actualiteit en universaliteit van de krant. Een krant moet snel en op een breed terrein informeren. Een jour nalist kan zich ongestraft vergissen, hij leeft bij de dag. Een commentaar moet je soms binnen een uur klaar hebben. Een politicus kan zich min der veroorloven." Die politieke onafhankeijkheid is niet zo groot dat de christelijke kranten zich los maakten van de christelijke partijen in het alge meen. ..We zijn nu onafhankelijk van be paalde politieke organen. De band met het fundamentele beginsel van de christelijke partijformatie is wel gebleven. Hetzelfde zag je bij andere Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie 'EN HAAG Voor de Haagse po- srechter verscheen maandag een •jarige vrouw, afkomstig uit Breda, 'irresteerd op vermoeden meineed, zat op de avond van dinsdag 1 lember 1970 in een auto waarmee de Hendrik Zwaardecroonstraat aanrijding werd veroorzaakt. Zij Jaarde toen dat een man de auto ituurde. Iu de man gistermorgen terecht id omdat hij na de aanrijding was irgereden en onder invloed van k verkeerde verklaarde de iw dat zij gedurende de gehele rit lauto had bestuurd, zoals in eerste itie ook de man had verklaard, foewel de vrouw door officier, mr. van Steenderen en de rechter mr. J. Berkhout werd gewaarschuwd plegen van meineed bleef zij haar verklaring. ïa deze te hebben getekend werd etyvroiiw in hechtenis genomen en de •der behandeline van de zaak uit- teld V - „Ik had niet veel zin in die reis, maar ik ben toch gegaan. En als je daar dan bent probeer je na te gaan wat nu eigenlijk de problematiek is. Ik heb nu eenmaal de neiging ge nuanceerd te oordelen. Ik vind toch dat de centrale conceptie van de Zuid- afrikaanse regering niet zo gek is.' Als het tenminste lukt die door te voeren. Want dë regering heeft te maken met groepen blankeh die dit beleid tegenhouden uit angst dat de zwarten hen onder de voet lopen. Maar de randverschijnselen van de apartheid zijn uitermate kwalijk. Je begrijpt niet hoe het komt dat mensen die ook christen zijn dit doen. De kleine apartheid (restaurants die slechts voor blanken toegankelijk zijn, de zedelijkheidswetgeving, enz.) is inderdaad verwerpelijk. Mijn oor deel is dus genuanceerd. Ik las juist een artikel in Le Monde dat sterke overeenkomsten vertoont met de artikelen die ik na mijn reis geschreven heb. Ook genuanceerd." Voelt u voor de oprichting van kran- tenfabrieken waar iedere groep fa ciliteiten voor het drukken van een krant kan buren, zoals ook iedere groep van een bepaalde omvang een zendmachtiging voor radio of televisie kan krijgen? „Ik begin steeds meer voor die ge dachte te voelen. We gaan anders toe naar een oligarchie, waarin weinigen het voor het zeggen hebben. Wat heb je aan de vrijheid van drukpers, als die niet meer te realiseren is. Daarom sta ik nu ook wat minder huiverig tegenover overheidssubsidie aan de pers. Per slot van rekening krijgt ieder een subsidie. Subsidie is in ieder ge val een geringer kwaad dan. het ver dwijnen van de mogelijkheid de vrij heid van drukpers te realiseren." U gaat nu aan de Vrije Universiteit een instituut voor de leer der com municatiemedia opzetten? „Ik ben jurist en natuurlijk het meest, geïnteresseerd geweest in de schrijvende pers. Ik hoop Spoedig op een personele uitbreiding in de rich ting van de audiovisuele middelen, de hele sector van de voorlichting en deskundigheid op het gebied van on- derzoek-technieken. Het is mijn be doeling zo'n beetje als kwartierma ker te fungeren." DEN HAAG In mei of juni zul len 135 Indonesische gastarbeiders in Nederland arriveren. Het is de eerste groep, die in het kader van "een rege ling tussen het verbond van chr. ar-, beiders (Kespekri )en de „Stichting Werk Voor U" te Amsterdam, naar Nederland wordt gevlogen. De heer mr. René H Mantiri, voor zitter van de „Stichting Werk Voor U", die zich in Indonesië bevindt om de laatste voorbereidingen te treffen, zoekt werkloze Indonesiërs uit. Zij moeten minstens 21 jaar zijn en op zijn minst een middelbare schoolop leiding hebben. De heer Mantiri deelde het Indone sische persbureau Antara mees dat Nederlandse ondernemers veel prijs stellen op het in dienst nemen van Indonesische arbeidskrachten. De In donesische regering heeft haar fiat gegeven. Domo biedt 5,1 min voor Hollandse Melksnikerfabriek BEILEN De NV Hollandsche melksuikerfabriek zal worden over genomen door de coöperatieve Meik- productenbedrijvpi „Domo-Bedum" g.a. in Beilen en de coöperatieve ver eniging tot exploitatie van melkpro- ductenfabrieken „Noord Holland" g.a. in Opmeer. De twee coöperaties zullen een bod doen op alle uitstaande aandelen van de Hollandsche melksuikerfabriek ter hoogte van 350 pet in contanten. Op de laatste beursdas voordat de note ring van aandelen Hollandsche melk- suikerw erden geschorst i.v.m. de on derhandelingen over het bod, noteer den de aandelen 266 pet. Het bod komt neer op een overnemingsprijs van ƒ5,1 min. De werkzaamheden in de fabrieken van Hollandsche Melksuiker in Uit geest en Bolsward zullen op dezelfde wijze worden voortgezet. Voor het 185 man personeel zal de overneming geen gevolgen hebben, zo hebben de twee coöperaties bekendgemaakt. (Wyers staat er achter) enkele centen méér glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, 3 KUYPER VIEUX et de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. ,a' RNHEM Voor de koninklijke jj. lerlancfsche heidemaatschappij is tt een redelijk goed jaar geweest, teld kan worden dat het veel be was dan 1969; er is duidelijk ike van een bedrijfsoverschot. n 1969 was het bedrijfsresultaat atief, maar door een fors bedrag bijzondere ba:en kon nog een ba- saldo worden behaald van 7.000. ien kan zich echter afvragen, of nu behaalde resultaat ten opzich- iran het eigen vermogen van ruim min. wel bevredigend kan wor- geacht. inancieel directeur drs. J. van k zet achter deze vraag een vraag- en. Over het geïnvesteerde vermo- wordt momenteel niet geheel het normaal te beschouwen rende- =fnt gemaakt. Hij heeft echter goede >p, dat dit in 1971 wel zal lukken. U benadrukt sterk de functie van dc krant als communicatie-middel tus sen verschillende groepen, fs de christelijke pers niet tekort gescho ten in die medium-functie tussen christelijke paWijen en doorbraak- christenen? „De doorbraak begon in een tijd dat de christelijke kranten politiek nog afhankelijker waren van partijen dan nu. Het was bovendien moeilijk mensen te verstaan die de christelijke organisatievorm inclusief de christen lij ke pers, met de nodige reserves be keken." Hoe komt het dat ondanks alle pogin gen tot onderlinge communicatie, partijen als het GPV en de ARP of kerkelijke groepen zoals de veront rusten en de theologische voorhoe de toch verder uit elkaar gegroeid zijn? „Misschien is een van de factoren die daarbij meespelen dat de publici teit tegenwoordig zo dicht om de hoek ligt. Als vandaag iets wordt uit gevonden, moet het zo mogelijk giste ren nog in de krant. Alles wordt snel en op grote schaal gepubliceerd. Gisteren presenteerde De Lange in Amsterdam zijn visie op de mode-in-leer. We zien hier een svède pak short, een battle-dress met knickerbocker. kranten. Ook die lieten de sterke binding aan partijen los. Daardoor werd het ook mogelijk over andere partijen te informeren. Vroeger verscheen er over de ARP bijvoorbeeld geen letter in een socia listische krant. Nu is die belangstel ling voor andere partijen wederzijds."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7