VU-studenten contra minister Bakker Actie in Laos in week geslaagd? Prijzen omlaag in Polen na nieuwe arbeidsonrust NOG DEZE WEEK OVERLEG BENZINE! OVER PRIJS Rusland wil nauwere ban< met Palestijnse verzet Bestuur over Namibië niet erkennen Guinee verwacht nieuwe aanval Automatic sponsort twaalf wielrenners GERRITSVIERDE Huis van Laird werd enige tijd ..bespioneerd" Tass valt joo<3 congres fel aar Gewit Gevechten bij Amman duren voort 6 DINSDAG 16 FEftR-UAftI 1 II o-Ts jj i-M i n li - we g afgegrendeld nu SAIGON Precies een week na het begin van de interventie in Zuid-Laos hebben Zuidvietna- mese regeringstroepen naar eigen zeggen het gestelde doel bereikt en het vervoer van de Noordviet- namezen via de HoTsji-Minh- route afgesneden. Naar de commandant, luitenant-ge neraal Hoang Xoean Lam gisteren op een persconferentie in Khe San mee deelde, hebben zijn troepen een be langrijk knooppunt ingenomen op ruim 30 km van de Zuidvietnamese grens. Het gebied was vast in Zuidvietna mese handen, ofschoon de tegenstan der hevig verzet bood. Depots Omgeven door onontplofte artilleriegranaten eet een Ameri kaanse soldaat zijn frontrantsoen in de buurt van de weer in ge bruik genomen Khe Sanhbasis in Zuid-Vietnam. Dit is een van de laatste foto's, gemaakt door foto graaf Kent Potter voordat de helikopter waarin hij zat, boven een verlaten streek van Laos werd neergeschoten. ..Zuid-A frika schendt verplichtinen' DEN HAAG De Neder landse regering staat op het standpunt dat alle staten in het algemeen verplicht zijn zich te onthouden van gedragingen die erkenning zouden inhouden van het Zuidafrikaanse bewind over Namibië (Zuidwest-Afrika). Prof. Riphagen, juridisch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, zei gisteren voor het internatio naal gerechtshof, dat „Zuid-Afrika zijn juridische verplichting heeft geschon den, zijn feitelijk bestuur over Zuid- west-Afrika dient te beëindigen, en alle stappen dient te ondernemen om de VN en haar organen in staat te stellen haar functies met betrekking tot het gebied te vervullen" Het internationaal gerechtshof moet van de Veiligheidsraad adviseren over de vraag wat voor de andere landen de juridische consequenties zijn van de blijvende aanwezigheid van Zuid-Afrika in Namibië, ondanks het feit dat de VN het voormalige volkenbondsmandaat krachtens welke Zuid-Afrika Namibië beheerde, heb ben beëindigd. Ongezond De Nederlandse regering vindt dat dwingende maatregelen, om Zuid- Afrika er toe te brengen zijn feitelijk Aan verkeersweg nummer negen richten Zuidvietnamese eenheden tal rijke depots in, vooral voor motor brandstof. Verder is meegedeeld, dat de interventiestrijdkrachten in de na bijheid van de Ho-Tsji-Minh-route een Noofdvietnamees opleidingskamp hebben ontdekt, bestemd voor onge veer duizend soldaten. De regering van Laos heeft intus sen versterkingen gezonden naar de hevig omstreden stad Long Sjeng. Naar verluidt zijn tot nu toe 30 Lao- tiaanse militairen gesneuveld. Het is niet duidelijk, of onder hen ook de slachtoffers zijn van de luchtaanval die de Amerikanen bij vergissing uit voerden. In Long Sjeng bevinden zich volgens Laotiaanse mededeling 7.000 Noord- vietnamese militairen en opereren in de omgeving ongeveer 18.000 commu nistische soldaten. Thailand heeft zijn strijdkrachten langs de grens met Laos in hoogste bestuur te beëindigen, voorbehouden blijven aan de Veiligheidsraad. Prof. Riphagen noemde de bezwa ren die Zuid-Afrika had aangevoerd tegen de bevoegdheid van de VN, het mandaat van de VN beëindigd te ver klaren, „juridisch ongezond". Hij stel de dat in wezen de rechten van de gemandateerde staat berusten op macht, uit te oefenen namens de ge organiseerde gemeenschap van staten Als dat doel niet wordt gediend, en de gemandateerde staat dus zijn ver plichtingen niet vervult, is de georga niseerde gemeenschap van staten, thans belichaamd in de VN, door deze feitelijke situatie verplicht te zorgen dat dat doel alsnog wordt bereikt. Kustland lielpt met levering graan WARSCHAU De prijsver hogingen voor levensmiddelen in Polen, die in december tot bloe dige onlusten leidden, zullen per 1 maart teniet gedaan worden. Premier Jaroszewicz zei gister avond voor de televisie, dat de maat regelen mogelijk waren gemaakt door hulp van Rusland by de levering van graan en door een te verwachten ho gere produktie in de veeteelt. De prijsverhogingen hebben in de cember vorig jaar lot woeste demon straties en gevechten geleid in de Poolse Oostzeesteden, waar veel werknemers het werk neerlegden. De verhogingen hadden betrekking op 66 pet van alle levensmiddelen en kwamen neer op een extra jaarlijkse uitgaaf van 50 miljoen dollar. Bij de gevechten verloren 41 mensen het le ven en vielen meer dan 1000 gewon den. De Poolse premier maakte de prijs verlagingen bekend enige tijd nadat hij een bezoek had gebracht aan de Industriestad Lodz, waar de arbeids- PARIJS President Sekou Touré van Guinee heeft in een interview met het weekblad .Jeune Afrique" verklaard, dat sn het buurland Portu gees Guinea =>en nieuwe aanval op zijn land wordt voorbereid. Westduitsers, Fransen en Amerika nen oefenen *ich daar momenteel voor. „West-Du it.<-!and heeft 500 huurlingen geleverd", aldus Touré. onrust weer was opgelaaid. In enkele textielfabrieken werd al enige dagen gestaakt. „De beslissing tot het ongedaan maken van de prijsverhoging was", aldus de premier, „een moedige stap". Hij gaf toe dat de verhogingen aan leiding waren geweest tot de ongere geldheden van december, maar ver telde verder niets over de door hem gemelde hulp van Rusland, die de prijsstop mogelijk had gemaakt. Bekend was reeds dat de Poolse economie er slepht voor staat en het land dit jaar grote kredieten uit het buitenland gaat ontvangen, vermoe delijk vooral uit landen van het com munistische blok. alarmtoestand gebracht. Naar ver luidt, zijn daar op het ogenblik 20.000 Thailandse soldaten gelegerd. ROTTERDAM Ondanks de enigszins teleurstellende uitslagen in 1970 blijft Automatic Holland ook het komende seizoen een wielerploeg sponsoren. De formatie bestaat uit twaalf renners: Cees van der Mey- den, Gerry St. Nieolaas, Ger Velthui- zen, Gabv Minneboo. Martin Rietveld. Frank Ouwerkerk, Bert Stolle, Henk Ilanswijk, Jan Stam, Krijn van Laar. Theo van der Leist en Lou Verwey. De nieuwelingen in deze ploeg zijn Martin Rietveld (eerste jaars ama teur), Jan Stam (lange tijd niet ge fietst) en Lou Verwey. Gaby Minne boo en Frank Ouwerkerk zijn de ren ners met de meeste ervaring. Nadat vorig jaar de heer Hans- wijk als ploegleider was aangesteld zal in de toekomst Rinus van der Klooster de scepter gaan zwaaien. De ex-Rotterdammer, woont thans in 's- Gravendeel, heeft een uitstekende amateurtijd gekend en behaalde daarin niet minder dan vijfentachtig overwinningen. Van der Klooster hoopt met z'n jongens meer overwin ningen te behalen dan vorig jaar (vijf). Op het programma staan bijna alle criteria in de omgeving van Rotter dam, de Ronde van Zuid Holland. Ronde van Gelderland, de Omloop van de Baronie en misschien de Bra bantse Pijl. Grote wens is deel te ne men aan Olympia's Tour. CORDOBA Wereldkampioen Jean Pierre Monseré (België) heeft gisteren de eerste etappe van de wie lerronde van Andalusië gewonnen (195 kilometer van Malaga naar Cor doba). Monseré maakte een tijd van 6 uur, 5 minuten en 5 seconden. In deze etappe was een col van de eerste en een van de tweede categorie opgeno men. De uitslag was verder als volgt:: 2. Eric Leman. België 6.05.5; 3 Roger de Vlae- mlnck, België 6.06.C5: 4. Matje Gerrits. Ne derland. 5 Domingo Perurena. Spanje: 6 Jos van der Vleuten. Xedfcrland: 7. Roger Rosiers. Frankrijk: 8 March Sohet, België; 9. Pedro Torres, Spanje; 10. Damasco Tor res. Spanje. Allen in dezelfde tijd als De Vlaeminck. WASHINGTON Het huis van de Amerikaanse minister van defensie, Laird, is korte tijd onder toezicht ge houden door een groep, die zich ver zet tegen het bespioneren van anti- oorlogsorganisaties door militairen. Elf leden van de „Commissie voor een gezonde atoompolitiek" arriveer den met wat zij noemden een „spion- nescoop", een telescoop zonder lenzen die op een statief geplaatst was, bij het huis in een buitenwijk van Wash ington. Zij droegen brillen met donkere glazen en hoeden friet brede randen. De minister was niet thuis. De groep bleef veertig minuten. Politie-in-bur- ger hield haar in het oog. maar kwam niet tussenbeide. Het ministerie van defensie heeft toegegeven, dat militairen burgers bespioneerden die, naar werd aange nomen, mogelijk uit waren op het veroorzaken van moeilijkheden. Lippens maakt debuut in Nederlands elftal ZEIST, 15 febr. Bondscoach Fadrhonc zal in principe voor de wedstrijd tegen Luxemburg van vol gende week hetzelfde Nederlands elf tal opstellen, dat op 11 november van vorig jaar te Dresden in een wed strijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap met 01 van Oost-Duitsland verloor. Vaststaat voorts, dat de Duitse Nederlander Willy Lippens van Rot Weiss Essen dan inderdaad in het Feijenoordsta- dion zal debuteren. Vermoedelijk zal de verkiezing van „de eend" („ik heb originele Hollandse platvoeten. Van daar mijn wat vreemde manier van lopen") Jan Klijnjan zijn plaats in het nationale elftal kosten in de der de ontmoeting van Nederland voor de kwalificatieronden van het toernooi om de wereldtitel. De eerste foto van de nieuwe Renault 17. een vier- persoons-coupèuitgerust met de 1600 cc motor van de Renault 16 TS. De prijs van de wagen, die ook als cabriolet op de markt komt. zal ongeveer 14.000 gulden bedragen. DEN HAAG De Nederland se oliemaatschappijen zullen nog deze week het ministerie van Jonge Belgische landbouwers zijn gistermiddag met drie koeien alle trappen opgeklommen naar de zesde verdieping van het Brusselse congressenpaleis, om daar in de vergaderzaal van de EEG-landbouw- ministers te protesteren tegen de prijs- en structuur voor stellen van de Europese commissie. De koeien droegen borden mee waarop onder meer stond: „Mansholt aan de galg". Enkele zaalwachters slaagden er tenslotte in om, terwijl commissaris Mansholt stoïcijns bleef onder deze demonstratie, de betogers en de koeien uit de zaal te verwijderen. De vergaderruimte werd daarna even ontruimd omdat een kleine schoonmaak nodig was economische zaken voorsti het overleg over een verho van de prijzen van benzini andere olieproducten te opei Dit naar aanleiding van de verhoging die zondag door de O landen werd verkregen. Hoe hoog deze prijsverhogini worden, staat bij de oliemaatsc pijen nog niet vast. Ook het tij waarop een dergelijke verhogin moeten ingaan is nog niet be „Uiteraard zo spóedig mogelijk, dus een woordvoerder van de maatschappijen. De oliemaatschappijen hebbe] Europa een voorraad olieprodi vart ongeveer twee maanden, olie is tegen de oude prijs ingek Of zij echter ook tegen de oude zal worden verkocht is niet zek( Inmiddels hebben de Tweede merleden mevrouw Brautigam e ir. Oele (beiden soc.) minister f sen (economische zaken) vragei steld over de gevolgen, die het koord tussen de Opec-landen e oliemaatschappijen voor de co ment zullen hebben. Zij vragen de minister een zicht te geven van de te verwac pri j sverhogingen. MOSKOU Het Russische per reau Tass heeft een felle aanval daan op de „wereldconferentie de situatie van de joden in Rusl: die op 24 februari in Brussel w gehouden. Tass spreekt vari een „nieuwe vocatie tegen Rusland" en zegt het thema van het congres voorgewende „probleem van de ji in de Sowjetunie" ongegrond is. „Het is opgesteld door Amerika propagandisten en Israëlische ex misten met het doel de aandacht leiden van de agressie die Israël gaat." Volgens Tass is het bovendien j toeval dat deze „zionistische orgai tie wordt gehouden in Brussel, de tel van de Navo", want „het is d\ lijk dat de. zionisten goed staan de volken van de Navo". We keken allang niet meer om hoog. Daar immers was alleen pure ellende te zien. Het plafond vies. de koof vol gaten. Er was al eens een vakman bij geweest, die een deskundig verhaal weggeven had van afbikken en de kamer helemaal leeg. Hij monlpelde ook nog, dat het verstandig zou zijn de muurkasten af te plakken, want het stof zou door elke minimale reet binnendrin gen. Dus lieten we het maar zitten... Toen kwamen op een kwade avond de gordijnen naar beneden gezegen. De rail bleef nog net aan één schroef hangen... Er moest iets gebeuren Maar het bikspook boezemde me een onvoorstelbare angst in. Ik zou de krachttoer van het ontruimen, het afplakken, het schoonmaken en het herinstalleren niet overleven. Toen kwam hij. Op aanbeveling. De man die alles kon, die niet zou bikken maar wel zou helen en wit- Na een dag was het plafond een blanke weelde, .er was een nieuwe rail, die muurvast zat, de gaten wa ren onzichtbaar geheeld. Ik was dol enthousiast. Nu ook de hal. de andere kamers, de keuken... Hij vond het best. Ik sleepte de halspullen in de schone kamer. Maar het werk ging zo vlot, dat ook de keuken leeg moest. Om tijd te win nen gaf hij de haldeuren ook „een lik". Al het verplaatsbare werd uit de kamer gesleept, de grote stukken mochten afgedekt blijven staan. Met stapels pannen en potten, le- pelrek en kruidenvoorraad snelde ik heen en weer van keuken naar ka mer, langs de natte wanden, onder de ladder door- Toen de keuken ook blonk, was de hal drogend op enkele verraderlijke plekken na. Mijn werkkamer moest leeg, zei hij. Ik sleepte stapels papier, boeken, mappen naar de hal. Hij werkte in ongelooflijk tempo en bereikte zo ook nog de slaapk mer. Kleed oprollen en in de voork mer, beddeboel langs de laatste n pikkende deur manoeuvreren. Enige plek om de matrassen op stapelen de bank in de zitkam< waar ik de pannen had staan. Die dan maar op de grond. We bivakkeerden die nacht nog wonderlijk in de hal, waar het koi was en hol. 's Morgens vroeg was hij er we en begon aan de tweede laag, noodzakelijk bleek. Dus weer ove hevelen van kamer naar keuke van keuken naar kamer. Om vijf uur nam hij afschei Voldaan het werk aanziend. Alles blonk, alles'glansde... Van boven dan en de deuren de lijsten... De rest was chaos. Én is het nog. Alleen de bedde staan, die zijn nu eenmaal onmi baar. En de keukenplank is op model. Morgen misschien de boekenkas overmorgen het schrijfbureau. Elke dag een draadje is hemdsmouw in het jaar Maar wat als na dat jaar gewit moet worden? BEIROET Rusland streeft opnieuw naar het aanknopen van nauwere betrekkingen met de Palestijnse guerrillabeweging. Deze heeft lange tijd wantrou- AMSTERDAM - De Werk groep Smeerpijp van de Vrije Universiteit vraagt zich in een open brief aan minister Bakker vol vertwijfeling af hoe het mo gelijk is dat een minister één van de uitgangspunten voor een wet inzake de milieuverontreiniging. die door hem zelf is ondertekend, namelijk de bestrijding bij de bron. met voeten treedt. De werkgroep waaraan 14 studen ten in de biologie en chemie deelne men, houdt zich al geruime t(jd bezig met het afvalwaterprobleem in Oost- Groningen. Ze heeft vrijwel al het materiaal dat over deze zaak aanwezig is, in tensief bestudeerd. Tijdens de verwerking hiervan is de werkgroep tot de merkwaardige ontdekking gekomen dat veel rappor ten niet of nauwelijks opgemerkt zijn door de instanties die beslissingen in deze kwestie moeten nemen, aldus de brief. De werkgroep is zeer teleurgesteld en verontwaardigd dat bij het opstel len van de plannen geen degelijk biologisch onderzoek heeft plaats ge vonden. Bovendien heeft de groep verno men dat de biologen die zich tien jaar seleden niet tegen de plannen voor lozing zouden hebben verzet op het ogenblik op biologisch legitieme gron den fel gekant zijn tegen de uitvoe ring van de plannen van het rijksin stituut voor de zuivering van afval water. De werkgroep vreest dat de plan nen voor het leggen van een tweede (en derde) smeerpijp, die door het Riza naar voren zijn gebracht, tot catastrofale gevolgen zullen leiden voor het Waddenzeegebied. wen gekoesterd tegen het beleid van Moskou in het Nabije Oos ten, zo is gisteren van diploma tieke zijde in Beiroet vernomen. De afgelopen dagen is er in Am man een bespreking geweest tussen de Russische ambassadeur in Jordanië Anisimof en afgevaardigden van het centraal comité van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie. Over deze bijeenkomst zijn geen mededelingen gpdaan. Diplomatieke waarnemers zijn echter van mening dat het Kremlin een toenadering na streeft naar het voorbeeld van de on langs tussen de guerrillastrijders en Egypte getroffen overeenkomst in verband met de kwestie van een vreedzame regeling met Israël. Na een onenigheid met Cairo die zes maanden heefi geduurd, hebben de guerrillaleiders vorige maanc! openlijk toegegeven, dat het Egypti sche streven naar een vreedzame op lossing geen inbreuk vormt op hun recht de strijd tegen Israël voor zetten. De diplomaten zijn van mening Moskou gelooft dat dezelfde form kan worden gebruikt om het ges tussen Rusland er» de guerrilla's de weg te ruimen Gisteren zijn opnieuw zware vechten uitgebroken tussen Palesti se guerrillastriiderc en eenheden het Jordaanse leger De strijd laa op in het gebipd ten noorden Amman. OSLO Zesduizend merend ieugdige toeschouwers hebben gis avond in het Bisletstadion wer kampioen Ard Schenk een gro hulde bereid. Minutenlange toe chingen gaven gestalte aan de ei me populariteit vaq de Nederlar in Noorwegen Schenk reed een I ronde waarbij hij haast werd ove den met bloemen Op het la stroomden de toeschouwers over „heilige" ijs van Blslet om dichtbij de wereldkampioen te k nen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6