Suriname-zending in conflict met directie suikerplantage Geen twijfel aan koers van CNV Synode neemt AKV-motie. beslist in behandeling Poolse regering geeft protestantse kerken weg Een ivoord voor vandaag Aanleiding: Sipkes boek Ratjetoe Rietkappers Uw probleem is het onze. Lanser bij afscheid A. Borstlap: Indrukwekkend Engelse kerk staatskerk af? RF.NOEMTNGEN WERELDRAAD safo Campagne vai Hutchings Ds. Van Zante blijft praeses BFROEPËVGSWERK Hervormde Kerk wil nieuwe indeling classes Koorzangweek met muzikale quiz DINSDAG ^6 FEBRUARI 19 „Want ieder, die zich voor Mij en voor Mijn woorden zal scha men(Lucas M :26). Zich schamen voor de Here en voor Zijn woord, dat is, in het alge meen gezegd, er in het openbaar niet voor durven uitkomen dat me Jezus het middelpunt van zijn leven wil laten zijn. Met de nadruk op: in het openbaar. Ach, in de veilige beslotenheid van het eigen huis of de kerk gaat dat allemaal wel. Maar buiten de veilige beslotenheid of, zoals dat eens is uitgedrukt, op maandag in het volle leven tonen, dat de He- re heel ons leven beheerst. En nu maar voorzichtig zijn met tegen spreken, zonder dat we het weten hebben we de Here naar de ach tergrond geschoven. Of bewust onder duizend-en-een uitvluchten. We kennen ze wèl: in dit milieu' heeft het geen zin over Jezus te spre ken, of, laten we alles maar in het midden laten, of, het is wat te gevaarlijk. Wie eerlijk is, zal bekennen, dat er maar weinig hoeft te gebeuren of we demonstreren, dat we met Hem niets te maken wil len hebben, ondanks alle goede voornemens en beloften. We lezen vandaag: Exodus 12 vers 29 tot 42. 99 PARAMARIBO Het zendingsbestuur van de Evangelische Broedergemeente in Suriname, is in conflictgekomen met de di rectie van de suikerplantage „Mariënburg". De directie heeft ge dreigd alle medewerking aan kerk en zending stop te zetten als het conflict niet wordt bijgelegd. Aanleiding was een reportage die de redacteur van het maand blad van de Suriname-zending. Sipke van der Land. publiceerde in zijn nieuwe boek ..Ratjetoe, het bonte leven van Suriname". In een uitvoerig stuk met de titel „Het evangelie en de bittere suiker" wordt de directie van deze grote en bekende plantage er onomwonden van beschuldigd een mensonterend personeelsbe leid te voeren. De salarissen van de Europese staf leden zijn zeventievimaal zo hoog als van de merendeels Javaanse arbei ders. Vooral de rietkappers hebben Brieven die niet xljn voorzien van naam en adres kunnen niet In nehandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In alzonder- •ijkc b.'even worden gesteld. Per orlel dient een gulden ar I gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe kan ik een watervlek uit een wortelnoten tafelblad krij gen? Teakolie helpt niet. Antwoord: U schrijft niet of het tafelblad massief of fineer is. In het laatste geval moet u natuurlijk voorzichtiger te werk gaan. Er bestaan verschillende huismid deltjes: 1. Stevig wrijven met een verwarmde kurk; 2. Met wat lisol, een paar druppels op een doekje; 3. Een deel naaimachine-olie. een deel brandspiritus met een doekje inwrij ven en met een weinig was nabe- handelen. Het gaat niet in één keer. Lukt het dan nog niet, dan moet u er een meubelmaker bijhalen, want dan is een ingrijpende behandeling nodig. Vraag: Een zakenman hield in 1962 op met zaken doen, vroeg aan een erkend taxateur een taxatierap port van zijn pand en nam het voor deze prijs op in zijn privé-rekening. Later verkocht hij het bij monde linge overeenkomst aan de huurder voor een bepaalde prijs en met de afspraak dat de levering later zou geschieden. De verkoop is intussen in 1968 geschied. In 1970 vraagt de insüecteur van belasting om een on derhoud en vertelt hem. dat hij geen belast'ng meer kan heffen, maar wel een flink bedrag aan gewetensgeld vraagt, omdat de zakenman bij de controle van zijn boeken in 1964 verzwegen had, dat hij bij verkoop van zi.in pand meer zou ontvangen dan het taxatierapport aangeeft. Antwoord: Belastingschuld ver jaart sneller dan de strafvervolging wegens verzwijging van belasting schuld. Was bii de controle in 1964 belasting verschuldigd en heeft men dit verzwegen, dan heeft men de keus'tussen gewetensgeld betalen of een strafvervolging. Kies dus eieren voor i>v geld. Raadpleeg overigens een zeer goede belastingdeskundige of u het geld verschuldigd was of niet. We geven u niet veel kans. Vraag: Ik ben nu 65 jaar gewor den en krijg A O W. voor ongehuw- den en misschien nog een klein te- goed van het bouwfonds, ongeveer ƒ8 per week. Zou er nu de moge lijkheid bestaan dat ik bij de bij standswet vergoeding aanvraag van ziekte verzekeringskosten. Ik ben al- titd b'i de werkgever verplicht ver zekerd geweest. Tot welke instantie moet ik mij wenden? Antwoord: U moet met al uw pa pieren naar het stadhuis gaan. loket bijstandswet. De bode zal u wel we«rw'is maken. De A.O.W. is ge- mau','e,i'k na te eaan. maar over het kleine tegoed bij het bouwfonds moet men beslist meer weten voor de bijstandswet. Alle papieren, die betrekking hebben op de betalingen aan uw ziekenfonds, gas, licht, wa ter, kolen en huur moet u meene men, en allerlei rekeningen die mis schien van belang kunnen zijn. An ders heeft u kans dat u weer eens moet terugkomen. Vraag verder aan de ambtenaar hoe lang de biistand geldt, voorgoed of voor een bepaalde tijd en of u die bijstand elk jaar opnieuw moet aanvragen. Maak aan tekeningen vn alles wat u te horen kriigt. terwijl de ambtenaar u ant woordt en vraag daarna of hij de aantekeningen controleert. Vraag: Een echtpaar heeft een eigen huis en een spaarbankboekje. Een van de viif kinderen is geeste lijk gestoord Nu zegt men dat als de ouders overlijden en het kind soms na->r 'en inrichting moet. de andere kinderen niets krijgen, maar dat de gemeente het neemt. Antwoord: Maak u niet te veel zorgen. Alle kinderen hebben gelijke rerhten op de nalatenschap en kun nen niet onterfd worden. De ge meende zal aanso-aak makoa op het aandeel van het gehandicapte kind als een van de ouders overlijdt. In dat geval behoudt de langstlevende ouder de helft, en het aandeel van het gehandicapte kind is een zesde van de andere helft. Naar alle waar schijnlijkheid blijft het kind dan thuis en de gemeente, die niets voor het kind doet, kan dus niets eisen. UTRECHT Voorzitter J. Lanser van het CNV ziet geen aanleiding voor twijfel, zoals die door sommigen is uitgesproken, aan de principiële koers van het vakverbond. Ook ziet hij geen reden om te denken dat het CNV de eigen identiteit zal prijsgeven. „Dc identiteit van de christelijke vakbeweging zou ik willen omschrij ven als de wil en de behoefte om voor het werk dat we als vakbewe ging op ons hebben genomen licht en bezieling te zoeken in het evangelie. Dit houdt in dat wij er ook welbe wust naar streven het evangelie in het beleid van de christelijke vakbe weging te laten functioneren. Ik zie geen reden om die identiteit prijs te geven", aldus de heer Lanser. De CNV-voorzitter gaf deze verkla ring in een besloten vergadering van de verbondsraad van het CNV, waar in afscheid werd genomen van de vi- ce-voorzitter, de heer A. Borstlap, die na ruim dertig jaar actief te zijn ge weest als vakbondsbestuurder de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. Tijdens een druk bezochte receptie na afloop van deze vergadering reikte de secretaris-generaal van het minis terie, mr. A. D. Kuiper namens minister Roolvink de legpenning van dit ministerie uit aan de heer Borstlap. Hervorming Op de verbondsvergadering zei de heer Lanser dat de behoefte aan ge rechtigheid, waarvan het evangelie spreekt als het ware de christelijke vakbeweging moet voortdrijven in het bouwen aan een maatschappij waarin gerechtigheid woont. Dit leidt dan vanzelfsprekend tot het ontwikkelen van activiteiten die gericht zijn op verandering en her vorming. „Het behoeft daarom niet te ver wonderen, wanneer het beleid van het CNV gekenmerkt wordt door een houding van positieve ontevreden heid. Ik aarzel niet dat een christe lijke houding te noemen", aldus de heer Lanser. Tegenover de conflicttheorieën die de maatschappij willen laten veran deren langs de weg van de harde confrontatie bepleitte de heer Lanser voorrang van de christelijke sociale gedachte van overleg en samenwer king. Scherpe kritiek en daarmee overeenstemmend beleid worden daarmee niet uitgesloten. Wel zal dit volgens hem altijd een beleid moeten zijn dat de ander als mens in zijn waarde laat. Weinig belangsteUing De heer Lanser vond het jammer, dat in bredere protestants christelijke kring soms zo weinig belangstelling en medewerking is te vinden voor de beantwoording van tal van vragen waarvoor het CNV zich ziet geplaatst. Dit tekort is met name merkbaar op het terrein van de sociale filosofie en de sociale ethiek. De heer Borstlap citerend zei hij: „Wie dit vak niet instapt met een stuk idealisme en met een stuk hon ger en dorst naar gerechtigheid, moet dit vak nooit kiezen. Als je dat niet hebt, houd je het nooit uit tot je pen sioen en dan ga je er doodgewoon onderdoor. „Die woorden zijn ons volstrekt duidelijk", aldus de heer Lanser. „Honger en dorst naar gerechtigheid zijn in onze kring bekende woorden. Zij vormen mede een deel van de grondslag voor het werk van ons ver bond" een ondragelijk zwaar werk. Ook de behuizing en de medische zorg wordt door de schrijver aan scherpe kritiek onderworpen. De predikant van de Javaanse zen dingskerk te Mariënburg, ds. Soekoer Mingoen, heeft het zendingsbestuur gevraagd het artikel te laten corrige ren. Maar het merendeel van de be stuursleden is van mening dat kerk en zending de moed moeten hebben op te komen voor de belangen van verdrukte minderheidsgroepen. Men voelt er niet voor terug te krabbelen en een compromis te slui ten. In spanning wacht men af welke stappen de directie van Mariënburg zal doen. Tot nU toe heeft de directie van de plantage geen enkele poging gedaan de inhoud van de gewraakte reportage te weerleggen. Over ds. Mingoen schreef Sipke van der Land in zijn boek: „Zo'n do minee zit natuurlij''? heel moeilijk maar ik geloof dat hij doet wat hij kan om zijn mensen te helpen en het evangelie trouw te bijven. De zondag nadat hij me had rondgeleid op de plantage, bezocht ik een kerkdienst van hem Een indrukwekkende dienst die ik niet gauw vergeet. Ik zag de mensen weer die we in hun huisjes hadden bezocht. Ze sche nen de bittere smaak van de suiker volkomen vergeten te zijn ep ze luis terden aandachtig naar het evangelie van Jezus Christus die het altijd op neemt voor de armen en verdrukten en- die de onrechtvaardigen keihard veroordeelt SIPKE v. d. LAND LONDEN De generale synode van de Anglicaanse Kerk, die van daag bijeengekomen is, zal onder meer de vraag bespreken, of de ver houding tot de staat gewijzigd moet worden. De Chadwick-commissie, die in op dracht van aartsbisschop Ramsev de verhouding tussen kerk en staat be studeerd heeft, is or.der meer met het voorstel gekomen, dat de generale sy node beslissingsbevoegdheid moet krijgen in zaken van leer en ere dienst. Deze vragen worden thans in laatste instantie in het parlement be slist. Het aantal kandldatên voor het geestelijk arqbt in de Anglicaanse Kerk is verleden jaar voor het eerst na jaren achteruitgang weer geste gen. In 1970 werc'en er 40fi aanvaard, vier procent meer dan in 1969. GENEVE Een Japanse predi kant, een Braziliaanse methodist en een Australiër, ervaren in oecu- mcnsche zaken, zi.in door de Wereld raad van Kerken in hoge staffuncties benoemd. Ds. Kentaro Buma (49) en ds. Joao Parahyba Daronch da Silva (34) wor den respectievelijk Azië-secretaris en secretaris Latijns-Amerika van de af deling Interkerkelijke hulpverlening. Buma was tot nu toe directeur van de afdeling dienstbetoon van de Ja panse raad van kerken en Da Silva secretaris sociale actie van de Metho- distenkerk in Brazilië. Ds. Hervey L. Perkins (52). thans secretaris zending en dienstbetoon van de Oostaziatische raad van ker ken, wordt secretaris van het oecu- mensche ontwikkelingsfonds van de Wereldraad. In voormalige Duitse gebieden MAINZ Het z^jn voor het merendeel voormalige protes tantse kerken, die de Poolse re gering voornemens is over te dragen aan de Rooms-Katholie- ke Kerk. Dit blijkt uit een onderzoek van prof. dr. Gotthold Rhode, historicus in Mainz. Enkele weken geleden maakte de Poolse regering bekend, dat zij de kerken in de voormalige Duitse ge bieden wil overdragen aan de huidige gebruikers. Deze kerken werden in 1945 als oorlogsbuit beschouwd en door de Poolse regering als eigendom gekonfisquerd. Het grootste deel van het vroegere Duitsland ten oosten van de Oder- Neisse-grens was tot 1945 streng pro testant. Volgens de informatie van prof. Rhode waren er toen 2 638 protestant se kerken. 181 kapellen, 397 andere kerkruimten. 1 804 pastorieën en 512 verenigingsgebouwen. Van de 2819 kerken en kapellen, zijn er volgens zijn schatting thans nog maar 140 bij protestantse kerken in gebruik. Ongeveer zestig procent (1660) zou door de Poolse regering aan de Rooms-Katholieke Kerkzijn gegeven De rest is verwoest door de oorlog (400), afgebroken of vervallen (440) of KAAPSTAD Vijftig Jehova's getuigen zijn in Zuid-Afrika tot ne gentig dagen gevangenisstraf veroor deeld wegens dienstweigering. Prin cipieel weigeren zij zelfs plaatsver-, vangende dienst bij de brandweer. Zij brengen hun gevangenistijd door in onderkleding, omdat zij de voor geschreven gevangeniskleding als „uniform" beschouwen en dus weige ren te dragen. Er zijn in Zuid-Afrika 53.000 Jehova's getuigen. «3 (Van onze kerkredactie) MIDDELBURG De Enge| evangelist Eric Hutchings komt na Nederland. Onder het motto ,,Z*1 houdt hij van 4 tot 11 april een s« meetings in Middelburg. Zijn landgenote Judy MacKeni een zangeres die in korte tijd bek« is geworden, treedt elke avond op zijn samenkomsten. Zij zal verj ook in andere plaatsen concerten ven. Hutchings heeft meer dan zes grote evangelisatie-campagnes achl de rug, onder meer in Amerika, Aij ka en Frankrijk. Zijn radioprogra ma „The Hour of Revival" is in derland dagelijks te beluisteren oi Trans World Radio (31 meter ban 's morgens om vijf voor half neg Oorspronkelijk was hij jurist, mi in 1948 besloot hij fulltime-evangel te worden. Hij is een persoonlij vriend van Billy Graham, wiens i ste campagne in Engeland hij orga seerde. Met de serie meetings in Midd burg wil hij zich in het bijzonder de buiten- en randkerkelijke jory ren van Zeeland richten. Voorzit van het Z'71-comité is de Midd burgse evangelist K. van Berghem. het comité hebben leden van v schillende kerken zitting. Aan de campagne werken ook i groep studenten van een bijbelsch te Brussel en een team van „Opera Mobilisatie" mee. DRIEBERGEN Ds. J. A. G. v Zanten, hervormd predikant te Wa senaar, is opnieuw benoemd tot pra ses van de generale synode. Ds. J. Ch. Jörg uit Apeldoorn ouderling W. R. van der Neyden 1 Nijmegen, werden in het moderam benoemd tot assessor en tweede i sessor. Voorts werd ds. J. C. Delbe uit Hardegarijp benoemd tot der assessor. Ds. Delbeek heeft gevraa zijn benoeming een week in beraad mogen houden. Javaanse arbeiders van de sui kerplantage Mariënburg in Su riname bezig met het slaan van een primitieve brug, waar straks trekkers overheen moeten rijden. in gebruik voor niet-kerkelijke doel einden (180) De Duitse begraafplaatsen zijn praktisch allemaal geruimd. Voor zo- yer ze nog bestaan, zijn de opschrif ten op de grafstenen vaak onleesbaar gemaakt. Grondbezit De berichten uit Warschau spreken niet over het kerkelijk grondbezit, dat dus blijkbaar staatsbezit blijft. Volgens Rhode had de Protestantse Kerk minstens 63.000 hectare, een gebied zo groot als Oostelijk Flevo land. Beroepen te Voorschoten (vac. E. Sarabar - toez.): A. K. v. d. Schoot te Appelscha; te Bovenhardinxveld Neerlangbroek: kand. J. H. Gijsbert- sen te Woudenberg: te Marum (Gr.) - (toz.) - deel v. d. werkzaamh^.; kand. C. J. Rensink te Marum (Gr.): te Kollum: J. Breeuwsma te Hooge- veen: te Hasselt: H. A. v. Slooten te Nijkerk. Aangenomen naar Oudega (toez.): D. J. Hulstijn te Muntendam; naar Doetinchem: J. Kok te Eibergen. Bedankt voor Zwolle: J. F. Wage- ner te Voorburg; voor Rotterdam- Hillegersberg: A. Gooijer te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Woudenberg en te Lichtenvoorde: kand: S. W. J. Zout man te Zwolle, die geen verdere be roepen in overwegingen kan nemen. Aangenomen naar Amersfoort: G. Hengeveld te Leeuwarden. Bedankt voor Barneveld: P. Wv- benga te Vijfhuizen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen: A. v. d. Veer te Nieuwe Pekela. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor H. I. Ambacht: J. C. Westrate te Meliskerke; voor Rhe- nen: A. Bregman te Rijssen. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN 'U moet tóch in april extra vergaderen, trek daar dan ook een paar da gen uit voor de be handeling van een aantal moties van de AKV. Neemt u daarover ook vast con tact op met de provinciale ver gaderingen, anders zullen die er in het najaar niet eens meer aan kunnen beginnen'. Aldus pro beerde de heer J. J. Brörens, een der secretarissen van de her vormde jeugdraad, de hervorm de synode gisteravond vast de sporen te geven voor de verwer king van de aanbevelingen van de algemene kerkvergadering. De bezorgheid van de hervomde jeugdraad was eerder ook al in een brief uitgesproken. En ook deze be trof de doorwerking van de AKV in de beleidsorganen van de hervormde kerk. Zij werd -door de synode in het algemeen diep beseft. Ds. mr. C. B. Posthumus Meyes uit Amsterdam zei dat de AKV ruim schoots voldaan heeft aan een van de bedoelingen die de synode met de af kondiging ervan had: verbreding van de agenda. Ze heeft een goed aandeel in de discussie gehad over de geboortele- den, de wisselwerking tussen het al gemeen priesterschap der gelovigen en het bijzondere ambt en onder meer de vraag gesteld of de provin ciale kerkvergaderingen wel moeten blijven voortbestaan in de structuur van de hervormde kerk. Fabriek Ds. Ph. A. Warners schetste de ver dere gang van zaken in termen van een fabrieksproces: de AKV heeft de grondstof geleverd en de synodale commissie (waarin ook AKV-ers zit ten) vormt deze tot half-fabrikaten en de synode moet er tenslotte ge bruiksartikelen van maken. Ds. L. G. Zwanenburg uit Huizen vroeg aan de aanwezige AKV-ers of hij nu ook nog mocht meepraten na dat hij tegen het bijeenroepen van de A»KV gekant was geweest. Ds. AV Kalkman uit Driebergen had daar minder moeite mee. Hij zie zich met de moties al intensief te hebben beziggehouden en gaf als zijn eerste indruk dat zij nog veel meer doordacht en verdiept moeten worden omdat de grondslagen van de kerk erbij in het geding zijn. Opmerkelijk was de oproép die la ter in de avond de heer .'J H. Koerts (lid van de gereformeerde bond) tot de „rechtervleugel" in dc synode deed om de resultaten van de AKV toch vooral serieus te nemen. „De AKV heeft ons ook serieus genomen. De delegatie van Utrcht had vertrou wen genoeg in mij om haar in deze zitting bij u te laten vertegenwoordi gen. „Isoleert u zich toch vooral niet" aldus dc heer Koerts. „Het gaa thier om heel de kerk voor heel het volk en het gereformeerde belijden heeft in deze tijd nog zeer veel te zeggen!" ren met de gereformeerde bond hij bezwoer deze om daarop in gaan. De AKV-vertegenwoordiges in synode reageerden positief op de si gestie van de secretaris, ds. F. Landsman, om in het gesprek tus: een nog te benoemen synodale co missie en de voortzettingscommis van de AKV ook de moties van pinksterzitting van d eAKV alsnog behandelen. Ook stelde ds. Landsman voor AKV-vertegenwoordigers voor synode-zittingen uit te nodig waarin zaken waarop de moties 1 trekking hebben, aan de orde kom Verder nam hij het voorstel van heer Brörens over om op zo kort n gelijke termijn het beraad met provinciale kerkvergaderingen openen over de behandeling van AKV-moties, zodat ook die er z: nog dit jaar over zullen buigen. Gesprek Hij kondigde aan dat de voortzet tingscommissie een gesprek wil voe- DR1EBERGEN De 54-classes (kerkelijke districten), waarin de' Hervormde Kerk is ingedeeld, zullen in de toekomst wat hun grenzen en indeling betreft, worden herzien. Het breed moderamen van de her vormde synode is van oordeel dat de nieuwe indeling, die overigens pas over enkele jaren een feit wordt, in relatie moet staan met de plaunen van de rijksoverheid om 't land te verdelen in een aantal gewesten Daarnaast wil de synode erop aanstu ren dat bij de nieuwe indeling van de hervormde kerk ook rekening wordt gehouden met wat in dit ver band bij andere kerken, met name de rooms-katholieke, in dit opzicht wordt voorbereid. Dit is bekend geworden bij de be handeling van een voorstel om de classis 's-Hertogenbosch met de clas sis Eindhoven te combineren tot een classis Noord-Brabant. Om het aantal van 54 afgevaardigden naar de syno de te handhaven, is besloten de clas sis Leiden, die de grootste van het land is en te zijner tijd toch gesplitst zal worden, een dubbele vertegen woordiging naar de synode toe te kamen. Deze tijdelijke regeling geldt tot en met het jaar 1975. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Alle omroepen en de NOS zullen in samenwerking met de Federatie van Nederlandse Zan gersbonden van 30 mei tot en met 5 juni een „week van de koorzang" houden, bestaande uit een reeks ra dio-uitzendingen van koorzang en van een muzikale quiz en een tv-pro- gramma met o.a. de finale van de 'quiz. De week gaat vooraf aan het internationale koorfestival 1971. dat op 7 juni in Scheveningen begint. Aan de omroep-week nemen over wegend amateurkoren deel. Zij ko men uit alle delen van het land. De quiz gaat tussen 7 teams die de in de fèderatie opgenomen .bonden verte genwoordigen. De voorronden, de op 9. 16. 23 en 30 mei, worden door de NOS-radio uit gezonden, de finale, waarin ook opga ven voorkomen voor de kijkers thuis, verschijnt op 31 mei (Tweede Pink sterdag) in een NOS-tv-uitzending. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1 zuidvrucht. 5. oogziek te. 10. plaats in Zeeland. 12. zwaardvis. 13 familielid, 14 zuivelprodukt. 17 Emeritus (afk.). 18 priem. 20 plaag geest. 21. vreemde munt. 22 waterstand 24. afk van nümmer. 25. plaats in Enge land. 26. woede. 28 spil van een wiel. 30 onmeetbaar getal. 32 oude benaming van liter. 34 voertuig. 36. loot. 38. in hel jaar der wereld (afk. Lat). 39 wijn maat. 41 Oriënt Express (afk), 42 kneep. 44 einde. 46 vervoermiddel. 47 plaats in Drente Verticaal, l.-balk. 2. Sp lengtemaat. 3 afk van editie. 4 vogelbek, 6 kever, 7 slede. 8.putcmmertje. 9 schatten. II dakbedekking (Ind15. rund. 16 voor voegsel. 19 duivel. 21 luidruchtig feest, 23 visje. 24 houten bakje. 27. doornach tige sierplant. 29 traag. 31 kei. 33 wa ter in N -Br 34 kanon (afk.). 35 mu zieknoot. 37 ongaarne. 39 vuur (mal.), 40 opstootje. 43 water in Friesland. 45 scheik element Oplossing vorige puzzel Hor I. dek. 3 sen, 6 Ede. 9 O.T 10 takel. 12 re. 13 koker. 15 tapir. 17. nar 19 del. 21 regelen^ 25 rad. 26 dia. 27 Ortygia. 31 lei. 32. Ens. 34 manen. 36. Artjs. 38 om. 39 Tours. 41 et 42 pas. 43 kim, 44 tra Vert 1 dok. 2 Eton. 3 sar. 4 e.k.. 5 net. 7 dril. 8. eer. 10 tere. 11 lade. 14. kardoen. 16 pendant. 18 v.e., 20 ara. 22. gel. 23 log, 24 map, 28. riet. 29. yd.. 30 lers. 31. lama, 33. sier. 34 mop. 35 nok. 36 arm. 37. sta, 40 ui.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2