REGGIO NAAR KOOKPUNT Commentaren CH ziet nogweinig heil in kabinet met PvdA of VVD Tweede Schiphol in Markerwaard J Protesten tegen gift koningin Juliana Het Kwartet Straten veranderd in slagveld Reeks van bomaanslagen Drie geboeide agenten doodgeschoten Melk wordt één cent duurder Nacht kouder Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur. Dr. E. Diemer ofdkantoor Leiden ieuwe Leicis e Courant Dinsdag 16 februari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur tlïlt** mi Over het algemeen is de invoering van hel tientallig stelsel in Enge land goed verlopen. De conclusie na één dag rekenen met tienden en honderdsten is. dat het veel gemakkelijker is dan men had gedacht. Uit een inderhaast op touw gezette opiniepeiling bij 120 winkels bleek dat tweederde deel van de winkelende Britten het nieuwe munteTistel- sel gemakkelijk r>indt. Meer dan driekwart van de ondervraagden meentdat het systeem op den duur gemakkelijker zal zijn dan het oude. Op de foto ,legt een verkoopstertje uit het Londense West Endaan een klant uit, hoe het "vreemde" bedrag ontstaat door omrekening van pondenshillings en pennies. REGGIO De sfeer in het Italiaanse Reggio is uiterst ge spannen nadat vanmorgen de ge westelijke raad had bekend gemaakt dat Catanzaro is ge kozen tot hoofdstad van Calabrië. Gisteravond hebben de inwoners van Reggio nog een laatste poging gedaan de raad tot andere gedachten te brengen. Grote groepen demon stranten wierpen barricaden in de straten op, raakten slaags met politie agenten en pleegden bomaanslagen op openbare gebouwen. Het hoogte punt van de onlusten ontstond toen een kolonne politievoertuigen op een grote groep betogers inreed. Bij de gevechten raakten zeker twintig politiemannen gewond. De straten van Reggio boden vanochtend de aanblik van een slagveld. Vandaag zijn de inwoners opnieuw opgeroepen tot demonstraties: de politie ver wacht felle onlusten. De woedende inwoners nemen geen genoegen met de beslissing van de raad. hun stad de zetel te m.aken van het parlement. Het voorstel om Catanzaro tot hoofdstad te maken werd met 21 stemmen voor en 12 tegen genomen. Het ging er tijdens de debatten fel aan toe. Het gebouw waar de verga dering werd gehouden in Catan zaro werd zwaar bewaakt. De toe gangswegen tot de stad waren afge sloten. Terwijl de raad vergaderde, werden in Reggio bomaanslagen gepleegd op het stationskantoor, het gerechtsge bouw en de spoorlijn. Ook een in aan bouw zijnd gebouw werd voor een groot deel door een bomontploffing verwoest. Ileggio di Calabria vecht al negen maanden lang om de begeerde status van hoofdstad. De inwoners van deze 140.000 zielen tellende stad menen dat cr meer werkgelegenheid .zal komen als hun stad hoofdstad wordt. De strijd in Reggio heeft aan vijff personen het leven gekost. De onge regeldheden hebben het dagelijks leven in de stad ontwricht. JOHANNESBURG Van di verse zijden worden protesten 'ehoord tegen de gift van Ko- nigin Juliana aan de Wereldraad an Kerken ter bestrijding van iet racisme. Enkele Nederlandse immigranten in taid-Afrika hebben aangekondigd en protestmars naar de Nederlandse mbassade in Johannesburg te wil- en houden en daar hun bezwaren ienbaar te maken. Organisator Frits Bourquin. direc teur van de Dietse Immigrasie Stig- ing. meent dat vele Nederlanders in Suid-Afrika willen protesteren tegen ie Koninklijke gift, die zo'n /750-000 sou hebben bedragen. Premier Vorster wilde geen com- nentaar geven op de gift. Pater ïeorge Manning van de St. Georges cathedraal in Kaapstad noemde de ;ift „een droevige zaak en moeilijk te legrijpen". Parlement Het parlement van Zuid-Afrika heeft de financiële en morele steun van de Wereldraad aan de bevrij dingsbewegingen veroordeeld. Minis ter Botha (defensie) noemde het een gelukkige dag in de geschiedenis van het land. dat regerings- en oppositie- DALLAS Drie politiemannen zyn gisteren in Dallas (Texas) in koelen bloede vermoord door twee mannen, die verdaeht werden van inbraak. De agenten waren naar de woning van de verdachten gegaan. Daar zij geen machtiging hadden voor een huiszoeking belden zij het politiebu reau. Twee agenten brachten de machtiging, maar zagen tot hun ver bazing, dat hun drie collega's door de van inbraak verdachten geboeid en; onder schot gehouden werden. Dit lot viel de twee later gekomen agen ten ook ten deel. De gangsters namen de vijf gijze laars in een auto mee en bevalen een agent te sturen. Men reed naar de oever van een rivier. Daar moesten de agenten uitstappen. Drie agenten werden doodgeschoten, een vierde raakte gewond en de vijfde wist te vluchten en alarm te slaan. partijen het in deze volkomen eens waren. De hulp van de Wereldraad aan nationalistische guerrillagroepcringen heeft in het verleden vele malen tot protesten geleid in Zuid-Afrika. 3ij de generale synode van de En gelse kerk, die vandaag in Londen is begonnen, zal een resolutie worden ingediend, waarin steun aan guerril la's wordt afgekeurd. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. D hokje zwart maken naar Vandaag is m Bovenkarspel de 38ste West friese Flora geopend. Gisteren werden de laatste par tijen bloeiende bloembollen ge groepeerd. Zoals we hier zien wordt alles gedaan om de mensen gelegenheid te geven zo dicht mogelijk bij de kleurige objecten te komen. Positief Voorzitter Van Hulst: Eerst naar de stembus VALKENBURG (ZH) Evenals de ARP weigert de CHU zich vóór de komende Kamer verkiezingen uit te spreken over een voorkeur voor politieke sa menwerking. Volgens Unievoorzitter prof. dr. J. W. van Hulst is namelijk ook de ver kiezingsuitslag één van de factoren die bepalend zullen zijn voor deze samenwerking. Op een bijeenkomst in het Zuidhol landse Valkenburg zei hij gisteravond geen voorkeur te willen uitspreken noch voor de „betrekkelijk groot ver deelde" PvdA;,noch voor de VVD. die onvoldoende oog heeft voor de belan gen van de werknemersorganisaties. Scheuren Prof. Van Hulst noemde de PvdA een huis, dat tegen zichzelf is ver deeld, terwijl de scheuren in dat huis met de dag duidelijker worden. Hij vond het uitermate moeilijk om in te gaan op de van socialistische zijde uitgestoken hand. De Unievoorzitter vroeg zich a£ of de veroordeling van het kabinet-De Jong in de PvdA-resolutie wel juist, eerlijk en billijk is. Zijn conclusie luidde, geen mogelijkheden te zien om met de PvdA in zee te gaan. Prof. Van Hulst ontvouwde ook be zwaren tegen een samengaan met dc VVD in het komend kabinet. Dc libe ralen. zo zei hy. zullen heel veel ter- zyde moeten zetten, wil het komen tot een voortzetting van de huidige sa menwerking. Sociaal Kritiek oefende hij onder meer op de zedelijkheidsparagraaf in het ver kiezingsprogram. Ook concludeerde hij dat met de VVD geen goed sociaal beleid is te voeren. Wel merkte hij op dat de VVD zich in de bijna afgelopen kabinetsperiode een betrouwbare partner heeft ge toond, die het kabinet heeft geholpen de rit tot een goed einde te brengen. Vraagtekens zette hij bij een even tuele samenwerking tussen CHU en D'66. „Het verlovingskaartje van bei de partijen is nog niet bij de druk ker", aldus prof. Van Hulst. R'dim. W.d« Wilhilr. 25 Tal.116588 telex 21 *31 Kinloran ti 'i-Uravinhagt, Lalden in Oordricht TEVEEL OPHEF maakt men in het overgevoelige Zuid-Afrika van de gift die koningin Juliana bestemd heeft voor bestryding van het ra cisme in de wereld. Ten onrechte legt men rechtstreeks verband tus sen de gift en de „apartheidspoli tiek", zoals die in Zuid-Afrika wordt gevoerd. Er zijn in onze wereld veel dingen waar we geen vrede mee mogen hebben. Het racisme is er één van. De tweede wereldoorlog beeft dui delijk laten zien, waartoe het kan leiden. In Rusland en Amerika (en daar niet alleen) zyn de ontwikke lingen ook thans nog weinig bemoe digend. Een symbolische gift ter bestryding van dit kwaad mag niet worden uit gelegd als steun aan terreurorgani saties. Die vormen een negatief ele ment, ook omdat zy verscherpte te genmaatregelen uitlokken. Het gebaar van dc Koningin is posi tief, omdat zy het wapen van de geest gehanteerd wil zien. Krachtproef DE GANG VAN ZAKEN in Polen ls blykbaar zo verontrustend, dat de nieuwe leiders alsnog de scherpe prysverhogingen voor levensmid delen ongedaan zullen maken, die eind vorig jaar in Gdansk en andere havensteden aanleiding gaven tot opstandige activiteiten. De gebeurtenissen in de industriestad Lodz zyn blykbaar de druppels ge weest die de emmer deden overlo pen. Bezwerende toespraken van premier Jaroszewicz en andere lei ders, die geen verbetering van de situatie in het vooruitzicht stelden, maakten weinig indruk. Dc nieuwe maatregelen zullen de kracht van de Poolse economie zwaar op de proef stellen. Daarby is het dc vraag, of Russische le ningen voldoende zullen zyn om de klap op te vangen. Een grondige wyziging in de economische aanpak lykt onontkoombaar. DEN HAAG Met ingang van 22 februari 1971 zullen de op dit moment toegestane maximumprijzen voor melk en melkproducten met een cent per verpakkingseerheid mogen wor den verhoogd. In een gesprek met het produkt- scha'p voor zuivel heeft de minister van economische zaken hiermee in gestemd. Jaarlijks wordt per 1 april de maximumconsumentenprijs voor melk voor het op die datum aanvan gende melkprijsjaar vastgesteld. Bij deze prijsvaststelling wordt re kening gehouden met de kostenver schillen tussen het lopende en ko mende melkprijsjaar. Gelet op het verloop van de ko-tenontwikkeling en het belang van een evenwichtig prijs- verloop in deze sector, is. vooruitlo pend op de nog nader voor het melk prijsjaar 19711D72 vast te stellen toelaatbare maximum consumenten prijzen voor melk en melkprodukten. de bovenstaande verhoging gerecht vaardigd, zo deelt het ministerie van economische zaken mede. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft- Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, leiden (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG Het staat zo goed als vast, dat de tweede na tionale luchthaven zal worden aangelegd in de toekomstige Markerwaard. Hoewel de interdepartementale commissie-Falkenhagen. die de pro blematiek rond een tweede luchtha ven bestudeert, pas over twee weken een adviesrapport uitbrengt, is het volgens Haagse kringen wel zeker, dat de commissie de regering de Mar kerwaard zal aanbevelen. Voor ver dere uitbreiding van Schiphol zou de commissie weinig voelen. Al in haar najaar 1970 maakte de commissie in een eerste rapport be kend, dat het onverstandig zou zijn te snel te beslissen over een mogelijke uitbreiding van Schiphol met een vijfde en later met een zesde baan. Zij wilde eerst de mogelijkheden on derzoeken van een tweede luchtha ven. Die mogelijkheden lijkt zij nu gevonden te hebben in de Marker waard. Voorwaarde is dan wel, dat de pol der in versneld tempo wordt droogge legd, want zegt de commissie de nieuwe luchtaven moet in 1980 opera tioneel zijn. Ook de KLM, die steeds heeft ge pleit voor uitbreiding van Schiphol, lijkt voor het denkbeeld van de Markerwaard gewonnen. Omdat de nieuwe luchthaven maar 25 km van Schiphol verwijderd is. acht zij de praktische bezwaren overkomelijk. Voordeel van de Marekrwaard is, dat het braakliggend land is, dat voor de planning alle mogelijkheden biedt. Ook uit het oogpunt van geluidshin der ligt het, volgens de commissie, vrijwel ideaal. ROTTERDAM De 26-jarige opera- lor S. J. Ykema is zaterdag in het !>edrijf van de Continental Colum bian Carbon aan de Welplaatweg do delijk verongelukt. De man was met een lier ijzeren flensen aan het optakelen, waarbij hij met zijn kleren in de lier verward raakte. Met een zwaar lichamelijk letsel is de man naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht, waar de dood geconstateerd werd. Gooi een gelukkig man de zee in en hij komt eruit met een vis in de mond ARABISCH (R'TA) „Mijn Engelse leraar zei, dat hij je op komt zoeken. Hoe spel je "pas op", zoals In "pas op voor de hond?" Zou en uiaau 17 februari: zon Op 7.53. onder 17.56; maan op 1.12, onder 9.36; 18 februari L.K. Hoog water Hoog water, 17 februari: Rot terdam le getij 8.20, 2e getij 20.55: Scheveningen 659-19.16; Vlissingen 5.51-18.15; Haringvliet- dam a d zeezijde 7.27-19.46 kirr uiffKD WwmmWm De BILT Het koufront van een complex lagedrukgebied, dat zich boven de Noordzee en de Britse eilanden ophoudt, pas seerde vandaag met regen en wind ons land. Doordat er zich aan het front een afzonderlijke storing ontwikkelde, die langs de kust naar het noordoosten trok, viel er vooral in de kustprovin cies vrij veel regen. Luehtdrukstijgingen over En geland kondigden de nadering van een rug van hoge luchtdruk aan. Tengevolge van deze ont wikkeling neemt de wind verder af en breekt de bewolking. Dit was in de afgelopen nacht in Engeland het geval. Daar werd tijdens het voorbijtrekken van genoemde rug op enkele plaatsen 4 a 5 graden vorst gemeten. De temperaturen kunnen dan ook vannacht plaatselijk in het binnenland tot enkele graden onder het vriespunt dalen. Mor gen overdag is het nog rustig weer. met nu en dan opklaringen Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: nul tot vier: min.-temp. omstreeks normaöl: max.-temp. omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1