Hot pants Oorlo II IJ( stelt voorwaarden tan herstel relatie CHU nwoord Geen aanvaardbare vrouwen in wereldliteratuur kou wil wél ratificatie liet verdrag Nederlanders veroordeeld Protestbijeenkomst van Marokkaanse gastarbeiders Het weer in Europa Weer staking in Polen Studenteiioproer in Barcelona MAANDAG 15 FEBRUARI 1971 >kening AUTORIJDEN WORDT duurder iuropa. De ruwe olie uit de lan- rondom de Perzische golf gaat r kosten. En de oliemaatschap- zullen de rekening presenteren de verbruikers van hun eind toeten. Zo zal de benzine bin- kort wel enkele centen meer kosten. staat tegenover, dat vijf jaar de belangrijke financiële voor den ongewijzigd zullen blij- Het enige geld kostende on- leel van de regeling is een jaar- ie verhoging van de lijstprijzen het oog op de inflatie. [ens is het de vraag, of het be- dat de producenten van ruwe méér krijgen volledig mag den verhaald op de consumen- in Europa. De oliemaatschap- bepaald niet armlastig, ien ge- de concurrentie zou dit aan het kunnen brengen. UGGESTIES DIE de Egyptische sident Sadat in een vraaggc- k met het Amerikaanse week- Newsweek heeft gedaan zijn ier meer een belangrijke stap Ie richting van een vreedzame ling van het conflict in het Na- Oosten. isen zijn fors, vooral wat terug- kin g door Israël achter de El jlijn betreft. Vooi Israël zijn geringe concessies wegge- I: vrije scheepvaart door de lat van Tiran (die het nu al ft) en door het Suezkanaal, als over een half jaar wordt hero- i zo fel begeerde vredesrgeling, rvan Sadat alleen zegt, dat ze uitgesloten is, wordt afhanke- gesteld van een rechtvaardige ssing van het Palestijnse pro- im. Compensatie (alleen finao- 1?) en een referendum (waar en zijn voor Sadat de sleutel- rden. at zegt, zijn erewoord te geven, ël kan daar niet omheen, het t op zijn minst een tegenvoor- doen, als gevolg waarvan de ikanaal kunnen beginnen en rechtvaardige regeling van het tijnse vraagstuk mogelijk (Van een verslaggever) ROTTERDAM „Het be zwaar van de wereldliteratuur is dat er vrijwel geen aanvaard bare vrouwen in voorkomen. Desondanks hebben de vrou wen zich hierover tot voor kort nooit boos gemaakt. Dat komt doordat ze zich niet met de vrouwen uit de literatuur iden tificeerden, maar met de man nen." Ter gelegenheid van het elfde lus trum van de Rotterdamse vrouwe lijke studentenvereniging (RVSV) il lustreerde de schrijfster Andreas Burnier dit zaterdagmiddag in een lezing in de Medische Faculteit. Het is alleen jammer dat zij deze lezing met als onderwerp Het cliché van de vrouw in de literatuur" hield voor een grotendeels geëmancipeerd gezelschap en niet voor pakweg een groep meisjes uit de hoogste klassen van de Rotterdamse huishoudscho len. De Engelse schrijfster Virginia Woolf was de eerste vrouw die de moeilijkheden beschreef die ze moest overwinnen om tot schrijven te komen. Het fantoom dat ze eerst moest bestrijden noemde ze „de en gel in huis". Deze engel voegde zich naar de mening van anderen. Zij moest charmant en vriendelijk zijn. Vrouwen die zich met kunst en we tenschap bezig hielden, werden bela chelijk gemaakt Een andere handi cap voor vrouwen die wilden schrij ven was dat ze alles zelf moest be denken. Topprestaties van voor gangsters in de wereldliteratuur ontbraken geheel. Clichés Vooral in de literatuur- is de ste reotype misvorming van de vrouw door mannelijke schrijvers duidelijk te onderkennen omdat literatuur een spontane, vaak onbewuste projectie is van gevoelens. Aan de hand van zeven veel gebruikte clichés van de vrouw toonde Andreas Burnier dit aan. Dat zijn: De bange, moederlijke vrouw, die de held uit het verhaal van zijn taak probeert af te houden. Bijvoor beeld Andromaché die Hector tracht te weerhouden zijn plicht te doen als man in de oorlog van Troye. .Het cliché van de vrouw als ding, als seksueel object. Dit komt voor in de hoofse literatuur uit de Middeleeuwen. Mannen zijn hierin figuren die zich ontwikkelen, maar aan de vrouwen valt niets te bele ven. Een reine prinses is een reine prinses van het eerste tot het laatste hoofdstuk. Ook in de modernste ro mans zien we ongeveer hetzelfde. Met mannen gebeurt van alles. Maar vrouwen zijn mooi of lelijk, wel of niet te krijgen. De vrouw als representant van de duivel en verlokster van het kwade. In Amerika zien we dat nog een beetje in de cyclonen, die altijd een vrouwennaam krijgen. De vrouw als te goed voor deze wereld. Dit lijkt in strijd met het vorige cliché, maar in wezen is het nog agressiever. Het hangt samen met de Mariaeultus uit het Rooms- Katholieke geloof. Vandaar dat we het zoveel tegenkomen in de dames bladen, die worden beheerst door Rooms-Katholieke uitgevers. De vrouw als klimplant Zonder mannen raakt ze verkommerd. Het mannelijke wordt beschouwd als het menselijke, het vrouwelijke als een afwijking daarvan. De vrouw die bijna zo goed is als een man. De vrouw als held ondanks dat ze een vrouw is. Een mooi voorbeeld hiervan is de ontdekster van het rar dium, Madame Curie. Ondanks dat ze een vrouw was kwam ze tot roem. O KOU De Pravda heeft uitsland de verzekering gege- de Sovjetunie nog wel dege- ngstelling heeft voor de rati- van het verdrag tussen Rus- West-Duitsland door de ubliek. partijblad stelde zich onom- achter het verdrag en deed woedende aanval op de tse oppositie die de regering- heeft bekritiseerd om het te- van het verdrag in augustus jaar. [was het eerste Russische com- "r op het verdrag sinds berich- ~i vorige week dat Russische haten hadden verklaard dat het un de ratificatie van het ver piet meer als een bijzonder be- jke zaak beschouwde. J berichten zijn in Bonn ont- maar het commentaar van de i was de eerste verklaring uit a die als een ontkenning kan n beschouwd. iLSINGBORG In Zweden vee inwoners van Heerlen, de ge A. M. en de 24-jarige R. L. een gevangenisstraf van twee eroordeeld wegens poging tot el van amfetamine. Jweedse autoriteiten zijn ervan igd, dat de beide mannen, on- hun ontkenningen, koeriers voor een Westduitser die een estaan heeft opgebouwd in de itie van „pep" aan de Zweedse beide mannen werden in no- r van het vorig jaar gearres- toen de douane in de benzine de auto van een van hen ipsules amfetamine had gevon- leidde tot hun arrestatie en de aar gevangenisstraf. PORT-AU-PRINCE De kiezers van Haïti hebben zich bij het refe rendum van 31 maart zonder tegen stemmen uitgesproken voor het be sluit van president „Papa Doe" Du- valier, zijn zoon Jean-Claude aan te wijzen als zijn opvolger. Dit blijkt uit een vandaag uitgegeven rege ringscommuniqué. Ruim twee miljoen stemgerechtig den keurden het besluit goed. „Papa Doe" heeft zichzelf indertijd uitge roepen tot „president voor het leven". UTRECHT „Soms voelen wij ons slaven", aldus de heer Rhechaoui, tij dens een bijeenkomst van ongeveer 1100 Marokkaanse arbeiders in Utrecht. De heer Rhechaoui uitte kri tiek op het ontbreken van opvang, scholing en sociale begeleiding van buitenlandse werknemers. „Wij moeten werk doen dat Neder landers niet willen doen. Wij krijgen bijna geen mogelijkheden ons te scholen en een vak te leren. Men heeft geen aandacht voor onze ge bruiken en cultuur. Onze huisvesting is zeer slecht. Wij willen graag een vak leren om met die kennis, als wij naar ons land terugkeren, te helpen ons land op te bouwen", aldus de heer Rhechaoui. De heer Rhechaoui zelf, zo ver telde hij, werkt in Amsterdam bij de spoorwegen. „Ik doe daar onbenullig werk, maar ik geloof zeker dat ik machinist zou kunnen worden of be dienen aan een loket, maar je krijgt er geen kans voor". max. min. neer- temp. temp. slaj gisteren Amsterdam Brussel Frankfort Geneve Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Majorca München Nice Parijs Rome Wenen Zliricb goh.bew. zw. bow. zw bew. licht bew. zw. bew. geh.bew. geh.bew. regen zw. bew onbew onbew. zw bew. zw bew. regen WARSCHAU In het Poolse Lodz zijn sinds donderdag verscheidene duizenden arbeidsters in de textielin dustrie in staking, zo is van welinge lichte zijde in Warschau vernomen. Premier Jaroszewicz reisde zondag naar de 120 km ten zuidwesten van de hoofdstad gelegen plaats om deel te nemen aan een grote bijeenkomst in het stadstheater, waar de autori teiten, vertegenwoordigers van de vakbeweging en afgevaardigden van de bedrijven de toestand bespraken. Het Poolse parlement heeft zater dag weer enkele ministers ontslagen, ónder wie de plaatsvervangende pre miers Stanislaw Majewski en Josef Kuleszka en de minister van buiten landse handel Janus Burakiewicz. MOSKOU Het centrale comité van de Russische communistische partij heeft dé economische richtlij nen voor de jaren 1971-1975. goedge keurd. Het belangrijkste element van dit ontwerp is de niet onaanzienlijke verhoging van de kredieten, bestemd voor de opvoering van de levensstan daard in Rusland. Het gaat hier niet om een nieuwe koers in de econo mische politiek van het Kremlin. Men acht het echter mogelijk, dat de jongste gebeurtenissen in Polen, die duidelijk hebben aangetoond hoe gevaarlijk het kan zijn de pogingen te laten verslappen om de levensstan daard van de bevolking op te voeren, de leiders in het Kremlin ertoe ge bracht hebben hun streven in deze richting te benadrukken. BARCELONA In Barcelona hebben zich zaterdagavond ongere geldheden voorgedaan nadat de auto riteiten een optreden van de Ameri kaanse protestzanger Pete Seeger hadden verboden. Het verbod werd pas een paar uur voor het begin van het concert in de technische hogeschool bekend. Toen de studenten daartegen protesteerden ontruimde de politie het terrein. Enkele honderden studenten trok ken daarop in een protestmars door de stad en blokkeerden het verkeer. Bij de kantoren van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam en het IBM-concern werden ruiten inge gooid. De politie verspreidde ten slot te de betogers, van wie er naar ver luidt ruim twintig wprden gearres teerd. ERSFOORT De chr. ische jongerenorganisatie 0) zal de normale betrek met de CHU pas her- n als duidelijkheid is ver- n over de volgende zaken: ranties over uitvoering naar let- geest van het urgentieprogram drie chr. partijen; >rtzetting van de koers van 16 iber '67, waarbij toenaderings- Sen tot SGP en GPV niet pas- Afkeuring door het dagelijks be stuur van de CHU van de „kwalijke praktijken" van rechtse groeperingen en personen bij de kandidaatsstelling; De vraag of de Unieleiding de aan wezigheid van een kritische jongeren organisatie op prijs stelt. De landelijke bestuursraad van de CHJO heeft in een vergadering te Amersfoort hiertoe besloten. Men staat eensgezind achter het dagelijks bestuur dat de relaties met de CHU en medewerking aan de verkiezings campagne voorlopig heeft opgeschort. De bestuursraad meent dat de po litieke toekomst van de CHU door het kiezen van een sterk behoudende fractie zeer twijfelachtig is geworden. Men meent voorts dat de oproep van Udink aan de SGP en GPV om zich aan te sluiten bij de samenwerking van ARP. CHU en KVP falikant in strijd is met de intentie van het ur gentieprogram van de drie chr. par tijen. De CHJO kan verder weinig waar dering opbrengen voor de opmerking van lijsttrekker Udink „dat jongeren maar liever moeten vertrekken, wan neer ze lastig blijven." Staatssecreta ris Kruisinga en oud-CH-voorzitter Tilanus zijn gevraagd pogingen te on dernemen om eventuele misverstan den uit de wereld te helpen. DE „HOT PANTS" (de super korte shorts, waarvoor nog geen passende Nederlandse benaming is gevonden) zullen deze zomer het modebeeld sterk gaan beheersen, misschien zelfs wel overheersen. Op de Italiaanse en Franse modeshows, waar de nieuwe collecties voor voorjaar en zomer 1971 werden getoond, bleek de mini-short een veel voorkomend kledingstuk te zijn. Overigens is de mini-short al verhuisd van de grote modehuizen naar de grote warenhuizen, want deze nieuwe modegril is, ook in ons land, al in verscheide ne grote zaken te koop. Vooral in Amsterdam is de korte broeken-mode al erg in trek, met name op officiële gelegenheden met een enigszins artistiek tin tje. Veel vrouwen zijn nogal geschrokken bij het zien van deze nieuwe modevinding, want het is natuurlijk een vaststaand feit, dat de minishort wel voorbe houden is aan vrouwen met een jeugdig, slank figuur en niet al te korte benen. Toch is deze grote schrik niet helemaal nodig, want de minishort is althans te oordelen naar de manier waarop hij in Parijs werd getoond eigenlijk voor namelijk bedoeld als een soort accessoire. Slechts in enkele gevallen werd de short alleen gedragenjn combinatie met een truitje of een blazer; in de meeste gevallen zaten de shorts keurig verbor gen onde.r rokken, jurken of tunieken met lange splitten opzij of in het voorpand, zodat er alleen af en toe bij het lopen iets te zien valt van de short. Dat betekent dat heel wat meer vrouwen met de shortmode kunnen meedoen: ze laten op deze manier wel wat bloot been zien, maar ze lopen toch niet voortdurend zo .naakt" rond. Overigens worden de shorts niet alleen gebiuikt voor sportieve mode, maar ook voor galakledij. Dan zijn de broekjes uit luxueuze materialen gemaakt en geborduurd met kralen en pailletten. Voor de a- vonduren is ook de combinatie geheel doorschijnende maxi-jurk, waaronder slechts een short wordt gedra gen. Verder werden er in de Parijse show weinig „ge wone" lange pantalons getoond. Wel waren er de lange bermudashorts, die tot op de knieën worden gedragen. Op de foto's v.l.n.r.: blauw-wit geruit pakje met bermudashort en jasje in safari-stijl van Ted Lapidus; midimantel met raglan mouwen, waaronder een short van hetzelfde materiaal wordt gedragen van Scherrer; short in marineblauw met bijpassende blouse en een witte blazer van Christian Dior; plastron met mouwtjes, gecombineerd met een lan ge rok met hoge zij split, waaronder een short wordt gedragen van Louis Féraud. Foto links: Vierdelig ensemble, bestaande uit short, rok, blouse en mantel van Ungaro. T^E MODE van vlak na de tweede wereldoor log: meisjes met lange, rechte tailleurs, schoenen met bandjes cn doorlopende hakken, schoudertassen, bossen lang krullend haar en fel-rode make-up op mond en wangen, deze mode komt helemaal terug in een aantal collecties van de Parijse mode-ontwerpers. Vooral Yves St. Laurent heeft zijn voorliefde voor deze mode-periode wel erg duidelijk laten blijken: zijn nieuwe collectie was eigenlijk alleen een getrou we afspiegeling van wat er in de jaren 1947—1948 door de vrouwen gedragen werd. Andere ontwerpers, zoals Jean Patou. bleken ook wel duidelijk geïnspireerd te zijn door deze mode. maar zij hadden er tenminste nog een eigen „draai" aangegeven. Zo niet St. Lauren(, die dan ook heel wat kritiek op zijn collectie te horen heeft gekregen. Maar goed, een getrouwe afspiegeling of een eigen versie: de oorlogsmode komt in elk geval terug. De pakjes hebben bijna allemaal lange, rechte rokken en eveneens rechte, heuplange jasjes (met een ceintuur tje om de middel), de benen zijn gehuld in lichte kousen en schoenen met hoge enkelbanden en het gezicht heeft felrode lippen, smal geëpileerde zwarte wenkbrauwen en rougeblosjes op de wangen. Ook de kapsels zijn helemaal aangepast: grote bossen geper manent krulhaar. Belangrijke kenmerken van de nieuwe mode in het algemeen zijn: brede schouders (ook helemaal pas send in het modebeeld van de jaren veertig) grote reverkragen, veelvuldige toepassing van splitten in de rokken, blazers, shorts en zeer veel imprimés, vooral kleine bloemmotieven. Wat betreft de roklengte geldt voor overdag de lengte juist onder of op de knie, verder is er nog veel 9 9 midi en - voor de avond - maxi. Mini is er niet, althans niet in de roklengte. Wie „mini" wil lopen, moet shorts aantrekken. Over de kleuren die de komende seizoenen populair zullen zijn: dat zijn marineblauw, zwart, wit en ecru, licht beige, chocoladebruin, grijs, fel rood, goudgeel, citroengeel, amandelgroen. oranje, helder blauw en kobalt blauiv, violet, cerise, zacht -rose, lavendel, blauw, zalmkleur en licht groen, een heel assortiment dus. Dessins zijn deze zomer ook erg gewild. De meest voorkomende zijn: bloemdessins, ruiten, dwarsstrepen in verschillende kleuren geometrische dessins, rand- dessins, voortzetting van de folkloristische en zigeu nerachtige motieven, combinaties, zoals bij Ungaro. waar strepen, bloemen en stippen in één ensemble zijn verwerkt en tenslotte applicaties van bloemen, vruchten, vogels en andere dieren. Op de foto's: v.l.n.r. een donkerblauwe jurk met plooirok, gecombineerd met mouwloos hes met brede reverkraag van Yves St. Laurent; krijtstreep pak met plooirok en heuplang jasje, gedragen met brede ceintuur, cravat en pothoed van Jean Patou; broekpak in Al Capone-stijl van krijtstreep stof, gecombineerd met een roodvos van Yves St. Laurent; tweedelig pakje met brede schouders, leren knopen en ceintuur van Pierre Cardin. Foto links: een lange, rechte jurk met geplooid voor pand en gestreepte ceintuur en das van Jean Patou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7