HCFcentrum waar medisch personeel wordt toegerust Meer RK willen bijbel lezen Evangelie van Lucas in nieuwe Friese vertaling in Duitse synode Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... alles goed en wel Koenig: Paus denkt over aftreden „Natuurlijk en eigentijds Fries" Je moet jezelf persoonlijk geven Ds. h. Nobel (62) Geen enkele arbeider! overleden BEROEPINGSWERK 1 MAANiDAG 15 FEBRUARI 1 Want wat baat het een mens. als hij dè gehele wereld wint, maar zichzelf verliest óf zelf schade lijdt?" (Lucas 25). De gehele wereld winnen - een enorm iets, geweldig. Er zijn altijd mensen geweest, die de gehele wereld hebben willen winnen, wat voor hen ook die wereld was. Er dag en nacht voor hebben gewerkt, geploeterd, gezwoegd, alleen maar voor dat ene. Geslaagde mensen, zijn ze genoemd, als ze waren waar ze komen wilden. Zij werden het stralend middelpunt van hun kring. En toch! Jezus gooit hun gehele status ondersteboven met die ene vraat: „Wat baat het een mens Jezus waarschuwt: Wat bezit de mens als hij alles heeftmaar zich zelf heeft verloren of schade lijdt? Als hij, om het direk ter te zeg gen. geen uitzicht meer heeft op een leven na dit leven? Er is het bekende verhaal van die enthousiaste jongen, die zijn leraar vertelde over zijn idealen. Het werd allemadl: En dan... en dan. Eindelijk kwam hij bij de dood. Waarop de leraar vroefe: Ja maar. en dan? We lezen vandaag: Exodus 12 vers 1 tot 11. Wat gebeurt er als ik doodga (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Zuster, als ik doodga, wat gebeurt er dan met me en waar ga ik dan naar toe? In feite is het deze vraag, die dertig jaar geleden de directe anleiding werd tot het oprichten van de Nurses Christian Fellowship. Een centrum, waar gelovige verpleegster worden gesteun en toegerust om haar patiënten ook geestelijk bij te kunnen staan als ze met deze en andere uit nood geboren vragen op directe wijze zouden worden geconfron teerd. En welke verpleegster wordt dat niet? Dat was in Zuid-Afrika. De man die geroepen werd deze in- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In oehandellng ivorden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in alzonder- UJke b. leven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wij huren reeds twee ja ren een woning van een woning bouwvereniging. Thans is er aardgas in onze gemeente gekomen en de vereniging heeft in alle woningen de gasleiding tot in de meterkast la- ten brengen, terwijl wij gezegd heb ben. dat we geen gebruik zouden maken van aardgas. Op zichzelf is dat niet erg, maar nu komt de too- ningbouwve>\-niging met een huur verhoging van 1,40 per maand voor de leiding. Kan dit nu zo maar? Wij vinden dit erg onredelijk. Antwoord: Als een vereniging toe stemming krijgt tot aanbrenging van aardgasleidingen in de huizen van die vereniging, geldt dit voor alle woningen. Er moet en kan ver ondersteld worden, dat thans in elk huis gelegenheid is. gebruik te ma ken van de voordelen die deze tijd heeft meegebracht in casu het koken op gas of zich verwarmenmet gas. Als deze voorzieningen tegelijkertijd worden aangebracht, wordt dat aan merkelijk goedkoper dan wanneer dat moet gebeuren op de tijd die ieder persoonlijk daarvoor zou wil len bestemmen. Huurverhogingen mogen alleen doorberekend worden als aan be paalde eisen is voldaan. Waarschijn lijk heeft de vereniging ministeriële toestemming hiervoor. U zou hier naar bij de vereniging kurnien infor meren of bij de huuradviescommis sie nagaan of de verhoging geoor loofd is, maar dat kost u een rijks daalder Een daarop volgend proces bij de Kantonrechter, dat er hope loos uitziet, kost nog veel meer. Overigens zal u heel wat jaren ƒ1,40 per maand moeten betalen voordat de kosten van de aardgaslei ding er uit zij'.i. Vraag: Wij noemen ons dochter tje Henriëtte. Nu zijn er veel men sen. die haar naam uitspreken als Hanriëtte. Wij weten niet waar dat vandaan komt Wat is ou goed? Antwoord: Deze naam kan op ve lerlei wijze worden geschreven en uitgesproken, zoals Henne. Hendrina, Hendrika. Henrietta^), Hake. Enri- ca. Harriet. Heintje, enz. De manne lijke vorm Hendrik betekent op perste van het huis. de vrouwelijke zij die haar huis (ook volksstam, ge zin, woning, enz.) in orde houdt. „De uitspraak van Henriette zou het beste de Franse zijn, omdat deze vorm aan het Frans ontleend is. In dat geval hoort men de h niet, de eerste e heeft een klank die op a gelijkt, de n krijgt een neusklank en er is een scherpe t aan het eind, terwijl de laatste e toonloos is. Het Engelse Henriet spreekt men uit met de gewone korte e die wij ook kennen. Als de n zachter wordt, wordt de naam Harriet. U moet zelf maar uitmaken, hoe U Henriette het liefste uitspreekt. Vraag: De flat waarin we wonen, heeft drie etages en wordt centraal verwarmd. Wij wonen bovenin. De centrale verwarming maakt een hin derlijk geluid. Zelfs wanneer bij ons alle radiatoren dicht zijn, dringt het geluid langs de buizen tot ons door als de radiatoren bij de buren aan staan Kan hiertegen iets gedaan worden, bijvoorbeeld door de buizen te bekleden? Antwoord: De narigheid zal niet gemakkelijk te verhelpen zijn: Wa terleiding- en verwarmingsbuizen zijn voortreffelijke geluidsmedia en al isoleert men de buizen zo goed mogelijk, de plaats waar ze door de muren heengaan, is niet te bereiken. De oorzaak van de herrie ligt in de verwarmingsketel, althans het ver warmingssysteem en daar zal wel iets aan te doen zijn. Er zijn systemen die met een bijna niet te horen geruis reageren op de temperatuurregelaar, terwijl andere apparaten met een gewelidg lawaai aanloeien, wat vooral 's nachts ver velend is. Het beste is met enige aandrang de eigenaar van de flat op de fout te wijzen. Als er iets niet goed functioneert, zal hij u alleen maar dankbaar zijn. De eigenaar is gehouden te zorgen dat de toestand niet onhoudbaar is. Is het een nor- maal draaiend doch antiek apparaat, dan zal er niet veel aan te doen zijn. (Van onze kerkredactie) BOXTEL Het werk van de tien jaar jonge KBS, de r.k.-bij- belstichting en pendanthanger in r.k. kring van het Nederlands Bijbelgenootschap, NBG, komt steeds meer op gang. Zoals het NBG een contactperiodiekje ,De wereld in' voor de „papieren band" met leden en contribuan ten heeft, zo is de KBS gestart Oproep Met belangstelling nam ik kennis van de oproep tot het werken voor de vrede, gedaan door astronaut Alan Shepard. Hij had beter ook nog de aandacht «kunnen vestigen op een minstens net zo belangrijke zaak. die bovendien grote invloed heeft op onze vredeskansen. Dit kan niet beter worden verwoord dan gedaan is in het op verzoek van het comité N 70 opgestelde „milieu manifest". Het betrokken gedeelte luidt als volgt: Overheid: voer een be volkingspolitiek die erop gericht is het bevolkingsniveau te stabiliseren; pro pageer het kleine gezin en geef voor lichting. Kerken, artsen: verwijder de barrières die geboortenbeperking nog steeds in de weg staan. Burgers: ook u bepaalt nu de leefruimte voor uw kin deren straks. Beperk in hun belang het aantal kinderen dat u voortbrengt (bij voorkeur niet meer dan twee). Delft D. vam der Keilen ARP Naast pers, radio en televisie leverde mijn bezoek aan familieleden in Rot terdam die dé zusterpartij aanhangen een leerzame informatie op. Ondanks krampachtig leeftijdsver- toon van de heren Bruins Slot en De Gaay Fortman met evangelisch so ciaal-linkse wartaal is er bij de ARP weinig veranderd getuige de kandida tenlijst voor de komende verkiezingen. Radicalen als Kuioer, die alleen een nette koltrui overhield, en Scholten. die door zijn schoonvader Bruins Slot op de lijst kwam, zijn door behendig spel van de heren Biesheuvel en Veer man ingekapseld. Verder bleef alles gelijk. Men durf de de werkelijke leider Rooi vink zelfs onder mr. Aantjes te plaatsen. Hope lijk zal de ARP bij de komende for matie niet het gezamenlijk kernpro gram verlaten om alsnog de linker weghelft te kiezen. Sehcveningen C. J. Vrolijk met een eveneens bescheiden uitgevoerde ,KBS-informatie'. De goede ontvangst daaravn heeft de KBS verrast. Het ook overgenomen „protestant se" gebruik bij de kerkelijke inzege ning van een huwelijk aan het jonge bruidspaar een fraaie huwelijksbijbel voor veelvuldige persoonlijke lezing aan te bieden blijkt ook goed aan te slaan. Tot nog toe werd voor 'dat laatste door de KBS aan de parochie een Nieuw 'Testament (Willibrord-verta- ling) in een verzorgd rood bandje, met leeslint en veelkleurig omslag, tegen betaling ter beschikking ge steld. Midden 1971 zal deze uitgave uitverkocht zöjn. Huwelijksgeschenk Bij de pastoors werden de wensen vóór een nieuwe uitgave gepeild. Die uitgave zal gaan bestaan uit het Nituwe Testament in zijn geheel, eni ge gedeelten uit het Oude Testament, eeh keuze uit de psalmen en een toe lichting voor bijbellezen met roosters, registers en aanwijzingen om te bid den met de Schrift. Deze uitgebreide r.k. huwelijksbij bel zal in juni verschijnen. WENEN Kardinaal Koenig, aartsbisschop van Wenen, heeft nieuw voedsel gegeven aan de geruchten, dat paus Paulus zal aftreden als hij 75 jaar is. Hij meent verder, dat de Franse kardinaal Villot de meeste kans maakt, om paus te worden. Kardinaal Koenig zei dit in een ge sprek met de New York Times. Hij zei dat paus Paulus, die september volgend jaar 75 wordt, zelfs met zijn naaste medewerkers nog nooit con creet over aftreden heeft gesproken. ..Maar zij weten, dat hij er over denkt." Koenig is als hoofd van het Vati caanse secretariaat voor de niet-gelo- vigen vaak in Rome. Villot is de staatssecretaris van de paus en als zodanig diens naaste me dewerker. Andere kanshebbers zijn volgens Koenig kardinaal Martv, aartsbisschop van Parijs en kardinaal Dell'Aqua. vicaris van Rome. terkerkelijke organisatie gestalte te geven heet Francis Grim, een evangelist, behorende tot de Baptisten Gemeenten. Later werd de naam van deze Ge meenschap Hospital Christian Fellowship, omdat er immers ook doktoren en ander medisch personeel bij behoorden te wor den betrokken. Het merkwaardige van deze „fel lowship", die thans in honderd lan den contacten heeft, is, dat er eigen lijk nauwelijks gesproken kan wor den van enige organisatie. Die bestaat alleen om in zoveel mogelijk zieken huizen in de wereld „meer spirituali teit aan de gang te brengen" en ver der te adviseren in woord en ge schrift. De kracht van de „fellowship" is het samenbrengen van medisch personeel per ziekenhuis in geloofsge meenschappen, waarin men elkaar door middel van gebed, bijbelstudie en onderling gesprek toerust tot geestelijke hulp aan patiënten, als die er om vragen. Om in Nederlandse verhoudingen te spreken, want hier is sinds enkele jaren ook een afdeling: er bestaat na tuurlijk al in een aantal gevallen zie kenhuispastoraat, maar, zo redeneert men terecht, zo'n dominee kan niet overal tegelijk zijn en is niet altijd in de (unieke) .gelegenheid kansten te grijpen, die zusters, doktoren en an dere ziekenhuismedewerkers, die im mers de hele dag met de patiënten bezig zijn, wèl hebben. In Zuid-Afrika heeft het werk van de „fellowship" inmiddels een grote vlucht genomen. Internationaal is er ook een verblijdende groei, wat o.m. bleek op de wereldconferentie in Ro me, enkele jaren geleden toen daar meer dan veertig landen waren ver tegenwoordigd. Mr. Grim reisde al in 1951 de we reld rond om meer contacten te leg gen. Het internationale blad van de ..fellowship" heet Heart. In Neder land is het orgaan nog maar een een voudig gestencild blaadje dat eens per twee maanden verschijnt: Infra rood heet en overwegend redactioneel verzorgd wordt door de Nederlandse mentrix, mevrouw A. E. van Riemsdijk, P. C. Boutensstraat 197, Almelo (telefoon 04490 - 15282). Een blad dat, evenals trouwens het hele werk, gedragen wordt door vrij willige bijdragen. Illustratie van de groei: bij het begin 100 en nu al meer dan 650 exemplaren. Waar in ziekenhuizen bij personeel maar belangstelling bestaat komt de Nederlandse „fellowship" te hulp met adviezen, Infrarood en ander infor matiemateriaal, zoals het (vertaalde) boekje „Het genezende Woord", met bijdragen onder veelzeggende titels als: De taak van de verpleegster, Christus in de spreekkamer van de dokter. De kunst van het luisteren. Levend getuigenis. ding staat van de Zuidafrikaanse mrs. Leonora van Tonder, die samen met een Ierse verpleegster mrs. Bar bara Rankin, het werk in Europese landen, waarvoor ze uiteraard vaak op reis is, stimulerend en coördinerend, vanuit de vele ervarin gen met name in Zuid-Afrika opge daan, begeleidt. Dit werk is letterlijk de roeping van beide dames. Ze worden geldelijk niet vanuit Zuid-Afrika gesteund, maar moeten het hebben van vrijwil lige bijdragen, die regelmatig binnen komen vanuit gebedskringen overal ter wereld, waar met naam en toe naam voor de diverse activiteiten ge beden wordt. Komende reizen van Leonara voe ren naar Italië, Spanje, Portugal en tenslotte (medio april) Zwitserland, waar de maand daarop een confe rentie te Gunten wordt gehouden. Een indruk van wat er alzo op die Zwitserse (Europese) conferentie aan de orde komt: gebed de noodzaak daarvan in de dienst van de gelovi gen, Bijbelstudie: methoden, het lei den van bijbelkringen, het gebruik van de bijbel bij het persoonlijk ge- MEER WAARHEID EN EENHEID Orgaan voor het gereformeerd leven. Ultg. Karssen, Bodegraven. (Vraagt proefnummer.) Men weet natuurlijk dat er indivi dueel het nodige door ziekenhuisper soneel aan geestelijke verzorging ge beurt. In dit verband behoeft maar te worden gedacht aan de velen impo nerende tv-uitzending met prof. dr. C. van der Meer, maar, zo redeneert men terecht bij de Nederlandse „fel lowship": er kan nog veel méér ge beuren, overbezette zusters en dokto ren ten spijt. Sinds een half jaar is in Rotterdam en ,,hoofdkantoor"-Europa van de „fellowship" gevestigd, dat onder lei- (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De eerste exemplaren van het evangelie van Lucas in nieuwe Friese ver taling zijn uitgereikt aan de heer P. van der Mark, lid van gede puteerde staten van Friesland, en aan pater dr. S. Salama en de heer M. J. de Haan, die het grootste aandeel in deze verta ling hebben gehad. Dertig medewerkers zijn sinds drie jaar betrokken bij deze bijbelverta ling. die door de Katholieke Bijbel stichting en het Nederlandsch Bijbel genootschap samen wordt uitgegeven. Het is uniek, zei rector L. Verbeek van de Katholieke Bijbelstichting, dat de kerken in Friesland er geld voor beschikbaar stellen. Bij de Neder landse vertalingen moeten we het al leen met de zegen van de kerken doen, zei hij. De financiële lasten van de verta ling worden voor vijf zevende door de kerken gedragen, terwijl het provin ciaal bestuur en de bijbelgenoot schappen de rest financieren. Het eerste vertaalwerk wordt ge daan door een pater en vijf hervorm de en gereformeerde predikanten. Zij werken samen met Friese taalkundi gen en daarna wordt het resultaat nog door velen kritisch bekeken. Het evangelie van Lucas is in een oplaag van vijftienduizend exempla- tuigen, Evangelisatie: hoe benaderen we de mens in deze tijd? Praktijk: hoe beginnen we en hoe geven we leiding aan een HCF-groep? Verschil lende soorten samenkomsten: het or ganiseren van kampen, weekends en conferenties. Openhartige sr. Hidding: Van onze kerkredactie EINDHOVEN Om een indruk van het contactbal Infrarood, sim pele uitgave van de Hospital Christian Felloship Nederland, te krijgen, geven we het volgende ci taat van een zuster uit Eindhoven door, die Greta Hidding heet en beschrijft hoe moeilijk het is haar vak aanvankelijk is om de minste te zijn. Zuster Hidding gaat dan openhartig voort: Ik kwam tot de ontdekking, dat je werk niet alleen werken is met je handen, maar ook geestelijk contact hebben met patiënten en collega's, vaak juist door het werk. Dit contact zoeken houdt in, dat je jezelf persoonlijk moet geven, ook in gesprekken. Daardoor leer je de mensen, ook de patiënten beter begrijpen. Hoewel het in de meeste zieken huizen verboden is, dat je geeste lijk gesprekken hebt met de patiënten (dat moet de dominee doen), krijg ik vaak kansen om toch met de patiënten te spreken over de kracht van het gebed, over de rustgevende steun, die de Heer kan geven. Geen lange gesprekken, hoor, maar gewoon, terwijl ik iemand de po geef of onde>r het wassen door. De verpleging heeft me tot dusver geleerd, dat ik mezelf moet geven, niet aan het werk, niet aan de mensen, maar aan de Heer! Als ik mezelf wil verliezen, dan kan Hij door mij heen werken. Op deze manier kan ik echt getuige zijn. Vaak vind ik dat moeilijk, nog steeds, want hoe moet je het tle- kens weer aanpakken? 't Is zo gemakkelijk gezegd, dat we een getuige moeten zijn. Dit betekent elke dag weer strijd. Dat heb ik in het bijzonder ervaren door de Wereldconferentie van de H.C.F. in Rome. 't Is geweldig fijn en ook makkelijk om met. veel christenen samen te zijn, maar in je werk moet je het toch alleen uitvechten. Ik geloof.d at het ook de bedoe ling is van de H.C.F., dat we ons juist bewust wordne, dat we onszelf ervoor in moeten zetten om anderen in aanraking te brengen met Jezus Christus en Zijn blijde boodschav. Als ik weiger om mezelf te ge ven, dan zal ik niet op de bres kunnen staan voor de ander. Als ik in de dagelijkse sleur van het werk niet de blijdschap en de vre de van de Heer in mijn hart heb. dan kan ik- mijn werk niet van harte doen; dan kan ik niet getui gen in woorden en daden. Dan ben Ik immers met mezelf bezig, vooral als het fcverk niet wil vlotten of als het fout gaat; dan kan de Heer mij niet gebruiken. Zo dikwijls denk ik: „Hè. wéér al die mensen wassen, wéér eten uitdelen, wéér hetzelfde doen, elke dag weer. Nou, dan lukt hetd ie dag zeker niet!Vooralnict, als ik er ook nog aan toegeef. Dit is de persoonlijke strijd maar de Heer geeft me ook de overwinning, tel kens weer! Alv erseheidene keren heb ik er varen, dat, als ik bewust aardig ben tegen een collega, die mc hele maal 'niet ligt en als ik voor haar bid, zij na korte of langere tijd zomaar anders Hvordt. En dat is voor het samenwerken zoveel heter en prettiger. Als ik maar wil en ook volhoud! Nu ik straks voor het eindexa men zit, speelt de drukte me vaak parten: geen tijd hiervoor, geen tijd daarvbor. Hierdoor raakt de Heer zo gemakkelijk op dea chter- grond en komt ook de juiste ma nier van werken in het gedrang. Graag zou ik willen dat God me bijvoorbeeld ook leidt in het leren van die dooie botjes en al die inge wikkelde hormoonprodukties van de bijniwschars. Maar ik geloof, dat ik ook hiervoor mag bidden... Aan het G. W. Burgerplein te Rotterdam is het hoofdkanto SP' Europa van de Hospital Christi Fellowship gevestigd. Achter schrijfmachine links mr. Eleono van Tonder, Zuidafrikaanse, rt rechts naast haar zittend de lei [h verpleegster Barbara Rankin secretariaatswerkzaamheden richt. Staande enkele dames v de Nederlandse afdeling: ree mevrouw A. E. van Riemsdijk naast haar mevrouw G. Heijningen. Ki K Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. scheepsvloer, 3. vreemlr T munt, 6. plaats in Gelderland, 9. de van de bijbel, 10 hljswerktuig, 12. mi n zieknoot. 13 etui. 15 woudkoe, I dwaas. 19. duinvallei, 21 ordenen, |sf wiel, 26. projectieplaatje. 27. Myth, guur. 31 steensoort, 32. plaats in N O.P 34. lange nekharen van diere e 36. dierentuin. 38. voorzetsel. 39. plaa st in Frankrijk. 41. voegwoord (Fr.). f stap. 43. horizon, 14. baan voor balspel, b Verticaal. 1. ligplaats voor schepen, plaats in Engeland, 3. plaaggeest, i maanstand. 5. keurig. 7. gestold vlee i nat, 8. lof, 10. zwakke, 11. bergplaats, 1 eetbaar distelgewas. 16. tegenstuk, l e: votre excellence (afk.), 20. papegaai, 2 e; slobkous (Z.N.), 23. plomp, 24. omslag, 2 oevergewas, 29. yard (afk.), 30. uit of tx 5 treffende Ierland, 31. schaapkameel, 3e tooi, 34. grap, 35. opperste rand van eePE dak. 36. behoeftig, 37 bevel, 40. look Oplossing vorige puzzel Hor 1. veler, 5 Islam, 10 eg, U. doef punt, 13. Rome, 15. G.S. 16. inflatie, 2|v Ems, 22 I.A.L. 23. ert, 25. napijn, 26. s der, 27. are, 28. t.a.n. 30. ene. 31. kloostejn 34. ma, 35. leek. 37 initiaal 41 de. stoom, 43. sater Vert. 1. verbena, 2. ïgo. 3. eden. 4. R.O. i-1. 6. spot. 7 Lu. 8. angeren, 9. M.T.S. 1 Esla. 14. mispel. 17 finto. 18. alant, l»Sl iedere. 21. markant, 24 «rekker, 2 Asia, 32. Otto, 33. Ella. 34 mis. 36 38. i.o. 39. i.M. 40. as ren verschenen onder de titel „De Helpende Han" (de helpende hand). Projectleider ds. B. Smilde zei, dat men uit de mogelijkheden om met de vertaling zoveel mogelijk bij het oor spronkelijke te blijven, of natuurlijk en eigentijds Fries te gebruiken, de laatste heeft gekozen. Het moet zijn alsof de Bijbel is geschreven in deze taal en door mensen van deze streek. Van de hele Bijbel staat thans 43 procent op stencil in nieuwe Friese vertaling. Het Nieuwe Testament is al helemaal klaar Maar nog heel wat teamwork is nodig, eer de tekst zijn definitieve vorm heeft gekregen. Ds. Ype Schaaf van het Neder landsch Bijbelgenootschap noemde de wijze waarop de Friese vertaling tot stand komt, een voorbeeld voor bij belse vertaalprojecten. BREDA In het Diaconessenhuis is zaterdagavond overleden ds, H. No bel, hervormd predikant te Bieze- linge. Hij werd 62 jaar. Ds. Nobel is overleden aan de ge volgen van een auto-ongeluk, dat hem 5 februari in de buurt van Bre da overkwam. Hij werd predikant in 1935 in Reitsum. Vervolgens stond hij in Steggerda en van 1947 tot 1969 in Veldhoven bij Eindhoven. Hier bewerkte hij in 1969. dat er een „personele unie" tot stand kwam met de gereformeerde kerk. De plaatselijke gereformeerde predikant drs. Th. Vollenhoven deed intrede in de hervormde gemeente als part-time -bijstand in het pastroraat. Sinds november 1969 stond ds. No bel in Biezelinge Daar zal hij woensdag worden begraven na een rouwdienst in de hervormde kerk. NED. HERV. KERK Bedankt voor Ommen: E. J. N. Kro nenburg te Middelburg. GEREF. KERKEN Beroepen te Maasdijk: J. B. Kuhle- meier, voorh. christ. geref. predikant te Aalten. Bedankt voor Zwolle: J. Niemants- verdriet te Haren (Gr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enkhuizen: P. Blok te Dirksland. Aangenomen naar Kapelle-Bieze- linge: C. Molenaar te Amsterdam noord. Bedankt voor Utrecht: D. Hakken berg te Dordrecht. (Van onze kerkredactie) HANNOVER Een verjong de, maar in haar sociologische samenstelling niet wezenlijk ver anderde synode van de Evange lische Kerk in Duitsland komt donderdag in West-Berlijn in buitengewone vergadering bij een. De kans tot verandering van de sa menstelling van het Duitse kerkpar- lement bood zich aan, toen de synode na de afscheiding van de Oostduitse landskerken inschrompelde tot 74 man. Om weer tot het vereiste aantal van 120 te komen, moesten er ineens 46 nieuwe synodeleden gekozen wor den. Dat heeft enige verjonging gegeven, die overigens nog niet om naar huis te schrijven is. De gemiddelde leeftijd ligt nu bij de 55. Nog steeds is veertig procent van de synodeleden zestig jaar en ouder. In de synode van 1968 was dat 47 procent. Het percentage synodeleden, jonger dan 45 jaar, is gestegen van 9 tot 21. Het aandeel van de theologen en andere kerkelijke functionarissen in de synode (in 1968 nog twee op de drie) is gedaald. Nu verdient nog maar de helft van de synodeleden zijn dagelijks brood bij de kerk. Daardoor is het aantal hogere ambte naren sterk gegroeid (van een zesde naar een derde deel van de synode) Zeer sterk zijn de academici verte genwoordigd: met meer dan tachtig procent. Daarentegen is onder de Duitse synodeleden geen enkele beider. In 1968 waren er nog onder de 120. Het aantal vrouwelijke synodel is gestegen van acht tot elf. Niet representatief De vergelijking toont, dat het gelukt is, de synode iets te verjoi maar dat overigens nog geldt, wi staatssecretaris voor ontwikkelini ken in Bonn, prof. dr. Karl-I Sohn in 1968 op de synode zei, in lijk dat de kerkelijke lichamen logisch niet representatief zijn de kerkleden en „voor de grote n der christenen niet bepaald een tractief beeld bieden". Een opvallend verschil tussei Duitse synode en de synodes van weg de Nederlandse Hervormde of de Gereformeerde Kerken in land, is de aanwezigheid van pi nenten uit het openbare (niet-k€ lijke) leven. Onder de nieuwe svnodeleden bijvoorbeeld de minister voor wikkelingssamenwerking dr. Ei Eppler, de oud-minister van p rijen, dr. Werner Dollinger, de presidente van de Bondsdag mev Lieselotte Funke en prof. dr. von Campenhausen. Ook de vnx Bondsdagpresident dr. Eugen stenmaier is lid van de synode. De huidige president van Bondsrepubliek, dr Gustav H mann, was van 1945 tot 1967 lid het moderamen van de Evangel Kerk in Duitsland. De eerste tiei was hij tevens voorzitter van node.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2