SADAT GEEFT EREWOORD Commentaar Benzine wellicht 1,8 cent duurder door akkoord Zes doden hij twee verkeersongelukken Het Kwartet PARIJS: mini-shorts en oorlogsmode Terugtrekken achter El Arisj Vrije doorvaart Suezkanaal wee broers erdronken Treinramp in Zuid-Slavië: 34 doden Offensief JN.-Vietnam in Laos Onlusten in Reggio blijven voortduren Vrouw verdronken: misdrijf vermoed Crita) urr iftrrrn Wisselvallig jLeidse Courant fdkantoor Leiden Maandag 15 februari 1971—51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen irecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggeefsters) Mini-shorts en oorlogsmode: dat -fan dé twee grote nieuwe tjends an de Parijse voorjaars- en zo- lermode voor 1971. Uit de verslagen van de Parijse ïows, die enkele weken geleden ehouden zijn, is overduidelijk ebleken, dat de minishort niet jen aardigheidje van een of twee d ntwerpers was; daarvoor, werd it nieuwe verschijnsel te vaak" ezien in te veel collecties. Ook de zogenaamde oorlogsmo- e: mode die geinspireerd op de ""Jaren van yjgk voor en viak na oorlog, in veel Parijse collec- voorkomt. Voor een uitgebreider over- v n de nieuwe zomermode, di e pag. 7. es v Ik geef op als nieuwe abonnee: etaalt: per kwartaal per maand Is beloning voor mijn aktiviteit nlvang ik een "Gouda Bouquet", e nieuwe abonnee krijgt onze krant eertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze NEW YORK/KAÏRO/TEL AVIV President Sadat heeft zijn erewoord gegeven, dat Egypte niets in zijn schild voert tegen Israël. Een vredesverdrag acht hij niet uitgesloten. Het zou de on- schendaarheid en politike'onafhankelijkheid garanderen van elk gebied in het Nabije Oosten, Israël inbegrepen. Maar dan moet Israël „onze grond teruggeven overeenkomstia de resolutie (uit 1967) van de Veiligheidsraad en een rechtvaar dige oplossing van het Palestijnse probleem aanvaarden". In dit verband noemde Sadat compensatie en een referendum een redelijke manierw om een regeling te vinden. IIEUWKOOP Zaterdagmiddag twee broers uit Rotterdam, de irige P. S. Kouwenhoven (vader twee kinderen) en de 23-jarige huwde J. Kouwenhoven verdron- let een vriend, de heer Stahlhöfer, zij op een bootje aan het vis- op de Zuideindseplas. loor de storm kwam er zoveel wa in de boot dat die begon te zin- Zij trachtten in hun zware vis- skleding zwemmend de wal te be en. Dit gelukte de heer ilhöfer. die door te schreeuwen de dacht van vissers op de kant wist rekken, waarna hij met een roei- werd gered. e broers waren toen al in het vier er diepe water verdwenen. De po- heeft zondag de jongste gebor- dal de regering te Kaïro de diploma tieke vertegenwoordigers in de Egyp tische hoofdstad daarvan in kennis heeft gesteld. Tevens heeft zij hun de voornaamste punten van dr. Jar- rings voorstellen doen toekomen. Volgens het Israëlische blad Maa- riv behelst het Jarringplan terug gave van het gehele schiereiland Si- naï aan Egypte en stationnering van eer» internationaal VN-vredescoros langs de Straat van Tiran tussen de Golf van Akaba en de Rode Zee. De Gazastrook zou aan Israël worden toegewezen. De grens tussen Egyp te en Israël zou dan overeenkomen met de oude internationale grens tussen Egypte en het vroegere man daatgebied Palestina. In de buurt van de Jordaanse hoofdstad Amman wordt nog altijd hevig gevochten tussen Palestüns.e commando's en regeringstroepen. De Egyptische president zei dit in een vraaggesprek met het Ameri kaanse weekblad Newsweek. Daarbij noemde Sadat als voorwaarde voor heropening van het Suezkanaal: te rugtrekking van de Israëlische troe pen tot een lijn achter El Arisj; het geen neerkomst op ontruiming -van ruiming van het grootste deel van de Sinaïwoestijn. Garanties Op de vraag, wat hij Israël te bie den heeft als het achter de El Arisj- lijn zou terugtrekken, zei Sadat te garanderen dat: het Suezkanaal binnen zes maan den weer open is voor het interna tionale verkeer, inclusief Israël; de wapenstilstand wordt ver lengd tot een bepaalde datum om VN-bemiddelaar Jarring gelegenheid te geven, de details uit de werken: de Straat van Tiran (de nauwe verbinding tussen de Golf van Akaba en de Rode Zee) vrij te geven voor de scheepvaart, ook voor de Israëli sche; een internationale strijdmacht kan worden gelegerd in Sjarm el Sjeich (een vesting, van waaruit de Straat van Tiran wordt beheerst), of de troepen nu worden geleverd door de Grote Vier dan wel andere lan den; De strijdmacht mag opereren on der waarborgen van de Veiligheids raad en niet teruggetrokken kan wor den, als de Grote Vier het daarmee niet eens zijn. In Gothenburg werden het de I wereldkampioenschappen van Ard Schenk. Werkelijk opper machtig regeerde hij op vrijwel I alle afstanden. Vooral zijn wereldrecord op de tien kilo meter was van grote klasse. Ard Schenk, een groot wereldkam- pioen. TEHERAN In de Perzische hoofdstad is gisteren een over eenkomst getekend die West-Europa de komende vijf jaar een stabiele olietoevoer verzekert. Na uiterst moeilijke onderhande lingen, die tweemaal werden afgebroken en waarin het westen bedreigd werd met afsluiting van haar oliebronnen rond de Per zische Golf. werd een akkoord bereikt. Soepel „Wat de rest van het programma aangaat zijn wij open van geest en open van hart", aldus Sadat. „Wij zullen soepel zijn en over alles wil len praten, wat kan leiden tot blij vende vrede in dit deel van de we reld. Maar onthoud goed: het moet een akkoord zijn, dat alle door Is raël bezette gebieden omvat en niet alleen de Sinaï". Sadat voegde er desgewenst aan toe. dat de territoriale integriteit van Israël binnen veilige en erkende de Grote Vier. In een rede tijdens een banket ter ere van president Tito van Joego slavië (die een bezoek aan Egypte brengt) waarschuwde Sadat Israël ..en zijn vrienden" zich niet te ver kijken op de kracht van zijn land en niet te denken, dat Egypte een ge wapende confrontatie ter bevrijding van de bezette gebieden vreest. Israël Het Israëlische kabinet had intus sen al laten weten, dat het de be middelingsvoorstellen van VN-be middelaar Jarring heeft verworpen. Egypte heeft nog steeds niet geant woord op het via Jarring overge brachte Israëlische verzoek, akkoord te gaan met het opstellen van een vredesverdrag, dat een eind aan het conflict moet maken. Ook is Israël van mening, dat dr. Jarring zelf geen initiatief mag nemen. De Egyptische reactie op de sug gesties van dr. Jarring is positief uit gevallen. Officieel is medegedeeld, ZENICA In Zuid-Slavië is na tionale rouw afgekondigd, nadat gisteren bij de stad Zenica 34 perso nen om het leven kwamen bij een treinbrand. De brand ontstond op het moment toen de trein door een tunnel reed. Meer dan 60 personen zijn met verwondingen in ziekenhuizen opge nomen. De treinbestuurder en zijn assistent zijn in hechtenis gesteld. Inmiddels is gebleken dat de ramp veel ernstiger zou zijn geweest als hel ongeval op een werkdag was gebeurd. Dan ma ken ongeveer 2.000 mensen van de trein gebruik. Nu zaten er ongeveer 200 in Spoorwegarbeiders vertelden dat de lokomotief, die gisteren in de tunnel in brand vloog, in de afgelopen maanden verschillende malen stil was komen te staan, gewoonlijk door technische mankementen. Het duurde' vijf uur voordat red dingsploegen erin slaagden de trein uit de met verstikkende rook gevulde tunnel te trekken. Hoewel de precieze voorwaar den van de overeenkomst nog niet bekend waren, staat het vast dat de prijsverhogingen voor een groot deel op de consumenten zullen worden afgewenteld. De benzineprijs in ons land zou door het akkoord van Teheran met 1,8 cent per liter kunnen stijgen. West-Europa is voor bijna de helft van zijn olievoorziening van de Per zische Golf afhankelijk, Japan zelfs voor 90 pet. Voor de olieproducerende landen rond de Perzische Golf betekent de overeenkomst een verhoging van hun inkomsten met ruim 1.2 miljard dol- lard voor 1971, toenemend in de vol gende jaren tot drie miljard dollar aan extra inkomsten tot 1975. De oliemaatschappijen hebben in zoverre hun zin gekregen, dat de lan den tijdens de looptijd van de over eenkomst niet met nieuwe eisen voor de dag zullen komen. Daarmee staan de maatschappijen sterk in de komende onderhandelin gen met het meer radicale bewind in Libië, dat zijn olieprijzen wil optrek ken tot het Amerikaanse peil. Indien er geen overeenstemming zou zijn bereikt, zouden de landen Iran, Irak, Saoedi-Arabië, Aboe Dha bi, Koeweit en Qatar vandaag een zijdig hun prijzen hebben verhoogd. Als de maatschappijen een week daarna hun eisen nog niet ingewilligd hadden, zouden zij de olietoevoer ge heel staken. Auto rijdt in volle vaart op tankwagen VIENTIANE Noordvictnamesc troepen zijn gistermorgen vroeg in Laos aan grote aanval begonnen op Long Tsjeng, waar het hoofdkwartier is gevestigd van de door de Amerika nen gesteunde generaal Vang Pao van de Mco-stam. De plaats ligt op 100 kilometer ten noorden van Vientiane. Generaal Pao, wiens leger 4.000 tot 8.000 man zou omvatten, zou de Amerikanen en de autoriteiten in Vientiane om verdere steun hebben gevraagd. Eerder hadden Amerikaanse vlieg tuigen bij vergissing Long Tsjeng ge bombardeerd. „Een aantal bevriende militairen werd gedood en een aantal anderen gewond," stond later in een verklaring van het Amerikaanse mi litaire opperbevel in Saigon. Ver scheidene bouwwerken in een kamp buiten Long Tsjeng werden verwoest. Het dode punt ARP-VOORZITTER Veerman heeft zaterdag voor het partijconvent een uitvoerige en nuchtere beschouwing gehouden over de houding van de PvdA en dc resolutie van het Am- sterd*i^3e congres. Veel hoop op een akkoord met de PvdA gaf dr. Veerman niet. Trou wens, de voorzitter van de ARP kon hier weinig over zeggen, omdat dc drie confessionele partijen geza menlijk over de partnerkeuze zul len beslissen. De ARJOS beeft er nooit een geheim geeft aan de PvdA als regerings van gemaakt, dat ze de voorkeur partner. Voorzitter Van Dongen viel over dc kritische beschouwing van de partijvoorzitter. Maar de discussie, die het convent afsloot, had toch wel dit resultaat dat beide voorzitters dc resolutie van de PvdA zakelijk gelijk beoordeelden. Bleef over de sfeer van vertrouwen, die onontbeerlijk is voor een nuttig gesprek. De ARJOS-voorzitter kon noteren, dat dr. Veerman zich positief op stelde tegenover de PvdA en dat de PvdA zich in de goede richting had gedraaid. Maar de PvdA is op dezelfde plaats gebleven. De ARP-voonzitter ver wacht na dc rechtsomkeer van de PvdA ook verdere stappen. Het is duidelijk dat dezestappen on dernomen moeten worden, wil de PvdA, en ook de Nederlandse poli tiek. over het dode punt heenko men. KEGGÏO CALABRIA - fel de Zuiditaliaanse stad Reggto Calabria is het dit weekeinde weer tot verwoede gevechten tussen inwoners en de po litie gekomen. De politie werd met brandbommen, stenen en loden kogeltjes bestookt. Met een ongekend hevige woedeuit barsting maakte de bevolking van premier Colombo duidelijk dat zij niets wil weten van zijn compro misvoorstel om een eind te maken aan de reeds zeven maanden durende onlusten in de ongelukkige stad. Op de door Reggio gewraakte be slissing, om Catanzaro tot d(s- trictshoofdtsad van Calabrië te be noemen, wil Colombo gedeeltelijk te rugkomen door Reggio tot zetel van het districtsparlement te verklaren. Onmiddellijk na het bekendworden van de regeringsvoorstellen begon de bevolking barrikaden op te richten. Daarvoor werden oude auto's, meubi lair en cement gebruikt. LIENDEN In de Waal bij de Gelderse gemeente Lienden is het lijk gevonden van een onbekende vrouw. De politie acht misdrijf niet uit gesloten, omdat zich om de hals van de vrouw een strak aangebonden zij den shawl bevond. Bij twee ernstige verkeerson gelukken zijn zaterdagnacht zes mensen om liet leven gekomen. Twee anderen werden zwaar gewond. Kort voor middernacht reed een personenauto met vier Haagse jonge lui op de Westduinweg tegen een aan de rechterzijde van de weg gepar keerde tankauto. De vier inzittenden twee meisjes en twee jongens waren op slag dood. De oorzaak van dit ongeluk is nog niet opgehelderd. De personenauto die volgens ge tuigen met grote snelheid reed, schoof door de botsing vrijwel geheel onder de tankauto. De bestuurder schijnt niet geremd te hebben, daar op de rijweg geen remsporen te zién waren. De slachtoffers zijn: A. van Rijswijk (22), W. D. Pronk (20), me juffrouw M. Taal (17) en mejuffrouw M. E. van den Berg (18). Ongeveer twee uur later kwamen twee mannen om het leven bij een botsing tussen twee personenauto's op het kruispunt Melis Stokclaan Mocrwcg. In een van de wagens zat een echt paar uit Delft, van wie de man om het leven kwam. In de andere wagen zaten drie mannen uit Den Haag, van wie er één het leven verloor. De twee anderen werden gewond. Ook de oor zaak van dit ongeluk is niet bekend. Een van de wagens reed na de botsing tegen een lichtmast, de ande re kwam tegen een verkeerszuil tot stilstand. De slachtoffers zijn: G. M Plugge (24) uit Den Haag en T. J. Ronner (26) uit Delft. Terwijl de politie bezig was met een onderzoek op het kruispunt, reed daar een automobilist tegen de geparkeerde auto van een persfoto graaf. De bestuurder kwam er goed af, zijn zo goed als nieuwe wagen liep echter flinke schade op. AMSTERDAM In een flatge bouw in de Bijlmermeer in Amster dam is zondagavond de 52-jarige me vrouw A. de Vreugd na een ruzie met de 49-jarige E. O., die bij haar in woonde, met een broodmes dood gestoken. De man is gearresteerd en heeft tegenovr de politie bekend. Een 66-jarig schipper. J C. Meeuwsen, die bij de vrouw op be zoek was. kreeg een steek van O in een arm. Wandel door het leven en praat met iedereen PERZISCH „Ik ben mijn poppen aan het inen ten tegen de motten!" Zon en maan lb" februari: zon op 7.55, onder 17.55; maan op onder 9.19; 18 februari L.K Hoog water Hoog water. 16 februari: Rotter dam le getij 7.48, 2e getij 20.19; Scheveningen 6.25-18.39; Vlissin- ■gen 5.15-17.36; Haringvlietdam a.d. zeezijde 6.55-19.09 Barometerstand: heden 10 uur 74 cm (986 millibar) datend. DE BILT De depressie-activi teit op de oceaan is de afgelopen dagen dagen aanzienlijk toegeno men. Zo drong vanmorgen het front van een diepe depressie bij Schotland naar ons land op, wat met regen en langs de kust va tijd tot tijd met stormachtige wind gepaard ging. Elders in Europa is het weer tengevolge van de diep het con tinent binnengedrongen westen winden, wisselvallig en zacht Alleen in Rusland, waar een hogedrukgebied boven de Oeral het verder opdringen van de zachte lucht belet, komt vorst van betekenis voor. Een depressiekern trekt naar de Noordzee. De koude onstabiele lucht dringt hierbij tot ons land door, zodat het morgen wissel vallig weer zal zijn met af toe buien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1