Kunst tegen vuile luefat Standen ESP'er op lijst PPR Danaïden liet tegen LUTO winst liggen Concordia verdedigde zich met hand en tand Gift Koningin aan fonds tegen racisme \Nachtelijk Knaak-feest in eivolle Doelen Vechtersbazen met politie slaags in Sint Willebrord Kabouters doen mee aan Kamer verkiezingen Het Kwartet Opgaande lijn hij SJC (0-0) TOP WIL MEEDOEN AAN SP0RTT0T0 D. J. Mast I LEIDSE COURANT MAANDAG 15 FEBRUARI 1971 Konie Heimans: „Misschien dat we hef dan zien" ROTTERDAM A ier maanden werkte de Rotterdamse kunstenaar Ronnie Hei mans aan zijn waarschuwing tegen de luchtvervuiling. Uit „object" dat hem aan materiaal 3000 gulden kostte, omschrijft hij als „een koker van plexiglas, omlijst met aluminium, 2.40 meter hoog. arin witte polyestireen-korrels omhooggeblazen worden; de ROTTERDAM Zaterdag nacht in de Doelen hetzelfde beeld als een maand geleden: de hal mèt trappen belegd met Feijenoordkussentjes en zelfs de foyer bóven helemaal vol met enthousiast publiek, voor het merendeel bestaande uit leden van de jongere gene ratie: De „Knaak-concerten" van het Nederlands Blazersen semble slaan in! Het meest verheugende van dit al les was wel de enorme stilte en de grote aandacht waarmee alles door hst auditorium werd gevolgd: men kon steeds de bekende speld horen vallen, niet alleen tijdens uitvoerin gen van oudere muziek (met Beetho ven en Strauss wat minder sterk dan de vorige keer vertegenwoordigd), maar evenzeer onder de klanken van de eigen tijd (Albar Berg en Reinbert de Leeuw) j Van laatstgenoemde klonk het werk „Hymns and chorals" uit 1970 Het was al in dat jaar in onze hoofd stad (gedurende het Holland-Festival) ten gehore gebracht. Gelijk het tij dens het vorige knaakfeest gebrachte opus van Andriessen is het een ty pisch exempel van zogenaamde ..eita- tenmuziek". met speciale .aandacht voor de bij de avant-garde zo gelief de figuur Eric Satie. maar ook met aanhalingen van mensen als Mozart. De citaten doen met name in het eerste gedeelte vaak komisch aan en zij worden gebracht in een vaak pak kende klankomlijsting, die veel effect sorteert. Door de herhalingen gaat het werk, dat tevens wat aan de lan ge kant is. op de duur enigszins ver moeiend werken. De uitvoering, met medewerking van Studio voor Elec- tro-Instrumentale Muziek, liet weinig te wensen over. Dit gold trouwens in gelijke mate voor het „Kammerkonzert" uit 1925 van Berg, waarmee het gedeelte van voor de pauze werd afgesloten. Met fraaie prestaties van violist Jaring Walta en pianist Theo Bruins werd onder de attente Edo de Waart een warm pleidooi voor dit half-Mahler- laanse, gedeeltelijk aan Schönberg verwante opus met een wat lang, maar toch boeiend middendeel, ge houden. Zo klassiek als het concert was be gonnen met een in alle opzwhten ges'aagde dichterl'ike ver'-'snfr-'ng van de aantrekkelijke Serenade op. 1 van Richard Strauss voor 13 blazers, zo eindigde het ook: met een echt op militaire leest geschoeide interpreta tie van de voor „Zapfenstreich" (avond-taptoe) door Beethoven ge schreven drie marsen (rond 1810). Het succes van deze onder de soepel lei dende De Waart gebrachte trits waarbij een uitvoerige slagwerksectie aan het ensemble was toegevoegd was zodanig, dat de laatste mars her haald moest word'.n. P.V. SINT-WILLEBRORD De rijkspolitie heeft vannacht in de dorpsstraat in Sint-Willebrord een waarschuwingsschot moeten lossen om zich van een tiental heethoofdige vechtersbazen te ontdoen. De mannen vielen eerst twee en later nog vijf andere rijkspo litiemannen aan. die een man wilden arresteren. De man had zijn tegenstander tijdens een caféruzie met een autokrik toegetakeld. Het tiental dat de politie aanviel, had eerst als toeschouwer bij de caféruzie gefungeerd. Tijdens de bloedige vechtpar tij werd een opperwachtmeester aan het hoofd gewond. Aan bei de zijden vielen enkele lichtge wonden. Bij de aanval op de politie moest de arrestantenauto het ontgelden. De deur werd eruit gerukt. Daardoor wisten omstan ders vier andere aangehouden vechtersbazen te bevrijden. De rijkspolitie van Sint-Wille brord heeft in de loop van de nacht versterking gekregen uit de omliggende gemeenten. Het jnderzoek is vandaag voortgezet. koker wordt omsloten door een lichtkrans, die overgaat in een knipperen van rode lichten en claxonneren." Met op de achtergrond het toch wel een tikkeltje verontrusten de zoemen van zijn apparaat, zegt Ronnie: „Ik wil de mensen hiermee op een andere manier laten zien. dat we in de stad min der last hebben van vliegen en dat we als'we 's morgens naar buiten kijken soms plotseling ontdekken dat er geen heldere lucht meer bestaat." Ronnie Heimans (27) werkt als beeldend kunstenaar voor de contra-prestatie-regeling van de gemeente Rotterdam. Ook zijn nieuwste object met als thema de milieuvervuiling (vorig jaar maakte hij er ook een over de waterverontreiniginghoopt hij te verkopen aan de „regeling": voor ongeveer 10.000 gulden. Denkt hij zijn doel, de mensen met de neus op de vervuiling te drukken, te bereiken met een verkoop aan de contra-pr estci- tieregeling? „ja, het object komt in een showroom, waar ambte naren van rijk en gemeente ko men kijken om een kunstwerk in bruikleen mee te kunnen ne men. Maar ik zou het natuurlijk het liefst in een hal van Shell. Pernis willen zetten. In ieder ge val: dit ding bestaat nu en is niet meer weg te stoppen." Naar de mensen De kunst zoveel mogelijk onder de mensen te brenger is iets waar Ron nie al jaren naar streeft. Hij toonde dit metterdaad door zijn schilderijen tentoon te stellen in café's en biosco pen. Dit werd hem kwalijk genomen door zijn collega's. „Ik kwam met ze in conflict, omdat ze meenden dat ik me verlaagde door mijn werk in kroegen op te hangen. Maar ik vind dat de mensen er dan naar kijken, terwijl ze op exposities eraan voor bijlopen." Je vindt dus dat je iets te zeggen hebt? „Ik wil de mensen eigenlijk ertoe brengen dat ze ook iets gaan doen: bijvoorbeeld schilderen. Misschien dat iemand door lange tijd naar een schilderij te kiikei gaat denken dat hij het beter kan. Laat hij het dan ook proberen. Als je langs een flat loopt, zie je de mensen 's avonds naar de tv kijken en aai, de wanden zie je van die landschapjes en Italiaanse kopjes; het zou beter zijn als ze zelf iets maakten. Een van de manieren waarop Ron nie Heimans ook heeft geprobeerd de kunst meer onder het publiek te brengen, was zijn zogenaamde „poc ket-art"; mini-tekeningen van twee bij zes centimeter, waarvan hij er 1000 maakte. Deze vondst, die hij in 1969 lanceerde, sloeg niet aan. Vertegenwoordiger Hoe komt het dat je je zo inzet voor het tussen de mensen brengen van de kunst? „Een rol speelt geloof ik wel, dat ik als vertegenwoordiger ik heb ad ministratiesystemen. koffie-automa- ten en levensverzekeringen verkocht het leven heb leren kennen. Kun- Huib Goudriaan Foto Herbert Behrens stenaars zijn al gauw geneigd in een ivoren toren te leven. Ik ben op de UTS geweest en ging toen op advies van een tekenleraar naar de acade- voor beeldende kunsten. Ik schilderde al en had succes: exposities en inter views. Ik dacht me daardoor een eigen visie te kunnen permitteren, terwijl ik op de academie nog een kop moest leren tekenen. Met als ge volg dat ik met de leraren in conflict kwam en van de academie werd af getrapt. Toen werd ik vertegenwoor diger; tweeëneenhalf jaar heb ik dat gedaan en daarna ben ik er van de ene op de andere dag mee opge houden. Ik ging krantjes op straat verkopen en weer schilderen." Een driftbui bracht Ronnie Hei mans veel werk. „Na een expositie in de Bijenkorf zei de organisator dat een zakenman interesse in mijn werk had. Hij wilde dat ik reprodukties zou maken. Ik had weken gekopieerd toen bleek dat hij die reprodukties niet meer wilde hebben. Ik werd daardoor zo kwaad, dat ik met een paletmes de reprodukties misvorm de; die misvorming vond hij erg goed en daarna kreeg ik opdrachten van hem..." Conventioneel In de loop van ons gesprek consta teert Ronnie nog eens dat veel kun stenaars zo sterk gebonden zijn aan hun eigen- conventies. En dit geldt ook voor jongemensen van de zoge naamde sub-cultuur. „Het is erg frus trerend te merken dat de jeugd, die veel vrijer kan leven waarvoor ik vroeger ook heb gevochten nu de ouderen discrimineert". „Feiten: op een jongerencongres kan een minister niet aan het woord komen en een vriend van me werd een „zak" omdat hij zijn haar kort had laten knippen en een net pak aan had. Ik vind dat je moet leven zoals je zelf wilt, mits je anderen daar niet mee hindert. Gehruik van drugs vind Ik best, maar dan niet gaan lopen gillen: „hé. jij moet het ook doen!" De 68-jarige Frank Carbonara kan weer lachen, na 58 uur begraven f te hebben gelegen onder het puin van het San Fernando hospitaal. Hij werkte in de keuken op het moment dat het gebouw, ten gevolge van de hevige aardschok van vorige week, instortte. Inmiddels zijn 62 doden geborgen. De bevolking in het gebied van Los Angeles werd gisteren opnieuw opgeschrikt door een lichtere I aardschok, die verder geen schade aanrichtte GENÈVE Koningin Juliana heeft een bedrag geschonken aan het 500.000 dollar fonds van de Wereld raad van Kerken ter bestrijding van het racisme. Zij deed haar gift, waar van de grootte onbekend is, toekomen aan de aktiegroep Betaald Antwoord. Met dit gebaar stelt zij zich achter het streven van de Wereldraad. Betaald Antwoord is ingesteld om individuele kerkleden meer te be trekken bij het programma ter be strijding van het racisme. De Raad van Kerken, de protestantse kerken en het rooms-katholieke episcopaat steunen Betaald Antwoord. UTRECHT Op een zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van een aantal „Kabouter-groeperingen", die zich verenigd hebben in het „Ka bouter Actiecentrum Nederland". Is besloten deel te nemen aan de ko mende Tweede Kamerverkiezingen De kandidatenlijst, waarop twintig namen zullen staan, wordt aange voerd door het Haagse Kabouter raadslid Caspar Schukinck Kool. Meegedeeld Is voorts, dat de waar borgsom, die gestort moet worden bij de kandidaatstelling 1000 in elk der achttien kieskringen) door de Kabou ters zelf bijeen gebracht zal worden Het Amsterdamse Kabouter-raads lid Roel van Duyn komt niet voor op de kandidatenlijst. AMSTERDAM In dc PPR-ver- gaderingen van de kieskringen Noord- en Zuid-Holland en van dc vier noordelijke provincies en Ge lderland werd zaterdag bij de kandi daatstelling al rekening gehouden met de mogelijke samenwerking met de ESP (Evangelische solidariteit- spartij). De tiende plaats van de PPR-lijst werd beschikbaar gesteld voor een ESP-kandidaat Woensdag zullen PPR en ESP beslissen of zij al dart niet samen de Tweede-Kamerverkie zing in zullen gaan. Vrijdag verzocht de ESP de PPR om alvast rekening te houden met de mogelijkheid tot samenwerking. In Brabant, Zeeland, Limburg eó Utrecht kan geen ESP-kandidaat meer op de PPR-lijst geplaatst wor den, omdat daar de defenitieve kan didaatstelling al voor vrijdag had plaatsgevonden. Niet i edereen was even gelukkig met het verzoek van de ESP, omdat de PPR geen confessionele partij wil zijn, terwijl de ESP zich wel als zo danig presenteert. LEIDEN De Danaïden heeft in het duel tegen LUTO in de slot fase onnodig de winst uit handen gegeven. Na een goede wedstrijd moest het met 9—9 genoegen nemen. De Algemene had aan KVS een grotere kluif dan werd verwacht (79). Voor Fluks bestaat er nog een kleine kans om zich te handhaven nu het tegen Excelsior tot een 144 zege kwam. Zuiderkwartier verloor na een gelijk- opgaande strijd met 109 van ODO, dat zich nu uit de gevarenhoek heeft los gewerkt. De DanaïdenLUTO 99 Een goede wedstrijd waarin De Da naïden op twee belangrijke momenten verzuimde om door te drukken. Bij de stand 74 liet het door het misssn van een strafworp de eerste kans lig gen. De tweede kans kwam vlak voor tijd bij de stand 97. Toen werden er maar liefst twee strafworpen on benut gelaten. Na 10 minuten al was de stand 53. De doelpunten werden gemaakt door Gerard Nap, Wim Brugman, Erik Filemon, Sander van Unen en Ilse de Klerk. De rust werd bereikt met 76.- Hiervoor zorgden Gerard Nap en Wim Brugman. Zes minuten na de hervatting was de stand gewijzigd in 97, dankzij doel punten van Erik Filemon en Sander van Unen. In de slotfase wist LUTO toch nog gelijk te maken. KVSDe Algemene 79 Een gelijkopgaand treffen, waarin De Algemene in de eerste helft door doelpunten van Liesbeth Thijssen en Ineke Thijssen niet verder kwam dan 32. Ook in de tweede helft bleef KVS geruime tijd een kleine voor sprong houden. Die voorsprong werd echter door Wim van Iterson, Ineke Thijssen (2x) en Wim van Vliet (2x) omgezet in een 57 voorsprong. In de slotfase bepaalden Ineke Thijssen en Wim van Vliet de stand op 79. FluksExcelsior 144 Door het slappe verdedigen van de gasten kreeg Fluks in dit duel onge kende vrijheid. Binnen een kwartier had het reeds een 80 voorsprong op weten te bouwen. Wim Niesing (4x) Corry Du Pré (3x) en Co de Haas namen de doelpunten voor hun reke- Arbiter onthield Teylingen zege DELFT Teylingen heeft tegen het in degradatienood verkerende Delft een kostbaar punt moeten af staan. Toch mocht Teylingen met dat punt nog tevreden zijn. Pas in het laatste kwartier slaagden de Sassen- hcimers er in een in dc eerste helft opgelopen 20 achterstand weg te werken (22). De grote boosdoener op het bijna onbespeelbare veld in Delft was scheidsrechter Schuller. De Rotter damse arbiter keurde drie Sassen- heimie treffers, waarvan twee glasheldere, om onduidelijke redenen af. Delft kon door twee blunders in de Sassenheimse verdediging een 2—0 voorsprong nemen. Een kwartier voor tijd strafte Frank van Dam een fou tieve terugspeelbal koppend af. Van Dam stelde vijf minuten later Paul van Nobelen in de gelegenheid de ge lijkmaker te scoren. Een fel slotof- fensief leverde Teylingen niet meer de verdiende overwinning op. ning. Na een tegendoelpunt van Ex celsior schoten Wim Niesing (2x) en Corry Du Pré Fluks naar een 111 ruststand. De doelpunten werden in de tweede helft wat duurder. Alleen Piet de Haas, Corry Du Pré en Co de Haas schoten nog raak. ODOZuiderkwartier 109 Een gelijkopgaande strijd, waarin beide teams niet veel voor elkaar on der deden. Zuiderkwartier sloot de eerste helft af met een kleine ach terstand (32). De Leidse doelpunten kwamen op naam van Frits van 't Riet en Rob den Hartog. Via 45 en 78 liep ODO in de slotfase wat ge lukkig uit naar een 109 overwin ning. De doeipunten voor Zuider kwartier werden gemaakt door Carla de Kreek, Jvm van Daim (2x) Rob den Hartog (3x) en Joke Zierikzee. LEIDEN De reserveteams van de KNVB-verenigingen uit Leiden en omgeving boekten de volgende resul taten: reserve 2de klas A: VCS 2—Roodenburg 2 0—I; 3A; VCS 3Lugdunum 2 02. SC Lisse 2PDK 2 1—0. LISSE SC Lisse en Roodenburg hebben op de door de schaatswed strijden in Zweden voetballoze zon dag een vriendschappelijke wedstrijd tegen elkaar gespeeld. Roodenburg won verdiend met 13, na met rust al met 02 te hebben voorgestaan. Christian Mulder kampioen Kwiek NIEUWVEEN Bij de vereni gingskampioenschappen van Kwiek is het voor het eerst een jongen gelukt de meisjes de loef af te steken. Met miniem verschil werd Christian Mulder eerste voor een oud-kampioene Marieke de Bleker. Na afloop van de spannende wed strijden, die door veel toeschouwers werden bijgewoond overhandigde Janny Scheve de wisselbeker. De uitslagen: Jongens 8-9 jaar: 1. John Spekman, 2. Ruud van Buu- ren; jongens 10-11 jaar: 1. Christian Mulder, 2. Arthur van Dongen, jon gens 12-15 jaar; 1. Adriaan v. d. Klein, 2. Cees van Dongen; meisjes 8-9 jaar; 1. Annita Romeyn. 2. Mary v. d. Berg; meisjes 10-11 jaar: 1. Jolanda Leliveld, 2. Cora Ver- vark; meisjes 12 jaar: 1. Gerda Ltk. 2. Marga v. d. Berg; meisjes 12-13 jaar: 1. Liza van Tol, 2. Meriam Pieterse; dames: 1. Christine Zweeg- man, 2. Mirja Speet; meisjes kleine kerngroep1. Anja Hoogervorst, 2. Ellen Rekelhof; meisjes grote keur- groep: l. Marieke de Bleker. 2. Janny Scheve. Viooltalent Chung met Tsjaikowski ROTTERDAM Tijdens het con cert van het Philharmonisch, gister middag in de Grote Doelenzaal, waarmee de begaafde orkestleider Rozjdestvenski na zijn korte maar o zo indrukwekkende gastperiode voor lopig weer afscheid nam, trad als so liste op de Koreaanse violiste Kyung- Wha Chung. Nadat het concert met de als brui sende champagne gebrachte Roeslan en Ljoedmila-ouverture van Glinka evenals tijdens de „Proms" was inzet, speelde violiste Chung samen met het orkest het veelgespeelde con cert. van Tsjaikowsky. Zij toonde daarin over een fenomenaal talent te beschikken. Als leerlinge van de vermaarde Galamian kent zij het geheim van de klank, hetgeen zonneklaar bleek uit haar speelwijze van het zangthema in deel I. Kleine storingen in hetzelfde deel deden in het geheel geen af breuk aan een verrassend goede to taalindruk, want de Canzonetta bij voorbeeld klonk zeldzaam ontroerend, ia haast betoverend, en in de finale bleek de soliste tegen de grootste technische moeilijkheden volledig op gewassen te zijn. Het spel wordt ge kenmerkt door een sterke muzische bezetenheid, hetgeen een ongewoon levendige en onderhoudende voor dracht van dit opus garandeerde. Een enkele maal speelde zij zo spontaan, dat de maat wat in het ge drang kwam, maar Rozjdestvenski toonde hier dan andermaal zijn grote capaciteiten, zodat er een ongemeen gave twee-eenheid tot stand kwam met een prachtig spelend orkest: het was haast alsof er een svmfonie van dezelfde meester werd gespeeld Na de pauze volgde in herhaling Beethoven's zevende. Wederom een interpretatie, die de hoorder niet licht zal vergeten, in een buitengewoon doorzichtig klankbeeld en met een sterk aansprekend spanningsverloop, terwijl het hoogtepunt weer het diep- doorvoelde Allegretto was. Stormen van applaus begeleidden na afloop het vertrek van deze grootmeester. P.V deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpen DEN HAAG Voortreffelijk werk van de ADS-doelman heeft SJC van een verdiende overwinning afge houden. De Noordwijkcrs, die duide lijk in de lift zitten, konden ondanks een voortdurend overwicht niet ver der komen dan 00. Voor rust ranselde de Haagse doel man schitterende schoten van Arie Weijers en Cock van Maris uit zijn doel. Ook na de hervatting bleef de laatste man van ADS de strijd be heersen. Het sportieve treffen tussen ADS en SJC werd uitstekend geleid door scheidsrechter Piet van der Touw. DERDE KLAS A Naaldwijk 14 8 3 3 19 22—15 VCS 14 7 4 3 18 25—17 VEP 13 6 5 2 17 20—11 SC Lisse 14 7 3 4 17 23—16 Teylingen 13 5 6 2 16 18—14 DOCOS 14 4 7 3 15 14—14 ADS 14 4 6 4 14 12—13 RKDEO 14 2 8 4 12 9—11 HW 14 2 7 5 11 15—19 Texas 13 2 5 6 9 13—18 Delft 13 2 4 7 8 13—20 SJC 14 1 6 7 8 10—27 VIERDE KLAS A Quick Steps 13 7 3 3 17 22—13 Concordia H 14 6 5 3 17 28—22 WSB 13 4 8 1 16 18—12 ASC 13 4 6 3 14 13—16 Van Nispen 13 5 3 5 13 19—22 SJZ 12 4 4 4 12 25—17 De Ooievaars 12 5 1 6 11 25—22 Warmunda 13 3 5 5 11 11—19 Foreholte 12 5 0 7 10 28—28 GONA 13 4 2 7 10 15—26 Concordia 12 2 5 5 9 21—28 NOORDWIJKERHOUT Met Invallers voor Siem Nederpelt, Nico Keizers en Martin Kleyn is Concordia H er toch in geslaagd WSB te bedwingen. De Hillegommers, die WSB vanuit een gesloten defensie bestreden, namen in de tweede helft zelfs een voorsprong, die pas vier minuten voor tijd moest wor den afgestaan (1I). Concordia kwam goedkoop aan de leiding. Tien minuten na de hervatting greep doelman Ted Bader de doorgebroken Wim de Groot bij de benen. De goed leidende scheidsrechter v. d. Beek kon niets anders doen dan de bal op de stip deponeren. Kees van Kempen velde het vonnis <01). Na deze treffer werd het nog duidelijker, dat WSB tegen het zich tot uit vallen beperkende Concordia een zware dobber zou krijgen. In de slotfase kwam WSB toch nog aan de verdiende gelijkmaker. Doelman Cors Rijnbeek stompte een voorzet van Harrie van Duivenvoorden precies voor de voeten van de opgekomen centrale verdediger Frits de Reus, die keihard raak kogelde. SASSENHEIM Vrijdagavond hield de korfbalvereniging TOP in het clubgebouw haar jaarvergade ring. Het woord christelijk verviel in de naam. Gezien de hogere kosten, met name voor het micro-korfbal, werd het voorstel tot contributieverhoging aangenomen. Uit het bestuur traden mej. T. Duiker en de heer T. Berg man. De penningmeestersfunctie van de laatste werd overgenomen door de heer L. Westeneng. Tot slot was er nog discussie over de sporttoto, waar TOP ook aan mee wil doen. Het probleem is dat de chr. korfbalbond niet bij het NSF is aangesloten. Verwacht wordt, dat de CKB wel toestemming zal ge ven in .de sporttoto mee te spelen. Dit kan voor TOP belangrijk zijn Ln verband met de plannen voor uit breiding van het clubgebouw.' R. D. Buitendijk raadslid KATWIJK Zoals bekend, gaat de heer J. L. Riezebosch op korte ter- mijn, a!s gevolg van zijn benoeming tot directeur van gemeentebedrijven, de gemeenteraad verlaten. Als num- mer 4 op de lijst van Gemeentebe langen staat de heer R. D. Buiten dijk, van het installatiebureau C. J. de Jong en Zn te Katwijk aan den Rijn. Naar wij vernamen zal de heer Buitendijk zijn benoeming aanvaar den. Tandarts Katwijk aan Zee GEEN SPREEKUUR t/m 26 FEBRUARI Eventuele spoedgevallen worden waargenomen door de plaatselijke tandartsen op de spreekuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13