Richard Gibson: opfrisser balletopleiding voor CHINA MAANT AMERIKA 64' RAI death vraagt EEG om personenauto's 11 TM 21 FEBRUARI Gespannen sfeer in Willemstad Gré Broiiweiistijn bij afscheid geëerd „edelmoedig beleid" Geen kwik Heroriëntatie in Koninklijk Conservatorium Kans op rij verbod auto's is „nihil" DAF breidt uit in Duitsland Eis voorwaardelijk voor suiker in legertanks „Invasie in Laos vormt bedreiging' Leven bedreigd van twaalf miljoen kinderen Buit postroof minder dan een ton in vis ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 door Hans H. Ledeboer DEN HAAG „Er is bij de Nederlandse jeugd heel goed mate iaal aanwezig en ik ben er van overtuigd, dat ik uit dat materiaal pel goede dansers op het toneel zal kunnen brengen. Vooral bij de llerjongsten zijn er velen, die een interessante belofte voor de toe- omst bieden", aldus de Amerikaanse danser, choreograaf en ballet- edagoog Richerd Gibson, sedert 1 januari directeur van de ballet- pleiding van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Over de kwaliteit van de Ne- erlandse balletensembles zegt ij: „Zo te zien kan er aan de raining van de dansers nog heel rat worden verbeterd. Ik heb K Het Nationale Ballet prach- ge, maar ook heel slechte dan- (rs gezien. Het Nederlands lans-Theater is een goede, maar leine groep. Ik ben bijzonder ij dat Benjamin Harkarvy nu I opgenomen in de leiding van [et Nationale Ballet." Terugkerend naar de balletnplei- ng: „Ik ben er van overtuigd, dat ik et het in Nederland aanwezige ligdige materiaal heel goede danser» I het toneel kan brengen." Richard Gibson werd geboren in 37. Zijn dansopleiding kreeg hij I San Francisco en New York bij tw en Harold Christenseo en Robert )ffrey. Hij is als danser verbonden tweest aan het San Francisco Ballet i aan het Joffrey Ballet in New >rk. Later werd hij balletmeester bij it Joffrey Ballet, verder leidde hij n eigen school in San Mateo in llifornië. Op de vraag, of hij liever niet zich u zien verbonden aan een balleten- mble als balletmeester inplaats van, als nu, te zijn opgenomen in de staf in een onderwijsinstelling voor mu- ïk en ballet, zoals het Koninklijk inservatorium. antwoordde Gibson k creëer liever dansers uit goed nsenmateriaal dan dat ik dansers iet gaan „repareren", die door on- Idoende of onjuiste training door ieren zijn beschadigd." ET RUSSISCH Gibson heeft bij alle waardering k scherpe kritiek op de Russische ühnische dansopleiding: het „over- ligen" op de pointes, dat, naar hij meent, geen fraaie danshouding geeft en gevaren voor beschadiging van de voet kan opleveren. Gibson gevoelt veel meer voor de Brits-Amerikaanse techniek: de voet geheel recht op de pointes met steun op de achterzijde van de tenen. Dit geeft een veel lich tere dans en bespaart de ballerina voetbcsóhadiging. Ook is Gibson het niet eens met de methode, waarbij een jonge leerling van het begin af het pointe-werk wordt geleerd. „Ik meen", zo zegt hij, „dat het drie jaar duurt, eer een leerling een zoda nige lichaamsbeheersing heeft ont wikkeld dat zij met succes op de pointes kan worden gezet". KLASSIEKE BASIS Bij zijn werk gaat Gibson uit van de klassiek-academische danstechniek als basis, maar hij heeft zich ook ter dege verdiept in de moderne technie ken. „Een klassiek-academische basis kan géén danser missen", zegt hij Met de komst van Gibson is de ge hele ballet-opleiding op het Konink lijk Conservatorium op de helling ge zet. In 1956 is, zoals bekend, het conser vatorium begonnen met een uitge breid lagere schoolopleiding, zodat de leerlingen, die om een of andere re den afvloeien, in ieder geval over een normaal MULO-diploma kunnen be schikken. Het is nu de bedoeling, dat de bal letopleiding van het Koninklijk Con servatorium acht jaar duurt en daar mee de laatste jaren van het basison derwijs en het gehele MAVO of HA VO omspant. De schooldiploma's zijn algemene rijksdiploma's, de verschillen met an dere scholen zitten in de keuzevak ken. die geheel op danskunst en mu- "Ziele zijn geficht. Daarbij komt uit- eraard de intensieve ballettraining. Een leerling, die toch niet tot een dansloopbaan kan komen, beschikt in ieder geval over een normaal middel baar schooldiploma. De Russische balletopleiding begint op jeugdiger leeftijd en duurt enige jaren langer dan in West-Europa en Amerika. Gibson ziet dit niet als een voor deel. Hij ziet met de intensievere Russische training bovendien de per soonlijkheidsvorming in het gedrang komen. Persoonlijkheid en kunstzin acht hij ten minste van evenveel waarde, zo niet zelfs waardevoller, dan technische vaardigheid. Tien jaar is, zo meent hij. een goe de leeftijd om met een vakscholing te beginnen, er van uitgaand, dat een kind dat voor deze vakopleiding wordt geaccepteerd, te voren reeds als „vrije-tijds-spel" met dans is be zig geweest. In de praktijk komt dit er op neer. dat zo'n kind reeds een balletschool heeft bezocht en dat de lerares het conservatorium op dit kind attent heeft gemaakt. In de nieuwe constellatie past de schoolopleiding aan het Kbninklijk Conservatorium geheel in de constel latie van de „mammoetwet", al zijn er nog enige problemen op te lossen voor wat betreft inpassing van be- Afet de komst van Richard Gib son naar Nederland en zijn be noeming tot directeur van de balletopleiding van het Konink lijk Conservatorium in Den I Haag staat de gehele danskunst opleiding in Nederland een hoogst noodzakelijke vernieu wing te wachten. Op de foto Gibson aan het werk met een conservatorium klas. Interessant is, dat een aan tal van zijn Amerikaanse leer lingen hem naar Nederland is gevolgd. Premier De Jong over olie-onderhandelingen DEN HAAG Mocht zich een tij delijke beperking of zelfs stopzetting van de olie-aanvoer voordoen, dan zijn er in heel West-Europa en ook in Nederland belangrijke buffervoorra den aanwezig om de eerste moeilijk- heden op te vangen. Dit zei premier De Jong gister avond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Een omvangrijke vermindering van de aanvoer zou echter wel >tot een verbruiksbeper- king moeten leiden. Maar de aanwe zige voorraden zijn zo groot, dat men zich geen zorgen behoeft te maken. De kans op een rij-verbod voor (personen)-auto's op zondagen bij voorbeeld noemde de premier „nihil" en een dergelijk verbod zou slechts ..in het uiterste geval" uitgevaardigd mogen worden. Premier De Jong wees er nog op, dat de besprekingen tussen de olie maatschappijen en de OPEC-landen ongetwijfeld zullen leiden tot een niet onbelangrijke verhoging van de prij zen van ruwe olie. DÜSSELDORF DAF Gmbh in Erkrath bij Düsseldorf heeft in Eching bij München een nieuwe ves tiging in gebruik genomen. Vanuit Eching zullen ongeveer hon derd Zuidduitse DAF-handelaren van auto's en onderdelen worden voor zien. Het is de bedoeling, dat in Eching tevens DAF-personeel zal worden opgeleid. Er zijn ook plannen om voor Noord-Duitsland een derge lijk centrum in te richten. Vorig jaar werden in de Bondsre publiek 11.724 DAF-personenauto's Ingevoerd, een stijging van bijna veertig procent. Voor 1971 verwacht DAF-Duitsland een verdere stijging van de verkopen. paalde schoolvakken en het voorko men van een overladen lesrooster. De komst van Richard Gibson naar Nederland is het resultaat van een zorgvuldige speurtocht over de gehele wereld van een groot aantal mensen, wie de toekomst van de danskunst in ons land ter harte gaat. Hij is ten slotte „ontdekt" door Benjamin Har karvy, die, zoals bekend een jaar lang in de Verenigde Staten verbleef, na dat hij zijn functie bij het Neder lands Dans-Theater had neergelegd. ASSEN Officier van justitie mr. b. M. Schenkenberg van Mierop left gisteren zes weken voorwaarde- |ke gevangenisstraf met een proef- |d van drie jaar geëist tegen de -jarige Henk V. uit Assen en voorts j verstek acht weken voorwaarde- [ke gevangenisstraf tegen de 20-ja- |e kunstschilder Harm Beveneens 1 Assen .Hij achtte tegen beiden erf- edebreuk en poging tot vernieling iwezen. De beide jongemannen zijn op 12 itober over het hek van het par ierterrein van de Johan Willem |iso-kazerne in Assen geklommen, l hebben daar in de benzinetanks in 17 legerwagens suiker en/of zand Idaan. povendien zou B. op 28 september het warenhuis van de NV Thomas Assen een broodzaag en een lang- pelplaat hebben gestolen. V. beken- j> B. was niet verschenen in ver- ind met „zijn werkzaamheden in parlement", zoals de officier van Stltie het uitdrukte. Hij doelde op het optreden van B. I de Tweede Kamer, waar hij zich Jteren „ophing" aan de balustrade In de loge van de Kamerpresident. PEKING China zal „alle passende maatregelen" nemen om de drie volken van Indo- China volle steun en bijstand te verlenen in de strijd tegen de „Amerikaanse agressors en hun jachthonden". Dit heeft de Chinese regering van daag meegedeeld In een verklaring, waarin de door de Amerikanen ge steunde Zuidvietnamese inval in Laos scherp wordt veroordeeld. „Laos is een buurland vanC hina. De agressie van het Amerikaanse Im perialisme tegen Laos vormt ook een ernstige bedreiging voor China. Het Chinese volk zal daar absoluut niet onverschillig onder blijven", aldus de regeringsverklaring, die door het persbureau Nieuw-China ls ver spreid. Peking betoogt dat de 700 miljoen Chinezen ee-o machtige steun vormen voor de drie volken van Indo-China, die de grote uitgestrektheid van het Chinese grondgebied als betrouwbaar achterland hebben. Plicht „Het is de onontkoombare interna tionalistische plicht van het Chinese volk, de Laotiaanse, Vietnamese en Cambodjaanse volken te steunen in hun oorlog tegen de Amerikaanse agressie en voor het eigen nationale behoud." De zieke Cambodjaanse premier, generaal Lon Nol, zal binnenkort worden opgenomen in een Ameri kaans legerhospitaal te Honoloeloe. Het ogenblik voor een inva sie in Noord-Vietnam is nog niet ge komen zei gisteren de Zuidvietname se president Ngoeven Van Thieu. Hij jwilde de mogelijkheid van een inter ventie in Noord-Vietnam echter niet uitsluiten. geopend10-17en19-22uur,zaterdagen j j zondag 10-17 uur, toegang f4,00. speciale trein-Toegang-biljenen met 3« reductie verkriigbaar op 140 ns-siaiions Diverse diensten staken WILLEMSTAD De toestand in Willemstad op Curagao is rustig maar er ligt een gespan nen sfeer over de stad. Er wordt gestaakt bij de waterleiding, de reinigingsdienst en bij de dienst openbare werken, omdat jnen het niet eens is met de kabinets formatie. Donderdagavond was het in Wil lemstad1 tot moeilijkheden gekomen toen bekend werd dat de voorzitter van de bond van arbeider» in over heidsdiensten Mac Alberto was aan gehouden. Alberto was donderdagmiddag naar een vergadering gegaan in het ge bouw van de Antilliaanse kamer van koophandel Midden in de vergade ring legde Alberto een pakje op tafel met enige staven dynamiet erin. Vuuricapenicet Hij vroeg de aanwezigen hem te helpen, omdat noch de gouverneur noch de gezaghebber naar hem wilde Door tekort aan eiwit ROME Het leven van ruim twaalf miljoen kinderen beneden de vijf, die in de onderontwikkelde landen leven, wordt door eiwitgebrek bedreigd. Dit heeft een groep deskundigen die zich in Rome beraadt over het tekort aan eiwit in diverse landen gisteren bekendgemaakt. De groep-liet voorts weten dat bo vendien nog zeventig miljoen kinde ren van deze leeftijdsgroep duidelijke symptomen van eiwitgebrek verto nen. Geen vertrouwenscrisis tussen Bonn en Washington BONN Bondskanselier Brandt heeft veronderstellingen van de oppo sitie, als zou er een vertrouwenscrisis bestaan tussen Bonn en Washington, van de hand gewezen hebben. AMSTERDAM Wie zou denken, dat Gré van Swol-BrouwenstUn btf haar afscheidsoptredcn in Beethoven» Fidclio zou worden omgeven door louter topsolisten kwam bedrogen uit. Een Nederlandse bezetting met enkele jonge vocalisten en een jeugdige diri gent met weinig ervaring. Persoonlijk betreur ik dit. Die jonge krachten krijgen hun kans nog wel. Het afscheid van een zangeres van het formaat van mevrouw Van Swol moet m.i. een herinnering zijn aan een glansrijke carrière, bekroond door een laatste voorstelling op internatio naal niveau. De Leonore-figuur is een van de lievelingsrollen van Gré Brouwen- stijn. In verschillende stadia van haar carrière heeft zij Fidelio gezongen en daarin haar gehele persoonlijkheid en gevoel van dat moment gelegd. In de Amsterdamse Stadsschouwburg te kende zij vrijdagavond een door leed overmande Leonore. Minder strijd lustig dan voorheen. Het was meer met de moed der wanhoop, dat zij zich inzette voor de gevangen Flo- restan. Een diep doorleefde creatie, een lijdende vrouw, die de hoop op een'betere toekomst vrijwel verloren heeft. Naarmate de voorstelling vorderde, won haar vertolking aan inhoud. Ook vocaal had zij geruime tijd nodig om de grootheid van weleer te benaderen. De laatste acte evenwel was zonder meer glorieus. Een enkel woord over de overige solisten. De Haagse voorstelling van aanstaande vrijdag zal hopelijk min der hinder ondervinden van de span ning rond de première. Het is billijk eerst daarna de prestaties van diri gent Edo de Waart te bespreken. Nu maakte zijn presentatie mede door de gekozen tempi een onevenwichtige indruk. Ook het Radio Philharmonisch Orkest zal hopelijk beter op dreef komen; nu maakte men de keuze niet waar. Groots en indrukwekkend was Ar nold van Mill en ruim voldoende waren Pieter van der Berg en Bert Bijnen. Anton de Ridder als Florestan wekte de indruk roofbouw te plegen op zijn fraaie stemmateriaal. Het paar Mario Fraussen en Jean van Ree schoten vocaal niet tekort, maar hun spel was nog wat primitief. Na afloop van deze voorstelling werd Gré Brouwenstijn gehuldigd. Allereerst was daar minister Veringa. die haar de dank van de overheid overbracht en die dank tot uitdruk king bracht met de mededeling dat aan Gré Brouwenstijn een eregeld is toegekend. Namens het Amsterdamse gemeen tebestuur reikte burgemeester Sam- kalden haar de zilveren legpenning uit. Vervolgens voerden het woord mr. Den Daas, directeur van de Ne derlandse Opera Stichting, een ver tegenwoordiger van het publiek en mr. Cornelis, die over de 'ouverture' van het Gré Brouwenstijnfonds sprak. Het laatste woord was aan mevrouw Van Swol-Brouwenstijn. „Kon lk het maar zingen, ik zou het uitjubelen. Ik kan alleen maar zeggen: dank. dank uit het diepst van mijh hart". ADR HAGER Premier minister O. en W.-ad interim DEN HAAG Minister-president De Jong, minister van algemene za ken, zal zeer binnenkort tevens gaan optreden als minister van onderwijs en wetenschappen ad interim. Hiertoe is besloten teneinde minister Klompé (CRM) te ontlasten. Premier De Jong is reeds minister van buitenlandse zaken ad interim. luisteren. Daarna nam hij het pakje op en verliet de vergadering. De poli tie hield hem later aan omdat hij er van verdacht werd de vuurwapenwet te hebben overtreden. Zodra zijn aanhouding bekend werd verzamelde zich een menigte op het Gouvernementsplein nabij de brug aan de Punda-zijde. Men ging op de straat zitten en er werden leu zen geschreeuwd Na afloop van de demonstratie bleef het nog enige tijd onrustig. De politie greep in toen het verkeer belemmerd werd. Gistermorgen bevonden zich veel mensen op strast na de aankondiging dat de Curaaose Schrlstelijke Vak centrale een protestvergadering zou houden. De autoriteiten besloten hier op de schipbrug tussen Otrabanda en Punda (de twee delen van Willemstad die door de St. Annabaai worden ge scheiden) open te draaien waardoor verkeer naar de beide stadsdelen on mogelijk werd De spanning steeg hierdoor. De politie is in staat van paraatheid. Sinds gistermiddag twaalf uur mo gen ook geen alcoholische dranken meer verkocht worden op Curacao, zo heeft dc gezaghebber van het eiland gebied' Curacao. A. E. Kibbelaar be paald. Ook de hotels mogen geen al coholhoudende dranken schenken. ALKMAAR Het onderzoek van politic en PTT naar dc diefstal van dc postauto in Alkmaar heeft tot de slotsom geleid, dat de bult „ettelijke tienduizenden guldens, maar beslist minder dan een ton" moet hebben bedragen. De dader of daders hadden het vooral op geld gemunt. Na een aantal zakken te hebben opengemaakt had den zij al spoedig die met aangete kende zendingen en postpakketten te pakken. Alles werd opengescheurd en wat niet van hun gading was. werd in de auto achtergelaten, o.m. een du re camera. Alleen geld en geldswaardige pa pieren werden meegenomen. Het moet nog worden afgewacht of deze laatste voor de dief of dieven inderdaad ook geld vertegenwoordigen. Over de aard van deze papieren wilde de poli tie zich nog niet uitlaten. Bij de geroofde stukken bevonden zich o.m vier zendingen met een ge zamenlijke aangegeven waarden van nog geen ƒ3650. In één ervan bevond zich geld en in andere geldswaardige papieren. De afzender van deze laat ste drie pakketten blijkt echter niet bereid de juiste waarde van zijn zen dingen op te geven. DRINSES Beatrix en prins Claus u/aren vrijdagavond aanwezig bij het afscheidsconcert van Gré van Swol-Brouwenstijn geheel rechts) in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Na afloop van de voorstelling, waarvoor zij haar glansrol Fidelio had gekozen, werd zij beloond met een langdurig applaus. LONDEN De voorwaarden >or de toetreding van Groot- rittannië tot de EEG moeten 'P korte termijn dragelijk en lange termijn duidelijk en chtbaar gunstig zijn". 3e Britse premier. Edward Heath. ?ft dit gisteren verklaard op de eningszitting van een tweedaagse iferentie van een honderdtal rlementariërs uit Westeuropese iden. 3e uitgebreide Europese Gemeen- l»ap zal. als d»1 onderhandelingen Ken. de belangrijkste handelsgroe- ring ter wereld zijn. West-Europa I het vraagstuk van een zekere imheid van geest mo-eten aanpak- n en een „bekrompen politiek" «eten vermijden. Heath vroeg de EEG niet te verval- i in een „beperkt regionalisme" en fitte voor een edelmoedig beleid 't de vraagstukken van Nieuw-Zee- land en de suikerproducerende lan den van het Gemenebest betreft. Powell Enoch Powell, de extreem-rechtse Britse politicus, is gisteren zijn cam pagne tegen de Europese Economi sche Gemeenschap begonnen. Hij startte op Franse grond (in Lyon) met de waarschuwing dat de publieke opinie in Engeland duidelijk tegen de Britse toetreding tot de EEG is Powell, een gedegen talenkenner, sprak in het Frans. Hij is van plan analoge toespraken te houden in West-Duitsland en Italië en daarbij ook de talen van die landen te ge bruiken. De toespraak van Powell viel op dezelfde dag dat premier Edward Heath, die a! sinds lang de Europese zaak aanhangt, nog eens het voortdu rende vertrouwen van de Conserva tieve regering in de Britse toetreding tot de EEG bevestigde. Powell lag eens met Heath in de strijd om het leiderschap van de conservatieve par tij BERGEN (NH) Ten onrechte is in radio- e.n televisie-uitzendingen en in de per* gesuggereerd dat de Ne derlandse vis zo vol kwik zit. dat men hem beter niet kan eten. Als de medewerkers van het Rijks- Instituut voor visserij-onderzoek ge gevens zouden hebben die daarop we zen. zouden ze die zeker niet onder zich houden Ir Th. J. Tienstra. directeur van de visserijen bij het ministerie van landbouw en visserij, maakte deze opmerking gisteren op de volkshoge schoolbijeenkomst voor de zeevisserij te Bergen (NH). Slechts in één polder (ir Tienstra doelde hier op de Anna-Paulownapol- der in Noord-Holland) is een verband gevonden tussen water met een hoog kwikgehalte en de aanwezigheid van kwik in via.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7