Een gezonde glimmende steegel, dat is Je ware VEROLME A. Poetiray: Aanpassen zonder onze identiteit te verliezen loekse strand evaarhjk oor drijfzand VREEMDE KLANT ONDER DE TANDARTSBOOR ZUIDMOLUKKERS VRAGEN EIGEN ZENDTIJD iefoongids it jwlitie or problemen CAPELLE AAN DEN IJSSEL rr Kruithuisweg gedeeltelijk geopend voor verkeer 5 ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 1 *1 JOEK VAN HOLLAND iswaterstaat heeft op het nd van Hoek van Holland aantal waarschuwingsborden laatst met de vermelding ifzand levensgevaarlijk". De «•staatsmensen hebben die ten de laatste dagen moeten rzetten ondanks de aanvanke- e verzekering dat bij de op- iting van het Hoekse strand n risico voor drijfzand aan- g was. is echter steeds een groep deskun- geweest die heeft gesteld dat het aan van drijfzand in de beginfase rmijdelijk is. In het allereerste be- eken de waterstaatsmensen gelijk llen krijgen. Bij het opspuiten van strand zakte het water bijzonder weg, zodat er geen enkel gevaar rezig was. Naarmate de zandlaag •r wordt blijft er echter water in en duurt het langer voordat de 1 droog is. denr het weekeinde kwam men tot tdekking dat de situatie in feite isgevaarlijk was geworden. Enkele ?ren die in het zand speelden zak- weg, maar konden tijdig worden ijd. irop besloot Rijkswaterstaat on- ellijk waarschuwingsborden te sen. Men wijst er uitdrukkelijk op e borden die regelmatig worden aatst op de uiterste veiligheids- taan. Wie zich aan de zeekant van >rden begeeft loopt het risico in het and te raken en om het leven te n. Een complete afzetting van de ■enzorie is om praktische redenen igelijk. Het strand is zo uitgebreid zijn zoveel toegangsmogelijkhe- lat men geen verdere maatregelen De situatie verandert trouwens van dag tot dag en men wijst er dan ook uitdrukkelijk op dat het gevaar slechts van zeer tijdelijke aard is. Zodra het water voldoende uit het zand is gezakt kan men er veilig op lopen, zoals op bepaalde gedeelten al het geval is. Onzichtbare zee Inmiddels vordert de opspuiting in een onvoorstelbaar snel tempo. Wie en kele dagen niet op het strand is ge weest, staat verbaasd van de snelheid van de zandaanwas. Vanaf de duinenrij is de zee al niet meer te zien. Er ligt een zandvlakte van honderden' meters lengte die in de komende weken nog enkele meters hoger zal worden en waardoor de zee in feite geheel aan het oog zal worden onttrokken. Ondanks alles houdt Rijkswaterstaat vast aan de oorspronkelijke planning. Begin mei zal het eerste deel van het strand gebruiksklaar moeten zijn. Men hoopt zelfs dat de strandexploitanten in april reeds op hun „noodstandplaatsen" kunnen gaan bouwen, teneinde althans de beperkte mogelijkheden voor het komende seizoen volledig te kunnen uitbuiten. Hoe het ook zij, voorlopig is de aller grootste voorzichtigheid geboden. De pijpen met de „moddermuilen" spuiten onverdroten voort, dag en nacht zonder onderbreking zodat steeds op nieuwe plaatsen het gevaar van drijfzand dreigt. STOMPWIJK Vier genera ties geleden werd de eerste riet dekker geboren uit het geslacht De Bruin, dat al eeuwen woont in een van de oudste huizen van Stompwfjk. En iedere generatie verder bracht een nieuwe riet dekker tot leven. Het in de fa milie gegroeide rietdekkersbe- drfjf is momenteel in handen van Jan de Bruin. „Het werk is in al die jaren niet veranderd", zo be weert hy overtuigend. „Ik heb het van mijn vader geleerd en hij weer van de zijné. Zelfs het gereedschap is hetzelfde gebleven en moet nog steeds met de hand door een smid worden gemaakt. Het riet dekker sbedrijf wordt in het westen van het land het beste uitgeoefend. In Brabant en Limburg zie je vaak slor dige daken. Daar doen de boeren de reparaties meestal zelf en die denken daarbij alleen maar aan de water dichtheid en vrijwel nooit aan de schoonheid van een karaktervol rie ten dak". Het beroep van rietdekker wordt in de omgeving van Den Haag nog maar door drie mensen uitge oefend. Verder zijn er maar wei nig mensen, die iets van rietdekken weten of begrijpen. Vaak denkt de buitenwereld, dat een rieten dak wordt geschoren om het egaal te krij gen. Ook weet men niet eens of een dekker aan de boven- of onderzijde van het dak begint. Ik ben nu 36 jaar en heb twee kleine zoons. Ik hoop dat ze later mijn bedrijf zullen overne men. want al is rietdekken een heel oud vak. uitsterven zal het nooit. In tegendeel er zit zelfs weer perspectief in". „Vroeger was dat wel anders", zo meent de potige door het buitenwerk „getekende" heer De Bruin. „In mijn opa's tijd was het rietdekkersvak een van de minste beroepen. Verdienden de buren een gulden, dan mocht mijn opa maar negentig cent verdienen Onze familie dekte toen nog al het riet in Stompwijk. Meestal bestond het werk uit reparaties en onderhoud, zelden of nooit werd een nieuw dak gemaakt. Paar honderd In de loop der jaren is het aantal rietdekkers sterk teruggelopen. In heel Nederland werken er nu mis schien nog maar een paar honderd, terwijl vroeger zowat ieder dorp een eigen rietdekker had. In de tijd van mijn opa en zelfs nog in de jaren dat mijn vader de regie van het bedrijf voerde, handelden we 's winters in kolen en griend. Ook hebben we al die jaren rieten- matten gemaakt voor de tuinderijen. De fabrikage van die matten is nu door een machine overgenomen maar, vroeger werd iedere mat nog met de hand gevlochten. Een naakte villa, waarvan het dak nog bestaat uit een raamwerk van latten waartussen wind en regen vrij spel hebben, vormt het arbeidsterrein van de rietdekker. Een assistent op pert fikse bundels riet naar een stei ger langs de dakrand waarop de riet dekker staat. Ba'ancerend on de ranke latten SDreidt de dekker het gezond glim mende riet tot een laag van rirca viif centimeter over hel gehele dak. Dan bewerkt hij de breeuwkanten, de uit stekende randen langs de voor- en achtergevel. Knielend op de steiger worden de eerste bundels riet aan de onderzijde van het dak aangebracht. De dekker bevestigt de stengels met zijn gereeschap met twijgjes of koperdraad aan de onderste lat van het raamwerk. Dan volgt den tweede laag bovenop de eerste, alleen zo'n vijfentwintig centimeter hoger. Een derde laag wordt weer op de tweede laag aangebracht er overlapt de on derste laag ook nog. Langzamerhand verdwijnen de f'ere pluimen van het riet onder de steeds dikker wordende laag. Instrumenten Voor het bevestigen en egaliseren van het riet gebruikt de dekker drie met de hand vervaardigde ijzeren in strumenten: een groot drijfbord, en naald, die dezelfde functie hebben als naald en draad van de huismoeders Het door iedere dekker zelf ver vaardigde bord bestaat uit een brede houten plank, aan de onderzijde vol- geboord met gaten In die gaten val len de onderste de'en van de stengels en door het ster.ds verder induwen van de uitstekende stengels wordt een glad geheel verkregen. „Een rieten dak heeft veel meer karakter dan een pannen of een leien bedekking. Bovendien is het 's win ters heerlijk warm en 's zomers lek ker koel. Lekken doet het niet. ook al zou het riet maar tien een timer dik zijn. Maar er moet wel voldoende schot in het dak zijn. het dak moet schuin zijn", aldus Jan de Bruin". „Een rieten dak is natuurlijk wel brandbaar, maar als men dat wil kunnen de rieten stengels brandvrij gemaakt worden. Dan drenk ik ze in een bad met een oplossing van leem, amoniak en water Een goed gedekt dak gaat wel viiftig jaar mee, daarna moet het gerepareerd of vervangen worden. De zon- en regenziide van het dak is het snelst versleten. In Nederland is dat de kant aan de zuid-west zijde. De belangstelling voor een rieten dak is de laatste jaren weer sterk toegenomen en het werkterrein van de dekkers strekt zich nu uit tot ver buiten de dorpserenzen. Zo werk ik wel in het buitenland, in België en Frankrijk, en onlangs heb ik nog een kap gemaakt voor een molen in Ame rika. Ik werk altijd met Kalenberger riet. Dat is het bsste. Ander riet uit Polen en Tsjecho-Siowakije is minder handelbaar. Ik moet een sluike bos hebben, een stengellepgte van een tot anderhalve meter er, een forse pluim. „Ik weet direct wanneer riet gezond is. Echte kenners kunnen dat direct zien. maar ook voelen. Een mooie fie re pluim en een gezonde slimmende stengel. Dat is het ware". VEROLME is weer waar hij zo vaak is geweest, op de frontpagina's van vrijwel alle dagbladen. Terug van even weggeweest, want de grote waarheid, zo als de recente problemen rond het gi gantische werfbedrijf door Verolme zelf worden bestempeld, was het laatste wa penfeit dat vrijwel dagelijks alle kranten haalde. Daarna is het een beetje stil ge worden, naar nu blijkt de spreekwoorde lijke stilte voor de storm. Het boek waar in de memoires van de man uit Ridder kerk voor het nageslacht bewaard zullen blijven, ontketende een constante nieuws- stroom van het Verolme-front. Het geschrift. Kritisch bekeken door de 70-ja- rige scheeps bouwer op de band ingespro ken en aaneen geschreven door journalist Leo Ott, heeft onder de ge lukkigen die als figurant mogen mee praten in de story of his life een kleine paniek veroorzaakt. Dat deze figuranten niet de eersten de besten zijn blijkt wel uit de namen. Niemand minder dan mi nister-president P de Jong, in goed gezel schap van ex-minister De Block en enke le vertegenwoordigers van het ministerie van economische zaken, worden door cie „Koning van de Stapelloop" geciteerd. Onjuiste citaten? Het heeft er alle schijn van dat Verol me het politieke spel dat rondom zijn persoon en zijn bedrijf is gespeeld, aan iijn laars heeft gelapt en gewoon heeft geschreven hoe hij de zaak ziet. Tenslot te is er maar een Verolme, en hij blijft dezelfde ondanks het financiële debacle De tijd zal leren of de citaten inderdaad onjuist zijn. Verolme heeft al eens meer achteraf gelijk gekregen. Bij het boek vergeleken is de nieuwste actie van Verolme veel ernstiger. Want wat laat de scheepsbouwer zijn personeel weten? Mijn plan om mijn bedrijf aan het personeel na tc laten gaat gewoon door, zo schrijft de mari die als president-com missaris alleen nog mag meepraten In zijn eigen opgebouwde concern. Alsof er geen nieuwe ontwikkelinen zijn geweest, alsof alle toezeggingen aan de regering alleen maar zijn gedaan om geld los te krijgen met in het achterhoofd ik doe toch ge woon wat Ik wil. Miljoenen werden In het bedrijf gepompt, Verolme deed moeizaam toezeggingen, maar hij deed ze. Het is een merkwaardige zaak dat Neer- lands grootste scheepsbouwer aller tijden door deze manoeuvre probeert zijn wat geschonden imago op te vijzelen. Nie mand zal hem toch kunnen verwijten dat hij geen hart voor zijn zaak heeft gehad? De problemen in de internationale scheeps- bouwwereld speelden hem parten, een feit dat niemand heeft kunnen zien aankomen. Zijn bedrijf is door gemeenschapsgeld uit de problemen geholpen en naar nu blijkt met succes. Het geld is echter ook belastinggeld en betalen de Verolme- werknemers ook geen belasting? De werknemers zijn al bij de zaak betrokken al is het dan wel op een andere manier dan Verolme zich ten doel heeft gesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse tandarts L. T. de Lang blijkt een waar dierenvriend. Op zijn vrije zaterdagmiddag is hij bereid een „andere" patiënt van zijn zeurende kiespijn af te helpen. De tweejarige herdershond Armand zit angstig jankend op de stoel om aan zijn afgebroken kies behandeld te worden Geruststellende woorden van de tandarts stellen het dier wat op zijn gemak. De eerste keer wordt zijn bek nog met een klem opengehouden. Armand krijgt de normale „menselijke" ver doving, waarna de heer De Lang met het afschaven van de kies begint. Ja, je moet weten waar je aan toe bent na zo'n vechtpartij met de hond van de buren Ernstiger is het gevolg van het gevecht met een Dobermann pincher. De laatste keren was de klem niet nodig: wel moest Armand zijn bek zo wijd mogelijk opensperren om het de tand arts gemakkelijk te maken bij het plaatsen van een echte gou den kroon. Een paar oude kronen die de bazin had moesten voor dit doel worden omgesmolten. De tandarts toont na de laatste behandeling zijn tevreden heid. Het experiment is geslaagd. Hij hoopt wel dat Armand in het vervolg beter zal uitkijken, want de vrije zaterdagen zijn hem te kostbaar. EN HAAG De Haagse politie ervindt problemen bij de afwik van de alarmtclefoontjes, 'dat op de omslag van de nieuwe gse telefoongids alleen het alarm- imer van de politie vermeld staat iet, zoals tot nu toe, ook het imer voor algemene gesprekken. et het verspreiden van de nieuwe is pas begonnen. de alarmcentrale komen nu ook lei algemene gesprekken binnen, bovendien niet direct naar andere lingen kunnen worden doorver- len. de omslag van de nieuwe gids is van de brandweer en de GG en het algemene nummer niet meer neld. Dat is tevens het geval voor indere gemeenten uit het district Haag: Rijswijk, Voorburg en senaar. 'lgens de PTT zal deze wijze van nelden ook voor de nieuwe tele- gidsen van Amsterdam en Rot- ani worden gevolgd. „Het is een 'g van de nieuwe opzet van de om het uiterlijk van de gidsen te veranderen. De omslag moest 'verzichtelijk mogelijk worden en fom is er zeer selectief te werk tan", aldus de PTT Marius Edward Anthonie Poe tiray (59), voor zijn omgeving Anton, woont in IJsseloord, na de overval op de Wassenaarsc re sidentie van de Indonesische am bassadeur het meest besproken Ambonese woonoord. Poetiray is een belangrijk man in IJsseloord. Maar dat niet alleen. Hij is ook een voorname figuur in de hele groep van de in Nederland ver blijvende dertigduizend Zuid- Molukkers. Al vanaf 1953 vervult hij op het hoofdkwartier van de Zuid-Molukkers in Den Haag de functie van secretaris van Alge mene Zaken van de Zuid-Moluk se Republiek. Sinds de veroordeling van de vierendertig Zuid-molukkers na de Wassenaarse overval heeft de heer Poetiray zich intensief beziggehouden met de zorgen van de ouders, echtge noten en kinderen van de acht ge- vangen Zuid-molukkers in IJsseloord. Het ministerie van C.R.M. bemoeit zich weinig met de materiële en gees telijke begeleiding van de verwanten van de gevangenen. Het ministerie waaronder de zorg voor de Zuid-mo lukkers ressorteert, laat dat over aan de kampraden van de woonoorden. „Tegenover een geestelijke durven de mensen openlijker te spreken dan tegen iemand anders", zegt Poetiray. die ook zelf de mensen is langs ge weest om eventuele moeilijkheden op te lossen. Daaruit is hem gebleken dat er inderdaad gezinnen in gelde lijke nood verkeren. Principieel Potiray, rustig en goed nadenkend voordat hij vragen beantwoordt, vraagt zich af waar de geruchten vandaan komen dat de verzorging van de familieleden van de gevange nen te wensen zou overlaten. De man die de geestelijk zaken in IJsseloord behartigt is dominee Matulessy. Hij bezoekt de families van de gestraften geregeld, maakt een praatje en brengt eventuele sociale problemen over aan de kampraad. Een oplossing daarvoor is volgens hem vaak moeilijk. Dat komt omdat de Zuid-molukkers uiterst principieel zijn. De kerk heeft het plan gehad de vrouwen van de gestraften geldelijk te steunen. „De vrouwen wilden er niets van weten. Dat beschouwen zij als armengeld „wang miskin" in het Maleis", aldus Poetiray. Van de acht IJsseloordse gevange nen zijn er drie getrouwd, is er één kostwinner en zijn er vier vrijgezel, kostwinner en zijn er vier vrijgezel, met het voorbeeld ran de weduwe Ruspana. Haar zoon is kostwinner. Zij heeft een betrekkelijk klein pen sioen van haar overleden man, die bij het KNIL heeft gediend. Ongeveer driehonderd gulden netto. Men heeft haar geadviseerd een beroep te doen op de Bijstandswet. Zij heeft dat ge weigerd. „Mijn zoon heeft gevochten voor de R.M.S. (Rajat Maluku Selatan ofwel Republiek der Zuid-Molukken). Ik kan dan niet bij de staat aanklop pen om steun. Ik moet dat offer brengen", redeneert zij. Het principe van de R.M.S. is vol gens Poetiray. dat de mensen beter van de bestaande wetgeving kunnen genieten dan dat zij op andere wijze hun hand moeten ophouden. Dat geldt ook voor mevrouw Thedu, die van een invaliditeitspensioen moet le ven. Het pensioen bedraagt vijfhon derd gulden, waarvan zij tot haar man weer vrij is met vijf kinderen moet rondkomen. Zij weigerde bij- standsteun op dezelfde principiële gronden als de weduwe Ruspana. Nu heeft zij ingezien dat zij zo niet ver der kan en heeft men haar kunnen overtuigen het tekort bij de Sociale Dienst aan te vragen. Lof heeft Poetiray voor de burge meester van Capelle aan de IJssel J. van Dijk en het hoofd van de Sociale Dienst, de heer Hekel. „Zij doen alles voor ons wat mogelijk is." Wat voor acties de Zuid-molukkers in petto hebben is een vraag die voor de hand ligt na de aankondigingen van de president der Zuid-Molukken. ir. Manusama. Anton Poetiray zegt dat het vreedzame acties zullen zijn om de rechtspositie van de Zuid-mo lukkers in de Nederlandse sameleving veilig te stellen. „Wij willen dat onze stem gehoord wordt. Er zijn plannen voor de instelling van een raad, die gevraagd of onge vraagd advies uitbrengt aan de rege ring. „Daarom zoeken wij naar een mogelijkheid eigen zendtijd te krij gen. In die zendtijd will enw het Ne derlandse volk voorlichten over onze DELFT Op maandag 15 februari zal een deel van de aansluiting van de Kruithuisweg op Rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) voor het verkeer worden opengesteld. Vanaf de Kruit huisweg zal men met ingang van deze cultuur en over politieke en sociaal maatschappelijke zaken. En ook hoe wij hier ons het best kunnen aanpas sen zonder de eigen -identiteit te ver liezen". Geweldloos De secretaris Algemene Zaken van de R.M.S. ziet op deze terreinen nog veel werk liggen. Tenslotte zegt hij over acties van de jongeren dat de wens en hoop van de oudere Zuid- molukkers is dat geen gewelddadige acties zullen worden ondernomen in de komende jaren. „Als die politie man in Wassenaar niet door een on gelukkig toeval was gedood", zegt hij. „zou de overval in Wassenaar heel andere gevolgen hebben gehad en zouden wij het hele Nederlandse volk op onze hand hebben gehad". datum Rijksweg 13 in de richting Rotterdam kunnen bereiken. Tegelijk vervalt daarmee de ver bindingsweg langs het voormalige wegenwachtstation de Pauwmolen. Het verkeer uit de richting Pijnacker zal nu gebruik moeten maken van de centrale aansluiting bij Delft om in de richting van Rotterdam te kunnen rijden. De Kruithuisweg die door middel van een verkeersplein met twee lange viaducten aangesloten wordt op Rijksweg 13 is een provinciale weg (secondaire weg 53) die het verkeer in de gelegenheid stelt om buiten Delft om het Westland en dan Hen Haag te bereiken. De gemeente Delft heeft deze weg aangelegd. In de verdere toekomst zal de Kruithuisweg in westelijke rich ting worden doorgetrokken naar de geprojecteerde Zoomweg (Rijksweg 19) die vanaf het Ketelplein het noord-westelijk hoekpunt van de ruit rond Rotterdam een directe verbin ding zal scheppen met de rotonde Ypenburg. De aansluiting bestaat voorname lijk uit twee ongeveer 96 meter lange viaducten met op- en afritten. Met de bouw van deze aansluiting werd eind 1968 begonnen. De totale kosten be dragen circa 13,5 miljoen gulden, waarvan de helft door de gemeente Delft wordt betaald. Naar verwach ting zal in September oktober van dit jaar de gehele aansluiting gereed zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5