Hendrik Kraemer Instituut ook voor „vergeten ambt" staffunctionaris Priester gearresteerd wegens kritiek op leger fhmf* Synodecommissie wil afschaffing van begrip g Chr. woningbouw wèl voor harmonisatie raad voor overleg en advies Synode overweegt dubbel lidmaatschap „DOOPLIEDEN" SLECHTS TOT 25 JAAR Een woord voor vandaag KRAAM VERZORGSTER Zendelingsopleiding Oegstgeest en Baarn samen Ook cursussen van maar drie weken Bouwondernemers tegen Woningraad Medewerkster werelddiakonaat verongelukt BEROEPÏNGSWERK 55 Gereformeerd werelddiakona$ twee miljoen Opbrengst hogere* huren in een I. verrekeningsfonds Memisa besteel 3,5 miljoen ZATERDAG 13 FEBRUARI 1 Maar Hij zeïde: Geeft gij hun te eten" (Lucas 9\13). De discipelen weten met de opdracht niet goed raad. Als de avond is gevallen zien ze maar één mogelijkheid Zend U de schare weg zodat ze gelegenheid krijgt in de omliggende dorpen onderdak te vinden en daar de maaltijd te' gebruiken. Een praktisch voorstel, van menselijk standpunt bezien. Dan komt de Here met die wonderlijke uitspraak: Geeft gij hun te eten. Het iokt discussie uit. Maar Here, dat kan toch immers niet? Zie om U heen. Wat een zee van men sen. En wat bezitten wij? Slechts vijf broden en t wee 'vissen. Hier openbaart zich bij de discipelen een crisis in het geloof, zoals bij zovele mensen een crisis in het geloof zich kan openbaren wanneer zij de opdrachten van de Here toetsen aan eigen begren zing van mogelijkheden. Crisis in het geloof. Jezus toont de disipelen wat mèt Hem en dóór Hem de mogelijkheden zijn. Vijf broden, twee vissen, vijfdui zend mensen en een overschot van twaalf manden met brokken. We lezen vandaag: Exodus 3 vers 16 tot 21 We lezen morgen: Exodus 6 vers 1 tot 8. KRAAM- CENTRUM ORANJE- GROENE KRUIS ENSCHEDE MEISJES van 18 jaar en ouder, die iets voelen voor het beroep van kunnen zich nu reeds opgeven voor de in april 1971 te beginnen cursus. Voor alle inlichtingen kunt u zich wenden tot Zr. T. Niekolaas, Belgiëlaan 176, telefoon 63033 te Enschede of Zr. H. G. J. M. Otten, Marktstraat 29 te Hengelo, telefoon 20195. Tevens kunnen er nog enkele Gediplomeerde kraam verzorgsters geplaatst worden. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST In een bijzondere samenkomst in de Paulus- kerk is gisteravond het Hendrik Kraemer Instituut geopend. Hier mee is de samenvoeging van de hervormde en de gereformeerde zendingsopleiding (de Zendingshogeschool te Oegstgeest en het Zendingsseminarie te Baarn) een feit geworden. Rector is de hervormde dr. I. H. Enklaar en conrector de gerefor meerde ds. P. G. van Berge. Het nieuwe instituut is bestemd voor de „opleiding en vorming tot werkers in zending en werelddiakonaat in de ruimste zin". DEN HAAG De Nederlandse Bond van Bouwondernemers deelt de bezwaren van de Nationale Woning raad tegen het door minister Schut ingediende wetsontwerp over de huurnormalisatie niet en vraagt zich af of de raad werkelijk wil op komen voor de belangen van de min der draagkrachtigen en wil meewer ken aan de doorstroming. Minister Schut heeft onlangs moeten vaststel len, dat de medewerking hieraan niet zo vlot verloopt. De bouwondernemers zeiden dit gisteren in een commentaar op het standpunt van de woningraad ten aanzien van de huurnormalisatie. UTRECHT Door een verkeerson geluk is te Isfahan in Perzië de 31-ja rige mevrouw A. Hansen-Elzerman uit Dordrecht om het leven gekomen. Een vrachtauto reed in op de per sonenwagen van mevrouw Hansen, die zo ernstig gewond raakte dat zij na korte tijd overleed. Mevrouw Hansen werkte sinds vier jaar voor het gereformeerd werelddiakonaat in de blindenboerderij te Isfahan, waar van haar man de projectleider is. Zij had twee kinderen. GEREF. KERKEN Beroepen te 'tZand, kand. H. Rooze te Boechout (België). (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Verbond van, christelijke woningbouwverenigingen vindt de voorgenomen huurfiarmoni- satic uit een oogpunt van rechtvaar digheid wenselijk en noodzakelijk, dit in tegenstelling tot de Nationale Wo ningraad en de drie vakcentrales. Wel heeft het verbond enkele be langrijke wensen wat betreft de aan de Tweede Kamer voorgestelde wijzi gingen van de huurwet, de woning wet en de wet jaarlijkse huurverho gingen. Eén van de zwakste punten vindt het verbond, dat geen voor schriften worden gegeven voor de be stemming van meeropbrengsten uit de huurverhoging. Leergeld In een brief aan de besturen en directies van de aangesloten woning corporaties wordt onder meer gezegd: „Zowel voor woningcorporaties als voor particulieren dient duidelijk te worden vastgelegd welke bestemming deze meeropbrengsten dienen te krij gen. En deze materie dient te worden geregeld voor alle woningen, die bin nen deze regeling worden getrokken, niet in de vorm van afdrachten, maar in de vorm van heffingen". En verder: „Versnelde afbraak van subsidies/bijdragen, die het gevolg kan zijn van huurharmonisatie, dient niet te leiden tot vermindering van de totale bijdragen, maar bestemd te worden ten behoeve van de volks huisvesting. Verder zal er op moeten worden toegezien, dat de heffingen niet leiden tot dubbele belastinghef fing, maar dat er sprake kan zijn van voorheffingen met bestemming". Het verbond meent dat een recht- In het kader van de welzijnsbevordering in Almelo wordt gezocht een ter voorbereiding van een Deze stad-in-beweging (nieuwe takken van industrie, binnenstadsrecon structie, uitbouw van culturele en recreatieve accommodatie, samen werking in sociale dienstverlening ook rondom de stad) is sterk be trokken bij ontwikkelingen in Twente, het derde industriegebied van ons land. met een belangrijke agrarische inslag en is gelegen in een gebied, rijk aan natuurschoon. De aan te stellen functionaris zal zijn werk verrichten in relatie met een voorbereidingscommissie uit de bevolking. Tot zijn taak behoort: overleg met overheid en particuliere instellingen over- Welzijns- behartiging; Inventarisatie van probleemvelden op dat terrein; Voorbereiding van een concept-werkprogramma: Ontwikkeling van voorstellen voor structurering van het overleg- en adviesorgaan. In de sectoren sport, bejaardenzorg, maatschappelijk werk en jeugd zijn reeds vormen van overleg en samenwerking werkzaam of in oprichting. Op het gebied van de cultuur zal de functionaris een dergelijke vorm mede tot ontwikkeling helpen brengen. Werkbegeleiding wordt gegeven door de Stichting Overijssel. Met de collegae in andere Overijsselse plaatsen zal een nauw contact bestaan. Gedacht wordt aan iemand met een Academische vorming of van gelijk niveau met een praktijk van enige jaren. In de voorbereidingsperiode zal aanstelling in Gemeentedienst plaats kunnen vinden (in verband met opname in het A.B.P.), in een der hoofdambtenaren-rangen. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mr. H. Lodder (tel. Stadhuis 05490- 15361, toestel 21). Sollicitaties te richten aan de burgemeester van Almelo. vaardige zaak als huurharmonisatie gevaar loopt te mislukken als geen oplossing wordt gevonden voor de be stemming van de meeropbrengsten. „Men heeft reeds tweemaal leergeld betaald: de grootboek-woningverbete- ring en de forfaitaire heffing". Onderhoud Met nadruk wijst het verbond ver der op de noodzakelijkheid om bij- mde waardering van de woning ook de onderhoudstoestand, voorzover de ze voor rekening van de verhuurder is. alsmede het afwerkingsniveau van de woningen. Ook moet duidelijkheid bestaan over het tijdsbestek waarbin nen aanpassing van de huren tot stand dient te komen. Het verbond is van mening dat huurharmonisatie scheefgetrokken verhoudingen tussen kwaliteit en ge waagde prijs rechttrekt, hetgeen kan leiden tot een optimaal gebruik van de woningvoorraad, waardoor een verantwoorde doorstroming gestimu leerd wordt en de weg wordt geopend tot een betere verdeling van de woonruimte, zowel in sociaal als in economisch opzicht. Dat betekent, zo verduidelijkte prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, de vroegere rector van Oegstgeest, dat het instituut niet alleen bestemd is voor hen die in georganiseerde ver banden van zending of werelddiako naat worden uitgezonden. LEKEN Elk gemeentelid die, in welke func tie ook, overzee werkzaam zal zijn en zijn werk als christen wil doen, heeft toegang tot de cursussen. Hij noemde deze wijdheid in doelstelling geheel In de geest van Her drik Kraemer, die immers steeds gepleit heeft voor het „vergeten ambt in de kerk", voor de betekenis van de zogenaamde leken. Prof. Jansen Schoonhoven vertelde dat het voorstel om het instituut naar Hendrik Kraemer te noemen uit de kring van Baarn was gekomen. Van hervormde zijde werd toen de vraag gesteld of het wel verstandig zou zijn de naam van eer. hervormde te kie zen. Daarop werd geantwoord dat „Baam" Kraemer zag als een oecu- menisch-missionaire figuur. Schuilt in deze naamgeving niet het gevaar dat het instituut zich vastlegt op een visie op de roeping der kerk in zending en werelddiakonaat, die, hoe groots en indrukwekkend ook, toch al weer tot het verleden be hoort? Met een aantal citaten uit Krae- mers werk liet prof. Jansen Schoon hoven zien dat men daar voorlopig niet bang voor hoeft te zijn. Krae- mers denken en handelen was steeds op de toekomst gericht. Daarvoor was hij zendingsman en man van de oecumene. Dat de kerk steeds weer opnieuw haar weg heeft te zoeken in de nieu we situaties, waarin 'de gang der ge schiedenis haar brengt, was een van zijn grondovertuigingen. Dat Krae mer daarbij niet zoals sommige chris tenen en theologen op hol sloeg, dat hij zich niet door de situatie de weg liet voorschrijven, hing samen met zijn geworteld zijn in de Bijbel, die per nog: in Hem van wie de Bijbel getuigt: in Jezus Christus. OPEN De praktijk van ,3aarn" en van „Oegstgeest" wqs stteeds, dat ook vele andere kerken en organisaties hun toekomstige mensen overzee daar lie ten toerusten tot hun werk. Rector dr. Enklaar maakte duidelijk dat het Hendrik Kraemer Instituut deze oecumenische openheid wil blijven betrachten. Voor andere kerken of oecumenische organisaties zijn zelfs zes zetels in het twintig man sterke curatorium gereserveerd. Als plaats van vestiging is voorlo pig Oegstgeest gekozen, aangezien het Zendingscentrum te Baarn geen ruimte beschikbaar heeft. Ook is de nabijheid van Leiden met de univer siteit van belang. Het is beslist de bedoeling dat de cursisten samen een dagelijkse leef- en werkgemeenschap vormen. Onderzocht wordt op welke wijze daartoe hei Zendingshuis het best zal kunnen functioneren. De duur van de studie varieert, vertelde dr. Enklaar. Voor de theolo gen wordt gewoonlijk gerekend op een vol jaar. Voor de niet-theologen wordt tweemaal per jaar een „korte cursus" georganiseerd, die vier maan den duurt. Thans wordt ook begonnen met cursussen van niet meer dan drie we ken, voor hen die niet langer tijd en niet meer geld beschikbaar hebben. PROGNOSE Dr. Enklaar waagde zich niet aan een prognose ten aanzien van het aantal arbeiders dat in de komende jaren nog tot een taak overzee zullen moeten worden voorbereid. In Ameri ka is'een sterke teruggang. Voorals nog is die in Nederland niet te be speuren. Del zei hu: „Wy willen niet te verstrekkende plannen maken, ze ker niet inzake nieuwbouw." Dr. I. H. ENKLAAR De samenkomst werd geopend dofv de hervormde synodepraeses ds. J. 10 G. van Zanten en gesloten door zi d gereformeerde collega dr. F Kunst. VOOR OVERGANGSTIJD DEN HAAG Dinsdagavond be handelt de hervormde synode een no ta „bijzonder lidmaatschap." Het gaat hierbij om mensen die van meer kerken tegelijk lid willen zijn. De nota geeft de voorkeur aan de term „bijzonder lidmaatschap" bo ven „dubbel lidmaatschap". Het bijzonder lidmaatschap wordt niet gezien als de oplossing, maar het zou wel in een overgangssituatie de mogelijkheid kunnen bieden het lid maatschap van de Hervormde Kerk te verbinden met dat van een andere kerk, waardoor tegemoet kan worden gekomen aan een zeker verlangen tot de Kerk van Christus .te behoren èn aan de wens zoveel mogelijk te stre ven naar oecumene, hereniging en doorbreken van kerkmuren. In de nota wordt gesteld, dat kerk- zijn samenhangt, met in overgangstijd verkeren en zich op de toekomst richten en ook dat de ene kerk van de toekomst niet zonder meer de som van de gedeelde kerken zal kunnen zijn. „Dit gericht zijn op de toekomst vraagt van elke kerk, dat zij aan haar eigen verleden sterft en gelou terd door de Geest bekwaamd wordt voor haar taak in een zich verande rende wereld." DALE CARNEGIE Dale Carnegie, oprichter Intermenselijke verhoudingen, spreken in het openbaar. Een mondelinge, internationale cur sus in spreekvaardigheid, omgang met mensen, enthousiasme, geheu gentraining en zelfvertrouwen. Bezoek vrijblijvend onze contact avond te Rotterdam op maandag 15 en maandag 23 februari in de Bernhardzaal, Engels restau rant - Groothandelsgebouw. Aanvang 8 uur* n.m. Sponsor: ALOSERIJ INSTITUUT Inlichtingen: tel. 010-18 87 71 Ook alssen te Amsterdam en Utrecht VENETIE Don Luigi Trevisiol, pastoor van het Italiaanse dorpje Torre di Fine, is door de politie gear resteerd op beschuldiging van laster over het Italiaanse leger. In zijn pa rochieblaadje had de pastoor zich af gevraagd „waartoe nu eigenlijk een leger dient dat zo'n 120 miljard lire kost aan een land dat gebrek heeft aan scholen, sportvelden e.d.". Bovendien zei Don Luigi „niets po sitiefs" te hebben geleerd tijdens zijn diensttijd. Het vervullen van de mili taire dienst noemde hij „ouderwets en absurd". Men heeft mij aangeraden een ad vocaat in Se arm te nemen, zei Don Luigi, maar ik heb geen geld en ik kan het ook niet aan mijn parochia- OPENBARE LES DR. VAN INGEN AMSTERDAM Gisteren heeft dr. F. J. van Ingen (37, tot nu toe weten schappelijk hoofdmedewerker) zijn openbare les gehouden als lector in de nieuwe Duitse letterkunde aan de Vrije Universiteit. Dr. Van Ingen sprak over „Ge leerdheid als poëzie. Enkele kantteke ningen bij de moderne Duitse lyriek." Drs. F. J. Eibers (26) te Amsterdam, wetenschappelijk medewerker in dienst van ZWO, promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen bij prof. W. Uyttenbo- gaardt. Zijn proefschrift beschrijft een onderzoek van gesteenten in het Vastervik-gebied, rond het stadje Vastervik in Zuidoost-Zweden (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het .instituut van de „geboorteleden" in de Neder landse Hervormde Kerk dient te worden afgeschaft. De kerkelijke bevolkingsadministratie moet drastisch worden vereenvoudigd. Dit zegt de commissie, vanwege de hervormde synode ingesteld ter bestudering van het pastoraal-apostolaire aspecten van het vraagstuk van de geboorteleden. De commissie bestaat uit de predi kanten J. Dirkse, voorzitter, R. Kaptein, secretaris, J. Boersma, J. W. Coenraad, G. Samson en T. van 't Veld. Dinsdag komt het rapport van deze commissie op de synode in behande ling. De commissie stelt voor, doopleden en ongedoopten hoogstens tot him 25e jaar in het kerkelijk bevolkingsregis ter te handhaven. Naast de belijden de leden zou een nieuwe vorm van lidmaatschap gecreëerd moeten wor den: „verwante leden-'. De AKV heeft een dergelijke suggestie gedaan. De commissie-Dirkse is het er hele maal mee eens, dat men bij de theo logische doordenking van wie tot de kerk van Christus mogen behoren, niet voorbij kan gaan aan het gena- deverbond, waarin God de gelovigen en hun nageslacht 'betrekt, maar, al dus de commissie, men kan nooit vrijblijvend behoren tot Gods gena- deverbond. Onbijbels Artikel 2 van de kerkorde gaat vol gens de commissie op een eenzijdige en dus onbijbelse wijze van het gena- deverbond uit. als daaruit zomaar wordt geconcludeerd, dat zij die uit hervormde ouders geboren zijn, min of meer automatisch tot de hervorm de kerk blijven behoren. Zo komen er generaties „geboorte leden". die geen enkele binding met de kerk meer hebben. De commissie acht dit theologisch onjuist en ook praktisch onhoudbaar. Als men con sequent zou zijn, zou dan bijna het hele Nederlandse volk 'in de 'her vormde kaartenbakken moeten staan. Daarbij doet men tekort aan de verantwoordelijkheid van de mensen zelf, als men honderdduizenden, die het zelf niet eens willen of weten, als „leden" van de kerk 'handhaaft. Vraag Ter sanering stelt de commissie- Dirkse voor, alten die in het kerkelijk bevolkingsregister voorkomen, de vraag te stellen: „Wilt u met de kerk in gesprek zijn of blijven? Zo niet, wilt u dan uw godsdienstige aandui ding bij het gemeentehuis wijzigen? Dan voorkomt a en ons overlast èn teleurstelling." Niet alleen de namen van de men sen die dan duidelijk nee tegen de kerk zeggen, worden vervolgens uit de kerkelijke administratie verwij derd, maar ook de namen van hen die niet de moeite nemen om te reageren. De laatste categorie blijft wel bij de burgerlijke overheid als „NH" ge registreerd. Wijziging -is namelijk volgens overheidsvoorschriften alleen mogelijk na schriftelijk verzoek van de betrokkenen zelf. Het 'gevolg is dat deze categorie over enige tijd toch weer door de kerk kan worden benaderd, omdat hun namen bij mutaties, zoals ver huizing, weer door de overheidsadmi nistratie aan de kerk worden doorge geven. De commissie wijst erop, dat de ca tegorie „geboorteleden" niet alleen mensen omvat, die bij de overheid als „NH" te boek willen blijven staan, maar niet wensen noch verwachten dat de kerk daar iets mee zal doen. Er i is nog een andere, groeiende, groep. Dat zijn mensen, die wèl een bepaalde relatie met de kerk willen, maar die deze relatie (nog) niet me nen te kunnen omzetten in een vol waardig lidmaatschap door belijdenis. Of het zijn mensen die wel „de kerk" willen steunen, maar geen band wen sen aan de bestaande plaatselijke ge meente. Voor deze mensen wil de >com- missie-Dirkse het begrip „verwante leden" invoeren. Dezen hebben niet dezelfde rechten en plichten als de belijdende leden. Ook doopleden bo ven de 25 jaar kunnen dan als „ver wante leden" tot de kerk blijven be horen. Administratief De hervormde synode bespreekt dinsdag ook het rapport van de com missie, die de administratieve aspec ten van het vraagstuk der geboortele den heeft bestudeerd. Deze commissie bestaat uit ds. H. J. F.Wesseldijk voorzitter, A. L. Yska, directeur van de SMRA, J. W. Verdam, directiese cretaris van de SMRA, W. Doelman en J. M. Otter. Ook deze commissie gaat ervan uit, dat de leden zelf dienen te beslissen of zij al dan niet tot de kerk wensen te behoren. Maar „rekening houdend met de ontwikkeling in de Nederlandse Her vormde Kerk, waarin de leden zich in het algemeen passief opstellen ten aanzien van organisatie en admini stratie, in het burgerlijk bevolkings register de enige bron voor het ver krijgen van de- burgerlijke gegevens van de leden de gemeente. Slechts door gebruik te maken van deze bron kunnen de gemeenten op de hoogte blijven van de wijzigingen in deze gegevens." Deze commissie heeft ernstige be waren tegen een eventueel loslaten van de gezinsregistratie, varn alle le den van gezinnen met hervormden. „Het pastoraat is er ten zeerste bij gebaat, het gemeentelid tegen de ach tergrond van het gezin te leren ken nen." Ook de kinderen die niet als her vormd geregistreerd staan, kunnen voor de catechisatie uitgenodigd wor den. En financieel gezien zijn de ge- zinsgegevens van belang ter vaststel ling van de grootte van de bijdrage. nen vragen want die zijn nog ara n dan ik. Ik bereid me dus maar vc^t op een verblijf in de cel." UTRECHT Het gereforme werelddiakonaat verwacht, dat collecte die afgelopen zondag in a plaatselijke gereformeerde kerken gehouden, twee miljoen gulden opbrengen. Deze verwachting is gebaseerd wat cr tot gisteren is binnengekonü aan collecteopbrengsten. Deze waas ruim dertig procent hoger dan vore jaar. p' De rechtstreekse giften per gf* zijn nog meer gestegen: met 37 cent. UTRECHT Het NVV meent de opbrengst van hogere huren huurharmonisatie in een soort ver keningsfonds zouden moeten wori gestort, waaruit de noodzakeli huurverlagingen zouden kunnen wj den gefinancierd. Op zichzelf is het NW overtu' van het nut en zelfs van de nood» van een zekere huurharmonisa maar daarbij zou het NW als 11 gangspunt willen kiezen dat de tot huursom van het gehele woning stand niet of nauwelijks behoeft veranderen. Te lage huren voor kwalitatief g i de woningen moeien worden v1 hoogd, te hoge huren in de niei bouw verlaagd. 1 Dit zei vanmorgen in Utrecht 1 heer W. Kok, secretaris van het Ni1 op een demonstratieve bijeenkom van NW-kaderleden tegen de hu i harmonisatieplannen van minis Schut. 1 Ronduit onaanvaardbaar noen1 hij het „dat de particuliere huisba 1 cn de particuliere beleggers in voorstellen van de minister op g'1 enkele manier een voorschrift aan 1 broek krijgen, waarin wordt gez 1 hoe zij hun extra huuropbrengs moeten besteden". „Zij kunnen 1 keuze wat met de extra opbrengs te doen in alle vrijheid maken, j zijn de grote profiteurs van het hu j plan Schut." (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Memisa, de mi sche missie-actie van rooms-katho j ken, die gelden inzamelt om medi menten, medisch en para-medisch i soneel naar ontwikkelingslanden ook waar de missie niet werkzaan te sturen, heeft het vorige j voor byna 3,5 miljoen kunnen bei den. Morgen wordt in alle r.k. keri de jaarlykse collecte voor dit gehouden. De miljoenen werden ook gebn voor medische instrumenten, hu artikelen, zoals invalidenwagens, inrichting van klinieken, ziekenhui en medische bouwprojecten. Op kosten van Memisa werd nieuw een aantal artsen, verpleegs en para-medische personeelsleden i gezonden. Hun totaal bedraagt th ruim 60. Memisa maakt voorts opleiding tot arts mogelijk voor c veertig jongelui uit ontwikkelingsl den. Verder betaalt Memisa cursus op medisch-hygiënisch gebied v missionarissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2