4R: GEEN KEUS VOORAF Vrouw beroofd van halve ton j Kabinet helpt de KLM Aardschokken in Ouderkerk Citroën Gedurfde plannen van Duitse bende om Brandt te ontvoeren Het Kwartet Veerman: Eis PvdA dwaas Program is belangrijkste Fictie PvdA Vastgebonden met honderiem Staking van Duitse loodsen Crita) HCT WCER Storm Vele moorden in Guatemala AKZO koopt voor J 21,6 miljoen zoutfabriek Restauratie van oude Batavia Strijd in Amman duurt voort UejuLut/n MLUBELLEN [PUNSBUPGD leiiiwe leidse Coeramiit Directeur: F. Diemer 1 Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebteven mijt» hert h» teghenspoetl" Zaterdag 13 februari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „De christelijke politiek mag geen statisch geheel worden, waarin voor de ontwikkeling nauwelijks plaats is. Ik kom deze houding in sterke mate tegen in het program van het GPV", aldus dr. Veerman. Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De drie ristelijke partijen zullen moge geen regeringspartner kiezen lór de verkiezingen. ARP-voor- tter dr. A. Veerman toonde nmorgen in zijn rede voor het rtij-convent te Rotterdam wei- enthousiasme voor een part- rkeuze vooraf, gezien de heer- nde situatie. Hij stelde: De christelijke partijen ken hun opstelling duidelijk door n program. Dat is, in een veelheid beleidsmogelijkheden, onze keus. ar staat in wat wij willen. De an- re keuzen komen op de tweede ats. )e confessionele partijen zullen or "net doen van een keus moeten rwegen hoe de partij-politieke si- tie nu is. )an is daar de PvdA. die van de lanvaardbare polarisatiegedachte gaat. Verder is na de komende kiezingen het aantal zetels van 66 en DS'70 volledig onzeker met gevolg ook onzekerheid over het ntal zetels van WD en PvdA. Bo ndien gaat de PvdA uit van een koord met D'66, dat er nog niet is. lleen de stembus kan helderheid igen, merkte dr. Veerman op. itvoerig ging de ARP-voorzitter >p het probleem van de PvdA. Het lie van deze partij is, dat men ireert vanuit het schema van een eepartijenstelsel. De partij leeft in n fictie, alsof dit stelsel al bestaat. ,De tijd, dat ook socialisten dach- in termen van overleg en com- Dmis, is voorbij. Dat was de wereld oud-minister Drees en zijn mede- nders. De huidige PvdA denkt er het is een terugkeer tot vroe- re schema's in termen van strijd, ïflict, polariteit. Dat is de verkla- ig van de stellingname in de jong- resolutie." Het dooie puut )e anti-KVP-resolutie was een k taktiek om de polariteit te be rderen. Maar de PvdA kwam in onvruchtbaar isolement, let dooie punt van de Nederlandse itiek zit volgens dr. Veerman in de dA zelf. Hij hield deze partij nog >r, dat de problemen zo ingewik- d zijn, dat in elk toekomstig belei- :n stuk continuïteit zit. laarom is het ook zo dwaas van de "itelijke partijen een totale breuk t het tegenwoordige beleid en de D te verlangen. '70 als afsplitsing brengt ook t de oplossing afgezien van het dat deze partij zich ouderwets indig tegen de christelijke partijen ft opgesteld. )e ARP wenst handhaving van het gavenpatroon van de overheid. Het igram gaat uit van een belasting hoging van een Va pet per jaar. heeft een ideële achtergrond. )e collectieve voorzieningen zij-.i grote betekenis. Daarom is het rijk, dat de partij aan het volk iagt de individuele verlangens te •erken en de consumptiementali- in te tomen. EINDHOVEN De 52-jarige alleenwonende mevrouw Hilver- da-van der Sluis uit het Brabant se Lierop is gisteravond door twee mannen overvallen en van een halve ton beroofd. Om ongeveer negen uur 's avonds werd zij bij thuiskomst in het donker vastegrepen. Bij de worsteling liep HAMBURG De scheepvaart aan de Westduitse Noordzee- en Oostzee kust is zwaar getroffen door een sta king van 950 loodsen. Ze eisen aanpassing van hun sala rissen aan de op 1 januari met 15 procent verhoogde salarissen van schëepskapiteinen en verder verkor ting van de werkweek met 4 uur tot 57.4 uur. Het Westduitse ministerie van ver keer heeft een verhoging van de loodsensalarissen met 10,4 procent en een werktijdverkorting van anderhalf uur voorgesteld. mevrouw Hilverda schaafwonden op aan armen en benen. Bovendien werd liaar een blauw oog geslagen. De overvallers bonden de vrouw vast met een honderiem en blind doekten haar met een tafelkleed. In het handtasje vonden de beide man nen 45.000. Het was spaargeld en de dagopbrengst van de winkel, die de vrouw drijft in het pand tegen over haar woning. Nadat de overvallers door de ach terdeur verdwenen waren, zag zij kans zich te bevrijden. Ze rende de straat op en waarschuwde de politie. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat de mannen tevoren de woning hadden doorzocht. Uit het geldkisttje in haar slaapkamer was duizend gulden gestolen. De vrouw kon slechts een vaag sig nalement opgeven van haar beide overvallers, van wie een nylonkous over z'n hoofd had getrokken. Beide mannen zouden zijn weggereden in een witte wagen. ZOETERWOUDSEWEG 23 - LfiÏDEN TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 WASSENAAR - TEL. 3013 Het leven is een groot pak kleine dingen HOLMES Vandaag in ZO: J. den Boef: China uit isolement Rolf Hoekstra sprak drs. H. van Praag over de Toekomst van de relegie Phé Wijnbeek: Het geheim van Willem Jeanne de Vlieger: Veel lucht bevochtigers bleken gevaarlijk te zijn. en: Terug naar de Kroepketell Dr. W. Nijenhuis: Martin Bucer hervormer en bisschop Dr. C. Rijnsdorp: Technologie grijpt naar de Apocalyps Piet Veenstra: Helmut Walcha brengt Bachs „Das Orgelwerk" op de plaat Boekenhoek: Boeken leggen vast wat we aan natuurleven kunnen verliezen -X- Dialoog: Ergste nood: geen dak boven je hoofd J. J. M. Kiggen: Volkstellingen en filatelie. DE BILT Een stormdepres- sie bepaalt dit weekeinde het weer in ons land. In de namid dag passeert een randstoring met zware windstoten, gevolgd door enkele buien, sommige met ha gel. De temperatuur komt hierbij langzaam op een iets lager niveau. Het is te verwachten, dat van de oceaan ook na zondag nieuwe depressies snel naar het vaste land komen zodat het weer een zeer onbestendig karakter heeft gekregen. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: een tot vier, min. temp.: drie tot. acht graden bo ven normaal, max. temp.: nul tot vier graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar) dalend. Zou cd uiaau 14 februari: zon op 7.59. onder 17.51; maan op 22.46, onder 8.55; 18 februari L.K. 15 februari: zon op 7.57, onder 17.53; maan op 23.58, onder 906; 18 februari L.K. Hoog water Hoog water. 14 februari: Rot terdam le getij 6.49, 2e getij 19.21; Scheveningen 5.30-17.39; Vlissingen 4.17-16.35; Haringvliet- dam a.d. zeezijde 5.58-18.09 Hoog water, 15 februari: Rot terdam le getij 7.19, 2e getij 19.50; Scheveningen 5.57-18.08 Vlissingen 4.45—17.04; Haring- vlietdam a.d. zeezijde 6.26-18.38: KRUIDENOLIE Bestaande uit 34 verschillende planten extracten. Welbekend in Duitsland en Oostenrijk. Nu ook in ons land verkrijg baar. Te gebruiken bij: Massages - spierpijnen - rheumatische aandoenin gen - verkoudheid. Verder veelzijdig te gebruiken, geeft weldadige werking 10. Alleen te bestellen bij LAURA BIO COSMETICS, Harddraverstraat 60c, post bus 1564 Rotterdam. De verzending ge schiedt door vooruitbetaling op giro Leden van de vaste Kamercom missie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk brachten gisteren een bezoek aan de Am sterdamse dierentuin Artis. Van links naar rechts Tilanus, Von- hoff en mejuffrouw Kok, als ook een jonge leeuw. CARACAS In de afgelopen drie maanden zijn in Guatamala meer dan 700 vakbondsleiders, politici, studen ten, hoogleraren en boeren vermoord. Dit is vrijdag in Caracas, de hoofd stad van Venezuela, meegedeeld door de christelijke Latijns-Amerikaanse vakbondsfederatie (Clasc). Volgens de secretaris-generaal van deze organisatie, Emilio Maspero. zijn deze moorden gepleegd door „rechtsee organisaties" en groepen die na de afkondiging van de staat van beleg op 12 november 1970 door de strijd krachten in het leven zijn geroepen. Maspero zei dat de censuur in Guatamala heeft getracht te voor komen dat deze feiten bekend zou den worden. Verscheidene funcliona- narissen van de Clasc zouden op een zwarte lijst staan en met de dood zijn bedreigd. De federatie wil met ingang van 1 maart tegen deze moorden pro testeren door demonstraties te hou den voor de ambassades en consula ten van Guatamala in de Latijns- amerikaanse landen. BONN Volgens de West duitse politie heeft een groep linkse terroristen „zeer gedurfde plannen" gesmeed om drie ge vangen leden van hun organi satie te bevrijden. Westduitse kranten meldden giste ren dat dit onder meer zou inhou den de ontvoering van kanselier Wil ly Brandt en een van diens naaste medewerkers. De Frankfurter Allgerneine Zeitung, een van de kranten die het nieuws over het komplot publiceerde, schreef dat volgens het plan Brandt en Horst Ehmke, minister zonder portefeuille, in gijzeling zouden worden gehouden totdat de linkse advocaat Horst Mah ler uit de gevangenis van Berlijn zou zijn vrijgelaten. Ontsnapping Mahler wordt gevangen gehouden omdat hij in mei heeft geholpen bij de ontsnapping van de 27-jarige Andre as Baader. Baader zat een gevange nisstraf uit van drie jaar omdat hij veroordeeld was wegens brandstich ting in een warenhuis in Frankfort. Bij de ontsnapping van Baader wer den drie mensen in een vuurgevecht gewond. De Frankfurter Allgerneine schreef dat de politie het ontvoeringskomplot had ontdekt tijdens de opsporingsactie naar Baader in het gebied rond Frankfurt. Twee dagen geleden hebben twee leden van wat de politie de Baader- bende noemt, na een vuurgevecht aan de politie kunnen ontsnappen. Men neemt aan dat de politie bewijzen voor het kidnapplan heeft gevonden toen zij deze twee bendeleden, Astrid Poll en Jan Carl Raspe, probeerde te ar resteren. Dertien De politie houdt elf leden van de terroristische organisatie gevangen en woensdag en donderdag werden nog twee bendeleden aangehouden. Volgens de Bondspolitie telt de or ganisatie dertig leden en medeplich tigen. De Baader-Mahler-bende zou ook zes banken hebben beroofd, auto's hebben gestolen en ingebroken heb ben in regeringsgebouwen waar blan co formulieren en stempels werden ontvreemd. Naast deze misdaden houdt de bende zich ook bezig met plannen voor de bevrijding van le den van de organisatie, die in voor lopige hechtenis zijn, zoals Mahler. „Deze zeer gedurfde plannen zyn al in het stadium van voorbereiden de acties", aldus de politie, die bij in vallen in schuilplaatsen van de bende ondermeer polilieunirormcn heeft ge vonden. Ontlopen De bende blijft nooit lang op één plaats en weet telkens opnieuw de ARNHEM De AKZO Zout Che- mie-divisie heeft samen met de tot Akzona Inc. behorende International Salt Company 90 procent verworven van het aandelenkapitaal van Com- panhia Industrial do Rio Grande do Norte (Cirne), een van de grootste zoutproducenten van Brazilië. De transactie vergt een bedrag van ongeveer 21,6 miljoen. Cirne produceert bij Macau in Noordoost-Brazilië zout door indam ping van zeewater door zonnewarmte. Het is de bedoeling om de huidige capaciteit van 350.000 ton per jaar te verdubbelen. politie te ontlopen, zo werd in de ver klaring gezegd. „Hun leven van mis daad dwingt de bendeleden om nieu we misdaden te begaan om zichzelf de noodzakelijke dingen voor levens onderhoud en de uitvoering van nieu we plannen te verschaffen". „De linkse politieke activiteiten, die de bendeleden in het verleden hebben uitgevoerd, stellen hen in staat om voortdurend onderdak te verkrijgen in overigens eerbare kringen in de gehele Bondsrepubliek", aldus de po litie. De politie heeft vrijdagavond in verband met het komplot nog twee personen een 28-jarige man en een 29-jarige vrouw gearresteerd. Zij zouden leden van de Baader- Mahler bende in hun flat hebben verborgen. In de flat heeft de politie minutie, valse documenten, gestolen stempels en officiële zegels alsmede inbrekers- werktuigen aangetroffen. DEN HAAG De van staatswege aan de KLM verstrekte garantie tot een bedrag van 100 miljoen zal worden verlengd en zal worden ver ruimd tot f 200 miljoen. Dit is vrij dagavond meegedeeld na afloop van het kabinetsberaad. De wet die de mogelijkheid open de de KLM van Staatswege garanties te vex-strekken tot een bedrag van 100 miljoen gulden liep 1 januari af. Het kabinet heeft zich gisteren beraden over verlenging van de wet, waarbij de gehele financiën van de KLM on der de loep zijn genomen. Naast de verlenging en verruiming van de garantie-regeling is het kabi net tot de conclusie gekomen, dat het eigen vermogen van de KLM moet worden vergroot, ook met 200 mil joen. In verband met deze situatie op de Amerikaanse vliegtuigaandelenmarki zal deze 200 miljoen geheel bij de staat worden geplaatst in de vorm van vijf procent preferente aandelen. Hiertoe zal een wetsontwerp worden ingediend. AMSTERDAM Op initiatief van gouverneur Ali Sadikin van Djakarta zal binnenkort worden begonnen met de restauratie van het historische stadsgedeelte van het voormalige Ba tavia (thans Djakarta). In de komende anderhalf jaar zul len het uit 1710 daterende stadhuis en andere gebouwen rond het vroegere Stadhuysplein (thans Kotaplein) in hun oude staat worden hersteld. De restauratie zal zich ook uit strekken tot de vroegere haveningang van Batavia en een voor de kust ge legen oud Hollands fort. Aan het plein komt een historisch museum met een tentoonstelling over de Verenigde Oost-Indische Com pagnie en de specerijenhandel. Ver wacht wordt, dat het stadsgebied een grote toeristische attractie zal wor den. De hele reconstructie zal 9 mil joen kosten. AMMAN In de Jordaanse hoofd stad Amman is de strijd tussen Pa lestijnse verzetsstrijders en Jordaanse militairen gisteravond onverwacht weer opgelaaid, nadat enige uren te voren verluidde, dat er een bestand was gesloten. Kort na een uur óf tien weerklon ken schoten uit zware mitrailleurs en ontploffingen van raketten en grana ten. (Van een onzer verslaggevers) OUDERKERK AAN DE IJS- SEL Een viertal aardschokken heeft de inwoners van Ouder- kerk a. d. IJssel vrijdagmiddag doen opschrikken. Er is geen schade aangericht. De eerste schokken deden zich voor om tien over een. Het meubilair in diverse woningen schoof van zijn plaats. Net nadat de inwo ners van de schrik waren be komen volgde kort erop de tweede schok. Eerst dacht men aan een overvliegende straalja ger. De twee aardschokken wer den al zeer snel het gesprek op straat. De heer A. R. Ritsema van de seis- mografische afdeling van het KNMI in De Bilt vertelde dat zijn dienst de aardschokken niet had :pgemerkt. Men heeft daar niet de juiste appara tuur om plaatselijke aardschokken te registeren. Hopelijk zijn ze wel waar genomen door seismografen in Lim burg. Het zal echter enkele weken duren voordat het KNMI officieel iets kan meedelen. In Oudekerk veroorzaakte de tril lingen veel reacties. De 49-jarige me vrouw W. Pak - Hagendijk uit de Wilhelminastraat die 's middags lag te rusten zei dat haar -bed zo begon te schudden dat zij "dacht dat haar huis x.ou instorten. Opperwachtmeester H. Lobik van de rijkspolitie verklaarde dat de politie geen onderzoek zal in stellen naar het gebeurde omdat er geen enkele klacht over schade is binnengekomen. Mocht dat alsnog ge beuren dan zal een onderzoek worden ingesteld. Opper Lobik staat nogal sceptisch tegenover de „aardschokken" Hij wees er op dat de Nederlandse Gasu nie in de polder ten westen van Ouderkerk een onderzoek heeft ver richt waarbij in de grond explosieven tot ontploffingn zij gebracht. Maar of deze explosies de aard schokken n heeft veroorzaakt, is nog niet bekend. De 64-jarige K. Kreuk in de Dorpsstraat heeft wel schade aan zijn woning geconstateerd. Hij heeft geconstateerd dat scheuren in de mu ren van zijn huis die pas gerepareerd waren na de aarschokken weer zijn opengegaan. Hij heeft er dan ook vier gevoeld, de laatste om half vier. Volgens de heer Ritsema is het in Nederland de afgelopen vierhonderd jaar niet voor gekomen dat er ernstige schade aan woningen is aangebracht bij een be ving. Lokale bevingen doen zich wel vaker voor, volgens hem. Deze schokken ontstaan meestal zo'n drie kilometer onder de aard korst. Mogelijke oorzaak is het ont trekken van water aan de aarde. De zestien meter dikke veenlaag in Ouderkerk kan de beving verhevigd hebben. Het KNMI zal wel een on derzoek instellen vooral omdat de heer Ritsema meent dat er in dit ge val geen sprake is ontploffingen. Vannacht om kwart over elf is bo vendien in Ouderkerk en een deel van Krimpen a.d. IJssel de elektrici teit uitgevallen. Het is nog niet vast gesteld of dc stroomstoring in ver band staat met de aardschokken. De storing is ontstaan in een onder grondse kabel tussen dc Stormpolder en Ouderkerk. veilig gekocht 1 1B'J DE VAKMAN Bankdisconto Canada OTTAWA De bank van Canada heeft met ingang van aanstaande maandag het bankdisconto verlaagd van 6 tot 5% procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1