TERUG NAAR KROEPKETEL HET GEHEIM VAN WILLEM VEEL LUCHTBEVOCHTIGERS BLEKEN GEVAARLIJK TE ZIJN door Jeanne de Vlieger Honderd „Vuisten"... Eind niet in zicht ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 Bij welke temperatuur en welk vochtgehalte de mens zich het meest behaaglijk voelt, hangt van ieder persoonlijk af. Een algemene opgave van de nodige hoeveelheid vocht voor een bepaalde ruimte met een bepaalde temperatuur is niet mogelijk. Het hangt af van de hoeveelheid vocht in de bui tenlucht, grootte van het vertrek, natuurlijke ventilatie door spleten en kieren, het openen van deuren en r^men, vocht- produktie door koken, mensen en planten, verwarmings systeem van het huis, aanwezige vochtopnemers als meube len, gordijnen, vloerbedekking, boeken en wanden. Ge middeld, stelt de Consumentenbond vast, is een vochttoe- voer van minimaal 200 gram per uur voor een ruimte van 50 kubieke meter redelijk. De meesten voelen zich prettig bij een temperatuur van 20 a 22° C met een vochtigheid van 40 - 60%. De Bond onderzocht electrische luchtbevochtigers. De vei ligheid van verscheidene apparaten liet vrij veel te wensen over. Sommigen waren zo gevaarlijk dat het water onder stroom stond, wanneer deze apparaten omvallen staat het uitstromende water ook onder spanning. Sinds 1 januari van dit jaar is het in de handel brengen van onveilige electrische huishoudelijke apparaten strafbaar gesteld. Daarom heeft de Consumentenbond een klacht ingediend bij het ministerie van Economische Zaken over alle luchtbevochtigers die on veilig zijn en in ons land te koop worden aangeboden. Zes apparaten zijn voor verbetering vatbaar. Hard water geeft bij gebruik van verdampers en verstui vers problemen. Hoe harder het water, hoe eerder men aan vervanging van de verdampingsmat toe is. Bij verstuivers zet zich zelfs een laagje kalk af op vloerbedekking en meu bels. Het gebruik van waterontharder was bij drie van de onderzochte apparaten aanleiding tot moeilijkheden. Wat de pseudomonas-infectie betreftdrie apparaten wa ren uitgerust met een element om het water te verwarmen. Ze hadden geen verdampingsmat of ventilator en kunnen worden beschouwd als de moderne visie van oma's water keteltje op de kachel. De Mignon Klima Plus (zie foto) geeft voor een kamerinhoud van 70 - 80 m3 een goede veiligheid, hij hoort in een geaard stopcontact en kost 79,75. Hij is niet regelbaar. 1 Veilige luchtbevochtiger De moderne kroepkete! en (achter het meisje) een antiek exemplaar dat werkte op een spf- ritusbrandertje. Willem Duys heeft gisteravond zijn honderdste Vuist ge bald. Zonder fanfares, zonder sprekers die hem kwamen complimenteren. Dat heeft Willem niet nodig, voor hem is elke Vuist een fanfare. En de complimenterende sprekers plegen in rijen voor de beeldbuis te zitten als hij verschijnt. Willem's Vuist is een uniek verschijnsel in de vaderlandse televisie. Want welk personality-programma houdt het ze ven jaar uit in een frequentie van twee tot vier weken, Wat is het geheim van Willem Duys, die, we verhelen het niet, zoals elke publiciteitsfi- guur naast talloze fans ook haters heeft? Zijn onaandoenlijkheid voor missers, zijn kinder lijk enthousiasme waarmee hij menige gast verwelkomt, zijn kunst om het sentiment van zijn publiek te bespelen, de lange adem, waarmee hij onherroepelijk blijft teren op ge weldige treffers. Het begon allemaal op de dolle toer, in de Hilversumse studio „Irene", toen nog volop In dienst voor presentatieprogramma's. Het was op 1 november 1963. Ger Lugtenburg had het allemaal bedacht: zomaar open huis voor wie met iets leuks langs wou komen. Die eerete keer waren het voornamelijk kinderen, die een bij Willem gedeponeerd nest jonge katjes kwamen weghalen. Alles liep duchtig in de soep en daar was meteen al de allure van hulpeloosheid, die Willem als Vuist-man zijn image verschafte Als Vuist-man, want het is lang niet onbe kend dat de heer Duys als topfiguur in de platenbusiness bepaald niet hulpeloos en naïef, maar een uitstekend en helemaal wak ker zakenman is, Maar wij blijven bij de Vuist. Na wat ge- struikel bij het inwerken, bleek al gauw, dat de formule wel een blijvertje zou kunnen worden, als de „openheid van het huis" een tikje in banen werd geleid en men niet ter plekke toevallige aanlopers zou verwelko men, maar van tevoren afspraken maakte. En toen ging het «r fluks op loe. Willem kreeg betere huisvesting voor zijn program ma en de volslagen nieuwheid van zo'n show- opzet lokte miljoenen kijkers aan de buis. Toen kwamen ook de klapstukken: in 1965 het spektakel met Bart Huges, die zich een gaatje in het hoofd boorde om „high" te worden. Een jaar later Adamo en zijn be faamde zusjes, dan weer Willem onder de olifant of in een helicopter, het beroemde Wilhelmus-zingen na het gesprek met Carel Briels, de conflicten met de kruidendokter Van de Moosdijk... noem maar op. Van tijd tot tijd. stug door. heeft de Vuist een uitschieter die in het geheugen blijft han gen. Bij de AVRO is het streng verboden, ook maar één keer iets van te voren te vertellen over wat komen zal in de volgende uitzending. Op alle regels een uitzondering: het ge sprek met prinses Margriet (dat Willem toch maar los kreeg) werd wél aangekondigd bij wijze van service aan de kijkers Bij de AVRO is men niet dom: het verras singselement is een trekpleister van jewelste en dat wordt dus beschermd en behoed. Nu is het natuurlijk niet zo, dat Willem Duys hoogst persoonlijk al die mensen op spoort en in zijn programma plaatst. Dat werk komt voor een groot deel neer op de regisseur-producer: lange jaren Fred Oster. de laatste tijd Theo Ordeman. omdat het met meer zo best boterde tussen Willem en Fred Nooit kwaad overigens om een producer te vervangen op den duur; een ander kijkt er weer eens fris tegenaan. zomer en winter door, en wordt dan nóg door enkele mil joenen met smaak bekeken? Willem heeft zijn „concurren- ten" (of zullen we zeggen, collega's?) in deze jaren zien komen en gaan. Mies Bouwman, Frits van der Poel, Rob Bouwma, Koos Postema: ze kwamen en gingen of bleven nog, Willem heeft er helemaal geen last van gehad, hij gaat ijzersterk door en hij is in al die jaren zelfs nooit van zijn goudvissen-image afgestapt. De AVRO noch Willem piekeren erover, langzamerhand eens te gaan stoppen met de Vuist. Op naar de volgende honderd, zegt de AVRO. en Willem zelf: „Ik zie geen reden waarom we zouden stoppen ik kan wel door gaan tot mijn 70steer bieden zich altijd veel meer mensen aan dan ik zou kunnen ontvangen. We moeten verschrikkelijk veel selecteren." Dat ligt voor de hand, want als er éénmaal een meneer met een vosje op de buis is geweest, melden er zich de volgende week prompt nóg een paar. En variatie moet er zijn: twee achterstevoren sprekende mevrou wen was al teveel voor de Vuist. Natuurlijk is, ook voor" de meest enthou siaste fans, niet altijd alles raak, wat Willem en zijn regisseur ten tonele voeren. Willem is in deze jaren ook niet ontkomen aan boos gepraat. Wat is er niet te doen geweest, heel in 't begin, over die O. in zijn naam. Die O. stelt nl. niets voor, Willem vond het wel leuk klinken en begon er de Vuist mee. In de kortste keren bekende hij de ijdele grap en liet de O. vallen, maar nog altijd herinneren velen zich die letter en voor hen blijft hij ,.WillemvO. Duys". Het mag. Er is gemurmel geweest, dat Willem verve lend wordt met zijn huis- en andere dierenpa- rade. die over de tafel scharrelen en de gladheid van de voorstelling kreukelen. Soms komt al te duidelijkuit, dat Willem geen held is in' het converseren: hij laat mensen dik wijls veel te lang praten en toont dan te openlijk, dat hij er niets zinnigs tegenover* kan stellen. Deining is erover geweest, dat Willem Vuist-bezoekers er toe overhaalde, hem voor de camera's platen van zijn eigen firma aan te bieden. Een mooie reclame. Niettemin heeft de Vuist dit alles gran dioos overleefd. Met voor- en tegenstanders'. En dat ligt toch juist aan de persoonlijkheid van de presentator. Noem het een keiharde formule, noem het knap theater, noem het ontwapenende pretentieloosheid, ieder heeft er wel een woord voor. Maar het klopt als een bus. Willem heeft zich stevig genesteld In de kijkvreugde van een miljoenenpubliek: hij zit op het scherm en hij blijft er. Dank zij zijn volhouden aan de gegroeide traditie van zijn manier van optreden, zijn décors, zijn goudvissen, zijn morsen met jus d'orange. Pogingen om een en ander aan te dikken of te wijzigen hebben nooit resultaat gehad: de grote aquaria deden het niet. de rij deu ren waardoor de gasten blnnekwamen even min, het de boer op gaan met de uitzending was ook geen klinkend succes. Terug dus naar de beproefde „klassieke" formule, met het uitzicht op nog honderd van die Vuisten minstens in de komende zeven jaren. Dat is al erg ver in de toekomst gekekenl voor de patiënt kunnen vormen. In airconditioning en beade mingsapparatuur wordt de lucht ook vaak van vocht voor zien. Ook deze apparaten kun nen ernstig besmet zijn en dus evenzeer een bron van infectie vormen. Het Nederlandse Tijdschrift voor Geneeskunde meldt, dat bij een buitenlands onderzoek door Grieble en medewerkers onder reeds verzwakte ziekenhuispatiënten is gebleken, dat bij 46 van de 509 longpatiënten uit het sputum ziekteverwekkende bacteriën konden worden gekweekt. Bij acht personen met emfyseem en chronische bronchitis ontstond een longontsteking, die bij vfjf patiënten tot de dood leidde, wat reeds aan de pseudomonas- infectie in combinatie met de al bestaande loogafwijkingen moest worden geweten. Een infectie oplopen in een ziekenhuis is, afgezien van het leed en de soms fatale afloop, ook een economische kwestie. Als men tien dagen langer ver pleegd moet. worden, kost dat veel geld (plm. 1000,-). De juist afgetreden directeur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, M. W. Jongsma. heeft onlangs nog gewezen op het gunstig gemiddeld aantal ver- pleegdagen in dit ziekenhuis, nl. 14,5 verpleegdagen per opgeno men patiënt, terwijl dit in re gionale ziekenhuizen soms bijna het dubbele is. Behalve door het opname- en ontslagbeleid komt dit mede door een samenspel van vele teams. Een van deze teams is de Infectie Commissie van het Academisch Ziekenhuis Leiden, waarvan dr R. van Furth, lec tor in de Microbiële Ziekten, sinds 1964 voorzitter is, met twee verpleegkundigen in volle dienst en met een eigen labora torium. Deze Infectie Commissie werd reeds in 1959 opgericht en is zeer waarschijnlijk de oudste in Nederland. De Gezondheidsraad heeft de vorming van dergelijke com missies in de ziekenhuizen aan bevolen. In vele ziekenhuizen werd dit reeds gerealiseerd. De ze commissies hebben tot taak te waken tegen de gevaren, die patiënten kunnen bedreigen op het gebied van infecties. Naast controle op de afdelin gen voor verpleging en behan deling worden tevens vele an dere zaken scherp in het oog gehouden o.a. de voeding, kle ding, luchtbehandeling, hygiëne van gebouwen, etc. Ter pre ventie van ziekenhuisinfecties worden op alle afdelingen in Leiden dezelfde methoden van desinfectie en sterilisatie gepro pageerd. Om dit te bereiken werd door de sinds 1967 bijzonder actieve Infectie Commissie o.a. een boekje uitgegeven voor gebruik in het eigen ziekenhuis, waarin talrijke wenken en voorschrifen te vinden zijn. Men rekent hier in af met vele vroeger ge bruikte desinfectantia, waarvan men dacht dat ze een goede ontsmettende werking hadden. Het bleek dat sommige microörganismen zelfs in be paalde desinfecterende oplossin gen konden groeien! Andere goed werkende desinfectantia worden aanbevolen. Een uni verseel desinfectant is echter nog een vrome wens. Een andere greep uit dit boekje: het uniform moet van korte mouwen voorzien zijn, mutsen bedekken het haar wanneer dit wenselijk is. Het kapsel moet kort gedragen wor den of opgestoken, ringen, arm banden en polshorloges zijn tij dens diensttijd taboe. Ook dit zal u interesseren: het ongere geld gebruik van hexachloro- feenzeep is niet effectief, daar de desinfecterende werking pas na enkele dagen optimaal is, indien uitsluitend deze zeep wordt ge bruikt. Dat is in de praktijk een moeilijk haalbare kaart. De nieuwe jodiumzepen geven hiervoor een betere oplossing. Hoe hoog de eisen gesteld worden, mag uit het volgende blijken: instrumenten worden, voorzover ze geen deel uitma ken van een instrumentenset, afzonderlijk verpakt en vervol gens gesteriliseerd. Ook ver bandmiddelen worden op deze manier behandeld. Tevens wor den vele textielvervangende materialen gebruikt. Tijdschrif ten worden na lezing op een af deling waar infecties voorko men verbrand, boeken worden in een formaline-oven gedesin fecteerd. Zelfs het water, waar in bloemen staan, moet behan deld worden. „Zonder de deskundige en zeer gewaardeerde hulp van twee verpleegkundigen, van wie de heer M. H. Rebel reeds 3'/ï jaar aan de infectie Commissie verbonden is, zouden wel al de ze werkzaamheden, zoals het opstellen van voorschriften, de introductie van nieuwe metho den en de opsporing er. regi stratie van ziekenhuisinfecties, nooit kunnen uitvoeren", zegt dr. R. van Furth. Terug naar de waterbacteriën, die kunnen voorkomen in reser voirs van luchtbevochtigers, zuurstofflessen met bevochtiger, airconditioning, enz. Ook hier voor zijn strenge voorschrif ten. Als voorbeeld mag worden genoemd het waterreservoir, dat gebruikt wordt bij het toedie nen van zuurstof. Dit dient da gelijks gereinigd en gedesinfec teerd te worden en vervolgens gevuld met steriel gedistilleerd water. Nog stringenter eisen worden gesteld aan luchtbevochters die heel fijne druppeltjes de lucht inslingeren. Hiervan moet zelfs de motor gesteriliseerd worden. Maar al die maatregelen zijn nog niet afdoende om deze re servoirs lange tijd bacterie-vrij te houden. Aan dit probleem wordt steeds gewerkt, ook lan delijk. Dr. R. van Furth is. in verband hiermee lid van de Commissie Kruisinfecties van de Gezondheidsorganisatie TNO, die bezig is de eisen en voor schriften voor de te bouwen (Academische) ziekenhuizen op te stellen. Tot nu toe spraken we bijna uitsluitend over de problemen, die waterbacteriën in het zie kenhuis kunnen veroorzaken, maar ook thuis zijn in de win tertijd onze kamers veel te droog. De beste oplossing was de steeds stomende waterketel op de kachel. In kokend water worden immers de bacteriën ge dood. Velen van ons hebben reeds centrale verwarming en nu wordt het moeilijk. Natte doe ken over de radiatoren zullen de vochtigheidsgraad in de ka mer gunstig beïnvloeden, maar zal om praktische redenen niet gauw worden toegepast. Meestal zullen verdampingsbakjes wor den gebruikt, die aan de radia toren worden gehangen. Een re delijke oplossing, maar ze zou den voor patiënten met astma en chronische bronchitis toch een risico kunnen opleveren in dien bacteriën en schimmels van de verdampplaten in deze bakjes vrijkomen. Wil men de verdampingsbakjes ontsmetten van pseudomonas bacteriën, dak moet men ze dagelijks schoon maken en bijvullen met een op lossing van azijnzuur (een deel azijn op negen delen water). Verstuivers hebben naast de reeds genoemde nadelen nog een ander ongemak: wanneer normaal leidingwater wordt ge bruikt, afhankelijk van de streek in Nederland, kan een moeilijk te verwijderen kalk- neerslag ontstaan op meubels en tapijten. Er zijn echter apparaten, die in principe overeenkomen met de vertrouwde waterketel. Hier in wordt het water verhit en de stoom door middel van een ven tilator snel afgevoerd. Moet een patiënt thuis zeer vochtige lucht inademen, b.v. bij ee>.i astma- of pseudo- kroepaanval, dan is de ouder wetse kroepketel die de wijk zuster u graat uitleent en de monstreert, beter dan een mo derne luchtbevochtiger. Ook in het ziekenhuis wordt deze veili ge wijze van bevochtiging, voorzover mogelijk, weer fre quent toegepast. door Phé Wijnbeek pseudomonas aeruginosa een waterbacterie, die on bepaalde omstandigheden infectie kan veroorzaken bij de reeds zieke mens mogelijk tevens vermin weerstand tegen infec- Een dergelijke pseudo- infectie kan o.a. de van de luchtwe- aantasten, vooral bij pa die reeds andere long hebben. Pseudo- bacteriën zijn onge- voor de meeste anti- is gebleken, dat waterre- o en luchtbevochtigings- h^aratuur grote hoeveelheid deze bacterie kunnen be- Door verstuiving van water zullen dus ook de voorkomende micro-or- in de lucht verspreid Juist in ziekenhuizen dit ernstige gevolgen heb- Dit komt door de grote antibiotica die in instituten als geneesmiddel ucii gebruikt Gevoelige worden door bepaalde verminderd of ver waardoor ongevoelige zoals de pseudomo- de overhand kunnen krij- en een nieuwe bedreiging Er bestaat natuurlijk geen verwantschap tussen rs Yillem Duys en Willem Bever. Maar toch.Ze i ünnen wat op de televisie, ze zijn van alle mark- t 6n thui6, ze koesteren grote liefde voor dieren, e zijn vertederend. Je kunt ze niets kwalijk ne- Hen. Ze hebben het privilege, te mogen stuntelen n iedereen zal ze roemen. Willem Bever is een eerbiedwaardig persoon, voor Willem Duys is het geen schande, met hem te worden vergeleken. En dan.ze weten allebei wat ijdelheid is en ze tonen dat zo openhartig en naïef, dat geen mens er kwaad om kan worden en ze hun vurige fans nog niet eens bij honderdduizenden tegelijk op hun vingers kunnen tellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15