1TRIJD OM VAKBONDSEIS Commentaar jeroofde auto met post gevonden Vakbondsleider Roemenië afgezet Vredesplan Jarring voor Nabije Oosten? Het Kwartet Deelnemers titelstrijd Voorjaarsexpositie Stijlmeubelen BULTHUIS Aarde beeft in Italië en Joegoslavië RITA) HET WEER Onbestendig Nieuwe leidse CouramU Vrijdag 12 februari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Directeur: F. Oiemer hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Moeten de werkgevers de rekening betalen voor het feit dat ongeorganiseerde werkne mers profiteren van vakbondsactiviteiten zonder daarvoor iets over te hebben? Over deze kwestie wordt een hard gevecht verwacht. Ondernemers willen niet meebetalen aan activiteiten van de vakbonden Tellen ALKMAAR Op een afgelegen ,k van het industrieterrein in Alk- iar is vanmorgen de postauto, die iteravond werd geroofd, terugge- nden. Hoeveel postzakken er zijn rdwenen wilde de politie niet zeg- n. De wagen een vijf tonner van n Gend en Loos die voor de PTT st vervoerde stond onbeheerd or de woning van de chauffeur, even een boterham was gaan De wagen vervoerde gisteravond postzakken. Daarbij waren in to il 80 aangetekende stukken. De it van de zending was pakketpost, leven en drukwerk. Buurtonderzoek In de cabine van de auto lagen de IS Sgetekende stukken. De politie rmoedt dat de dieven het op deze idingen voorzien hadden. chauffeur, die tegen half elf iteravond verder wilde rijden, deed de vermissing aangifte bij de politie, die onmiddellijk met een buurtonderzoek begon. De straat waarin de chauffeur woont ligt echter in een stille wijk waardoor geen enkele getuige kon worden gevonden die de auto had zien rijden. Het is gebruikelijk de post van allerlei postkantoren in de kop van Noord-Holland in de loop van de middag naar het postkantoor in Alk maar te vervoeren. Vandaar rijdt 's avonds een wagen van Van Gend" en Loos met deze post naar het station in Amsterdam, zodat de nachttreinen de post verder kunnen vervoeren. 4-d, Ik geef op als nieuwe abonnee: Jnaam: I straat: S plaats: gbetaalt: per kwartaal per maand |Als beloning voor mijn aktiviteit □ontvang ik een "Gouda Bouquet". |De nieuwe abonnee krijgt onze krant ■"eertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: 'uwe Leidse Courant, woordnummer 267, Leiden GOTHENBURG De deelnemers lijst voor de wedstrijden om het we reldkampioenschap schaatsenrijden voor heren, die morgen en overmor gen in hel Ullevi-stadio in Gothen burg worden gehouden, vermeldt 34 rijders uit 14 landen. Het zijn: Finland: Raimo Hietala, Kimmo Koskinen en Jouko Salakka. Reserve: Timo Luostarinen. Frankrijk: Richard Tourne. Nederland: Ard Schenk, Jan Bols, Eddy Verheyen, Peter Nottet en Kees Verkerk. Reserve: Ronnie Nooitge- dagt. Italië: Giancarlo Gloder en Bruno Toniolli. Japan: Osamu Naito en Shigeo Ko- bayashi. Canada: Robert Hodges en Kevin Sirois. Reserve: Zudslav Zuibrycki. Noorwegen: Dag Fornaess, Roar Groenvold, Sten Stensen, Magne Tho massen en Willy Olsen. Reserve: Per Willy Guttormsen. Zwitserland: Franz Krienbuehl. Groot-Brittannië: David Hampton. Rusland: Aleksander Tsjekoelajev en Vladislav Matvejev. Zweden: Goeran Claeson, Jonnj Hoeglin, Oerjan Sandler en Goeran Johansson. Reserve: Matts Wall'oerg. Verenigde Staten: Dan Carrol en Bill Lanigan. West-Duitsland; Gerhard Zimmer- mann en Helmuth Kraus. Reserve: Erhard Keiler. Oostenrijk: Ottmar Braunecker en Siegfried Hartmann. Reserve: Walter Eigel. We hebben maar een SMAL PAND daarom hebben wij op de 1e en 2e verdieping een zeer exclusieve ingericht. Al deze klasse-meubelen zijn in een sfeervolle omgeving geplaatst en voor zien van passende LAMPEN - GORDIJN STOFFEN en TAPIJTEN. Wij nodigen U gaarne uit deze unieke show vrijblijvend te komen bezoeken BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 en in Oegstgeest Rhijngeesterstraatweg 56 Gisteren heeft minister Bakker de ^tflste autotentoonstelling in de tiAI in Amsterdam geopend. Hier bekijkt hij een testauto van de politie, waarmee het reactie vermogen van automobilisten wordt getest. ROME/WENEN De inwoners van verscheidene steden en dorpen in Midden-Italië zijn gisteravond opge schrikt door aardschokken. In Assisi, waar het epicentrum van de bevingen zou liggen, renden de bewoners in paniek de straat op. Ook vele mensen in de naburige indus triestad Foligno ontvluchtten hun huizen. In Wenen is gisteravond een beving waargenomen, waarvan het epicen trum in Joegoslavië zou liggen. DE NHAAG De werkgevers zyn het onderling niet eens over het percentage van vier dat de voorzitter van het Verbond van Nederlandse ondernemingen, Bakkenist, als uitgangspunt wil nemen voor de komende loonon derhandelingen. Dit is gisteren gebleken na de uit latingen van drs. Bakkenist in een toespraak voor de Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Den Haag. De uitspraak van drs. Bakkenist is niet alleen voorbarig, maar ook zon der overleg en zonder instemming van de drie centrale organisaties van ondernemers in het midden- en klein bedrijf (KVO, KNOV en NCOV) ge daan. In een gezamenlijke verklaring zeg gen deze ondernemers dat zij van mening blijven, dat er gekozen moet worden voor ofwel een vrije loon- en vrije prijspolitiek, ofwel gereglemen teerde stijging van lonen en prijzen. De drie verbonden vragen zich af of het op deze wijze nog zinvol is de schijn van overleg in de Stichting van de Arbeid op te houden, nu ken nelijk onder invloed van de conflicts ideologie in de vakcentrales, de valc- centrales rechtstreeks proberen over leg te plegen met de loonleiders in de Nederlandse industrie. Verbolgen Ook de vakbonden toonden zich verbolgen over de opmerkingen van drs. Bakkenist, die voorspelde dat er een harde strijd zal komen over de half procent van de loonsom, die de vakbonden eisen voor de financiering van hun activiteiten. „De hoogte van die uitkeringen is een zaak tussen de bedrijfstakken en ondernemingen enerzijds en de vak bonden anderzijds. Bovendien kan in het Centraal overleg niet over be paalde percentages worden gespro ken," aldus een gemeenschappelijke verklaring van NKV, NVV en CNV. Wat de VNO-voorzitter in zijn toe spraak niet heeft aangesneden is dat de vakbondsleden hun contributie uit hun privé-middelen moeten betalen, terwijl de contributies voor de werk geversorganisatie uit de ondernemin gen komen. Discriminatie Om met CNV-voorzitter Lanser te spreken: omdat het werk van de vak bonden én van belang is voor de on georganiseerden én voor de onderne mingen, moet aan dit stuk „gewel dige discriminatie" een eind komen. De eis van de vakbonden komt neer op een betaling van ongeveer 50 gul den per personeelslid. Daar gemid deld slechts 35 procent van dc werk nemers is georganiseerd, betekent toegeven aan de eis om betaling van een half procent van de loonsom, dat de ondernemers nu tien maal zoveel aan de vakbonden zouden moeten be talen. zo stelde drs. Bakkenist. Iedereen is het erover eens dat de ongeorganiseerde werknemers profi teren van de activiteiten van de vak bonden zonder er aan mee te betalen. Of de werkgevers nu de rekening moeten betalen is echter een heel an dere zaak. aldus drs. Bakkenist. Het gehele geheim van de vrouw bevindt zich in het hart van de man REY „Rita, heb je mijn nieuwe pruik ge zien?" DE BILT Aan het rustige weer van de laatste dagen is nu een einde gekomen. Het hoge- drukgebied, waaraan we dit weer te danken hadden, heeft zich ver plaatst naar zuid en zuidoost- Europa. Tegelijkertijd konden oceaan fronten over de Britse eilanden West-Europa binnendringen. Deze fronten behoren bij depressies, die ten zuiden van IJsland naar de noordelijke IJszee trekken. Voor de eerstvolgende dagen is onze omgeving nu opgenomen in een westelijke stroming. Op grond hiervan wordt onbestendig weer verwacht. Hierbij zullen in de nacht de temperaturen niet onder het vriespunt komen. Vooruitzichten voor zondag: perioden met zon, tijdelijk regen en temperaturen boven normaal., Aantal uren zon: 1 tot 4, min. temp.: 3 tot 7 graden boven nor maal, max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal, kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar) dalend. Zon en inaan 13 februari: zon op 8.00, onder 17 49; maan op 21.35, onder 8.45; 18 februari L.K. Hoog water Hoog water. 13 februari: Rot terdam le getij 6.26, 2e getij 18.55; Scheveningen 5.04-17,11 Vlissingen 3.47-16.06; Haringvliet- dam a d. zeezijde 5.33-17.41 BIJ DE BEZWAARDEN tegen de komende volkstelling, zo hebben we onlangs uiteengezet, dienen twee groepen te worden onder scheiden. De eerste is tegen het huidige staat kundige en maatschappelijke be stel als zodanig. Wat zij wél wil len is minder duidelijk, maar hun houding is er een van het protest. Dc kritiek op de volkstelling is in hun geval dan ook niet meer dan een symptoom. Met andere woor den: in het kader van de volkstel ling zijn zij toch niet tevreden te stellen. Voor hen moet in werke lijkheid heel wat méér weg dan die enkele volkstelling. Bij hen is de strijd tegen de volkstelling een strijd tegen een ander doel. Daarnaast waren er van oordeel, dat bij de volkstelling niet alle waar borgen worden aangetroffen voor de bescherming van de eigen per soon. Zijn alle vragen wel nodig? Wat gebeurt er straks met de ge gevens? Hiin bezwaren zijn deze week uit voerig in de Tweede Kamer aan de orde gekomen, en overeenkom stig ook ons advies heeft de rege ring enkele mogelijke oorzaken tot bedenking weggenomen. Ten over vloede misschien, maar niettemin verstandig. Ook voor deze bezwaarden behoeft nu, menen wij, aan het doorgaan van de telling niets meer in de weg te staan. Vandaar ook dat de Tweede Kamer in deze zin heeft besloten. Aktie Dc VOLKSVERTEGENWOORDI GING heeft tegenwoordig niet te klagen over belangstelling, al is die er nu en dan een van een merk waardige hoedanigheid. Wij doelen daarbij op vooralsnog ongewone maar men kan er aan gaan wennen pogingen om de aandacht van de parlementsleden op bepaalde gebeurtenissen of ver schijnselen te vestigen. Er wordt al niet meer alléén buiten de ge bouwen van de volksvertegenwoor diging gedemonstreerd, men is er al enkele malen in geslaagd om tot de kern van de behuizing zelf door te dringen. Het laatste, nogal op zienbare voorbeeld dateert van gisteren. Het enige goede wat men er van zeggen kan is, dat wat daarbij on dernomen wordt van een zekere vindingrijkheid blijkt geeft. Verder past het wel in het beeld van deze tijd waarin het voeren van recht streekse aktie een steeds bredere plaats krijgt ingeruimd. Maar overigens? Ligt er iets in van een verwijt aan de volksvertegenwoordiging, die men op deze manier meent met de neus op de problemen te moeten drukken? Öf vertrouwt men op deze wijze mét het parlement in de publiciteit te komen? Er moet nu toch wel iets aan ge daan worden. De zittingen van de volksvertegenwoordiging zijn open baar. Die openbaarheid behoort op de juiste wijze te worden gebruikt. Het wordt een kwalijke zaak, wan neer dat gebruik in de richting van misbruik wordt misvormd. I De zwaar gehavende Bulgaarse tanker Hydrothane na een aan varing in dichte mist met het Cy prische vrachtschip Aragon. De Hydrothane was leeg op weg naar Rotterdam. De aanvaring geschiedde in Het Kanaal vlak bij de plaats waar de vorige maand de Taxaco Carribeav en de Brandenburg op elkaar voe ren. Hinderpalen De VNO-voorzitter maakte gewag van de moeilijke financiële positie van de vakbonden. Deze is het gevolg van het betrekkelijke geringeaantal leden en van het feit, dat er psycho logische hinderpalen in de weg staan voor een verdere verhoging van de contributie. (voor vervolg zie pag. WENEN De leider van het Roemeens verbond van vakver enigingen, Florian Danalache, is uit zijn functie gezet. Ook an dere hoge functionarissen in de Roemeense communistische par tij en regering zijn afgezet. Dit werd gisteren bekend aan het einde van een tweedaagse voltallige zitting van het cen traal comité van de Roemeense communistische partij. Danalache werd vervangen door Virgil Trofin. een lid van het partij- presidium. In de afgelopen periode zou de vakbeweging tekort zijn ge schoten in haar taken, maar het Roemeense persbureau Agerpres, heeft hierover geen bijzonderheden bekend gemaakt. Danalache, aldus Agerpres. krijgt een nieuwe functie op „staatsniveau". Hij blijft, hoewel hij blijkbaar in ongenade is gevallen, lid van het 21 leden tellende uitvoerend comité van de partij. De vergadering beval gis teren maatregelen aan strekkende ter „democratisering van de organisa tie en de leiding van de vakbonds activiteiten en vervolmaking van de werkwijze en de stijl van de bon den". Agerpres heeft verder gemeld dat het plenum ook de organisatie van de buitenlandse handel heeft bespro ken en en een wet op de buitenlandse handel heeft voorbereid, die binnen kort aan het parlement zal worden voorgelegd. HILVERSUM Volgens een be sluit van de Europese Radio Unie zullen 16 Afrikaanse landen, waar de televisie nog spaarzaam werkt, gratis mogen meekijken naar Eurovisie-uit zendingen van grote evenementen. Gedoeld wordt op reportages van ruimtevluchten, van de Olympische Spelen e.d. Hun kosten worden dan tot een minimum beperkt, omdat zij niet behoeven deel te nemen aan de betaling van de productiegelden en die voor het gebruik van satellieten. TEL AVIV VN-bemiddelaar Gunnar Jarring is volgens het Israëlische blad Maariv voor de eerste maal met eigen voorstel len voor een regeling in het Na bije Oosten gekomen. Naar de correspondent van het blad in New York meldde, heeft Jarring kennelijk besloten een actiever rol te gaan spelen. Hij heeft zijn voorstellen voorgelegd aan de Israëlische en Egyptische vertegenwoordigers bij d« Verenigde Naties. Jarrings plan behelst volgen* Maariv teruggave van het hele schier eiland Sinai aan Egypte en legering van een internationaal VN-vredes- korps langs de straat tussen de Golf van Akaba en de Rode Zee. De Gazastrook zou aan Israël wor den toegewezen De grens tussen Egypte en Israël zou dan dus over eenkomen met de oude internationale grens tussen Egypte en het mandaat gebied Palestina. Functionarissen ia Jeruzalem wil den geen commentaar geven op het bericht. Israëlische leiders, onder wie pre mier Golda Meir en pjinister van defensie Dajan, hebben gisteren in Tel Aviv beraadslaagd over het ini tiatief van Jarring ter beëindiging van de huidige impasse. In kringen van de Verenigde Naties noemt men het in dit stadium onjuist om van een plan-Jarring te spreken omdat de VN-diplomaat Israël en Egypte slechts mondeling een reeks suggesties heeft gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1