Meer waarborgen tegen Protesten tegen arrestatie [leider Haarlems drugteam ACHT POLITIEKE PARTIJEN ERBIJ (achting onder dlde ganzen Rijkswaterstaat verwijdert chemisch afval Politie al argwanend bij opening centrum „Zwembad werd ten onrechte gesloten" Kabouters nu ook in kiesregister Uit de Haagse hof geplukt Zuidvietnamezen veroveren stuk Ho Tsji-Minhweg m 22 radio- en tv-omroepsters is het deze week een aardig :hoolreisje", toen ze als gasten n de KLM een Schipholdag bij houden. Kier het groepje gefo- grafeerd met op de achter- ond, de ruim 19 meter hoge Boeing 747B-staart. H-;; AARLEM Het bestuur j het Medisch maatschappe- ^1 consultatiebureau voor alco- in Haarlem betreurt 4tig de gang van zaken rond de arrestatie van de 24-jarige er van het drugteam, T-. de B., (iet verhoor van de directeur dit bureau, de heer P. C. ikevoort. Het bestuur meent door het politie-optreden i vertrouwensrelatie is ge in den. orzitter J. E. Lodewijks van het ultatiebureau zei het tot zijn taak ikenen slachtoffers van drugge- t te helpen en dat het daarom belang is dat verdovende midde- Dp hun kwaliteit worden onder- verzoek van de directeur van pureau aan de apotheker van het -rees Vogelrampenfonds fp&RLEM De Stichting Vogel penfonds heeft een dringend be- gedaan op minister Lardinois Ilandbouw en visserij, om te I [komen dat er een slachting wordt ju den onder de ruim 50.000 wilde leii in de polder Oostelijk Flevo- Lftt Landbouwschap zou hiertoe |h overgaan uit vrees dat door de in schade wordt toegebracht aan gezaaide wintergranen, iwel het Vogelrampenfonds roor begrip kan opbrengen, it men dat voorrang moet wor- ïlgeeeven aan een optimale be- ling van de vogelstand. Igens secretaris J. Schroten van estelijke raad van het Land- 'schap is de Directie Faunabe- alleen gevraagd om een vergun- die het mogelijk zou maken om n toe een schot te lossen om de van de landerijen te verjagen. provinciaal ziekenhuis in Santpoort, drs. J. P. de Man, om hasjiesj te onderzoeken dat waarschijnlijk was vermengd met STP (nog gevaarlijker dan LSD) werd in dit verband een juiste stap genoemd. Contact De heer Blankevoort werd hier over ingelicht door de leider van het drugteam, die maandag werd aan gehouden op verdenking in contact HOEK VAN HOLLAND Rijkswaterstaat is in Hoek van Holland in januari druk bezig" geweest met de afvoer en de ver nietiging van chemisch afval. In het afgelopen jaar werden 191 vaten met dit afval uit verschil lende plaatsen aan de kust over gebracht naar een terrein op West-Rozenburg en daar opge slagen. De vaten waren in de loop der tijd door vissers uit de Noordzee opgehaald en aan land gebracht. Bij het onderzoek, ingesteld door de dienst Volksgezondheid en het Duitse bedrijf Bayer A-G, bleek, dat de in houd van 144 vaten geschikt was om verbrand te worden op de „Matthias", een schip dat speciaal voor het ver branden van chemisch afval is inge richt. Deze verbranding is inmiddels op zee voltooid. Van de resterende 47 vaten, zullen volgens een afspraak met de fir ma's Bayer en B.A.S.F. 38 vaten worden afgevoerd naar Duitsland. Over de inhoud van deze lading va ten konden noch door de idenst van Volksgezondheid, noch door het RIZA te staan met handelaren en vanwege' het feit dat bij huiszoeking hasjiesj werd gevonden. Volgens het bestuur was dit slechts één gram geweest. De verklaring van drs. De Man dat dit het eerste ver zoek om een onderzoek naar drugs was geweest, spraken directie en medewerkers van het consultatie bureau zeer beslist tegen. „Wij zijn een eerbiedwaardig insti tuut dat zich altijd bijzonder ver dienstelijk heeft gemakt", aldus de heer Lodewijks. Hij zei ook dat de Haarlemse commissaris van politie C. van Marion, die dit onderzoek leidt, bij de opening van heit centrum in januari „argwanend en niet en thousiast" was geweest. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Alle omslag- kaérten met namen en adressen die voor de volkstelling van 28 februari nodig zijn, zullen voor 1 maart 1974 vernietigd zijn. Deze extra toezegging heeft minis ter Nelissen van economische zaken gisteren in de Tweede Kamer gedaan om de bezwaren tegen de volkstelling te ondervangen en de onrust die ero ver bestaat, te doen verdwijnen. De minister verzekerde dat bij de gehele opzet van de telling de grootst mogelijke aandacht is besteed aan de bescherming van de persoonlijke le venssfeer. Om misbruik van de volks telling nog meer tegen te gaan zul len voor de vernietiging de omslag- kaarten met namen en adressen zo veel mogelijk op verschillende plaat sen worden bewaard. De kaarten blijven bij de gemeen ten tot het Centraal Bureau voor de Statistiek ze nodig heeft voor de ver werking van het materiaal en de con trole op de mogelijke onjuistheden. Bovendien zal de minister aan de grotere gemeen-en vragen zelf de omslagkaarten met namen en adres sen te verwerken. Ongeveer 30 pro cent van de bevolking is bij deze re geling betrokken Het zoveel mogelijk ontkoppelen van de gegevens maakt de misbruik veel moeilijker. Bovendien blijft er een, wat de minister noemde, gesloten circuit van geheimhoudingsplicht be staan. Concessie Het feit dat tien procent van de persoonsgegevens niet tot de volgende volkstelling in 1980 wordt bewaard, maar voor 1 maart 1974 wordt ver nietigd, was een belangrijke concessie van de minister De eerste omslagbladen, zei minis ter Nelissen, kunnen al na vijf maan den worden vernietigd en waar schijnlijk zullen d<' persoonlijke ge gevens al na twee jaar, in plaats van de wettelijk voorgeschreven drie jaar, verdwenen zi.in. De interpellanten over de kwestie, mejuffrouw A. Goudsmit (D'66) en dr. B. van der Lek (pac. soc.) waren de minister dan ook dankbaar voor zijn toezeggingen. „De minister is tege moet gekomen aan vele onlustgevoe- 'ens en bezwaren", zei de heer Van der Lek. Maar een mogelijk misbruik achtte hij toch niet geheel Uitgeslo ten. Wel straf Dr. Van der Lek had vooral be swaar tegen de straf op het niet mee werken aan de volkstelling. Hij dien de daarom een motie in met het ver zoek aan de regering duidelijk te ver klaren dat de strafvervolging achter wege zou blijven. Staatssecretaris van justitie mr. Wiersma was tegen deze motie. Wel verzekerde hij de heer' Franssen (soc.) dat de strafbare feiten van geval tot geval en gezien de persoonlijke om standigheden bekeken zouden wor den. Het is mogelijk geen straf uit te spreken ook al wordt de strafmaat in de wet vermeld. Ook mejuffrouw Goudsmit was de minister dankbaar. Maar gezien de nog heersende onrust vond zij het verstandig de volkstelling uit te stel len. Juist omdat de volkstelling zo belangrijk is wilde ze met het uitstel bereiken dat straks veel meer mede werking zou worden verleend. Dat was juist de vraag van de heer Franssen of door het uitstel de onrust inderdaad zou worden weggenomen, Brandpunt Minister Nelissen beloofde dat in de resterende tijd voor 28 februari zoveel mogelijk onrust zou worden weggenomen door veel voorlichting. Huis-aan-huis wordt reeds een folder over de volkstelling verspreid, waarin de maatregelen om de volkstelling nog „veiliger te maken" nog niet zijn genoemd. Maar de minister dacht dit euvel door voorlichting op te vangen. De heer M. W. Schakel (a.r.) zag de volkstelling als het tegenwoordige brandpunt van de algemeen, be staande onrust. Een andere oorzaak is de instictieve afkeer tegen een zeker machtig wordende overheid. Maar de volkstelling is juist be langrijk als statistische onderzoeking. De heer Schakel deed een beroep op mejuffrouw Goudsmit de motie in te trekken, omdat de debat en de stem ming erover de onrust zou verhogen. Mr. Nelissen hoopte dat het debat in de Kamer juist veel onzekerheid zou wegnemen. Gastarbeiders Een ander punt ter geruststelling was dat door de volkstelling die niet legaal aanwezige gastarbeiders zou den worden opgespoord. De minister zei dat alleen personen worden geteld die in het bevolkingsregister zijn op genomen. Men is dus niet in overtre ding, aldus de minister, als een klan- destien aanwezige buitenlander niet wordt opgegeven. Ongerustheid bestond verder nog over het zogenaamde „zachte num mer" of adresnummer, dat de huis houdingen aan elkaar verbindt. Dit nummer, verzekerde de minister, heeft niets te maken met het zoge naamde persoonsnummer, dat in het kader van een eventuele persoonsad ministratie door de commissie-Wes terhout is genoemd. De volkstelling, zoals die 28 fe bruari wordt gehouden, zal vooral meer inzicht verschaffen in de onder wijsvoorzieningen, werkgelegenheid, verkeer, openbaar vervoer, verbete ring van het wonen en woongelegen heid, voorzieningen voor bejaarden, voor buitenlandse werknemers, werk lozen en lichamelijk gehandicapten. Off;<~:er van ^usti'ie: HARDERWIJK De gemeente Doornspijk heeft gehandeld in strijd met artikel 7 van de Zondagswet door zwemmen op zondag in het zwembad de Hokseberg in 't Harde te verbie den. Dit is de méning van officier van justitie mr. J. P. R. van Heinsbergen. uitgesproken tijdens het gisteren ge houden proefproces over deze kwestie Wel eiste hij tegen twee jonge kra kers, die voor het kantongerecht te Harderwijk waren gedaagd, een voor waardelijke straf van elf gulden, sub sidiair één dag hechtenis met een proeftijd van een jaar. Hij vroeg deze straf omdat beide krakers het recht in eigen hand hadden genomen. Mr. Van Heinsbergen wilde de op vatting, dat het openhouden van het zwembad op zondag in strijd is met Gods Woord en dat er zondagsarbeid moet worden verricht, respecteren. Maar door het zwemmen op zondag te verbieden, kan de politie zelfs zeer intensieve arbeid moeten verrichten, zei hij. Met de raadsman, de Arnhemse wethouder Hekkelman, was hij het eens dat de gemeenteraad van Doorn spijk er verstandiger aan zou hebben gedaan het besluit tot sluiting in te trekken, zoals ook in Hasselt en Olde- broek is gebeurd. Kantonrechter W. Briët doet op dinsdag 23 februari uitspraak. r V Zaterdag begint in het Bredase ,Hof der Zotheid' eerste Nederlandse carnavalsmuseum) een tentoonstelling van platen, prenten en kostuums. Bij een prachtig carnavalsmasker de initiatiefnemer, Sinninge. DEN HAAG De Kiesraad heeft opnieuw acht politieke groeperingen in het kiesregister ingeschreven. Hun namen zijn: Kabouters, Lijst Van Vclsen .Geen vrijgezellen-discri- minatieparij (aanduiding GVDP), On- gehuwden en zelfstandigen '71 (aan duiding O en Z'71), Invaliden-vereen- zaamdan-ouderen, Partij voor zelf standigen, Partij tot bevordering van betere volkshuisvesting (aanduiding anti-woningnood aktie) en De nieuwe Roomse partij. Inschrijving ln het kiesregister houdt in, dat op de oproepingskaarten voor de verkiezingen en op de stem biljetten boven de desbetreffende kandidatenlijst de naam of afkorting van de groepering geplaatst wordt Niet-geregistreerde partijen of groe pen komen naamloos op de oproe- pingskabrten en stembiljetten. Waarborgsom Als een politieke groepering is in geschreven in het kiesregister,- dan betekent dit niet automatisch dat deelgenomen wordt aan de verkie zingen. Wil een partij, die niet in de Tweede Kamer vertegenwoordigd is, aan de verkiezingen meedoen, dan dient per kieskring er zijn achttien kieskringen in ons land een bedrag van duizend gulden als waarborgsom gestort te worden. Dc nummering In het kiesregister is doorlopend1 en is reeds tot 110 opgelo pen. Een partij of groepering, die niet deelneemt aan de verkiezingen, wordt evenwel geschrapt. Er zijn dan ook ilhans, na schrapping van die groepe ringen welke de vorige maal niet meededen, een zeventigtal over ln het register. Stopgezet Het is niet mogelijk meer om in de periode tot aan de komende verkie zingen op woensdag 28 april een ver zoek te doen om ingeschreven te mo gen worden in het kiesregister. Zoals de Kieswet voorschrijft, is de regi stratie tijdelijk stopgezet. Het verzoek tot registratie van de groepering Kabouters was afkomstig van het Haagse Kabouter-raadslid Caspar Schuckink Kool, die daarbij steun ondervond van de landelijke groepering. Het staat evenwel nog niet vast of de groep een of meer kandidatenlijsten zal indienen, aldus de Hagenaar. De medewerkers van het consul tatiebureau voor alcohol in Utrecht hebben in een brief aan minister Polak van justitie fel geprotesteerd tegèn de arrestatie van hun Haar lemse collega. „Wanneer autoriteiten niet toelaten dat mensen beroepshalve drugs in bezit hebben, wordt een adequate sociaal-medische hulpverlening ern stig belemmerd. Gebleken is name lijk dat het op deze manier laten onderzoeken van drugs een aantal malen ernstige gevolgen voor de ge zondheid heeft kunnen voorkomen", aldus de Utrechters. en Bayer concrete gegevens worden verstrekt. Wel stond vast dat het hier milieugevaarlijke afvalstoffen betrof. De resterende negen vaten, waar van de Inhoud wordt aangemerkt als natriumcyanide, kunnen niet worden verbrand en worden ook niet door Duitsland aanvaard. Zij zullen in de Zomer van dit jaar, op dezelfde wijze verpakt als radio-actief afval (geheel omgeven door beton), meegegeven worden met een officieel transport naar de Atlantische oceaan. Daar zullen de betonnen blokken over boord worden gezet. Een paar jaar geleden kreeg lk eens een uitnodiging voor een veel belovend feest in Amsterdam. Een lieve lange dag van weelde en vrolijkheid.... Dan roep ik echt nog: „Ha, da's fijn". Maar ik zag de datum.,.. De derde dinsdag van september.... Handjegauw belde ik op: „Zeg, jullie hebben iets vergeten... je feest moet verzet worden.... jullie hebt precies Prinsjesdag gekozen...." Stomme verbazing aan de andere kant van de lijn: „Waarom kunnen we geen feest geven op.Prinsjesdag, wat hebben wij daar mee te ma ken..." O, die AmWrdammers. Ze snijden je koelbloedig door de ziel. Ik ben niet naar het feest geweest, heb onder een paar vallende blade ren en een regendrupje op het Voor hout gestaan en de Gouden Koets gezien.... En vele malen het hoofd geschud om die Amsterdammers, die er toch niks van snappen.... De derde dinsdag van september is typisch een Haagse dag. iHet zal even wennen zijn om in het vervolg, ingaande 1972, de laatste dinsdag van augustus als Prinsjesdag te be leven. Het parlement heeft die extra weken zitting voor 1 januari nodig, omdat de begrotingsbehandelingen steeds meer tijd vergen. Het is niet de eerste keer dat Prinsjesdag vervroegd wordt; nog geen eeuw geleden viel de Prinsjes dag zelfs in november. Maar traditie groeit snel. En wortelt diep. Die laatste dinsdag van augustus, daar waren best bedenkingen tegen. Feest De Groningers bijvoorbeeld. Die moeten echt de hand over het hart strijken. Eens in de zes jaar valt de laatste dinsdag van augustus op de 28-ste. Dan viert Groningen het ontzet van 1672, toen de troepen van de bisschop van Munster en de keur vorst van Keulen door de belegerde troepen, burgers en studenten onder aanvoering van Rabenhaupt ver jaagd werden van de wallen. De studenten deden toen al daad werkelijk aan verzet! Die 28-ste augustus is het feest in Groningen met alles er op en er aan en er in. Een Kamerlid kan het niet missen voor zijn image en wil het niet mis sen voor zijn plezier. Toen dat eventjes te berde werd gebracht bij de behandeling in de Tweede Kamer kwam er echter nog een ander geluid. De Groningers moesten eens bedenken aan welke gewetenskwelling de Beneden-de- Moerdijkers in de Kamer blootstaan, wanneer de Vastenavond ginds lokt.... In het net colbert vergaderen in het parlement of met de blauwe boerenkiel wegduiken in het feest rumoer? Dat is ook op een djnsdag, elk jaar weer De Groningers hebben bovendien nog een bofje bij de verandering van de datum van Prinsjesdag. Nu kunnen ze rustig heel de dag rond zwerven op de smakelijkste tentoon stelling van het jaar, die op die der de dinsdag van september altijd ge houden wordteen uitstalling van de koek- en banketbakkers In 1972 zal het zo ver zijn, hoogst waarschijnlijk. KOEANG TRI De maandag Laos binnengevallen Zuidvietnamese strijdkrachten hebben gisteren in sa menwerking met Laotiaanse troepen, nabij de 17de breedtegraad de Ho Tsji-Minhweg in handen ge kregen. De Zuidvietnamezen, die zware strijd met de Noordvietnamezen heb ben geleverd, waren in de ochtend uren deze belangrijke aanvoerweg van de Vietcong door Laos naar het zuiden overgestoken. van ether^ prinsessen „Schoolreis" DONOERiDiAG 11 FEBRUARI 1971 ALLE PERSOONSGEGEVENS WORDEN VERNIETIGD

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7