in ho. meisjes f snel T ilitairen worden uit Biesbosch gehaald Steunmaatregelen EEG zij ïi teleurstellend Maasvlakte verbinding krijgt met Zuidelijke Randweg Vreemdelingen bij inname van Den Briel ^electie per J computer niek dolkmes g gestolen Gunstige ontwikkeling Theodorushaven Groningen (nog) niet akkoord met oefenterrein Senator Mc Govern: Hoover moet weg Salon der Maassteden is uitgesteld Delft heeft unieke sneldrukkerij door deze krant veel weten: K (geen lange stukken B Ingrid Haebler vervangen door Van Renesse Bas T. toch in hechtenis „Buitenlandse arbeiders noodoplossing" DOMDBRiDAG 11 FEBRUARI 1971 <i stjf HAAG „De magere "faan bestelt een glaasje er. De praatgrage dame be dien glaasje sinaasappelsap", !een later, „wie bestelde een jenever en wie een glaasje appelsap?". Dergelijke n om 'het geheugen te tes- i andere vragen over alge- ontwikkeling moesten gis- Jtjrgen 360 meisjes in het esgebouw in Den Haag be- orden. irijs verbonden aan deze test >or 107 meisjes een baan als less bij de chartermaatschap- rtin Air voor de vluchten in nerseizoen. Niet alleen de test etenschappelijk opgezet, maar 1 controle. Via terminals (een telexapparaat, dat in contact net een computer) werden de >rden van de aspirant-stewar- in een computer gestopt, die bijniddel van een speciaal pro- a de antwoorden met punten :erde. het grote aanbod van passa- bih de zomermaanden is Martin Dl verplicht gedurende deze tijd (prsoneel, dus ook extra stewar- door Bert Molenaar dessen aan te nemen. Geheel anders dan op de lijnvluchten moeten deze vliegende gastvrouwen veel dingen zelf organiseren. Wanneer een lijntoestel op een luchthaven aankomt is alles tot in de puntjes geregeld, maar een charter vliegtuig moet soms daar landen, waar niets van te voren klaar is gemaakt. Gevolg hiervan is, dat de stewardess zelf er op uit moet om bepaalde za ken te regelen. Ook zijn deze diensten tamelijk zwaar, vergeleken bij die van de lijnvluchten. HAAG Uit het museum jet Onderwijs aan de Hemster- ,lIjaat is een uniek dolkmes af- uit Noord-Sumatra (Toba- gestolen uit de kamer van de Conservator. Het mes is 35,5 cm. flls een zeer fraai specimen n houtsierkunst uit deze streek :odanig onvervangbaar. Resten olie in het riet Geladen was de atmosfeer in het Congresgebouw in Den Haag, waar 360 meisjes naar een plaats als ste wardess dongen. Het vakantievervoer heeft in hoofd zaak geen lange vluchten, zodat het personeel nauwelijks tijd heeft op de plaats van bestemming enige tijd te verblijven. Ook zitten de chartervlieg tuigen haast altijd van neus totstaart vol, terwijl andere vliegtuigen nogal eens onderbezet zijn. Al met al een zware taak voor het vliegend personeel. Verantwoordelijk heidsgevoel, gastvrijheid en een goe de behandeling van tenminste Engels en Duits zijn onontbeerlijke voor waarden. Door deze eisen is de test dan ook niet gemakkelijk, maar de charme van het vliegen naar andere landen heeft altijd een grote aantrekkingskracht, wat wel bleek uit de bijna 1700 reac ties, die Martin Air op zijn adverten tie ontving. Na een selectie door mid del van een formulier met 120 vra gen, die door de eigen computer van de luchtvaartmaatschappij werden be keken, bleven de 360 kandidaten van gisteren over. In de morgenuren kregen de meis jes vijf formulieren in te vullen, waarvan de antwoorden telefonisch door de vier terminals naar de com puter van Honeywell Bull aan de Fruitweg in Den Haag worden door gegeven. Daar werden in korte tijd 180 meisjes uit het totaal geselecteerd, die 's middags mee mochten doen aan de eindselectie. De eindselectie omvatte mondelin ge talentesten, die ook een kijkje ga ven op de persoon van de sollicitan te. Tevens werd ook op het uiterlijk van de stewardess in-spé gelet, om dat de passagiers nu eenmaal een voorkeur voor een knappe stewardess hebben. Alle gegevens verdwenen toen voor het laatst in het elektronisch brein, dat tenslotte de einduitslag gaf en 107 meisjes dolgelukkig maakte. Hiermee kan het vaste aantal van 43 stewardessen uitgebreid worden. In principe zijn de meisjes aange nomen voor dienst in de zomermaan den, maar er blijven ook in drukke weekends een aantal werken en heel veel komen het volgend jaar weer terug (zonder selectie). Aanvankelijk vliegen de meisjes als aspiranten met ervaren stewardessen mee. Daarna krijgen zij een zware opleiding, die drie weken duurt. Na de opleiding zijn er weer 107 meisjes meer, die in hogere sferen mogen verkeren. GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen zijn er nog niet van overtuigd dat de voordelen van het regeringsplan voor een mili tair oefenterrein bij Ter Apel de na delen overtreffen. Dit liet het college gisteren weten na afloop van een gesprek met minis ter Schut en staatssecretaris Haex. Met name in de menselijke sfeer blij ven een aantal onzekerheden in het antwoord van de regering over, aldus GS. Zij zullen hun definitieve stand punt bepalen als ze antwoord hebben gekregen op hun verzoek die onze kerheden weg te nemen. De bewindslieden hadden onder meer beloofd dat de regering een be langrijke bijdrage zal verlenen in het door de provincie naar voren ge brachte wegenplan voor het gebied. Door een vestiging van het oefen terrein met alles wat daarbij hoort, zal de inkomensvermeerdering voor de streek minimaal 22 miljoen per jaar bedragen, aldus de heren Haex en Schut. WASHINGTON Senator George McGovern, de eerste die zich als ge gadigde heeft gemeld voor de demo cratische kandidatuur voor het pre sidentschap in 1972, heeft zich uitge sproken voor het aftreden van J. Ed gar Hoover als hoofd van de federale recherche (FBI). Volgens McGovern heeft Hoover blijk gegeven van minachting voor het congres door aan een krant in Georgia inlichtingen te verstrekken, die hij niet wilde geven aan een sub commissie uit de Senaat. Voorts ver weet McGovern Hoover dat hij zich drukker maakt over persoonlijke za ken dan over zijn taak om de wet te doen naleven. De senator doelde op de kwestie betreffende een voormalige FBI-agent John Shaw, die gedwongen zeu zijn geweest ontslag te nemen, nadat Hoo ver zijn gram had geuit over een brief aan een hoogleraar, waarin Shaw kritiek had geoefend op de FBI. Rotterdam leent twaalf miljoen ROTTERDAM B.en W. stellen de gemeenteraad voor bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten een on derhandse lening aan te gaan van twaalf miljoen gulden. Koers: 99'/s procent, rente 8 3'4 procent. De op brengst zal volgenaanwijzing van de minister van binnenlandse zaken worden gebruikt voor consolidatie van vlottende schuld. Toestand voor telers appels en peren is catastrofaal IRTRUIDENBERG In üfl|ongecentrale" te Geertrui- rg is woensdag weer een iking gehouden tussen onarissen van het ministe- )fn CRM, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, de terri- bevelhebber Zuid en de over de toestand op de en in de Biesbosch. j c i- 8-fvater van de Amer en de Bies- zoals na afloop van de zijde kswaterstaat werd meegedeeld jch vrij van los drijvende olie. 0 fdzaalr resteren nog dunne zen, die afspoelen van in de vast zittende brokken olie. de bij de opruiming ingescha- nilitairen is. in de afgelopen T van ruim twee weken een ijdrage geleverd in het oprui- m de nog aanwezige oliebrok- )gs en in de rietkragen en op iglooiingen. Wat thans resteert besmetting van olie van een e van de rietplanten en de anden. Deze besmetting is op len door het afsnijden en ver- :dï n van het riet en het waar celijk afsteken van anden. is bewerkingen dienen echter ;^erd te worden door terzake personeel, terwijl de inzet ïöbte groepen manschappen hier- 7~^t zinvol meer is. Gezien deze digheden is in de vergadering v ;emene instemming besloten de ('an de militairen thans af te met een zoekactie naar moge- og aanwezige oliebrokken, ci|i de deelname van marine en aan de opruimingsactie igd zal worden. jezien het thans nog resterende namelijk het reinigen van de zelf en het door afsnijden en 4_jnden verwijderen van be- rietkragen, met name in de jke Biesbosch, een werk is de aspecten van natuurbe- iing een overheersende rol spe- in onderling overleg besloten, dagelijkse supervisie van :ge op de opruimingswerk- iden, die door de PNEM worden ♦fit, van Rijkswaterstaat over- jy het Staatsbosbeheer. De bij de olieramp betrokken rijks diensten en wetenschappelijke insti tuten zullen het verdere verloop van de besmettang, de afbraak van de olie door natuurlijke processen en de in vloed op het milieu op wetenschappe lijk niveau blijVen volgen. SCHIEDAM De Salon van de Maassteden die in april en mei zou worden georganiseerd in het Stedelijk Museum, is uitgesteld tot begin okto ber. Het is de directie om organisato rische redenen niet mogelijk de Salon voldoende voor te bereiden en er ruimte voor te reserveren. De heer H. Paalman, directeur van bet museum, is van plan eerst te praten met de besturen van de kunstenaarsorganisa ties, met name de BBK-Rijnmond en BBK '69. Indien hij met deze besturen niet tot overeenstemming zou komen, bij voorbeeld ten aanzien van het hang- geld het museum kan financieel niet voldoen aan de oude eis van ƒ75 per schilderij wil hij er een soort hearing aan vastknopen waarop alle kunstenaars uit het gebied van de Maassteden zullen worden uitge nodigd. Bovendien zal ook het Lijn baan Centrum bij dit overleg betrok ken worden om expositie-doublures te voorkomen. Of de Salon doorgaat hangt ook nog af van de welwillendheid van het Schiedamse gemeentebestuur om eventuele aanvullende kredieten be schikbaar te stellen voor een evene ment dat niet alleen strikt met Schie dam te maken heeft. In het verleden heeft de Salon nog al eens kritiek van kunstenaars ge kregen omdat men het met het selec tiebeleid niet eens was. Toch zal het onmogelijk zijn om bijvoorbeeld aan alle driehonderd kunstenaars van Rotterdam de gelegenheid te bieden een schilderij te exposeren. Dat kan eenvoudig ruimtelijk al niet gereali seerd worden in het Schiedamse mu seum. BERGEN OP ZOOM Voor de Theodorushaven is 1970 een goed jaar geworden. De totale goederenbewe ging bedroeg 827.196 ton tegen 565.498 ton in 1969. Bij deze goederenbewe ging waren 1983 schepen betrokken, 675 meer dan in het voorgaande jaar. Ook de zeevaart op Bergen op Zoom begint zich te ontwikkelen. In 1966 deden de eerste coasters (acht stuks) de haven van Bergen op Zoom aan, het jaar daa,rop achttien en in 1970 dertig. De verwachtingen voor 1971 zijn gunstig. Het magische getal van één miljoen ton aan- en afvoer wordt dit jaar of uiterlijk in 1972 gehaald. Het industrie-areaal wordt binnen afzienbare tijd met nog eens 116 hec tare uitgebreid door opspuiting van het buitendijks gelegen „Noordland". De specie die hiervoor wordt gebruikt is afkomstig van het in aanleg zijnde Schelde-Rijnkanaal. Het nieuwe in dustrieterrein, dat aansluit op het bestaande Theodorushavencomplex, zal begin 1972 beschikbaar komen. ROTTERDAM De Zuidelijke Randweg wordt tot even westelijk van het kruispunt met de Zoomweg aangelegd door het rijk. Dit ant woordt het college van B en W op vragen van mevrouw drs. N. Smit- Kroesten ten aanzien van de aanslui ting op het rijkswegennet. De aansluiting van Hoogvliet en de westelijk gelegen havengebieden op het rijkswegennet is een zaak van Rotterdam. De gemeentelijke diensten zullen binnenkort met een voorstel komen tot aanleg van een wegvak tussen het kruispunt Zuidelijke Randweg/Zoomweg en de Botlektun nel, voorlopig aan te sluiten op de Botlekbrug. Na aanleg van deze tun nel zal een goed doorgaande wegver binding naar de Maasvlakte beschik baar zijn. DE HAAG „Voor de telers van appelen en peren is de toestand cata strofaal. Er beslaat een wanverhou ding tussen vraag en aanbod. Slechts door een verkleining van het aanbod in Europa, althans in de EEG kan het probleem tot een oplossing worden gebracht." Dit deelde de heer D. J. A. M. v. Arcken, voorzitter van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit in zijn nieuwjaarsrede mee. Ook de telers van andere produk- ten in de groenten- en fruitsector hebben afgezien van enkele uit zonderingen hun hoop op een voorspoedig jaar niet in vervulling zien gaan. De consument toont min der belangstelling voor grove groen ten (koolsoorten). Voor de meeste klassieke produkten uit de groenten- en fruitsector lijkt de vraag, per hoofd der bevolking, wel zijn maxi mum te hebben bereikt. Champig nons, paprika's en uien mogen zich echter in een stijgende belangstelling verheugen. De rentabiliteit van de meeste be drijven is echter afhankelijk van de teelt van de klassieke produkten. Het is niet aannemelijk, dat Nederland een grotere plaats op de exportmarkt kan veroveren omdat het buitenland (België, Frankrijk, Bulgarije en Roemenië) de produktie in de laatste jaren vergroot heeft en het glasareaal heeft uitgebreid. Aan de kwaliteit van de Nederlandse groenten en fruit moet de grootste aandacht worden besteed. De heer Van Arcken meent dat de toetreding van Engeland, Denemar ken, Noorwegen, er Ierland tot de EEG geen belangrijke invloed zal hebben op de Nederlandse export naar deze landen. Teleurstellend noemt de heer Van Arcken het beleid van de EEG-commissie betreffende steunmaatregelen van de lidstaten. Het ziet ernaar uit dat er een wed loop tot het verlenen van staatssteun aan de gang is waaraan Nederland zich niet kan onttrekken. Deze steun regelingen verstoren eerlijke concur rentieverhoudingen en bevorderen onverantwoorde investeringen. DELFT In Delft is Neder lands eerste sneldrukkerij ge opend. Nadat in de Verenigde Staten, Duitsland en Zweden deze nieuwe ontwikkeling zich met groot succes heeft doorgezet, brengt de N.V. Ozaprint aan het Oosteinde de primeur voor Ne derland met haar speciale snel- drukafdeling onder de naam: „Quick-Print". ROTTERDAM De Weense pia niste Ingrid Haebler, die op dinsdag 16 februari een recital zou geven in de kleine Doelenzaal is thans door ziekte verhinderd naar Nederland te komen. Men heeft de pianist George van Renesse bereid gevonden haar plaats in te nemen. Men zal dan deze voor aanstaande Nederlandse pianist kun nen beluisteren in zijn meest geliefde Franz Schubertrepertoire. Zijn pro gramma vermeldt o.m. de Sonate in a op. 2 en de Sonate in A op. post- huum. Het tracé van rijksweg 15 komt wel voor in het rijkswegenplan, de vol tooiing van deze weg is echter niet opgenomen in het uitvoeringspro gramma van de eerstvolgende jaren. Dit tracé zal in westelijke richting moeten worden doorgetrokken tot aan de Brielse Maasdam, de toegang tot de Maasvlakte. Of dit een provinciale of een rijksweg zal worden is nog niet bekend. Een voorlopige en redelijk goede verbinding tussen beide delen van rijksweg 15 ter weerszijden van het ontbrekende middendeel is mogelijk 'via de Zuidelijke Randweg. Het tijd stip van uitvoering van de ontbre kende delen van het tracé hangt af van de prioriteitsbepaling en de financiële mogelijkheden. BRIELLE Vorige week was hij in het nieuws: Cornelis Smit, machinist van een ge maal in Den Briel, door zijn noodkreet: „Ik kom honderd Geuzen tekort, laten we hier voor de Turkse gastarbeiders inschakelen." Honderd man heeft deze organisator bij uit stek nodig om op 1 april aan staande zijn stad Den Briel op nieuw te bevrijden van de Spaanse bezetting". En dit jaar lijkse spektakelstuk is waar achtig geen peuleschil! Als een filmdraaiboek moet zo'n inname van een stad verlopen, geen toneelopvoering maar levensecht! Ruim drie honderd mensen zijn daarvoor op de been. Er zijn grote figuren als Graaf Lumey van der Marck, Bloys van Treslong, Simon de Rijck de Geuzenaanvoerder, de Rentmeester, de eenvoudige am bachtslieden en het vluchtende volk in paniek. Een apart hoofdstuk zijn de kanonniers met aan het hoofd Hendrik Grootveld. Het is één grote mensenmassa die bij zo'n massale inname ieder een eigen plaats moe ten hebben, en deze inname wordt tot op de minuut, ja zelfs op de seconde voorbereid. Vorig jaar nog moest bij de (her) inname regelend worden opgetre den door Cornelis Smit. Op weg naar de Brielse poort ontdekte hij Per terminal werden de antwoorden van de test naar de computer door geseind. twee stom-dronken Geuzen, die Smit in het riet deponeerde om maar één voorbeeld te noemen. Maar de hoofdbrekens van de inna me 1971 zijn (of waren) de Geuzen. Zo'n kleine twee honderd man is wel het minste om een vlotte inna me te verzekeren. Op zo'n 100-man kan deze organisator altijd rekenen. Dat zijn de ruwe mannen die ieder jaar opnieuw, nu voor de zesde maal, klaar staan. Ze kennen hun taak al uit het hoofd. Zoals vier eeuwen geleden krij gen ze voor het komende karwei eerst een flinke oorlam. Tegen de middag marcheren ze naar de Brielse poort; rammeien geblazen en dan volgt de overgave van de stad. Maar honderd Geuzen is veel te weinig. Daarom heeft Cornelis Smit zijn oog gericht op de (Turk se) gastarbeiders. Volgens de eerste opgaven kan hij al rekenen op tachtig enthousiaste Turken. „Ze mogen niet als een aparte groep de stad innemen, zegt Smit, maar ver spreid tussen de andere Geuzen". Zo ziet het er naar uit dat op 1 april aanstaande het Geuzenleger op juiste sterkte is, dank zij een bui tenlands legioen, wellicht tot groot genoegen van minister Marga Klompé die wil „dat de gastarbei ders in onze samenleving worden opgenomen!" In de afdeling staan een vol automatische cameraprocessor en een kleine moderne sneldrukpers, een investering van 125.000 gul den. Een klant, die binnenkomt met een te reproduceren model, kan binnen 'n half uur a 3 kwar tier met vijfduizend afdrukken de deur uitgaan. Bij een oplage van tienduizend stuks bedraagt de levertijd slechts één dag. Over twee maan den hoopt men elders in het cen trum een zogenaamde drukboe- tiek te openen, wanneer de twee de installatie gearriveerd is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 24-jarige Bas T. uit Abbenbroek, die vorige week de Haagse kunstschilder A. de Bruyn (66) twee keer in de sloot voor zijn boerderij heeft geduwd, zit weer in voorlopige hechtenis. De schilder overleed enkele uren na zijn onvrij willige bad. De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank vernietigde woensdag de beschikking van de rechter-commis- saris in deze zaak, mr. W. A. van Deth, die vorige week vrijdag besloot Bas vrij te laten omdat niemand voor het vee (38 koeien) wilde zorgen. De officier van justitie, mej. mr. A. G. Korvinus, tekende tegen dit be sluit beroep aan. De raadkamer acht te het beter Bas weer in hechtenis te nemen uit vrees voor nieuwe moei lijkheden. Voor het vee is nog geen oplossing gevonden. DELFT „Het aantrekken van buitenlandse arbeiders door bedrij ven in het Westland en in Rijnland blijft een noodmaatregel. Feitelijk stellen de bedrijven liever Nederlan ders te werk, maar de randstad is nu eenmaal niet in trek. Een grote rol hierbij speelt de luchtverontreini ging". Dit zei de heer J. P. Mors. directeur van het gewestelijk arbeidsbureau voor Delft en omstreken. De vorige maand hebben industrieën in Delft, het Westland en Rijnland 140 buiten landse arbeiders in dienst genomen. Tegelijkertijd kwamen aanvragen binnen voor 69 buitenlanders. „Hun komst", aldus de heer Mors, „wordt als een tijdelijke oplosssing gezien, omdat taalproblemeh een goede communicatie in de weg zullen blijven staan. Ook de opvang- en huisvestingsproblemen wegen erg zwaar voor de bedrijven. Bovendien komen uit de categorie gastarbeiders nooit chefs of bazen, waaraan toch ook wel behoefte bestaat."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5