oestvrijstalen uitlaat: één an vele nieuwe accessoires -Zonder autos zou het J ook een chaos zijn mm i£ Vauxhall SRV: auto van (verre) toekomst GOLDENROD: 658 KM L* I'PEL No. 1 IN VERKOOPRACE, GEZAKT lm m lm jSl m 1M1 I STEEDS MEER AUTO'S MET HALOGEEN LAMPEN Gastank onder bagageruimte WEER NIEUWE BlIGGY: SHAKE Autopark in één oogopslag Busvervoer naar RAI Finilec: tvèg lek - ook voor tubeless banden (rlingmotor mSÊ&Êt 9 17 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 heeft bij de verkopen derland vorig jaar de e ogen gegooid. Met voorsprong heeft het de kampioen van 1969. Europa, achter zich ge- van de 432.231 verkoch- rsonenauto's waren er Opeis. Een succes, dat te danken is aan de oeiende populariteit van de kleinste uit de stal, de Kadett. Ford Europa Ifvam daar door met 51.906 op een goede tweede plaats te staan en Fiat, die in 1968 nog op de vierde plaats stond, werd met 44.262 verkochte exemplaren num mer 3. Volkswagen, het merk dat vele jaren lang ver bovenaan de ranglijst stond, zakte van de derde naar de vierde plaats (43.768), een positie, waarmee wel wordt aangetoond, dat de veelgeroemde kever op zijn retour is. Sinds het absolute verkooprecord in 1968, toen 46 812 Volkswagens op de weg werden gebracht, zijn de cij fers elk jaar opnieuw verder gedaald. De resultaten bleven in 1970 zelfs nog onder die van 1964 Een goede vijfde plaats be haalde vorig jaar Citroen, die daardoor in één jaar tijd snel drie plaatsen omhoog schoot. Nummer zes werd Renault (in 1969 nog nummer 7), nummer 7 Simca (in 1969 nog zes» en nummer 8 DAF. die drie plaatsen zakte In percentages uitgedrukt geven de verkopen het vol gende beeld: Opel-12.92 pet. Ford Europa-12.01 pet, Fiat- 10.24 pet.. Volkswagen-10,13 pet.. Citroën-8,81 pet., Re- nault-8,46 pet., Simca-7.01 pet., en DAF-6,49 pet. Een en ander betekent, dat West-Duitsland voor de Ne derlander nog steeds het auto- Mekka is: niet minder dan 39,7 procent van de vorig jaar gekochte auto's kwam uit dat land Goede tweede is Frank rijk, dat 29,7 procent liet note ren. Op de derde plaats komt na een groot niemandsland met 8,3 procent Italië. Wat de prijzen betreft: de meeste verkopen lagen vorig jaar in de klasse 6000 tot 7000 gulden (29 pet.). In 1969 wer den de meeste auto's nog ln de klasse 5000 tot 6000 gulden ge kocht (28,9 pet). e auto-industrie niet stil grote aantal nieuwe mo- jp deze RAI bewijst het de sector van de accessoi- rden elk jaar weer pri- gelanceerd. Op de expo- rmen zij een minstens zo ijk deel van het gede- ïerde als de auto zelf. wallend nieuwtje is ditmaal (vrijstaten uitlaat op de (bracht door de groep Auto- I van Stokvis. Voordeel er- dat hij aanzienlijk langer dan de conventionele uitla- '"k-en deze laatste doorgaans langer in tact dan zo'n n, de roestvrijstalen exem pelen, volgens Stokvis, wel de im. Ondanks het feit dat ze ER| zo duur zyn, is men er ijk dus goedkoper mee uit. van de snelle slijtage van uitlaten vormen de agres- i, die bij de verbranding ontstaan en in de uitlaat neerslaan (vooral tijdens de opwarmperiode) en het strooizout op de wegen. De door Stokvis gelanceerde nieu we knaldemper (een Duits produkt) is veel beter tegen deze invloeden be stand. Het materiaal, waarvan ze zijn vervaardigd staat bekend als Remanit 1310 ST. een staalsoort met een chroomgehalte van 11,5 procent en een laag koolstofgehalte, waardoor het goed gelast kan worden. Beperkt Het programma omvat nu nog een beperkt aantal automerken, namelijk Volkswagen Kever (1200, 1300, 1500) en de laatste modellen van Opel (Ka dett, Rekord. Manta en Commodore). Ford (Escort, Capri), BMW 1600 en 2002) en Audi (60. 80. 90) volgen later in het jaar. Andere merken zullen daarna op de markt worden gebracht- Naast de nieuwe uitlaat brengt Stokvis ook een ruime sortering mag nesium wielen op de markt, de Cro- modora-wielen. Deze (Italiaanse) wie len zijn vervaardigd uit een bijzonder lichte magnesium legering en onder druk gegoten in een stalen matrijs zodat een zeer nauwkeurige vorm wordt verkregen. De wielen kenmer ken zich door een opmerkelijk laag gewicht Voor de Mini wegen ze nog geen 2,5 kg, die voor de Opeis Kadett en Rekord en BMW 3,8 kg en voor de Simca's 1000 en 1100 4 kg. Technische voordelen zijn een bete re wegligging, acceleratie, remwer- king en lichtere besturing. Nieuwe tendens op verlich- tingsgebied: steeds meer auto's worden uitgerust met halogeen lampen. De meeste auto's, die deze supe rieure verlichting kregen, hebben nog twee koplampen voor alleen halogeen grootlicht. Maar meer en meer ziet men ook auto's met vier lampen: twee voor halogeen grootlicht en twee voor halogeen dimlicht. In de loop van dit jaar komt een halogeen du- plolamp in produktie. die beide lich ten in één lamp combineert Voor gasrijders moet dat een uit komst zijn: de nieuwe gastank van Gremi, 'importeur van Russische auto's. De tank werd niet in maar onder de kofferruimte gemonteerd. Voordeel daarvan is in de eerste plaats de aanzienlijk grotere bagage ruimten. Maar daarnaast is ook een pré, dat er nooit via een lek gas in het interieur kan komen. Bij wijze van proef heeft de importeur er een Scaldia 412 LS mee uitgerust. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL-44545 ln verband met de 64e RAI-TENTOONSTELIING VOOR PERSONENWAGENS welke wordt gehouden van 11 t.m. 21 februari a.s. in het RAI- GEBOUW in AMSTERDAM, zouden wij gaarne nog enige punten onder Uw aandacht brengen, te weten: dat de N.V. L.I.A.M. official Mercedes-Benz dealer is voor Leiden, Rijn-, Kust- en Bollenstreek; dat onze vertegenwoordigers de heren A. P. van der Meer Chr. Steketee op de Mercedes-Benz stand no. 316, gedurende de GEHELE TENTOONSTELLING volledig tot uw beschikking staan. dat in ons bedrijf diverse demonstratiewagens aanwezig zijn, evenals goede occasions: dat wij tevens official dealer zijn van Mercedes-Benz Bestel en Bedrijfswagens- De sportliefhebbers biedt deze 64ste RAI op-nieuw verschillende Buggy's, waaronder ook dit nietige type: de Shake. Het wagentje, dat te vinden is in de stand van de Bataafsche Accu- fabriek, is ontworpen door de beken de Italiaanse carrossier Bertone en trok op de Parijse Autosalon veel be kijks. De Shake werd gebouwd op het on derstel van de Simca 1200 S. ^het snel groeiend auto- nu al 2,6 miljoen perso- j's tot een chaos in de pn op de buitenwegen te 3zonder die auto's zou het and evenzeer op een itlopen. Economisch ge v alleen omdat de schat- 1 de staat zo'n slordige 10 van de inkomsten uit astingen krijgt (in 1970 Ijard gulden), ook omdat ^et - Het het bedrijfsleven nauwelijks meer zou kunnen blijven draaien zonder die auto èn omdat juist die auto zoveel gezinnen brood op de plank verschaft. Men denke maar aan de vele tien duizenden, die werkzaam zijn in de autofabrieken, de assemblagebedrij- ven, de banden- en onderdelenfabrie- ken, de importeurs, dealers, pompsta tions, de wegenbouwers en de repara teurs. Ondanks de kritiek die de auto krijgt, vervult hij een belangrijke economische functie. Met andere woorden: de auto is niet meer weg te denken. Zonder de auto zou de motor van onze nationale economie drooglo- pen. Zonder verdergaande motorise ring zou de on Wikkeling van onze welvaart worden gestagneerd. Dat die auto daarnaast ook een be langrijke sociale functie heeft, wijzen de cijfers uit Tussen 1960 en 1970 werd de groei van het autopark voor namelijk bepaald door de aanschaf van auto's door particulieren. Ruim de helft van de Nederlandse automo bilisten rijdt nu een wagen privé Dit privé-rijden geldt in nog sterkere mate de tweede auto, waarvan er thans een kleine 200.000 zijn. Die privé-auto's worden gebruikt voor familiebezoeken, tochtjes naar recreatie-oorden, plezierritten in eigen land en vakantiereizen buiten an de vele trekkers op de expositie: de nieuwe GS van Citroen planos door een internationale jury van autojournalisten werd 'oepen lot auto van het jaar. Een automobiel, waarin zich al dui- de lijnen van de auto van de toekomst aftekenen: laaa en zeer iomlijnd. Van Citroen-ontwerpersdie altijd hun tijd al ver voor in geweest, zou men trouwens weinig anders hebben kunnen ver- de grenzen (gemiddeld per auto zo'n 1500 km jaarlijks). Dat de Nederlander vergroeid is met zijn auto blijkt ook uit een on langs door een weekblad ingestelde enquête, waarin automobilisten tus sen 18 en 49 jaar werd gevraagd wat het voordeel van een eigen auto is. Dit waren de resultaten: 30 procent kocht een auto omdat hij zo handig is, 30 procent vond de onafhankelijk heid zwaar wegen. 20 procent vond belangrijk, dat je je met een auto op elk willekeurig tijdstip kan verplaatsen, 12 procent sprak alleen over snel verplaatsen en 10 procent antwoordde het belang rijk te vinden niet te hoeven wachten op openbaar vervoer. Uit die uitkomsten blijkt wel, dat het onafhankelijk zijn in beweging en tijd de belangrijkste motieven vor men. 0 Bedreiging Dit geeft zekerheid genoeg aan te nemen, dat het automobilisme het „isme" is met misschien wel de beste toekomst in Nederland. Een verdub beling van het autopark in 10 a 12 jaar zal economisch nog meer wel vaart en sociaal nog meer welzijn brengen. Toch bedreigt de motorisering in de huidige ontwikkeling dit welzijn, juist terwijl we trachten ons bij de auto zo wél te voelen. Ten aanzien van de luchtverontreiniging bestaat reden voor optimisme. In de nabije toekomst zullen de auto-industrie en de oliemaatschappijen de uitlaatgas sen zuiveren, zodat de 5 miljoen auto's in 1980 samen de lucht minder zullen vervuilen dan de 500.000 auto's van 1961. Minder uitzicht bestaat er echter voor de problemen van kettingbotsin gen, verstopte steden enz. Daaraan kunnen de auto- en olie-industrie weinig doen. Dat is een taak voor de overheid, die met de drie miljard aan belastinggelden een stevige basis heeft om dit probleem effectief te lijf te gaan. Als zij tenminste die drie miljard ook helemaal voor het ver- keersvraagstuk zou besteden (wat thans lang niet het geval is) Wie het op de RAI met zijn vele tientallen modellen wat duizelt en moeilijk een keus kan maken heeft aan het zo juist verschenen KNAC-auto- jaarboek „Kies uw auto" een goede leidraad. Op de 256 pa gina's zijn niet minder dan 223 foto's afgedrukt van het hele scala, dat autofabrieken thans op de markt brengen. Ook de (nieuwe) prijzen zijn erbij vermeld. Daarnaast vindt men er al les in over de KNAC-organi- satie, over moeilijke autotech- nische termen en veel handige tips voor het rijden met de caravan 3,90). Mag hel heden voor de Britse auto- indust ric cr als gevolg van veelvuldig optredende stakingen dan wat zorge lijk uitzien, het verhindert de con structeurs niet het oog opgewekt op de toekomst gericht te houden. Deze Vauxhall SRV, gebouwd door de Britse dochter van General Motors, is het tastbaar bewijs. Weliswaar wordt het concept niet in produktie gebracht en beschouwd als een (waarschijnlijk kostbaar) grapje, het geeft wel weer hoe auto bouwers zich de automobiel van de toekomst voorstellen. De Vauxhall. die ook op de Am sterdamse RAI een plaats krijgt, heeft een koetswerk van glasvezel en biedt vier personen een vrij royale ruimte, ondanks de geringe hoogte (105 cm). De stoelen vormen één geheel met de bodem, maar de stuurkolom en het pedalenstelsel zijn verstelbaar. De bedieningsknoppen en het instrumen tenpaneel draaien mee naar buiten als het portier geopend wordt. De motor is dwars geplaatst, achter het passagierscompartiment. Omdat de RAI dit jaar meer dan 400.000 bezoekers verwacht, zijn spe ciale verkeerstechnische maatregelen getroffen. Om bezoekers zo snel mo gelijk naar het RAI-complex te kun nen leiden, verzoekt d'e Amsterdamse politie hen op de voorruit van hun auto de letters RAI aan te brengen. Bezoekers uit de richting Den Haag doen er het beste aan de weg door het Amsterdamse Bos i te volgen, waarna zij door borden worden geleid naar de parkeerplaatsen aan de Euro paboulevard en bij het Olympisch Stadion. Vandaar is gratis busvervoer mogelijk naar de RAI-gebouwcn. De expositie is van 11 tot en met 21 februari van maandag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur, op zaterdag en zondag alleen van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt vier gul den. Handig om in de koffer te hebben voor pech onderweg: een spuitbusje Finilec. Het busfe is gevuld met vloeibare rubber en brengt wan neer het eenmaal is aangesloten op het ventiel een lekgeraakte band binnen enkele seconden weer op spanning. Doordat het rubber spoedig hard wordt, zorgt het voor een blij vende afdichting van het lek. Dat geldt voor zowel gewone banden als tubeless-banden. Fabrikant Aerochem adviseert wél de bandenspanning na vijf kilometer even te laten controleren en de band ook de eerstvolgende dagen in de ga ten te houden. Het spuitbusje kan ook uitstekend worden gebruikt voor het repareren van bromfiets- en fietsbanden. 5p het gebied van koetswer- te zien op deze RAI, ook dc B komt ruimschoots aan zijn Onder meer bij de stand, f het eerst in Nederland de [Stirlingmotor wordt gede- rrd. Zoals bekend, is de mo le volledig schoon is ont- Idoor Philips, die hem thans jebreide praktijkproeven on- L De (4cilinder) krachtbron |n vermogen 200 pk's. GOLDENROD Een van de trek pleisters op de RAI is de Goldcnrod, houder van het wereldsnel- lSwBHI heidsrecord te land (voor conventioneel aangedreven voertu i - gen) met een snelheid van ruim 658 km. per uur. Bob Summers vestigde het op 12 no vember op de Bonne- ville-zoutvlakte van Utah en liet daarmee Donald Campbell net tien km. per uur ach ter zich. De Goldenrod werd ontworpen en ge bouwd door hemzelf en zijn broer Bill. Mo bil Oil, Firestone. Chrysler en Champion Spark Plug financier den het projekt Bijzonder aan de als een vuurpijl ge vormde wagen ls de krachtbron. Die be staat uit vier Chrysler 7 liter V-8's met halve- bolvormige verbran dingskamer. achter el kaar gemonteerd en twee aan twee gekop peld. De voorste twee motoren drijven de voor-, de achterste de achterwielen aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17