arde in Californië trilt nog na Lockheed in VS ontslaat 6500 man Amerika verkent maan na 1972 voorlopig niet meer Scheepsbrand MOGELIJK NIEUWE BEVINGEN luropese elektronische lid us trie in het nauw Bemoedigende brief Kosygin aan Brandt oor besnoeiing ruimtevaart FS ril over de Veluwe Koonvaardii vloot verder verkleind Betere opleiding voor leraren Fotografen omgekomen in Indo-China alles Het weer in Europa 8 OOWERDAO 11 FEBRUARI 1971 )S ANGELES De fatale jgen van de aardbeving, die lagmorgen vroeg het zui- van Californië heeft getrof- zijn nog steeds niet te over- Het dodental blijft nog stijgen. Het bedraagt nu officieel 44; ne gen mensen zijn gestorven aan hartaanvallen. Tussen de twintig en dertig perso nen worden vermist, de meesten hier van in de ingestorte gebouwen van heer Herman Broelman (83) uit Amsterdam is maandag 50 jaar met sioen. In 1921 ging hij met vervroegd pensioen bij de Koninklijke Ma- waar hij nog op de eerste onderzeeboot heeft gevaren. Na zijn pen- lering was hij verbonden aan de school voor de binnenvaart te IJmui- Maar al te graag laat hij zijn neefje Danny oude foto's en diploma's zien. ËN HAAG De crisis, die in Amerikaanse elektronische jstrie is ontstaan als gevolg Be plotselinge besnoeiing van [timtevaartprogramma's door egering, heeft een, in som- i gevallen zelfs zeer ernstige, fslag op de elektronische in- tieën van Europa. inkrimping bij de NASA heeft t aantal sectoren van de in- le van electronische onderdelen èvolg. dat de produktiecapaciteit bot is geworden, nadat deze ca- t>t gedurende de laatste jaren in tnden wegens de sterk stijgende Iwas uitgebreid. tr de hele wereld is nu de con- ntie tussen de fabrikanten van bnische componenten sterk toe pen. Stijging pe zes landen van de Europese ïnschap constateren de diensten ie Eurooese Commissie sedert maanden een sterke stijging de invoer van geïntegreerde dingen en condensatoren, nadat 19 reeds een' aanzienlijke stij- 'an de invoer ten opzichte van fas opgetreden. Europese commissie noemt dan e industrieën, die zich met de irdiging van deze artikelen en ïalfgeleiders bezighouden, de st getroffen sectoren, prijzen van Amerikaanse pro- op het eebied van de geïnte- le schakelingen zijn sterk ge- IHEM Na een wilde aehter- .g, die bijna een uur in beslag n over een groot deel van de e leidde heeft de politie giste- et echtpaar R. uit IJzendoorn ■ouden. tweetal werd in Apeldoorn ge- ierd te stoppen voor een routi- role. De bestuurder van de R (27), reed evenwel door en tie zette de achtervolging in. werd een spannende rit. die neer leidde langs Voorthuizen. Harskamp. Otterlo en Schaars- i om tenslotte in Arnhem in de .feweg te eindigen Daar werd de klemgereden doordat de motor leer wilde trekken ten gevolge erverhitting. e auto lagen allerlei goederen, een grote hoeveelheid gereed- een aantal tinnen vazen, een intieke lantaarns en een open en geldkistje, vermoedt dat deze artikelen istolen De 21-jarige echtgenote li bleek in haar kousen en tus- 1 iar kleren geld te hebben ver- daald. Zo kostte een bepaald type TLL-schakeling, dat in 1968 voor i,10 dollar werd verkocht, in 1969 0,85 dollar, begin 1970 0.45 dollar en eind 1970 nog maar 18 dollarcents. Invoer Ondanks deze prijsdaling liep de waarde van de invoer in de EEG die in 1968 60.2 miljoen dollar bedroeg, in 1969 op tot 112.5 miljoen dollar, ter wijl zich in 1970 een verdere stijging voordeed. De Commissie is bevreesd voor de positie van de Europese producenten, daa,r de Amerikaanse industrie in de ze concurrentieslag haar grotere pro- duktiviteit en haar technische voor sprong mee heeft. Gevaren bedreigen de Europese in dustrie overigens niet alleen van de kant van Amerika. Voor wat betreft de passieve, meer conventionele com ponenten zijn het vooral de Japan ners. die, na sluiting van de Ameri kaanse markt, thans trachten bij ui terst lage prijzen afzetgebieden in Europa te vinden. DEN HAAG Per 1 januari is de totale Nederlandse koopvaardijvloot verder verkleind van 1088 schepen op 1 januari 1970 tot 1017 begin dit jaar Op 1 januari 1969 bedroeg het aantal schepen nog 1218, zo blijkt uit cijfers van het Centraal bureau voor de Sta tistiek. Het aantal passagiersschepen nam af van 16 tot 14, het aantal vracht schepen daalde van 970 tot 905 en het aantal tankschepen verminderde van 102 tot 98. Van de 52 toegevoegde schepen kwamen 10 van Nederlandse werven, een nieuw schip uit het buitenland, 3 gebruikte uit het buitenland en 4 werden door verbouwing tot een an der sclieepstype gerekend. Van de 123 afgevoerde schepen zijn er 6 vergaan, 100 verkocht aan het buitenland en 17 gesloopt. Amstelveen in trek AMSTELVEEN „Er valt een groeiende belangstelling waar te nemen voor Amstelveen als vesti gingsplaats voor kantoren, zowel van reeds in de agglomeratie gevestigde bedrijven en instellingen als van ondernemingen die een dergelijke vestiging ambiëren. Tot deze conclusie zijn B. en W gekomen in een nota. Deze belang stelling heeft ertoe geleid, dat vooi een aantal kantoorvestigingen in de gemeente grond beschikbaar is ge steld. het veteranenziekenhuis in de dicht bevolkte vallei van San Fernando. Het aantal gewonden bedraagt ruim duizend. Tienduizenden mensen zjjn dakloos. De schade bedraagt vele mil joenen dollars. STUWDAM De grote Van-Norman-stuwdam, waarover men zich zorgen maakte, zal waarschijnlijk niet meer bezwij ken, zo verwacht men. Dinsdag was men al begonnen met de evacuatie van tienduizenden mensen die bij een breuk in de dam direct in gevaar zouden verkeren. Men is bezig met het leegpompen van het stuwmeer. In het getroffen gebied zijn zeven mensen gearresteerd die leegstaande huizen plunderden. Intussen waarschuwen geologen dat de vyftien miljoen mensen aan de kust van Californië rekening moeten houden met nieuwe aardschokken. Na de bevingen van 's morgens, wa ren in de nacht van dinsdag op woensdag ook nog schokken voelbaar, terwijl de aarde gisteren in deze streek natrilde. BONN .De Russische regeringslei der Alexej Kosygin heeft in een brief aan de YVestduitse Bondskanselier Willy Brandt de betekenis onder streept van de verdragen van Moskou en Warschau, vooral als instrument voor een intensievere samenwerking tussen alle staten van Europa. West-Duitsland en de Sowjetunie, aldus de Nieuwjaarsboodschap die gisteren in Bonn is gepubliceerd, hebben alle reden om met voldoening terug te zien op bepaalde recente gebeurtenissen en hoopvol het nieuwe jaar in te gaan. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben inmiddels de Sowjetunie een ontwerp-overeenkomst voorgelegd over maatregelen ter verbetering van de toestand in en om Berlijn. Minister Rogers van de VS zei ook dat Amerika over „enkele inlich tingen" beschikt, die er op duiden dat de Russische leiders verdeeld zijn over de Oostpolitiek van Brandt. Motie in Eerste Kamer DEN HAAG In de Eerste Kamer hebben bij de behandeling van de be groting van het departement van on derwijs en wetenschappen leden van de PvdA, VVD. CHU en ARP gisteren een motie ingediend, waarin een stu die wordt gevraagd die moet leiden tot een verbetering van de lerarenop leiding. De indieners willen het nu gehan teerde systeem van drie graden (ak ten die bevoegdheid geven tot het ge ven van onderwijs) brengen op een systeem van twee graden. Dinsdag zal over de motie worden gestemd. Staatssecretaris Grosheide ont raadde de motie, omdat over een twee-graden-systeem al uitvoerig is gesproken in 1963 en in 1967. Toen was de noodzaak van een twee-gra- den-svsteem ook niet aangetoond. Bo vendien mocht het kostenaspect naar zijn mening niet uit het oog worden verloren. Het hemd is een vrolijke mode voor altijd en overal dit seizoen. Hier een voorbeeld van een hesje en shortje (links) en een jurkje met hesje (rechts). (Foto Boetiek Rock in 64). LONDEN/WASHINGTON Lockheed in de VS heeft giste ren bekendgemaakt dat zij 6500 man personeel zal ontslaan in verband met de vertragingen die zjjn ontstaan bij de levering van RB-211 motoren van de Tristars als gevolg van de financiële in eenstorting van Rolls Royce in Engeland. De ontslagen zullen voor het me rendeel het komende weekeinde in gaan: zij betreffen vierduizend man in Burbank en 2500 man in Palmdale in Californië, waar de nieuwe mon tagehallen voor de Tristar staan. Verder heeft Lockheed meegedeeld dat zij onderzoekt welke andere mo toren voor het nieuwe lijntoestel in aanmerking zouden komen. Intussen worden nog altijd pogin gen gedaan om Rolls Royce van een NiEW YORK Een helikopter met aan boord vier oorlogsfotografen is gisteren in Laos neergestort. Men vreest dat alle inzittenden zijn omge komen. Bij de vermisten zijn twee win naars van de Robert Capa-prijs van Ass. Press en Larry Burrows van Li fe Magazine. Aan boord waren verder Kent Potter van United Press Inter National en Keisaburo Shimato van het Aziatisch verbond van dagbladen. Sinds 1965 zijn in de oorlog in In do-China nu 32 verslaggevers en fo tografen omgekomen. In Cambodja worden nog 17 verslaggevers vermist. financiële ondergang te redden. De Britse regering, die druk overleg pleegt met de Amerikaanse, blijft op timistisch. De minister van lucht vaart. Corfield, zei dat het project van de RB-211 motor waard is gered te worden. Lockheed heeft intussen aan 24 banken verzocht de gevraagde lening van 250 miljoen dollar tot 600 mil joen dollar te vergroten. De banken beraden zich nog. Daniel Haughton, president-com missaris van Lockheed, heeft een in scherpe bewoordingen gestelde verkla ring verstrekt, waarin hij van de Britse regering antwoord verlangt op de vraag hoe het contract met Rolls Royce voor de levering van de RB-211 motoren voor de Tristar zal worden nagekomen. Maar de Britse regering reageerde met de mededeling dat zij geen onvoorwaardelijke verplichting wil aangaan ter ondersteuning van het vliegtuig-motorproject van Rolls Royce. Lockheed vreest dat als de rege ring zich niet garant stelt, zij later voor de financiële gevolgen moeten opdraaien. Wat de Amerikaanse automobiel fabrieken betreft kan Rolls Royce Brits blijven, zo hebben woordvoer ders van General Motors, Ford en Chrysler gezegd. De drie grote maat schappijen hebben geen belangstel ling. Npoedprogramiiia voor de laatste Apollovluehteii Kinderarbeid Tv-kijkend Nederland wordt de laatste tijd steeds meer geconfronteerd met kinderarbeid. In vele reclamespots treden kinderen op. Iedereen kent het vriendje van Japie. Beslist een geesti ge reclame. Maar is dat een goede handelwijze? Hier wordt toch een kind gebruikt voor keiharde business. Is dit toneelspelend kind niet een kind dat nog steeds aan het „groter groeien" is? Ik wil daarom de vraag stellen of dit aan de hand van de Ne derlandse wetgeving geoorloofd is of niet. Zingende Heintje mocht niet op treden omdat hij nog kind was. Ligt hier een taak voor de arbeidsinspectie? J. A. VAN DER STAAIJ Rotterdam HOUSTON Voor de Apollo astronauten die de laatste drie maanvluchten zullen maken, is een spoedprogramma opgesteld om meer te weten te komen over de geheimen van het ontstaan van het zonnestelsel. „Als de Apollo-17 in 1972 de maan verlaat, zal de verkenning van Prijsvraag ontwerpen van kinderpostzegels DEN HAAG Het grafisch studie centrum in Den Haag schrijft ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan in samenwerking met het Nederlands comité voor kinderpostzegels en de PTT een prijsvraag uit voor het ont werpen van enerzijds een serie kin derpostzegels en een eerste-dag-enve- loppe en anderzijds een affiche, een brievenbusbiljet en een vouwblad ten behoeve van de kinderpostzegelactie. Het thema voor de serie van vijf kinderpostzegels is vrij, doch de voorkeur zal worden gegeven aan een motief dat de relatie weergeeft tussen kind en drukbeeld (kinderboek, strip verhaal, e.d.). de maan minstens tien jaar ophou den", zegt dr. Low. waarnemend directeur van de nationale dienst voor ruimtevaart. „Dus hebben we maar weinig tijd en na de geslaagde vlucht van de Apollo-14 is de vraag naar meer kennis van de geleerden urgenter geworden". Electrisch De toekomstige astronauten zullen elektrische auto's gebruiken om nog meer van het maanoppervlak te kun nen bestlijken. De voertuigen kunnen 80 kilometer afleggen met een snel heid van 14 km per uur. De bemanning van de Apollo-15, die als eerste het voertuig zal bestu ren, zal beginnen met snelheden van 56 km. tot zij de kunst machtig zal zijn en ze gaat niet verder dan 6 km van de maansloep vandaan. Omdat er gaan zwaartekracht bestaat op de maan, kan de au;to gemakkelijk kan telen in bochten. De Apollo-15 zal 25 juli de ruimte ingaan. Het volgende Amerikaanse ruimte schip na de Apollo's zal een ruimte- lahoratorium zijn, dat in een baan om de aarde zal komen. De drie be manningen zullen elk 56 dagen in het laboratorium werken. Hun weten schappelijke, technische en medische onderzoekingen zullen gebruikt wor- Het bluswerk in volle gang den als richtlijrieh voor permanente ruimtestations. Vier jaar Na dit experiment zal er vier jaar geen bemand ruimteschip van Ame rika gelanceerd worden. NASA had gehoopt in 1975 een station in een baan om de aarde te brengen met een steeds weer te ge bruiken heen en weer reizend schip om het station van de nodige zaken en mensen te voorzien. Maar omdat er bezuinigd moet worden, kan dit niet doorgaan voor 1978. weer max. min. neer- temp. temp. slag gisteren Amsterdam half bew. j O Brussel onbew. 8 1 0 Frankfort geh. bew. 6 —1 O Genève geh. bew 2 —1 0 Innsbruck mist 8 —10 O Kopenhagen mist 5 2 O Locarno onbew. 9 —2 0 Londen mist 9 3 0 Luxemburg mist S —3 0 Madrid motregen 7 3 0.4 Majorca onbew 14 —1 O München geh bew, —2 O Nice zw. bew. 15 6 0 Parijs half bew 11 1 0 Rome half bew. 13 4 0 Wenen zw bew. —1 0 Zürich mist 3 3 0 (Vervolg van pagina 1) Sinds januari maakte de marine er gebruik van om het personeel, dat in verband met een reparatie die aan de kruiser Zeven Provinciën moest worden verricht, te huisvesten. Vol gens een marinewoordvoerder vol deed het schip aan alle eisen omtrent brandbeveiliging en logementsveror deningen. „De marine kijkt wel uit welke schepen ze charteren", aldus de zegsman. Wethouder J. Worst sprak van een afschuwelijke ramp. Volgens hem vormen dergelijke logementsschepen een enorm probleem dat ook wel tot uiting komt in de bepalingen die on langs van kracht geworden zijn met betrekking tot de logementen voor buitenlandse gastarbeiders. Behalve de wethouder was ook de minister van justitie gealarmeerd. De opvarenden van de mr. Jan Elshout werden in eerste instantie od- gevangen aan boord van de Hertog Hendrik maar later overgebracht naar de Zeven Provinciën. De meesten van h m waren door het gebeuren zeer ge schokt. Waarschijnlijk door olie in de ma chinekamer was de brand uiterst moeilijk te bedwingen. Olie was er overigens ook de oorzaak van dat lange tijd gevaar voor explosie bleef bestaan. Het vaartuig maakte door het vele bluswater slagzij en er be stond gevaar voor omslaan. Enkele pompboten slaagden er later in dit te voorkomen. Behalve vanaf de afbouwkade werd het vuur van de waterzijde bestreden door niet minder dan vijf blusboten van de Rotterdamse havendienst en enkele boten van de Rijkshavendienst. Personeel Aan boord bevonden zich 32 man technisch marine-personeel. acht vrouwelijke stewards en ongeveer tien bemanningsleden. De kapitein van het schip was niet aan boord. Tijdens de blussing werd ook het splintrnieuwe schuimkanon van de brandweer in stelling gebracht maar het apparaat kon niet worden ingezet. Door de enorme hitte was het onmo gelijk het schip te betreden om red dingspogingen te ondernemen. Twee uur nadat de brand was ontdekt sloeg het vuur nog op sommige plaatsen naar buiten. Het vaartuig is volledig verwoest. Vooral het voorschip, waar de hutten zijn ondergebracht, is door het vuur volledig verwoest. De hoop op eventuele overlevenden is dan ook uiterst klein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13