)ctrooiraad in EEG-verband veel moeite en geld Ie speelleerklassee wordt liet kied individueel benaderd Lach is kroon op ons werk GEDING INTERNIST ZIEKENFONDSRAAD PLANNEN VOOR EUROPESE ORGANISATIE t Massa's spreeuwen voorboden van de lente eest je voor kon. stallen Selectie van stewardessen met computers 7 DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 SN HAAG Je zou de Oc- raad de super ideeënbus ons land kunnen noemen, rijksinstelling heeft tot het op aanvraag verlenen octrooi op een bepaalde uit ing. Dit betekent dat het ge lieerde produkt gedurende tig jaar niet mag worden maakt. Het geeft degene wie het octrooi is verleend een soort monopoliepositie lat heeft zo z'n financiële delen. de wet is dat allemaal nauw- g geregeld. Deze octrooiwet rt van 7 november 1910 en be- derhalve zestig jaar. Alle aan- g om eens wat dieper op de ematiek in te gaan met mr. E. Weel, ondervoorzitter van de Oc- aad. Inmiddels zijn er om pre- te zijn 429.790 octrooien aange- ;d. Jaarlijks ontvangt de octrooi- zo'n 20.000 aanvragen om oc- Daarvan zijn er echter maar veer 2500 van Nederlandse ders gezegd: Er worden in ons jaarlijks 2500 erkende uitvindin- gedaan. De overige aanvragen ffen buitenlandse vindingen, in ons land octrooi wordt t iagd. Een octrooi immers geldt itsluitend in het land, waar het end is. laatste geeft een flinke hoe- ieid papieren rompslomp. Als een •landse industrie ervan verzekerd ijn, dat de door hem uitgevonden aliteit niet door een buitenlandse fetrie zomaar wordt nagemaakt, [dient in alle landen, waar hij •urrentie kan vrezen, afzonderlijk te worden aangevraagd. E.E.G.-verband heeft men «e plannen. De bedoeling is bij te komen tot één Europese piraad, die octrooi verleent voor aangesloten landen, waaronder jS.E.G.-landen. Dat spaart een jtijd en moeite en dus geld. Internationaal t Internationale Octrooi Insti- Edat bestaat sinds 1949 en in het uw van de Octrooiraad aan het efem Witsenplein in Den Haag, is Sfïgd, kan in zekere opzichten van de Europese oc- genoemd worden. Dit insti- verricht voor de aangesloten (Nederland, België, Luxera Frankrijk. Engeland, Zwitser- iten Monaco) het onderzoek, dat is om de stand van de techniek van eën octrooiaanvrage ijmen. Internationale Octrooi Instituut t aan de bestaande documentatie Je Octrooiraad. Intussen zijn het uut en de Octrooiraad uit hun I jge behuizing gegroeid. Er moes- il verschillende gebouwen elders jkken worden. Over een kleine i jaar hoopt men echter uit de jtenood verlost te zijn door het kken van een splinternieuw ge- Dat op het ogenblik in de Plas- [older te Rijswijk wordt opge ien. me gaat nu het aanvragen van in z'n werk? In de eerste Is moet zo'n aanvraag voorzien ban een korte aanduiding van de bpding. Vervolgens dient meer ejerig ingegaan te worden op de e<| van de techniek op het gebied rfle vinding ter illustratie van de lenis ervan. Ter verduidelijking vdeventueel een tekening bij ge nii worden. Belangrijk is ook, dat ejeld wordt welke literatuur op vjedoelde gebied bestaat. Tenslotte het geheel samengevat worden. be aanvraag kan persoonlijk in- nd worden bij de Octrooiraad, Wtoe van tien uur 's morgens tot uur 's middags geopend is. Daar ijls meerdere personen, bedrij- 'pf industrieën tegelijk aan de Jikkeling van een bepaalde vin- Jwerken, is het tijdstip van het "hen van de aanvraag' van groot g. Daarom krijgt de aanvraag tijdstempel, zelfs op de minuut keurig. Brievenbus irom heeft de Octrooiraad ook brievenbus. Sommige aan- hebben soms zoveel haast, indien ze buiten de ope- ren met hun aanvrage komen let willen wachten tot de vol- maar hun aanvrage in de ihbus deponeren, die het tijdstip izorging registreert. Na.het in- van de aanvraag gebeurt er [totdat de aanvrager verzoekt om igenaamd vooronderzoek. vooronderzoek dient om glo- jvast te stellen wat er op het ld van de uitvinding bekend is. Als uit dat vooronderzoek blijkt, dat er een redelijke kans is op verle ning van octrooi, dan dient de aan vrager een verzoek in tot beslissing omtrent de verlening. Dit laatste moet binnen zeven jaar na de indie ning geschieden, anders vervalt de aanvrage. Achttien maanden na de indiening wordt de aanvraag „ter vi sie gelegd", zodat alle belangstel lenden kennis kunnen nemen van de vinding. Dat is vaak van belang .voor derden, die met dezelfde vinding be zig zijn en niet op de hoogte zijn dat een ander 'hun al voor is geweest. Het ter visie leggen moet niet on derschat worden. Aan sommige vin dingen gaat langdurige en kostbare research vooraf. Degene, die het snel ste is met het octrooi, plukt daarvan de vruchten. Zou een ander, die met hetzelfde bezig is, niet weten dat de aanvraag van de een al loopt, dan zou die ander geld en tijd spenderen aan onnodige research. Openbaar Is de aanvraag verder behandeld en de Octrooiraad is van oordeel, dat er octrooi verleend kan worden, dan volgt openbaarmaking van de aan vrage. Zo'n openbaarmaking ge schiedt in het tijdschrift „De Industriële Eigendom" door aankon diging en verspreiding in druk van de aanvrage in de vorm waarin de Octrooiraad bereid is octrooi te verle- Men heeft het recht tegen de oc trooiverlening „in oppositie" te ko men binnen een termijn van vier maanden. Komt er binnen die termijn geen oppositie, dan wordt het octrooi automatisch verleend. gemaakt worden. Staat er echter op een bepaald produkt „octrooi aange vraagd", dan weet de concurrentie wat een ander van plan is. Na het ter visie leggen kan het namaken vari het produkt waarvoor octrooi is aan gevraagd, verplichten tot het betalen van een redelijke vergoeding. bepaald gebied. Verreweg de meeste octrooiaanvra gen komen van de industrie. Die is doorgaans het beste geïnformeerd over de stand van de techniek op een Echt spectaculaire vindingen wor den niet al te dikwijls gedaan, al thans in de ogen van niet-ingewijden. Hef octrooiaanvragen door particulie ren komt betrekkelijk weinig voor en is dikwijls ook zinloos als men geen bedrijf of industrie achter zich heeft, Particulieren waardoor men de garantie heeft, dat die vinding ook in de praktijk wordt toegepast. Oppositie Bij oppositie wordt de opposant ge confronteerd met de aanvrager ter zitting van een afdeling van de Oc trooiraad, bestaande uit drie leden. De afdeling toetst de wederzijdse standpunten en beslist daarna of het octrooi al dan niet verleend wordt. Is een van beide partijen het niet eens met de beslissing, dan kan beroep worden aangetekend. Dit beroep wordt behandeld door een afdeling van Beroep, bestaande uit drie leden van de Octrooiraad. De procedure bij de Octrooiraad is hiermee afgelopen. Indien het octrooi uiteindelijk is ver leend, is het echter nog wel mogelijk een nietigheidsprocedure aanhangig te maken bij de Arrondissements rechtbank. De uitdrukking „octrooi aange vraagd" houdt in feite niet veel in. Het geldt meer als waarschuwing voor derden. In beginsel mag iets na- DEN HAAG De laatste da gen cirkelen tienduizenden spreeu wen tegen het donker worden over de steden. Het aanschouwen van dit spectaculaire vogelgebeu- ren hoeft echter geen angstige voorgevoelens los te slaan bij een opmerkzame voorbijganger. De massale cirkelvlucht wijst niet op een naderende weersverslechte- ring en is geen levend geworden fictie uit Hitchcocks spookfilm „The Birds", waarin een Ameri kaans stadje op fatale wijze door een zwerm vogels belegerd werd. „Samenscholende spreeuwen is een normaal natuurverschijnsel in de maanden januari en fe bruari", zegt vogeldeskundige de heer H. van Dongen, die in de cember met de Dr. Abraham Schierprijs werd onderscheiden voor zijn vogelstudies in Meyen- dell. „Met matige vorst komen spreeuwen tegen het vallen van de avondschemering bij elkaar cn vliegen gezamenlijk nog zo'n drie kwartier rond voor ze neerstrij ken in een rietveld of bos. De enige hinder voor de mens kan de verdichte hoeveelheid uit werpselen zijn. Een rietveld kan er wel eens de dupe van worden. Overdag verspreiden de vogels zich weer om voedsel te zoeken. Deze slaapvluchten, zoals ze ge noemd worden, zijn typische voorlenteverschijnselen, die op houden zodra de spreeuw een nieuwe partner gevonden heeft, waarmee hij in het broedseizoen echtelijk leeft." In 1969 werd minder dan één pro cent van het aantal octrooien aan particulieren verleend. Particulieren, die een bepaalde uitvinding hebben gedaan, doen er verstandig aan een bedrijf of industrie voor hun vinding te interesseren. Het is wel aan te be velen dat zij eerst het octrooi aanvra gen om zich ervan te verzekeren dat men bij een eventuele verlening van het octrooi ook de vruchten ervan plukt. Is een industrie geïnteresseerd, dan is het gebruikelijk dat deze aan de particulier een bepaald (soms fors) bedrag betaalt voor het octrooi. Kostbaar De industrieën zijn zeer gebrand op octrooien, omdat daarmee de kosten van research terugverdiend kunnen worden. Vaak echter komt men niet verder dan het aanvragen van oc trooi, omdat men de toepassing te kostbaar of nog te onvolmaakt vindt. Een voorbeeld hiervan is de zoge naamde heteluchtmotor. In 1950 kwam Philips daarmee. Uit de litera tuur* bleek, dat er omstreeks 1870 ook al een heteluchtmotor was gecon strueerd, die nimmer is toegepast. Ook de heteluchtmotor van Philips werd tot heden niet in produktie ge nomen. Een ander voorbeeld is de ritsslui ting. Die dateert uit 1890. Hij werd voor het eerst met succes toegepast op Amerikaanse legerkleding tijdens de Eerste Wereldoorlog. Na de Eerste Wereldoorlog zag je de rits pas om- stréeks 1925 op burgerkleding. Geschiedenis Nu we toch met jaartallen bezig zijnIn de zeventiende en acht tiende eeuw kende men al een soort octrooien. Die werden echter weer af geschaft in 1795. In 1917 volgde er weer een octrooiwetje, dat in 1869 buiten werking werd gesteld. De libe rale gedachten vierden toen hoogtij en men gaf de voorkeur aan de vrije concurrentie. Voor ons land waren octrooien toen nog niet zo urgent, omdat onze industrie nog in de kin derschoenen stond. Maar het duurde toch nog 27 jaar eer dat in Nederland de octrooiwet tot stand kwam. In an dere meer geïndustrialiseerde landen had men toen al octrooiwetten. DELFT De speelleerklas wordt langzamerhand een begrip op scholen voor basisonderwijs. Reeds jaren geleden tobden onderwij zers èn kleuterleidsters met de overgang van de kinderen van de kleuterschool naar de lagere school. Naarstig werd naar oplossin gen gezocht. Aanvankelijk probeerde men op de kleuterschool reeds wat stof van de lagere school te behandelen; een proefneming die geheel mislukte. Een andere opzet was noodzakelijk: de leerstofdie zich de kinderen in de eerste klas van de lagere school eigen moe ten maken, werden op een speelsere manier gebracht. Het idee liep uit op een weldoordacht systeem: de speelleerklas. In Delft maakt deze nieuwe Eén school in Delft is reeds volle manier van onderwijs steeds meer opgang. School na school vraagt bij de gemeente een krediet aan voor de aankoop van de „specl-lccrspellc- tjes" en alles wat daarbij hoort. Van een ministeriële verplichting om op het systeem over te gaan i9 nog geen sprake, al wordt één en ander wel geadviseerd. CURSUS In maart zal het Christelijk Peda gogisch Studiecentrum in Delft met een cursus voor onderwijzers, onder wijzeressen en hoofden van school starten. In 10 lessen van twee uur zullen alle facetten van het speel- leersysteem belicht worden. Dertien hoofden van christelijke lagere scho len hebben tot nu toe ingeschreven en een groter aantal onderwijzeres sen, dat uiteindelijk met het systeem zal moeten gaan werken. dig geïnstalleerd met een speelleer klas: de RembrandtschooL De Elout van Soeterwoudeschool aan de Phoenixstraat heeft bij de gemeente een aanvraag lopen, voor een speel1- leerklassysteem. Het hoofd van deze school, de heer J. L. van der Zwart, is verheugd over de invoering van de speelleer klas. „Bij ons op school zijn we langzaam naar de speelleerklas toe gegroeid", zegt hij. „Eigenlijk had den we al een speelleerklas, spelle tjes waren er altijd om mee te leren, maar ze zijn nu beter. We kunnen niet opeens iets heel anders gaan doen, we moeten er langzaam naar toe groeien". De speelleerklas zal op de Van Soeterwoudeschool dan ook niet direct in zijn geheel op de kin deren worden „losgelaten". „Of we ooit honderd procent speelleerklas DEN HAAG De internist dr. K. Brouwer zal op donderdag 11 februari aan de president van de Haagse rechtbank voorleggen het conflict dat tussen hem en de Haagse Zieken fondsraad, het overkoepelend orgaan van de Haagse ziekenfondsen tot een uitbarsting is gekomen. Bij de Octrooiraad en het In- stitut International des Brevets kjjkt men verlangend uit naar het moment dat dit nieuwe gebouw aan de Burgemeester Elsenlaan in Rijswijk kan worden betrokken. Het wordt het hoogste kantoorge bouw in de Haagse agglomeratie en telt vijfentwintig verdiepin gen. Het tachtig meter hoge kan toorgebouw biedt plaats aan ruim tweeduizend werknemers. [jN HAAG De personeelsvere- g van het koninklijk staldepar- viert binnenkort het veertig- bestaan. erdag 15 mei zal in het koets van de koninklijke stallen aan ogewal een receptie worden ge zien, gevolgd door een feestavond ut kantine van de nieuwe kantoor- t in het kazernecomplex aan de Alkemadelaan. De gehele ko- ijke familie is uitgenodigd de iumviering bij te wonen. DEN HAAG Weinig men sen zullen kranteberichten over moord, mishandeling, aanran ding, beroving, diefstal, vernie ling en verkrachting zó spellen als de vier bestuursleden van de Stichting Medeleven Gedupeer den Misdrijf. Bijna vier jaar reeds tracht deze landelijke organisatie het leed te verzachten van personen die ongewild bij een misdaad betrokken worden. Veel mensen die kort na het ge beurde in de vergetelheid raken, ter wijl hun minder plezierige ervaring de krantenpagina's vulde. Zodra het bestuur van de Stichting onderling heeft uitgemaakt of inderdaad on schuldige mensen het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf, dan komt een van de bestuursleden met atten ties of materiële hulp op de proppen en probeert hiermee de persoon in kwestie een blijk van meeleven te schenken. En soort particuliere sociale dienst, die gerund wordt door mensen die behept zijn met een overgrote do sis menslievendheid. De stichting kwam van de grond in maart 1967, toen Den Haag in opschudding kwam nadat een jongeman met een mes de ogen van een meisje bewerkt had. Maar nog steeds zija er trieste geval len, waarbij het slachtoffer op de tweede plaats wordt gemanoeuvreerd, terwijl het feitelijk toch om hem draait. Leest men bij de stichting nu een of ander politiebericht, waar bijvoor beeld van een brutale diefstal sprake is, dan belt waarnemend secretaris P. A. van Noothoorn (67), zelf oud-in specteur bij de rijksrecherche, de po litie op om meer achtergrondinfor matie en de naam van de gedupeerde. Een treffend voorbeeld is het oude vrouwtje dat een paar honderd gulden heeft gespaard om haar geëmigreerde zoon. die overkomt, een zo'n fijn mogelijk tijd te bezorgen. Kort voor zijn komst wordt er bij de vrouw ingebroken en het luttele bedrag gestolen. Het vrouwtje doet aangifte, de krant neemt het bericht op en dc stichting krijgt het onder ogen. De volgende dag heeft het vrouwtje al haar geld terug. In zo'n geval is het slachtoffer niet gebaat bij een kleine attentie of wat vrien delijke woorden. Alternatief Aangezien de kas van de Stichting op donaties en vaste giften van leden teert, spreekt het voor zich dat het onmogelijk is om de boer die 70.000 gulden mist schadeloos te stellen. Aan honderd gulden heeft hij niets, maar ook duizend gulden zal hem weinig zeggen. In dat geval biedt geld geen uitkomst. Een alternatieve gift wordt wel uitgedacht in het bestuur en overhandigd. De heer Van Noothoorn: „ja, we pluizen zo heel wat kranten uit. Je merkt al gauw aan de berichten of het „iets voor ons is." Een ruzie in een cafeetje en al dat geduvel laat ons koud. Daar gaan we niet op in. Het is vreselijk jammer dat nog niet- iedereen ons kent. De politie wel. Laatst belde me een rechercheur op, die een tragisch iets onder handen had. Wij erop at en de man in kwes tie weer heel wat gelukkiger ge maakt." „Neem nu die taxichauffeur, die door een wurgpoging op hem drie weken niet op de taxi kon zitten. Die man mist al zijn fooien en noem maar op. Zijn gezin raakt hierdoor in het slop cn wij schieten te hulp. De zaak gered. Maar er zitten soms ook zeer moeilijke gevallen tussen. Meisjes die verkracht worden. Hoe vang je daar de eerste klap op. Bo vendien is het al een paar keer ge bleken dat sommige meisjes simu leerden. Wat moet je dan? Daarom is het contact met de politie voor ons van groot belang." „Het aantal mensen dat wij jaar lijks bezoeken neemt toe De misdaad trouwens ook. Maar kom je bij de slachtoffers thuis dan snappen ze bij na niet dat de wereld ook nog andere goede mensen kent. Dat is hartver warmend. Die lach op hel gezicht van de getroffene is de kroon op ons werk." Nood aan de man In 1968 kreeg de Stichting 43 geval len te verwerken, in 1969 tachtig, ter wijl vorig jaar de 96 werd bereikt. De initiatiefnemer tot het oprichten van een dergelijke instantie is de Hage naar ir. H. 't Hart, thans voorzitter. Hij is 71 jaar en reist zo regelmatig toch nog kris kras door Nederland om mensen te bezoeken, die benadeeld werden of mishandeling opliepen Zoals de pomphouder die in het zie kenhuis bijkwam en kennis maakte met de Stichting. „Het moet voor ons feitelijk vast staan dat de nood aan de man is. Dan grijpen we in", vertelt hij op het huls adres van de heer Van Noothoorn aan de Haagse Juliana van Stolberg- laan 430. „Wij kijken achter de be richten in de kranten. Dat vergt speurwerk, tijd, geld en moeite. Maar dat is tenslotte het doel van de Stich ting. Het gekke is eigenlijk dat we in die vier jaar toch meer opgebouwd heb ben dan we zelf gedacht hadden. Ons gironummer 75.50.00 wordt al beter bekend. De ene keer komt er een gift binnen van een personeelsvereniging, van een pastoor uit Limburg, dan veer anonieme figuren noem maar op en we hebben 700 vaste donateurs. In Engeland is het werk dat wij hier doen wettelijk geregeld. In de Tweede Kamer heeft men het er ook al over gehad. Ze mogen ons wel subsidie geven, hetgeen ons meer armslag geeft, maar de stichting moet bliiven in handen van particulieren. Veronderstel dat het Rijk daar een speciale dienst voor in het leven moet roepen. Bij deze zaken is iets van daag gebeurd, morgen moeten we al op de stoep staan om te laten blijken, dat er ook nog anderen zijn, die mee leven. Zo kan vlug het rijk niet werken." Dr. Brouwer kreeg van de Zieken fondsraad te horen dat de raad per 1 januari geen prijs meer stelde op zijn medewerking. Ongeveer gelijktijdig zegde het ziekenhuis De Volharding de samenwerking met dr. Brouwer op per 1 juli en schorste hem per 1 ja nuari. Kern van het conflict is, zoals al eerder gemeld, het voorschrijven van een bepaald geneesmiddel, Rovamy- cine. Dr. Brouwer noemt zich de ver moedelijk enige arts ter wereld, die op grond van een 20-jarig onderzoek tot de conclusie is gekomen dat een aantal hart- en vaatziekten berusten op een bepaalde infectieziekte, toxo plasmose. Daarvoor schrijft hij het geneesmiddel Rovamycine voor. Hij noemt het geneesmiddel ook van groot belang voor vrouwen, bij wie zich als gevolg van het gebruik van de pil complicaties als trombose hebben voorgedaan, en voorts voor patiënten met oog-toxoplasmose. Dr. Brouwer moest op 31 december van he$ vorig Jaar zjjn klinische pa tiënten uit het ziekenhuis De Volhar ding ontslaan, omdat hem na die dag de toegang tot het ziekenhuis was ontzegd. Het betrof elf patiënten. Dr. Brouwer is met name over dit ont slag zeer verontwaardigd. Elf patiënten zijn de dupe gewor den van het feit dat een ziekenhuis beheerd wordt door een ziekenfonds en een directeur heeft, die geen me dicus is. De heer J. H. van der Hoeven, di recteur van het ziekenhuis toonde zich desgevraagd bereid commentaar op het ontslag van dr. Brouwer te geven. „Het was voor ons niet moge lijk om langer met dr. Brouwer sa men te werken. Er zijn ernstige be zwaren tegen dr. Brouwer, van col lega's van hem en van de commissie van toezicht. Er is ook een klacht te gen hem ingediend bij de districts- raad van het Medische Tuchtcollege. Wij hebben de indruk dat dr. Brou wer met het bewuste geneesmiddel een kunstmatige praktijk in stand hield. Er werden mensen opgenomen die niet in 't ziekenhuis hoorden. Dat was ook de klacht die wij van contro lerende artsen kregen. Het genees middel werd voorgeschreven voor een ziekte die niet in het laboratorium is vastgesteld. De mensen werd de ziekte ge woon aangepraat. Nadat dr. Brou wer op 31 december zijn patiënten uit ons ziekenhuis had ontslagen, is er eerst nog een controlerend arts bij deze mensen geweest. Enkele patiën ten zijn daarop in het ziekenhuis ge bleven. De rest kon gewoon naar huis." bereiken weet ik nog niet", zegt de heer Van der Zwart, die van oordeel is dat dit van vele omstandigheden af kan hangen, zoals de grootte van de klas en het niveau. Vier van zijn kinderen zijn ook het onderwijs ingegaan. Twee doch ters werken nu met een speelleer klas. De heer van der Zwart is van mening dat het opeeileersysteem wèl prettiger is voor het kind dan het oude, maar dat „ondanks speel en spel er töch bij alles geleerd moet worden aan de fundamentele kennis, die men voor de qcholen die na het basisonderwijs komen, nodig heeft." Voor de onderwijzers en onderwij zeressen die met het systeem gaan werken wordt het niet eenvoudiger. „Alles wat nieuw is vraagt intens werk", zegt de heer Van der Zwart, en vooral bij het onderwijs. „We moeten aansluiten bij wat we heb ben, het onderwijs moet immers dóór blijven lopen, misschien bren gen we anders onberekenbare scha de toe aan een groep kinderen, die net in de overgang zitten". In de speelleerklas wordt het voor de kinderen prettig toeven. Voor heen zaten zij in grote groepen, lan ge rijen bankjes, allemaal naar het zwarte schoolbord te kijken wat de „juf" opschreef. PRETTIG Nu kunnen zij veel van deze dingen leren van de letter- en cijferspelletjes. Het in koor roe pen van de tafel van vier en met z'n allen hardop spellen: s-c-h-o- o-l, behoort met de speelleerklas goeddeels tot het verleden, waar in het kind meer individueel wordt benaderd. Meestal wordt in groepjes gewerkt, met liefst een niet te groot verschil van tempo. „Het onderwijs wordt zo meer aangepast aan het kind, maar de verschillen mogen niet té groot zijn" zegt de heer Van der Zwart. „Rivaliteit moet niet opgewekt worden, want wat dat betreft zijn kinderen keihard". De Elout van Soeterwoude school, waar het systeem nu voor ongeveer de helft is ingevoerd, zal volgend jaar nog meer aan het speelleersysteem kunnen gaan doen. In de eerste klas kun nen de kinderen nu spelend le ren. Het spelende element is be langrijk. De nadruk zal echter blijven, waar die altijd geweest is: bij het leren. DEN HAAG De computer wordt nu ook gebruikt voor de selectie van stewardessen. Woensdag zal men dit hulpmiddel hanteren, in het Neder lands congresgebouw waar 370 voor geselecteerde vrouwen tezamen ko men om te solliciteren naar het blijk baar nog steeds> bekoorlijke baantje in de lucht. Van dit aantal kan de chartermaatschappij die de adverten ties plaatste en in totaal 1589 reacties ontving er slechts 107 gebruiken, 's Morgens om half negen begiht men met het verwerken van de gegevens; 's middags horen de meisjes of de maatschappij iets in hen ziet. Toch zal er ook nog een persoonlijk contact zijn, zij het weliswaar van enkele minuten. Dat, aangevuld met het antwoord van de computer, zal beslissend zijn. De uitverkoren ste wardessen die overigens uit het hele land naar Den Haag komen, zullen alleen ingezet worden op de vluchten tijdens het komende zomerseizoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7