Recreatie-pastoraat hoort bj dienstenpakket van camping Verkeer bedreig en vuile lucht en kathedraal mi Ij k Prins Claus opent De Drieburg SHEPARD ROEPT OP TOT VREDE Toepassing in preek overbodig Puzzelboek BISSCHOPPEN ALS POSTBODEN Onvriendelijkheid jegeif joden is toegenomen l Een noord voor vandaag BEROEPINGSWERK WELKE PREDIKANT WIL 'S ZOMERS HELPEN Herstel 26 vergt oen ds.j.wT:.ort overleden Ruimtepreek voor aarde GROEPSMENIN'GIN „VOORLOPIG": DINGDAG 9 FEBRUARI 19 "Wie is toch deze, dat Hij ook aan de winden en aan het water bevelen geeft en zij Hem gehoorzaam zijn?" (Lucas 8:25). Merkwaardige reactie. Als de discipelen in nood zijn roepen zij de Here aan. Van Hem verwachten zij uitkomst, maar als die uitkomst wordt gegeven zijn zij, zoals Lucas schrijft, bevreesd en verbaasd te gelijk. Zo kan het ook ons vergaan. Bidden om iets wat ons als een wonder voorkomt en als dat wonder gebeurt, toch verbaasd zijn. Hoe is het mogelijk De discipelen zijn ook nog bevreesd. Waarom bevreesd? Het ant woord geven zij in het gesprek dat zij met elkander voereh: "Wie is toch deze?" Voor de discipelen een groot Wonder. Hij bestraft de wind en de wilde wateren, en zij zijn Hem gehoorzaam. Zijn zij bang voor de macht die de Here bezit? Zij zullen zich nog meer gaan verba zen, en misschien ook meer bevreesd worden. Het stil worden van de wateren en de wind is in feite nog maar kinderspel. Straks komt het grote: Hij zal zich aan het kruis laten slaan, Hij zal in het graf worden gelegd en dan de dood overwinnen; de dood, de laatste vijand van de mens, geen triomfator meerWie is deze? We lezen vandaag: Exodus 1 vers 15 tot 22. NED. HERV. KERK Beroepen te Houten; te Scherpenis- se; te Goudswaard en te Zegveld: kand. G. S. A. de Knegt te Delft. Aangenomen naar Wieringermeer M. Bergsma te Driesum, die bedankte voor Colijnsplaat. Bedankt voor Voorst: G. R. Bruinis te Glanerbrug; voor Hasselt: A. Gooij- er te Delft GEREF. KERKEN Beroepen te Hoofddorp: P. Popma te Zutfen; te Zwartebroek: W. D. Om- ta te Daarle; te Valkenswaard: kand. S. W. J. Zoutman te Zwolle; te Stads kanaal: J. B. Kuhlemeier, voorh. christ. geref. pred. te Aalten. Aangenomen naar Monster: Tj. Ausma te Lexmond. die bedankte voor Barendrecht; 's-Gravenzande, Marum en Oosterwolde. GEREF. KERKEN (buiten verb.) Beroepen te Eindhoven: D. J. v. Stelten, miss. pred. op West-Irian, tij delijk woonachtig te Nieuw-Loos- drecht GEREF. KERKEN (vrUgem.) Aangenomen naar Assen (vac. O. J. Douma): H. J. Begemann te Droge- ham, die bedankte voor Blij a en voor Emmen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordsche Schut: kand. A. W. Wubs te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Veen: A. Bregman te Rijssen. Beroepen te Apeldoorn: J. v. Hagen te Amersfoort. Bedankt voor Scherpenisse: W. Ha- ge te Krabbendijke. ;hou- (Van een verslaggeefsters) LOOSDRECHT In de zo mer zijn steeds meer grotestads kerken gesloten en er is tot dus ver geen duidelijk alternatief. De mensen trekken naar buiten en als je niet de uiterste zorg besteedt aan het pastoraat op de campings verloopt de zaak. Daarom moeten er predikanten beschikbaar zijn voor het recre atiepastoraat. Ze moeten dan bij voorbeeld een paar weken op de campings kunnen verblijven. Ds. G. Kerssies (36) signaleert, dat door bovengenoemde ontwikkelingen een nieuwe fase ir het kerkelijk re- creatiewerk is aangebroken. Sinds Dit is een unieke foto van de Saint Paul's kathedraal. Er is namelijk geen enkele auto te zien in de Cannon Street, ter wijl de klok tien voor half ne gen wijst. Normaal davert hier dag en nacht het verkeer langs en dat is een van de oorzaken van het verval van de kathe draal. De toestand op deze ar chieffoto was het gevolg van een staking. Vlak links naast de koepel is nog juist de tweede toren te zien. Omdat beide torens naar elkaar toe beginnen te leunen, wil men tussen hen in stalen dwarsbalken aanbrengen. Dat onderkennen de campinghou ders zelf ook en het recreatiepasto raat ondervindt steeds meer goodwill bij hen. „Er is een duidelijke vraag van campinghouders naar geestelijke verzorgers. Vaak wordt aan de ker ken om een domir.ee of priester ge vraagd. Een van de twee, het maakt ze niets uit. Vorig jaar bijvoorbeeld had een campinghouder speciaal een caravan beschikbaar voor een pastor. Het is hem toen niet gelukt iemand te vin den. Nu probeert die campinghouder hij woont in Nunspeet het weer" Zakelijk Op de campings groeit de relatie met kerken en kerkewerk. Recreatie pastoraat hoort bij het dienstenpak ket. Al moet wel worden gezegd, dat dit vaak meer zakelijk dan ideëel wordt gezien. Op het ogenblik worden vier dikanten gezocht, die drie kunnen werken op campings in sen, Nunspeet, Walcheren of Krj genburg. Inlichtingen zijn verkrf baar bij ds, G. Kcrssies, Oud-I drechtseweg 148, LoosdrechL Al sinds een paar jaar heeft de node ruimte gegeven voor dit w( dat nog maar al te vaak wordt als een hobby. Ds. Kerssies is de ste en enige officiële gereformeej recreatiepredikant, maar hij wq wel bijgestaan door een groep zich hevig interesseert voor j braakliggende terrein. Dit teri heeft overigens dp landsgrenzen overschreden, want Nederlandse ij tores worden ook voor campingsj het buitenland gevraagd en om keerd Duitse pastores voor de v Duitse gasten op de Nederlarf campings. DS. G. KERSSIES nieuwe fase LONDEN De befaamde Londense kathedraal de Saint Paul's moet hoog nodig worden gerestaureerd. Wat de eeuwen niet hebben kunnen doen en evenmin de Duitse bommen tijdens de Blitz van de Tweede Wereldoorlog, schijnt nu te gaan lukken aan enige factoren van het moderne leven: het ver keer en de luchtvervuiling. De Saint Paul's is veel scheuren gaan vertonen en grondig ingrijpen is noodzakelijk. Vandaar, dat een groot scheepse actie is begonnen. Men heeft drie miljoen pond (26 miljoen gulden) nodSg. De twee grote torens van de mach tige kerk beginnen naar elkaar toe te leunen. Elk is ruim 73 meter hoog en weegt twaalfduizend ton. De bogen die de torens verbinden, komen onder een te grote druk te staan. De grond onder een van de torens ls verzakt, doordat er een riool onder zit die niet deugt Bij de andere toren ls de grond verzakt als gevolg van een bom, die er in de buurt terecht- Driehoek-puzzel 1. medeklinker. 2. wintervoertuig. 3. fraaie zangvogel. 4. lading. 5. elk. 6. steenvlas. Bij juiste oplossing vormen de begin letters de naam van een bloem. Oplossing vorige puzxel Hor. 1. smalt, 5. deels. 9. restant, 11. AP.. 13. naald. 14. nu. 15. Alda, 17. eden. 19. Dee. 20. ski, 22. ert, 23. Umea, 24. Norg. 25. pré, 26. pro, 28. eek, 30. lire, 32. Anna. 33. as. 34. totem, 37. s.l, 38. seladon, 40. kaars, 41. ereis. Vert 1. smaad, Z ar. 3. Lena. 4. tsa, 5. dal, 6. ende, 7. et, 8. stunt, 10. taak, 12. pleuris, 14. nergens, 16. Demer, 18. de ren. 20. sap, 21. Ino, 25. plank. 27. rata, 29. kalis, 51. eter. 32. Amor. 35. Ols, 36. Ede, 38. sa, 39. Ne. kwam en een gat in de grond boorde van negen meter diep. Dat gat is nooit goed opgevuld. De riool zal «noeten worden omge leid en de kanten van nieuw beton worden voorzien. Aan de voet van de twee torens moeten betonnen palen in de grond worden gedreven. Om de bovenstukken van de torens op hun plaats te houden, moet daartussen tot onderlinge steun een versterking van stalen balken worden aangebracht. Er is nog veel meer te doen. Be paalde muren lijken op het eerste ge zicht solide, maar dat is bedrog. Er zal veel aan moeten worden veran derd en versterkt. SPONS Op bepaalde plaatsen heeft de bouwmeester, sir. Christopher Wren, toen hij zijn kathedraal bouwde in de zeventiende eeuw, het mengsel voor zijn specie verkeerd berekend. Dat begint zich nu te wreken Vooral door de inwerking van het regenwater, is de hele kerk volgens een deskundige al een reusachtige spons. Vooral het zware, dag en nacht doordenderende verkeer is er schuld aan, dat het machtige gebouw danig is verzwakt. Daarbij veroorzaakt de luchtvervuiling steeds meer erosie van het gesteente. Men wil tevens liften aanbrengen, die de brandweer kan gebruiken als er ergens brand zou uitbreken VIJFDE De huidige Saint Paul's is de vijfde. Alle kerken van die naam werden op dezelfde plaats gebouwd. De eerste, die tot stand kwam in het jaar 604, verbrandde. De tweede Werd door in vallende Noormannen verwoest De derde en de vierde werden door het vuur verteerd, de vierde tijdens de grote brand van Londen in 1666. Tijdens de restaratie zal de kerk voor het publiek geopend blijven. Het aantal bezoekers bedraagt onge veer twee miljoen per jaar. De andere grote kerk van Londen, de Westminster Abbey, wordt ook ge restaureerd. Voor deze kerk wordt een actie' gevoerd, die twee miljoen pond (17 miljoen gulden) moet op brengen. 1967 is hij als eerste en enige recrea tiepredikant van de Gereformeerde Kerken werkzaam, niet helemaal vrijgesteld, want hij heeft ook de zorg voor de kleine gereformeerde kerk van Oud-Loosdrecht. Werkte men in de aanvang bij het recreatiewerk vanuit de evangelisa tiegedachte („zieltjes winnen voor eigen parochie"), in later jaren viel het accent meer op dienstverlening. Men wil de mensen een prettige va kantie bezorgen en tevens aandacht besteden aan een geestelijk gezond klimaat. Nadruk De nieuwe fase in de ontwikkeling is nu, dat de nadruk valt op de pasto rale kant. Bij de evangelisatiegedach te ging men ervan uit, dat er veel onkerkelijken zijn op de campings. Dat is ook wel zo. maar er is ook een groot percentage gasten, dat wel bij een kerk is aangesloten en dat in de vakantietijd niet wordt opgevangen. DRIEBERGEN Prins Claus zai vrijdag 2 april het nieuwe kantoorge bouw van de stichting De Drieburg in Driebergen officieel openen. Hier zijn gevestigd: het christelijk jongeren verbond, de christelijke jeugdraad, de hervormde jeugdraad, het landelijk centrum voor gerefor meerd jeugdwerk, de stichting evan gelisch herstel en opbouw. ZUTPHEN In de leeftijd van ne gentig jaar is overleden ds. J. W. C. Ort, emeritus hervormd predikant Hij was sinds 1905 predikant, ach tereenvolgens in Dongjum, Spanke- i-en. Aardenburg, Paramaribo, Borculo en van 1927 tot zijn emeritaat in 1946 voor de tweede maal in Spankeren. De begrafenis is morgenmiddag om twee uur op de hervormde begraaf plaats te Spankeren bij Dieren. (Van onze kerkredactie) HOUSTON Alan Shepard, commandant van de met razen de snelheid naar de aarde terug kerende Apollo-14, heeft in een directe tv-uitzending de mens heid in een bewogen oproep op gewekt tot een hartstochte lijk (er) werken aan de vrede. Deze rede kan als reactie be schouwd worden op de verzoeken die Julian Scheer van de NASA-admini- stratieve afdeling aan de Apollobe- manning vlak voor hun vertrek heeft doorgegeven. Verzoeken van vele mensen, onder wie de Nederlandse mevrouw Patricia van Emst-Back te Voorburg, die schriftelijk verzochten dat de bemanning van de Apollo-14 van de gelegenheid in de wereldbe langstelling te staan gebruik zou ma ken om de mensheid op aarde op te wekken tot gebed en ijveren voor vrede in de wereld. SHepard wees op de geweldige K" (Van onze kerkredactie) LONDEN Als gevolg van de Britse poststaking hebben de angli- I caanse bisschoppen het werk van de postbode moeten overnemen. De bisschoppen hadden deelgenomen aan een intern tweedaags bisschoppenraad in Lambeth Palace, het paleis van aartsbisschop Ram sey in Londen. Bij hun vertrek moesten zij hun auto's volstuwen met postpakketten. Het ging om de agenda en de stukken voor de voorjaarszitting van de generale synode, die 16 februari begint. Aartsbisschop Ramsey wilde geen enkel risico nemen en droeg de bisschoppen op, om de stukken persoonlijk te bezorgen aan de synode leden. die in hun ressort woonden. (Van onze kerkredactie) DELFT Wij moeten ophouden eikaars geloof te organiseren. Als de kerk daarvoor ooit gediend mag heb ben, dan is die tijd nu wel voorbij, zo concludeerde een groep uit de redactie van het maandblad Voorlopig, dat ..evangelisch commentaar bij de tijd" wil geven. Het geldt hier een wat men noemt „gebruiksartikel" dat als een bijdrage tot verdere discussie wordt doorgegeven. Zoals gemeld werd, is door Voorlopig een gesprek over de kerkdienst op gang gekomen, dat nu ook via de ether wordt ge voerd. De „toepassing" in een preek is in het beste geval eigenlijk overbodig, zo gaat het artikel voort, waaruit wij een aantal citaten lichten. In het slechtste geval is de „toepassing" een aanwijzing voor de slechte kwaliteit van de preek. Preken is: Het Woord bedienen. Wanneer deze bediening doet wat er van verwacht mag worde.i, namelijk het getuigenis van profeten en apos telen In zijn geheel (integraal - red.) doorgeven, dan is de verdere integra tie van dit getuigenis niet meer de taak van de prediker. Anders is ken nelijk het profetisch/apostolisch ge tuigenis niet terzake doorgegeven. De Schriften kunnen hun eigen woord wel doen. De hoorders, die le ven in veelvoud, moeten de rest zelf invullen. Niet alleen ouderwetse, ook moderne toepassingen worden al gauw bevoogdend. Dat is een gebrek aan fiducie in het Woord en in de mondigheid van de gemeente. Geen brandglas Misschien moet je het daarom nog wel wat forser zeggen: de preek en de preker hoeven niet op te treden als een instantie, die geplaatst is te genover de gemeente en al helemaal niet als een soort tusseninstantie tus sen God in de hemel en de gemeente op aarde. De preek hoeft niet te func tioneren als een brandglas tussen het Woord en de gemeente. Die rol is de ouderling „die dubbele eer waard is" vaak opgedrongen, met alle vermoeiende en frustrerende ge volgen van dien. Het mag vast veel eenvoudiger. De preker is één uit de kring van de gemeente rondom het Woord, die op zijn manier probeert de anderen van dienst te zijn bij het gezamenlijk ophalen van de verhalen, die Jezus in omloop bracht en die te vinden zijn zowel in het oude als in het nieuwe testament. Vandaar dat monoloog- of discussie-dienst ook niet de vraag is waarvan veel afhangt. Plet kan allebei. Het gaat om de vraag: welke posi tie hebben de leden van de gemeente die op zondag samenkomen te.i op zichte van elkaar? Als bij die gele genheid de preker ook maar één treedje hoger wordt gezet en hij laat zich daar neerzetten, dan is hij ook niet meer te redden met behulp van liturgie of bescheidenheid in de toe passing. Dan heb je een dominees- of pastoorskerk. Laten we liever elkaar het heil aan praten. De tijd van dfe autoritaire overdracht, als die er voor de ge meente ooit was, is voorbij. Niet alleen zal geen dienaar over de andere heersen, zoals de aanvang van de oorspronkelijke gereformeerde kerkorde luidde, waarbij we onder „dienaar" predikant moeten verstaan, maar ook geen gemeentelid of zo maar-mens zal over de ander heer sen. Zijn wij niet allen „dienaars"? „Gij zult u niet rabbi (dominus) laten noe men; want één is uw meester en gij zijt allen broeders. En gij zult op aar de niemand uw vader (paus) noemen, want één is uw vader. Hij die in de hemelen is. Laat u ook geen leids lieden (voormannen) noemen, want één is uw Leidsman, de Christus. Maar wie de grootste onder u is, zal de dienaar zijn" (Mattheüs 23 8-11). Dat zijn de woorden van het evan gelie. Paulus zei het niet anders! „Gij zijt dus niet meer slaaf, doch zoon" /Galaten 4 7). Johannes voegt er nog aan toe: „het is nog niet geopenbaard, wat wij zijn zyllen" (1 Johannes 3 2). Geen wonder dat op een poster ergens in de Londense ondergrondse geschreven staat: „Man, you are fan tastic!" (Mens, je bent fantastisch). De schrijver heeft het begrepen. De preek moet de kerk uit, en niet alleen de liturgie, zoals Noordmans zei. Om het verband aan te geven: Noordmans zei, dat de liturgie de straat op moest en bedoelde daarmee, dat de eigenlijke liturgie van de christenen bestaat in het doen van „goede werken". Waarom moet de preek vandaag de straat op? Omdat de preek van huis uit bedoeld is om elkaar als mensen het heil aan te praten. Als dat niet meer in de kerk kan, omdat daar te weinig mensen bereikt worden of omdat daar alleen de taal van de eigen groep gesproken wordt, dan naast de kerk Karl Barth heeft eens gezegd, dat de kerkelijke organisatie-vormen, die wij kennen, in hun hoofdtypen ont leend zijn aan de organisaties van de wereldlijke macht. De oosterse orthodoxie draagt ln haar kerkelijke structuur het byzan- tinisme van Constantinopel mee. De rooms-katholieke kerk is in haar or ganisatie gestempeld door de romeinse staatsorde. En de reformatie draagt het teken van de opgekomen burger op het voorhoofd. Daar is niets tegen. Het betekent slechts, dat we niet met de bestaande organisatievorm ge trouwd zijn. Sterker, dat we haar broodnodig dienen te verwisselen voor de zoveel vrijere structuurtypen die de leefwereld van de twintigste eeuw kenmerken, aldus Voorlopig. Shepard tijdens zijn toespraak to- aarde vanuit de Apollo-14 in i: rechtstreekse televisie-uitzendh' vooruitgang in de communicatief niek, dank zij de ruimtevaart. Hik letterlijk: „Ik ben er zeker van,, deze rechtstreekse uitzending via® tellieten wordt gevolgd door milf nen mensen in hun huiskamers. I mogelijkheid tot communicatie zeker meehelpen als het er om I wereldproblemen, zoals de vrede* te lossen. Problemen ook in tekoF aan communicatie tussen verse lende volken en verschillende I1 den". Shepard vervolgde zijn medii* uit de ruimte: „Terwijl we op terugweg vanavond naar de gliri>: rende sikkel kijken, die de aardf worden wij er pijnlijk aan herinrir dat er op die aarde nog steeds p vochten wordt." „Mijn collega's en ik, we helh alle drie kennissen, vrienden en familieleden in Vietnam. We woi eraan herinnerd, dat sommige val mannen die naar Vietnam zijn)' gaan niet terugkeerden, dat zij e zijn gesneuveld, of worden vastgel) den omdat zij krijgsgevangenen zij „Daarom is onze wens dat door1' werk, dat door het ruimteprogran op de een of andere manier kan r den bijgedragen tot meer begrip:5 der de volkeren en een opwekf van die volkeren in het algemeed5 aardbewoners, zich meer aan de vr gelegen laten liggen". (Zoals gemeld werd, heeft meviv Van Ernst aan zowel de Amerika) regering, andere regeringen enn NASA met klem verzocht te bevofe ren dat de Apolloreis met de 14. worden aangegrepen om de mis heid op te roepen tot meer bi<fe; en werken voor vrede in de werq-1 red.). t. E Jaarverslag zionistenbond (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Hoewel het absurd is Nederland thans als een anti-semitisch land te beschouwen, is het wel zo, dat het aantal net niet anti-semitische opmerkingen in de massamedia niet onbelangrijk is toe genomen. Dit constateert de Nederlandse Zio nisten Bond in zjjn jaarverslag, dat van de hand is van de voorzitter prof. ir. M. Tels. Dat de onvriendelijkheid jegens jo den is toegenomen, word.t in het ver slag toegeschreven aan de veroorde ling van mr. G. B. J. Hiltermann in het proces hem door De Volkskrant aangedaan. Publicisten schijnen „goe de nota genomen te hebben van de mogelijkheden, die het formele ver schil tussen antisemitisme enerzijds en anti-israëlisme of anti-zionisme bieden", zo wordt gesteld. Het jaarverslag wijst verder onder meer op de instelling „van weerL nieuwe commissie, die moet onL zoeken of het concentratiesyndifc werkelijk bestaat, terwijl aan.{ slachtoffers onvoldoende hulp \vb geboden." (Mr. Hiltermann zei 10 oktober in een radiouitzending, dat De Vt krant „rondweg anti-semitisch, thans anti-Israël is geworden". Amsterdams gerechtshof veroordea de heer Hiltermann op 8 januari tot herropeping van zijn uitlatir t z De Raad voor de journalistiek i n evenwel eind december 1970 de kl r van De Volkskrant tegen Ce heer e termann ongegrond verklaard, raad sprak uit. dat het het goed i von de heer Hiltermann was. ..i neer hij gevaarlijke ontwikkelU in de voorlichting over het confix [5 het Nabije-Oosten ziet, deze als nalist te signaleren en te bestriji red.) I

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2