Nederland moet in NAVO blijven ïdwongen l-toogdag Kulenkampf's quiz is in kannen en kruiken WD wil apartheid Zuid-Afrika niet speciaal veroordelen in Kans groot dat VVD weer in kabinet komt Hervormde synode over geboorteleden d. Kamerorkest bracht pittig ondagconcert a explosie overleden Spoed gevraagd bij goedkeuring bouwplan voor vier scholen Gymvereniging Toos jubileert In vijf landen hebben vrouwen geen kiesrecht Belfast nog onrustig Echtpaar Pille vijftig jaar getrouwd Nieuws uit de showwereld Voorspelling liberale leidster Zestig kastelen te koop J Nieuwe regels voor dwalende theologen Verkiezing nieuw moderamen Franse matroos verongelukt MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 de eerste keer sinds de juni-oorlog in 1967 moch- ournalisten een kijkje nemen aan de westelijke zij- straten van Port Tawfiq. Links het toegetakelde ge in het Suezkanaal. Men ziet ze hier in de vernielde bouw van de VN-waarnemers. IRDAM. Het concert, dat e<rland9 Kamerorkest zondag in een volle Kleine Doelein- ifceft gegervem zou te karakteri- tijn met het woord: stevig. Al in de „Serenade voor strij- k, op. 6" van de Tsjech luk liet zijn landgenoot diri- 'enek Macal de stroom van ige melodieën breed voortglij- hij wist zijn strijkers het vol- van hartstocht te laten geven in alle vier delen nodig was. iet was te merken, dat de leng let stuk wat uit de tijd is. laatste kan van de „Sinfonieta •ijkorkest" van Albert Roussel irden gezegd, want dit flit- irkje is uit voor men er erg ejft, zo geboeidi luistert men er rachtig en eveneens pittig slot t concert was de „Symfonie no. van Joseph Haydn, één van waarmee deze componist de u ettingen-Wallerstein be- Idie composities wou hebben, pmand anders zou bezitten, afschriften van andere k uitvoering vielen de blazers e|er op, vooral in het Andante njttist Henk de Wit, wiens vader J Rotterdams Philharmonisch |ijn sporen op dit instrument erdiend. u' was deze middag Theo ej die ook van een stevig nootje leien houdt. Dus klonk het ïirt voor piano en orkest in Es, }9" van Mozart wat brutaler, pk briljanter en in het laatste jiger dan gewoonlijk, mag niet worden vergeten, wel zeer heldere, maar ook gge akoestiek van deze ruimte ;ugelklank wat koeler kan gemaakt, dan de bedoeling zou wat meer pedaalgebruik :n ook wel hebben geholnen klank molliger te maken. Met ■;est werd een perfecte eenheid lubliek uitte zijn grote tevre telkens in. een langdurige en ce bijval, vooral aan het slot concert. G. M. Dersjan,t Meerderheid PvdA-congres i een onzer verslaggevers) De toogdagen van de llandse christelijke platte- jongeren organisatie krijgen par weer een ongedwongener De manifestatie 1971, die in de Delftse stadsdoelen Jhouden, kenmerkte zich door ïngenheid vooral tot uiting in de wijze waarop de geza- i maaltijd begruikt werd: niet In langer rijen witte tafels als maar een zgn. soosmaaltijd. irde wereldwinkel had in de uitgebreide stand van men opgezet en verder trok 'rint van de gewenste wereld' trekschuit' uit Gouda veel filing. in werd do jaarvergadering die door 250 jongeren werd d. Ruilof van Putten uit id hield een openings toe- en ds J. van Verseveld be et jaarthema van de CPJO: 'oor kritisch denken." het avondprogramma bestond grotere belangstelling: ruim y, ;eren vulden de Doelenzaal het cabaret' Haasje over" uit te genieten. Door de aanwe- van dit gezelschap kreeg de nverwacht twee gasten: bur- ïr J. M. Ravesloot van j zijn echtgenote. De heer Ra- burgemeester van A'melo HDAM In een ziekenhuis 5^ idam is een van de drie man- ►j- ïrleden, die dinsdag zwaar jl. gewond bij een explosie aan an de sleepzuiger Humber Ri- I de werf van Gusto. Het [fer is de 42-jarige Spaanse fider Antonio Gimenez. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Een grote meerderheid van het congres van de PvdA wil-niet dat Ne derland uit de NAVO stapt, ook niet wanneer Griekenland en Portugal lid blijven van deze organisatie. Ondanks de bezwaren, die de PvdA tegen deze organisatie heeft, bleek za terdag, dat het congres de gevolgen van het opzeggen van het lidmaat schap ernstiger vindt: de VS krijgen meer vrij spel en geïsoleerd Neder land kap alleen weinig uitrichten. Het aantal stemmen voor het NAVO-lid- maatschap was groter dan op vorige congressen. Het congres nam wel anoniem een motie aan, waarin wordt gepro testeerd tegen het houden van het NAVO-congres in juni van dit jaar in de Portugese hoofdstad Lissabon. De bij de NAVO aangesloten landen mo gen in geen enkel opzicht de indruk wekken dat zij de politiek van Portu gal materieel en moreel steunen, al dus de motie. In weer een andere, eveneens ano niem aangenomen motie, bepleit het congres de stichting van een verdedi gingsfront, waaruit democratische verzetsorganisaties in Portugal en Griekenland moeten worden gefinan cierd en met alle beschikbare midde len worden gesteund. De NAVO-mi- nisterraad zal tot de instelling van een dergelijk front moeten beslissen. Onbruikbaar In een discussie spitsten zich de meningen vooral toe op de volstrekte onbruikbaarheid van de NAVO als instrument om de vrede en de demo cratie te handhaven (de voorstanders van uittreden van Nederland) en de NAVO als een noodzakelijk kwaad (de tegenstanders). Een van de voorstanders, de heer Steinhauer vergeleek de NAVO met het kabinet-De Jong. Voor hem was daarom maar een conclusie mogelijk: „Wij zullen zelf moeten trachten onze doelstellingen te realiseren." De heer Maassen stelde dat de NAVO een instrument in handen is van president Nixon en de grote in dustriële concerns. „Waarom oefenen de NAVÖ-landen nooit eens druk uit op hun bondgenoot de Verenigde Sta ten, die al jarenlang oorlog voert in Zuidoost-Azië. Nederland moet daar om maar uit de NAVO stappen", al dus de heer Maassen. Het congres bleek ook oog te heb ben voor de binnenlandse politieke consequenties van een uitspraak om uit de NAVO te stappen. In de eerste plaats wel voor de PvdA zelf. „Ik vrees dat er dan twee PvdA's zullen ontstaan", zo concludeerde de heer -Van Stekelenburg. Anderen zeiden dat de stellingname „Nederland uit de NAVO" de doodsteek voor een sa menwerking met D'66 zou zijn. Vooral het gevaar van een geïsoleer de positie van Nederland en het daar uit voortvloeiende onvermogen om dan ook- maar iets te kunnen doen ontraadde het partijbestuur het uit treden uit de NAVO. Het partijbestuur kondigde de for matie van een stuurgroep aan, die op korte termijn een rapport zou produ ceren over de NAVO-problematiek. Een speciaal congres zal aan de hand daarvan tot een afgewogen oordeel kunnen komen. In het kader van de vredespolitiek nam het congres een motie aan, waarin wordt gepleit voor een pro gressieve Europese partij. Om dit doel te bereiken zal in 1972 een Europees congres bijeen geroepen moeten wor den van democratische socialistische partijen. Het bestuur van de PvdA zal als Nederlandse bijdrage aan dit con gres een voorontwerp maken voor een Europees democratisch-socialistisch urgentieprogram. Politie Voorts werd een motie aangenomen waarin de uitgangspunten van het rapport-Mulder over deze voorberei ding van wetswijzigingen tot ver scherpt optreden van justitie en poli tie by oplopen en demonstraties van de hand worden gewezen. Volgens het congres zijn dergelijke wettelijke bepalingen in strijd met het Nederlands strafrecht. Het is on juist om personen al op te pakken en mensen in verzekering te stellen nog voor dat ze zich aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt". Het congres besloot ook dat de BB- organisatie zo spoedig mogelijk, dient te worden opgeheven. Dit semi-mili- taire orgaan dient zo spoedig mogelijk opgenomen te worden in een algeme ne binnenlandse hulporganisatie. Dit punt zal alsnog worden toegevoegd aan het verkiezingsprogramma. Het congres sprak tenslotte in een motie bij voorbaat zijn afkeuring uit over het „te verwachten" optreden van Amerika in Cambodja. Mevr. Blaiberg hertrouwt JOHANNESBURG De weduwe van de Zuidafrikaanse harttransplantatlepatiënt Philip Blai berg zal deze maand in het huwelijk treden met de Israëlische regerings functionaris He* bert Blum, zo meldt de Sunday Times van Johannesburg. WOERDEN De gemeenteraad van Woerden heeft vrijdag op voor stel van ir. Klooster (KVP) besloten een telegram te zenden aan de staats secretaris van onderwijs en weten schappen met afschrift aan de vas te commissie van onderwijs van de Tweede Kamer in verband met de dringende noodzaak van scholenbouw in het Staatsliedenkwartier in Woer den. De bouwtema Midden-Nederland kan elk moment met de bouw van twee lagere scholen en twee kleuter scholen in deze nieuwe, snel groeien de wijk beginnen. De financiering is via een door Gedeputeerde Staten goedgekeurde lening verzekerd, maar om de een of andere duistere reden is de goedkeuring nog steeds niet ont vangen. In het telegram wordt de staatsse cretaris verzocht goedkering van het bouwplan te bespoedigen. WADDINXVEEN In de gemeen schapsruimte van het Anne Frank- centrum hield de gymnastiekvereni ging TOOS zaterdagmiddag een receptie ter gelegenheid van het 50- jarig butaan. Honderden maakten van de gelegenheid gebruik om het bestuur hun gelukwensen aan te bieden. Namens het gemeentebestuur was het voltallige college van burgemees ter en wethouders aanwezig. Van het gemeentebestuur kreeg het jubileren de bestuur een paar etsen van Wad- dinxveen. De receptie duurde tot ver in de avond. De komende weken zul len verschillende programma's in het kader van dit jubileum worden af gewerkt. Zwitserse mannen overstag BERN Er zijn noj* vijf landen in de wereld, waar de vrouwen geen kiesrecht hebben: Jordanië, Koeweit, Saoedi-Arabië, Jemen en Liechten stein. Zwitserland was tot gisteren één van de laatste bastions van man nelijke superioriteit: de mannen be sloten bij volksstemming hun poli tieke rechten met de vrouwen te de len. Met grote meerderheid spraken ze uit dat hun mede-burgeressen het ac tieve en passieve kiesrecht voor het landelijke parlement krijgen. De stemmenverhouding was 621.000 voo?, 324.000 tegen. Op I februari 1959 dachten de mannen er nog heel anders over: 655.000 tegen en 324.000 voor. De regering, alle partijen, de 'ker ken en talrijke organisaties hadden er de laatste tijd bij de mannen op aangedrongen de hand over het hart te strijken. Overigens blijven in meer dan de helft van de 25 kantons de vrouwen nog verstoken van stemrecht bij re gionale verkiezingen. BELFAST Vanmorgen vroeg heeft zich in de katholieke wijk Falls Road van de Noordierse hoofdstad Belfast een sehietparty voorgedaan, waarby een Britse soldaat en mins tens twee burgers gewond raakten. Gisteravond bliezen leden van het clandestiene Ierse Republikeinse Le ger (IRA) een douanekantoor in Newry in de lucht. De douanebeamb ten werden eruit gehaald voordat men het kantoor opblies. In verband met de situatie zullen nog 600 Britse militairen naar Noord- Ierland worden gezonden, aldus een mededeling van het Britse ministerie van defensie. Het contingent Britse militairen komt hiermee op 8000. De Noordierse premier, Chichester- Clarke, waarschuwde het IRA, dat als het op een krachtmeting aanstuurt, de krachten die recht en orde voor staan het vastberaden en resoluut zul len bestrijden en verslaan. Zoals gemeld begonnen de onregel matigheden in de nacht van vrijdag op zaterdag. Vier mensen kwamen toen om het leven. WADDINXVEEN Dat het echt paar Pille bij de bevolking gezien is bleek wel uit de receptie die ter gele genheid van hun 50-jarige echtveren iging werd gehouden in het Her vormd Wijkgebouw. Het voltallige gemeentebestuur was aanwezig. De bruidegom, die vele jaren raadslid en wethouder was, werd benoemd tot ereburger van Waddinxveen en Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Van der Torren-Veen- dorp memoreerde het vele werk dat het echtpaar heeft gedaan voor de vakbeweging, de SDAP en later voor de PvdA. De bruid was veel jaren voorzitster van de vrouwengroep en verdienstelijk voor de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. De bruide gom heeft daadwerkelijk hulp ver leend bij het organiseren van collec ten. Het eohtpaar kreeg een kleuren televisie. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Goed nieuws voor de langzamerhand zeer vele Nederlandse kijkers, die Duits land I kunnen ontvangen: de Hessische omroep is het weer helemaal eens geworden met Hans Joachim Kulenkampf over een splinternieuwe quiz, die „Hallo, buren!" zal heten en op 16 oktober van start gaat in het programma van de ARD. Alle zorgen zijn voorbij. Kuli ziet het einde van ziin tweejarige tv-va kantie naderen. iHij heeft naar harte lust films gemaakt en grote rollen op het toneel gespeeld en wil zich nu wel weer als quizmaster op de beeld buis vërtoheh. Heel Duitsland klapt verrukt in de handen, 's Zaterdags om de vier weken is het weer ouder wetse show-spelavond met Kuli als gastheer. Kulenkajnpf, die jaren onderbe taald werd voor zijn populaire werk, heeft ditmaal eisen gesteld: een ge heel nieuwe formule voor de quiz, die zich toch weer op internationaal ni veau moet bewegen, meer actie opdat de critici hem niet meer behoeven te verwijten dat hij teveel moet conver seren tussen de opgaven door, en... een veel hoger honorarium. Tarzan Een heel ander nieuwtje komt uit Amerika: de 66-jarige Johnny Weissmüller, die nog altijd het predi- caat van ,,'s werelds beste zwemmer" voert (al is hij dat nu niet meer), heeft 'de showbiz voorgoed vaarwel gezegd. Hij woont met zijn zesde vrouw in Florida en is bankdirecteur geworden. Ooit vierde hij triomfen als Tarzan; onlangs was hij nog in die creatie bij de NOS. Ilan en Ilanit, het steeds meer ge vierde Israëlische zangduo, b'ijft bij hun voornemen alleen op zakelijke basis samen te gaan. Zij hebben Abi (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD heeft de zin uit het verkiezingspro gramma geschrapt, waarin spe ciaal het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika en Rhodesië werd veroordeeld. Verder is een streep gehaald door de toelichting, waarin wordt geconsta- starre teerd dat de tegenwoordige koers van ,de Zuidafrikaanse regering geen oplossing brengt voor het be volkingsvraagstuk. Wel vermeldt het verkiezingspor- gramma van de VVD, zaterdag in Den Haag door de buitengewone al gemene vergadering vastgesteld, dat alles wat mogelijk is moet worden gedaan om democratische structuren in landen, te bevorderen. Iedere discriminatie naar ras, ■huidskleur, geloof, geslacht of taal is verwerpelijk. Het programma wijst dan op landen in Oost-Europa, Span je, Portugal, Nigeria, Zuid-Afrika, Rhodesië en Cuba. Staatssecretaris De Koster merkte op: „We kunnen wel 100 landen opnomen". Belastingen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mevrouw Haya van Someren vindt de kans groot, dat de VVD weer aan de regering deelneemt. De presiden te van de liberale partij deed deze voorspelling zaterdag op de algemene vergadering. Men stelde het verkiezingsprogram „liberalen op nieuwe wegen" vast, waarin wordt gevraagd om een stem busakkoord met ARP, CHU, KVP en ook D'66. Maar mevrouw Van Someren acht te de mogelijkheid om met D'66 tot een akkoord te komen niet groot. Het is zelfs de vraag of het tot een ge sprek kan komen, nu D'66 zich met de PvdA gaat „verloven". De afdeling Loosdrecht wilde D'66 meteen maar inruilen voor DS'70. Maar hiertegen kwam Tweede-Ka merfractieleider mr. Geertsema in het geweer. Het enige wat deze partij heeft, is een mager verkiezingspro gramma. En in dat programma komt het woord inflatie niet voor en wordt niets gezegd over een loon- en prijs beleid. Bovendien wijkt het stemgedrag van het DS'70-Kamerlid Goedhart van dit programma af. en Esther Ofarim zien scheiden, zij weten hoe Frederik op een zonnige dag met zijn jacht uitvoer en nooit meer bij Nina terugkwam, zij geloven niet in huwelijk en kunst als een eenheid. Ilanit zoekt in München een eigen flat, Ilan blijft in hotels wonen zolang het paar in Europa werkt. In Israël hebben zij elk apart hun thuis. Lp-koiiingen Dit zijn op het ogenblik de konin gen van de plaatverkoop: de Beatles die 56 miljoen lp's aan de man brach ten, Mantovani met 43,5 miljoen ver kochte lp's, Herb Alpert met 30 mil joen en Frank Sinatra zowel als Elvis Presley met ieder rond 25 miljoen. Slechts een gulden per plaat zou al de miljoenen dollars van deze ster ren garanderen. En dan wat er nog allemaal bij komt... Grote troef van ZDF (Duitsland 2) zijn de volkomen identieke tweeling broers Angelo en Manuel Kanseas, 13 jaar oud, zonen van een Griekse va der en een Berlijnse moeder, ontdekt door de tv-produoer Alfred Greven. Zij spelen een 13-delige serie (op zondagmiddag te zien) „De dubbel ganger" en treden daarin op als twee jongens die elkaar toevallig ontmoe ten en tal van streken uithalen, waarbij nooit iemand kan ontdekken wie dat nu eigenlijk heeft gedaan, omdat de „verdachte" jongen altijd ergens anders is gesignaleerd. Carrière Angelo en Manuel lijken zoveel op elkaar, dat zelfs hun regisseur hen niet uit elkaar kan houden en zij houden ervan iedereen dol te maken door niet te zeggen, wie zij nu eigen lijk zijn. Ze vinden het wel aardig om deze serie te maken, maar willen geen carrière maken. Ouders en manager denken er an ders over, zij zien goud in de jongens en het laatste woord over „carrière" is dus nog niet g Voorlopig mopperen de jongens he vig over het feit, dat zij bij hun tv- werk toch ook naar school moeten gaan. De WD wenst zich nog niet te ver zoenen met de idee, dat voor de ver wezenlijking van alle verlangens een verhoging van de belastingdruk nodig is. Het nieuwe kabinet, betoogde frak- tieleider mr. Geertsema, moet bepaal de overheidstaken afstoten en bezui nigen door efficiency, D-e jongerenorganisatie van de VVD, die de onvermijdelijkheid van zwaardere belastingen met cijfers aantoonde, had geen succes. Haar amendement, waarin werd gesproken van het toenemen van de belasting druk van 29 tot 31 procent van het nationaal inkomen, kreeg geen meer derheid. Het verkiezingscongres in maart zal een urgentieprogramma vaststellen. Dan zullen ook enkele summiere cij fers op tafel komen over de financie ring, zodat de kiezer ongeveer weet waaraan hij toe is. Mr. 'Geertsema verzekerde nog- MNCHEN De regering van Beieren biedt ca. zestig kastelen, pa leizen en buitenhuizen, die de afgelo pen 400 jaar zijn gebouwd, te koop aan tpgen prijzen van 40.000 tot een miljoen mark. Een regéringswoordvoerdèr verdui delijkte dat de meeste gebouwen niet van die koopjes zijn als het wel lijkt, omdat de verbouwingskosten astrono misch hoog zullen zijn. Met het oog hierop wil de staat de gebouwen ver kopen. maals, dat de VVD een verbetering van de loon- en inkomstenbelasting wenst en een verschuiving van de druk van de directe naar de indirecte belastingen. Opmerking in de zaal: Laat de vrees voor Drees onze beslis sing niet beïnvloeden. Formateur Mr. Geertsema vond het Eerste- Kamerlid mr. Van Riel en staatsse cretaris De Koster tegenover zich bij de verdediging van het voorstel, dat de Tweede Kamer een aanbeveling moet doen voor de kabinetsformateur. Van Riel: Het is niet verstandig in deze onzekere tijd de staatkundige macht van de koning in te perken. Geertsema: Deze tijd wil openbaar heid. De adviezen van de fractielei ders worden toch gepubliceerd en er ontstaat een discussie. Door de dis cussie in de Tweede Kamer kan juist het staatshoofd worden beschermd. Het voorstel haalde het toch met 312 tegen 163 stemmen. Een lange discussie leverde de er kenning op van het recht van gehuw den en ongehuwden op elk gewenst ogenblik een medische ingreep te verkrijgen voor het voorkomen of on derbreken van zwangerschap. ROME Het Vaticaan heeft een nieuwe regeling bekend' gemaakt van de congregatie voor de geloofsleer, die een onpartijdiger en objectiever behandeling moet waarborgen van rooms-katholieke theologen, wier ge schriften mogelijk „dwalingen" be vatten. In de nieuwe regeling wordt het woord „ketterij" niet meer ge bruikt. Ook zei een woordvoerder van, de congregatie op een persconferentie, dat geen geleerde meer geëxcommuniceerd zal worden, als hij vasthoudt aan een. standpunt, dat door de congregatie als onjuist is be stempeld. De zwaarste straf voor koppige theologen is voortaan een openbare verklaring van het Vaticaan, dat hun leer onjuist is, alsmede ontslag uit hun functie. Een belangrijke vernieuwing is verder, dat verdachte theologen voortaan de kans krijgen, om hun eigen zaak in persoon te bepleiten voor er een oordeel wordt geveld. In aanwezigheid van de Japanse kroonprins Akihito en kroonprinses Mitsjiko zijn zaterdag in de Noordjo.panse stad Sapporo de voor-Olympische Spelen geopend. DEN HAAG De hervormde synode zal zich in haar februari zitting (15 tot 17 februari) voor al bezig houden met het rapport „geboorteleden" en over de vraag, of hervormden lid kunnen zijn van meer dan één kerk. Op Hydepark in Driebergen begint de synode vandaag mét' de verkiezing van een praeses voor het nieuwe zit tingsjaar (ds. J. A. G. van Zanten is herkiesbaar), alsmede een assessor (ds. G. Wursten is niet herkiesbaar, want hij is geen synodelid meer), een asses sor secundus en een assessor tertius. Verder behandelt de synode van avond een voorlopig verslag van de Algemene Kerkvergadering. Een groot deel van de dinsdag is gereserveerd voor een voortgezette be handeling van het rapport „geboorte leden". Het is bedoeling, dat de sy node nu vooral aandacht besteden zal aan de pastoraal-apostolaire en de ad ministratieve aspecten. De theologi sche vragen zullen later aan de orde komen. 's Middags komt verder een rap port van de raad voor de eredienst over belijdenisvragen aan de orde. Dinsdagavond wordt een nota over het bijzonder lidmaatschap behan deld, opgesteld door de raad voor het verband met andere kerken. Het gaat hierbij om de vraag of her vormden lid kunnen zijn van meer dan één kerk. ROTTERDAM De 30-jarige Franse matroos D. J. Kerlan is zon dag op een Franse bulkcarrier van een stalen trap gevallen. Hij kwam vijf meter lager op het sloependek terecht. Enkele uren later bezweek hij aan zijn verwondingen. Het onge luk gebeurde voordat het schip op weg naar Rotterdam de Nieuwe Wa terweg was binnengevaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7