MAANUITSTAPJE BEGONNEN Roosa 33% uur in eenzaamheid Rechter maaki einde aan slepersstaking Commentaar PvdA trekt de resolutie in Antares landt feilloos in heuvellandschap Veel taken voor Shepard en Mitchell Helsinki in gevaar Opnieuw aanslag op taxi-chauffeur Het Kwartet Voetbaltrainer Oude Henk met dolk bedreigd n Rio gelyncht Crita) het weer Nieuwe Leicis e Courant Vrijdag 5 februari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SHEPARD MITCHELL ROOSA HOUSTON Twee minuten over tijd, om achttien linuten over tien vanmorgen, zijn de Amerikanen Alan lepard en Edgar Mitchell begonnen aan -de langdurigste en tgebreidste inspectietocht op de maan. Hun maanlandingsvoertuig ntares landde toen in het bferg- htige Fra Maurogebied. Col- i-astronaut Stuart Roosa olgde vanuit het moederschip itty Hawk, waarin hij ge- arende de 33 uur dat het Castle Furniture Panelenkast Handbewerkt eiken 1635, Fauteuil in Suède-bekleding 950,=, bijpassende POEF 375, EXCLUSIEVE INTERIEURS BULTHUIS ïotermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 IELSINKI De natuur is deze iken niet erg ingenomen met het messchaatsen. De voor de tijd van jaar ongewone hoge temperatu- die het Europese schaatskam- >enschap in Leningrad bijna in het iter deden vallen, bedreigen nu ook wereldkampioenschap in Helsinki. isteren steeg in de Finse hoofd- d het kwik tot vier graden boven. De wedstrijdbaan bleef welis- iar geopend voor de trainende rijd- rs. maar tegen de avond leek de aliteit van het ijs aangetast. De ïse hoofdkampioenschap zal moe- i worden overgebracht naar Lahti, ar Kees Verkerk in 1967 bij een 'baarse koude Europees kampioen ird. het 120 kilometer ten noorden n Helsinki gelegen Lahti hebben de nse rijdsters zich voorbereid op het ireldkampioenschap. De beslissing :r het wel of niet' verplaatsen van kampioenschap is in de loop van ïdaag genomen. In de weersberich- voor het weekeinde wordt wel sproken over een temperatuursda- maar het is niet zeker dat de rstgrens inderdaad Helsinki zal be ken. maanuitstapje duurt alleen zal blijven, gespannen hun ver richtingen. Na de kuren, die de Apollo-14 aan het begin van de missie vertoonde, was het vluchtleidingscentrum in Houston bedacht op nieuwe tegen slagen, die Nde maanlanding zou kun nen verhinderen. Maar de ontkoppe ling van de Antares van de Kitty Hawk verliep vlekkeloos. Morgen Het drietal was vannacht oSi twin tig minuten voor één ontwaakt. Houston, dat de ruimtereizigers be groette met een „goede avond", kreeg van een vrolijke Roosa te horen dat het morgen was. Omstreeks kwart over drie namen Shepard en Mitchell afscheid van Roosa en gingen de maansloep bin nen. Ze hadden hiervoor twintig minuten nodig. Een rechtstreekse kleurenuitzending via de tv werd afgelast om ze meer tijd te geven voor het inspecteren van de Antares. Kort daarvoor had de vluchtleiding verteld dat de landing niet zou door gaan als de kracht van de „twijfel achtige" batterij van het opstygge- deelte 1,8 volt beneden normaal zou zyn. By de inspectie bleek de span ning bevredigend. Ontkoppeling Om tien minuten voor zes begon de ontkoppeling. Shepard en Mitchell maakten de grendels aan de binnen kant los, terwijl Roosa door het ont steken van richtingsraketjes de moe dercabine langzaam terugtrok. Deze operatie werd met bijzondere spanning gevolgd na de koppelings- moeillijkheden van zondag, die op zeker ogenblik het doorgaar van de maanlanding in gevaar bracht. Een ware jubelstemming ontstond in Houston toen bleek dat alles perfect was verlopen. En zo was de weg be reid voor het voor de derde keer be treden van de maan door de mens. De Apollo-14 was gisteren na twee zeer nauwkeurige ontbrandingsperio des van de hoofdmotor in een baan tussen de 109 en 17 kilometer rond de maan gebracht. Mitchell gaf als eerste enkele in drukken: „De maan ziet eruit als een gipsafdruk die met bruine en grijze verfpoeder is bestrooid". Shep ard bevestigde de opmerkingen van andere astronauten dat de maan kraters heeft in allerlei kleuren grijs, bruin, wit en zwart. Toen de Apollo-combinatie van de verlichte zijde in de schaduwkant overging, was zijn commentaar: „Het lijkt alsof je kunt weglopen en in het niets kunt wegvallen..'.... alleen maar duisternis". Roosa, spraakzaam en luidruch tig als hij is, grapte tegen ruimte vaarder Haise in Houston: „We heb ben een heldere dag voor de aan komst uitgezocht, er zit niet veel damp in de lucht. Je kunt helemaal tot de horizon kijken." Waarop Hai se antwoordde: „Niet te geloven". Na .nog wat controles, gingen de astro nauten van hun laatste rust genieten voor hun „uitstapje" zou beginnen. ROTTERDAM Vannacht om twaalf uur moet er een eind zijn gekomen aan de staking die sinds maandagmorgen de ruim honderd Rotterdamse stads- sleepboten langs de wal heeft gehouden. De president van de Rotterdamse rechtbank mr. Reu der heeft dit de drie vervoers- bonden bevolen in het vonnis dat hij heeft uitgesproken in het kort geding dat de werkgevers hebben aangespannen op basis van het feit dat de staking en de stakingseisen vplgens hen in strjjd zyn met de loonmaatregel van de regering. In het vonnis beveelt de president werkgevers en werknemers boven dien een afkoelingsperiode van een maand in acht te nemen, waarin de bonden verboden wordt hun leden tot een staking op te roepen. Geplaagd door warmte en spanning? wist André van I der Louw zich het voorhoofd, na zijn toespraak tot het PvdA- congres in Amsterdam, dat hem- met overtuigende meerderheid tot partijvoorzitter koos. Aftre dend voorzitter thans vice- voorzitter Anne Vondeling I (rechts) kijkt enigszins zorgelijk. toe. Met dit vonnis, dat in feite een Sa- lomons oordeel is omdat de werkge- lomon's oordeel is omdat de werkge- gehonoreerd zien terwijl anderzijds de vakbonden zich door de rechter een hart onder hun stakingsriem ge stoken zien, heeft mr. J. G. L. Reuder belangrijke perspectieven geopend voor de ontwikkeling van de loonon derhandelingen tegen de achtergrond van het ministeriële loonmatigingsbe- sluit. (Zie ook elders in dit blad) STA VANGER Op de Westduitse kustvaarder Leda, gelegen op 40 mijl ten zuidwesten van Noorwegen, is brand uitgebroken. Drie opvarenden worden vermist, zés anderen werden opgepikt door een vrachtvaarder. De mannen zaten op een vlot. Na de brand kapseisde de kustvaarder. Ï.IO DE JANEIRO De uitbars- gen van het voetbalpubliek in azilië hebben een absoluut hoogte- nt, of liever een absoluut diepte- nt, bereikt. Voetbaltrainer Mario 'eira is op het speelveld vermoord, )e misdaad vond plaats tijdens de J dstrijd tussen Ferrovaria en Itara- T Ketat in Rio de Janeiro Een van spelers van Itarana werd handtas- ijk tegen de scheidsrechter en Pe is ra rende het veld op om de teiieidsrechter te beschermen. Het bliek dacht dat de trainer de speler ht lijf wilde, klom over de lang niet irineembare afrastering en viel trai- Pereira aan. De voetbaltrainer rd zo zwaar mishandeld in deze edeuitbarsting dat hij aan zijn rwondingen overleed. ROTTERDAM Vannacht is in Rotterdam opnieuw een aan slag gepleegd op een taxichauf feur. Slechts op het laatste mo ment wist de chauffeur, de 58- jarige H. van Lindt van Erk, het mes, dat een onbekend gebleven man op zijn keel had gezet, weg te slaan. Er is sprake van voorbedachte rade, omdat de dader tijdens de rit de portieren op slot had ge daan. Ook nadat de chauffeur het mes had weggeslagen en probeerde te vluchten, probeerde de overvaller zijn aanslag te voltooien door de chauffeur weer naar binnen te sleu ren. Hierbij werd het jasje van de heer Van Lindt van Erk aan flarden gescheurd. „Oude Henk", zoals collega's hem noemen, riep na de worsteling via de mobilofoon om hulp. Binnen enkele minuten stroomden zeker 50 taxi's naar de plaats van de overval aan de Hilledijk. De politie kon door de op stopping de bedreigde chauffeur maar met moeite bereiken. Chauffeur Van Lindt van Erk ver telde, dat zijn overvaller op Katen- drecht was ingestapt. „Hij maakte op mij een keurige indruk, hij was goed gekleed en ik had dan ook geen arg waan. Mijn klant wilde naar de Bloemfonteinstraat. Daar konden we het opgegeven nummer niet vinden." „Tel tot drie" De man gaf opdracht naar de Leeu- wenstijnstraat te rijden. Ter hoogte van het pand -van Keurkoop aan de Hilledijk voelde de chauffeur plotse ling een mes in zijn.nek. „Mijn klant zei me te stoppen en mijn geld af te geven: Ik tel tot drie en dan snij ik je strot af!" „Via het linkerportier, dat niet af gesloten was, probeerde ik uit de wa gen te' komen. Ik greep de man bij zijn hand- en liet me de wagen uitval len", aldus „Oude Henk". Toen de overvaller zag dat zijn aanslag zou mislukken, probeerde hij te vluchten. Hij liep een talud op, maar kon door een hek niet verder. „Met de dolk kwam hij weer op mij af. Toen alarmeerde ik de centrale. Hierop sloeg de man op de vlucht", zegt de chauffeur. „Ik rijd nu 16 jaar op een taxi, maar zoiets is me nog nooit overko men. Het was beslist geen „ge- woon"knokpartijlje geworden.'* „Oude Henk" (58) met gescheurd colbert in, zijn auto. „Ik voelde het puntje van het mes op mijn keel". De sfeer onder de Rotterdamse taxichauffeurs is na deze tweede ern stige aanslag opnieuw uiterst gespan nen. De hele nacht is naar de (onge veer 21-jarige) overvaller gezocht. Van Lindt van Erk is inmiddels op hel politiebureau Haagseveer geweest om foto's te bekijken, maar zonder resultaat. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Het congres van de PvdA heeft vanmorgen de bekende anti-KVP-resolutie, die op 7 maart 1969 werd aan vaard, van de tafel geschoven. Duidelijk werd, dat deze partij regeringsverantwoordelijkheid wil dragen. Het besluit viel, nadat gisteravond het probleem of de partij zich nog langer geïsoleerd moest opstellen, uit voerig was besproken. Vanmorgen volgde de tweede ronde van de dis cussie en de stemming. Gisteravond bleek direct dat men niet gekant was tegen het vervangen van de anti-KVP-resolutie. Het voor stel van het gewest Amsterdam om pas morgen over de samenwerking met de andere partijen te discussiëren, werd namelijk met grote meerdërheid verworpen. En André van der Louw, die met vuur de ont werpresolutie van het partijbestuur verdedigde, kreeg een luid applaus. Nieuw-Links-ers als Hans Kom brink en Jan Nagel bleken het met hem eens te zijn. Wel stelde Nagel voor, in de resolutie, waarin over de samenwerking met' de confessionele partijen wordt gesproken, een scher pe veroordeling van het tegenwoor dige regeringsbeleid op te nemen. Aarzeling Toch aarzelde het congres. Er be stond veel gereserveerdheid tegeno ver de confessionele partijen. Met uilzondering echter van de groep on der leiding van de heer B. F. van Tilburg uit Voorthuizen, die niets in D'66 zag en voor een regeringssamen werking duidelijk aanknopingspunten aanwezig achtte bij KVP, ARP en CHU. Ook werd bezwaar gemaakt tegen de staatkundige vernieuwingen die D'66 voorstaat. Een gekozen kabinets formateur is een vorm van schijnde- mocratie. Over de progressieve partij waarvan de ontwerpresolutie ge- waegt, liep men niet over van en thousiasme. Waar blijft dan het socia lisme? We moeten ons eigen gezicht bewaren, zei de heer G. Mannessen. Niet zonder D'66 Maar fractieleider drs. J. M. den Uyl betoogde dat een samenwer kingsverband van vooruitstrevende partijen zonder D'66 niet mogelijk is. „Zelfbewust zullen we eengemeen schappelijk program aan de confes sionele partijen voorleggen. We ne men de proef op de som", zei drs. Den Uyl. „Trouwens, we hebben de eerste reacties al binnen. Drs. Schmelzer heeft gezegd dat hij niet op de knieën naar de PvdA wil en premier De Jong «ei al dat hij niet met de PvdA in een kabinet wil gaan zitten". André van der Louw zei over de samenwerking met de confessionele partijen in het verleden: „In het ver geven zijn we minstens zo christelijk als de grote' confessionele partijen. Met het vergeten is het, juist in het belang van de kiezers, wat moeilij ker". (zie ook elders deze krant) ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Dilemma HET HEEFT EP VEEL van weg, dat de Zuidvietnamese „invasie" in Laos, die onder Amerikaanse su pervisie zou staan, is uitgesteld. Blijft de vraag, of de oorzaak moet worden gezocht in de slechte weer somstandigheden dan wel in de af wijzende houding in het Ameri kaanse Congres. Is het eerste het geval, dan kunnen de plannen alsnog worden uitge voerd als over een weck dc zware regenpeirode afloopt. De tegenstan der heeft dan inmiddels wel tegen maatregelen kunnen nemen. Het nieuwe avontuur zou niet het ka rakter van een verrassingsaanval hebben. Het Amerikaanse beleid blijft geba seerd op voortzetting van de oorlog. Als gevolg hiervan komt Nixons te rugtrekkingsplan in gevaar of krij gen de overblijvende Amerikaanse militairen onvoldoende bescher ming. Om uit dil dilemma te komen wordt een andere strategie be proefd. Ook eeu betere? DE OLIEMAATSCHAPPIJEN, die een ongevaarlijke strijd tegen de olieproducerende landen voeren, lijken de grote verliezers te wor den. Ook al zullen hun winsten nog wel aan de formidabele kant blij ven. Het ziet er naar uit, dat de producenten dit keer voet bij stuk houden. Nog altijd houden de oliemaatschap pijen vol, dat het zo'n vaart niet zal lopen met het dichtdraaien van de oliekraan. Er zouden voor de oliele- verende landen immers tè grote be langen op het spel staan. Zij zou den ernstig worden getroffen daor het afknijpen van de geldstroom. De maatschappijen zullen er goed aan doen, het niet op een conflict te laten aankomen, waarvan beide partijen schade lijden. Alleen op die manier kunnen zij voorkomen, dat zij in meer dan één opzicht een prijs moeten betalen, die hoger is dan nodig zou ziin geweest. WAT HET NABIJE OOSTEN betreft blijkt Egypte als voorwaarde voor verlenging van het bestand vooral van Israël te verwachten, dat het zijn troepen v#Dr 7 maart van de oostelijke oever van het Suezkanaal terugtrekt. Deze waterweg kan dan voor de scheepvaart heropend wor den. Het lijkt een redelijk verlangen, waar over te praten valt. Dit laatste kan. echter alleen in het kader van een algemene en algehele regeling, die voorziet in een terugtrekking in fa sen, gepaard gaarde met wezenlijke vorderingen op de weg naar een vredesregeling. LEEUWARDEN In de Eerste Nederlandse Vuurwerkfabriek Schuurmans heeft vanmorgen een ontploffing, die gepaard ging met een metershoge steekvlam, voor tiendui zenden guldens schade aangericht. Ook buiten de fabriek was de scha de groot, want in de omgeving bleef geen ruit heel. Tijdens de ontplof fing waren twee personeelsleden aan wezig. Zij kregen lichte brandwon den. Volgens de directie is de explosie ontstaan door zelfontbranding. BELO HORIZONTE - In de Bra ziliaanse stad Belo Horizonte Js een gebouw in aanbouw ingestort tijdens de middagpauze van de arbeiders die eraan bezigwaren. Er zijn al 25 lijken en 30 gewonden uit het puin gehaald. Een overlevende acht het mogelijk, dat 60 mensen zijn omgekomen. Het was een gebouw van drie ver diepingen zonder ramen, een schep ping van de architect Oscar Nie- meyer. Er werd haast gemaakt met de voitooiing omdat de aftredende gouverneur van de deelstaat het nog wilde openen, zo meldt de Jornal Do Brasil. De diepste -wanhoop uit zich in een glimlach REY „Niets aan de hand! Het is voor mij, war\t ikga vannacht op pa trouille." Zon en maan 6 februari: zon op 8.13, onder 17.36; maan op 13.11, onder 6.29; 10 februari V.M. Hoog water Hoog water, 6 februari: Rotter dam le getij 1.25, 2e getij 14.03; Scheveningen 12.30; Vlissingen 11.13-23.46; Haringvlietdam a.d. zeezijde 0.26-12.51 Barometerstand: heden 10 uur 77.8 cm (10.38 millibar), stijgend. DE BILT Overwegend droog weer met veel bewolking. Merendeels zwakke wind, aan vankelijk uit noordelijke, later uit uiteenlopende richtingen, Minimumtemperaturen om streeks 4, maxima ongeveer 7 graden. DE BILT Een krachtig ho- gedrukgebied verplaatste zich de afgelopen vierentwintig uur van Ierland naar Noord-Engeland. Rond dit hogedrukgebied circu leert zachte en vochtige lucht, waarin veel bewolking voorkomt. Ook viel in ons land op vele plaatsen wat motregen. Een front, dat de zachte lucht scheidt van wat koudere en vooral drogere lucht die zich boven Skandinavië bevindt, bereikte vanmorgen Duitsland. Het laat zich overigens aanzien, dat deze lucht waarin opklaringen voorko men, zich niet over ons land zal kunnen uitbreiden. Een uitloper van het hogedruk gebied strekt zich over de Alpen en de Balkan uit. Het veroorzaakt daar zonnig weer, met in de nacht overwegend matige vorst. De ko mende vierentwintig uur wordt geen belangrijke wijziging in het huidige weertype verwacht. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 2 tot 7 graden boven nor maal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaalkans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1