Goed ligt op vuilnis OPEC-LANDEN MOETEN ZELF Witteveen: geen gat in komende begroting PRIJS RUWE OLIE VERHOGEN Uit de Haagse hof geplukt Sjah: via wettelijke maatregelen Stijging uitgaven beneden zes pet. msterdamse raad tegen ijfde baan Bij bankoverval buit ƒ45.000 DONDERDAG 4 F6BRUAJM 1971 De vale gier rust, als hij tenminste nog leeft, nu uit in een welverzorgde kooi. Hij heeft het tragisch lot gehad om als displaced bird in de Don- gense dreven het voorwerp te zijn van nieuwsgierigheid, sensatielust en, eerlijk is eerlijk, bezorgdheid. Daar zit iets merkwaardigs in, dat de mens van nu plotseling zo hevig geïnteresseerd kan worden door iets. dat eigenlijk niets is. Vórige week blikte ik een Haagse tuin in. De Haagse tuinen zijn in de laatste jaren steeds meer vogelloos geworden. Er mogen eens duiven waggelen, wat mussen hippen of meeuwen overscheren; het kwiek gedoe van vinkjes, mezen en rood borstjes is praktisch verdwenen. Maar in die Haagse tuin zag ik opeens een wonderlijk vogeltje. Bronsgroen van dek en geel gerand en béborst. Een wonderlijk wakker diertje, koket spelend met de zonne stralen, een vetblok dat onaangetast nog in de takken hing en de wind die het op het twijgje liet dansen. Een vogelkenner wist het: „Een groenling Volgens de snel opgeslagen ency clopedie (Oosthoek) een onthulling: de groenling is in ons land hoofdza kelijk een zomergast tussen april en oktober. In de kale bomen van Dongen zat toen nog de vale gier. Reden voor mij om mijn mond te houden over die groenling. Stel je voor dat we hier ook een invasie van toekijkers kregen... Bij de Hembrug veroorzaakten vo gels weer een geheel ander soort van opwinding. Of liever de afwezige vo gels, wier belangen intussen prima zijn behartigd door de mensen. Daar bij Hembrug stonden bomen. Vogels Op een dag kwamen er houthakkers en velden boom na boom- Tot een Zaandammer langs kwam en het zag... hij wist, dat als de lente doorzet, een stel reigers zou komen in vast vertroij.ven dat de Hembrug- bomen hun weer welkom zouden he ten... Een vertrouwen dat door het ge- kap afschuwelijk beschaamd zou worden. De Zaandammer sloeg groot alarm. Met resultaat. De bijl moest verder rusten. De bomen blijven als veilige reigerplaats. Een paar kilometer verderop, in Velsen, is ook een zg. reigersbos ge weest. Ik geloof dat het door de tand des tijds na eeuwen aan het ver dwijnen is. En dat is nu het zotte: tot droef heid der vogelvrienden, tot rust der wandelaars. Reigers zijn namelijk naarstige eters en snelle verteerders en huise lijk ook nog. Maar ze zullen nooit eigen nest bevuilen. Deponeren dus alles over de rand van dat nest. Ongeacht wie er zich onder mag bevinden. In het verrukkelijke boek van Marie van Zeggelen „Liefde in Ken- nemerland" wordt reeds verhaald hoe de deftige dames en heren daar in het reigersbos de lanen slechts bewandelden beschermd door para sols, die niet de zonnestralen moes ten weren maar der reigers overlast! De reigers waren zo te zeggen op permachtig daar. Zelfs al bestond et nog geen ingewikkelde beschermen de wetgeving. Men erkende blijkbaar het recht der vrije vogels zonder meer. Waren ze verdwenen geen mens, genootschap of vereniging had er echter wat aan gedaan. Misschien zijn de vale gier, de groenling en de reigers zo in waar dering en aandacht gestegen, omdat ze nog stukjes natuurlijkheid zijn, rustpuntjes voor onze hersenen, die zich moeten inspannen om maanlan dingen en rakettengeweld te begrij pen! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Wit teveen van financiën heeft giste ren in de Tweede Kamer ont kend, dat er sprake zou zijn van een „gat" in de rijksbegrotingen van 1972 en 1973. In antwoord op vragen van dr. A. Vondeling (soc.) beloofde de minister, dat bij de opstelling van de begro ting 1972 de geraamde overheids uitgaven niet meer dan met 6 pet. zullen stijgen. Er wordt dan ook van uitgegaan, dat de ontwikkelingshulp- en dat geldt ook voor 1973- niet meer dan 1 pet van het nationaal inkomen zal bedragen. Dr. Vondeling had de kwestie van „het gat van Witteveen" ter sprake gebracht, omdat de enkele maanden oud zijnde nota van een interdeparte mentale stuurgroep zou wijzen op een grote overschrijding van de bekende norm van 6 pet., waarbinnen de stij ging van de overheidsuitgaven moet blijven. Minister Witteveen zei hierover, dat het de interdepartementale stuur groep is gebleken, dat men een ver schillende uitleg kan geven van het begrip „ongewijzigd beleid". Het directoraat-generaal van de rijksbegroting heeft een andere inter pretatie van het begrip dan de stuur groep. Dit directoraat zal nu zelf een nota met ramingen voor de jaren 1972 en 1973 opstellen. Deze nota, die over een paar weken gereed is, is bedoeld als informatie- stuk voor de kabinetsformateur. De nota zal met een brief van de minis ter van fkiancien aan de Kamer Iwor- den voorgelegd. Volgens de ramingen van de stuur groep zal de stijging van de over heidsuitgaven met 6 pet. met 860 mil joen gulden worden overschreden. Het directoraat-generaal geeft een overschrijding van 260 miljoen aan. Neemt men de jaren 1972 en 1973 tezamen dan raamt de stuurgroep 609 miljoen teveel, terwijl het directo raat-generaal schat, dat de overheid 190 miljoen gulden beneden de norm van zes procent blijft. Minister Witteveen legde er nog de nadruk op, dat het onjuist is te spre ken van een „gat" in de volgende begroting. Het gaat hier om streefcij fers Bij de opstelling van de begro ting zal men zich aan de norm hou den. Aan het verzoek de nota van de stuurgroep te publiceren kon de mi nister niet voldoen. Het is een ambte lijk stuk, zei hij, en publicatie zou niet consequent zijn in de gedragslijn. BEPERKT Uit de door de minister verstrekte cijfers blijkt, zo concludeerde dr. B. Goudzwaard (A.R.) tegenover ons, dat de beschikbare ruimte voor nieuwe overheidsuitgaven beperkter is. De politieke partijen met hun ver kiezingsprograms dienen hier reke ning mee te houden. De cijfers vallen tegen en er moet ernstig worden be keken waarin de begroting ruimte kan worden gevonden voor nieuwe taken. Voor de trendmatige grotere ruimte volgens de 6 pet. norm geven stuur groep en directoraat-generaal voor 1972 1600 miljoen gulden aan en voor 1973 1.800 miljoen. Arnold van Winden (links) tussen de bepaald waardevolle restendie hij al heeft ingezameld. Kees van der Ham (links): Wij in het Westen hebben wel idioot veeV'. VOORBURG Voorburgers, die kleding kwijt willen, kennen de 55-jarige Ar- jiold van Winden. „Elke dag staat er een baal kleren en ook Snuisterijen en huisraad voor mijn deur", zegt Van Winden, die 3)1 zes jaar lang gebruikte goederen, voornamelijk kleding, inza- aelt. De laatste drie jaar rijdt hij zelfs een keer per week met zijn achtauto naar de Emmaus Communauteit in Haarzuilens Utrecht), een van de tientallen door Abbé Pierre daartoe geïn- jpireerde gemeenschappen in de wereld, die afval verwerken om Warmee „hen te dienen die het meest lijden." Arnold van Windens activiteiten beginnen nu, ook dankzij het irganisatorische werk van de 21-jarige sociologie-student Kees an der Ham een vervolg te krijgen, waarvan Voorburg nog zal ïcjpkijken. Onze welvaart is op het ogen lik zo groot dat alleen al met dingen die wij bij de vuilnis- 'ak zetten of aan de voddenman ieegeven goud te verdienen is." Dit schrijft Kees in het mani- jst van de zo door genoemde tctie welvaartsresten"die 27 part van start moet gaan. De bedoeling is alles wat de Ioorburgers maar kunnen mis- m kleding, huisraadsnuiste ren in te zamelen en dat in Ira op een „welvaartsresten- aiarkt" te verkopen. ■fjKees van der Ham is deze eek begonnen te praten met ,tfrtegenwoordigers van het oorburgse verenigingsleven Huib Goudriaan Schiphol-debat HSTERDAM De Amsterdamse nceuteraad is tegen uitbreiding In Schiphol met een vijfde baan en or aanleg van een tweede luchtha- i in de Markerwaard. is de strekking van een mcrie, fc afgelopen nacht na een langdurig (lipholdebat door de raad werd pgenomen. Alleen de VVD, de ko uters, de twee aanwezige leden van 56 en de enige PSP'er in de raad mden tegen. De raad overwoog, dat het vanuit inologisch beleid ongewenst is de )aciteit van Schiphol te laten uit- >eien boven de door een vierbanan- troon bepaalde omvang en dat bet idige en te verwachten nive-ui van uidshinder onaanvaardbaar is, met me ten aanzien van Zwanenburg. c< den meende, dat de omstreeks 19H0 odzakeli j ke capaciteitsuitbreidin v i Schiphol gevonden moet werden de aanleg van een tweede lueatha- in de Markerwaard. De beslissing V) (rover dient in 1972 te worden ge- nen. n een tweede motie wordt het col- e gevraagd bij de regering aan te ngen op een verdere beperking n de lesvluchten, een actieve poli- k tot spreiding van chartervluch- een verbetering van in- en uiï- egprocedures en bestudering van mogelijkheden tot beperking van ihtvluchten. 5e raad was voorts van ironing, t direct gelden beschikbaar moeten n, rden gesteld voor bijdrage in ardevermindering van woningen vergoeding moet worden gegeven verhuizing die door de geiuidso- ïlast wordt opgedrongen. over de organisatie van de reus achtige inzamelingsactie. Hij heeft een organisatiesche ma op papierdat klinkt als een klok. Bovendien heeft hij de ideële achtergrond van de actie begin januari geproefd door een week in de Emmaus Communau teit te werken." Kees: „Dit is een gemeenschap van een tiental mensen, die door de meest uiteenlopende omstandigheden samen wonen en samen werken. Zij halen oud papier, kleding en tweedehands spullen op. Een gedeelte van de kle ding wordt verzonden naar gebieden waar er een grote behoefte aan be staat. De rest van de kleding en het papier en de tweedehands spullen worden verkocht." Geen aalmoes „Hierdoor voorzien zij in hun eigen levensonderhoud. Doordat zij sober leven blijven er jaarlijks enkele tien duizenden guldens over. Met dit geld worden verschillende projecten in de ontwikkelingslanden gefinan cierd." Arnold van Winden: „Abbé Pierre heeft, gezegd dat de mensen in de ont wikkelingslanden niet geholpen wil len worden door een aalmoes van rijken, maar door ménsen die de moeite nemen voor hen te wérken." Kees van der Ham en Arnold van Winden beschouwen ook de actie welvaartsresten niet als een soort goedkope liefdadigheid, maar als werk. En voor dit werk hebben ze heel wat medewerkers nodig. Kees heeft al bij de organisatie betrokken: vier middelbare scholen, vier sport verenigingen en zes anders gerichte verenigingen met verschillende le vensbeschouwelijke achtergrond. Voor het ophalen van de „resten" heeft hij, met behulp van secretarie, de gemeente verdeeld in twaalf wij ken, terwijl elke wijk weer is onder verdeeld in drie „delen". Elke wijk krijgt een hoofd met een vrachtauto en elk „deel" wordt een bestelwagen ter beschikking gesteld. Kritische kant Is alle „afval" op alle (nog op te sporen) opslagplaatsen gedeponeerd, dan begint het sorteren. En in juni worden de resten in Voorburg! op zaterdagse markten verkocht. Uit de opbrengst wordt dan een fonds ge vormd dat in principe ter beschik king van de Emmaüs Communauteit zal worden gesteld. In Haarzuilens zal men het geld vooral kunnen ge bruiken om de verzendingen van kle ding naar de ontwikkelingslanden te bekostigen. Overigens wordt de verdeling van de opbrengst voorgelegd aan de ver tegenwoordigers van het Voorburgse verenigingsleven. Kees: „De beste ding van het geld wordt met hen be sproken. Initiatiefnemer Kees is door Kabouters onder meer verweten dat de actie ertoe 'bijdraagt maatschappijstructuren in stand te houden, die dienen te verdwij- mm Wt De aantrekkelijke 26-jarige Caroline Hackmann, een Westduits fotomodel, zit er warmpjes bij. Een onbekende heeft haar voor bijna twee miljoen aandelen in een Münchense brouwerij nagelaten. Zij wil op het ogenblik werkt zij in Toronto nu zo vlug mogelijk naar Duitsland terug om na te gaan wie haar met deze erfenis heeft bedacht. Foto Herbert Behrens Zijn antwoord: „Het is niet waar dat deze actie geen kri tisch element heeft; als de actie slaagt is juist aangetoond dat er iets fout zit in onze samenleving: we hebben dan laten zien dat wij -zo -idioot veel hebben." „We zien dit ook niet als be delen maar als een daad van goed fatsóen om mensen die niets hebben te geven wat wij over hebben. Het is wel het al lerminste wat we kunnen doen." (Inlichtingen over de actie welvaartsresten b\j Kees van der Ham, Pr. Hendrikstraat 15, Voorburg. BONN De interduitse gesprek ken tussen de staatssecretarissen Bahr en Kohl zullen op 17 februari in Berlijn worden voortgezet. Dit is gis teren na een bijeenkomst in Bonn, die zés uur duurde, bekendgemaakt. TEHERAN De sjah van Perzië heeft gisteren de tien Opec-Ianden voorgesteld nu de besprekingen met de Westerse oliemaatschappüen zqn mislukt, zelf wettelijke maatregelen te nemen om de prijs van ruwe olie te verhogen. Zoals Venezuela dat onlangs een wet heeft aange nomen waardoor de belasting op de inkomsten der oliemaatschap pijen en de lijstprijs van de ruwe olie wordt verhoogd. Zoals bekend hebben de olie-pro ducerende landen een verhoging van 1,20 dollar per barrel geëist. „Deze verhoging is slechts acht procent van de 12 tot 14 dollar winst die de olieafnemende landen maken op de verkoop van één barrel aan de consu ment," aldus de sjah op een bijeen komst van de Opec-landen in Tehe ran. Hij wijst erop dat in bepaalde olie- verbruikende landen de regering olie belastingen ontvangt, die vijf maal zo groot zijn als de bijdrage die de oliestaten aan de Perzische Golf ont vangen. Het voorstel van de sjah zou kun nen betekenen dat de Opec-landen de gedachte om de oliekraan naar Europa dicht te di aaien hebben laten varen. Niet alleen Europa zou dan de dupe worden, maai ook Japan dat 90 procent (tien procent meer dan de Europese landen) van de olie betrekt AMSTERDAM Drie mannen hebben gistermiddag een overval gepleegd op een bijkantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Rooseveltlaan in Amsterdam-zuid. De buit bedroeg 45 duizend gulden. De zeven personeelsleden werden met een luchtbuks en pistool ge dwongen een aangrenzend keukentje binnen te gaan, waarna een greep in de kas werd gedaan. Het drietal ont kwam in een auto. Spoedig werd in de buurt een Peruaan gearresteerd. Het perso neel herkende in hem geen van de daders. Men vermoedt dat de man op de uitkijk heeft gestaan. van de landen aan de Perzische Golf. Het dichtdraaien van de oliekraan betekent voor beide dat zij de olie zal moeten rantsoeneren, wat sinds de Suez-crisis in 1956 nooit meer is ge beurd. Mocht het inderdaad toch nog tot een noodsituatie komen dan liggen er op het ministerie van economische zaken in Den Haag plannen klaar om in de situatie te voorzien. Welke die zijn hangt af van de omstandighe den. Het Noorse vrachtschip Be nares, varend onder de vlag van Singapore, in zijn benarde positie voor de kust van Texel. Alle bemanningsleden zijn van boord. Vanmorgen zijn elf op varende naar hun schip terug gekeerd om in samenwerking met de sleeprederij Docksen te proberen het vaartuig vlot te trekken. (FOTO LEMCKE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7