Ad Borstlap: werken in een harmonische sfeer Rechter beslist in sleepbootstaking DS'70 goed voor 3 of 4 zetels Brandstichting onwaarschijnlijk Morning-after pil betrouwbaar middel „Liever geen strijd en oplaaiende emoties' Uitstel KUNSTENAAR BERGEN WERK VROUWEN DEMONISCHE ARP LEEFKILOMETERS Directie van Mariëncamp: Kamer akkoord Bijstand in gemeenten straks gelijk Abortus misdaad tegen komende generatie 9 OONÖERDAG A FEBRUARI 19T Volgens werkgevers pleegden de vakbonden regelrecht woordbreuk UTRECHT „Nee, ik heb nooit loonpolitiek gedaan. Ge lukkig niet. In mijn werk moet ik harmonie om me heen hebben, geen felle strijd en al te hoog oplaaiende emoties, waaraan de loonpolitiek zo rijk is". Zeldzame woorden voor een vakbewe gingsman Ad Borstlap kijkt door het raam naar bulten. Fors. krachtig en vitaal, alsof het einde van z'n loopbaan nog lang niet in zicht Ls, loopt hij door zijn kamer in het gloednieuwe, nog maar enkele weken geleden door prins Claus geopende CW-geboitw. Nèt begint hij aan die kamer te wen nen of hy moet er weer uit: met pensioen. Want Borstlap is zestig en dat is bij het CNV de leeftijd, waarop Je genoeg gedaan hebt Toch zal hij ook nadat hij op 15 februari honder den handen ten afscheid zal hebben gedrukt nog meer dan eens binnen komen. „Ik blijf de CNV-reizen doen. zie je, in elk geval dit seizoen nog." Ad Borstlap: kunstenaar onder de vakbewegingsleiders. Hij voelde zich niet alleen altijd aangetrokken tot het gesproken woord, ook het ge- ■chreven woord heeft hem steeds ge boeid. In de loop der jaren was meni ge collega jaloers op zijn vlotte pen. die niet „slechts" ontelbare artikelen voor het CNV-orgaan De Gids op pa pier stuwde, maar ook gedichten, die als de geestelijke vader ze goed genoeg vond eveneens via dit com municatiemiddel hun weg naar de schare der tienduizenden vonden. (Een proeve van zijn talent neerge schreven in 1955, drukken wij hierbij ■f)- De verzen van Klein Gloria tekenen ook Ad Borstlap zélf: a-problema tisch. speels van geest, bewogen door de moeiten der mensen en hun god delijk perspectief. Bescheiden ook: „Iemand zei terecht eens van me: Ad. voor een dichter ben je geen slechte vakbewegingsman en voor een vak bewegingsman ben je geen slecht dichter"... „Schrijft u nog verzen?" „Weinig. Bij het ouder worden word je steeds kritischer op je eigen capaciteiten, minder gauw tevreden over je werk. Bovendien gaat de in spanning van het dagelijkse werk zich meer wreken, fysiek en psy chisch. vooral in de weekenden. Al leen bij sterfgevallen, die me aan grijpen wil ik de pen nog wel eens pakken". Overigens heeft Borstlap het contact met de Muze nog niet verloren: hij is o.m. nog voorzitter van het christelijk Cultureel Studen- centrum. Rasechte Rotterdammer van ge boorte. Werd ki 1§28 lid van de toen malige Nederlandse christelijke ver eniging van handels- en kantoorbe dienden, in 1935 bestuurslid van de afdeling Rotterdam, in 1939 bezoldigd bestuurder. In 1952 beklom hij de CNV-top en in 1961 werd hij tweede voorzitter van deze vakcentrale. Heeft (zeggen ze bij het CNV) bergen werk verzet in allerlei secto ren. behalve aan het harde, slopende loonfront Hield zich o.m. bezig met de propaganda, de coördinatie van het werk in de besturenbonden, de opbouw van de jongerenorganisatie Werkende Jeugd, het vormingswerk onder de bedrijfsjeugd, de redactie van De Gids 'k moest toen heel veel zelf schrijven, omdat ik kenne lijk onvoldoende overredingskracht had om het m'n collega's te laten doen"...), de sociale werkvoorziening, de uitvoering van sociale verzekerin gen (vooral algemene bijstandswet en arbeidsongeschiktheidsverzekering) en om er nou maar een punt aan te draaien de CNV-reizen: heel klein begonnen, maar nu een aparte organisatie, die per jaar zo'n 4 000 vakbondsleden en hun gezinsleden een fijne buitenlandse vakantie be zorgt of hen goedkoop naar familie in Amerika. Canada of Australië brengt. len van wetsartikelen, zoals bijvoor beeld de term „voorzieningen, welke strekken tot verbeteringvan levens omstandigheden". Je komt dan voor allerlei vragen te staan, bijvoorbeeld: moet iemand die niet meer werken kan en niet meer uit de voeten, wor den veroordeeld tot „thuis-zitten" of moet je hem ook een aantal „leefkilo- meters" geven, zodat hij op kosten van de verzekering een paar duizend km per jaar aan een taxi kan ver bruiken om eens ergens heen te kun nen? Overigens leert het werken voor gehandicapten je wel, dat er in de mentaliteit van het bedrijfsleven nog heel wat moet verbeteren: er is nog steeds een grote huiver om gehandi capten een plaatsje te geven, medisch en arbeidstechnisch zijn we heel ver, maar in het aanvaarden van een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid voor elkaar..., ho maar". ..En uw vervelendste periode?" „Nou. die zijn er vrijwel niet ge weest. Ik ben van nature een blij moedig mens, zie je? Maar heel ver velend vond ik toch wel de moeilijk heden rondom de opvolging van Cor van Mastrigt, die om gezondheidsre denen de leiding van het CNV moest opgeven. Als tweede voorzitter moest ik de besprekingen leiden en dat is geen eenvoudige zaak geweest". „Nog even de loonpolitiek. U bent blij daar nooit bemoeienis mee te hebben gehad. Waren er nog meer overwegingen dan aversie tegen het strijdelement?" „Ja. Ik vind ook, dat de jaarlijkse loonstrijd te veel aandacht en energie opslokt ten koste van de geweldige opgave, die we hebben bij het door voeren van structurele hervormingen in de samenleving. Op deze manier worden onze idealen van een recht vaardiger inkomensverdeling, betere bezitsüpreiding enz. veel te langzaam verwezenlijkt. En dan de manier, waarop er anno 1970/1971 nog steeds met mensen ge manipuleerd kan worden. We hebben een geweldige strijd om die 400 gul den extra achter de rug, maar ik zou veel liever stakingen hebben gehad tegen de volstrekt ontoelaatbare ma nier. waarop (bij Gerzon bijvoor beeld) met mensen wordt gesold. Mijn dominee zou zeggen: hier komt iets van het demonische in de samen leving aan het licht. Dèèrtegen zou ik willen vechten. Menselijk geluk in zijn arbeidsomstandigheden is onein dig veel belangrijker dan voortdu rende strijd om materiële verbeterin gen, al wil ik het belang daarvan in onze consumptie-maatschappij, waar in de behoeften door de ondernemers zélf worden gecreëerd en opgeblazen, niet geheel ontkennen. Maar het wordt tijd dat we ons diepgaand be zinnen op de vraag wat we eigenlijk onder een welvarende samenleving moeten verstaan. Persoonlijk heb ik meer respect voor een mens met geestkracht, die droog brood eet. dan voor een financiële patser, die met een leeg hoofd z'n jacht aanlegt in de ha ven van Nice". dat het standpunt voor de komende vier jaar moet zijn, dan wil ik daar voor geen mede-verantwoordelijkheid dragen. Ik wil geen eenzijdige ontwa pening, maar ik wil. dat de blokken die nu al jarenlang tot de tanden toe bewapend tegenover elkaar staan, tot een dialoog komen. En om dat te be reiken moet je een gebaar maken, dan moet je met hartstocht op zoek gaan naar mogelijkheden om de drei ging weg te nemen of althans zoveel mogelijk te verminderen. Er ligt van mij een artikel over deze zaak bij de redacttie van Nederladse Gedachten. Al een hele tijd en het wordt maar steeds niet geplaatst"... Ad Borstlap, die de strijd veraf- .schuwt, is toch een strijdbaar man. PvdA-Fractievoorzitter Den Uyl: „U heeft onlangs bedankt als lid van de ARP. omdat het partijconvent het voorstel verwierp om via het par lement te streven naar een veilig heidsconferentie met de Warschau- pactlanden, waarin van Navo-zijde het aanbod zou moeten worden ge daan niet als eerste gebruik te zullen maken van atoomwapens?" „inderdaad. Het als in strijd met Gods Woord veroordelen van het ge bruik van atoomwapens, zoals nu in het program staat, is nogal simpel. Het is mij veel te vrijblijvend. Als HILVERSUM Volgens drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer, zal DS'70 bij de komende Tweede Kamerverkiezingen drie a vier zetels kunnen behalen. De aanhang van deze partij is zijns inziens afkomstig van de VVD en van de confessionele partijen en ook wel iets van de Partij van de Arbeid. De heer Den Uyl zei dit gisteravond in een (VARA) televisieprogramma. Naar zijn mening zal het effect van DS'70 op de PvdA minimaal zijn. want zo zei hij in de PvdA weet men goed dat elke versplintering een verzwakking betekent. Drs. Den Uyl merkte desgevraagd op dat de Partij van de Arbeid zich niet de marsroute laat voorschrijven door dr. W. Drees Sr. Daar is, aldus de socialistische fractievoorzitter, geen aanleiding toe. De PvdA heeft haar eigen verantwoordelijkheid. „Wij vragen niet zou de oude heer Drees het wel goed vinden, maar ik en de PvdA gaan onze eigen weg", aldus de heer Den Uyl. Hij uitte vertrouwen in het tot standkomen van een samenwerking tussen de PvdA en D'66, mede omdat zijns inziens D'66 dingen verlangt MET EEN NOGAL merkwaardig voorbehoud heeft Egypte het be stand langs het Suezkanaal met een maand (tot 5 maart) verlengd. Het vuur wordt niet geopend als Israël gedurende die maand aankondigt, zich neer te leggen by de resolutie van de Veiligheidsraad. Ook moet het een tijdschema opstellen voor ontruiming van de bezette gebieden. Waarschijnlijk bedoelt men te Kaïro te zeggen, dat het bestand op 5 maart niet zal worden verlengd, als Israël niet aan deze voorwaarden heeft voldaan. Egypte heeft slechts belangstelling voor het eerste punt van bedoelde resolutie (Israëlische terugtocht). Het blijft weigeren het verband te zien met de overige punten van een vredesregeling. De kans op een nieuw conflict is een maand verschoven. Dat is belang rijk, omdat onderhandelingen mo gelijk blijven. Naarmate eohter een begin van overeenstemming uit blijft, ls er slechts uitstel van exe cutie. Ook al relativeren we de Israëlische verwachting, dat deze zomer een nieuwe oorlog onvermij delijk zal worden. INTUSSEN LIJKT OOK de situatie in Europa te verslechteren als ge volg van de weigering van Moskou, een regeling voor de kwestie-Beriyn mogelijk te maken. Een oplossing kan niet worden bereikt, zolang de Russen de Oostduitsers toestaan, het verkeer tussen West-Duitsland en West-Beriyn te belemmeren, zy onttrekken zich hiermee aan hun verantwoordeiykheid. Verminderde Russische interesse voor een vergeiyk met Bonn kan een direct gevolg zyn van de gebeurte nissen in Polen en problemen, die zich ook In andere satellietstaten kunnen voordoen. Berichten als zou Moskou kanselier Brandt kwaiyk nemen, dat hy probeert de West- duitse positie in Oost-Europa te versterken, zouden wel eens kunnen kloppen. - Er kan eenzelfde situatie ontstaan als vier jaar geleden, toen Bonn buiten Moskou om diplomatieke betrek kingen met Roemenië aanknoopte. Ook toen wist de Oostduitse party- baas Ulbricht toenadering tot Polen en Tsjechoslowakye te voorkomen. Hy had een belangrijk aandeel in het Russische besluit, Praag met geweld de mond te snoeren. Nu Bonn via Moskou naar toenade ring streeft, doen zich soortgelyke moeilijkheden voor. Met zyn greep op het geïsoleerde West-Beriyn kan hy opnieuw een hinderpaal zyn. Met name nu de problemen in Po len ernstiger zyn dan werd aange- waaraan alleen de PvdA kan voldoen. Het geplande gesprek van D'66 met de WD omschreef de heer Den Uyl als „een voorbespreking van de be grafenis-ondernemer met de familie". Na nog opgemerkt te hebben dat het komend congres van de PvdA „heel plezierig, heel levendig en heel fijn" zal worden, zei drs. Den Uyl daarnaar gevraagd niets te voelen voor een haarstukje. „Er is geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt", aldus de PvdA-fractievoorzitter. Veel werk achter de schermen dus. maar toch kreeg Ad Borstlap in heel het land grote bekendheid door zijn wekelijkse radiopraatje voor de NCRV-microfoon over „van alles en nog wat", maar vooral over sociale verzekeringen. Een veel beluisterde rubriek, zes jaar lang. Veel waarde ring, maar ook veel confrontatie met ellendige situaties, meestal randge vallen. „Stromen brieven heb ik gehad, soms met de meest openhartige ont hullingen. Ook boze brieven over al of niet vermeende misstanden. Daar uit heb ik geleerd, dat vrouwen het best kunnen schelden. Daar zijn wij. mannen, maar kinderen bij"... Die CNV-radio-informatierubriek is nu in voorkomende gevallen geïn tegreerd in andere NCRV-rubrieken. ..Als we wat te zeggen hebben kun nen we altijd op de een of andere manier bij de NCRV-radio de lucht in. In dat opzicht hebben we van de NCRV-tv veel minder medewerking", zegt Borstlap een beetje verdrietig. „Wat was de mooiste periode ln uw vzk bewegingscarrière?" „De wederopbouw van het werk in de eerste jaren na de oorlog En. la ter. m'n directe contacten met gehan dicapte werknemers. Ik ging ook al tijd graag uit spreken om te horen wat er onder de mensen leefde en om de mensen rondom me te hebben, waarvoor ik werkte. Uiterst boeiend vond ik ook het in de praktijk verta- ROLDE Er is geen sprake van paniek geweest tijdens de brand in de r.k. inrichting voor geestelijk gehandicapten Mariën camp in Rolde. De dienstdoende verplegers hebben snel gehan deld. De oorzaak van de brand die aan dertien geestelijke ge handicapten het leven kostte, is niet bekend. Brandstichting wordt onwaarschijnlijk geacht. De materiële schade wordt geschat op circa 900.000 gulden. Dit zei giste ren op een Dersconferentie de directie van de inrichting. Directie-lid ir. Bongaerts zei dat overdag in de dagverblijven mag worden gerookt, 's Avonds wordt al les wat maar vuur kan maken van de patiënten afgenomen. Het semi-per- manente paviljoen waar de brand vermoedelijk was ontstaan voldoet volledig aan de eisen van brandbe veiliging. Er is een brandbeveiligingsploeg van de technische dienst, die onlangs na de ramp ln een zelfde inrichting in het Groningse Wagenborgen van een expert extra instructies had gekre gen, aldus ir. Bongaerts. De namen van de slachtoffers zijn Machiel de Bone (22) uit Steenwijk, Piet Breuker (43) uit Winsum (Fr), Henk Buitendam (33) uit Appinge- dam, Johann Droge (20) uit Winscho ten. Gerard Foekema (23) uit Ooster- wolde, Johan Haaksma (45) uit Gro ningen, Piet Heins (36) uit Coevorden, Jan Koeten (17) uit Lelystad, Jan Kroezen (20) uit Tiendeveen. Frouwke Lever (19) uit Sappemeer, Kasper Ot- tens (39) uit Barger-Oosterveld. Frits O ving e (47) uit Smilde. Wytze Slager (29) uit Drachten. fVan een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De werkge vers van de nu al drie dagen stakende Rotterdamse sleepboot bemanningen hebben besloten vanmiddag om twee uur alsnog een kort geding tegen de drie vervoersbonden NBV, CBC en KNV aan te spannen. Zjj doen dit op grond van het feit dat de bonden naar hun mening on rechtmatig een staking hebben uitgeroepen op basis van een eis om loonsverhoging met ingang van 1 januari 1971, terwijl de minister eind vorig jaar een loonmaatregel heeft aangekon digd die geldt tot 1 juli 1971. De werkgevers, gebundeld in de Vereniging van Sleepdienst Onderne mers te Rotterdam, hadden dit kort geding eigenlijk afgelopen maandag voor de president van de Rotterdamse rechtbank willen brengen. Maandag middag bleken de loononderhandelin gen tussen werkgevers en vervoers bonden echter zover te zijn gevor derd. dat de werkgevers op het aller laatste moment besloten het kort ge ding in te trekken. Ze deden dit ech ter pas nadat de vakbondsbestuurders tot driemaal toe hadden verklaard zich niet langer achter de stakers te zullen stellen wanneer deze onver hoopt het bereikte akkoord zouden afwijzen. Steun van bonden Volkomen tegen de verwachtingen van werkgevers zowel als vakbonden besloten dinsdagavond de stakers met overgrote meerderheid van stemmen in een bijzonder rumoerige vergade ring het akkoord, dat zij niet meer dan een compromis noemden, af te wijzen en de staking voort te zetten. De vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, zegde de stakers daarop toe, dat het NVV in elk geval achter hen blijft staan. Gistermorgen onderschreven ook de beide christelijke bonden CBC en KNV dit NW-standpunt. De drie bonden deelden daarna de werkge vers schriftelijk mee de s takers te zullen blijven steunen, en drongen bij de werkgevers aan op heropening van de loononderhandelingen. Woordbreuk „Het is een kwestie van regelrechte woordbreuk tot driemaal toe", aldus een heftig veronlwaardigde P. E. E. Kleyn van Willigen, een van de werkgevers, gisteravond tijdens een persconferentie in het Rotterdamse Bellevue, waar de werkgevers een 'toelichting gaven op de ontwikkelin gen in de onderhandelingen over de nieuwe CAO voor de rond duizend personeelsleden van de Rotterdamse stadssleepbootdienst. „Tot drie maal toe heb ik de vak bondsvertegenwoordigers gevraagd te beloven dat zij zich van een eventue le voortzetting van de staking zouden distantiëren wanneer het bereikt ak koord zou worden verworpen", aldus de heer Kleyn van Willigen. ,Jk vond het op het laatst zelfs een beetje gê nant worden, maar je wilt toch ze kerheid hebben. Alleen op basis van die belofte immers hebben we het kort geding afgelast?" Ook mr. W. de Meester, woordvoerder van de werk gevers. kan zyn ongenoegen over de recente ontwikkelingen maar met moeite verbergen. „Het is een zeer betreurenswaardig incident", is alles wat hy ervan wil zeggen. De werkgevers hebben volgens mr. De Meester zeer zorgvuldig overwo gen of zij al dan niet alsnog het kort geding zouden aanspannen. „Het lijkt ons een wijs besluit", beantwoordt hi] de vraag of de werkgevers zich ge realiseerd hebben dat het niet denk-' beeldig is dat categorale groeperingen zich evenals vorig jaar tijdens de al gemene havenstaking het geval is ge weest, meester zullen trachten te ma ken van de staking wanneer even tueel de rechter de vakbonden in het ongelijk zal stellen. De vakbondsonderhandelaars ont kennen op hun beurt met kracht ooit de belofte gedaan te hebben die de werkgevers hen in de mond leggen. „Hoe zouden we zoiets nou ooit kun nen doen", vindt W. Hulsker, voorzit ter van de bedrijfsgroep Havens va de NBV en ervaren onderhandelaai „Wie zijn wij om een dergelijke be lofte te kunnen geven? Dat zoude we toch altijd nog eerst met onze le den moeten opnemen, want als vak bondsbestuurder ben je tenslotte al leen maar de spreekbuis van je lede en meer niet!" Maximum-bod De woordvoerder van de werkge vers, mr. De Meester, deelde gister avond mee dat de werkgevers va mening zijn met het nu verworpe akkoord een maximum-bod te hebbe gedaanen dat is heel wat, zeke als je bedenkt dat we nu al hebbe gepraat over wat. er over vijf maan den moet gebeuren, iets dat op zich s uitzonderlijk is". Dit akkoord houdt van werkgevers zijde in, dat zij zich bereid hebbe verklaard de loonkosten op te voere met maximaal twaalf procent, doe de bonden zelf naar eigen goeddur ken te verdelen over het loonpakke „Het was werkelijk een zeer bevred: gend resultaat. Het stelt me daaroi teleur dat de heer Hulsker in eige kring niet de waardering krijgt di hij verdient", aldus mr. De Meester. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamt heeft gisteren meer eenheid aange bracht in de normen volgens welke c gemeenten de bijstandsuitkeringe doen. De uitkeringen, aldus de norr zullen worden verleend op het h veau van de aan het wettelijk tr.in: mumloon verbonden rijksgroepsno: men. De gemeentelijke uitkeringen, d hoger liggen, zullen minder snel st\ gen. terwijl de lager liggende uitkt ringen sneller worden opgetr«kkei Het gevolg van de nieuwe regelii gen is, dat de bijstandsverlenir straks gelijk zal zijn aan 95 pet. va het netto minimumloon. De PvdA diende een amendamei in de uitkeringen gelyk te stelle aan het minimumloon. Het voorst werd verworpen met de stemme van de PvdA, PSP, D'66, CPN en c groep Aarden voor. De PvdA, CPN en PSP stemde tegen het wetsontwerp. VATICAANSTAD „We hebb< gaskamers, concentratiekampen wreed racisme meegemaakt, mal momenteel zien we misdaden gebei ren die in sommige aspecten nog gn weiijker zijn misdaden tegen ej generatie die nog geboren moet wol den en het recht heeft te leven." Aldus een hoofdartikel van de vj ticaanse krant l'Osservatore Roman waarin de theoloog Gino Concej commentaar heeft geleverd op de tol spraak van de paus voor de FrarJ televisie. De paus sprak daarin ovj abortus en het dood laten gaan vj ongeneeslijke patiënten. Concetti schrijt, dat de mens» heel geschokt hebben gereageerd de eerste categorie misdaden, mal dat de reactie op het vernietigen vf pril leven veel minder heftig is. „Hier wordt onschuldige, onzicH bare mensen het recht ontnomen q te leven. Geen enkel kind kan ted zijn ouders zeggen, dat het het req heeft om te bestaan, maar is het eef maal aanwezig, al is het maar vrucht, dan heeft het het recht <f geboren te worden." Prof. dr. Haspels: Op deze tekening is te zien hoe de maansloep van de Apollo14 1 op de maan landt, terwijl astronaut Stuart Rosa in het moederschip rond de maan cirkelt. UTRECHT De morning- after pil is een betrouwbaar middel om zwangerschap te voorkomen. Dat is de conclusie van de Utrechtse gynaecoloog prof. dr. A. A. Haspels, nadat hy de resultaten heeft bestudeerd bij 800 vrouwen die deze pil hebben gebruikt. Twee van de vrouwen zijn wel zwanger geworden. Een van hen ge bruikte de pil te laat. De 48-uur grens die aanvankelijk werd aange houden. dient daarom teruggebracht te worden op 36 uur En het verdient de voorkeur, binnen 24 uur met de toediening te beginnen. In het andere geval bleek de dosis van de pil verkeerd te zijn. Prof. Haspels meent dat de morning-after pil niet als een „gewoon" anticonc» tiemiddel moet werden beschouw maar als een uitkomst in noodgevj len. De gemiddelde leeftijd van de j het onderzoek betrokken vrouw| was 22 jaar. De bewijsvoering de betrouwbaarheid van de pil i: daarmee extra ondersteund, want I gaat bij deze leeftijdscategorie ju om een zeer vruchtbare groep. De Utrechtse gynaecoloog heeft l' zijn onderzoek medewerking gek[ gen van huisartsen uit alle delen het land. Er is nog een discussie l de gang over de principiële kant. de pil Maar. aldus prof. Haspels, e huisarts zal in noodsituaties tochL morning-after pil prefereren bot een abortus. Omdat het hier niet een echte „ingreep" gaat. is het i lijk. de patiënt zelf de belangrijk stem te geven bij de beslissing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6