'SAVONDS RUIK JE DE VEEMARKT NIET MEER Gemeentebesturen en corporaties bouwen plan-Borsje zelf af Directeur Leidse Groenoordhal: 601ste Staatsloterij Royaal onderdak voor vee, sport en evenementen Via bijzondere stichting BIJ VROUWEN VAN ALLE KLASSEN Jacques prikt de meest uiteenlopende lelletjes Meester Boers wordt rector 5 DONIDiERiDAG 4 FEBRUARI T97I Het stuk werd geschreven in de derijkerstijd en is typisch 15de- uws. De dichter houdt in Elckerlyc lichtzinnige verdwaasde mensen [van de wereld voor hoe zij zich kun nen redden wanneer de Dood hen komt oproepen om rekenschap af te *ggen voor God. Allen zullen zij moeten sterven: ijkdom, vrienden en familie zullen moeten achterlaten, Schoonheid ïGacht, Wijsheid, de Vijf Zinnen uilen hen in de steek laiten, maar Slechts de Deugd zal hen vergezellen. I In dit middeleeuwse spel Elcker- [yc de mens, die aan de dood niet an ontkomen, en die eenmaal re- tenschap van zijn daden zal moeten leven. Vooral de prachtige rijke schat aan voorden, die zich tot dit bewogen pel aaneenrijgen maken door hun Jvertuigingskracht grote indruk. Voor- li wanneer Elckerlyc bijna zijn laat- |te gang moet gaan en een indringend teroep op zijn Deugd doet, volgen er nkele prachtige passages. Specialitcitenrestaurant "DE PLASMOLENS" Rotterdam-Kralingen Prachtig paviljoen voor al lerlei doeleinden. Tel. 010 - 138743. Experiment 1 Het is voor de eerste keer, dat de S Elckerlyc in Delft niet op het sfeer- olie Agathaplein bij het Prinsenhof- nuseum wordt opgevoerd. Vooral de -I echte weersomstandigheden van oorgaande jaren is daar de oorzaak an. I Het spel zal worden gebracht van p tot 29 mei. Eveneens rond deze priode zal het stuk in Gent in België brden opgevoerd, ter gelegenheid pn het vijfentwintigjarig bestaan in het Nederlands-Belgisch Cultu- ^el Verbond. Rolbezetting ^Elckerlyc zal in Delft geregisseerd lorden door niemand minder dan Jo- de Meester. André v.d. Heuvel zal de hoofdrol vervullen. Besprekin gen worden gevoerd met de zuide lijke toneelgroep Globe onder leiding van Ton Lutz. Ook in het verleden hebben tal van bekende acteurs en actrices aan het stuk meegewerkt. We noemen Elisa beth Andersen, Jules Croiset, Lo van Hensbergen, Elisabeth Hooijtink, El len Vogel, Han Bentz, v. d. Berg, Ank v. d. Moer. Voor ingewijden zal de verhuizing van het spel van het Agathapleintje naar de Oude Kerk in Delft een te leurstelling zijn. Het oude sfeervolle Delftse pleintje leende zich bijzonder goed voor een uitvoering van een middeleeuws spel. De organisator van de Elckerlyc, stichting Delfesta, meent echter, dat ook de Oude Kerk een goede plaats voor opvoering van het spel is. Vooral de gebrandschilderde ramen zullen precies die sfeer oproepen, die voor het stuk noodzakelijk is. Naast besprekingen over de rolbe zetting wordt ook nog beraadslaagd over de muzikale begeleiding. Bij voorgaande opvoeringen werden de Gregoriaanse gezangen door een klein koor onder leiding van Pierre van Hauwe gezongen. Ook het orgel speelde daarbij een funktionele rol. Traditie Het tijdstip van opvoering heeft men zo vroeg gekozen, omdat anders de vakanties een bezoek aan de Elc kerlyc zouden kunnen belemmeren. Ook voor de middelbare scholieren zou het gekozen tijdstip gunstig zijn. De Delftse stichting Delfesta, die de traditionele opvoering van dit spel or ganiseert, verwacht ook van buiten de Prinsenstad een grote belangstel ling. 3 februari 1971 derde klasse Prijzen van f 25,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende Op: 05 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 06 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende Op: 50 f 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 18 f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 93 f 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 006 f 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 132 f 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 938 f 2.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 0569 Een prijs van r 5.000,— is gevallen op het nummer: 085139 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 081087 f 5.000,— is gevallen op het nummer: 024736 r 5.000,— is gevallen op het nummer: 060782 r 5.000,— is gevallen op het nummer: 077511 De prijs van f 10.000,— is gevallen op het nummer: 065913 r 25.000,— is gevallen op het nummer: 063366 f 50.000.— is gevallen op het nummer: 004727 f 100.000,— is gevallen op het nummer: 094994 De extra prijs van f 500.000,is gevallen in de serie B op het nummer 055486 en de troostprijs van f 5.000,op nummer van elk van de andere series. Let wel: op eindcijfers 006 is tevens een prijs van f 50 gevallen. op eindcijfers 0569 Is tevens een prijs van f 25 gevallen, op nummer 085139 is tevens een prijs van f 25 gevallen. LEIDEN De anderhalf jaar geleden immens grote Leidse Groenoordhal nuttige vloer oppervlakte 8000 m.2 met de grootste vrije overspanning van Europa begint er steeds meer in te komen. Iedere weeek be drijven hier zo'n drieduizend mensen een of andere vorm van sport, binnen één jaar gaf de Feense IJsreveu hier 28 goedbe zochte voorstellingen en al ver scheidene keren verwerkte de Groenoordhal ten aanschouwe televisiekijkend Nederland het Zes-kamp-rumoer op 26 fe bruari en 24 april gaat dat overi gens wéér gebeuren. En dan rep ten we nog niet over de derde belangrijke functie van de hal: de runderaanvoer steeg vorig jaar met ruim 19 procent ter wijl de landelijke stijging nog geen 13 procent bedroeg! Dat zijn allemaal zaken, die de pas benoemde directeur T. C. Daey Ouwens (40) overigens al sinds de opening van de hal waarnemend di recteur erg verheugen. Zijn taak is moeilijk, vindt hij zelf. „Want je moet tot een zo goed mogelijke ver deling zien te komen tussen de (nu nog vrijdagse) veemarkt, de sport en de evenementen". Vooral die laatste werpen hun schaduwen ver vooruit. Directeur Daey Ouwens zit nu al voor 1972 en 1973 te werken... PLUSPUNTEN Terwijl zijn stevige handdruk nog nagloeit in mijn hand, somt hij de pluspunten van „zijn" hal op: de enorme vrije vloer je kan er een compleet voetbalveld op uitleg gen; het parkeerterrein van 9 hectaren, goed voor ongev. 2000 auto's; de bijzonder doelmatige verwar ming door middel van stralingspane len; uitstekende kleedaccommodatie voor de sport (een capaciteit voor rond 600 personen). Bijna lyrisch wordt de heer Daey Ouwens als hij over de Wekelijkse metamorfose van de hal op vrijdag begint te praten: ,,'s Avonds ruik en zie je niet meer, dat er die dag een drukke veemarkt is geweest. De vloer laat zich bijzonder goed reinigen, 's Middags om half twee komen de wa gens van de Reinigingsdienst binnen rijden; alle hekken en dergelijke zijn dan weer verwijderd en voor de avond is de hal kraakhelder schoon en ook al weer droog. Nu is de veemarkt natuurlijk wel 'n apart probleem, vooral doordat die op vrijdag wordt gehouden. Dat remt je mogelijkheden voor de evenemen ten. Landelijk is een wijziging van de marktkalender wel in studie en voor de exploitatie van de Leidse hal zou een veemarkt op een van de midden- weekse dagen gunstiger zijn. Maar je kan je gelijk afvragen hoe de Leidse markt zich bij een verschuiving naar een andere dag zou houden. Nu staan wij met onze veemarkt op de negende plaats in ons land en met onze schapenmarkt zijn we zelfs de grootste in Europa. Dat moet je toch niet zomaar uitvlakken. Het is zelfs goed denkbaar, dat wij, als Leiden er over een paar jaar eventueel de Rot terdamse markt op maandag en dins dag bij kr'.i^t, onze vrijdagmarkt ge woon moeten handhaven, gezien de groeiende omvang ervan". Terugkerend naar de Groenoordhal in haar algemeenheid met de driele dige functie van veemarkt-, sport- en evenementenhal, zegt de heer Daey Ouwens: „Een sluitende exploitatie is juist door dat drievoudige karakter nooit haalbaar. Maar het blijft inte ressant en lonend de beschikbare ruimte en tijd zo efficiënt mogelijk te verdelen". (Niet voor niets is de Groenoordhaldirecteur van huis uit organisatie-deskundige.) „Wat mij persoonlijk zo pirettig treft", zo besluit hij enthousiast, „is dat elk evenement, dat we hebben gehad terugkomt, tot landelijke con gressen en examens toe. En naast de NCRV-Zeskamp krijgen wij er nu ook de VARA-televisie bij; het pro gramma van Jan Blaaser „Met de muziek mee". LEKKERKERK Ten behoeve van de afbouw van 662 woningen, in dertijd in aanbouw genomen door het Lekkerkerkse aannemersbedrijf A. Borsje NV, hebben burgemeester J. Huurman van Gouderak en directeur H. Rozendaal van de Woningstichting Gemeentebelang te Krimpen aan den IJssel namens een aantal Zuidhol landse gemeenten en woningbouwcor poraties opgericht de „Stichting Af bouw 662 woningen Midden-Zuid- Holland." Vorig jaar oktober is aan A. Borsje NV surséance van betalingverleend. Van deze 662 woningen zijn er in Zevenhuizen dertig in aanbouw voor rekening van de gemeente, in Bos koop zeventien voor rekening van „Patrimonium" en twintig voor reke ning van „Onze Woning", in Nieuw koop 52 voor rekening van de ge meente, in Bleiswijk 25 voor rekening van de Woningbouwvereniging „Ve- VoVeVo", in Streefkerk 24 voor reke ning van de gemeente, in. Oud-Alblas 24 voor rekening van de gemeente, in Nieuw Lekkerkerk 36 voor rekening van „Beter Wonen," in Gouderak 16 voor rekening van de gemeente en dertien voor de Alg. Woningbouwver eniging „Gouderak", in Lekkerkerk 24 voor rekening van de gemeente en 53 voor de stichting Bejaardenzorg en in Krimpen aan den IJssel 212 voor de woningstichting Gemeentebelang en zestig voor de Stichting Herv Verzorgingstehuis Tiendhoven-Krim pen aan den IJssel. De past benoemde directeur T. C. Daey Ouwens voor de Leidse Groenoordhal. Ten dele betreft het hier woning wetwoningen, ten dele premiewonin gen. Tot oprichten van de stichting heb ben de bij dit projekt betrokken ge meentebesturen en woningbouwcor poraties besloten in overleg met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Bij taxaties bleek, dat de bouwkos ten hoger zijn, dan aanvankelijk met Borsje NV was overeengekomen. De rijksleningen zullen dienovereenkom stig worden verhoogd, de rijksbijdra gen in de exploitatie zullen niet on gunstig worden beinvloed. Via de thans opgerichte stichting worden de woningen voor gezamen lijke rekening afgebouwd. Zodra, dit is geschied en alle verrekeningen zijn voldaan houdt de stichting op te be staan. Als gemeenschappelijk advi seur van de deelnemers treden op mr. M. J. M. van Kinderen te Rotterdam, Borsje NV en de bewindvoerder van Borsje NV mr F. Meeter te Rotter dam. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli li (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Jacques, de baar dige goudsmid, weet akelig precies hoever hij kan gaan met de oorlel van een vrouw. Hij heeft al de meest uiteenlopende lelletjes in handen gehad. Jacques houdt de roem hoog van een juwelier in de Haagse Boek horststraat, met het prikken van gaatjes in andermans lel. vrouwen vinden de oorhanger, die onder aan het oor gedipt wordt of met een schroefje bevestigd, maar niets. Zij menen dat bij een fraaie gouden oorhanger een piepklein gaatje hoort, waarin het hangertje kan bungelen zonder van de lel te schieten. En lees je dan toevallig de aandoenlijke tekst van een adver tentie: „Aanbrengen van gaatjes doen we heel vakkundig, gratis en zachtjes", waarom zou je Jacques dat dan niet laten opknappen? Zeker twintig vrouwen per week, de een koelbloedig, de ander wat nerveus, nemen plaats in het atelier van de edelsmid. Vrouwen uit alle bevolkingsklassen hebben de moed hun oorlellen te laten bewerken. Een nagenoeg pijnloze „operatie", want Jacques ponst in de regel al leen voltreffers. Hij is niet de enige die dit vak verstaat, collega's waar ook ter we reld, doen het net zo. Het oorlelle tje verdwijnt in een uitsparing van een miezerig apparaatje en knip, het is gebeurd. Voor het zover is komt er een dosis alcohol aan te pas om het nodige te desinfecteren. De eerste zes weken moet de oor hanger ingehouden worden om te voorkomen dat het gaatje weer dichtgroeit. Na die periode mag men de hanger van tijd tot tijd uit halen. Vooral in het voorjaar zijn er nogal wat vrouwen, die zich zo'n gaatje lateo aanmeten. „Vorige week hadden fcve hier een vrouwtje van 84 jaar, die om een gaatje in het oor vroeg. Een maand geleden kregen we een ba- van zes weken. Het stelt feitelijk ook niets voor. Je hebt natuurlijk wel veel soor ten oorlellen. De eea is vol en rond, de ander is aan hei gezicht ge groeid. Ga zo maar door". Voor Jacques is het even bekij ken, voelen en drukken. Negentig procent van de vrouwen die oorbel len kopen, hebben of willen een gaatje in het lelletje. „We advise- 'ren de mensen bovendien om de oorlel regelmatig met vaseline of purol te masseren. Dat is om het soepel te houden. Medisch is het verantwoord. De Romeinen deden het ook al". Het is overigens nog maar de vraag of het medisch verantwoord is. Een willekeurige huisarts kan men horen zeggen dat het hoe dan ook een ingreep op het lichaam is, en dat dit eigenlijk het werk is van een ohirurg. Het is bekend dat men soms voor 'n houtsplinter in de huid wel de arts alarmeert Maar met de oorhanger gaat het, gezien de ervaring, in 99 van de 100 gevallen goed, wanneer men dit door niet-medici laat doen. Jacques moet het haart wel weien. Dit vak, dat hij zlchielf aanleerde, zit hem in de vingers. VOO II HET EERST IX OEDE KEltK DELFT Het prachtige middeleeuwse spel Elcker lyc zal zo goed als zeker weer in Delft worden opge voerd. Daarmede wordt een traditie van jaren voortge zet. Dit spel zal dit jaar voor het eerst niet in het kader van het Holland Festival worden gebracht. Het wordt een produktie, die geheel zelfstandig voorbereid zal worden door de Delftse Stichting Delfesta. „Den Spieghel der Salicheyt van Elckerlyc" werd tegen het einde van de vijftiende eeuw geschreven door Petrus van Diest. Het spel wordt gere kend tot de „moraliteit" of „spelen van sinne". Het merkwaardige van dit mora- liteitenspel is, dat abstracte begrippen door personen op het toneel worden voorge steld. Zo komen in Elcker lyc voor „Deugd, kennis, schoonheid, biecht, 't Goed. NOORDWIJK Meester Boers, wie in Noordwijk kent hem niet? Van de wat oudere jeugd heeft bijna ieder een gymnastiekles van hem gehad. Twaalf jaar lang heeft hij in Noord- wijk gjwenkt en ook buiten de schooluren was de heer B. J. H. Boers (39) een actief man. Hij speelde een belangrijke rol bij het oprichten van tal van clubs en was een van de or ganisatoren van de strandrecreatie. Deze man is nu als eerste sportle raar in Nederland benoemd tot rector van een scholengemeenschap, de Sancta Maria HAVO VWO in Haar lem. Vijf jaar geleden besloot de heer Boers eens wat verder te kijken. Hij solliciteerde in Haarlem en kreeg zijn aanstelling als leraar lichamelijke op voeding. Van die tijd af maakte hij een verbluffend snelle carrière. Na anderhalf jaar was hij schooldecaan, nog een jaar later conrector en nu is hij tot rector benoemd. Dat de leerlingen wel tevreden zijn met hun nieuwe rector werd bewe zen, toen mr. J. A. van der Steen, voorzitter van het curatorium, bekend maakte wie de nieuwe rector was ge worden: er brak een oorverdovend gejuich los. Zowel jongere als oudere leerlingen sprongen op het podium om de heer Boers te feliciteren. De heer Boers (39) is van plan de sport een belangrijke plaats in het onderwijs te geven. Hij vindt dat li chamelijke opvoeding meer is dan drie kwartier spelletjes per week. Door de leerlingen kennis te laten maken met tal van sporten zullen zij een zinvolle vrijetijdsbesteding gaan ontdekken, aldus de nieuwe rector.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5