BESTAND MAAND LANGER Groot offensief langs de grens met Laos Commentaar Apollo-14 cirkelt om maan Bejaarden gaan drie maanden naar Spanje Crita) met weer President Sadat spreekt vanavond Amerika zou gisteren ingelicht zijn Oostende wordt overstroomd met Britse post Calpam sluit bunkerstation .u Weer onrust in Belfast Politiek spel Explosie in munitiefabriek eist 31 doden Londen en Parijs protesteren bij de Sowjetunie Batterij blijkt toch niet defect Nieuwe Leidse Coniramt Donderdag 4 februari, 1971 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.Q0—19.00 uw Wees desnoods slordig op uw kleren, maar houd uw ziel netjes TWAIN „Ik ben mijn bed ingeschoten. Ik heb jouw zelfgemaakte biscuitjes gege ten." In het algemeen veel be wolking met plaatselijk motre gen en hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen noord west en noord. Minimumtemperaturen om streeks 5 graden, maxima on geveer 8 graden. DE BILT Het sombere weer wordt veroorzaakt door een nog in betekenis toenemend hoge- drukgebied waarvan de kern gistermiddag' over Ierland lag. Rond dit hogedrukgebied woïiit via Schotland en de Noordzee zachte en vochtige lucht van subtropische oorsprong over ons land gevoerd, waarin veel be wolking voorkomt en af en toe ook wat motregen. Een warmtefront, dat de schei ding vormt van zachte oceanische lucht over onze omgeving en koudere, droge lucht over mid den en Oost-europa, veroorzaakt in Scandinavië en ook in het Alpengebied sneeuw. Dit front heeft de vorst in Scandinavië al weer grotendeels verdreven. Doordat het hoge drukgebied zich nog iets in onze richting verplaatst, laat het zich aanzien dat de regenkansen ge ring zullen blijven. Het blijft daarbij vrij somber. De tempe raturen zullen zich boven de normale waarden handhaven. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: twee tot zeven gra den boven normaal; max. temp.: nul tot vier graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Zon en maan 5 februari: zon op 8,15, onder 17.34; maan op 12.11, onder 5.33; 10 februari V.M. Hoog water Hoog water, 5 februari: Rotter dam le getij 0.01, 2e getij 12.33; Scheveningen 10.58-23.49; Vlissin- 9.51-22.32; Haringvlietdam a.d. zeezijde 11.24 Als het bestand langs het Suezkanaal met een maand wordt verlengd, wordt de dreiging van een nieuw conflict tijdelijk weggenomen. De mogelijkheid dat het tot wer kelijke onderhandelingen komt, wordt als gevolg van de Egyptische voorwaarden echter niet groter. KAIRO/TEL AVI V/NEW YORK Egypte zal het he- stand langs het Suezkanaal met een maand verlengen, tot 5 maart. Te Washington is volgens Ass. Press bericht ont vangen, dat radio-Kaïro hiervan melding heeft gemaakt. President Sadat zou vanavond op een speciale bijeenkomst van de Nationale vergadering bijzonderheden bekend maken. Radio-Kaïro zou ook hebben omge roepen, dat het vuur niet zal worden geopend, als Israël gedurende deze periode aankondigt, dat het bereid is, zich neer te leggen bij de resolutie van de Veiligheidsraad (van november 1967). Dan zou Israël ook een tijdsche ma moeten opstellen voor het terug trekken uit de bezette gebieden. Het Egyptische besluit houdt ver band met het verzoek van VN-secre- taris-generaal Oe Thant, het bestand niet te beëindigen zolang het vredes initiatief van VN-bemiddelaar Jarring voortduurt. Opvallend is ook, dat Egypte gisteren al Amerika van zijn voornemen op de hoogte heeft ge bracht, zoals Reuter meldt. BRUSSEL Als gevolg van de poststaking in Engeland wordt de Bel gische plaats Oosteiide momenteel overstroomd met Britse post. Firma's laten hun post verschepen naar Zeebrugge vanwaar ze met vrachtwagens naar Oostende ge bracht wordt. De toevloed is zo groot er arriveren dagelijks zo'n 120 zakken post dat men in Oostende de garage van het postkantoor in ge bruik heeft moeten nemen om ze te kunnen bergen. De postbeambten in Oostende die door deze extra-toevloed overbelast raken hebben al een protest laten ho ren. Hun grief is dat de Belgische posterijen nu een grote extra winst maken over de rug van het PTT-per- soneel". Bovendien vinden de post beambten het niet juist dat ze met de verwerking van de Britse post schade berokkenen aan de positie van de stakende Britse postbeambten. Ze hebben over deze kwestie contact met hun vakbonden opgenomen. SAIGON Sterke Zuidviet- namese en Amerikaanse een heden, gesteund door bommen werpers en helikopters, zijn langs de grens van Laos een groot offensief begonen en heb ben de voormalige basis Khe Sanh op enkele kilometers van Laos bezet. Dit heeft het Ame rikaanse opperbevel in Saigon vanmorgen bekendgemaakt. De woordvoerder van het opper bevel wilde de berichten dat Zuid- vietnamese troepen Laotiaans gebied zijn binnengedrongen om de „schuil plaatsen" van de Noordvietnamczcn te verwoesten en de Ho Tsji Minhweg onklaar te maken, bevestigen noch ontkennen. Hij zei dat er aan de operatie 9000 Amerikaanse militairen deelnemen, maar dat geen van hen de grens met Laos heeft overschreden. Ook in Cambodja zou een grootscheepse operatie aan de gang zijn. Geruchten hierover circuleren in de Zuidvietnamese hoofdstad. Negen maanden na de Amerikaans-Zuid- \ietnamese interventie in Cambodia zouden al gedurende een week dui zenden Zuidvietnamezen met steun van de Amerikaanse luchtmacht een nieuwe grootscheepse zuiveringsopc- ratic op touw hebben gezet. Van officiële zijde zijn geen bij zonderheden meegedeeld over dit offensief in Cambodja, dat even be langrijk zou zijn als dat van mei en ,juni vorig jaar. Er zouden tussen de Israël heeft al eerder bekendge maakt, het morgen aflopende bestand te willen verlengen. Jordanië liet for meel weten, zich naar Egypte te zul len richten. Desondanks waarschuwde een van de belangrijkste politieke lei ders in een tv-interview, dat Israël misschien een verrassingsaanval te gen Egypte zal uitvoeren als het be stand eenmaal is afgelopen, of moge lijk nog eerder. De Egyptische strijd krachten zouden volledig voorbereid zijn, de vijand af te slaan. Uit New York wordt gemeld, dat de „grote vier" willen beginnen met ge detailleerde discussies over de voor waarden en garanties voor een vredes regeling. Amerika neemt nog een aar zelende houding an, omdat Israël zich verzet tegen tussenkomt van de Vier, die tot het opleggen van een oplossing kan leiden. Het wil directe onderhan delingen met de Arabische landen. Afwachten Israël neemt nog een afwachtende houding aan. Het blijft paraat, on danks de Egyptische toezegging inzake verlenging van het bestand. Gisteren vlogen twee Egyptische vliegtuigen over Israëlische posities in het zuide lijk gebied van de Suezkanaalzone. Is raël heeft geprotesteerd bij de VN- waamemers. Het bezoek van de Syrische presi dent aan Moskou is geëindigd. De ge zamenlijke verklaring over de bespre kingen is na afloop slechts gedeelte lijk gepubliceerd. Uit hetgeen bekend is geworden wordt opgemaakt, dat .Moskou er niet in. geslagd is, presi dent Asad te bewegen, zijn onver zoenlijke houding tegenover Israël op te geven, door alsnog de Veiligheids raadresolutie van 1967 te onderschrij ven. DEN HAAG Een oplossing van het conflict in het Nabije Oosten moet worden gevonden in de geest van het verdelingsplan van de VN, waarbij in Palestina ruimte werd geschapen voor zowel het joodse als het Arabische nationale streven. Aldus een door het bestuur van de Partij van de Arbeid goedgekeurd rapport van de commissie buitenland over het Nabije Oosten. Een brandende dubbeldekker was het resultaat van ernstige ongeregeldheden in de rooms-katholiele wijk Falls Road in Belfast. De moeilijkheden begonnen, toen militairen huiszoekingen naar verboden wapens deden. Terwijl thuis wordt verbouwd VALKENSWAARD Ongeveer honderd bewoners van het bejaar- denenctrum Taxandria in Valkens- waard worden de komende herfst voor drie maanden met vakantie ge stuurd naar het zonnige zuiden. Het bejaardentehuis is dringend aan een ingrijpende verbouwing toe, vandaar. De gratis vliegreis met verblijf in het Spaanse Torremolinos is gister avond döor het merendeel van de 130 tien- en twintigduizend soldaten aan deelnemen. Vijfduizend Zuidvietnamezen zijn langs de Ho Tsji-Minhroute in Laos in zware strijd gewikkeld met com munistische strijdkrachten, zei van morgen een kolonel van de com munistische Pathet Lao. Er zou den ook vijfduizend Cambodjanen en een onbekend aantal Thais aan de gevechten deelnemen. De Laotiaanse regering heeft gis teren verklaard geen bewijzen te heb ben van een actie in het zuiden van het land tegen de zich daar bevin dende communisten. Uit Amerikaanse parlementaire kringen hebben de dagbladen Wash ington Post en New York Times ver nomen dat 25.000 Zuidvietnamese mi litairen en negenduizend Amerika nen zijn verzameld aan de grens met Laos. De operatie tegen de commu nisten zou volgens deze bladen nog moeten beginnen. UTRECHT De directie van Cal pam N.V. heeft besloten het bunker station Vlissingen per 1 april a.s. te sluiten. Van het 70 man tellend per soneel zal een deel ander werk bij Calpam kunnen worden aangeboden. Voor het sleepbootbedrijf wordt met sleepboot rederijen onderhandeld om dit deel van het werk geheel of ge deeltelijk in het Vlissingse havenge bied te continueren. Voor de overige ongeveer 40 werknemers is in overleg met de vakbonden een afvloeiingsre geling getroffen. m'W VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.i Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; bejaarden met gejuich begroet. Het bestuur van Taxandria heeft tot de collectieve evacuatie besloten, nadat men tot de conclusie was gekomen dat het centrum alleen kon worden opgeknapt wanneer voor de bewoners elders onderdak was gevonden. Een langdurige verbouwing kon men de bejaarden gewoon niet aan doen. Bovendien zou men met de be woners in huis niet effectief kunnen werken. Zodoende kwam het bestuur op het idee van de verplichte vakan tie. De reis is zo goed als geregeld. De bejaarden zullen worden onderge bracht in het vakantiecentrum Bo nanza in Torremolinos. Verscheidene personeelsleden zullen meegaan. Een paar hulsartsen zijn bereid gevonden weekends over te vliegen om de be jaarden medisch te begeleiden. Het vakantieverblijf is vlakbij een vliegveld gelegen, zodat in geval van nood een snelle overtocht naar Ne derland mogelijk is. De inboedel van de bejaarden zal tijdelijk worden op geslagen. Wanneer de bewoners na drie maanden gebruind terugkeren uit Spanje, zullen de 72 oude kamertjes zijn verbouwd tot moderne flatjes met keukentjes en douche. Het is de bedoeling de verbouwing voor Kerst mis klaar te hebben. BELFAST Gisteren is het de gehele dag weer onrustig geweest in Belfast. Nadat het eerder op de dag tot ongeregeldheden was gekomen in de roomskatholieke wijk Springfeld road, waar militairen rubberkogels afschoten op met benzinebommen en stenen gooiende jongelui, deden zich 's avonds in de eveneens door rooms- katholieken bewoonde wijk Rails Road opnieuw incidenten voor, waar de politie met bijtend zuur en benzi nebommen werd bestookt. De moeilijkheden begonnen toen militairen huiszoekingen naar verbo den wapens deden en protestantse ar beiders in een gieterij urenlang door oproerige i katholieken waren bele gerd. HET LIJKT erop, dat de verkiezin gen voor leden van de Tweede Ka mer dit jaar boeiender zullen verlo pen dan wel eens het geval was. Hopelijk zal dit ook een gunstige invloed hebben op de opkomst, invloed hebben op de opbkomst. Uit eigen ledenbestand, maar ook van buitenaf heeft de PvdA te verstaan gekregen, dat het in het belang van deze partij is de anti-KVP-resolutie in te trekken. Op het komende PvdA-congres zal moeten blijken hoe groot de bereidheid daartoe is. Duidelijk is het voor de PvdA geen eenvoudige zaak om deze resolutie af te zweren. Nadere bezinning binnen de PvdA heeft geen oninteressant pian opgeleverd. Wanneer men eerst in de armen van D'66 en PPR valt en daarna zieh aanmeldt bij de christelijke partijen, is dat een hele omweg. Op het moment verloopt het politieke spel op deze wijze. Zonder meer naar de christelijke par tijen stappen zou wel bezwaar ont moeten bij de Nieuw-Linksers. Sluit men eerst zo mogelijk een linkse coalitie, om daarna met KVP, ARP en CHU te gaan praten, dan is er kans op voldoening in het linkse kamp. De kans op samenwerking van PvdA en KVP wordt intussen niet veel groter, ook bij intrekking van de anti-KVP-resolutie. Inderdaad tac tisch voor de PvdA en geen slechte opstelling. Ook deze medaille heeft echter nog een andere kant. Het samengaan van PvdA en D'66 zou wel eens minder goed kunnen lukken dan hier en daar verwacht wordt. De linkse coalitie zou op het laatste moment nog wel eens uit elkaar kunnen vallen. De bereidheid binnen de PvdA om dan toch maar alleen met de chris telijke partijen in zee te gaan zal in eigen kring dan toch weer op sterk verzet stuiten. Bovendien zullen de christelijke par tijen niet bepaald enthousiaster ge worden zijn, wanneer de PvdA eerst in samenspel met de minder gewenste D'66 een samenwerking heeft willen afdwingen. De politieke situatie is ingewikkelder maar ook boeiender geworden. In dit stadium valt moeilijk te voor spellen in wiens voordeel deze zaak gaat aflopen. Een kabinet, waarin zo veel mogelijk partijen vertegenwoordigd zijn, lijkt wel het gelukkigst, gelet op de moeilijkheden waarvoor ons land sociaal, economisch, financieel en fiscaal komt te staan. WOODBINE Zeker 31 mensen hebben het leven verloren en meer dan 50 hebben verwondingen opgelo pen door een ontploffing, die gisteren een fabriek van lichtkogels in Wood bine in de Amerikaanse staat Georgia verwoestte. Twaalf mensen werden nog ver mist. De betonnen fabriek van de Thiokol Chemical Corporation is in kleine stukjes uiteengeslagen. Er werkten 400 man op de fabriek, die ook o.m. vaste raketbrandstof maakte. LONDEN/PARIJS Londen en Parijs hebben gisteren mondeling bij de Russische diplomatieke vertegen woordigers in deze steden geprotes teerd tegen de jongste belemmeringen die aan het verkeer van en naar West-Berlijn in de weg zijn gelegd. Het hinderen van verkeer is een schending van het recht van vrije toegang tot de stad, welk recht alleen een verantwoordelijkheid is van de vier mogendheden, aldus de Franse en Britse regering. De door het hin deren van het verkeer ontstane span ning kan van invloed zijn op de té houden gesprekken van de vier mo gendheden over Berlijn, aldus de pro testnota. Zoals bekend hebben de Oostduit sers vijf dagen het verkeer gehinderd om hiermee te protesteren tegen de bijeenkomst van de FPD in West- Berlijn en tegen de bezoeken van pre sident Heinemann en bondskanselier Brandt aan deze stad. Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden HOUSTON De Apollo-14 cirkelt in een baan om de maan. Vanmorgen werd de koers van het ruimteschip tweemaal ge corrigeerd om deze positie te be reiken. Morgen zullen Shepard en Mitchell proberen op de maan te landen. Deze landing leek vannacht in ge vaar te komen toen bleek dat de spanning van een batterij in de maanlander Antarse iets was gedaald. Shepard en Mitchell konden na een controle, die twee uur duurde, opge lucht meedelen dat alles in orde was. Het vluchtleidingcentrum in Houston gaf toen toestemming voor de lan ding. De batterij gaf een spanning aan van 36.7 volt bij een normale span ning van 37 volt. Hoewel dit een uit erst klein verschil is, vroeg de vluchtleiding vanmorgen aan de juist ontwaakte astronauten of ze extra proeven konden doen „opdat iedereen op aarde zich wat beter zal voelen" Zes Van de zes batterijen in de Antares worden er vier gebruikt voor de af daling'en tijdens het verblijf op de maan. Ze bedienen allo instrumenten, met inbegrip van de kleuren=tv-ca- mera's. Dat zijn de zgn. afdalingsbat terijen. Er zijn twee stijgingsbatte rijen en in één daarvan was de span ning iets teruggevallen. Als Shepard en Mitchell de maan gaan verlaten, laten zij de vier batte rijen achter en komen de stijgbatte- rijen aan de beurt. Eén kan het werk doen totdat men weer heeft vastge maakt aan het commandoschip Kitty Hawk. De andere wordt in reserve gehouden. Maar het vluchtleidingcentrum wil geen risico nemen en als er één van de twee defect zou zijn, gaat de maanlanding niet door. Het geconsta teerde mankement in de Antares zit kennelijk in de voltagemeter en is dus ongevaarlijk. Krater Het voornaamste doel van Shepard en Mitchell, als ze morgen op de maan zijn geland, is een bezoek aan een grote krater. Mogelijk zal men daar aanwijzingen vinden met be trekking tot het ontstaan van de maan en zelfs het hele zonnestelsel. Bij de 130 meter diepe krater zal men vermoedelijk gesteente aantref fen dat zo oud is als de maan zelf; dat zou bijna vijf miljard jaar zijn. Shepard en Mitchell zullen proberen op 1500 meter van de krater te lan den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1