Nu rente tot postspaarbank Amsterdam overweegt toeristenbelasting Onderhandelingen over de olieprijs afgebroken Sleepbootstaking bliift voortduren Artsen en ziekenfondsen reiken elkaar de hand Minder moe onderweg door melk onderweg Akkoord honorarium huisartsen Rolma-personeel: wel plaats voor een wagonfabriek Miniatuur Ongelijkheid in inkomens afgenomen Ook Franse PTT staakt Strengere filmcensuur in Z.-Afrika Tekort begroting 89,6 min 9 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. Olietoevoer sterk bedreigd TEHERAN De besprekin- ;n over de olieprijs tussen de ote oliemaatschappijen en de ieproducerende landen rond de erzische golf zijn afgebroken. Men is het over financiële pun- in niet eens kunnen worden. Bovendien willen de olielanden een absolute garantie geven, at er voldoende olie beschik- aar zal worden gesteld voor de ihoefte van de olieverbruiken- landen, zo zeiden de oliemaat- happijen. Hierdoor is de bedreiging van de evoorziening van Europa en Japan erker geworden. n een verklaring zei de leider van onderhandelingsdelegatde van de emaatsehappijen. Lord Strathal- ond, „zeer teleurgesteld te zijn", te- leer omdat reeds vooruitgang werd boekt. De tijd was echter in ons peel. De vertegenwoordigers van de olie- iatschappijen verklaarden volledig ■eid te zijn de onderhandelingen op :lke plaats en tijdstip dan ook lort te zetten. voerder van de Iraanse regering aan gekondigd dat de Sjah zal spreken op een buitengewone vergadering van het volledige parlement. Waarnemers vermoeden dat de Sjah acties van zijn land zal gaan aankondigen. Er wordt gesproken over de mogelijkheid dat Iran de be lasting op inkomsten, naar het voor beeld van Venezuela, zal gaan verho gen. Afsluiting Ook wordt het niet uitgesloten geacht dat de Sjah steun gaat verle nen aan een eventuele afsluiting van de leveranties aan het westen door de „Opec"-landen. Deze landen, waar behalve de olie landen in de Arabische wereld ook Venezuela en Indonesië deel van uit maken, leveren 85 pet. van de olie- export ter wereld. West-Europa en Japan zijn prak tisch geheel van hun leveranties af hankelijk. De zware onderhandelingen wijzen erop dat er een verschuiving is ont staan in het machtsevenwicht tussen de olieproducerende landen en hun afnemers. De producenten zijn gaan beseffen dat de vraag naar hun product snel ler stijgt dan het aanbod. Hierdoor achten zij het mogelijk de prijs als gevolg van deze toenemende relatieve schaarste te verhogen. UTRECHT De onderhandelings delegaties van de ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsen Vereniging hebben overeenstemming bereikt over de tarieven voor 1971. Bij de verho ging van het nettodeel van het hono rarium is de trend van de ambtena rensalarissen gevolgd. Zoals gebruikelijk is uitgegaan van een normatieve praktijk van 2600 zie kenfondsverzekerden. Voor de eerste 1800 patiënten ontvangt de huisarts dit jaar (inclusief de vergoeding van praktijkkosten) 39,75 per verzekerde (totaal ƒ70.290) en voor de volgende 800 patiënten 26 (totaal 20.8000). De pensioenbijdrage is op ƒ3,22 per ver zekerde gebracht 8.372). De fondsen zijn het ook met de apotheekhoudende artsen eens gewor den. over een nieuwe overeenkomst voor 1971. De resultaten van het overleg moe ten nog worden goedgekeurd door de ziekenfondsraad. Redelijk De iraanse minister van financiën i^de op een persconferentie onder dat het redelijk was om een boging van de royalties te eisen ook de prijzen stegen van de goe den uit de landen waar die olie lenging. I Later op de dag heeft een woord- UTRECHT Het personeel van de n dode opgeschreven afdeling Rol- nd Materieel (ROLMA) van Werk- oor in Utrecht vindt dat de regé- ig haar standpunt dat er in ons id geen plaats zou zijn voor een igonfabriek, moet herzien. In een brief aan staatssecretaris ïyzer (verkeer en waterstaat) stelt Rolma-personeel dat het bedrijf zou kunnen voortbestaan als f, waarvan de aandelen in handen uden zijn van NS. Het merkte ver- r op dat de omstandigheden voor Hjrtzetting van het bedrijf zich as gunstig ontwikkelen. Het Amsterdamse kabouterraadslid Roel van Duin heeft zich opgegeven als volksteller, samen met enkele andere kabouters. Zelf noemen ze zich liever Volks- VERtellers. Hun bedoeling is dat ze het door hun te ondervragen publiek gaan voorlichten over de nadelen van de volkstelling. Tijdschriften duurder KORT GEDING GAAT TOCH DOOR DEN HAAG Abonnementen en losse nummers van tijdschriften wor den 1 maart tien procent duurder. De advertentietarieven worden met zes tien procent verhoogd.- Uit de Haagse hof geplukt Rel in miniatuur in Den Haag. üen Amsterdammer stapt een tram binnen, wil een kaartje kopen en wappert met een tientje. De conducteur zegt het tientje niet jte kunnen wisselen. Slaande ruzie- Slot: de politie komt er aan te pas. Tientjespassagier moet mee naar het bureau plus een passagier, die zich zo kwaad om het gebeurde maakt, lat hij zoiets van „Vuile fascist...!" roept. Nou vraagt een mens zich toch k wel af hoe een stel volwassen men- Ken het voor elkaar krijgt om van iniets zo'n stampij te maken. Van dat tientje kan ik me best begrijpen. Het is voor mij een twee- ie gewoonte geworden om altijd een tientje wisselgeld bij me te hebben, vant zonder de versmade centen, dubbeltjes en vooral kwartjes en Suldens kom ie iedere keer voor het blok te staan. Garderobebewaarders rekenen op tepast geld, tram en bus idem, auto maten eten niet anders. Die Amsterdammer was zo ver log niet. Die overschatte kennelijk de wis- selbeurs der Haagse tram- en bus- !:aartiesverkopers Wist niet dat de HTM een zeer noodlijdend bedrijf is. En dat Haagse trambevolking niet de Amsterdamse gein heeft. In Amsterdam zou een tramcon ducteur gezegd hebben: „So vaoder jen jij nou een van die nieuwe 'aalfhonderd miljonairs in ons ind?" Of: .,Seg broer neem liever je Rnllc Heel de tram zou gebruld hebben, krom van het lachen en dé verplich te dubbeltjes waren in des conduc teurs trambuidel gevlogen... Passagier zou de held van de tram geweest zijn. Niet in Den Haag. In Den Haag doet men het anders. Je zal er als gehaast passagier bij zitten... Niemand, die de buidel trekt; nie mand die nog wel een stempeltje op een kaart kan hebben.... En vooral niemand die het verlos sende grapje over de lippen krijgt. Geen vredestichter aanwezig.... Alleen iemand die een kreet weg geeft. Een kreet, die weinig ter zake was, want waarschijnlijk is het niet wisselen van een tientje in de tram een der weinige misdaden, die niet door de nazi's bedreven zijn. Een rel voor zestig cent- Het zou te geef zijn als het de openbare kas niei veel meer gekost had. HTM-dienstregeling in de war; agenten in actie; arrestaatenlokaal bezet en zelfs een man voor een nacht de cel in... En dan nog de passagiers, die een afspraak gemist hebben- Je moet er niet aan denken welke drama's daar hei getblg van kunnen zijn geweest. Ruzie tussen bemin den: te laat op een sollicitatiege sprek: de afspraak met de tandarts eem'sl Doffe pllende.. (Vervolg van pag. 1) NBV-voorman W. Hulsker en zijn collega's vakbondsleiders hebben deze onverwachte ont wikkeling wellicht te wijten aan het feit dat z(j de stakers, die gisteravond massaal naar Ge bouw Palace waren gekomen om te horen wat er uit de onder handelingsbus was gekomen, een uur lang hebben laten wachten omdat eerst het bestuur van de Vakgroep Havens nog van het akkoord op de hoogte moest worden gesteld. Compromis In dat uur immers kregen diegenen die vermoedden dat werkgevers en vakbonden een compromis zouden hebben gesloten waarbij de ulti- mrtieve eis van ƒ45,-. per week niet volledig zou worden gehonoreerd, de gelegenheid de stakende sleeobootbe- manningen voor te houden dat ze de werkgevers een ultimatum hadden gestuurd, en 'niet een onderhande lingspakket. Toen dan eenmaal de heer Hulsker de inmiddels door een gratis rondje pils op kosten van de bond wat meer verhitte vergadering vertelde wat het akkoord nu eigenlijk precies inhoudt 37,50 voor de matrozen en motor drijvers en f40,-. voor de kapiteins en bovendien optrekking van onder meer de vakantietoeslag, overwerlc- toeslag en onregelmatigheidstoeslag was er nog maar weinig voor no- dug om de aanvankelijk de vakbon den gunstig gezinde stemming te la ten omslaan in een massaal verwijt aan diezelfde vakbonden dat ze zich voor de zoveelste maal met een kluit je in het riet hadden laten sturen. De stemming sloeg echter pas goed om, toen Aad Schipper, twee jaar ge leden een van de voormannen van de sleepbootstaking en zelf sleepbootka pitein, de ruim vierhonderd man toe schreeuwde: „Mannen, we hebben een ultimatum gesteld, en geen on derhandelingspakket. Hulsker hier heeft zelf gezegd dat onze eisen vol komen gerechtvaardigd zijn. Nou, dan slikken we dit compromis niet! Ik vind Hulsker best een sympathieke kerel, maar dat wil nog niet zeggen dat ik nou akkoord ga met wat 'ie daar voor me heeft klaargestoomd bij de werkgevers!" NVV-steun Voelend dat er weinig meer te red- - den was, riep daarop NVV-vice-voor- zitter A. de Boon: „Als jullie 'nee' zeggen tegen dit akkoord, dan zal het NW achter jullie blijven staan. Ik ben het NVV niet., dat zijn jullie, en als jullie vinden dat we niet genoeg bereikt hebben, dan gaan we düür met onderhandelen!" Hiermee ging de vice-voorzitter van het NVV volgens mr. De Meester lijnrecht in tegen wat hij cn de ande re onderhandelaars gistermiddag bij het sluiten van liet akkoord tegeno ver de werkgevers hadden verklaard, als zouden zij geen van allen achter de stakers kunnen blijven staan wan neer deze het akkoord zouden ver werpen en onverkort aan de eis van 45,-. zouden blijven vasthouden. De heer De Meester zei „bijzonder onaangenaam verrast" te zijn door het afwijzen van het bereikte ak koord, dat hij „het uiterst haalbare" noemde. Op korte termijn ziet hij geen enkele basis waarop met de UTRECHT De artsen en ziekenfondsen hebben elkaar de hand gereikt om buiten de onder- Prof. Tinbergen: BRUSSEL De ongelijkheid in de inkomens is in de halve voorbije eeuw aanmerkeMjk afgenomen. Het aandeel van de vermogensbezitters in het nationaal inkomen is afgenomen en het arbeidsaandeel is toegenomen met tden procent. Dit zei gisteren prof. dr. J. Tinber gen, winnaar van de Nobelprijs voor economie, aan de katholieke universi teit van Leuven waar hij een eredoc toraat in ontvangst nam. Voor een vlotte herverdeling van de inkomens prees hij een goed geor ganiseerd belastingsysteem aan, om dat de inkomensverdeling nog te on gelijk is om in onze maatschappij voldoende wederzijds begrip en wer kelijke solidariteit te scheppen, d.w.z. klassen- en standverschillen te doen verdwijnen. Een goede besteding van het over heidsgeld. ten, voordele van de armste bevolkingsgroepen kan de ongelijk heid van het levensniveau verder op heffen. „Ondanks alle christelijk so cialistische, humanistische en liberale idealen in de voorbije eeuwen is de ongelijkheid nog steeds te groot," al dus prof. Tinbergen. PARIJS De PTT-werkers in Frankrijk zijn vandaag een staking van drie dagen begonnen om kracht by te zetten aan de eisen voor hogere lonen en verbetering van de post- en telefoondiensten. De staking treft ook de Britse on dernemingen, die sinds de poststaking in eigen land hun post via Parijs ver stuurden. De drie grote vakorganisaties, die de staking hebben uitgeroepen, ijve ren al lang voor een modernisering van het PTT-bedrijf. Ook wezen zij dat de overheid bepaalde taken aan particuliere ondernemingen zal over doen, maar dit heeft de betrokken minister, Galley, ontkend. Ook bij de televisie en radio zal worden gestaakt. Dat gebeurt vol gende week dinsdag. De vakbond van medewerkers bij radio en tv wil hier mee protesteren tegen de „paskwil van de besprekingen over de invoe ring van een nieuwe structuur en met name teaen het niet rekening houden met de gevolgen hiervan voor het be roep en de beoefenaren". Voorts heerst grote onrust onder de landbouwbevolking vooral in het zuiden van het land en onder de kleine neringdoenden. vakbonden verder onderhandeld zou kunnen worden. Zo snel mogelijk zegt hij daarom alsnog een kort ge ding tegen in elk geval het NW te wi'i^n aanspannen. Vóór gistermiddag bekend werd dat het kort geding door dc werkgevers zou worden afgelast, bleek uit vraag gesprekken met d.e voor het Rotter damse gerechtsgebouw verzamelde stakers dat in overleg met „andere groepen dan de erkende vakbonden" al vergevorderde akties waren onder nomen om te bereiken dat al'e Rot terdamse havenarbeiders het werk zouden neerleggen wanneer de rech ter de vakbonden in het ongelijk zon stelteri. Gewaarschuwd NBV-voorman W Hulsker had hiervoor vrijdagmiddag al gewaar schuwd. Hij zei toen. dat de kans erg groot was dat opnieuw extreme groe peringen .zich van de staking zouden gaan meestermaken wanneer de vakbonden hun greep op de situatie zouden dreigen te verliezen. De naam van de Rotterdamse haven zou daardoor geen goed worden gedaan volgens de heer Hulsker. Daarnaast verklaarde desgevraagd gisteravond mr. De Meester, dat de eis van ƒ45,-. per week die de vak bonden in hun ultimatum vrijdag hebben gesteld, op zich al een eis is van extreme krachten. „En daar blijkt het NW in de figuur van de heer De Boon nu al koers voor te hebben gekozen", aldus »en overrom pelde mr. De Meester. handelingstafel om eikaars pro blemen en die van de patiënten te bespreken. Het was de heer J. Hendriks die het eerst de hand uitstak. Hij is voor zitter van dc. Nederlandse unie van ziekenfondsen, ontstaan door fusie tussen de Bond van rooms-katholieke ziekenfondsen en de Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen (samen 34 ziekenfondsen met drie mil joen verzekerden). Op de eerste vergadering van de nieuwe unie vandaag in Utrecht zei heer Hendriks het jammer te vinden dat de ziekenfondsen de artsen en andere medewerkers in de regel al leen ontmoeten aan de onderhande lingstafel. Door de sfeer van „op zijn KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een wetsont werp gepubliceerd ter aanvulling van de wet op publicaties en amusement, waarin de filmcensuur wordt uitge breid tot de particuliere vertoning van films. Als het parlement dit wetsontwerp goedkeurt, mogen ook de beslissingen van de raad voor de filmkeuring niet meer in het open baar besproken worden. Tot# dusver was de filmkeurings- raad alleen bevoegd films voor open bare vertoning te verbieden, of te censureren. De laatste jaren werden meer films verboden, onder meer Bonnie and Clyde, en de meeste films van de Amerikaanse neger-acteur Sydney Poitier. De meest voorkomen de redenen om een film te verbieden zijn gewelddadige scènes, naakt scènes en „impopulaire politieke on- derwerpen Volgens waarnemers betekent de nieuwe bepaling dat de filmkeurings- raad nu in het geheim zal moeten werken om controle op particuliere vertoningen te kunnen uitoefenen. Zuidafrikaanse negers bekogelen busstation PRETORIA Meer dan honderd negers hebben gisteren een busstation in Molopane, bij Pretoria, met stenen bekogeld uit Drotest tegen het ge brekkige openbaar vervoer voor niet- blanken. Een neger-chauffeur en een kind liepen verwondingen op en een aantal bussen werd beschadigd. Volgens een woordvoerder van de busonderneming komt dit soort inci denten regelmatig voor. Maandag avond nog hadden duizenden negers de bussen met stenen bekogeld. Hij weet de gebrekkige busdienst aan de slechte wegen. De onderneming brengt dagelijks ongeveer 80.000 mensen van de Bantoe-nederzetting Mobopane naar hun werk in Pretoria. hoede zijn" wordt' daar bijna automa tisch een klimaat geschapen van wan trouwen in eikaars goede bedoelingen- De heer Hendriks vroeg zich af waarom de partijen liever partners elkaar niet min of meer regelmatig kunnen ontmoeten in een overlegsitua tie waarin zij de mogelijkheden voor het zo optimaal mogelijk functioneren van de gezondheidszorg aftasten. „De unie is bereid het initiatief te nemen tot een eerste gesprek nieuwe stijl. Het klinkt misschien wat utopis tisch, maar het moet toch mogelijk zijn af te kom'en van het gevoel eikaars natuurlijke tegenspelers te zijn," vond de heer Hendriks. Dc reactie van de Landelijke Huis artsen Vereniging was positief. Dokter C. Salome zei dat de LHV graag be reid is tot het voorgestelde „overleg nieuwe stijl". Dat zou een grote vooruitgang be tekenen, aldus de heer Salome. Hij herinnerde eraan dat de huisartsen al in 1966 verschillende malen nadrukke lijk hadden verzocht om een „meer al gemeen" gesprek over de honorerings structuur als onderdeel van een goed gestructureerde gezondheidszorg. De fondsen zijn toen niet op dit verzoek ingegaan. Rijdt veilig met melk AMSTERDAM Het gemeen tebestuur van Amsterdam over weegt een toeristenbelasting te gaan invoeren, kennelijk in na volging van Texel. Binnen en kele maanden hopen B. en W. nadere gegevens over deze be lasting te kunnen geven, zo blijkt uit de ontwerpbegroting voor 1971. De gemeenteraad van Texel heeft gisteravond met algemene stemmen besloten de toeristenbelasting in te stellen, die neerkomt op een heffing van 25 cent per persoon per over nachting. Dc opbrengst hiervan zal zo'n 350.000 bedragen, welk bedrag zal worden besteed voor recreatieve en toeristische voorzieningen. In Amsterdam zullen nog andere tarieven worden verhoogd. De voor naamste zijn die van de waterleiding met ongeveer vijftien procent en van het openbaar vervoer. De extra op brengst hiervan zal resp. 5 en 7,2 miljoen bedragen. De gehele begroting vertoont een tekort van 89,6 miljoen, dat is 11,7 miljoen minder dan vorig jaar. Het tekort is kleiner dan in de voorgaande jaren doordat dit jaar voor het eerst de door de regering toegezegde aan vullende uitkering in de oude tekor ten kon worden verwerkt en de effi ciencymaatregelen in het gemeente lijk apparaat gunstige invloed begint Hoewel volgens B. en W. geens zins kan worden gesteld dat de Am sterdamse financiële problematiek al zou de oplossing of zelfs maar, dat de oplossing in zicht is, kan worden opgemerkt dat de situatie iets min der uitzichtloos is dan een jaar gele den. B. e n W. wijzen van de hand dat het ambtelijk apparaat van de hoofd stad veel te groot zou zijn en dat de salarissen te hoog zouden liggen. De algemene conclusies van een studie groep hierover zijn „geenszins ongun stig". Verwacht wordt dat Amsterdam op 1 januari 1974 ongeveer 800.000 inwo ners zal tellen. 19.000 minder dan op 1 januari jl. Begin 1969 bedroeg het aantal inwoners nog bijna 846.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9