NOG GESCHILPUNTEN TUSSEN PvdA EN D'66 INTER TEST Ondanks winst op DWS overtuigen amateurs niet .WW Blad Thant roept op tot verlenging bestand aan het Suez-kanaal Hogere norm voor bij standsuitkeringen Prachttapijt! Verbazing en verwarring in Den Haag Hoek en De Jong uitblinkers Socialiste vraagt in motie: Henco Baars weer terug in de ring '7 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 Vondeling, Van der Louw, Den Uyl. (Van onze pariementsrcdactie) DEN HAAG Van dc kant van de KVP, CHU en ARP hul de men zich gisteren in een plechtig stilzwegen over het ini tiatief van het bestuur van de PvdA om de anti-KVP-resolutie te vervangen door een machti ging om met de confessionele partijen te gaan praten. Men wenste het congres van de PvdA, dat donderdag, vrijdag en za terdag in Amsterdam wordt gehouden en over de koerswending van de PvdA zal beslissen, niet met uitspra ken te beïnvloeden. „We moeten rustig afwachten", zei CHU-lijsttrekker minister Udink. „We hebben hier te maken met een poli tiek binnengebeuren van de PvdA". KVP-fraktieleider drs W. K. N. Schmelzer merkte gisteravond op in de radiorubriek „Den Haag vandaag": Het congres, dat over de vervanging van de anti-KVP resolutie moet stemmen, zal toch moeten tonen dui delijk een eenheid te zijn, willen we verder zaken doen. VERBAZING Het politiek zwijgen van de drie christelijke partijen Ihad niet alleen ala oorzaak de confessionele eerbied voor het driedaagse socialistische ZEIST Het Nederlandse Amateurelftal heeft gisteren op het KNVB-Sportcentrum in Zeist een oefenwedstrijd gespeeld tegen de eredivisieclub DWS. De met een aantal invallers uitkomende Amster dammers (vervangers voor Jongbloed. Dijkstra, Seemann en Flinke- vleugel) moesten verdiend met 1—0 hun meerdere erkennen in het team van Arie de Vroet, die op dit ogenblik zijn selectie wel rond schijnt te hebben. Of de bondscoach tevreden zal zijn geweest na afloop van dit oefenpartijtje moeten we echter betwijfelen. De Vroet heeft immers een paar weken geleden duidelijk laten merken een elftal te willen hebben op eredivisieniveau. Ondanks de zege op DWS is men daar nog niet aan toe. Integendeel zelfs. hij beter uit de verf. Het zelfde kan gezegd worden van Meertens, die met Abma van plaats verwisselde. Onwennig Het spelpeil, dat bereikt werd kon in de eerste helft nauwelijks de ver gelijking doorstaan met hetgeen wat in de tweede divisie wordt gepresen teerd, al doet de naam DWS en de dubbelblanke stand bij de thee an ders vermoeden. De betaalde voetbal lers van trainer Brand stelden name lijk danig teleur, wat de aanwezige Noordwijk-secretaris Spaanderman deed opmerken. „Ik zweer het je, Noordwijk speelt nog beter dan DWS" Ger Reitsma: „Als Zwart Wit tegen die ploeg speelt gaan ze er ook in". In de tweede helft ging het, door de aangebrachte veranderingen, beter in het Amateurelftal. Het bewijs ervan werd geleverd door de DCG'er Ver heuvel. Hij schoot terecht de zonder interesse spelende DWS'ers naar een krappe nederlaag. Betrouwbaar Over de achterhoede behoeft De Vroet zich geen zorgen te maken. Ger Reitsma lijkt zeker te zijn van een plaats in het doel. terwijl de beide stoppers Marijt en Boiten eveneens een betrouwbaar duo vormen, Opval lend sterk was de rol van de laat aan de selectie toegevoescle Xerxaan De Jong. Zo sterk zelfs dat de selectiehe ren voor de rust al van zijn capaci teiten waren overtuigd Op de l'rksbackplaats maakte Bis- schot (SDW) voor de rust een wat onzekere 'ndruk. maar kon dit in de tweede vijfenveertig minuten aan de andere kant weer nivelleren, De slechts één helft meespelende Van Pelt (Ernmen) voldeed goed. Onbetwiste uitblinker op het mid denveld was Gert Jan Hoek Het ging Door Wirti Huisman hem gemakkelijker af dan Henk Kiel. De Kampenaar toonde zich in de eer ste periode te egoïstisch en passte daarbij nog matig. Een uitstekende tweede helft maakte overigens veel goed. Teleurstellend kwam Abma voor rust voor de dag op de half- plaats, Toen hij na de hervatting in de voorste linies ging opereren kwam Aanvalsspits Verheuvel toonde zich aanvankelijk enigszins onwennig maar kwam er na combinaties met Kiel en Abma steeds beter in. Een probleem vormt vermoedelijk de linksbuitenplaats, waar de kleine Vreeburg halftime zich mocht aan kleden omdat Ensinck het mocht pro beren. Als we de prestaties van giste ren bekijken won de laatstgenoemde speler het. Tenslotte mocht Henk Schouten na de pauze het veld betreden voor Reitsma. De Rijsoord-doelman maak te evenals zijn Rotterdamse collega slechts één foutje (met uitgooien). Stokkendref en Veeken kwamen niet aan de beurt. Volgende week zal het Nederlands Amateurelftal een laatste oefenwedstrijd spelen voor men naar Israël vertrekt. Het in ons land ver toevende Dynamo Zagreb is dan de gast op Zeist. Eén verandering in damessehaatsploeg DEN HAAG In <lc Nederlandse schaatsploeg die komend weekend deelneemt aan de wereldkampioen schappen voor dames in Helsinki is Akke Faikena vervangen door Ricnc- ke Demming. NEW YORK VN-secretaris- generaal Oe Thant heeft gisteren opgeroepen tot verlenging van het bestand aan het Suez-kanaal, dat vrijdag afloopt. Thant drong erop aan de vre desbesprekingen met VN-bemid- delaar Jarring op constructieve wijze voort te zetten. Kort na Thants oproep maakte Egypte een memorandum bekend, waarin het de Israëlische vredesvoor stellen „onbetekenend" noerpt, omdat deze geen enkele belofte inhouden dat Israël zich uit de bezette gebieden zal terugtrekken. Het beschuldigt Israël ervan het streven naar vrede te verhinderen. Ook van Israëlische zijde werd on middellijk op Thants oproep gerea geerd. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban verklaarde, dat, Israël het bestand wil handhaven van het vre desoverleg in een constructieve geest wenst voort te zetten. „Onze politiek blijft gericht, op het voortduren van liet bestand op basis van wederkerigheid en het onderzoe ken van tike mogelijkheid tot het be reiken van overeenstemming over de vestiging van vrede tussen Israël cn elk buurland", aldus de verklaring. Schending De Egyptische nationale defensie raad is gisteren in buitengewone zit ting bijeengekomen om het aflopen van het bestand te bespreken. Ondertussen worden er in Jordanië tnnkmanoeuvres gehouden. Zo heeft het Jordaanse leger gisteren bekend gemaakt. Egyptische vliegtuigen werden gis teren boven de Israëlische stellingen aan het Suez-kanaal gesignaleerd. Omstreeks het middaguur vlogen twee Mig 21 jagers over de centrale sector; een uur later waren het twee jachtbommenwerpers die over deze sect-or vlogen. Israël heeft eon klacht ingediend bij de VN-bcstandscommissie. congres. Politiek Den Haag rolde gis teren namelijk van de ene verbazing in de andere. Eerst doet de PvdA de KVP in de ban en zweert men in december na het debat over de loonmaatregel ln de Kamer de ARP en CHU af. Dan komt nu ineens het voorstel de mogèlijkheid na te gaan om te komen tot een stembusakkoord met de con fessionele partijen. En dit voorstel zal door niemand minder dan de Nieuw Linkser, vice-voorzitter Andre van der Louw, en voorzitter dr A. Vonde ling op het congres morgen en over morgen worden verdedigd. KVP-fraktieleider drs Schmelzer sprak gisteravond over een zig-zag- koers. De PvdA verstoot de ARP en' CHU en omhelst de vakbeweging. Maar de vakbeweging geeft niet thuis en zegt dat de PvdA aan de regering moet deelnemen. Dan volgt nog in de partij een machtig Drees- effect. De verklaring van drs Schmelzer luidt: Het huis is innerlijk verdeeld en de PvdA probeert alle schaapjes weer in de stal te krijgen. TEGENSTELLING Aan het gesprek met de confessio nele partijen moet eerst een stembus- akkootrd tussen de PvdA, D'66 en de PPR voorafgaan. De tweede verba zing in Den Haag was, dat van de kant van de PvdA werd gesugge reerd, dat dit akkoord er wel onge veer was. Maar ruim een uur later sprak in dezelfde HandelingenkameT van de Tweede Kamer, waar de PvdA eerst een toelichting gaf op de gebeurtenis sen, fraktieleider mr H. van Mierlo van D'66 zich gereserveerd uit over het akkoord. „Voor ons geldt nu ook samen uit en samen thuis", was de verklaring van de PvdA. Maar mr Van Mierlo reageerde: „Het is nog niet te overzien in hoe verre het nog tot een breuk kan ko men met de PvdA. Er zijn nog ver schilpunten. Wij hebben moeilijke discussies gevoerd". Als verschilpunten noemde de fraktieleider van D'66 de woning bouw (D'66 legt meer de nadruk op premiebouw), de gezondheidszorg (de PvdA wil nationalisatie), het milieu beheer (in het regeerakkoord moet hierover een duidelijke afspraak ko men) en de ondernemingsraden (D'66 gaat verder met de democratisering). Drs. Schmelzer van de KVP, die het akkoord tussen PvdA en D'66 nog wilde afwachten, zag ook nog als ver schilpunten het buitenlands beleid en de defensie. In zijn toelichting legde mr Van Mierlo er verder de nadruk op, dat de delegatie van D'66, die onderhandelde met de PvdA geen bindende afspra ken kan maken. Het congres van D'66 moet ook nog beslissen. KLEUR BEKENNEN ,D'66 heeft eindelijk kleur bekend", zo stemde de socialistische fraktielei der drs .J M. den Uyl gisteren in. Maar zijn collega van D'66 wilde dit niet herhalen. Wel gaf hij toe, dat het gesprek tussen D'66 en de VVD wei nig kans van slagen heeft. „Wegens drukke werkzaamheden" heeft de VVD weer uitstel gevraagd tot vol gende week. Mr Van Mierlo legde uit, dat D'66 geen keus heeft gemaakt binnen het oude patroon. Wij hebben juist c'.i keuze gemaakt om te ontko men aan het oude patroon. We hebben wel kleur bekend, ver volgde mr Van Mierlo, maar dan voor een nieuwe politiek. De basis van het, overleg tussen de PvdA en D'66 is de politieke vernieu wing volgens de formule Cals-Don- ner. Dat is een concessie voor D'66, die hiermee de gekozen minister-pre sident laat vallen. Bij de PvdA was de bereidheid mee te werken aan de totstandkoming van een progressieve volkspartij, die we zenlijke hervormingen beoogt. Zo'n progressieve volkspartij bete kent niet het opgeven van het socia listische karakter van de PvdA. zo werd van de kant van het partijbe stuur verklaard. Dat hoeft ook niet, was later de verklaring van mr Van Mierlo, want het kan een federatief verband wor den. Overigens verklaarde hij, dat de PvdA bereid bleek te zijn de eigen indentlteit ter discussie te stellen. VERWARREND Zo waren de verklaringen over en weer, zo niet met elkaar in strijd, wel dikwijls verwarrend. De fraktieleider van D'66 bleek het echter boven de politieke partijen uit te willen zoeken. Wanneer de confessionele partijen „nee" zouden zeggen tegen de combi natie van PvdA. D'66 en PPR dan zouden de kiezers 28 april de „machtsvraag" voorgelegd krijgen van twee mogelijke regeringscombi naties. Deze vraag, verklaarde mr Van Mierlo, gaat boven de politieke verhoudingen uit. In dc regering, en dan zal de nieu we politiek doorklinken, moeten ge woon mensen komen, die alleen maar „steengoed" zijn cn niet direct aan de partijen gebonden. Politiek Den Haag. dat heel wat ge wend is, moest ook dit laatste nog verwerken BERT DE JONG. Sehuimmasker Schuim-maskers vervangen het traditionele schoonheidsmaskertje, dat omzichtig moest worden opge bracht, waarbij men een kwartier onbeweeglijk moest liggen en het gezicht lauw-warm moest afspoe len. Een Duitse fabrikant brengt nu twee nieuwe schulmmaskers. Voor de gevoelige en de vette huid een kruidenmasker, en voor de droge huid een vochtin- brengend masker. Het al io 'Ij del zijnde placentubex sehuim masker is uitstekend geschikt voor de normale of wat oudere huid. Een flacon, voldoende voor onge veer twintig behandelingen gaat ƒ15,95 kosten, dat is zo'n tachtig cent per behandeling. 't Gaat zo: met de vingertoppen het schuim luchtig op de schone huid aanbrengen, schuim in laten trekken (u mag werken, lachen of spreken) na enkele minuten is het schuim als bij toverslag verdwe nen. Een zachte prikkeling geeft u een tintelend-fris gevoel. Terugverdienen? De Consumentenbond waar schuwt tegen het „terugverdienen" van een breimachine thuis. De be loning is zo laag dat heel wat bij verdiensten te verzinnen zijn waarmee de breimachine sneller is terugverdiend. Liefhebbers van breien zullen met dit lopende- band-werk hun animo grondig be derven: dat en nacht breien is de enige mogelijkheid om uit de schuld te raken. Nieuw consumentenblad Koopkracht is de naam van een nieuw consumentenblad. dat op populaire wijze een informatie bron wil zijn met vermelding van o.a. warentests van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek. Het geeft voorlichting over goederen,) diensten, voeding, gezinsbudget, misbruiken in de handel en recla memisleiding. De consument kan zelf ook zijn verlangens en klach ten kenbaar maken. Koopkracht, 12,50 per jaar. Adres: OCO, Spui 27 Den Haag. Colportage bij gastarbeiders In Amsterdam zijn Spaanse gastarbeiders benaderd met erger lijke colportageverkoop. De Con sumentenbond hield een vergelij kend onderzoek naar pannen, waaruit blijkt dat de set volgens de bond vier- tot vijfhonderd gul den duuader dan vergelijkbare pannen uit de winkel is. De Bond verzoekt ieder die in contact komt met gastarbeiders hen mondeling te waarschuwen voor dit soort aanbiedingen gezien hun zwakke maatschappelijke positie. N iet-rokers beschermd Bewezen is dat niet-rokers door inademing van met rook vermeng de lucht evenveel gevaar voor hun gezondheid lopen als rokers. De medische informatiedienst van Ba den-Baden voert nu een actie voor betere bescherming van niet-ro- kers in kantoren, fabrieken, auto bussen, treinen, vliegtuigen en restaurants. Door een grote waar schuwingsactie in en om Baden- Baden hoopt men dat rokers be seffen dat ook roken een ernstige vorm van luchtvervuiling is. Intussen onderzoeken Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen of het zin heeft in vliegtuigen aparte ruimten voor rokers en niet-rokers in te richten. Overi gens is het niet ongastvrij, maar wel bevorderlijk voor de gezond heid van u en uw gasten om het roken in uw huis niet toe te staan. Eierwarmer Deze haan kan ongeveer zes eieren warm houden en meet 23 x 23 cm. U maakt hem van grof blauw-groen linnen, versierd met eenvoudig borduurwerk: kruis steek, stiksteek en platsteek, ge werkt in oranje, lila en cerise lin nen garen. Stof. garen, patroon en beschrijving 14,- (niet-leden) en 12,50 leden. Materiaal voor een volgend exemplaar 10,75, 12. Alleen patroon met beschrijving ƒ2.-ƒ2,25. Het gaat om borduurwerk op grove stof, ongeveer acht graden per cm. Het handwerk wordt gele verd zonder mandje, maar mis schien hebt u nog zo'n ouderwets gezellig mandje. Het is overigens ook te koop in zaken voor huis houdelijke artikelen. Pikante burgers Nodig voor zes beefburgers: 500 g gehakt, 2 koppen com flakes, 2 losgeklopte eieren, 1 fijngesnip perde ui, 3 eetlepels chilisauce of een beetje sambal, 2 theelepels mosterd, 1 theelepel Worcestershi re sauce, V2 theelepel zout, boter, 12 plakjes bacon. Maak de corn flakes fijn en meng alle ingrediënten tot en met het zout. Vorm ballen, doe er kruislings de bacon omheen (vastzetten met een houten prikkertje). Braad de beef burgers in bruine boter gaar en bruin. Serveren op bijvoorbeeld ronde broodjes met plakjes to maat. DEN HAAG Mevrouw He roma-Meilink (soc.) heeft giste ren in de Tweede Kamer een motie ingediend, waarin de re gering wordt gevraagd de lan delijke norm voor bijstandsuitke ringen te stellen op 100 pet van het minimumloon. Zij deed dit bij het debat over het noodwetje van staatssecretaris Van de Poel (CRM). Hierin worden regelin gen van tijdelijke aard voorgesteld over de bijstand in de algemene kos ten van het bestaan. Het ontwerp beoogt wettelijke re- Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) gels te geven voor de harmonisatie van de gemeentelijke normen. De landelijke norm zal te zijner tijd op 95 pet van het netto minimumloon komen te liggen. Bezwaren Met de communistische afgevaar digde Van het Schip wees mevrouw Heroma op de vele bezwaren, die uit allerlei kring tegen dit wetsontwerp zijn' ingebracht: Vereniging van Ne derlandse gemeenten, talloze ge meentebesturen, bejaardenbonden. Zowel de ch als de arfractie had den meer waardering voor het wets ontwerp. Drs. Tilanus (ch): „De vloer wordt gelegd bij 95 pet, maar ieder kan natuurlijk meer krijgen. Er hoeft in Nederland niemand te kort te ko men." Mejuffrouw Van Leeuwen (ar) sloot zich daarbij aan. Drs. Tilanus meende echter dat met name de bejaarden in een wat moei lijke situatie komen te verkeren. Zij hebben meer kosten van allerlei aard. Hij gaf de regering het advies de hele problematiek als adviesaanvrage aan het college van de Algemene bij standswet te zenden. Het resultaat zou verwerkt kunnen worden in de komende wijziging van de algemene bijstandswet. KVP en VVD toonden zich eveneens voorstander van de voorgestelde wijziging. Staatssecretaris Van de Poel zei be grip te hebben voor de argwaan, die hij zowel in de Kamer als bij ver scheidene gemeenten had ontmoet. Dit wetsontwerp tast echter geenszins de bevoegdheid of de plicht' van de ge meenten aan tot het verlenen van in dividuele bijstand, meende hij. ZANDVOORT Een vissersboot met een tweekoppige Duitse beman ning is gistermiddag op het strand van Zandvoort vastgelopen. De Duit sers hadden de boot gekocht en wa ren ermee op weg naar Breskens, toen zij motorpech kregen. Door arm gezwaai trachtten zij de aandachl van passerende schépen te trekken, doch de opvarenden daarvan vatten het gezwaai kennelijk op als een be groeting en voeren rustig verder. Het scheepje dreef vervolgens naar de kust, waar het strandde. DEN HAAG Henco Baars, De Nederlandse amateurbokser die na de Olympische Spelen nog maar enkele malen in de ring is geweest, is een van de twee en zestig inschrijvers voor de Ne derlandse kampioenschappen, die maandag 15 februari in het Am sterdamse Krasna'polsky be ginnen. De inschrijving voor de nationale titelstrijd is de grootste van de af gelopen jaren. Door die grote belang stelling is de Nederlandse boksbond gedwongen een extra-avond in. te lassen. De tweede ronde wordt nu gehouden op 27 februari in de Stil- losporthal in Zwolle, waarna op 4 maart in Eindhoven de halve finales volgen. De eindstrijden vinden op 8 maart in het congres-gebouw in Den Haag plaats. Zes van de tien Nederlandse kam pioenen van 1970 zullen in dezelfde gewichtklasse hun titel verdedigen. Het zijn: Jan Huppen (bantam), Iwan Roesli (veder), Pierre Dooren bosch (licht). Cor Everstéijn (licht- welter) John van Schaik (weiter) en Jimmy Verstappen (halfzwaar). Rudy Koopmans, die vorig jaar kampioen in het zwaarweltergewicht werd komt dit maal uit in het mid dengewicht. De Bosschenaar Jo van de Broek, de middengewicht kampi oen van 1970, kan zijn titel niet ver dedigen omdat hij een startverbod heeft wegens een nederlaag door knock out, die hij onlangs in Brus sel leed. De meeste belangstelling bestaat voor het middengewicht met vijftien inschrijvingen. ïn het weiter - en zwaarweltergewicht zijn resp negen en elf deelnemers aangemeld. De verdeling van de inschrijvingen over de tien gewichten voor de al- lerlichste klasse, het papiergewicht bestond geen belangstelling is: vlieg (1), bantam (3), veder (3), licht (4), lichtwelter (6), weiter (9), zwaarwelter (11), midden (15), halfzwaar (6) en zwaar (4). -

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7