Zienswijze over het occultisme Startbijdrage niet meer dan 3 procent TV-commentaar Man ramt deur, vrouw springt uit het raam Geen getuigen Korte brand in Martinikerk Modem of uit de tijd? Mia Smelt bij de KRO in "t zilver WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 IR. Simon Wiessent'nal op de te levisie. dat betekent alarm over vrij rondlopende oorlogsmisdadigers. Gis teravond signaleerde Brandpunt op zijn aanwijzingen het feit dat de commandant van de Gestapo in het voormalige ghetto van Warschau, dr Ludwig Hahn, evenals zijn naaste medewerkers nog nooit is berecht en rustig in een mooie Hamburgse villa woont Niet al te rustig, want door Wie- senthals publikaties wordt hij dik wijls opgebeld en uitgescholden of bedreigd. Zijn advocaat vindt dit een nare toestand voor hem. Intussen duurt het vooronderzoek naar de mis daden van dr. Hahn en zijn mede werkers al >tien jaar >en het komt maar niet tot een proces, omdat het zo moeilijk is, na een kwart eeuw nog getuigen te vinden onder de weinige overlevenden. Brandpunt vond er enkele in Israël, waar zij in 1948 een eigen kib boets stichtten. Zij willen niet veel vertellen, zij hebben IHahn nooit per soonlijk ontmoet. Bij de AVRO werd de traditie om iets te laten zien van het jaarlijkse artiestengala in Parijs, voortgezet. Vele groten van de Bühne getroostten zich weer maanden oefening in clow nerie, dressuur en krachtnummers, om hun in benarde omstandigheden levende bejaarde collega's een ex traatje te bezorgen. Altijd aardig amusement. Televizier ging op de politieke toer met de feiten van de dag: de fractie voorzitters Den Uyl en Van Mierlo (ook al in het NOS-journaal opgetre den) verklaarden hun standpunten en drs. Schmelzer betoogde dat hij over de PvdA geen commentaar wilde ge ven alvorens er een echt voorstel op tafel ligt Ed Peereboom lichtte het olie-over leg toe. er was een zorgvolle reporta ge over het moeizaam olie-opruimen in de Biesbos en we mochten uitge breid toekijken hoe Amsterdamse huisvrouwen van een „vakvrouw" les bi striptease krijgen, ten einde haar echtgenoten te behagen. Zoals gewoonlijk puilde het maga zine uit van groot en klein nieuws Besloten werd met een beeldbericht uit de hartkliniek in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis, waar speciaal op geleide verpleegsters veel medisch werk kunnen verrichten. Men komt zulke krachten te kort en daardoor kunnen minder patiënten worden op genomen dan men wel zou willen. Televizier deed goed, hierover eens aan de bel te trekken, misschien zijn er nog verpleegsters die deze richting willen kiezen. GRONINGEN In de Martini kerk in Groningen heeft gister avond een uur lang een felle brand gewoed. Daarbij is het dak boven het middenschip getroffen. Het is nog niet bekend hoe groot de financiële schade is. De brandweer, die met al net be schikbare materiaal uitrukte wist de brand spoedig te bedwingen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met een blij gezicht wandelend in een veel belovend bos hebt u haar in de afgelopen dagen al enige keren op de beeldbuis kunnen zien: mevrouw Mellie Uyldert, astro loge en kruidendeskundige. Zij zal vanavond in Zienswijze (NOS, Ned. 1) haar overtuiging verdedigen tegenover een panel dat anders denkt. Dc vraag die bij dit alles centraal staat, luidt: „Is het occultisme niet in strijd met de Bijbel en met het mo derne wetenschappelijke denken?" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Mia Smelt zal vrijdag 12 februari 25 jaar in dienst aljn bij de KRO. Zij begon als lid van de reportageploeg die klankbeelden over de provincies maakte en werd na 3'/t jaar leidster van de afdeling vrouwenprogramma's. Sindsdien verzorgt en presenteert zij ook het populaire ochtendpro gramma „Moeders wil is wet". Op haar jubileumdag zal er 's mor gens een mis worden opgedragen voor haar en de gelijk met haar ju bilerende programmaleider Herman Fikkert, die als omroeper bij de KRO is begonnen en via verantwoorde- lijker radiowerk tot zijn huidige functie opklom. Mia Smelt en de heer Fikkert zul len 's middags tegelijkertijd in de KRO-studio recipiëren. Radiokerkdienst uit Rotterdam (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dr. H. J. Jaanus zal voorgaan in een dienst, op zondag 14 februari te houden in de Andreas- kerk van de Evangelisch Lutherse kerk in Rotterdam. Het kerkkoor zingt en cantor-organist is de heer W. P. van der Wal. Het IKOR zendt deze dienst 's mor gens om 10.30 uur uit over Hilversum II. Zondagavond ontmoet Marleen Spaargaren in "De kleine Waarheid" haar echtgenoot-in-spé. Deze Jan Engelmoer, restaurateur van antieke meubels en een eenzelvige, wat vreemde vogel, trekt haar wel aan. Willy van Hemert koos voor deze rol John Leddy en dat was bepaald geen slechte keus. Gesprekspartners van mevrouw Uyldert zijn drs. L. Pannekoek, psy choloog aan de Utrechtse universiteit de bioloog drs. H. Verhoog die occulte verschijnselen bestudeert, ds. C. van 't Wout, baptist en de discussieleider Jack van Belle. Groeiend De NOS tekent bij de introductie van dit programma aan, dat niet al leen in Nederland, maar ook elders in Europa en in Amerika de belangstel ling voor het occulte groeiende is. Astrologie, spiritisme, waarzeggerij en allerlei magische praktijken bloei en welig en vooral jongeren houden zich ermee bezig. In kringen van orthodoxe christe nen. zegt de NOS, blijkt dit een bron van zorg te zijn. Steeds luider klin ken dc waarschuwingen, dat dc Bij bel het occultisme verbiedt en de beoefenaars ervan een heilloze weg bewandelen. Maar ook modern den kenden vragen zich verbaasd af, hoe men in de eeuw van de wetenschap nog geloof kan hechten aan manifes taties van overledenen, invloed van planeten op het levenslot, kristalkij- kerij, hekserij enz. Vanavond kunt u er veel meer over horen In het late programma Ziens wijze. dat altijd mag bogen op grote belangstelling. TV-REPÖRTAGES KUNSTRIJDEN (Van onze radio- en tv-rcdactiej HILVERSUM IN drie uitzendin gen zal de NOS-televisie reportages geven van de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats, die deze week worden gehouden. Op donderdag 4 februari van 18 tot 18.45 uur op Ned. 2: paarrijden. op zaterdag 6 februari zelfde tijd, Ned. 1heren en op zondag 7 februari van 16.30 tot 16.55 uur Ned. 1 de wedstrijd dames. De reportages komen uit Zürich, commentatoren zijn Jean Smits en Frans Hoekstra. Ditishetrecepl:. Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caqaolon inwrijven niet knoflook. Dsn 4 dl halfdroge witte wijn ux de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgen* 5» gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïiena, op smaak rvO afmaken met zout. peper, nootmuskaat en watklrech. id te Leidschendam zingt voor de televisie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op zondag 14 fe bruari zullen koren alsmede scholie ren en hun ouders voor de televisie zingen. De opname werd door CVK/IKOR gemaakt in de Andreas- kerk te Leidschendam. De begeleiding is In handen van organist Piet Kriekaard en vijf in strumentale solisten (hobo. twee trompetten, tuba en trombone). De uitzending is om 7.05 op Ned. I in de rubriek „Zingend geloven". zien Nederland 1 NOS 7.10 Filmrubriek 7.30 (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk 8.41 Western „De man die Liberty Valance doodde" 10.35 Zienswijze: occultisme Nederland 2 VA R A 7.05 Midweek 8.21 Koos Postema op woensdag 2 9.45 Achter het Nieuws Vanavond te horen Hilversum I NOS 8.00 Woensdagavondmagazine: nieuws, reportages en gesprek ken over en met muziek 10.38 actueel magazine Cosa NOStra Hilversum II VARA 7.35 Malando speelt 8.05 Liedjesprogramma, daarna Metropoleorkest (stereo) 8.55 Vragenvuur 9.10 Sex 9.40 Stereo-pop 10.55 Klassieke platen UTRECHT Voor de recht bank in Utrecht stond gisteren de 29-jarige C. S. uit Hilversum terecht, die vorig jaar met zijn auto de deur inramde van het hus waar zijn 50-jarige echtge note woonde. Als verklaring van dit ongebruike lijke betreden voerde de verdachte aan: „de bel deed het niet". S. ramde de deur, nadat hij had gebonkt roepend „ik zal je vermoor den" en er niet werd opengedaan De vrouw en haar dochter waren zo bang geworden, dat ze zich op de Britten houden voet bij stuk BRUSSEL De Britse top onderhandelaar Rippon heeft gisteren keihard de „Zes" laten weten dat Engeland in het eer ste jaar van zyn toetreding niet meer dan 2.6 a 3 percent van het gemeenschappelijk budget voor zijn rekening kan nemen. Dit percentage is geen humor, het is realisme", zo zei hij. Engeland, zo maakte de Brit verder duidelijk, zal vijf jaar nodig hebben over het zich aanpassen aan de eind- financiering en wil daarna nog drie jaar een correctief kunnen toepassen. Rippon heeft, aldus de Nederlandse staatssecretaris De Koster, dit „kei hard en open" op tafel gelegd. Hij heeft er de nadruk opgelegd, dat En geland nu ai veel fteeft aanvaard: het Verdrag van Rome, de uiteindelijke doelstelling van de gemeenschap, ruim 2000 reglementen van de E.E.G. enz. Vanaf het eerste jaar van de Britse toetreding zal leder van de zes leden- staten daar beter van worden, zei Rippon terwijl er voor Engeland nog vrijwel niets tegenover staat. „Van daar dat ons aanbod van meebetaling van ongeveeer 3 percent hoog genoeg is. We kunnen geen te zware financiële lasten op onze schouders nemm." Wel heeft de Britse onderhandelaar verklaard dat Engeland er ondanks handhaving van zijn „startbijdrage" van 3 percent, op staat om vanaf het eerste moment stemrecht te hebben in de gemeenscnap. Het probleem bij deze onderhande lingen is nog steeds dat de Zes het onderling moeilijk eens worden. Staatssecretaris De Koster was er wel wat over teleurgesteld dat het debat „als een nachtkaars uitging". Maar toch: „De zaak tussen de zeven zit vast en de zaak tussen de zeven zit niet vast", zo zei hij ook. De Zes en Engeland hebben overi gens wel de indruk gekregen dat ze dicht staan bij een volledige overeen stemming op het gebied van de indu strie. dat wil zeggen over een afbraak van de onderlinge tarieven en een aanpassing aan het gemeenschappe lijk buitentarief. eerste verdieping uit het raam had den laten zakken. Daarbij waren ze op het trottoir gevallen. De vrouw brak daarbij onder meer enkele len dewervels. De twee waren gescheiden van ta fel en bed. Het echtpaar had schul den gemaakt en de vrouw had be loofd daarvan een deel af te betalen. Dat was evenwel niet gebeurd en daarom zocht S. haar op. De president van de rechtbank noemde het gebeuren „heel erg", ook al had de vrouw zich evenmin engel achtig gedragen. Zij werd in een psychiatrisch rapport gekenschetst als een „wraaktype". dat een man aan zich bond en hem weer afstootte om hem tot het uiterste te prikkelen. De officier, die rekening hield met de moeilijkheden van S door de rela tie met zijn vrouw, eiste een "voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Vandaag stemmingen interpellatie over komende volkstelling DEN HAAG De Tweede Kamer zou heden stemmen over het verzoek tot interpelleren van mej. Mr. A. M. Goudsmit (D'66). Zij wil de regering bij die gelegen heid vragen of deze volkstelling kan worden uitgesteld. Ook zal worden beslist of drs. Wie- binga (psp) een interpellatie mag houden over de volkstelling. Hij zal de strafbaarstelling en de waarborgen van de anonimiteit cen traal doen staan, als het tot een in terpellatie komt. Hier, op een van de binnenplaatsen van het winterpaleis in Peters burg eindigde een periode in het leven van Vera. Voor de eerste keer werd zij op zo'n rechtstreekse en brute manier met de dood gecon fronteerd. De dood van deze jonge officier die in haar armen en mis schien om haar gestorven was, veranderde haar. Tot nu toe was hij vreemd geweest voor haar, slechts het gevaar had hen naar elkaar toegedreven en had een door vertrouwen en sympathie veroorzaakte band tussen hen geschapen. Meer niet. Ook niet toen zij samen aan deze laatste gang over cle binnenplaats begonnen. Nu echter, nu hij dood was, was hij geen vreemde meer. Deze jonge, elegante, de dood trotserende en ondanks zijn opge ruimdheid door een eigenaardige melancholie omgeven officier had het oude Rusland met al zijn tegenstellingen verpersoonlijkt. Nu pas, met zijn dood, zo leek het Vera zonder dat zij haar gedachten onder woorden had kunnen brengen, nu pas was ook dit oude Rusland ge storven. Hetgene wat geweest was. Gestorven ook in haar. Kapitein Orloff was op een onverklaarbare manier in zijn doodsuur een deel van haar geworden; en met hem had men ook dit deel in haar gedood. Het was definitief voorbij. Haar vrije, onbezorgde jeugd op het landgoed Cosel. Haar meisjes jaren. De strooptochten door de bossen. De ritten over het wijde grasland. De bezoeken van jonge mannen bij haar broer Jan: studen ten, officieren, aristocraten, zonen van landgoedbezitters, slanke, goed gebouwde, lachende, lichtzinnige mannen, die zo veel op deze dode man die in haar armen gestorven was, geleken hadden. En later: Petersburg. De soirée's, recepties, bals, feesten, theater, opera Dat bonte, dronken leven van de oude maatschappij, die niet wilde inzien dat de doodgravers al begonnen waren haar graf te delven. "Ons uur zal komen", had Paddas haar toen in een stil tuinhuisje in het grote park van het landgoed Cosel gezegd. Tegen het met blonde vlechtjes, amper veertien jaar oude meisje met haar warme, open hart en haar gelovige ogen die geboeid aan zijn lippen hingen. "Dat is een wet. De geschiedenis wil het zo. Wij staan machteloos tegenover de geschiedenis. Die heeft besloten tot de ondergang van de oude maatschappij waar de ene rpens een beest was voor de an dere. Ons uur komtHet zal het uur nul zijn." "Herinner je je, Andrej?" vroeg Vera nu zacht, zo zacht dat Paddas de woorden die zij sprak van haar lippen moest aflezen. "Toen, thuis Nu is het zover, jouw uur nul." In haar blik lag geen haat meer, geen verachting, zelfs geen smart zoals toen, toen hij het landgoed Cosel, haar thuis, in brand had ge stoken en toen haar vader gedood werd. Het was alsof ze begrepen had dat Paddas slechts een werktuig in handen van de geschiedenis was. Hij deed wat hij moest doen. Hij kon het niet vermijden, hij kon het niet ontvluchten. Mensen die dachten dat ze vrij handelden en beslisten realiseerden slechts de wet van de tijd. Ze waren allemaal marionetten: De revolutionair Andrej Paddas, de Rode Gardisten, de matrozen en soldaten, de dode man die moest sterven omdat er voor hem geen plaats meer was in deze nieuwe we reld en in de nu aanbrekende toekomst Vera zelf ook. Marionetten op het geweldige wereldtoneel. Aan zijden draadjes hangende poppen die er op dit moment nog waren, springlevend, ter wijl ze het volgende moment verdwenen waren, vergeten Was dat de vraag die Orloff met zijn laatste woorden had gesteld (Wordt vervolgd) feuilles mortes. Vlens danser hassaptko. it's all right with raw - Do I love you - Any thing goes - Too darn hot - I love you Samantha - You do 18.50 (K) Reclame. NOS: 18 55 (K) JOurnaal. STER: 19.00 <K> Reclame VARA: 19.05 Mid week: jongerenprogramma STER: 19 55 <K) Reclame NOS: something lo me - Esperlment 20 00 (K) Journaal. STER: 20.15 Ev'ry time i Reclame. VARA: 20.20 (Kl Hilversum I 402 18 30—18 41 Nieuws. NOS: 19 CO Openbaar Kunstbezit 1910 Uitzending van de Orde van VrUmet-aelarcn NOS: 1» 20 Close-Up: documentaire 19 50 Programma voor blinden en slechtzienden. 20 00 (S) Woens dagavond - mualekmagazine: nieuws, reportages. Interviews en commentaren over muziek, alsmede klassieke en moderne muziek 12.30 Nieuws 22.88 <S> Cosa Nostra - ook Uw zaak 23.58-24 00 Nieuw». HILVERSUM II 29* m. VA RA 18 00 Nieuw* 18.11 Actuali teiten. 1*10 Uitzending var de KVP 18.30 tS) Klink Klaar zonder nonsens 19 30 Nieuws 10. JS <S> Tango-rumba-orkest en zangaoLLsten 20 05 (S) Melodleen Expres: 20 25 (S) Metropole Orkest met zangso- liste 20 55 Vragenvuur: een bekende Nederlander beant woordt vragen van Jonge men sen 21.10 Sex: maandelijks magazine 21 40 <S> Stereo-Pop 22 30 Nieuws. 22.tt Mededelin gen 22 4J Actualiteiten 22 55 (SS Serenade: moderne kamer muziek (Opr.) 23 86-24 00 Nieuw». QRAMMOFOONPLATFNPRO- GRAMMA DRAADOMROEP van 18—20 uur Sel. ..Oaaparone" Servische kolo. Bosnlsch lied Macedo- nisch lied. Macedonische kolo Servisch lied. Macedonlach lied Le penltender Ma vle Aspre» Cordeles La danae de Zorba. Ne leur dl» pas. Les - Let*» do lt NCRV *®y goodbye - Now you has Koos Postema op woensdag 2: Jazz - You're sensational - gesprekken Who wants to be a millionaire - I get a kick out of you - Night and day - I want to stay here - l was doing all right - "s Wonderful - Bess, you 1» my woman now - Stri ke up the band - Watermelon man - That's all - I won "t cry anymore - Exodus - I'll get 1.45 Achter het Nieuws HI- RO: 22 ns HIro-Magazlne NOS: 22.25—22 30 (K) Journaal by. TELEVISIE V A V WO YD NEDERLAND I. NOS (Ki De Fabeltjeakrant STER: 18 50 (K> Reclame NOS: 18 55 (Ki Journaal STER: 19 00 (Kl Reclame NOS: 19 05 Den Haag vandaag 19.10 <K) Première fllmkljken en fllmmakcn CVK IKOR RKK: 19 30 Ken merk: informatierubriek over kerk en samenleving STER: 19 55 (Kl Reclame. NOS: 20 00 (Ki Journaal STER: 19.00 (Kl Reclame Politieke Partijen 20 20 Uitzending van de PSP 20 ,Vi Staatsloterij jo 35 (K> Uitzending Stichting Socutera. NOS: 20 40 De man die Liberty Valance doodde. speelfilm (Rijkskeuring: 14 Jaari 22 35 Zienswijze: discussieprogram ma over occultisme. 23 2523 30 (Kl Journaal HILVERSUM I. 402 m KRO: 7 00 Nieuws. 7 11 Het levende woord. 7.16 (Si Badinerle. klassieke- en amusementsmu ziek (gr.» <7 30 Nieuw»; 7 32 Ac tualiteiten: 8.00-1.10 Nieuw») 8 25 Overweging 8 30 Nieuw». 18 46 8 32 Voor de hulsvrouw (9 00—9 10 Gymnastiek voor de hulsvrouw). NOS: 10 00 Wal heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10 20 (S) Muziek u;t dc Barok (opn) KRO: 11 00 Nieuws. 11 03 Voor de zieken. 1155 Mededelingen NCRV: 12 00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma (12.26 Mededelingen tbv land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Hier cn Nu: ac tualiteiten; 12 58 Rebus) Tus sen 12 15—12 20 Apollo 14. re portage van het ingaan van de maanbaan 14.00 BIJ de tijd: ontwikkelingen in de samenle ving 14 20 (S> Lichte grammo- foonmuziek 14.30 Country and western rubriek 15 00 Gerefor meerde middagdlenst NOS; 15 30 Meer over minder: de stem van de sprekende min derheid (16 0016 02 Nieuws) NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma met muzi kale Illustratie. HILVERSUM II. 298 m. AV RO: 7.00 Nieuws en ochtend gymnastiek. 7.20 (Si Dag met een plaatje (gr.) 8 00 Nieuws. 8 11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30—8.33 Dc groenteman.) 8 50 Morgenwijding. 9.00 (S> Radio kamerorkest en soliste. 9 35 Waterstanden. 9 40 Schoolra dio 10 00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws i li 30 Voor de vrouw (Om 1155 Beursberichten.) 12 30 Modern platteland. 12 35 Sportrevue. 13 00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13 30 (S) Scala: ontmoetingen met Jonge Ne derlandse kunstenaars I. Alt en piano: II Fluit en piano 14 00 De Notedop: een radio programma ln een Notedop 15 00 Voor de zieken 16.00 Nieuws 16 03 Land der Muzen: kunstkroniek 17 00 AVRO's Toppop 17 30 O: Jeugdpro gramma 17 55 Mededelingen HILVERSUM in. 240 m. NCRV: 9 00 Nieuws 9.03 Lichte vokale muziek (10.00 Nieuwst EO: 11 00 Nieuws. 11.03 Ver zoekplaten voor zieken. VPRO: 12 00 Nieuws. 12 03 Tip- parade 13 00 Nieuws. 13 03 De Felix Meurders Show KRO: 14 00 Nieuws 14 03—18 00 Pop- mlxture (19.00. 16 00 en 1T Smidje Verholen en de rare alchimist' B KS 129: Smidje Verholen schaamde zich diep en wilde wel. dat de aarde openspleet om hem hele maal te verzwelgen. Hij durfde zich bijna nergens meer te vertonen en dacht: „Grutjes, grutjes, wat ben ik een pruts detective! Wat heb ik een figuur geslagen! Wat zul len de mensen me uit lachen! Daar stond ik dapper op de loer bij de woning van een onschul dige geleerde, terwijl mijn makker intussen een pak slaag kreeg!" Met het hoofd tussen de schou ders gezonken sjokte hij er vandoor, in de rich ting van huis, en mompelde: „Een fraaie boel. Ik wil het kwaad op aarde bestrijden en het eerste het beste zaakje mislukt al. Ik zou er eigenlijk ver standig aan doen als ik weer gewoon smid werd en het detectivewerk aan de politie overlietZo sjokte de smid voort, doch op een gegeven moment richtte hij zich vastberaden op en zei: „Nee! Ik kan in elk geval een eind maken aan de praktijken van die spuitmeneer! Ik heb die tégengifpille- tjes en morgen haal ik er nog meer! Ik kan nu in elk geval iedereen genezen van die moot-wordt-lelijk-en-lelijk wordt mooi-ziekte. Dat zal die onbekende schurk dan tóch nog stevig tegenvallen!" Tja dat dacht de smid nu wel, maar hij wist.natuurlijk niet. dat de rare alchimist stevig zat opgesloten in die onderaardse cel en dus niet meer in staat was tegengifpilletjes te fabri ceren Daarom tippelde de smid vol nieuwe moed en argeloos op huis af en glipte stilletjes door de achterdeur naar binnen. En hij merkte niet, dat Sterke Stef hem lachend stond waar te nemen van achter het slaapkamer raam. En wat deed de smid nu? Hij deed wat ledereen doet, als het erg laat is geworden. Hij kleedde zich uit, kroop in bed en viel spoedig in een diepe slaap Nederland 10.45-12 00 e Schooltelevisie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6