Tuinbouw en industrie reiken elkaar de hand Zusters ruimen het veld voor dorpshuis J. van Straten (39) jongste commissaris van politie Stompwijk moderniseert oud zusterhuis Zorg om gastarbeiders BRAAT NEEMT BINGHAMBRANDT IN CONCERN OP A-Z 71 IN SCHIPLUIDEN Snelle groei van Waddinxveen Hoge Raad vernietigt .kraakarrest' Bus op zondag eenmaal gratis Man verdrinkt Delftse kat speelt met witte muis Veel geld nodig voor schade door Deltawerken Eva Boiiheur weer heel genoeglijk Na 24 beroepen eindelijk succes 5 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 Deze fraaie bloemenpartij is direct achter de entree te zien op de Tuinbouwvakbeurs A-Z '71. DELFT De Koninklijke fabriek F. W. Braat, onderdeel van het Ogem-concern, heeft met de aandeel houders in Binghambrandt'NV, fabri- kante van zonwering en afsluitingen te Schiedam, overeenstemming bp- reikt over de overneming van alle uitstaande aandelen. De overname is contant geregeld. Binghambrandt zal als zelfstandige werkmaatschappij haar activiteiten voortzetten. Met dit samengaan beoogt men een uitbreiding van de gemeenschappelijke belangen op het terrein van de klimaatbeheersing in de bouw. Met de vakorganisaties is volledig overeenstemming bereikt, aldus een mededeling van Braat. Bij Bingham brandt werken 75 mensen, voor wie de samenwerking geen gevolgen zal heb ben. SCHIPLUIDEN/DEN HOORN Het rustige Den Hoorn (ge meente Schipluiden) op de rand van het Westland staat tot en met zaterdag 6 februari in het teken van de derde Tuinbouwvakbeurs A-Z '71 in de Delfsche groenteveiling die zich onderscheidt van reeds langer bestaande andere beurzen en tentoonstellingen. Reeds voor de officiële opening die gistermorgen door ir. J. A. Stender, rijkstuinbouwconsulent voor bedrijfsuitrusting en arbeidsmethoden te Wageningen, werd verricht hadden zich méér standhouders ingeschreven dan de organisatoren konden verwerken. door Dammis de Geus De heer J. P. Hage, „voorlichter" van de beurs, verwacht meer dan dertigduizend bezoekers, waaruit blijkt dat A-Z '71 niet alleen op het Westland en Delft en omgeving is ge richt. De honderddertig standhouders komen uit heel Nederland, waaronder ook enkele grootwinkelbedrijven en plaatselijke middenstanders. Opval lend is het feit dat de beurs zich niet alleen op de toelevering aan de tuin der richt, maar ook aan de groothan del en de export. BIJ-BLIJVEN De tuinders die „bij" willen blijven doen er goed aan op de nieuwste ont wikkelingen toegespitst te zijn, waar door zij hun bedrijven nog efficiënter kunnen runnen. De tijd waarin de beurs gehouden wordt de winter is goed geschikt voor de tuinders die meer als anders hun aandacht aan deze zaken kunnen besteden. Organisator M. Knoester is van mening dat een uitgebreide collectie van de beste en nieuwste artikelen bijeen is gebracht, die rustig bekeken kan worden in de twee hallen achter het hoofdkantoor. De expositieruimte is verwarmd. Buiten is er genoeg parkeerruimte om de bezoekers te kunnen opvangen. Op buitenlandse bezoekers heeft men niet gemikt. „Als ze komen zijn ze welkom", aldus de heer Knoester, die onderstreept dat A-Z '71 voornamelijk op de eigen tuinbouw is gericht. AFZET Het karakter van A-Z '71 ligt ge heel op de afzet van het produkt en alles wat daarmee verband houdt. Het is de kurk waarop de tuinbouw drijft. Op de beurs kunnen de tuinders kennismaken met nieuwe mogelijkhe den op het gebied van de oogst, het sorteren, verpakken, koelen, klimaat behandeling, transport, enz. waardoor de afzetmogelijkheid kan toenemen. De totale oppervlakte van A-Z '71 beslaat ongeveer de helft van de in ternationale tentoonstelling Westland Promotion '70 die vorig jaar in het Westlandse Poeldijk was te zien. De organisatoren zijn ervan uitgegaan dat zich in de beperking de meester toont. De tentoonstelling in Den Hoorn is aantrekkelijk. De stands zijn overzichtelijk ingedeeld en heb ben door het veelvuldig gebruik van bloemen en planten een fleurig aan zien. Onmiddellijk achter de entree zijn prachtige irissen te zien van de Zeeuwse standhouder J. van Waveren uit Sirjansland en geurende orchideeën van de Fa. Singer uit Wij- denes, waarvan eer. fraai arrange ment is gemaakt. De kunstmest staat ook op de derde A-Z ih het centrum van de belangstelling, zoals de pro- dukten van Royal Sluis en Pannevis uit Enkhuizen. Opvallend is de betonnen kolos (acht ton) bij de ingang die voor di verse doeleinden geschikt is. Het ge bouwtje heeft een deur van 2.40 m breed en 2.10 m hoog. Het stuk beton dat als gasrcduceerstation en kan toortje kan worden gebruikt wordt geheel compleet per vrachtwagen thuisbezorgd. WADDINXVEEN De bevolking Is in 1970 snel gegroeid. Op 1 januari 1970 stonden 17.500 inwoners inge schreven en een jaar later 19.007. Een toename dus van 1500 inwoners. Er Werden 458 kinderen geboren en er overleden 100 mensen. Niet minder dan 2140 personen vestigden zich in Waddinxveen en 991 personen ver trokken naar elders. In verschillende stands wordt aan dacht besteed aan de automatische regeling van het kasklimaat en de zgn. vacuümtanks, waardoor de sla dankzij intensieve koeling langer houdbaar blijft. Talrijke toepassingen van kunststof zullen de bezoekers nieuwe ideeën aan de hand doen. Dat het sorteren grotendeels door de ma chine is overgenomen kan men d.m.v. demonstraties zien. Uiteraard worden de bezoekers ge confronteerd met de mogelijkheden aardgas in de glastuinbouw als ver warmingsbron te benutten. De A-Z '71 kan er volgens ir. Stender toe bij dragen dat tuinder en industrie el kaar nog beter leren verstaan, zodat er een toekomst wordt opgebouwd door economisch sterke bedrijven, zo wel in de tuinbouw als in de verzor gingsector. (Openingstijden t.e.m. zat. 6 febr. vön 10-17 en 19-22 "uur/zat. 10-17 uur, toegang 1.50). DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren de arresten vernietigd van het gerechtshof in Arnhem, waarbij twee krakers wegens huisvredebreuk tot een boete van elk ƒ200 waren veroordeeld. De „kraakzaken" de eerste die aan de Hoge Raad zijn voorgelegd, zijn verwezen haar het Hof in Den Bosch. De Hoge Raad vindt dat het Arn hemse Hof een onjuiste betekenis heeft gegeven aan „het in gebruik - zijn" van een woning. Hij is van mening dat „het in ge bruik zijn" moet worden uitgelegd als „het feitelijk in gebruik zijn van een woning", hetgeen met het normale spraakgebruik overeenstemt. De procureur van de Hoge Raad had in december ook tot vernietiging van de Arnhemse arresten geconclu deerd. Hij was van mening dat het hier niet om werkelijk in gebruik zijnde woningen gaat. De arresten werden uitgespro ken tegen de 40-jarige bouwvakarbei der H. J. K. uit Nijmegen en de 22-jarige student G. H. uit Groesbeek. Zij hadden vorig jaar een woning ge kraakt die al vier maanden leegstond om te worden verkocht. Ondanks aanmaningen van de eige naresse hadden zij de woning niet verlaten. De eigenaresse zette er toen meu bels in. De rechtbank in Arnhem vond dat er geen strafbaar feit was gepleegd. Het hof echter was zoals gesteld een andere mening toegedaan. STOMPWIJK De zusters hebben in Stompwijk het veld moeten, ruimen voor een wat profanere groep van de bevol king: het voormalige zusterhuis gaat straks dienst doen als dorpshuis. Eind juni moeten verbouwingswerkzaamheden zo ver gevorderd dat Stompwijk bezit kan gaan nemen van zijn dorpshuis. Een paar maanden geleden is het aannemersbedrijf Overdevest begon nen met de metamorfose van het oude, statige zusterhuis dat alleen al door zijn architectuur een meer dan eigen plaats heeft ingenomen in de Stompwijkse dorpskern. Die archi tectuur is straks dan ook nog het enige dat er aan herinnert dat het panid ooit als zusterhuis heeft dienstgedaan. Lang gewacht Ze zijn daar in Stompwijk beslist niet over één nacht ijs gegaan in het besluit om van het zusterhuis een dorpshuis te maken. Ruim twee- en een half jaar heeft het alles bij elkaar geduurd voor het pand zijn definitieve nieuwe bestemming had gekregen. Avonden achtereen heeft alles wat in Stompwijk maar iets met vereni gingsleven te ma/ken heeft, rand de tafel gezeten iri een poging uit te maken welke bestemming het zus terhuis zou gaan krijgen. Het kerkbestuur nodigde in juli 1968 de besturen van alle Stomp wijkse verenigingen uit om over een bestemming voor het leegstaande pand te komen praten. Bij die gele genheid werd het idee geopperd, van het zusterhuis een dorpshuis te gaan maken. Daarop werd een commissie in het leven geroepen, negen man sterk, die moest gaan bekijken wat er zoal mogelijk en wenselijk was. Positief Alle mogelijke instanties werden aangeschreven om medewerking te willen verlenen aan de Stompwijkse dorpshuis-plannen: de provinciale overheid, het ministerie van CRM, de Stichting Maatschappelijk Op bouwwerk Zuid-Holland, B. en W. van Leidschendam, stuk voor stuk bleken ze positief op de Stomp wijkse plannen te reageren. Met die adhesie-betuigingen in de hand ging de inmiddels in het leven geroepen Stichting Dorpshuis Stompwijk op advies van de heer Scherpenhuizen, een van de motoren achter de stichting, de overheidsdeu- ren langs om subsidies los te krij gen. Ook deze tocht werd met succes bekroond. Dat was dan wel no dig ook, want de totale verbouwing en herinrichting kost zo'n anderhal ve ton, waarvan ongeveer een tiende deel door de -Stompwijkers zelf wordt opgebracht. Subsidies Leidschendam gaf 40.000 gulden subsidie, het ministerie van CRM ook 40.000 gulden, de provincie Zuid-Holland 20.000 gulden, en het Anjerfonds en Koningin Juliana- fonds samen een kleine 5000 gulden. Met dat geld is het stichtingsbestuur aan het werk gegaan, een bestuur dat bestaatuit de dames J. van Vliet, G. Overdevest en G. de Haas en de heren L. Belt, J. Elderkorst, J. Hedes, H. Kester, A. v. d. Put en B. v. d. Velde. Ongeveer dertig verenigingen gaan gebruik maken van de hyper moderne zij het dan in een oud jasje accommodatie die het ver bouwde zusterhuis him straks in ju ni kan gaan bieden. Uit de besturen van die verenigingen is inmiddels ;en verenigingsraad samengesteld, die het stichtingsbestuur moet gaan adviseren over het gebruik van het nieuwe dorpshuis. Bij die verenigingen blijft het overigens niet, want niet voor niets is het een dorpshuis geworden. Wie maar wil kan er straks komen bin nenlopen. Het is tenslottetoch niet voor niets bedoeld als een trefpunt voor de mensen van Stompwijk. DORDRECHT De inwoners van Dordrecht zullen binnenkort het ge noegen van een landelijke primeur smaken. Het college van B en W heeft, ter introductie van een nieuw buslijnenplan, besloten dat alle bewo ners op een nader te bepalen zondag gratis van het openbaar busvervoer in de stad gebruik zullen mogen ma ken. BRUINISSE De 50-jarige drag line-machinist L. C. Braber uit Son- nemaire op Zuid-Beveland is dinsdag tijdens graafwerkzaamheden omgeko men. De man raakte onder een ge kantelde dragline; kwam hierdoor in een sloot terecht en verdronk. Specialitcitenrestaurant "DE PLASM0LENS" Rotterdam-Kralingen Prachtig paviljoen voor al lerlei doeleinden. Tel. 010 - 138743. DEN HAAG Met zijn ne genendertig jaar is politieman Jan van Straten waarschijnlijk de jongste commissaris van de rijkspolitie in ons land. Deze week is hij op het bureau aan de Raamweg 47 in Den Haag in deze nieuwe functie be gonnen. „Het lijkt me een bijzon der prettige job, ik verwacht dan ook veel van mijn toekomstig werk" zegt de heer Van Stra ten, die al een mooie loopbaan achter de rug heeft. Vijftien jaar geleden, in 1955, kwam de heer Van Straten bij de Haagse politie. Daarvoor had hij van af 1953 de Nederlandse Politie-Aca- demie in Hilversum gevolgd. Vervol gens maakte de huidige commissaris van de rijkspolitie zes jaar deel uit van de geüniformeerde politie, waar van enige tijd bij de staf van de ge- uniformeerde dienst, n 1961 kwam de heer Van Straten naar het bureau Voorlichting van de gemeentepolitie van Den Haag. De volgende afdeling van het Haagse politieapparaat, waar de heer Van Straten, interessante jaren be- door Leen Post leefde, was de dienst van de tech nische recherche, waar hij op ver schillende afdelingen, diefstallen, zwendelbestrijding, enz. werkzaam was. De autozwendelbestrijding vormt een belangrijk onderdeel van zijn werkzaamheden als commissaris van de rijkspolitie. Zijn bureau immers is een onder afdeling van de Opsporingsbijstand, afdeling Criminele Zaken van de di rectie politie van het ministerie van Justitie. „Een bijzonder interessante werk kring, waar ik veel met de landelijke recherche te maken heb en ook met Interpol contacten zal moeten onder houden". aldus de heer Van Straten. Gastarbeiders Ondanks zijn drukke werkzaamhe den als' politieman heeft de commis saris in de afgelopen jaren ook nog tijd gevonden voor andere activitei ten. Zo voelde de heer Van Straten zich bijzonder tot schrijven aangetrokken. „En waarom nou niet eens wat van mijn politie-ervaringen op papier ge zet." Zo schreef hij de boeken „Op weg met de politie" en „Agentje pesten". Vooral het laatste boekje trok grote aandacht en al spoedig verschenen meer drukken. Of er nog meer boeken van de hand van Jan van Straten zullen vol gen is nog een open vraag. De werkzaamheden, die zijn nieu we functie meebrengt, zal voor een belangrijk deel afhangen van het verschijnen van meer boeken. De heer Van Straten, vader van drie kinderen, is in zijn vrije tijd een enthousiast beoefenaar van de volley bal- en tennissport. Hij is een zeer „eigentijds" mens en bijzonder geïnteresseerd in tal van maatschap pelijke problemen, die zich op dit moment als een soort tijdsverschijn sel aan. de samenleving voordoen. Zo heeft vooral de problematiek rond de huisvesting van gastarbeiders in ons land zijn bijzondere aandacht. Als lid van de diaconie van de Ge reformeerde Kerk van den Haag Oost ligt het in zijn bedoeling zich met dit probleem bezig te gaan houden. ROTTERDAM De aan scheepsbouwbedrijven uit te ke ren tegemoetkoming in de scha de, ontstaan door het uitvoeren van de Deltawerken, beloopt tot nu toe 107 miljoen gulden. Dit heeft minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat be cijferd. De bewindsman deelde een en ander mee in de Eerste Kamer. Uit zijn toelichting blijkt dat tot nu toe niet minder dan 88 scheeps bouwbedrijven om een schadever goeding hebben gevraagd. Hiervan zijn er 51 in behandeling genomen. Twee moesten worden afgewezen, 22 kregen samen 12 miljoen gulden tegemoetkoming op basis van de regeling bedrijfsbeëindiging. Zeven entwintig bedrijven kwamen in aan merking op basis van de aanpassings- of verplaatsingsregeling. Zij vergden in totaal 73 miljoen gulden. DELFT „Als de kat van huis is dansen de muizen op tafel". Dat dit gezegde niet altijd waar behoeft te zijn, heeft mevrouw F. y. d. Kraan aan het Koningsplein in Delft ondervonden. Hoewel zij reeds een aantal katten in huis had, was haar man zo „onver standig" twee witte muizen, die hij van een kennis had gekregen, mee naar huis te nemen. Ondanks de aanwezigheid van de poezen kregen de muizen een plaatsje in een kooi. Na enig af tasten tussen de beide diersoorten bleek het wonderwel mogelijk dat de poezen en de muizen speelmakkers werden. Op de foto buigt een Perzische Blue Point zich over één van de witte muizen, die, nadat de foto gemaakt was, wegkroop in de ha rige vacht van de poes, die zich alles liet welgevallen. Nu is het zo, dat „als de kat thuis .is, dan danst hij met de muis op tafel..." Elf aanvragen zijn er nog in be handeling, zo deelde dc bewindsman mee. Hiermee zal nog eens twaalf miljoen gulden gemoeid zijn. Zoals de zaken er nu voorstaan zullen van de circa zesentwintig aanvragen die nog resteren er tien afgewezen moe ten worden. De overige zestien zullen zo'n tien miljoen gulden vergen. Van de andere industriële bedrij ven kwamen 23 aanvragen binnen. Zeventien daarvan zullen waar schijnlijk niet tot sluiting hoeven overgaan. De zes nog in behandeling zjjnde aanvragen zullen ongeveer een miljoen gulden vragen. Herman Heijermans heeft indertijd (1917) zijn stuk „Eva Bonheur" de kwalificatie meegegeven „genoeglijk toneelspel". Dit is uitnemend gety peerd, even uitnemend als het stuk zelf een ononderbroken typering is van een eenzame oude juffrouw, die een familie in geldzorgen tiranni seert. In deze sfeer bracht dinsdagavond de Nederlandse Comedie het stuk in de Rotterdamse Schouwburg over. Meer dan een typering is het niet. Het mag niet meer pretenties hebben dan dat van een genrestukje, een kijkje in een Hollands binnenhuisje. Heijermans mag dan wel de enige Nederlandse toneelschrijver heten (na hem althans heeft zich geen talent meer aangemeld), maar hij is echt niet meer dan een petit maitre. De enige bekoring van het stuk is die verbluffend raakgetroffen type ring, levendig, geestig, gehaaid. De structuur is overigens abominabel, de intrige te onnozel om die naam te dragen en het slot niet meer dan een nachtkaars. Toch zal het altijd plezier veroorza ken, zolang men maar beschikt over een actrice, die de titelrol aan kan. Dat kan, bij vernieuwing, met recht gezegd worden van Nell Koppen. Dat is een Eva Bonheur ten voeten uit. Zolang zij in de weer is, beleeft de zaal een kolossaal plezier Zodra ze weg is, zakt het stuk als een pud ding ineen. Ank van der Moer heeft in haar regie bij de Nederlandse Comedie te recht de komische kanten van het stuk accent gegeven. De melodrama tische aspecten zijn danig afgezwakt en dat heef Jan Reièl als goede vader Jasper voortreffelijk opgevangen Hoe harder Eva gilde, hoe zwijgzamrr hij werd. Zijn understatement was per fect Rick Nicolet als dochter Miep mag zeker apart vermeld worden. De overige rollen waren in de goede handen van Anita Menist (de moeder) Rudolf Lucieer (de verloofde). Jan Hundling (de effecterbaas), Pierre Myin (de bediende) en Flip van Duyn (de behanger) Het decor van Ralph van der Eist was een lekkere kijkkast. Een genoeglijke voorstelling van een genoeglijk niemendalletje. Ev. Grolle DINTELOORD Het vier en twintigste beroep, dat de hervormde gemeente heeft uitgebracht om haar predikantsvaca.ture vervuld te krij gen, heeft eindelijk resultaat gehad. Gisteren werd bekend, dat drs. P. H. van Harten te Molenaarsgraaf het beroep van Dinteloord heeft aangeno men. Hij bedankte voor beroepen naar Barneveld en naar Rouveen. Drs. van Harten is 32 jaar Molena arsgraaf is zijn eerste gemeente, waar hij sinds 1967 staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5